VEERTIG JAAR GELEDEN WERD DE N.S.F. OPGERICHT WERK VAN JAN GROENESTEIN Benauwende binderhoest! ]]UCKLEY(j Prinses Beatrix bezichtigde het Wageningenprojekt ANDEREN PLUKTEN RIJKE VRUCHTEN VAN ONPROFIJTELIJK PIONIERSWERK F Amsterdams impressionisme met een vleugje Franse smaak 9 In 1918 werd met slechts tachtig man begonnen, nu zijn er zesduizend werknemers „Keukenhof" in Lisse open op 2S maart Nieuwe mijnenvegers voor ondiep water Kerkelijk Nieuws Voorspel op de Malabar Opbrengst collecte voor Bio aanzienlijk gestegen Tekeningen - bij Felison - van Arie Schouten Uit nood geboren KINDERHOESTSIROOP De heer Philips belt op Een gesprek met de man die erbij was: W. Vogt Groei Ontslagaanvrage voor leden van Operaballet Gevolg van financiële onzekerheden GARAGE DEN HOUT DONDERDAG 27 FEBRUARI 1958 Donderdag 27 februari herdenkt de n.v. Philips' Telecommunicatie-industrie de oprichting, veertig jaar geleden, van de onderneming waaruit zij is voort gekomen, de Nederlandsche Seintoestellenfabriek in Hilversum. Door de beste dingsbeperking, welke in het zesduizend man personeel omvattende bedrijf goed merkbaar is, wordt het jubileum sober gevierd. De werknemers bieden een beeld aan, waarvan de overdracht aan de directie in de drie fabrieken in Hilversum, Huizen en Den Haag tegelijkertijd kan worden bijgewoond, omdat men voor die gelegenheid voor net eerst gebruik zal maken van een eigen vinding: televisie k; er gesloten circuit, dat wil zeggen dat de uitzendingen niet door andere kijkers an worden gevolgd. Van haar kant doet de directie ook iets: zij schenkt aan alle werknemers een fraai gedrukt, rijk geïllustreerd gedenkboek, dat onder de titel „Spanne en spanningen" een boeiende geschiedschrijving behelst van een der belangwekkendste aspecten van de ontwikkeling gedurende veertig jaar dei- elektronische wetenschap en industrie in ons land. Dat werk werd toevertrouwd aan de heer Willem Vogt, een van de weinige nog levende pioniers van de N.S.F. Meer bezoekers verwacht De nationale bloemententoonstelling in Lisae zal dit jaar waarschijnlijk op 28 maart worden geopend. Als de weers omstandigheden in de komende weken tamelijk gunstig zijn, zullen in het 25 hec tare grote bloemenpark dan reeds perken met bloeiende bollen te zien zijn. De bol len zijn bijzonder snel gegroeid. Nu nog „slapen" zij onder een deken van sneeuw. Maar bij gunstig weer zullen zij spoedig met hun bloemen staan te pronken. De openingsdatum kan thans echter nog niet definitief worden vastgesteld. De ope ning zal ditmaal „zeer rustig" zijn, aldus de voorzitter van het Stichtingsbestuur, de heer T. van Waveren. Hij zal de bloemen tentoonstelling namelijk zelf openstellen. De tuinarchitect, de heer Van der Lee, heeft op de moderne stijl, waarin hij vorig jaar reeds een gedeelte van het bloemen park heeft aangelegd, voortgeborduurd. In het zogenaamde „smalle bos" heeft hij de bloemenperken in een moderne vlakverdeling aangelegd, waarbij hij voor de paden gebruik heeft gemaakt van ge kleurde tegels om lijnen en vlakken te accentueren. De Keukenhof die volgend jaar tien jaar bestaat, zal daarom geleide lijk een nieuw, moderner aanzicht krijgen. Hoewel er voor de liefhebbers van de romantische tuin uiteraard nog volop van hun gading is. Dit jaar zullen grotendeels „leesbare" beelden van Franse en Italiaan se beeldhouwers, ondermeer Rodin, Des- piau, Marini en Manzu, tussen de bloem perken worden geplaatst. De collectie van uitheemse eenden, ganzen en zwanen is belangrijk uit gebreid. Dit jaar is de aanplant in de warme en koude kassen ook belangrijk groter dan in de voorgaande jaren. In de warme kassen staan 677, en in de koude 350 partijtjes tulpen. Het aantal variëteiten is bijzonder groot, namelijk bijna 