BUMBEL EN DE WENSHOORN- EEN WOELIGE TIJD Televisite r Agenda voor Haarlem De negen Muzen SLECHTHORENDEN OPMERKING BI KAPPER J Kort en bondig DONDERDAG 27 FEBRUARI 1958 5 Nederlands-B elgisch jeugdtheater Slechts voor de helft geslaagd toneel De radio geeft vrijdag T elevisieprogratnma Onderscheidingen in de Nederlandse t.v.-kringen Hans Henkemans weer naar Salzburg uitgenodigd Ooievaars in moeilijkheden Examens N.V. GEERVLIET Haarlem Koningstraat 11 Telef. 16171 Nederlandse architecten winnen prijs in Duitsland Bij Jan Castelijns Rotterdamse firma voor f 10.000,- benadeeld Overval op benzine- tankstation berecht Minister Witte bezocht lakfabriek in Sassenheim N ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG I Verontreiniging van de zee door olie Het t.v.-programma, dat de VPRO woensdagmiddag onder de titel „Twee lan den in de zaal" van 't Rotterdams Luxor- theater uit op het beeldscherm bracht, be streek duidelijk een jong publiek in twee dicht bij elkaar liggende leeftijdsgroepen. Eerst gaf het Scapinoballet uit Amsterdam voor de „rijperen" een voorstelling van ,,De vogelverschrikker" van Jan Rebel en vroeg daarmee aanmerkelijk meer van de fantasie der jongeren dan het Antwerps Jeugdtheater, dat zich vervolgens met de opvoering van het toneelstuk „Haasje Gaarnegroot" van Sergei Michalkov in een sprookjesachtige sfeer kennelijk vooral richtte tot de allerjongsten van het pu bliek. Overigens konden wij voor beide opvoeringen waardering voelen. De uitzen dingen voldeden, maar ook dit keer leek ons het gebruik van close-ups in de beel den ten onrechte te veel beperkt. Omroepster Vertie Dixon maakte op de voorste rij tussen de bedrijven door nog even een praatje met de leidsters van bei de gezelschappen, achtereenvolgens me vrouw Hans Snoek en Corrie Lievens. We willen nog herinneren aan de scenario prijsvraag, die voor de jeugd in Nederland werd uitgeschreven. „Scapino" vraagt dus door kinderen geschreven verhaaltjes, waarvan de beste inzendingen voor het ballet zullen worden bewerkt en in de komende zomer in Amsterdam en andere grote steden en in het algemeen daar waar de winnaars wonen zullen worden uitgevoerd. Wat Corrie Lievens over haar theater vertelde is een herhaling in het kort ook wel waard: Antwerps Jeugdthea ter speelde in 1957 voor honderdvijfen twintigduizend kinderen, het heeft steeds twintig stukken op het repertoire, treedt regelmatig op voor de Vlaamse televisie en beschikt over een eigen schouwburg. Vooral het laatste geeft hun, die in ons land het jeugdtheater bedienen, reden tot watertanden. Een merkwaardige ervaring rijker zijn wij geworden door de opvoering voor de televisie van „Euridice" van Jean Anouilh in het AVRO-programma. Regisseur Ton Lensink had het spel van Anouilh zelf voor de televisie bewerkt. Voor zover wij kunnen beoordelen met behoud van de essentialia, met respect ten opzichte van de auteur, met begrip voor de speldrama- tische mogelijkheden voor het beeld scherm. Dat wil zeggen: alleen in het tweede deel. Het lijkt ons, dat Lensink daardoor zo was getroffen, dat hij het stuk zonder meer voor een televisieopvoe ring geschikt verklaarde zonder zich te realiseren dat het eerste deel het uiterste van hem zou vergen. Op dat eerste deel heeft hij zich beslist verkeken. Zoals het ons nu voor ogen kwam, miste het pre cies een dimensie. Het deed het niet. Het bleef tussen twee stoelen hangen, het was een tasten en zoeken zonder het contact tot stand te brengen tussen spelers en kij kers. Technisch raffinement kon dat gemis niet uit de wereld helpen. En het was of ook de acteurs niet helemaal geloofden in hun zaak, al komt dat dan vooral omdat Lensink ons er niet van heeft overtuigd dat hij zeker van de zijne was. Maar het tweede deel.... Ineens kreeg in de mysterieus irreële sfeer de