Honderd vij f tig strijd tegen miljoen voor werkloosheid de HET WEER Prognose van minister Suurhoff Haarlems Dagblad REGERING NEEMT MAATREGELEN Meer overheidsorders, 3000 huizen extra en meer aanvullende werken in bepaalde streken voor werkgelegenheid in dit jaar Amerika niet eens met Indonesiërs zeegrens Uniforme polis voor ziekteverzekering Zachter Tekort van 300 miljoen De maatregelen Voor PARAPLUIE's Benoeming procuratiehou ders Grafische Bedrijven Damiate N.V. Koffieprijs verlaagd Syrië eist tol van Jordanië voor gebruik van luchtruim Laatste bulletin over Sir Winston: zeer bevredigend Pr esident van Argentinië Herkenningsteken voor bromfietsen Grootscheepse verkeers- enquete in Amsterdam Kernfusie in de Sovjet-Unie gelukt, meldt Pravda Voor een hartig hapje CAFETARIA SCHAGEN Nederlanders uit Midden-Sumatra Patisserie DEKKERS Bestedingsbeperking blijft BEATRIX Bloemsierkunst HAZENBERG's Het woord is aan Druppel gloeiende 72e JAARGANG No 197 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 28 FEBRUARI 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 303e JAARGANG No 45 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ook in Groot-Brittannië was het ver keer deze week ontwricht door zware sneeuwvalDeze onafzienbare rij auto's werd uit de lucht gefotografeerd op de „Woodhead Pass" tussen Sheffield en Manchester. GENèVE (UP) De leider van de Amerikaanse delegatie ter internationale conferentie van de UNO inzake het zee recht, ambassadeur A. H. Dean, heeft een persconferentie gehouden, en daarbij het Amerikaanse standpunt betreffende de Indonesische aanspraak op een ruimer grens der territoriale wateren toegelicht. Amerika, aldus Dean, zal deze Indone sische aanspraak niet erkennen, evenmin als de aanspraken van Rusland op de baai bij Wladiwostok, omdat beide preten ties een eenzijdige inbreuk zijn op het recht van de vrije zee. De Verenigde Staten hebben in beide ge vallen reeds formeel geprotesteerd. Ook voortaan zullen de Verenigde Staten doen alsof de aanspraken niet gemaakt zijn. Verduidelijkend zeide Dean, dat vvanneer bijv. Indonesië zou stellen, dat een of an der Amerikaans schip of vliegtuig de ver ruimde territoriale wateren geschonden had, de Verenigde Staten zullen ant woorden dat zij het niet als een schending beschouwen. De Indonesische aanspraak, die erop neerkomt dat de gehele archipel binnen één enkele territoriale zeegrens zou lig gen, noemde hij bijzonder betreurens waardig omdat dit bij erkenning door an dere staten zou betekenen, dat men over het gehele gebied niet meer zou kunnen vliegen en dat de routes van schepen, op weg van of naar de Indische Oceaan, in geval van een oorlog waarin Indonesië neutraal zou zijn, niettemin met vier of vijf dagen verlengd zouden worden. ADVERTENTIE ce MORRIS heforet/ocfóu/// BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'.DAM TEL. 71.7162 DUFFEL MONTYCOATS ƒ59.50 Om meer eenheid te brengen in de ziek tekostenverzekering van particuliere pa tiënten heeft een 35-tal verzekeringsmaat schappijen besloten tot invoering van een uniforme ziektekostenpolis. In grote lijnen komt de dekking, welke deze „algemene Nederlandse polis voor ziektekostenverzekering" biedt, overeen met de inzichten inzake de verzekering tegen de kosten van geneeskundige ver zorging voor de groep van de bevolking, welke boven de loon- of inkomensgrens van de ziekenfondsverzekering valt. Deze inzichten zijn destijds in een door de Ko ninklijke, Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst opgesteld rapport gepubliceerd. In vele gevallen zo zeggen de verze keringsmaatschappijen gaat de dekking 'an de nieuwe polis verder dan die, welke n dit rapport werd voorgesteld. Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Aanvankelijk zwak ke tot matige, later matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en west. Langzame stijging van temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S. Van onze Kamerverslaggever) In antwoord op vragen van de heer Biewenga (A.R.) heeft minister Suurhoff in de Tweede Kamer medegedeeld dat wegens de te grote werkloosheid in bepaalde streken en bedrijfstakken de regering heeft besloten tot maatregelen, die totaal 140 tot 150 miljoen gulden zullen kosten. In bepaalde gebieden van Groningen, Friesland, Drente en gedeelten van Overijsel, Gelderland en Noord- Brabant zal op korte termijn een aanvullend programma van normale werken in de overheidssector tot uitvoering worden gebracht ten bèdrage van 55 miljoen gulden. Op korte termijn worden uitgestelde overheidsorders ten bedrage van 25 miljoen alsnog geplaatst. Bovendien zullen, ten dele in de genoemde ge bieden, 3000 woningwetwoningen extra worden toegewezen. Voor aanvullende werken wordt tien miljoen gulden extra beschikbaar gesteld. De financiële positie van het rijk en de gemeenten blijft zorgelijk, zei de minister, en de ontwikkeling in Indonesië zal tot een vergroting van het tekort van het rijk met eveneens 150 miljoen gulden of meer leiden. De vraag, welke maatregelen van financiële aard tengevolge van de thans genomen beslissingen ter verruiming van de werkgelegenheid nodig zijn, wordt, mede in verband met gevolgen van de gebeurtenissen in Indonesië nader onder ogen gezien. Na deze verklaring van minister Suur hoff vroeg men zich af of er belastingver hoging in de lucht hangt. De financiering van het extra tekort van 300 miljoen gul den is mogelijk door belastingverhoging, door lenen of door inflatie. Belastingver hoging wilde de heer Biewenga niet onder alle omstandigheden afwijzen, maar men moet er wel bij bedenken dat belastingver hoging de werkloosheid in de hand werkt. Inflatoire financiering, met waardever mindering van de gulden als gevolg, moet in ieder geval worden voorkomen. Daar mee wilde de heer Biewenga nog niet zeg gen dat het rijk dan maar geld moet lenen. Men weet trouwens dat het rijk de kapi taalmarkt, waar geld kan worden geleend, wil overlaten aan de gemeenten, die hun grote kortlopende schuld moeten omzetten in langlopende schuld. Daarop zal de aan vullende mededeling van minister Suur hoff, dat voor de financiering van het tekort ook de ontwikkeling van de geld- en kapitaalmarkt in de eerstkomende tijd mede in de beschouwingen zal worden be trokken, wel betrekking hebben. Misschien komt er een compromis: een gedeelte lenen en voor de rest belastingverhoging. Het eigenlijke debat over de werkloos heid is na het antwoord op de vragen van de heer Biewenga geschorst tot volgende week dinsdag. De maatregelen die minister Suurhoff aankondigde ter verruiming van de werk gelegenheid zijn: In de gebieden met grote werkloosheid (in de provincies Groningen, Friesland en Drente, alsmede gedeelten van Overijsel, Gelderland ën Noord-Brabant) zal op korte termijn een aanvullend program van wer ken met een normaal karakter in de over heidssector tot uitvoering worden gebracht ten bedrage van 55 miljoen gulden. Het bedrag voor aanvullende werken voor tewerkstelling van werklozen zal met tien miljoen gulden worden verhoogd, waardoor duurdere objecten in uitvoering kunnen worden genomen. Boven de reeds toegewezen aantallen zal nog subsidie worden verleend voor 3000 woningwetwoningen, die