600. In de koude kas staan bovendien nog 114 variëteiten narcissen. Verwacht wordt dat het bezoek dit jaar belangrijk groter zal zijn dan vorig jaar (toen ruim 580.000 bezoekers). Het Stich tingsbestuur neemt aan, dat vele bezoe kers van de wereldtentoonstelling in Brus sel ook de bloemententoonstelling in Lisse zullen aandoen. Volgende week zal tussen de burge meesters van de bollenstreek een bespre king worden gehouden ten einde een op lossing van het verkeersvraagstuk in de bollenstreek te zoeken. Een moeilijkheid bij het oplossen van het verkeersprobleem is dat al het verkeer van zuidelijke rich ting in Lisse de oostelijke randweg moet volgen. De parkeerruimte bij de Keukenhof is belangrijk uitgebreid.' Thans is ook een parkeerveld aangelegd bij de oostelijke in gang. Op de scheepswerf „De Noord" in Al- blasserdam hebben de minister van Ma rine, ir. C. Staf, en de Amerikaanse am bassadeur, de heer Philip Young, de kiel gelegd voor de eerste van zestien ondiep- watermijnenvegers. De directeur van de werd gaf hun daarbij technische adviezen. Het betreft hier een nieuw type mijnen veger, dat dienst zal doen in de binnen wateren. Het schip wordt van anti-magne tisch materiaal, hout, aluminium en plas tic gebouwd. De scheepjes krijgen een lengte van 30 meter en een breedte van ruim zes en een halve meter. Amerika en Nederland zullen elk de helft van de sche pen bouwen. Minister Staf onthulde dat in de nabije toekomst de schepen wellicht geheel van plastic zullen worden gebouwd. Het bouwen van de serie mijnenvegers, dat behalve op de werf „De Noord" ook op een Amsterdamse en een Arnhemse scheepswerf zal geschieden, zal ongeveer vier jaar in beslag nemen. Minister Staf hoopte dat er ook buitenlandse orders voor deze ondiepwatermijnenvegers zullen vol gen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ameide en Tienhoven (toez.) J. Jongerden, kand. te Huizen (NH). Geref. Kerken Tweetal te Helpman (Gron.) W. M. de Bakker te Maasdijk en L. Blijdorp te Aalten. Beroepen te Barchem N. J. Goris, kand. te Apeldoorn. In de jaren, volgende op de eerste wereldoorlog, maakte de wereld ken nis met het verschijnsel „omroep". Op 21 juli 1923 kwam de N.S.F. in de lucht met een experimentele omroep- zender, die in 't fabriekslaboratorium ivas opgesteld. (Van een onzer redacteuren) De heer Vogt is, zijn zeventig jaar ten spijt, nog steeds actief in de Nederlandse omroep. Men kan hem dagelijks aantref fen in het houten directiekeetje, dat in de schaduw van het kantoorgebouw van het Centraal Bureau voor de omroep aan de 's Gravelandseweg in Hilversum, pal tegenover de studio van de omroep welke hij heeft gesticht en groot gemaakt, het kantoor herbergt van de n.v. Nozema, de Nederlandse omroepzendermaatschappij die het zenderpark van de binnenlandse omroep, de Wereldomroep en de televisie exploiteert. De heer Vogt is van die in stelling, waarin regering en omroepver enigingen elkaar in de verhouding 6 tot 4 ontmoeten, de administrateur. De vele honderden kilowatts, welke hij voor zijn cliëntèle de ether instuurt, zijn omgekeerd evenredig aan de omvang en stoffering van zijn werkruimte, maar des te beter in staat de oud-directeur van de AVRO te inspireren tot herinneringen aan het be gin van zijn carrière, dat samenvalt met de aanloop tot de grote vlucht welke de draadloze omroep zou gaan nemen. De eerste wereldoorlog vormde daartoe de onweerstaanbare stimulans. Hadden de oorlogvoerende partijen er alle belang bij Jan Groenestein, die tot 15 maart in de Amsterdamse kunsthandel M. L. de Boer exposeert, ordent vaak zijn vormen en kleuren op het vlak volgens een methode, die hij vermoedelijk wel aan de Franse schilder Jacques Villon dankt. Aldus bou wend en met een betrekkelijk beperkt