UW NAAIMACHSNE Zuid-Sumatra heeft nog niet duidelijk kleur bekend Vijftig jaar geleden DOGGY CATTY Parijs bezorgd over groeiende kracht van de Algerijnen Van dag tot dag <*Praatótoel 3 Nieuw Guinea Nauwere samenwerking met Australië Tot de laatste kruimel toe gaat het op Nederlandse banken nog steeds voor Indonesië „van vitaal belang" Opstandelingen zijn beter bewapend, geoefend en georganiseerd dan een jaar geleden Padang vraagt om erkenning Principiële debatten in het E.G.K.S.-parlement Koningin ontving hoogste onderscheiding van Nicaragua Premier Djuanda over inmenging Twee kernontploffingen in Rusland teweeggebracht Volgens Washington is er een serie proeven gaande Ernstig vliegtuigongeluk in Engeland: 35 doden 1Op de Tegen hoest en verkoudheid Uit Haarlems Dagblad van 29 februari 1908 VRIJDAG 28 FEBRUARI 1958 Bij tijd en wijl duiken van overal in den lande berichten op van protestacties, uit particuliere kringen ontstaan, die zich ver zetten tegen schending van landschap' schoon en verdwijning van rustieke, meestal eeuwenoude natuurplekjes, lanen, bosschages of gebouwen. Deze acties hebT ben vaak weinig effect, meestal tengevolge van het feit dat de verdwijning van de betreffende percelen of landschappartijen deel uitmaakt van een groter plan, dat reeds door bevoegde instanties is goedge keurd en ettelijke commissies van deskun digen is gepasseerd. Volgens persberichten worstelt nu weer in Hoorn een actiecomité in een waar schijnlijk hopeloze strijd voor het behoud van een prachtige bomenlaan, de Nieuwe- weg geheten, die een landelijke vermaard heid bezit door haar imponerende drie- rijenbeplanting, bestaande uit oude iepen en linden en waarover om verkeerstech nische redenen het doodvonnis is uitge sproken. Wanneer men daarover leest, gaan de gedachten onwillekeurig naar gevallen in naaste omgeving, waarin ook geliefde plekjes door verkeers- en streekplannen worden opgeslokt en men voelt de vrees in zich opkomen, dat ondanks alle geheide argumenten van mensen die het weten kunnen toch al te lichtzinnig met het be perkte landschapschoon van ons land wordt omgesprongen. Het is jammer dat die actiecomités altijd kunnen worden afgescheept met deskun dige rapporten, waartegen ogenschijnlijk niets in te brengen valt. De noodzaak tot bomenkapperij en wegverbreding en boch- tenrechting en streeksanering kan in vele gevallen onomstotelijk worden aangetoond. Iepenziekte en veroudering van bospar- tijen en inwatering en onderhuidse verrot ting en kaprijpheid zijn termen die veel vuldig in de argumenten zijn verweven en waarschijnlijk niet ten onrechte. Maar de vrees voor al te drastische verwoesting van historische natuur blijft toch bestaan, ondanks alle argumenten. Want ieder ar gument moet een basis hebben en het gaat er slechts om, of de basis aanvaardbaar is. Over die basis wordt veel minder ge redeneerd dan over de details van de con sequenties. Die basis ligt meestal in de algemeen aanvaarde overtuiging, dat de snelst mogelijke afwikkeling van het ver keer als wensfactor nummer één moet gelden, en dat alle andere overwegingen daaraan ondergeschikt moeten zijn. Maar is dat zo voor de hand liggend? Men zou dat standpunt met het volste recht kun nen innemen, wanneer ons land een on uitputtelijke voorraad van oernatuur- schoon bezat, waaraan men naar harte lust zou kunnen knabbelen zonder dat er van schade zou kunnen worden gesproken. Niemand zal klagen over het feit dat van het Alpenmassief hier en daar randjes worden afgezaagd om bergwegen aan te leggen! Maar als de vrije natuur zozeer verarmd en vervlakt is als dat in Neder land het geval is, moet men toch op zeker moment beseffen, een grens te hebben be reikt en niet verder te mogen gaan bij het ontginnen van de oorspronkelijke natuur, tenzij het werkelijk niet anders kan. Dan zou zelfs het