Verkiezingen in Soedan half zware shag Amerikanen bestuderen kansen voor raketbasis op de maan „Fouten van Indonesië en van Nederland zijn onvergelijkbaar" 4» Neêrland De lekkerste die er Is! Nasser hoopt op een overwinning van de Egyptisch-gezinde partijen raatótoel DONDERDAG 27 FEBRUARI 1958 3 Uitgebreide kaderwisseling gaande in de Sovjet-Unie Kroesjtsyev lijkt zijn positie te versterken Komende tournees van het Nederlands kamerorkest in handige plastic verpakking Geen landbouwverlof voor schoolkinderen Nederlandse planters verlaten Midden-Sumatra Overheidspersoneel in Nieuw Guinea is ontevreden Russen zvillen in hun volgende spoetnik uit dode stof leven proberen te scheppen (Op de Zeven koeien vergiftigd Minister Klompé wijst verwijt af (Van onze reisredacteur) KHARTOEM - donderdag In Soedan, groter dan Italië, Spanje, Portugal, Frankrijk, Groot-Brittannië, de Benelux en Scandinavië tezamen, gingen vandaag tweeëneenhalf miljoen stemgerechtigden van een volk van tien miljoen ter stem bus voor verkiezingen, die mede beslissend zullen zijn over Afrika's toekomst. De kiezers zijn gearabiseerde donkere mohammedanen uit de zon-geblakerde woestij nen en de Nijlvallei in het noorden, en spiernaakte negerkrijgers uit de zuidelijke tropische moerassen. Zesennegentig percent van hen zijn analfabeet. Zij zullen kaartjes, waarop symbolen staan'voor de partijen (speer, bijl, koe of kameel) in de stembussen deponeren in Khartoem of Omdoerman en in de mobiele stem bureaus in de bergen, moerassen en woestijnen. De inzet dezer verkiezingen is Egypte's zuidwaartse expansie in donker Afrika en de beheersing van de Nijlvallei. Egypte's onverwachte greep naar het Soeda- nees territoir boven de tweeëntwintigste parallel is inmiddels mislukt en de laatste Egyptische soldaat is eergisteren teruggetrokken. Behalve deze poging om de Soedanezen te intimideren, bemoeit Egypte zich overigens ook met omkoperij van de Soedanese kiezers, waarmede naar schatting een bedrag van dertig miljoen gulden is gemoeid. Nasser, aan het hoofd van de Verenigde Arabische Republiek, laat de oude droom van een Nijl-unie niet los en hij probeert alles om de overwinning van de pro-Egyptische partijen te bevorderen. Hoe liggen de kansen? De strijd gaat in de eerste plaats tussen de pro-Egyptische Unionistische partij van El Azhari en de een totale Soedanese onafhankelijkheid voorstaande Oemma, thans regerings partij van de Mahdi van Omdoerman en van premier Khalil. Beide partijen zijn vrij pro-Amerikaans. De Unionisten zijn echter zo achterdochtig jegens het Brits-Franse imperialisme, dat zij weliswaar geen unie, maar wel nauwer contact met Egypte zoe ken en streven naar een defensieverdrag. Emotionele verblinding drijft hen regel recht in de armen van de vraatzuchtige Nasser, zelfs na het jongste grensgeschil. De Oemma daarentegen ziet het Egyptische gevaar duidelijk in en blies het grensge schil zo zwaar mogelijk op. Zij zal bij een stembuszege westelijke wapens vragen. Vele persoonlijke en religieuze rivaliteiten in de partijen spelen verder een rol. Kris-Krasbceld Het kriskras-beeld der splitsingen wordt verder nog onduidelijker door de actie van de pro-Egyptische Democratische Volks partij (een afsplitsing van de Unionisten) en een kleine, goed georganiseerde commu nistische mantel-organisatie. Belangrijker is echter nog de geografische en radicale noord-zuid splitsing. Drie miljoen pikzwar te nudisten uit het zuiden lappen namelijk de Arabische eenheid aan hun blote voet