aan tal welgekozen en nogal eens terugkomen de kleuren schilderend komt hij steeds tot werk, waar maar weinig op aan te merken zal zijn. Meer nog: eigenlijk altijd tot goede schilderijen, welker stijl door een publiek gemakkelijk aanvaard kan worden. Men zou kunnen zeggen dat Groenestein het ons vertrouwde Amsterdamse impressionisme enigszins gemoderniseerd heeft. Uit oppor tuniteit? Zó zie ik Groenestein niet. Men kiest zich tenslotte een weg om gevoelens naar buiten kenbaar te maken en het hangt mede van de intimiteit van voelen af in hoeverre het resultaat ons boeit. Mij doet dat zeker Groenesteins schilderij van een paard en een geit, een werk dat dan wel sterk die methode verraadt. Bij zo'n paardekop begrijpt men dat liefhebbers van „hoofd" kunnen spreken. Misschien echter dat het schilderkunstig gezien minder pre tenderende „Stalknecht met pony" me meer aantrok. En zeker is voor mij het hier bij gereproduceerde schilderij „Slachtpaar- den" een van de meest geïnspireerde wer ken van Groenesteins tentoonstelling. Van bekommernissen omtrent vorm is bij dit schilderij geen sprake. Het werd een ge woon realistisch-impressionistisch schilde rij, dat me al ontroerde voor ik de titel in de catalogus zag. Er is overigens geen sprake van sentimentaliteit in dit stuk. Af stand nemen van het onderwerp door be zinning op vorm en kleur was niet nodig om dit schilderij te verheffen boven een anekdotisch plan. Eenzelfde natuurlijkheid spreekt uit een schilderijtje van zebra's en van een hogeschoolrijder. Niet altijd kan een schilder even ge ïnspireerd zijn. Dan is het goed dat hij zich problemen stelt. Groenestein deed dat naar mijn gevoel in het bijna alleen in zwarten en witten geschilderde „Veehallen", een werk dat door vakmanschap respect af dwingt. Groenestein mag een specialist in paar den genoemd worden, maar hij vertoont niet de vervelende kanten van een specia lisatie. Hij ziet zijn zozeer van de straat verdreven dieren altijd in een natuurlijke De in de Kerst- en Nieuwjaarsweek in de Nederlandse bioscooptheaters gehou den collecte van de stichting Bio-Vacan- tieoord heeft 236.355.52 opgebracht. Dit is een stijging van elf percent ten opzichte van vorig jaar, toen de opbrengst 213.093.93 was. Hoewel nog niet alle daarvoor benodigde middelen bijeen zijn gebracht, wordt de bouw van het nieuwe oord voor poliopatiënten in Arnhem voort gezet. omgeving Er is niets aan zijn werk be dacht. De schoonheid van het paard, of een ander dier, bezong hij ook in beeldjes, waaronder dat van een pony wel subliem te noemen is. Met het dier weet hij ook de mens op te nemen in het geheel van zijn schilderijen. Wanneer de mens als persoon lijkheid in zijn werk moet domineren, komt er iets weifelends in de uitvoering. Een kwestie van respect is dit. Van de stillevens is no. 1 wel bijzonder gaaf: een voortzetting van de traditie van het Amsterdamse impressionisme met toe voeging van een vleugje Franse smaak. Tot 10 maart exposeert „Felison" teke ningen van Arie Schouten, wiens kennis sen wel direct bij het binnenkomen zijn zelfportret zullen waarnemen. Ik herkende tenminste op slag die wat eigenzinnige kop. Eigenzinnigheid is een kwalitet van Schouten en als ik opmerk dat enkele zij ner tekeningen mij even beroemde namen in de herinnering doen komen, dan moet hij dat beschouwen als een compliment. Bij het binnenkomen, meteen rechts aan de wand, ontmoet men een tekening van een jong meisje, gedaan in grote vormen, die een eenvoud en duidelijkheid bezitten als we in werk van Gauguin tegenkomen. Ook de wijze waarop kop en figuur in het vlak zijn gepast plaatst ons zo direct bij het model alsof Gauguin ons bij de hand had. Waarbij dan niet aan vérgaande onbe schroomdheid gedacht mag