punt bereikt kunnen worden dat men het natuurschoon zou moeten verkiezen bóven het snelverkeer. Misschien dat actiecomités zich te ge makkelijk laten platslaan met verkeerd gebaseerde, doch overigens plausibele ar gumenten. In ieder geval mag het geringe succes van het particuliere initiatief op het gebied van het behoud der natuur de moed niet ontnemen aan hen, die in hun naaste omgeving het dreigende spook der onttakeling zien optreden. Zij moeten im mers standvastigheid en doorzettingsver mogen kunnen putten uit de overtuiging, dat zij, evenals de boomkappers en asfal- teerders, een algemeen en niet te verwaar lozen belang dienen. ADVERTENTIE staat bij KUIPERS inde Kleine Houtstraat 112 - Haarlem - Tel. 11142 Australië en Nederland hebben beslo ten tot een reeks maatregelen ter verbete ring van de samenwerking tussen de bestu ren van Australisch en Nederlands Nieuw- Guinea. Dit is vrijdag door de Austra lische minister van Buitenlandse Zaken, Richard Cosey bekend gemaakt. Australië zal te Hollandia een verbin- dinsofficier detacheren. Nederland zal zulks te Port Moresby doen. Deze funtiona- rissen zullen nauw contact met elkaar houden. Voorts zal Nederland aan zijn am bassade te Canberra eysn attaché verbin den, die speciaal tot taak zal hebben, zich bezig te houden met kwesties betreffen de Nieuw-Guinea, die voor beide regerin gen van belang zijn. Behalve de normale diplomatieke ge- dachtenwisselingen zullen de Australische en de Nederlandse bestuurders op Nieuw- Guinea periodieke bijeenkomsten houden. De eerste conferentie zal ongeveer in het midden van dit jaar plaatshebben. 3IXN3XE3AaV Ja, 7,0 lekker is DOGGY. de gezonde hondenvoeding, waar ook Uw hond levendiger van wordt - zijn vacht mooier! DOGGY een volledig uit gebalanceerde krachtmaaltijd met vlees en cereals. Kant en klaar. Zo voor gebruik gereed. Al wat U doet, is het blikje openmaken 1 Vraag vandaag nog Uw winkelier. Als het aan het welzijn van Uw huisdieren schort, Geef hun dan krachtiger voedsel op hun bord. CATTY voor de poes en DOGGY voor de hond, Ze lusten niets liever en 't is zo gezond! 112 blik 48 ct »/i blik 85 ct kunnen vermengd èn onvermengd worden gegeven. Bevatten alle natuur lijke vitaminen en mineralen. EEN PRODUCT VAN N.V. EDIVO - IJMUIDEN. (Van onze correspondent in Djakarta) Ongeveer een week, nadat de centrale Indonesische regering de Banteng-, Ga- ruda- en Permesta-raden als onwettig organisaties heeft gebrandmerkt, is het momenteel nog steeds onbekend of luite nant-kolonel Barlian, territoriaal com mandant van Zuid-Sumatra en voorzitter van de Garuda-raad, dit regeringsbesluit heeft uitgevoerd en de raad ontbonden. Het spreekt voor zichzelf dat de rebellen in Midden-Sumatra en Noord-Celebes de door de centrale regering uitgevaardigde ban naast zich neer hebben gelegd en res pectievelijk de Banteng-raad en de Per- mesta-beweging handhaven. Met betrek king tot Barlian was de beslissing van de regering te Djakarta echter in zekere zin een proef op de som, of deze Zuid-Suma- traanse bevelhebber haar orders zou op volgen of niet. Barlians besluit ten aanzien van de Garuda-raad zou zijn houding in het huidige conflict tussen de centrale rege ring en Midden-Sumatra duidelijk hebben gemaakt. Zoals bekend, heeft luitenant-ko lonel Barlian nog geen partij gekozen. Bovendien verklaarde hij dat de regering te Djakarta niet zijn toestemming zal krij gen om Zuid-Sumatra als springplank voor een militaire actie tegen Midden-Su matra te gebruiken. De regering-Djuanda heeft zich tot op heden nog niet ongeduldig getoond over het uitblijven van Barlians besluit.Inte- gendeel, tot voor enkele dagen scheen het, zoals uit de stappen van de centrale rege ring, genomen na het bombardement van Bungo bij Djambi in Zuid-Sumatra, mag worden geconcludeerd, dat Djakarta een verdere