zolen en achten de Arabieren traditionele slavendrijvers. Zij steunen overigens de hopeloos verdeelde liberale partij, wensen autonomie in een gefederaliseerde Soedan en zenden 46 afgevaardigden,, die transpi rerend in gemakkelijke Europese pakken in het parlement van 173 leden op de wip zitten. De parlementaire democratie even min begrijpend als hun kiezers dat doen, zijn hun stemmen te koop. Komische noot De huidige verkiezingen zullen enige dagen duren. De uitslag wordt pas 10 maart verwacht. Slechts een over-optimist kan ondanks Soedans goede bedoelingen aan MOSKOU (AFP) Uit berichten in de Sovjet-pers blijkt, dat zich in het gehele land een „kaderwisseling" voltrekt, die er op gericht is de positie van partijsecre taris Kroesjtsjev te versterken. In de la gere rangen heeft een algehele verschui ving plaats. Men verwacht te Moskou dat het niet herkiezen van bepaalde partij functionarissen, wier plaatsen worden in genomen door aanhangers van Kroesjt sjev, zijn hoogtepunt zal bereiken in ver kiezingen voor de „Opperste Sovjet," het parlement der SovjetvUnie op 16 maart. Vermoedelijk zal de Opperste Sovjet in een geheel nieuwe samenstelling terugke ren. Deze „commandowisseling" in de lage re regionen gaat gepaard met een over eenkomstig verschijnsel in de hogere par tijrangen en bij de (politieke) leiding van het leger, de vakbonden en de openbare organisaties, .Hetzelfde valt waar te ne men bij de samenstelling van het „centra le partijcomrté" het hoogste bestuursor gaan der Sovjet-Unie. Van de vijftien le den die door het twintigste partijcongres, nu twee jaar geleden, werden aangewe zen, zijn er. nog .zes Kroesjtsjev, Voro- sjilof, Boelganin, Mikojan, Soeslov en Ki- ritsjenko ïri 'fühctiè.' De negen anderen zijn vervangen door aanhangers van Kroesjtsjev, die tot voor kort bij het Rus sische publiek onbekend waren. Stevige basis Volgens westelijke waarnemers vestigt deze kaderwisseling de indruk, dat het centrale comité Kroesjtsjev vrijwel vol macht tot handelen heeft gegeven. Zij valt samen met een grootscheepse campagne der Russische pers, waarin wordt geha merd op de noodzaak Kroesjtsjevs' her vormingsplannen uit te voeren. De Sov jet-bladen schrijven dat in 1958 een ste vige basis dient te worden gelegd voor het welslagen van het „zevenjarenplan," dat de Sovjet-Unie van „de eerste plaats in de wereld moet verzekeren, niet alleen op het gebied der industriële produktie doch ook op het terrein der algemene voort brenging." Men heeft te Moskou ook de indruk dat Kroesjtsjev, die bij de uitvoering van zijn plannen tegenkanting zou hebben ontmoet van de leiders der „technocraten," steun zoekt bij de jongere leden van deze nieu we „klasse der technische amtenaren," om het verzet der ouderen te breken. Boelganin op de wip? WASHINGTON (UP) Het is niet uit gesloten dat premier Boelganin spoedig zal worden vervangen, zo zeggen diploma ten in Washington. Een aanwijzing daar toe zien deskundigen in het feit, dat Boel ganin tijdens de komende verkiezingen voor de Raad van Nationaliteiten (Twee de Kamer van de Opperste Sovjet) niet kandidaat zal staan in Moskou, zoals voor heen. Thans staat Nikolai Swernik, een voormalig vakbondsleider kandidaat in Moskou. Boelganin is kandidaat in het gebied van Maikop, in het noorden van de Kaukasus. een geheel democratisch verloop geloven. Men stemt op zijn stamhoofd of op de meestbiedende. Een kandidaat beklaagde zich tegenover mij, dat Egyptisch geld de Soedanese moraal heeft bedorven, althans de prijs