worden. Suzan ne Valdon was de andere naam, die me te binnen schoot door de stevig een „Zit tend naakt" omsnoerende lijnen. Schouten heeft me met schilderijen al eens eerder aan Utrillo's moeder herinnerd door een zelfde voorkeur voor open heldere keur, die warm is zonder ooit broeierig te worden. Hij gaat vaak recht op zijn doel af als deze Franse artieste deed, wier tekenen zo door Degas bewonderd werd. Hoe stevig zit zijn 'zelfportret in elkaar! Onverbiddelijk zijn de vormen van de neus getrokken. Niets valt er uit het organische geheel van sche del en gelaat. Met scherper lijnen nog te kende Schouten zijn „Meditatie" vrou- wekop, waaraan hij wat kleur toevoegde en waarin de lijnen de plastische vormen als het ware beschrijven. Wanneer hij ten aanzien van enkele zijner modellen een zekere expressiviteit in zijn tekeningen bereikt heeft, is hij wel geneigd soms af te zien van een vér gaand bestuderen van de vormen. De mens, die hij dan vond, blijft voldoende boeiend voor ons. Dat het door dilettanten veelal in den beginne beproefde profiel van een kop eigenlijk heel moeilijk is, blijkt nu ook wel uit dat niet zo geslaagde van „Jaap" door Arie Schouten, een te kening, die hem om andere kwaliteiten misschien lief was. Met het profiel van een „Jonge vrouw" revancheerde hij zich ™chter. Bob Buys hun successen en standpunten van de da ken te schreeuwen, het bestuur van het toenmalige Nederlandsch-Indië voelde evenzeer de noodzaak om onafhankelijk te zijn van vreemde verbindingen voor het dagelijks contact met het moederland. Zat de jonge Willem Vogt, die al van 1911 af als P.T.T.-ambtenaar in de tropen ver toefde, dus 's nachts met de koptelefoon om de oren om uit de stroom van elkander tegensprekende berichten uit de verschil lende kampen het waarschijnlijkste ge middelde te puren, overdag was hij bezig met de bouw van de krachtzender op de Malabar, waarvoor het hoofd van de ra diodienst, de geniale dr. De Groot, een pas uitgevonden booglamp al spoedig vee voederketel genoemd in Amerika had weten te bemachtigen. Op de Malabar had men uiteraard geen energie bij de hand: geen nood, het tramverkeer in Batavia moest dan maar wat minder frequent ge beuren, er werd een dynamo uit de cen trale van de hoofdstad van Indië naar de Malabar gebracht. Voor de aandrijving van die dynamo verkreeg men een vlieg tuigmotor. Dat werktuig had ook zijn eigenaardige bezwaren, omdat de automa tische afkoeling door de lucht natuurlijk ontbrak. Er werd dus gewerkt volgens het beginsel: een kwartier zenden en een half uur afkoelen.Erger was, dat al die moeite aanvankelijk voor niets scheen te zijn geweest: men ontving Malabar in Sin gapore en op Honoloeloe, maar tot het moederland, waar het tenslotte om begonr nen was, drong geen enkel morseteken door. Toen de heer Vogt in 1919 met verlof naar Nederland zou vertrekken, vroeg dr. De Groot hem „op de Meent in Blaricum te gaan zitten" om daar te proberen iets op te vangen. Dat werd het begin van het contact met de Nederlandse Seintoestellen fabriek, waarvan de directeur, de in 1956 overleden ir. A. Dubois, op verzoek van de heer Vogt over de hele lengte van de Meent, van Eemnes tot Huizen, een an tenne liet spannen. Dat hielp: na het in vallen van de duisternis werd Malabar glashelder ontvangen en de heer Vogt gaf honderden telegrammen van Batavia aan Den Haag door tot P.T.T. haar eigen ont vangststation bij Sambeek, voorloper van NOordwijk-RAdio, inrichtte. Die Nederlandsche Seintoestellenfabriek (N.S.F.) nu was evenals het radiostation op Malabar uit nood geboren. Het radio- telegrafisch sbheepvaartverkeer werd voor de oorlog geëxploiteerd door een in-Brussel gevestigde dochter van de Marconimaat- schappij. In die onderneming waren Bel