Vanmorgen in de vishal en op zee VRIJDAG 28 FEBRUARI 1958 9 Interesse in Finland voor de kustvaart Heetgebakerde diplomaat Het verkeer in Amsterdam werd minder gevaarlijk Op de Westerschelde Wrakken van „Aydin" en „Corale" moeten opgeruimd „Instuif-talenjacht" op 2 en 9 maart Gevarieerde uitvoering van gymnastiekvereniging Fit Been van arbeider afgekneld „Schilderes van Venetië" exposeert in Amsterdam Nieuw hotel in Doetinchem staat al vijf maanden leeg Verregaande improvisatie Amsterdammer oefende met gummistok terreur uit De PH-DKF kan wellicht hersteld worden Onderzoek naar ongeval in Cairo nog niet afgsloten Prinses Beatrix terug in Paramaribo Gevangenisstraf voor schandalig optreden Arrestant in politiepost te Brielle mishandeld Minister veroordeelt optreden van opperwacht meester Nieuw Fins schip in de Rotterdamse haven Algemene vergadering van KNLC, afdeling-tuinbouw In Finse zeemans-kringen begint men belangstelling te koesteren voor kust vaartschepen van ongeveer 500 ton als een mogelijke remedie voor de problemen van het ogenblik. Finland heeft op het ogenblik niet meer dan tien van zulke schepen, dus een totale kustvaart-tonnage van ongeveer 6000 bruto-register ton. Het is wel interes sant daartegenover de tonnage van de Ne derlandse kustvaart te stellen en het aan tal kustvaarders, dat het in de vaart heeft. Dit aantal bedraagt 910 stuks, maar daar bij moet worden verstaan, dat hierbij ook kleinere schepen dan van 500 ton zijn. De totale tonnage van de Nederlandse kust vaart bedraagt 356.537 ton. De idee van een uitbreiding van de kust vaart is in Finland nieuw, maar lijkt veelbelovend, aldus deelde Niilo Waellari, de voorzitter van de Zeeliedenbond aan „United Press" mee. In ieder geval zijn kleine schepen ge makkelijker te financieren. Belangheb bende kringen zouden daarom groepen kunnen vormen, waarvan ieder lid aande len in het schip zou hebben. Zelfs de zeelui en de scheepsofficieren zouden eigenaars van de schepen kunnen worden door van hun spaarduitjes aandelen te kopen, zei Wallaeri. Verder zijn kleine schepen het beste geschikt voor een groot gedeelte van de Finse scheepvaart, die de verbinding onderhoudt met niet veraf gelegen Euro pese landen, waar de vracht dikwijls aan boord moet worden genomen in kleine ha vens, in rivier-mondingen of kanalen. Ten derde zouden buitenlandse credietbanken bijvoorbeeld in West-Duitsland en Neder land bereid zijn credieten te verlenen op gemakkelijke voorwaarden aan buiten landse scheepsbouwers. Voor Finland is dat een zeer belangrijke factor, want de geldsituatie is zo strak, dat er moeilijk crediet is te krijgen en alleen op zware voorwaarden. Tenslotte zou een aantal kleine schepen de arbeidssituatie van de Finse zeelieden vergemakkelijken. Er zijn op het ogenblik ongeveer 1200 zeelieden op de wachtlijst voor een aanmonstering. Het vorig jaar was dit slechts de helft van dat aantal. Ongeveer 23 percent van de Finse koop vaardij-vloot, die een tonnage heeft van ongeveer 760.000 bruto register ton (de Ne derlandse handelsvloot heeft een tonnage van 4.295.648 ton) ligt uit de vaart. Een groot gedeelte van die vloot is bovendien naar internationale standaarden berekend te oud en kan de concurrentie van heden niet bijhouden. In de tijd van voor de oorlog bedroeg het totaal van de Finse koopvaardijvloot on geveer 670.000 bruto register ton of ruw ge schat één percent van het wereld-totaal. Thans komt de Finse handelsvloot met zijn 760.000 ton tot niet meer dan 0.75 per cent van de wereld-handelstonnoge. Waardoor is het verkrijgen van nieuwe schepen in Finland afgenomen? Waellari geeft twee van de belangrijkste factoren daarvoor aan: Finland is de interest, die men voor geleend kapitaal moet betalen niet minder dan 10 pet. tegen ongeveer 5 pet. in andere noordelijke landen en tegen een zelfs lager percentage in de rest van Europa en als gevolg van het invoerrech ten-systeem moeten Finse reders 6 tot 8 percent invoerrechten betalen voor in het buitenland gekochte schepen. De werkloosheid heeft de Finse zeelui harder dan de zeelui in andere landen ge