realiteit gestalte. Ineens was de ontroering er en de dichterlijke adem. Ineens was er tele visietoneel van het eerste plan. Dat tweede deel heeft heel veel goedgemaakt! Len sink bereikte er de grote hoogte, die een geëmotioneerd en geïnspireerd man kan halen. En wij konden ons verheugen in de natuurlijke en zuivere verschijning van Ineke Brinkman als Euridice en de plot seling doorleefde Orphée van Maxim Ha mel. In de bijrollen irriteerde ons de fone tiek van Herbert Joeks, aan wie wij de figuur van monsieur Henri nooit ver geven zouden hebben: daarvoor leek hij ons niet de juiste man op de juiste plaats. Beeldschermer HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 124)0 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Avon turen met grote mensen, caus. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor de zieken. 11.05 Voor de kleuters. 11.20 Plantaardig en mineraal. AVRO: 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 12.55 Bezoek Prin ses Beatrix aan de West. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beurs- ber. 14.00 Hobo en clavecimbel. 14.30 Voordr. 14.50 Koorconc. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Jeugdconc. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Ham mondorgelspel. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 P.v.d.A., caus. 18.25 Latijnse klanken. 18.50 De puntjes op de i, causerie. 19.00 Voor de kinderen. 19,10 Musette-ork. VPRO: 19.30 Het platteland nu, gesprek. 19.45 Een nationale zaak, causerie. 19.50 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekenweek. 20.15 Levend uit de kracht Gods, caus. 20.30 Tien iaar Wereldfederalisten. 20.40 Alt en clavecimbel. VARA: 21.00 Lichte muziek. 21.30 De lange weg, documentaire, 21.55- Gram. 22.25 Buitenl. overz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. VARA: 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Lichte muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Waar voor uw geld. 9.35 Omr.ork. en soliste. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. 12.00 Sopraan en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Gram. 14.50 Lichte muziek. 15.20 Voordr. 15.40 Fagot en piano. 16 00 Tuinb.praatje. 16.15 Gram. 16.35 Pianoreci tal. 17.00 Voordr. 17.20 Vocaal ens. 17.40 Beursber. 17 45 Gram. 18.00 Harmonie-orkesten. 18.20 Stem men van Overzee. 18.35 Voor de jeugd. 18.50 Open baar Kunstbezit, cursus. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Regeringsuitz.De statistiek antwoordt: prof. dr. Ph. J. Idenburg, directeur-generaal van de statistiek, beantwoordt de vraag' Wat leest het Nederlandse volk. 19.25 Heet van de matrijs. 19.45 Radiokrant. 20.05 V.V D., causerie. 21.00 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. 21.30 Radiophilharm. ork. en solist. 22.10 Vrouwenkoor en solisten. 22.30 Rep. bezoek Prin ses Beatrix aan de West. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid. 23.3524.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12 00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12 55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17 00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Zang 18.10 Voordr. 18.20 Gram. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Ork.- onc. 20.40 Kunstkaleidoscoop. 20.55 Orkestconcert iverv.). 