gische, Franse, Duitse en ook Nederlandse belangen verenigd tot de oorlog die samen werking onmogelijk maakte. De Neder landse reders kwamen daardoor zonder „achterland" te zitten, want er was geen bedrijf meer dat de zend- en ontvangin- stallaties in stand hield en liet bedienen. Daarom stichtten de scheepvaartonder nemingen met de B.P.M. tezamen Radio- Holland, in 1917. Een jaar later richtte men de N.S.F. op, waarvoor inmiddels ook toenadering met de Marconimaatschappij was verkregen, die zich samen met een aantal reders financieel interesseerde in de nieuwe onderneming, waarvan de al lereerste opzet was de installaties voor de scheepvaart te leveren. Het werd de eer ste jaren men begon in een klein weve rijtje aan de Groest in Hilversum vallen en opstaan, want de geregelde klanten kring was al spoedig voorzien. Men ver vaardigde ook meetapparaten voor de ge tijbeweging in de Zuiderzee als onderdeel van de voorbereiding tot de drooglegging. Aan die order werd natuurlijk niets ver diend door haar „éénkerig" karakter. De omstandigheid, dat diezelfde appa raten ook gebruikt konden worden om de „zwaai" van fabrieksschoorstenen te be rekenen, veranderde daaraan niets, want er was geen enkele fabrikant die zich voor die „zwaai" (tengevolge van de wind kracht) interesseerde ADVERTENTIE Wat doet D eraan U zoekt iets dat onmiddellijk helpt. Er bestaat geen beter middel dan de beroemde CANADESE kinderhoestsiroop met vitamine C Bij apothekers en drogisten De nieuwste aanwinst van Philips' Telecommunicatie Industrie: het mo derne bedrijfsgebouw aan de Fruitweg en de Televisiestraat in Den Haag, dat eind 1957 in gebruik werd genomen. Toen de heer Vogt wegens huiselijke omstandigheden besloten had niet naar Indië terug te keren, lag er bij de N.S.F. juist een nieuw project voor hem klaar: hij kon de boer op gaan om bij de banken ontvangtoestellen te verkopen, waarmee zij de door de zender van de Amsterdamse beurs uitgezonden effectenkoersen konden volgen. Omdat de valutabewegingen nogal sterk waren in die dagen ging dat vlot. Daarna stichtte Vaz Dias zijn berichten- zender ten dienste van de dagbladpers, maar nadat de heer Vogt nog een zestig tal kranten van een radiotoestel had voor zien, moest alweer naar een ander afzet gebied worden uitgekeken. Doch dan moest men ook zorgen, dat er voor de be zitters van die ontvangsttoestellen wat te horen viel. Die commerciële overweging werd de drijfveer tot de oprichting van de Hilversumsche Draadloze Omroep, de voorganger van de AVRO en de stam vader van de Nederlandse omroep in het algemeen. Het was alweer de heer Vogt, die deze nieuwe N.S.F.-loot, waarvoor men in 1923 een Marconiveldstation van vijfhonderd Watt en twee mastjes van achttien meter bouwde, onder zijn hoede nam. In die tijd was Philips' gloeilampenin dustrie zich al voor de nog steeds niet bijzonder renderende Seintoestellenfabriek gaan interesseren. Zo werd de heer Vogt eens opgebeld door de heer Philips, die klaagde over de slechte ontvangst van Hilversum in Eindhoven. „M'n zendmasten zijn te laag", antivoordde de heer Vogt. Een paar dagen later kwam dr. ir. N. A. Halbertsma namens de heer Philips naar Hilversum. „Jullie krijgen van ons twee torens van zestig meter hoogte", zei hij. Toen die masten hun voltooiing naderden kwam er weer telefoon uit Eindhoven. „Nu moet je het Concertgebouw geven", zei de heer Philips, „ik krijg van mijn directeur nog geen vijfentwintig gulden los", antwoordde de heer Vogt. „Ik stuur je mr. Beyen, een zwierige jongeman", be sloot de heer Philips. Mr. Beyen kwam en toog samen met de heer Vogt naar Am sterdam. Terwijl de laatste met dr. P. Cronheim van het Amsterdamse Concert gebouworkest ging onderhandelen, wacht te de toekomstige