troffen, terwijl scheepsofficieren gemak kelijker kunnen aanmonsteren onder vreemde vlag, aldus Waellari. Niet minder dan 1300 Finnen varen bijvoorbeeld op Zweedse schepen. Toen de eerste secretaris van de Per zische ambassade in Den Haag met zijn auto over de Oostsingel te Delft reed, moest hij plotseling remmen voor een hem tegemoet rijdende bestelauto, waar van de chauffeur, doordat hij voor enige fietsers moest uitwijken, op het linker weg gedeelte was geraakt. De diplomaat lyerd boos, keerde zijn auto en reed de bestel auto achterna. Op de Rotterdamse weg wist hij de bestelwagen te passeren en dwong hij de bestuurder ervan te stoppen. Deze stapte uit en kreeg van de diplomaat een klap in het gezicht. De man was hier door zo beduusd, dat hij toeliet, dat de Pers het contactsleuteltje uit zijn bestel auto haalde, in zijn wagen stapte en weg reed. De chauffeur ging naar de politie waar de diplomaat inmiddels al geweest was om het sleuteltje te deponeren. Van het gebeurde is procesverbaal opgemaakt. Het kwik van de ongevallenthermome ter blijft in Amsterdam dalen. In januari hebben de vlaggen van de verkeerspolitie slechts twee maal halfstok gehangen, want van de 1430 ongevallen waren er twee met dodelijke afloop. Het nut van de 50 km- grens blijkt voorts uit bijna alle andere cijfers, die bijna zonder uitzondering gun stiger zijn dan die van januari 1957. Vier jongens, Hans Bakker, Wim Soe- terhuizen, Jan Roede en Ruud Bulter- man, hebben in de Van Baerlestraat in Haarlem-Noord een dezer dagen een originele igloo gebouwd. Eerst brachten zij een grote hoeveelheid sneeuw bijeen, vervolgens stampten zij de koude massa stevig aan en ten slotte groeven zij een hol in de berg dat ruime plaats biedt aan de jongens en waarin zij uiteraard direct na schooltijd steeds te vinden zijn. Om het allemaal nog mooier te maken hebben zij thans op hun sneeuwhut een bord geplaatst, aangepast aan de tegenwoordige tijd. Er staat: „Woning- nood???T? Igloo te huur. Te bevragen: H. J. Eskimo, Zeehondstraat nr. ijs pegel, Groenland. Op 5 november van het vorig jaar zonk, nog geen 300 meter uit de vaste wal, vlak voor de Boulevard de Ruyter te Vlissin- gen de uit Hilversum afkomstige Neder landse coaster „Corale", geladen met hoogovenslakken. Het gekapseisde schip ligt met zijn masten in de richting van Breskens en hangt ten dele in de diepe vaargeul. Omdat het gevaar oplevert voor de scheepvaart werd de plaats gemarkeerd door een groene wrakboei. Rijkswater staat heeft thans medegedeeld het oprui men van schip en lading te hebben opge dragen aan het in Vlissingen gevestigde fi liaal van het bergingsbedrijf Van den Ak ker te Rotterdam. Bij dit opruimen zal geen gebruik gemaakt mogen worden van explosieven. Het bergingsbedrijf Van den Akker is voornemens te trachten het schip in zijn geheel te bergen en zal daartoe gebruik maken van luchttanks. Reeds volgende week zullen de wtrlfza'aftihëdeh worden' begonnen. Wanneer het schip op deze wij ze niet naar boven is te brengen zal nood gedwongen worden overgegaan tot het in stukken snijden van deze vrijwel nieuwe coaster. Rijkswaterstaat heeft voorts medege deeld, dat men thans bestudeert op welke, goedkope wijze overgegaan kan worden tot het opruimen van het Turkse vracht schip „Aydin", dat eind vorige week ter hoogte van Bath zonk, nadat het des maan dagsmiddags werd overvaren door het Franse cognacschip „Charles Tellier". Rijkswaterstaat stelde schip en lading vo rige week vrijdag onder de wrakkenwet zodat bergers, die ongeveer 800 ton stuk goederen uit het schip konden bergen, zich moesten terugtrekken. Toen het schip nog gedeeltelijk boven water uitstak schatte de dienst van Rijks waterstaat de waarde van het zwaar be schadigde schip en de lading op 6 miljoen gulden. De „Aydin" vervoerde een lading stukgoederen, die bestaat uit automobie len, machine-onderdelen, vaten smeer olie (die thans uit het schip spoelen) en voorts een hoeveelheid van 49 ton alumi nium en 2 ton zilver. Wat er met deze lading zal gebeuren is op dit moment niet bekend. Op 2 en 9 maart houdt de Instuif R. K. Jong Velsen