ten dele in de desbetreffende gebieden zullen worden ge bouwd. Het goedkeuringsbeleid voor bouwwer ken, andere dan woningen, in de particu liere sector, zal ook verder afgestemd blij ven op de aanwezige bouwcapaciteit. In het kader van de bevordering van de industrialisatie in gebieden, die in econo mische ontwikkeling zijn achtergebleven, zal de werkingssfeer van de op dit gebied bestaande regelingen worden verruimd. Het ligt niet in de bedoeling de huidige subsidies voor de aanlegkosten van indu strieterrein te verruimen, maar wel zal op korte termijn een geheel nieuwe regeling worden getroffen voor de subsidiëring van de industriebevordering in kerngemeenten, welke regeling ruime mogelijkheden zal bieden. Inmiddels is het bedrag voor sub sidie met 250.000 gulden verhoogd tot een miljoen gulden. Ten behoeve van de bouw van industriehallen in kerngemeenten van ADVERTENT Ik en ITALIAANSE TASSEN De directie van Grafische Bedrijven Damiate N.V.. uitgeefster van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant en IJmuider Courant, heeft met ingang van 1 maart a.s. procuratie verleend aan de heren H. van Looij en D. A. J. Spek. Beide heren zijn reeds lange tijd in dienst van onze onderneming. De Directie de ontwikkelingsgebieden zal van rijks wege worden bevorderd dat financierings middelen worden gevonden. De premie regeling voor het gebied van Etten en Rucphen zal 1 maart herleven. Op korte termijn worden uitgestelde overheidsorders tot een totaal van 25 mil joen gulden alsnog geplaatst bij onder nemingen, die door het uitblijven van deze orders in bijzondere mate waren getroffen. Intensief overleg is gaande tussen de departementen van Financiën en van Eco nomische Zaken met de Maatschappij voor Exportfinanciering over de vraag, wat voor de bevordering van de export kan worden gedaan. Minister Suurhoff Met ingang van vandaag is de verkoop prijs van koffie, al naar gelang de soor ten, van 12 tot 4 cent per pakje van 250 gram verlaagd. AMMAN (Reuter) De Syrische rege ring heeft Jordanië laten weten, dat alle militaire en burgerlijke vliegtuigen van Jordanië die het Syrische luchtruim ge bruiken, van heden af zestig gulden tol moeten betalen. Een woordvoerder van de Jordaanse regering heeft verklaard verbaasd over deze maatregel te zijn. ROQUEBRUNE. - Een röntgen-onder- zoek heeft aangetoond dat de toestand van Churchills longen zeer bevredigend is, zo blijkt uit een medisch bulletin dat woens dag te Roquebrune over Sir Winstons toe stand is uitgegeven. Het ligt niet in de bedoeling nog meer bulletins uit te geven. Sir Winston houdt nog steeds het bed. Minister Suurhoff verklaarde dat vol gens een schatting de werkloosheid eind februari 125.000 mannen bedraagt tegen 122.500 op 31 januari. Aangezien normaal in februari de werkloosheid pleegt te dalen, betekent dit in werkelijkheid dat de werk loosheid in februari onder de mannen met ongeveer 9000 is gestegen. Het voorspellen van de werkloosheid in de loop van 1958 vond de minister een hachelijke zaak. Zon der cijfers is echter wel ongeveer aan te geven in welke bedrijfstakken de ontwik keling voorshands nog minder gunstig zal zijn, indien geen speciale maatregelen wor den getroffen. Bouwnijverheid. Vooral in de water-, spoor- en wegenbouw is in de eerstkomen de maanden nog geen herstel te verwach ten. Weliswaar zal het aantal werkloze bouwvakarbeiders door seizoenfactoren een daling vertonen, maar deze zal geringer zijn dan normaal. De hoeveelheid onder- De nieuw-gekozen president van Ar gentinië, dr. Arturo Frondizi, (met bril), geflankeerd door zijn vrouw