der stemmen heeft opgedreven. Hij betaalde vorige week vijf mille voor een handjevol stemmen! De komische noot ontbreekt niet. Een hoofdonderwijzer en een rechtbankklerk zijn van de kandidatenlijst geschrapt om dat zij analfabeet zijn Alle partijen verklaren zich zeker van een grote overwinning. Objectieve waar nemers geven echter de Unionisten een kans, hetgeen eerlang voor Nasser de deur kan openen. Het Westen mag dan ook vurig hopen dat de Oemma-coalitie wint. (Reuter) Toen de zittingstermijn van het laatste parlement eindigde, werd Soe dan-geregeerd door een coalitie, gevormd door de Oemma, de Democratische Volks partij en de liberalen. De zetelverhouding tussen de voornaamste partijen in het Huis van Afgevaardigden was als volgt: Unio nisten 31 zetels, Oemma 26 zetels, de De mocratische Volkspartij 18 zetels en de liberalen 15 zetels. Het nieuwe Huis van Afgevaardigden zal 153 zetels hebben tegen het oude 97. De senaat heeft vijftig zetels, waarvan er dertig ingenomen zullen wor den door gekozen vertegenwoordigers. De overige twintig zetels zullen worden inge nomen door mensen, benoemd door een uit vijf leden bestaand lichaam, dat het presi dentsambt waarneemt totdat er een presi dent is gekozen. (AFP) Volgens het oppositiedagblad „El Zaman" heeft de Soedanese regering ge weigerd inreisvisa te verstrekken aan vier Egyptische journalisten, die dé Soedanese verkiezingen wilden verslaan. Duistere oogmerken NEW YORK (Reuter) De Soedanese delegatie heeft woensdag in een verklaring gezegd, dat er nog geen bevestiging is ver kregen van een „definitieve terugtrekking der Egyptische strijdkrachten van Soeda- nees grondgebied". De delegatie zei, naar aanleiding van de uitlating van Nasser te Damascus dat „Imperialisten" verantwoor delijk zijn voor het Soedanees-Egyptische geschil,: „De term imperialisme is in vele deleh van de wereld een uitdrukking, die gemakkelijk in de mond ligt om duistere oogmerken te verhullen en een kwestie uit de weg te gaan". Het; Nederlands Kamerkoor is zojuist van een tournee in Duitsland en Zwitser land teruggekeerd. Het koor zal dit jaar optreden op de Wereldtentoonstelling in België, in Parijs en Bordeaux, in Nürnberg en tijdens de Festwochen in juni van dit jaar in Wenen. ADVERTENTIE De regering wil de mogelijkheid, dat aan leerplichtige kinderen landbouwverlof wordt verleend, uit de leerplichtwet schrappen. Zij heeft hiertoe een wetsont werp ingediend. In het ontwerp is voorts voorgesteld de bepaling te schrappen dat leerlingen, die bij het bereiken van de leeftijd van 14 jaar het zesde leerjaar van de lagere school niet hebben bereikt, vrij van leerplicht te zijn. PADANG, (UP) Vijftien Nederlandse gezinnen, tot nu toe gevestigd op de „Ja- ku" theeplantage op 250 km. ten zuiden van Padang, zijn bezig naar Medan te eva cueren. Zij vrezen, dat er moeilijkheden zullen ontstaan tussen de Sumatraanse troepen en de 4.000 Javaanse arbeiders op de plantage. De vijftien gezinnen vormen de gehele blanke bevolking van de plantage. Een woordvoerder van het revolutionai re leger in Padang betwijfelt het dat er moeilijkheden zouden driegen: de arbeid- ders hebben voldoende rijst en daarom is er geen reden voor moeilijkheden. De Nederlanders echter verklaarden, op doorreis, dat de arbeiders leden zijn van die, hier thans verboden, vakbond „Sobsi", en dat zij klaar staan om moeilijkheden te veroorzaken. In een vergadering van de afdeling Hol- landia van het Christelijke Werknemers- verbond in Nieuw Guinea is een resolutie