Noord een Instuif-talenten- jacht. Voor dit concours zijn inmiddels ne genentwintig deelnemers ingeschreven. Vele firma's in de IJmond hebben prijzen beschikbaar gesteld. Ook de Velser Jeugd Centrale heeft een prijs gegeven. Toen de voorzitter van de gymnastiek vereniging „Fit" gisteravond bij de ope ning van de uitvoering in café „Zomer- lust" in Santpoort opmerkte, dat enkele maanden geleden een leiderswisseling heeft plaatsgevonden en vrijwel tegelijk een reorganisatie in de samenstelling van het bestuur en pas na deze wijzigingen begon nen kon worden met de voorbereiding van deze uitvoering, konden uiteraard de ver wachtingen niet hoog gespannen zijn ge weest bij de zeer talrijke aanwezigen. Na afloop van de uitvoering moet ver meld worden, dat de uitvoering als geheel nogal meeviel, hetgeen in hoofdzaak te danken was aan de leden, die door serieus oefenen de technische leiding in staat stelde een uitvoering te geven van een gevarieerde samenstelling. Al mochten dan niet alle toestelnummers volkomen geslaagd heten en in dit ver band moeten wij dan noemen het kast- springen van de kleinere jongens, het rek- turnen van de grote jongens en het klas sikaal brugturnen van de middelste meis jes, waarbij dikwijls slordig werd afge werkt hiertegenover stonden verscheide ne nummers, die zeer behoorlijk tot zeer goed genoemd konden worden; met name het kastspringen van de grote meisjes, het tremplinpaardspringen van de grote jon gens (véél beter dan hun rekturnen) en speciaal het brugturnen van de dames. Bij dit laatste nummer zagen wij verscheidene goed opgebouwde oefeningen, die beheerst en correct werden uitgevoerd. De grondgymnastiek van de middelste jongens kwam niet tot zijn recht wegens de te kleine werkruimte. Al bleek wel, dat ook voor dit nummer flink geoefend was. Het voortbewegen over de omge keerde banken door de kleine meisjes was wat eentonig door de herhalingen. Bij dit nummer trok nog het meeste de ernstige gezichten van deze meisjes bij hun oefe ningen de aandacht. Vlot waren de massale nummers; som mige zelfs zeer vlot en dan speciaal wat het tempo betreft. Bij de ritmische vor men van de middelste meisjes bij hun vrije oefeningen en bij de vrije oefening ■van de oudste meisjes kon men ten aan zien van het verplaatsen geregeld de zelfde vormen aantreffen. In de twee vrije oefeningen waren voorts veel de zelfde soepele vormen en houdingen ver werkt, zij het in andere volgorden. Dit kan hier als een compliment aan de leider worden beschouwd, die hiermede blijk gaf over fantasie te beschikken. Van de dames zagen wij nog een rit mische oefening en een oefening op een tango, die zeer in de smaak viel. Het in termezzo van de kleine meisjes was vol komen juist aangegeven; aardig uitge voerd doch zonder enige gymnastische waarde. - Interessanter was het optreden van een groep kleuters, die zich van de volle zaal niets aantrok en de opdrachten goed uit voerde. Indien de leiding er in slaagt de animo er in te houden en daarbij de oneffenheden van deze uitvoering in gedachten houdt, zullen de komende uitvoeringen van „Fit" beslist in gymnastische waarde stijgen en zal men zeker weer op een grote belang stelling kunnen rekenen. De 47-jarigg a^beideag $5,* v« c^e jjii, Hardinxveld is donderdag op de bnderlos- ser „Cornel is TromD" van de Amsterdamse Ballastmaatschappij, uitgegleden en met zijn rechterbeen in een lus van een straal- draad bekneld geraakt. Het been werd ter hoogte van de knie afgekneld. Het slachtoffer werd naar het St, An- thoniusziekenhuis in IJmuiden overge bracht. Het ongeval gebeurde, toen de onderlos- ser langszij een baggermolen kwam en er een tros werd overgebracht om de beide schepen aan elkaar te meren. Van der W„ die matroos-kok op de bag germolen is, raakte in de lus van de tros met het noodlottige gevolg, dat zijn onder been geheel werd afgekneld. De ongeval- lendienst vervoerde hem naar het zieken huis; het slachtoffer maakt het thans rede lijk wel. Zaterdagmiddag 8 maart om 4 uur zal in het antiquariaat Mercator in de Nieu we Spiegelstraat in Amsterdam in een nieuwe expositieruimte