en dochter, en omgaven door aanhangers van zijn „Union Civica Radical Intra- sigente". Deze foto werd deze week gemaakt toen hij in Buenos Aires zijn stem had uitgebracht in de algemene verkiezingen voor het presidentschap, het vicè-presidentschap, gouverneurs plaatsen, alsmede vertegenwoordigen de organen voor staat en provincie. Op 1 mei zal Frondizi officieel als president worden geïnstalleerd. Het herkenningsteken voor bromfietsen, dat deze zomer krachtens een wijziging van het Wegenverkeersreglement zal wor den ingevoerd, zal een rechthoekig geel olaatje zijn, 6 cm hoog en 16 cm breed, met afgeronde hoeken. Het moet aange bracht worden op het voorspatbord van de bromfiets. Indien op het voorspatbord de motor is bevestigd, dan moet het her kenningsteken aan beide zijden van de motor worden aangebracht. Als de brand stoftank van deze motor voldoende ruimte biedt voor het beschilderen van een geel vlak van 16 bij 6 cm, dan is dit eveneens toegestaan. In Amsterdam zullen van 11 maart tot 29 april van maandag tot vrijdag iedere avond 340 ambtenaren van de dienst van Publieke Werken naar alle wijken van de hoofdstad gaan om gezinnen te bezoeken en vragen te stellen over het verkeer: of men zich lopend, fietsend, met de tram of gemotoriseerd naar zijn werk, naar school, naar familie of welke andere bestemming ook begeeft. Totaal zal 10 percent van de gehele hoofdstedelijke bevolking worden ondervraagd. Daartoe zullen omstreeks 24.000 adressen moeten worden bezocht. Men hoopt hierdoor een beter inzicht te krijgen om verkeersproblemen te kun nen oplossen. Het laatste grote verkeersonderzoek werd in Amsterdam gehouden in 1930. MOSKOU (Reuter) De Sovjet-geleer de Koertsjatov schrijft in de Pravda dat in de Sovjet-Unie een beheerste kernfusie tot stand is gebracht bij een proef waar bij een temperatuur van „meer dan een miljoen graden Celsius" werd bereikt. Koertsjatov schrijft, dat de energie door kernfusie verkregen de belangrijkste ener gie van morgen is. Het eerste model van een magnetische kernfusiereactor is in 1950 door de Russische academici Sacharov en Tamm ontworpen, zo zegt hij. ADVERTENTIE bij een glaasje bier belt u zes - vijf zes - vier Bik en Arnoldkade 43 - 44 Naar wij vernemen stelt de Nederlandse regering, in samenwerking met het Rode Kruis, alle pogingen in het werk om de evacuatie te regelen van de ongeveer 200 Nederlanders, die uit Midden-Sumatra wensen te vertrekken. Deze pogingen heb ben echter nog niet kunnen leiden tot concrete maatregelen. ADVERTENTIE A.s. ZATERDAG als reclame: ROOMBOTER HERNHUTTERS a 1.— GOUDSE MOPPEN per 250 gr TOMPOUCEN, per stuk 0.15 SLAGROOMTRUFFELS p. 100 gr. 0.60 CENTRUM GALERIJ TEL. 4302 In onze banketbakkerij wordt uitsluitend met roomboter gewerkt. handen wérk in de bouwnijverheid loopt nog steeds terug daar een onvoldoende aantal nieuwe objecten in uitvoering wordt genomen. Ook in de burgerlijke en utili teitsbouw wordt een lichte teruggang ver wacht wegens het dalende aantal wonin gen dat in uitvoering is en de te verwach ten aanzienlijke daling in de sector nijver heidsgebouwen. Deze teruggang zal waar schijnlijk niet geheel worden opgevangen door de vermeerdering in de sector handel en verkeer. Metaalnijverheid. Mede als gevolg van de slapte in de bouwsector wordt in een groot deel van de metaalnijverheid even eens een verdere teruggang in de werkge legenheid verwacht. Ook de bestedingsbe perking zal voelbaar blijven. Textielnijverheid. Tot de andere be drijfstakken die, zij het in mindere mate, eveneens een zekere terugslag ondervin den, hetzij direct, hetzij in de