aangenomen waarin wordt gezegd, dat het personeelsbeleid van het gouvernement van Nieuw Guinea in overeenstemming dient te zijn met het standpunt, dat de re gering inneemt ten aanzien van de opvoe ding van de Papoea tot zelfbeschikking. In de resolutie wordt gezegd, dat de huidige personeelspolitiek van het gouver nement in deze belemmerend moet wer ken. „Het is niet te verwachten, dat bij het uitblijven van een positieregeling voor de Nederlandse ambtenaar, van hun zijde een hartelijke medewerking zal worden gege ven om zichzeif overbodig te maken". Het Chr. Werknemersverbond beveelt daarom aan het geven van de status van rijksambtenaar aan iedere Nederlandse ambtenaar in Nederlands-Nieuw Guinea. WASHINGTON, (ANP) grondige studie gemaakt van de voorde len die een raketbasis op de maan zou op leveren, aldus heeft generaal Putt, hoofd van de afdeling onderzoek van de Ameri kaanse luchtmacht, verklaard op een bij eenkomst van de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Hij zei dat de Ver enigde Staten alles in het werk moeten stellen om het eerst een militaire basis op de maan te vestigen. De meeste onderde len van de raket, die op de maan gelan ceerd kan worden, zijn al klaar. Volgens generaal Putt bestaan er plan nen voor drie ruimtevoertuigen, die een mens kunnen meenemen en terugbrengen naar de aarde. Het 'erste is een gewijzig de versie van het experimentele vliegtuig, de X-15. De luchtmacht rekent erop hier mee het volgend jaar proeven te kunnen doen. Het tweede de „Dyna-Soar", die nog verder wordt ontwikkeld, zou op de zelfde afstand als de kunstmaan „Ver kenner" in de ruimte kunnen cirkelen en naar de aarde terug te kunnen keren. Het derde is een instrument „oorspronkelijk van vinding en met oorspronkelijke ken merken", waarover de generaal verder alleen zei dat het een vervolmaking is van de reeds gelanceerde of nog in aanbouw zijnde kunstmanen. (UP) Volgens dr. Ernst Stuhlinger, die een leidende functie heeft bij de onder- zoekafdeling van het leger, zal binnen tien jaar een landing op de maan mogelijk zijn. Van deskundige zijde is de vrees geuit, dat zonder een tijdige regeling in de ruimte, binnen misschien tien jaar, groter wette loosheid zal heersen dan in de wildste da gen heeft geheerst in Amerika's wilde westen. (Reuter) De lancering van de „Van guard", de raket waarmee de marine al tweemaal teverg *efs getracht heeft een kunstmaan in haar baan te brengen, zal waarschijnlijk opnieuw worden uitgesteld. Men had gehoopt de raket in het begin van deze week af te schieten. Er zijn echter enige gebleken in de elektrische verbin dingen geconstateerd en de voorraad vloei bare brandstof zal niet toereikend zijn. (AFP) Generaal Medaris, hoofd van de afdeling bestuurbare projectielen van het leger, heeft medegedeeld dat zijn dienst voornemens is in de nabije toekomst Er is een een kunstmaan van ongeveer 225 kilo gram te lanceren. GENèVE (AFP) De Russen zullen pro beren een vorm van levende materie te scheppen, door een gasachtig mengsel te laten bombarderen door kosmische stra len in hun volgende Spoetnik, over enkele weken, zo heeft de communistische weten schappelijke schrijver Lucien Barnier in een lezing te Lausanne verteld, volgens een verslag in de communistische „La Voix Ouvrière". Volgens Barnier zal het een imitatie zijn van de samenstelling van de dampkring der aarde. Men hoopt te kunnen aantonen dat leven kan ontstaan uit dode stof. De vierde Russische satelliet zou een baan krijgen om de as van aarde en