een tentoonstel ling van schilderijen van Valeria Rambel- li worden geopend. Dr. C. Morpurgo, voor zitter van het Centro Culturale Dante Alighien, zal enige inleidende woorden spreken. De in 1919 geboren Valeria Rambelli woont in Venetië. Zij is een leerlinge van de Venetiaanse schilder prof. Guido Cado- rin en van de Academie van Venetië en wordt hier aangekondigd als de „schilde res van Venetië". In Italië heeft zij met haar werken vele prijzen gewonnen. De expositie zal tot 30 maart te zien zijn. Vrijdag 1500 kisten Vandaag loste alleen de „Herman" te IJmuiden. De aanvoer bestond uit 1500 kisten, waarbij 80 schelvis, 90 wijting, 65 gul en kabeljauw, 110 koolvis, 350 schol, 340 verse haring, 280 makreel, 100 sardijn, 55 stokkebit, 6000 kg tong en 100 stuks stijve kabeljauwen. De „Herman" loste hiervan 340 kisten verse haring, 220 makreel, 80 schelvis, 110 koolvis, 65 kabeljauw en gul, 90 wijting en 10 diversen. De rest kwam van de klei ne vaart. Voor het buitenland De export nam de haring af voor (in guldens) 19,50 tot 18, grote schol voor 34 tot 35, middel voor 41 tot 43, zetschol voor 62 tot 66, schol I voor 62 tot 65 en schol 2 voor 65 tot 60. De regels grote kabeljauw noteerden 51 tot 61, kleine 31 tot 41, kis ten kabeljauw 75 tot 85. De export kocht verder grote tong voor 3,20 tot 3,40, groot middel deed 3,40 tot 3,60, kleinmiddel 3,80 tot 3,90, tong I 3,80 tot 3,90 en slips 3,70 tot 3,80. Grote tarbot bracht op 3,60 tot 3,70. Het binnenland in De binnenlandse handel kocht de schol III voor 31 tot 48, grote gul voor 30 tot 33, middel voor 27 tot 29, torgullen voor 16, witte koolvis voor 70 en leng voor 55. De zwarte koolvis maakte 40 tot 57, koolvis I 16 en II 14. De grote schelvis leverde op 30 tot 36, grootmiddel 34 tot 36, klein middel 42, pennen 42 en braadschelvis 26 tot 35. De wijting maakte 21 en de makreel 13 tot 23. Voor de zaterdag Morgen lost de VL 153 30 kisten schel vis, 50 koolvis, 140 wijting, 15 gul, 350 ha ring, 155 makreel, 500 stuks ijskabel- jauwen. De VL 121 was ook thuisstomend. Oud ste boten zijn dan: Amsterdam (van 17). KW 32, KW 82, KW 101, SCH 54 en Wi- ron 3, 4 en 2 (van 18) en Van Hattem. Beatrice, Arie Ouwehand en KW 176 (van 19 febr.). Sneeuwstorm Gisteravond is voor de kust van Moere en Troendelag de Noorse vissersvloot door een zware sneeuwstorm verrast. Door deze storm werden alle wegen geblokkeerd en kwam het verkeer tot stilstand. Alle vis sersboten moesten hun visnetten loskap pen en laten schieten met de gehele ha ringvangst na een gunstige dag. De scheepjes konden alleen maar proberen de kust tijdig te bereiken. De sneeuw storm kwam zonder dat de meteorolo gische stations gewaarschuwd hadden. De storm ging gepaard met een plotselinge stijging van de temperatuur na de lange periode van kou in Noorwegen. In het oostelijk deel van het land is het nog steeds zeer koud en voor het eerst sinds vele jaren loopt de Oslofjord gevaar door hpt ijs gesloten te worden. (Van onze correspondent) DOETINCHEM Met de week stijgt de verbazing over het feit dat een nieuw hotel op de Markt nu al een maand of vijf leegstaat hoewel de logiesruimte zeer schaars is in deze stad, vooral ook doordat het enige grote hotel sinds enkele weken wordt bewoond door ongeveer veertig uit Indonesië gerepatrieerde landgenoten. De oorzaak van deze gang van zaken mag men wel zoeken in financierings moeilijkheden, die zijn gerezen over de inrichting van het hotel. Daarmee zal vol gens deskundigen ongeveer een ton ge moeid zijn. Het hotel is gebouwd door de n.v. De Graafschap met steun van enkele industriële ondernemingen en op voor spraak van het gemeentebestuur. De ge meente heeft ook grond, waarop het hotel is gebouwd, in erfpacht gegeven en, de gemeentelijke spaarbank heeft, onder ga rantie van de gemeente, voor de bouw ëen eerste hypotheek van 250.000 gulden ver strekt. Een tweede hypotheek werd uit gegeven door een bierbrouwerij ten be drage van 60.000 gulden. De bouw heeft ruim drie ton gekost. Het gebouw heeft een ruim restaurant, vergaderzalen en der tig kamers. Het zou aanvankelijk begin