verwijdering van Palembang wenste te voorkomen. Een missie bestaan de uit leger- en luchtmachtofficieren werd, zoals reeds eerder gemeld, met bekwame spoed naar Palembang gezonden om de gevolgen van de luchtaanval te onderzoe ken en te bespreken. Indien zou blijken, dat er inderdaad een fout zou zijn gemaakt was de missie gemachtigd de verontschul digingen van de regering-Djuanda aan te bieden. Thans heeft echter het dagblad „Bin- tang-Timur", dat de centrale regering steunt, een heel ander geluid doen horen. Het verklaarde namelijk dat de soepelheid die men in Djakarta en van de zijde van de stafchef van het leger met Barlian heeft getracht, door de laatste wordt beant woord met een volkomen negeren van de instructies van de centrale regering. Het blad wees er op dat de stafchef enkele da gen geleden alle officieren, die zich niet met het beleid van de regering en het le gerhoofdkwartier ten aanzien van de op standelingen kunnen verenigen, heeft ge adviseerd zich terug te trekken. „Thans is zijn houding duidelijk te bepalen", zo schrijft het blad. Momenteel vraagt het Djakartaanse pu bliek zich af, of dit het voorspel betekent van een straffere politiek van de centra le regering jegens luitenant-kolonel Bar lian. De Indonesische legerleiding heeft woensdag bekendgemaakt, dat de plaatse lijke militaire gezaghebbers van geheel Indonesië instructie hebben, ontvangen om alle personen, die particuliere belangen vertegenwoordigen, uit te sluiten van het lidmaatschap van de commissies van toe zicht op de Nederlandse banken. In deze bekendmaking werd gezegd, dat tot deze politiek besloten is om te voorko men dat van het lidmaatschap van deze commissies van toezicht misbruik wordt gemaakt voor het bevorderen van groeps- of individuele belangen, alsmede het uit lekken van regerings- of bankgeheimen te voorkomen. De uitzondering voor de Ne derlandse banken wordt gemaakt „met het oog op hun nog steeds vitale positie" in de Indonesische economie. (Van onze correspondent in Londen „Anton Pieter Makatita, die onlangs als handelsraad van de Indonesische ambas sade te Londen werd ontslagen, werd van morgen wakker om tot ontdekking te komen, dat hij verheven was tot de rang van „ambassadeur". Hij vond in zijn brie venbus een indrukwekkend document waarin werd verklaard dat hij benoemd was tot ambassadeur van de revolutionaire regering in Indonesië aan het Hof van St. James, aldus Engelands meest gelezen dag blad met een oplaag van bVz miljoen exemplaren, de populaire „Daily Mirror". Zo eenvoudig als het Engelse blad het voorstelde, was de situatie, waarin Maka tita zich bevond, evenwel bij lange na niet. Inderdaad was hij benoemd tot vertegen woordiger voor de Sumatraanse tegen regering in West-Europa, maar daarmee was hem nog niet de diplomatieke status toegekend. Dit te bewerkstelligen is Ma- katita's bedoeling, omdat zijn verheffing tot de rang van ambassadeur tevens de erkenning van de Padangse tegenregering als de officiële regering van Indonesië zou inhouden en die erkenning is voor de j regering-Sjafruddin dringende noodzaak. Er is burgeroorlog „Wij hebben het westen verzocht ons moreel te steunen", vertelde de heer Ma katita, toen ik hem in zijn woning opzocht. „En wel in de eerste plaats door de re gering-Sjafruddin als de officiële regering van Indonesië te erkennen. Wij hoeven het niet te verdoezelen: er is burgeroorlog in Indonesië en het zal hard tegen hard gaan. Zolang Sumatra alleen tegen Java te vechten heeft, kan het zijn mannetje staan, maar de mogelijkheid is niet uit gesloten dat Djakarta direct of indirect de hulp van Rusland zal inroepen en in dat geval komen de zaken anders te liggen en zullen wij ons tot het westen wenden om hulp. Dat kan echter alleen indien onze regering officiëel is erkend". Ook met Nederland Ook met Nederland zoeken wij