21.25 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 21.00—23.00 Relais v. d. Vlaamse Televisie Je smalle hals, kleine koningin, TV-spel. Op initiatief van de uitgeefster van het radio- en televisiemaandblad „Goede Ont vangst" werd in 1956 besloten tot het in stellen van een „televisie-onderscheiding". Deze zou worden toegekend aan die ac teurs, artiesten, producenten en regisseurs, die in 1957 in televisie-uitzendingen tot opvallende prestaties zouden komen. De beoordeling berustte bij drie journalisten, die geregeld voor hun bladen televisie uitzendingen recenseren, te weten de heren Han G. Hoekstra in Het Parool, Hans de Witte in De Volkskrant en Henk E. Janszen in de Haagsche Courant. Voor de uitgeef ster van „Goede Ontvangst" maakten de heren Hans Schmidt en Joh. H. Miedema van de jury deel uit. Maandelijks werden ook de televisiekijkers in de gelegenheid gesteld hun oordeel te geven. Hun stem men telden mee voor het eindoordeel van de jury. Dezer dagen is de jury met de opstelling van haar rapport gereed gekomen. Daaruit blijkt dat de tv-onderscheiding 1957, be staande uit een kristallen plastiek, zal worden toegekend aan de acteur Kees Brusse, voor zijn bijzondere prestaties in tv-spelen, aan Tom Manders, die in de categorie amusementsprogramma's het grootste aantal stemmen kreeg, aan Wim lbo onder andere voor de door hem uit gebrachte cabaret-programma's en aan Gijs Stappershoef voor zijn prestaties als regis seur. Het ligt in de bedoeling van de toe kenning van deze trofee een jaarlijkse traditie te maken. Overwogen wordt de categorieën, waarin de prestaties worden beoordeeld, uit te breiden. Overigens zal Gijs Stappershoef de tele visie enige tijd de rug toekeren in verband met het voornemen van Polygoon om een speelfilm te maken, waarin Tom Manders de hoofdrol zal vertolken. Stappershoef zal hiervo_or de regie in handen krijgen. Er werden reeds enkele proefopnamen ge maakt. Manders zal in deze film een zwer versfiguur uibeelden, die de wintermaan den in Veenhuizen doorbrengt. Mede door zijn werkzaamheden voor deze film en het steeds toenemende werk voor radio en televisie, zal Tom Manders zijn vermaard geworden cabaret „St. Germain-des-Prés" aan het Rembrandtplein in Amsterdam eind mei definitief gaan sluiten. De Nederlandse pianist Hans Henke mans is voor de vijfde keer uitgenodigd om deel te nemen aan het festival in Salzburg. Hij zal een pianoconcert van Mozart spelen met het orkest „Camara Academica" onder leiding van Bernard Paumgartner. De sneeuwstormen hebben de ooievaars overvallen, die aangelokt door het zach te weer van twee weken geleden reeds half februari in ons land zijn teruggekeerd. De eerste werd reeds op 15 februari ge signaleerd. Bij normale winters keren de ze vogels meestal pas een maand later te rug. Sedertdien zijn er nog enkele tiental len gevolgd. Zelfs is een vlucht van 20 ooievaars waargenomen, die zich in noord oostelijke richting begaf. Ooievaars zijn gezien bij Utrecht, Borne en tussen Haar lem en Leiden. Het is mogelijk, dat deze vogels naar zuidelijker streken zijn ge vlucht toen het weer omsloeg, maar de Nederlandse Vereniging van Vogels te Amsterdam acht het niet uitgesloten dat een aantal is achtergebleven en thans met weinig kans op enig voedsel over de sneeuwvelden ronddoolt. De kikkers zitten nog diep in de modder, de mollen, die ze zo vakkundig weten te verorberen en de veldmuizen zijn niet gemakl. jlük onder de sneeuw vandaan te halen. Over de mees te sloten lag gisteren een vliesje ijs. Mocht men een ooievaar aantreffen, die in moeilijkheden verkeert, dan wordt aan geraden de vogel kleine visjes of stukjes vis te voeren, maar vooral geen zoute vis. Ook rauw ongezouten vlees is goed. Betriacum. Bij Ostiano, dicht bij Cre mona, heeft men dezer dagen de ruïnes van een romeins gebouw uit omstreeks de tweede eeuw voor Christus blootgelegd. Oudheidkundigen vermoeden, dat men hier de oude plaats Betriacum heeft terug gevonden. Culturele prjjs Aan de Arnhemse beeldhouwer Johan van Zweden is de cul turele prijs voor 1957 der gemeente Arn hem toegekend op grond van de vooraan staande plaats die hij als beeldhouwer in neemt. Vooral na de oorlog zijn aan Johan van Zweden, die ongeveer vijfentwintig jaar in Arnhem heeft doorgebracht, veel opdrachten verstrekt. De uitreiking der culturele prijs zal donderdagavond 6 maart ten stadhuize geschieden. Essay-prijsvraag. De stichting Groot- Kempische Cultuurdagen in Hilvarenbeek heeft onder auspiciën van de Benelux- Studentenraad in Amsterdam een essay prijsvraag uitgeschreven voor studenten aan universiteiten en hogescholen uit Luxemburg, België en Nederland. Als onderwerp voor het essay is gekozen „De Nederlandse cultuur in de groeiende Bene lux". Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevorderd tot arts: de heren A. E. Csaleh, T. G. M. Steffens, K. J. H. Garé en H. J. C. Lobach, allen te Am sterdam. Artsexamen le ged.: mevr. M. Hellen- doorn-Smit, mej. I. Groenveld en de heren J. van der Linde, C. J. M. Vlootman en H. de Vos, allen te Amsterdam; C. Middelbeek, Zaandam; A. R. H. B. Verhagen, Eindhoven. Groningen. Doctoraalexamen pharmacie: mej. B. van der Wal. Vlaardingen. Doctoraalexamen natuurkunde: H. Beekhuis, S. A. Drentje en Brahm Dev, allen te Groningen. Doctoraalexa men scheikunde: J. Meester, Veendam. Kandi daatsexamen wis- en natuurkunde A: S. Elger- sma, Cornwerd. Idem K: J. Kloeze, Wapserveen; G. A. van Oortmerssen, Hardenberg. Idem L: P. M. Akkerman, Hengelo. Doctoraalexamen eco nomische wetenschappen: P. F. Vissers, Gronin gen. Doctoraalexamen klassieke letteren: H. Hart man, Kampen. Utrecht. Kandidaatsexamen sociologie: D. D. Otto, Utrecht; H. A. M. Kerstjens, Breda. Kan didaatsexamen psychologie: E. H. J. Th. Schok king, Warnsveld; mej. L. J. Kanij en mej. A. Boonzaayer, beiden te IJsselmonde. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Doctoraal examen rechten: mej. E. v.d. Bergh en de heren H. Lotichius en I. Th. M. Snellen, allen te Am sterdam. Kandidaatsexamen Spaans: mevr. J. C. I. Römer-De Vreeze, Amsterdam. Kandidaatsexa men politieke en sociale wetenschappen: mej. W. E. J. Koksma, Heemstede. Kandidaatsexamen sociale aardrijkskunde: F. Schermer, Amsterdam. Kandidaatsexamen rechten: mej. J. M. A. Wage- makers, Amsterdam: Th. O. Ruysrok, Zwanen burg; met lof J. Kruithof, Bilthoven. Eindelijk meende Fokkoiets gevonden te hebben. Ze moesten proberen, een gat onder de muur van de schuur door te graven, waarin ze 's nachts gevangen lagen. Zo zouden ze dan doen. Met een puntige stok, die ze binnengesmokkeld hadden, maakten ze iedere nacht het gat iets wijder, maar erg voorzichtig, natuurlijk. Altijd stond er één man te luisteren om voor onraad te waarschuwen En het lukte werkelijk, op die manier onder de muur door te komen. 101-102 ADVERTENTIE Bij de oudste speciaalzaak op het gebied van HOORTOESTEllEN GEERVLIET vindt u een ruime keuze in de modernste hulpmiddelen, zoals transistortoestellen, oorhangers, haarklips, hoorbrillen in de fabrikaten AUDIUM, PHILIPS, MULTITONE, ADITONE, WIDEX enz. Wendt u tot een vertrouwd adres De stad Marl in het Ruhrgebied heeft een internationale, besloten prijsvraag uit geschreven voor een nieuw raadhuis. Vol gens mededeling van de jury is de eerste prijs toegekend aan het ontwerp van de architecten Van den Broek en Bakema in Rotterdam. De tweede prijs verwierf prof. Scharoun in Berlijn, de derde de gebroe ders Conle in Duisburg. Er werden projec ten aangekocht van Arne Jacobsen (Dene marken) en Guenther Marsahll (Marl). De heer J. J. A. Castelijns hoofd van de televisiesectie van de Katholieke Radio Omroep is een Brabander: dat hoort men zo. En deze vijftiger heeft de gespierde lichaamsbouw van een beproefd sportbeoefenaar, ook al worden de symp tomen van een ittend en reizend leven 'zichtbaar. De TV-carrière van de heer Castelijns is niet geënt op die van de radio. Hij be hoorde tot de Gideonsbende van televisie pioniers bij Philips, waar hij bij wijze van spreken alles deed: camerawerk, floor manager, requisieten beheren. Dat „alles" doen was hem niet vreemd: het herinner de hem aan zijn jonge jaren, toen hij in de Filmstad van Loet C. Barnstijn en bij Cinetone ook alles opknapte wat er zich kon bevinden tussen het werk van de lichtjongen en dat van de opnameleider. Die ervaringen hebben hem een veelzij digheid gegeven en een vakkennis bijge bracht, welke het deel is van allen die tot de werkers van het eerste uur van film en televisie behoren. Het is mis schien wel op de grond van zijn eigen er varing dat hij de regisseurs van de K.R.O.