maan, op ongeveer een half miljoen kilotneter van de aarde, om exploratie van de onbe kende zijde van de maan mogelijk te ma ken. Later zal een raket gelanceerd wor den, om rapporten te verkrijgen over de omstandigheden op de maan. Geschiedschrijving Geschiedschrijving is als het schilderen van een landschap gezien uit een voort razende trein. Net als je de hoe wilt teke nen daver je door een stad, als je de kerk wilt portretteren schiet je Hoor een beu kenwoud en als je een vergezicht wilt vereeuwigen schuif je langs een schutting- In je eigen leven gaat het net zo. Als je het verleden overschouwt gaat het he den zo snel langs je heen, dat alle feiten een nieuwe waardering krijgen; en dat niet eenmaal maar telken kere. Verdriet in het verleden krijgt een litteken en de volgende keer is het niet meer hetzelfde verdrietSucces krijgt een vlies over zijn felle kleuren en het is niet meer zo be langrijk als je er op terugziet. Als je niet oppast, begraaft je leven zich vóór je zelf nog begraven bent. Herinnering is alles wat je overhoudt en die vervormt en ver kleurt zich waar je bij bent. Niets is sta biel, niet in kleur en niet in vorm, niet in affect en niet in waardering. Fotografieën van vakanties en trouw- partijen, dat is alles wat blijft; dagboek bladen zijn de enige vaste punten in de maalstroom. En zelfs die vergelen en ra ken verloren op zolder en verliezen hun waarde. Niets blijft behouden, zelfs het verleden niet. Tijd vreet alles, zelfs zich zelf. Jeugd gaat voorbij, middelbare jaren verglijden, ouderdom komt en neigt naar het einde dat geen einde is en geen begin en geen zijn en geen niet-zijn. Het is alles één en niets is iets en alles is alles. Het hangt er maar van af, hoe je het bekijkt. We kunnen elkaar alleen waarschuwen. Leven is als een watervlak. Een snelle rimpel en het is weer glad. Denk niet, dat het absoluut is en onwan kelbaar en onveranderbaar en bepaald en stevig als rots en stabiel als graniet. Het is een rimpel zonder verleden en zonder toekomst. Het is geweest en het zal zijn en het bestaat slechts als het bestaat. Of heb ik het mis? Is er méér en is er iets bestendigs? Laat het mij weten, want mijn ziel dorst naar zekerheid. Zolang ik geen antwoord krijg neem ik aan, dat niets blijft, dat niets staat en dat niets méér is dan wat het schijntEen landschap gezien uit een rijdende trein, voorbij vóór je het hebt kunnen opnemen, en voor eeuwig verloren. H. B. Fortuin Zeven koeien van een landbouwer te Voorthuizen zijn ziek geworden door ver giftiging. Drie dieren zijn doodgegaan, de vier andere zijn overgebracht naar de.-vee- artsenijkundige dienst in Utrecht, waar men een onderzoek instelt naar de oorzaak van de vergiftiging, die tot dusverre niet is vastgesteld. De minister van Maatschappelijk Werk, me.j. dr. Klompé, heeft gisteren in de Eer ste Kamer gereageerd op een uitlating van mej. mr. Tjeenk Willink (P.v.d.A.) die bij de bespreking van de repatriëring van Nederlanders uit Indonesië de schuld vraag had gesteld. Zij was namelijk van mening, dat hier ook van schuld van de Ne derlandse regering en het volk sprake is, „die niet de wijsheid en de toekomstvisie hebben kunnen opbrengen om Indonesië op constructieve wijze te leiden tot zelf standigheid en verantwoordelijkheid". Minister Klompé merkte op dat deze „schuldvraag" thuishoort bij de behande ling van de begroting van Buitenlandse Zaken. Enkele kanttekeningen wilde zij echter wel maken. „Waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt", zei