samen werking en het is van Nederland in de eerste plaats, dat wij morele steun ver wachten. Nederlands kapitaal en Neder landse ondernemingslust roepen wij van harte welkom, maar alleen op basis van gelijkgerechtigdheid met andere mogend heden. Wij veroordelen de methode, die door de regering te Djakarta de laatste tijd tegen de Nederlanders is toegepast. En ook geven wij de eis tot overdracht van Nieuw- Guinea niet op en verzoeken wij de Neder landse regering een gesprek over dit ge biedsdeel opnieuw te openen; ditmaal met de regering-Sjafruddin. In Nederland is deze Indonesiër aller minst een vreemde. Hij heeft er gestudeerd, zijn vrouw is een Nederlandse en zijn broer, die aan het verzet in Nederland deelnam, werd op weg naar Spanje en Frankrijk gegrepen en ter plaatse gefusil leerd door de Duitsers. Makatita is in hart en nieren een Indonesische nationalist. REPATRIëRENDEN IN NAPELS NAPELS (UP) Het passagiersschip „Neptunia" is donderdag met 151 Neder landse evacués uit Indonesië in Napels aangekomen. ALGIERS (Reuter en AFP) Het Fran se legerhoofdkwartier heeft te Algiers cij fers over de verliezen in deze maand in vergelijking met de verliezen in februari van het vorige jaar bekendgemaakt. Aan Franse zijde vielen deze maand 297 doden (vorig jaar februari 203). Aan de kant van de opstandelingen sneuvelden 3.371 man nen (2.727). Vorig jaar februari werden 502 wapens, op de opstandelingen veroverd en deze maand 2436, waaruit blijkt dat de bewapening van de verzetsbeweging zeer is verbeterd. Parjjs bezorgd PARIJS (Reuter en AFP) Te Parijs heerst hierover grote bezorgdheid. Men spreekt van een lawine van wapens, die de opstandelingen langs verschillende we gen bereiken. Mortieren en machinege weren zouden afkomstig zijn van voor raden Duitse wapens, die de Russen in 1944-1 !Ü45 hebben tfifögem'é'ïM en iri Tsjechoslowakije weer voor gebruik ge reed zijn gemaakt, zo wordt in doorgaans betrouwbare kringen te Parijs verklaard. In regeringskringen gelooft men, dat deze wapens niet alleen via de Tunesische grens Algerije binnenkomen, maar ook met klei ne schepen en zelfs met onderzeeboten uit de Albanese haven Tirana naar de kust worden gebracht. Officieel houdt de Franse regering nog steeds vast aan haar weigering om met de opstandelingen te onderhandelen, maar vrijwel alle leden van het kabinet zijn er- vanovertuigd, dat de opstandelingen, die een half jaar geleden feitelijk waren be dwongen, er nu veel beter voorstaan. Dit wordt geweten aan de steun, die Tunesië hun zou verlenen. De minister van Finan ciën weigert meer geld voor de militaire campagne in Algerije te geven, maar de minister van Defensie heeft in de Natio nale Vergadering meegedeeld, dat hij in ieder geval de versterkingen zal weten te vinden, als deze nodig zijn. De Gaulle redder? De pers wijdt weer aandacht aan gene raal De Gaulle, die het bewind in han- Generaal De Gaulle den zou moeten nemen. De generaal zelf laat zich over zijn plannen niet uit. In het orgaan van de sociaal-republikeinse par tij de voormalige Gaullisten wordt gezegd, dat „Frankrijk" in doodsgevaar verkeert, maar dat er nog juist tijd over is om Charles de Gaulle met de voorlopige macht te bekleden, waardoor Frankrijk zal worden gered en de gevaren, die een zwak politiek bewind bedreigen, worden ver meden". Volgens zijn naaste medewerkers zou De Gaulle, als hij aan de macht zou ko men, aansturen op een herziening van de betrekkingen tussen Frankrijk en Afrika in een zeer liberale geest. Hij zou een grote Frans-Afrikaanse federatie willen vormen, waarin Algerije en andere Franse delen van Afrika werkelijke autonomie zouden hebben en waarmee de onafhanke lijke staten Tunesië en Marokko zich zou den kunnen verbinden. Volgens zijn mede werkers zouden de Russen zich wellicht niet actief tegen een dergelijke ontwikke