-televisie, Ben Mettrop, Wim Ba- ry, M. van der Valk en Luc van Gent, zcveel mogelijk „allround" wil maken. Zij specialiseren zich niet op één genre, maar leiden spelen, stellen documentai res samen, regisseren jeugdprogramma's of amusementsavonden, al naar het uit komt. Behalve praktische vakkennis bracht de heer Castelijns ook zijn oude liefde voor de film mee naar het nieuwe medium. Hoe je het ook beschouwt, je komt al tijd bij de film terecht" is een misschien wat te volstrekte uitspraak, hij meent er toch wel veel van wanneer wij het over d_ mogelijkheden van de televisie als zelf standige kunstuiting hebben. Televisie is eigenlijk niet meer dan een transport- en een communicatiemiddel, dat eigenlijk pas goed aan zijn doel be antwoordt wanneer het een zo groot mo gelijk publiek bestrijkt. Die „communica tie" is op zichzelf veel belangrijker dan de omstandigheid dat er ook wel eens van „televisiekunst" sprake zal kunnen zijn. De heer Castelijns blijkt wat dat betreft een gezonde realist, hetgeen ook zijn me ning over het vraagstuk der telerecording (het opnemen van televisieprogramma's op een filmstrook, welke niet alleen bij wijze van herhaling van het oorspronke lijke programma kan worden gebruikt, maar ook in de plaats daarvan kan tre den) waarover in Bussum nogal levendig gedebatteerd wordt. In theorie is met de telerecording natuurlijk van alles te doen, waarbij, slechts het uiteindelijk re sultaat beslissend is. Maar in feite gaat het om een zuiver financieel probleem, omdat een tot in de finesses volmaakt programma een aan de cinematografie nauw verwante opnamemethode eist, welke dus tijd en daardoor vooral geld- rovend is. Overigens schuwt de heer Castelijns een eigen weg niet. Bij zijn sectie bijvoor beeld leren de spelers hun rollen voor er gerepeteerd wordt in plaats van tij dens de repetities, zoals bij andere sec ties in navolging van het toneel gebrui kelijk is. Daarna pas geeft de acteur zijn rol gestalte, waaraan hij dan dus zijn ge hele aandacht kan wijden. Afgezien van h t feit, dat een dergelijke werkwijze de acteur bij het scheppen van zijn rol min der belemmeringen in de weg legt, heeft zij ook het voordeel, dat de stem van de souffleur minder gehoord behoeft te wor den en de kijker niet door lege plekken in de teksten wordt gehinderd. J. H. Bartman ADVERTENTIE Knip mijn haar nóg maar wat korter ik heb dit spannende verhaal nog niet uit (Zó boeiend is nu PANORAMA!) De politie heeft aaangehouden een 44 jarige expeditiechef uit Rotterdam en een 42-jarige Amsterdamse kantoorbediende De laaatste was in dienst bij een Amster damse handelsonderneming, welke een goede klant van het expeditiebedrijf te Rotterdam was. Hij gaf opdrachten van zijn zaak door aan het expeditiebedrijf en zo kwam hij in contact met de chef. Deze chef verstrekte de kantoorbediende geld uit de kas van de Rotterdamse onderneming De bedragen werden in de rekeningen van de handelsonderneming weggewerkt. Dit alles begon eind 1956 en ging door tot augustus 1957. Toen waren de bedragen zo groot geworden dat ze niet meer konden worden verdoezeld. Van het verduisterde geld, ongeveer 10.000, is niets over. De rechtbank te Amsterdam heeft de twee Rotterdammers, de 24-jarige chauf feur R. v. d. M. en de even oude taxi chauffeur J. den H., die tezamen de roof