zij. „Mej. Tjeenk Willink De aloude strekking van het (rondborstige vaderlandse lied: „Ferme jongens, stoere knap„en" heeft een nieuwe stimulans gekregen in de ge beurtenis, die een week ge leden plaatshad in de Straat vsln ÏMakassar en een week daarna door de Marine-voor- lichtipgsdienst met veel verve wérdï opgediend aan de dis van de nieuwshongerige me nigte. Het, zou te sterk zijn uitge drukt- wanneer we zouden zeggen dat de dagen van Tromp en De Ruyter zijn weergekeerd, maar op èen of anderé manier heeft het roemrijke schip de „Drenthe" toef) een stukje Nederlandse volksaard tot leven gewekt, dat:beschaamd en spijtig was ingesluimerd. Dank zij de „Drenthe" zijn we opnieuw gaan beseffen, dat wé welgeschapen en van zessgn klaar zijn en dat de zee een belangrijke rol in ons gevoelsleven speelt. Het valt wel een beetje moeilijk, de ouderwetse biologische kracht toer van het zwellen der borst door-vaderlandse trots nog te verrichten, doch waarschijn lijk hebben onze voorvaderen dat ook. meer bij wijze van spreken zo geformuleerd. De beeldspraak heeft immers in hun dagen een glorietijd be leefd en vooral wanneer de vaderlandse roem in het ge ding was. Men moet al de dingen niet zo letterlijk nemen. Om naar de „Drenthe" te rug te;keren grote groepen Nederlanders hebben thans weer een hart onder de riem gekregen 1 en zijn opgeleefd onder de leuze „Nog is Neêr land niet verloren", die dan ook moeilijk tegen te spreken is. Deze groepen hebben de overtuiging dat Neêrlands toekomst op de zee ligt en dat alle grote dingen die het va derland in die toekomst te verrichten zal krijgen, ver richt zullen worden op de woeste baren. Jarenlang heeft de Nederlandse marine geen kans gekregen de grootheid van het vaderland metterdaad te bewijzen, maar de „Di-en- the" heeft met die bescha mende sleur gebroken en met één klap of liever, met twéé bewezen dat wij nog steeds een zeevarende natie van zessen klaar zijn. Het komt mij voor, dat die twee schoten van de „Dren the" hun geld beter hebben opgebracht dan alle reclame platen „Zorg dat je er (ook) bijkomt". Waarschijnlijk zijn er nu weer massals jongens harten beu geworden van aan het grote wiel draaien en be gonnen met het lijden van on dragelijke smart, omdat zij geen toestemming krijgen om als matroosje vlug en net voet aan boord te zetten. Er zijn wellicht hier en daar kleine De Ruytert.ies en Trompjes ontloken, die zich geneigd voelen de roem van Nederland over de zeven zeeën uit te dragen. Zij dromen misschien van een glorievolle terugkeer te Rotterdam of IJmuiden met de bezem in de mast, na dat zij de zee hebben aange veegd. En, wie weet, mis schien komen zij inderdaad nog wel eens in dienst op een mijnenveger. Maar in het al gemeen is de mogelijkheid om via de Vlissingse kerk toren naar hemelhoge roem en de functie van Bestevaar tje te klimmen, heden ten dage wel zeer schaars ge worden. Twee schoten van de „Drenthe" hebben behalve de „Kasimbar" een grote massa bewondering opgebracht en niet ten onrechte. Een schip en alles wat een.schip op zee kan verrichten is voor de na tionale eigenwaarde veel be langrijker dan alles, wat een diplomaat te land of waar ook doen kan. Een schip op zee is een stukje afgerond na tionale trots, dat zich niet on gestraft laat beledigen en dat zich geheel en al gedraagt alsof het de gehele natie met al haar eigendommen en waarden aan boord heeft. Wij zijn daar in de loop der jaren te nuchter over gaan denken. Wij zijn zelfs geneigd geraakt, een oorlogsschip op zee