december worden geopend. De ingebruik neming werd echter uitgesteld tot eind januari, omdat de afwerking meer tijd eiste dan was voorzien, zoals het heette. Maar nu is het eind februari en nog is niet bekend, wanneer het hotel zijn eer ste gasten zal kunnen ontvangen. Wel is inmiddels bekend geworden, dat er finan cieringsmoeilijkheden zijn gerezen. De n.v. De Graafschap is gestart met een aandelenkapitaal van 100.000 gulden, na melijk tien prioriteitsaandelen (in handen van twee initiatiefnemers) en negentig ge wone aandelen, elk van duizend gulden. Er is totaal tienduizend gulden geplaatst en daarop is tien percent gestort. Er is dus in feite een werkkapitaal van elfdui zend gulden, maar daarmee richt men geen nieuw hotel in. Hoe deze financiële puzzel moet worden opgelost is een vraag, welke Doetinchem nu al maanden intrigeert. Men hoopt op een antwoord voordat het toeristenseizoen begint. Brubeck in Amsterdam Woensdagavond is het kwartet van Dave Brubeck opgetreden in het Amsterdams Concertgebouw. Het werd een uitvoering die verraste. De pianist Brubeck en de altsaxofonist Desmond gingen gesteund door de bassist Eugene Wright en de drum mer Joe Morello in hun improviserend musiceren verder dan men ooit van hen had gehoord. De thema's waarvan men er enkele al wel kende van grammofoon opnamen, waren niet meer te herkennen zodra de improvisatie begonnen was. Na enkele maten was het thema steeds hele maal verdwenen, als het na een minuut of tien plotseling terugkeerde applaudi- seerde het publiek, opgeschrikt uit een boeiend en meeslepend spel met noten, ter plaatse ontstaan. Het was toch te be treuren, dat een deel van het publiek, hoe wel er doorgaans zeer aandachtig werd geluisterd, om concessies vroeg. Een aan tal mqnsen liet merken, dat het wilde ho ren wat het van de plaat al heeft leren nnen. Het kwartet verwerkt een thema echter nooit twee keer op dezelfde manier. Op 15 maart wordt eveneens in het hoofd stedelijk Concertgebouw een nachtconcert gegeven onder de titel „Jazz West Coast 3" met medewerking van June Christy, Bob Cooper, Bud Shank en Claude Wil liams Trio. Haarlemse politierechter Een 53-jarige Velsense vrouw stond van morgen voor de Haarleme politierechter, mr. J. P. Petersen, terecht omdat zij ervan verdacht werd op oudejaarsdag van het vorige jaar een grote hoeveelheid levens middelen in een zelfbedieningswinkel aan het Marktplein te hebben gestolen. De verdachte verklaarde, dat zij door ziekte tot haar daad was gekomen. „Die ziekte heeft op mijn hoofd gewerkt en toen heb ik die levensmiddelen weggenomen. Ik heb zoiets nog nooit gehad", merkte de vrouw op. De politierechter was van me ning, dat de vrouw een behoorlijke slag had geslagen. „Zij heeft in één keer levens middelen ter waarde van 11.35 gestolen", zei hij. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, legde er de nadruk op, dat de verdachte niet alleen op oudejaarsdag haar slag in de zelfbedieningswinkel had ge slagen, maar dat zij van augustus af er een gewoonte van had gemaakt om gere geld levensmiddelen uit de zelfbedienings winkel weg te nemen. Hij noemde het een van de ergste vormen van diefstallen, die in de loop van de tijd in de gedupeerde zelfbedieningswinkel waren gepleegd. „Deze vrouw heeft in enkele maanden een aardig winkeltje bij elkaar gestolen", zei hij. Hij eiste 75 gulden boete en twee maanden voorwaardelijk. De politierech ter maakte er ,75 gulden en één maand voorwaardelijk van. Bij verstek werd een 34-jarige Amster damse rijschool-instructeur wegens mis handeling conform de eis veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf. Op 17 novem ber had hij bij een café in IJmuiden vol gens de getuigenverklaringen een ware terreur met een gummistok uitgeoefend. Een getuige, een 40-jarige IJmuidense firmant van een constructiewerkplaats verklaarde, dat hij die bewuste dag toeval lig het café passeerde! waar de rijschool instructeur als een wildeman met een gummistok om zich heen sloeg. Ook hij kreeg een paar rake klappen en verloor hierdoor een tand. Een marechaussee, die trachtte de man de gummistok afhandig te maken kreeg ook enige slagen te in casseren. De officier van Justitie wees erop, dat de man al vijf maal veroordeeld was, waarvan verscheidene keren voor mishan deling. „Deze man gaat als een wildeman tekeer". Hij eiste zes weken gevangenis straf, waarmee de politierechter zich kon verenigen. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM ONDERTROUWD: P. Koper en A. Schouten; N. Schouten en C. Brakenhoff. GEHUWD: P. Schiessl en C. Bullooper. OVERLEDEN: J. Stol, 65 jaar, gehuwd met W. de Heiden; M. Hoogmoed, 76 jaar. Maandagavond arriveerde op Schiphol een K.L.M.-lijntoestel uit Caïro aan boord waarvan zich als gewone passagiers de zeven leden van de bemanning van de woensdag op het vliegveld van Caïro ver ongelukte viermotorige DC-6B, de „Jan Huyghen van Linschoten" bevonden. Daar het onderzoek van de rijksluchtvaartdienst en van enkele K.L.M.-deskundigen nog niet is geëindigd, konden gezagvoerder Mussel- man en de andere leden van de beman ning geen mededelingen doen over de oor zaak van de mislukte landing en de schade, welke de DC-6B hierbij heeft opgelopen. Het hoofd van het vliegbedrijf der K.L.M., de heer J. J. van Abspoel, ver klaarde, op grond van* de voorlopige ge gevens, dat het toestel kort voor de lan ding met het rechterwiel een zandhoop heeft geraakt. De gezagvoerder wist te landen op het neuswiel en het linkerwiel. Toen de snelheid verminderde, maakte de machine echter onvermijdelijk een draaj naar rechts, waardoor zij in 't zand naast de landingsbaan kwam, met de rechtervleu gel omlaag. De DC-6B was op twee moto ren binnengekomen en gezagvoerder Mus- selman had het consigne „noodsituatie" gegeven, hetgeen betekent, dat ieder lid van de bemanning bij de landing zijn of haar plaats weet. Zo moest de tweede pi loot, de heer Moraal, zijn plaats aan het noodluik bij de vleugel innemen. Hij heeft waarschijnlijk toen de machine in het zand tot stilstand was gekomen, het noodluik geopend. Hij kan onmogelijk uit de cabi ne naar buiten zijn gezogen. Vermoedelijk is hij in de donkere nacht op de schuin naar boven staande linkervleugel gestapt en daarbij met een van de nog draaiende schroeven in aanraking gekomen met het bekende noodlottige gevolg. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een diepgaand onderzoek ingesteld. Waar schijnlijk staat het toestel nu in de han gar van het vliegveld. De heer Abspoel had de indruk, dat de PH-DFK hersteld zal kunnen worden. De grondige inspectie is nog niet afgelopen en pas o er enkele dagen verwacht de K.L.M. een definitief bericht hierover. Twee propellers zijn gebroken, een motor is defect. Er is in Caïro een Italiaanse firma die in staat mag worden geacht, na ontvangst van nieuwe onderdelen, de repa ratie te verrichten, aldus de heer Abspoel. Donderdag heeft Prinses Beatrix een be zoek gebracht aan Coronie, waar nieuwe polders zijn aangelegd en de cocospalmen bij duizenden groeien. Dit district wordt hoofdzakelijk bewoond door de Creoolse bevolkingsgroep, die haar bestaan vindt in de opbrengst van de ruim acht miljoen cocosnoten, waaruit ongeveer 500.000 liter olie wordt bereid. In Friendship werden de Prinses hoofddoeken aangeboden. Deze doeken hadden betrekking op de geschie denis van de laatste honderd jaar van het Huis van Oranje. Er waren hoofddoeken bij, die waren uitgegeven bij de geboorte van prinses Wilhelmina, van koningin Ju liana en van prinses Beatrix. Bij Salem be zichtigde de Prinses een boerderij, waar een demonstratie werd gegeven door een aantal jongens in het plukken van cocosno ten. Snel schoten de knapen langs de glad de stammen omhoog en even later vielen de noten naar beneden. Gedemonstreerd werd hoe in de slaventijd de noten op zeer primitieve wijze werden opengemaakt. Dat gebeurde onder het zingen van een oud Coroniaans liedje over de cocosnoot. De Prinses legde de eerste steen voor het te bouwen hospitaal. Tijdens een ontvangst ten huize van de districtscommissaris, waar de Prinses kennis maakte met de notabelen, bracht de schooljeugd een zanghulde. Per auto ging het terug naar de „Oranje" ,waar de lunch