overval op het benzinetankstation aan de Haagse Weg. bij de Sloterweg te Amster dam op 4 september 1957 hebben gepleegd, veroordeeld tot een jaar en drie maanden met aftrek van de preventieve hechtenis. Twee jaar met aftrek was tegen beiden geëist. Met een in Katendrecht gekocht pistool had Van der M. de 23-jarige pompbedien de B. A. Brouwers bedreigd met de woor den: „Hup je geld". De bediende had daar op zijn geldtas met 578 gulden afgegeven Het was de derde overval, die het vorig jaar binnen twee maanden tijds op een benzinetankstation werd gepleegd. Gisteren heeft de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte, een bezoek gebracht aan Sikkens Lakfabrieken te Sassenheim, samen met ir. H. M. Buskens, directeur-generaal van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. De minister werd een toelichting gege^ ven op de specialisatie van de groep samenwerkende verfindustrieën, onder meer wat de bescherming van beton, de produktiviteitsverhoging door mechanisa tie, de kostenbesparing door periodiek schilderwerk en de hedendaagse kleurtoe- passing betreft. 85. Toen Heine op een avond weigerde mee te gaan naar een dansgelegenheid, keek Eugenie hem verwonderd aan. Ook Elise Arnaud begreep er niets van. Met een zucht liet hij de jongevrouwen alleen vertrekken. Toen zijn boek „De l'Allemagne" verscheen, be keek Eugenie met veel trots de band, waarop de naam H. Heine prijkte en nieuwsgierig bladerde ze erin, maar het lezen van de inhoud verveelde haar al gauw. Ze vond 't helemaal niet boeiend, zoals een roman, waarin wonderlijk verrassende dingen gebeurden. Eugenie boudeerde en ondanks zijn vele werk be geleidde hij haar zoveel mogelijk naar haar geliefde dansavonden. Zijn boek over Duitsland trok zéér de aandacht in Frankrijk en werd onbetwist hét boek van het jaar. Heine besefte echter maar al te goed, dat een schrij ver niet stil kon zitten. Maar al te snel werd zelfs de meest beroemde naam vergeten. Hij moest zich in het gezelschapsleven vertonen, soi rees bezoeken, zich bij de Rothschilds laten zien, met uitgevers en krantenmensen spreken, en hij mocht dit alles niet verwaarlozen door verliefd in de zon op café terrasjes rond te hangen. Moe keerde hij 's avonds na zijn diverse bezoeken en ontvangsten naar huis terug. De kamers waren vaak leeg, Eugenie was uitgegaan. Vrouwen waren onbe rekenbare wezens... Waar zou ze nu weer ronddan sen. Op één van zulke avonden kwam ze uitgelaten thuis en keek hem stralend aan. „Stel je voor, Henri, Elise vindt dat wij eens een groot feest moesten geven", begon ze kinderlijk opgetogen. „Wat vind jij daarvan? Ik zou mijn groene jurk kunnen aantrekken..." „Eugenie", onderbrak hij haar met een wanhopige klank in zijn stem, ik moet heus eens ernstig met je praten!" Ze sloeg haar armen om zijn hals. „Ernstig? Goed, Henri, maar dan straks! Geef me nu eerst maar eens een behoorlijke zoen!" Toch was dit ernstige gesprek dringend nodig. Het leven was duur. Eugenie kostte veel geld aan kleren en sieraden en zowel zij als Heine hield van de voortreffelijke maaltijden, welke in de Parijse restau rants te genieten vielen. Met klem trachtte hij haar duidelijk te maken, dat hij moést werken. Ze knikte hem vriendelijk toe. „Goed, je kunt toch werken, wat belet je?" „Als ik werk, kan ik echter geen lawaai om me heen verdragen". „Ik maak toch geen lawaai!" Ze keek hem ver wonderd aan. „Jij misschien niet, maar je papegaai, Cocotte, wél!" Ongeduldig antwoordde zé: „Cocotte maakt nooit lawaai, 't Is de liefste papegaai van heel Parijs. Co cotte zegt en begrijpt alles..." „Cocotte moet weg", zei hij ernstig. „Nee, Cocotte blijft", antwoordde ze heftig, terwijl ze haar golvende lokken schudde. „Misschien kan je geliefde vogel een poosje bij Elise gaan logeren, dan krijg ik tenminste tijdelijk