te zien als een drijfbaar en beweegbaar voorwerp, dat diende om de opwaartse druk van 't water uit te buiten. Doch dat is een gebrek aan vader landse romantiek. Vaderland se romantiek is een heel eigenaardig iets. De vader landse romanticus (om de be oefenaren maar eens catego risch aan te duiden) maakt er een dwingende gewoonte van, te spreken van „ons landje", of „Neêrland". Hij heeft het niet over een paar meter aan eengenaaid katoen van ver schillende kleuren, doch over een „dierbaar dundoek". Dit dundoek is in zijn opvattingen een levend wezen, vermits het voor beledigingen vatbaar is. Verder huldigt hij volgens de geschiedenis de opvatting, dat de binnen de landsgrenzen aanwezige grondaarde gevoe lig is voor beminnen en het zelfs niet onaardig vindt, bij tijd en wijle gekust te wor den. „Dierb're grond" heet deze aarde dan, „waar eens mijn wiegje stond". Welke ge voelens een aan boord van een woonschip geboren vader landse romanticus in dat op zicht vervullen, is niet duide lijk. Hij zal immers niet zó ver kunnen gaan dat hij het water van de woonschepen haven kust; bovendien is dat telkens weer ander water. Waarmee ik slechts betogen wil dat het pad van de vader landse romanticus niet over rozen gaat. Hij ontmoet veler lei moeilijkheden bij de uit oefening van zijn liefhebberij en leidt vooral in onze nuch tere dagen een steeds ontmoe- digender bestaan. Daarom moeten wij ons ver heugen in de nieuwe inspi ratie, die hij van de „Drenthe" heeft ontvangen. Mochten de lezingen over het gebeurde in de Straat van Makassar in zekere zin misschien al te za kelijk zijn geweest, dan kan hij altijd nog teruggrijpen naar een gerenommeerde Ne derlandse krant die het koele, verlate verslag van de Ma rinevoorlichtingsdienst heeft opgeschilderd met de volgen de veelzeggende en roerende volzinnen. „De aanhouding van de „Kasimbar" geschiedde in een heldere tropennacht.... Felle seinlichten flitsten over het lauwe, zacht kabbelende wa ter. „Wie bent U?" Het ant woord kwam prompt. Weer schoten morse-signalen door het duister.... Rustig maar dreigend draaide de „Drenthe" een van de twee dubbeltorens met twee 12 cm kanonnen in de richting van de „Kasim bar". (Tussen haakjes, lieve lezers, wat een slechte indruk zou een ónrustige „Drenthe" daar gemaakt hebben.) „Een salvo verscheurde de stille tropennacht. Als door een adder gestoken draaide de „Kasimbar" bij. (Tussen haak jes, beste lezers, stéékt een adder tegenwoordig? Ik dacht dat hij béét. En als hij steekt, steekt hij dan wel eens een schip?). „Wel werd de „Dren the" beschoten door nerveuze Indonesische soldaten, maar de lichte vuurwapens deerden de „Drenthe" niet. (Wat zou ons kunnen deren, als wij voor recht en rede de gevaren trot seren?). „De „Drenthe" bleef op veilige afstand het dag licht afwachten. (Veilige af stand? Met al die kanonnen?) „Momenteel dartelt de snelle „Drenthe" rond de logge „Ka simbar" naar Nieuw-Guinea." (Het is aardig hoe speels en uitgelaten een oorlogsschip kan zijn, als alles achter de rug is. Dat kunnen onze ma rinemensen wel hebben. Zij weten dat de boog niet altijd gespannen kan zijn en dat ook een schip nu en dan eens echt uitgelaten moet kunnen wezen.) „Deze vastberaden on- gedaanmaking van een bru tale zeeroof betekent een sen sationele illustratie van de in ternationale conferentie over het zeerecht, die gisteren in Genève is begonnen", aldus het laatste citaat dat wij uit die krant knippen. Maar dat is niet juist, meen ik. Want toen die conferentie begon, was