werd gebruikt. In de middag voer de „Oranje" naar Coppenamepunt, in het district Saramacca, waar de vissers en de andere bevolkingsgroepen de Prinses een ovatie brachten. Saramacca is een ty pisch Hindustaans district. Bij Calcutta bood de bevolking de Prinses op Hindu- staanse wijze geschenken aan. Bij Sidored- jo, een Javaanse nederzetting, werd ge stopt opdat het dorpshoofd volgens de Ja vaanse adat zijn opwachting kwam ma ken. In Groningen ontving de Prinses de ge nodigden in het recreatie-gebouw. De Hin dustani brachten door karakteristieke dan sen hun vreugde ove dit bezoek tot uiting. Na afloop hiervan werd een Hindustaanse maaltijd gebruikt ten huize van de districtscommissaris. De terugreis naar Paramaribo werd gedeeltelijk per auto en gedeeltelijk per jacht gemaakt. Daarna was een einde gekomen aan de tochten van Prinses Beatrix door het binnenland van Suriname. De laatste dagen van haar verblijf in Suriname zal zij in Paramaribo doorbrengen, waar haar nog een uitge breid programma wacht. Voor de politierechter in Rotterdam stonden zes jongens van 18 tot 21 jaar te recht, die zich zeer ernstig hadden mis dragen. De jongens, die 's avonds altijd op de Lange Hilledijk rondhingen, hadden op 6 februari geprobeerd het portier van een geparkeerde auto open te rukken. Toen de eigenaar naar buiten kwam, trachtten zij de auto omver te gooien, hetgeen niet ge lukte. Daarna sloegen en schopten zij de automobilist, die voor de overmacht zijn huis binnenvluchtte, waar hij van emotie bewusteloos neerviel. Huisgenoten belden de politie op, die de jongens oppakten. Voor de politierechter ontkenden zij of gaven elkaar de schuld. De rechter noemde hun optreden een groot schandaal. Enkele van hen waren al eens eerder wegens baldadigheid veroor deeld. De officier van Justitie eiste tegen ieder van hen drie maanden gevangenis straf. De politierechter legde alle zes jon gens twee maanden gevangenisstraf op en liet hen terstond gevangen nemen. Daarna stonden nog drie jongens te recht, waarvan er twee de banden van geparkeerde auto's hadden stukgesneden en de derde een fiets, die tegen een huis stond, in elkaar had getrapt. De banden snijders kregen ieder een maand, de fiets- vernieler twee weken gevangenisstraf. Ook zij werden op de zitting gevangen ge nomen. Minister Samkalden heeft geantwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Oud (V.V.D.) over de beweerde mishandeling van een arrestant in de wachtpost der politie te Brielle op de oudejaarsnacht. Bij een onderzoek op last van de procu reur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag is gebleken: op 1 januari 1958, om één uur des nachts, werd de postcomman- dant te Brielle, de opperwachtmeester L„ telefonisch door de opperwachtmeester S. verzocht, naar het groepsbureau te komen. Hij trof daar S. aan, die aan zijn mond verwond was en mededeelde, dat de adju dant J„ die evenals hij zelf was geslagen, nog bewusteloos op straat lag. De dader was aangehouden. Verontwaardigd liep L. naar het wachtlokaal, waar hij de arres tant de 19-jarige kantoorbediende E. met zijn nog gehandschoende vuisten enige malen in het gezicht sloeg. Daarna her vond L. zijn zelfbeheersing en realiseerde hij zich, geheel onjuist gehandeld te heb ben. Geneeskundige hulp bleek voor E. niet nodig te zijn. Hij vroeg wel gelegen heid, zijn gezicht te wassen. Bij dit incident waren geen getuigen aanwezig. De minister zegt voorts dat L. heeft ge handeld in een door hem achteraf zeer betreurde opwelling van grote veront waardiging over hetgeen zijn chef en col lega was aangedaan. De geslagene heeft verklaard, zich deze reactie van zijn aan valler te kunnen indenken en geen prijs te stellen op het doen van aangifte. Ook de vader van de jongeman wenst geen vervolging. E. had aan het gebeurde in het wachtlokaal ook geen ruchtbaarheid wil len geven. Hij sprak er pas over, toen zijn raadsman op 3 januari informeerde naar de oorzaak van de zwelling in zijn gezicht. De minister acht dergelijk optreden van politiedienaren, ook al zijn er factoren, die tot een wat mildere beoordeling zouden kunnen