rust", stelde hij voor. Ze brak in snikken uit en uiteindelijk bleef hem niets anders over dan haar in zijn armen te nemen. En Cocotte blééf krijsen... Tegen het begin van de zomer deelde Heine de jonge vrouw mee, dat hij naar Boulogne sur Mer wilde vertrekken. „Maar Henri, ik verzorg je hier toch goed, en je hand is niet erger geworden", riep Eugenie verwon derd uit. „Ik moet daarheen, omdat ik wil dat mijn hand weer helemaal beter wordt en bovendien omdat ik rust wil vinden om te werken". „Eeuwig datzelfde liedje!" riep ze verontwaardigd uit. ,,'t Begint me te vervelen". „Goed, misschien is 't vervelend, maar hoe dan ook, je zult 't gedurende een paar weken niet horen!" Er kwam een verschrikte uitdrukking op haar jon ge gezichtje. „Wil je zónder mij gaan?" Hij haalde zijn schouders op. „Ik kan Cocotte nu eenmaal niet meenemen". Het leek een goed excuus. Eugenie liet 't er echter niet bij zitten. „Houd je van me?" vroeg ze, en toen hij gelaten knikte, vervolgde ze: „Dan moet je mij meenemen, én Cocotte, én Min- ka, en we zullen 't heerlijk hebben met z'n allen, Henri!" wel, Vastbesloten antwoordde hij: „Met jou alléén maar niet met de papegaai en de hond erbij". Er vonkte iets in haar donkere ogen en een laaien de scene volgde. Heine bleef echter vastbesloten. Eugenie trok ten slotte met een boos gezicht haar mantel aan en ver klaarde dreigend: „Ik ga weg, ik zal me heus wel amuseren!" Met een wanhopig gevoel zag hij haar de kamer ver laten, de deur viel met een bons achtei haar dicht. Welk een vrouwelijke onredelijkheid! Hij zuchtte. Ook hij zou zich zonder Eugenie wel weten te verma ken. Reeds knaagde de naijver. Tussen zijn nog niet beantwoorde post haalde hij een brief te voorschijn, waarin Gravin Belgiojoso, een vrouw van de wereld, die in het mondaine Parijse leven een rol speelde, hem uitnodigde voor een verblijf op haar buitengoed... Christine Belgiojoso verbleef op haar kasteel bij Saint Germain te midden van koele, stille bossen. Ze was verrast door Heine's komst. Eigenlijk had ze hem niet meer verwacht, toen ze geen antwoord op haar brief kreeg. Heine was dodelijk vermoeid, 'oen hij aankwam. Met grote hartelijkheid ontving ze hem en door haar goe de zorgen voelde hij zich langzamerhand weer ge zonder worden. Ze maakten lange wandelingen door de bossen en voerden diepgaande gesprekken. Christine Belgiojoso was een zeer ontwikkelde vrouw, met wie Heine over zijn werk en zijn streven kon discussiëren. Vier weken bleef hij op het kasteel, weken van rust en stilte, van zonneschijn en voornaam gezelschap. Hij dacht veel na over zijn verhouding tot Eugenie. De vergelijking met de geestelijk hoogstaande Chris tine viel stellig in het nadeel van het eenvoudige Parij se meisje uit. Met het herstel van zijn krachten, rijpte in Heine het besluit om met Eugenie te breken en zich weer geheel en al aan zijn werk te wijden. Toen hij echter, in Parijs teruggekeerd, de trappen naar zijn appartement opliep, overviel hem een vreemd gevoel van weemoed. Een hevig verlangen naar Euge nie doorstroomde hem. Voor de deur van zijn kamer staand, hoorde hij binnen een schelle stem zijn naam roepen. (Wordt vervolgd) Broodoorlog. De drie zelfstandige bakkers in Stellendam hebben uit protest tegen wat zij noemen „het oneerlijke" di vidend, dat de coöperatieve bakkerij jaar lijks aan zijn klanten uitkeert over het door dezen bij deze bakkerij bestede be drag, hun broodprijzen met vier cent per brood van 800 gram verlaagd. Samenwerking. De besturen van de Christelijk-Historische en de Staatkundig- Gereformeerde kiesverenigingen te Dor drecht hebben besloten om voor de raads verkiezingen met één gemeenschappelijke lijst uit te komen. De eerste drie kandi daten zullen leden van de CHU zijn, de vierde een SGP'er. Verder zullen de kan didaten om en