ling verzetten. Verliezen ALGIERS (Reuter en AFP) De Franse strijdkrachten in Algerije staan thans tegenover groepen opstandelingen die be ter bewapend en beter geoefend zijn dan ooit te voren. Naar schatting telt het op- standelingenleger nu ongeveer dertigdui zend man, georganiseerd in bataljons, compagnieën en pelotons, zo werd te Al giers vernomen. Twintig Franse soldaten zijn gesneuveld en veertig gewond in een zwaar gevecht met opstandelingen ten zuiden van Böne. De opstandelingen heb ben 225 man verloren. Elders sneuvelden 34 Fransen. Van Franse zijde wordt ge zegd, dat de opstandelingen uit Tunesië waren gekomen bewapend met raketwer pers, machinegeweren en automatische ge weren. Bij andere gevechten in Oost-Alge- rije hebben de opstandelingen honderd man verloren, aldus wordt van Franse kant meegedeeld. STRAATSBURG (ANP) In de Ge meenschappelijke Vergadering het „par lement" van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft de Belgische volksvertegenwoordiger Pierre Wigny voorzitter van de christen-democratische fractie, gisteYen namens de commissie voor politieke zaken, verslag uitgebracht over de „parlementaire vergadering in het Europa der zes". Vervolgens werd het de bat voortgezet over het rapnort van Kreys- sig over herziening van het EGKS-ver- drag, waarbij zich een princioiële woor denstrijd ontspon tussen de Nederlanders Nederhorst (namens de socialisten) en Blaisse (voor de christen-democraten) over de bevoegdheden van de Hoge Autoriteit In de bespreking van Wieny's ranport wees zowel jhr. Van der Goes (socialist) als mr. Rip (christen-democraat) op de moeilijkheid dat de Nederlandse delegatie in de nieuwe assemblee te klein zal zijn om aan alle commissies deel te nemen Beiden wezen op de noodzaak van grotere vertegenwoordiging voor de kleine landen, eventueel door benoeming van plaatsver vangende leden, een stelsel dat ook in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa bestaat. 's Morgens werd het debat over het rapport van de heer Nederhorst over har monisatie der loonpolitiek beëindigd. De voorzitter der Hoge Autoriteit, Finet, ver klaarde, daf de Hoge Autoriteit bereid is een conferentie van vertegenwoordigers van werknemers en werkgevers en afge vaardigden van de regeringen over alge mene beginselen van de loonpolitiek in de zes landen te beleggen, doch dat pogingen om tot sociale besprekingen op een der gelijk niveau te komen in het verleden teleurstellende resultaten hebben opge leverd. Over het al of niet gewenst zijn van deelneming van regeringsafgevaardig den voerde de heer Nederhorst een princi pieel debat met de christen-democraat Hazenbosch. De nieuwe ambassadeur van Nicaragua, de heer J. Sanson Téran heeft gisteren in Huis ten Bosch aan de Koningin zijn ge loofsbrieven aangeboden. Hij overhandig de de Koningin tevens de versierselen van de hoogste onderscheiding, welke het land kent, het grootkruis met gouden ster in de orde van Ruben Dario. Koningin Juliana is het eerste Europese staatshoofd dat deze hoogste onderscheiding van Nicaragua ontvangt. De ambassadeur noemde het een bijzondere eer, dat hij als eerste daad in zijn nieuwe functie deze onderscheiding mocht uitreiken als bewijs van de grote bewondering, welke het volk van Nicara gua koestert voor Koningin Juliana. DAKARTA (UP) Tjjdens het debat in het parlement over Nieuw-Guinea, heeft premier Djuanda heden verklaard dat de revolutie in Midden-Sumatra een uitgangs punt zou kunnen vormen voor buitenlandse inmenging. De premier verklaarde dat als eniger lei buitenlandse mogendheid inderdaad tussenbeide zou komen in Indonesië, dit niet veroorzaakt zal zijn door de kwestie West-Irian, doch door de woeling in Pa dang. Hussein laat zich zien PADANG (UP) In Padang is de voor bereiding op een aanval van de centrale regering, die men hier „binnen