minister van Buiten landse Zaken in een naburig café op de uitslag. Dr. Cronheim had overigens nog nooit van radio gehoord. „Uitzenden?" vroeg hij verbaasd, „ik dacht dat dat al leen met diners gebeurde". Maar de heer Vogt mocht het Concertgebouw na enig onderhandelen hebben. Voor honderd gul den, een bedrag dat mr. Beyen met een gerust hart aan de heer Philips kon mee delen. Op 8 januari 1925 ging het eerste concert uit de Van Baerlestraat over de nieuwe zendmasten de ether in. In die dagen werd de H.D.O. een zelf standig organisme met de heer Vogt als directeur. De banden met de N.S.F. wer den daardoor geleidelijk losser. En de N.S.F. zelf werd een dochter van Philips, omdat de gloeilampenfabriek de aandelen van de reders, die commercieel weinig plezier van hun initiatief hadden beleefd, overnam. De band met Philips kwam vooral tot stand omdat het Eindhovense bedrijf, dat de braadlucht van het op komend radio-amateurisme had geroken, gelijkrichters liet fabriceren bij de N.S.F. Philips had uiteraard de buizen daarvoor ontworpen, maar had een instrumenten fabriek in casu de N.S.F. met de fa- brikage van het „theestoofje" belast. In Hilversum dacht men al: „Nu ligt het gouden schip voor de kade!" zodat de ont dekking, dat het hier om een Philips- en niet om een N.S.F.-produkt ging, nogal ontnuchterend moet zijn geweest. Het Eindhovense concern had echter geen kat in de zak gekocht. Uit de N.S.F. (die aanvankelijk voor het moederbedrijf miljoenen radiotoestellen heeft vervaar digd) groeide de n.v. Philips' Telecommu nicatie-industrie, die alles levert wat maar met elektronische verbindingen te maken heeft: omroepzenders, studio installaties, vliegtuigradio, scheeps- en kustradio, straalzenders, mobiele en draagbare radiostations, antennes, radar installaties en alles op het gebied van ljjn- telefonie en automatische telefonie. De uit 1921 daterende stamfabriek aan de Jan van der Heijdenstraat in Hilver sum, waar met tachtig man in de hei werd begonnen en waar soms bij gebrek aan beter emplooi fietsen werden gefabriceerd, is nu geheel voor het produktieprogramma van de telefonie gereserveerd. Zenders voor beeld- en geluidsomroep en voor alle soorten van lucht- en scheepvaartverbin dingen worden in Huizen geproduceerd, terwijl de fabriek in Den Haag als toe leveringsbedrijf van onderdelen fungeert. Ook het hoofdkantoor is in Den Haag ge vestigd. Hoewel op dit gebied een scherpe buitenlandse concurrentie wordt onder vonden, voornamelijk van Amerikaanse, Franse en Duitse zijde, weet men zich ook op de buitenlandse markt goed te hand haven, hetgeen o.m. uit een Argentijn se miljoenenorder bleek. Van alle Neder landse omroepzenders (zes op de midden golf, tien met FM, vier op de kortegolf en vier televisiezenders) is er slechts één door een buitenlandse firma geleverd, de rest komt van Philips' Telecommunicatie- industrie n.v. De heer Vogt, die zijn betoog met tal van wetenswaardigheden doorspekt, wijst nog eens naar een, foto in het gedenkboek. „Dat is het keetje waarin Van Boetzelaar zijn kortegolfzender ontwierp, die tot op Java gehoord zou worden. Dat was in 1925. En dan te denken, dat de regering in 1918 nog aan Telefunken de opdracht had gegeven voor acht miljoen het zender centrum Kootwijk te bouwen met tal van zenders, die nog op de kilometergolven werkten, die zo kort daarna al verouderd zouden blijken te zijn. Alweer een pres tatie van de N.S.F. waaraan het bedrijf geen cent heeft verdiend". Voor ds vierendertig leden van het bal let van de Nederlandse Opera in Amster dam heeft het bestuur bij het Geweste lijk Arbeidsbureau een ontslagaanvraag ingediend. De Amsterdamse wethouder voor de Kunstzaken, mr. A de Roos, heeft woensdagavond tijdens de begrotingsde