om op de lijst worden ge plaatst. Nieuwe loodswet. De Igodswet 1957 en de daarmede samenhangende besluiten zullen in werking treden op 1 maart a.s. Schip van Ghana. Het eerste schip van de nieuwe nationale scheepvaart maatschappij van de kortelings gestichte republiek Ghana ligt thans in de Amster damse haven. Het is het bijna 5000 brt. metende m.s. „Volta River" en de naam van de nieuwe scheepvaartmaatschappij die de jonge republiek Ghana heeft opge richt, is Black Star Line Ltd. Met dit schip heeft de nieuwe scheepvaartmaat schappij een bescheiden begin gemaakt om de republiek Ghana met de andere werelddelen te verbinden. Ambassadeur. Dr. H. N. Boon, ambas sadeur in Rome, is tevens benoemd tot am bassadeur bij de Tunesische republiek met Rome als standplaats. Andere naam. De Egyptische ambas sade te 's-Gravenhage heeft haar naam veranderd in „ambassade van de Verenig de Arabische Republiek". Stichting „Jokos". De stichting van Joodse kerkgenootschappen en sociale or ganisaties in Nederland voor schadevergoe dingsaangelegenheden (stichting „Jokos") is thans te Amsterdam definitief opgericht. Tot voorzitter werd gekozen dr. A. Vedder. NAVO-vertegenwoordiger. Aan mr. C. J. van Schelle is voor de duur van zijn werkzaamheid van Nederlands permanent vertegenwoordiger bij de Noord Atlanti sche Raad en bij de O.E.E.S. te Parijs de titel verleend van gevolmachtigd minister. De regering heeft een wetsontwerp in gediend tot goedkeuring van het interna tionale verdrag ter voorkoming van ver ontreiniging van de zee door olie. Dit ver drag is op 12 mei 1954 te Londen gesloten. DONDERDAG 27 FEBRUARI Concertgebouw: Concert door het Haar lems P.T.T. Mannenkoor en Gemengd koor Polyhymnia, 20 uur. FILMS Cinema Palace: „Mevrouw komt niet thuis vanavond", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Nathalie", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Bakvissen puber teit", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „The Bachelor's Party", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „La Strada", 18 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Sissi, kei zerin en moeder", a.l. 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Beloning 4.000, dood of le vend", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Thea ter: „Zondige vrouwen", 18 jr., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Aula van Chr. Lyceum: Voordrachtavond van de heer Otto Sterman, 20 uur. De Leeuwerik: De Noordhollandse Bond van Goochelaars „Haarlem Goochel Festival 1958", 20 uur. Brinkmann: Lissone-Linde- man, filmavond over Italië en Frankrijk, 20 uur. Begijnhofkapel: Bijzondere dienst voor het Interkerkelijk Evangelisatie Co mité. Spreker de Amerikaanse predikant Roland Brown, 20 uur. VRIJDAG 28 FEBRUARI Stadsschouwburg: Demonstraties van dans, voordracht en toneel in het Inter- scholair Jeugdtoernooi, 14 uur. Concert gebouw: Concert in de „Vocale Cyclus"; Léon Combé zang, aan de vleugel. Is ja Rossican, 20.15 uur. Galerie Espace: Expo sitie van gouaches en tekeningen van Lucebert, 1117 uur. FILMS Cinema Palace: Chirurg, 14 jr, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: Ach terdocht, 18 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: De hel van Marseille, 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur,Luxor Theater: De gele tomahawk, 14 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: Als de dauw hangt komt er regen, 18 jr., 20.15 uur. Rembrandt The ater: Sissi, keizerin en moeder, a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: Haat tegen haat, 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: Casa Blanca, 18 jr., 14.15. 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Raamsingel 16: Haarlemse Jazzclub. 20 u.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7