stemmen, bepaald ontoelaatbaar. Hij zal passende correctiemaatregelen treffen. Het nieuwste schip van de Finska Ang- fartys Aktie-Bolaget uit Helsinki, het 1362 ton metende m.s. „Ivalo", is gistermiddag voor het eerst in de Rotterdamse haven verschenen. Het vaart in geregelde dienst van Rotterdam op Zuid- en West-Finland en is in Turku gebouwd op de werf Val- met. De naam van het schip wijkt af van de gebruikelijke namen voor deze op 23 april 75 jaar bestaande rederij. Zijn de andere op Nederland varende schepen naar sterren of sterrebeelden genoemd, de „Ivalo" heet naar een dorpje in Noord- Finland. Het van de modernste navigatie middelen voorziene schip heeft twee grote laadruimen, een laadvermogen van circa 2000 ton en loopt een dienstsnelheid van 14 knopen. De „Ivalo" is het eerste koopvaardij schip, dat de werf na de oorlog heeft kun nen afleveren. Toen was Finland namelijk verplicht aan Rusland schepen te leveren als oorlogsschade en dit waren geen koop vaardijschepen in de gewone zin van het woord. Ook de rederij verloor aan Rusland 25 schepen als oorlogsschade. Thans telt de vloot met haar 53 schepen er drie min der dan tevoren maar de totale tonnage is daarentegen belangrijk gestegen. Die be draagt nu 126.101 ton draagvermogen. De Finse rederij wordt te Rotterdam reeds meer dan een halve eeuw vertegenwoor digd door de firma D. Burger en Zoon. „Bloembollenteelt in 1957 op belangrijk lager prijsniveau In z(jn openingsrede tot de algemene vergadering van de afdeling Tuinbouw van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité, die te Utrecht in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen wordt gehou den, heeft de voorzitter, de heer W. J. van Kampen, medegedeeld dat de tuinbouw in 1957 in het algemeen een niet ongunstig jaar heeft gehad, speciaal wat betreft de intensiev; groenteteelt, sierteelt en boom kwekerij. De fruitteelt heeft in midden- Nederland zeer veel geleden van de late voorjaarsvorst, maar langs de kustgebie den is door de vrij normale opbrengst en de zeer hoge prijzen een uitzonderlijk goed resultaat bereikt. De teelt van bloembol len lag op een beduidend lager prijsniveau dan de vorige jaren. In de middagvergadering hield de heer G. Opstelten van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland een lezing over de tuinbouw in de Euromarkt. Hij betoogde dat de bepalingen van dit verdrag vooral wat betreft de mogelijk heid om de bestaande handelsbelemme ringen (invoerrechten en contingenten) te vervangen door minimumprijzen, niet zo gunstig zijn. Het is niet zeker, dat die mi nimumprijzen alleen maar tijdens de over gangsperiode zullen worden toegepast en daardoor bestaat het gevaar, dat de agra rische sector blijvend van een volledige deelneming aan de gemeenschappelijke markt zal worden uitgesloten. De bepaling dat de minimumprijzen verband moeten houden met de gemiddelde nationale kost prijzen in het importerende land bergt het gevaar in zich, dat althans op tuin bouwgebied de noodzakelijke specialisatie niet tot stand kan komen. De spreker drong er sterk op aan, dat aan de mini mumprijzen voor bederfelijke produkten de eis wordt gesteld, dat deze niet hoger mogen zijn dan noodzakelijk is om ern stige marktverstoringen te voorkomen. Wanneer deze richtlijn niet wordt toege past, zal er van specialisatie geen sprake kunnen zijn. Over de besprekingen over de oprich ting van een Europese Vrijhandelszone mérkte de spreker op, dat het voor de tuinbouw van groot belang is, dat zijn produkten in de Vrijhandelszone worden opgenomen. Ongeveer 60 percent van onze totale export van verse en verwerkte groente en fruit is op de Euromarktlanden gericht en ongeveer 35 percent op landen daarbuiten, die van een eventuele Vrijhan delszone deel zullen uitmaken. De spreker betwijfelde sterk of voor agrarische pro dukten in dit verband een op lange ter mijn aanvaardbare oplossing kon worden gevonden, indien niet evenals zulks in de E.E.G. het geval is het beginsel van een gemeenschappelijk landbouwbeleid wordt aanvaard. f

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 13