die krachttoer van de „Drenthe" al een week oud. Tenzij onze vaderlandse ro manticus het eens is met de mogelijkheid, om een confe rentie een week tevoren al te illustreren. Zo ja, dan is het mij ook goed. J. L. heeft echter op ontoelaatbare wijze gege neraliseerd. Hiermee zijn de velen tekort gedaan, die geen verwijten verdienen. Er worden verwijten gehoord, dat te westelijk wordt gedacht en dat te weinig wordt be grepen wat in Indonesië gebeurt. Niet ver geten dient echter te worden, dat Indone sië door het lidmaatschap van de UNO de rechten van de mens heeft onderschreven en deze zelfs in de voorlopige grondwet heeft opgenomen. Deze rechten zijn ech ter steeds opnieuw geschonden. Het zou onjuist zijn hetgeen door Indone sië is gedaan, te verzachten. Hier is een fel en duidelijk protest op zijn plaats. Als dit zou uitblijven, dan zou dit óf beteke nen, dat men geen geloof in eigen zaak heeft, óf dat men de Aziaten niet voor vol aanziet", aldus minister Klompé, die niet kon instemmen met mej. Tjeenk Wil link, die de fouten van Nederlanders in één adem noemde met hetgeen door Indone sië is gedaan. Zij ontkende voorts uitdruk kelijk dat, zoals door mevrouw Van Ommeren (C.P.N.) was gesteld, de Nederlanders vrijwillig uit Indonesië ver trekken. „Bij deze opvatting staat mijn verstand stil, maar dat gebeurt wel meer bij opvattingen van communistische zij de", zei zij. Minister Klompé deelde mede, dat 45 percent van de tot dusver gerepatrieer- den bij particulieren werd ondergebracht en dat 55 percent een beroep moest doen op het ministerie. Dit laatste cijfer kan echter nog stijgen. 7n de contractpensions zijn 9700 bedden beschikbaar. Naar ra ming zullen er 12.650 nodig zijn. Gehoopt wordt dat allen kunnen worden opgevan gen, ook omdat het aanbod voor logies- gelegenheid nog stijgt. Met de minister van Defensie is overleg gaande over de vraag, hoe lang de leger plaats Budel beschikbaar zal zijn. Met de minister van Financiën wordt overleg over de belastingconsequenties van het be schikbaar stellen van woonruimte voor repatrianten tegen een dagelijkse ver goeding van 3.50 4.00 per dag. Bij de replieken noemde de heer P o- 1 a k (C.P.N.) het „agressieve optreden" van de Koninklijke Marine als voorbeeld van de fouten, waarop minister Klompé in haar antwoord op de opmerkingen van mej. Tjeenk Willink heeft gedoeld. De voorzitter zei, dat de heer Polak het karak ter van de rede in tweede termijn miskent. Hij verzocht hem het woord „agressief" terug te nemen. De heer Polak weigerde dit, waarop de voorzitter verklaarde dit woord uit de Handelingen te zullen laten schrappen. Mej. Tjeenk Willink merkte nog op dat het zeer noodzakelijk was de schuld vraag bij de begroting van het ministerie van Maatschappelijk Werk ter sprake te brengen, omdat er zorg is over de reac ties van het Nederlandse volk over het lot van de gerepatrieerde landgenoten, dat tot dusverre niet meer dan 2300 bedden en nauwelijks één miljoen gulden bijeen kon brengen. Zij verklaarde de fouten van Indonesië niet te hebben willen vergoelij ken. Maar ook de eigen fouten moeten niet worden verdoezeld. „Met een tweezijdig zien kunnen we misschien uit het moeras komen, waarin we zijn geraakt," meende zij. De begroting van Maatschappelijk Werk werd tenslotte aangenomen met de aantekening, dat de communisten geacht wensen te worden te hebben tegengestemd. De volgende week zal rle Eerste Kamei de begroting van Justitie behandelen

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5