batten in de Amsterdamse gemeenteraad op vragen van raadsleden hierover en kele mededelingen gedaan. Het bestuur van de opera verkeerde in het onzekere over de financiële middelen, die het voor het seizoen 1958-1959 ter be schikking zullen staan. Het bestuur stond voor een drietal taken, die noodzakelijk moesten worden uitgevoerd en die een belangrijke stijging van de lasten zullen meebrengen. Zo moeten enkele solisten van het tableau worden afgevoerd, de pen sioenregeling dient te worden verbeterd en er moeten kosten worden gemaakt in verband met de berging van decors. Ver wacht mocht worden, dat in verband met de slechtere financiële toestand van de gemeente er geen geld meer zou worden gevoteerd dan vorig jaar ter beschikking was. In verband hiermee meende het be stuur, gezien deze onzekerheid omtrent de financiële vooruitzichten, geen nieuwe verplichtingen op zich te kunnen nemen. De geëngageerden van het ballet werd toen verzocht de termijn voor het afslui ten van nieuwe contracten te mogen ver lengen van 1 maart tot 1 mei. De leden van het ballet hebben dit geweigerd. Zij wensen de termijn van 1 maart te hand haven. Mr. De Roos zei, dat er toen geen andere weg overbleef voor het bestuur om enige bewegingsvrijheid te verkrijgen dan ont slag aan te vragen bij het Gewestelijk Ar beidsbureau. Deze aanvraag zou pro for ma zijn om op alle eventualiteiten voor bereid te zijn. ADVERTENTIE IN 14 DAGEN VAN LAPLAND NAAR KAAPSTAD Bijzondere prestatie van 3 RENAULT-auto's. 1 Renault Frégate Trans Fluide, 1 Renault Frégate Domaine en 14x4 terreinwagen volbrachten deze rit met een gemiddelde van 60 km per uur van 21 januari tot 5 febr. 1.1. U kunt op RENAULT bouwen. Woensdag heeft Prinses Beatrix een be zoek gebracht aan de polders en wooncen- tra van net Wageningenproject, dat be kend is om de geslaagde pogingen tot mechanische rijstbouw in de moerassige gronden. Sedert 1949, toen hier het eerste kampje werd opgeslagen en de strijd te gen het oerwoud werd aangebonden, is er een enorme hoeveelheid werk verzet, vaak onder zeer primitieve omstandigheden. Thans zijn duizenden hectaren in cultuur gebracht en vinden tientallen jonge Ne derlandse boerengezinnen er een huis, werk en een toekomst. Tonnen rijst van de allerbeste kwaliteit verlaten jaarlijks Wageningen, dat waarschijnlijk in de toe komst van groot belang zal zijn voor de verbreding van Suriname's economische basis. De Prinses bracht een bezoek aan de kliniek en het hospitaalt je van dit dorp je en ook aan de kleuterschool. Hierna stapte zij onverwacht een arbeiderswo ning binnen en sprak zij met de vrouw des huizes. Toen werd per jeep gereden naar de eigenlijke Wageningenpolder, een vrijwel echt Nederlands polderlandschap, al moest men er even aan wennen in de kanalen huismoeders in speedboten te zien racen naar de winkels om hun inkopen te doen. De Prinses stapte ook in een van de speedbootjes en voer door de talrijke kanalen langs de rijspolders en onder op haalbruggetjes naar het pompgemaal, dat werd bezichtigd. Met muziek voorop defileerde de gehe le bevolking van Wageningen, gekleed in de verschillende nationale klederdrach ten, daarna voor de Prinses. Vervolgens was er een ontvangst van ongeveer 200 personen in het hotel, waarbij de Prinses gelegenheid had te spreken met de inwo ners van Wageningen. Om ongeveer een uur in de middag scheepte men zich weer in voor de reis naar Coronie over de rivie ren de Arrawara en de Wayombo, een tocht die een der mooiste is die men in dit land kan maken. Vanmorgen vroeg stopte men even bij het dorpje Cornelis Kondre waar de Indiaanse kinderen on der leiding van hun onderwijzer een zang- hulde brachten aan de Prinses.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3