toelevering aan andere bedrijfstakken, behoort de tex tielnijverheid, waarvan de structurele po sitie al jaren zwak is, waardoor vele on dernemingen moeite zullen hebben om de moeilijkheden het hoofd te bieden. Landbouw. In de landbouw zal de in vloed van een verminderde uitvoering van cultuurtechnische werken merkbaar zijn. Hier moet echter rekening worden gehou den met het proces van mechanisatie en rationalisatie, dat een geleidelijke, doch vrij snelle teruggang in de werkgelegen heid teweeg brengt. Andere industrieën. Voorts wordt ver wacht dat de lichte teruggang in de aarde werk- en baksteenindustrie, de houtver werkende industrie, de leder- en rubber industrie, de veenderijen, de strocarton- industrie en in de sector handel en verkeer zal aanhouden. De confectie-industrie ver toont enige opleving. Een volledig herstel zal echter nog wel enige tijd op zich laten wachten, gezien de verminderde koop kracht. In de overheidssector zal ook in 1958 nog aan een krappe personeelspolitiek de hand moeten worden gehouden. De minister noemde echter ook bedrijfs takken die (bjj een gemiddelde werkloos heid over 1958 van 100.000 mannen) hun tot nu toe gunstige werkgelegenheid zullen kunnen handhaven, zoals de chemische nijverheid, de mijnen en de voedingsmid delen-industrie. Ook in de grafische nij verheid en bij de bank- en verzekerings instellingen wordt nauwelijks enige ver mindering van de bedrijvigheid verwacht. In laatstgenoemde groep zou ten hoogste als gevolg van een voortgaande automati sering van de administratie enige werkge legenheid kunnen wegvallen. Onmiskenbaar vertoont de handelsbalans en de financiële positie van het rijk verbe tering, merkte minister Suurhoff op, maar het te verwachten overschot op de beta lingsbalans zal moeten worden gebruikt voor aflossing van kortlopende buitenland se schuld. Ook als de gunstige ontwikke ling doorzet, zal aan het einde van 1958 de deviezenreserve slechts toereikend zijn voor een invoer van drie maanden. De be windsman concludeerde dat de situatie van kapitaalmarkt en overheidsfinanciën nog niet zo is, dat tot een vermindering van de maatregelen tot bestedingsbeperking kan worden besloten. Met maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid hoopt de regering de onaanvaardbare toppen van de werkloosheid de baas te kunnen worden zonder het programma van bestedingsbe perking in gevaar te brengen. ADVERTENTIE WEEKEND-RECLAME Wegens enorm succes zaterdag nogmaals Bloemstukjes van strobloemen voor t .95 Kennemerlaan 56-58 - IJmuiden - Tel. 6083 ADVERTENTIE Zaterdag nogmaals \t, pond BOTERBIESJES van 1.25 voor 1.15 EEN BIJZONDER LEKKER GEBAKJE Banaan- en slagroomvulling 30 ct. p. stuk Zoute koekjes, luchtdicht verpakt. Kaas- en hamsoesjes. Heden verse Groninger koek Telefoon 6479 1ste klas Banketbakkerij B y r o n Als ik lach met alles wat sterfelijk is, dan doe ik dat enkel om niet te moeten huilen. In de twaalf vragen, die de anti-revolu tionaire heer Biewenga gisteren in de Tweede Kamer aan de regering heeft ge steld, heeft dat Kamerlid wel precies de vinger op de wonde plekken in het rege ringsbeleid inzake de financiële toestand en de werkloosheid gelegd. Hij heeft terecht ernstige critiek geoefend op het recente verbod aan de gewestelijke arbeidsbureaus om gewestelijke werkloosheidscijfers te publiceren en hij heeft er evenzeer terecht over geklaagd, dat de regering het niet nodig heeft geacht, met de Kamer te be spreken welke maatregelen tegen de werk loosheid zouden moeten worden getroffen. Een andere kwestie, die de heer Biewen ga, in de beleefde vorm van een „vraag" heeft aangeroerd, is de ongewenstheid van het huidige maximum per man-week bij de uitvoering van aanvullende werken, het welk tot gevolg heeft dat er vrijwel alleen werkgelegenheid wordt geschapen voor landarbeiders, grondwerkers en onge schoolden. Hij had daar nog bij kunnen voegen dat wèl-geschoolde arbeiders, die bij werken van deze eenvoudige aard wor den ingeschakeld, door die vorm van te werkstelling gevaar lopen hun routine en dus een deel van hun technische bekwaam heid te verliezen, tot schade van henzelf en van de nationale economie. De vragensteller wees naar onze mening eveneens in de goede richting, toen hij bij de regering aandrong op het verstrekken van een tijdelijke rentebijslag voor de bouw van premiewoningen, op een extra toewijzing van woningwetwoningen voor gebieden met excessieve werkloosheid van bouwvakarbeiders, en op de uitvoering van openbare werken (anders dan „aanvullende werken") in bepaalde gebieden met grote werkloosheid, waaronder de financiering en bouw van industriehallen in bepaalde gemeenten. Gelukkig is het antwoord van de regering op de twaalf vragen niet al te ontmoedi gend uitgevallen. Minister Suurhoff heeft een aantal maatregelen kunnen toezeggen, waarmee enigszins wordt tegemoet ge komen aan de bezwaren die door de heer Biewenga (en buiten de Kamer door vele anderen) tegen het regeringsbeleid zijn geuit. Tot die maatregelen behoort een ver hoging van het maximum per man-week bij aanvullende werken, een verhoging van het aantal woningwet-woningen, waarvoor dus subsidie wordt verleend, met 3000, en een ietwat soepeler beleid bij het plaatsen van overheidsorders en bij het goedkeuren van particuliere bouwwerken. Voorts be loofde de minister, dat er in de provincies, die het ergst getroffen zijn door werkloos heid, „op korte termijn" een extra pro gramma van werken met een normaal ka rakter in de overheidssector zal worden uitgevoerd. Dit alles bewijst, dat de regering de ont wikkeling der werkloosheid in feite toch niet zó „weinig verontrustend" vindt als zij het de laatste maanden heeft doen voorkomen. En het bewijst, gelukkig, ook dat er nu wel enige beweging in de goede richting begint te komen in de regerings- politiek ten deze. Maar het is jammer, dat de regering heeft gemeend bij het nemen van maatregelen tot verbetering van de toestand nog zo mondjesmaat te werk te moeten gaan. De limitering tot 55 miljoen gulden van het extra program voor nor male werken in de overheidssector zal stellig onvoldoende blijken te zijn om de zwaar getroffen gebieden die drie ge hele en bovendien gedeelten van drie an dere provincies omvatten op ook maar enigszins afdoende wijze te helpen. En de bouw van 3000 woningwet-woningen méér dan oorspronkelijk voorzien was, is welis waar goed nieuws, maar toch nog niet goed genoeg om ons werkelijk te verheugen. Het is een te waarderen gedachte, dat „een gedeelte" van deze woningen zal worden bestemd voor de huisvesting van gerepa- trieerden, maar dat aantal van 3000 woningen is slechts een druppel op de gloeiende plaat van onze woningnood, zo als „een gedeelte" van die 3000 woningen dat óók is voor de woningnood van tien duizenden gerepatrieerden. Dit is het euvel, dat het gehele complex van nieuwe regeringsmaatregelen aan kleeft: het is een druppel op een gloeiende plaat. Wij geven grif toe, dat alle beetjes helpen, maar er zullen nog vele van derge lijke beetjes nodig zijn om de Nederlandse werkloosheid met succes te bestrijden en onze nationale economie weer gezond te maken. Simon Koster

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1