enkele dagen" verwacht, in volle gang. De bur gerij evacueert vrijwillig vrouwen en kin deren uit de kuststreek waar men een eventuele landing verwacht. De militairen schijnen vastbesloten, de kust te verdedigen. Luitenant-kolonel Hussein, hoofd van de Revolutionaire Raad en voordien militair comandant van Mid den-Sumatra, heeft een inspectietocht in en om Padang gemaakt, blijkbaar om open lijk een tegenspraak te leveren op het bericht uit Djakarta dat hij met zijn gezin naar Singapore zou zijn uitgeweken. Geen rjjst SINGAPORE (Reuter) De „Straits Times" schrijft, dat 15,000 ton rijst, die de Indonesische regering te Djakarta had aangekocht voor nadere verdeling onder de buitengewesten, worden opgehouden, omdat niemand deze wenst te verschepen. De „Times" zegt, dat ondanks een aanbod om minstens een vrachttarief van 50 straits dollars per ton te betalen, de scheepseig ïaren hier niet op ingingen naar aanleiding van de aanhouding van schepen uit Singapore in de afgelopen da gen door Indonesië. Surabaja blijft communistisch LONDEN (UP) Bij de gemeenteraads verkiezingen in Surabaja blijkt de com munistische partij het sterkst te zijn, aldus bericht het persagentschap Nieuw-China De uitslagen van 801 stembureaus gaven de communisten 146.000 stemmen, de na tionalisten (P.N.I.) 35.000, de Nahtadul Ulama 61.000 en de Masjumi 14.000. Deze cijfers zijn ongeveer gelijk aan de uitslagen der verleden jaar gehouden ver kiezingen, aldus het persbureau. Handgranaat in Djakarta DJAKARTA (ANP) Militairen hebben donderdagavond een cordon gelegd om de Capitol-bioscoop en het restaurant in het centrum van Djakarta nadat een hand granaat was geworpen. De handgranaat is niet ontploft. Beschuldigingen afgewezen SINGAPORE (Reuter) Een militaire woordvoerder te Singapore heeft de be schuldigingen van dagbladen in commu nistisch China en in Russische bladen („Pravda", „Rode Ster" enz.), als zou de Z.O.-Aziatische Verdragsorganisatie de revolutie in Midden-Sumatra steunen, af gewezen. De beschuldiging heeft geen enkele grond, aldus de woordvoerder. Pantouw op Formosa TAIPEI (UP) Volgens „China Nieuws" voert majoor Pantouw namens de Padang- regering besprekingen met civiele en mi litaire autoriteiten van de Formosa- regering. Hiet zou opa economische en mili taire hulp gaan. Dagbladen hier doen een beroep op de Chinese bevolking op Sumatra om de Indonesische tegenregering te steunen. WASHINGTON (Reuter/AFP) De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft medegedeeld, dat donderdag in de Sovjet-Unie opnieuw twee krachtige kern explosies zijn teweeggebracht, de tweede en derde in de megatonklasse in de afge lopen vijf dagen. (Een megaton is het equivalent van de kracht van een miljoen ton TNT). De Sovjet-Unie is bezig met een serie kernwapenproeven. De ontploffingen werden teweeg gebracht ten noorden van de poolcirkel, in hetzelfde gebied als de grote ontploffing van zondag. Het waren de 28ste en 29ste Russische kernontploffing waarvan de Amerikaanse commisie mel ding heeft gemaakt. De Verenigde Staten zullen in april en mei een nieuwe serie proeven houden in het gebied van de Marshall-eilanden in de Stille Oceaan. Speculaties (UP) In deskundige kringen vraagt men zich af of er misschien proeven zijn genomen met een waterstoflading in de kop van een intercontinentaal ballistisch projectiel. Ook wordt de veronderstelling geuit, dat bij deze proeven projectielen tot in de ruimte zijn afgeschoten om te onder zoeken welke uitwerking een kernontplof fing buiten de atmosfeer heeft. TOKIO (UP) Beide ontploffingen wa ren volgens Japanse geleerden aanzienlijk krachtiger dan de explosie van zondag, die in kracht overeenkwam met de nieuwe H- bom, die op 6 oktober van het vorige jaar tot ontploffing werd gebracht. De universiteit van Osaka heeft bekend gemaakt dat bij een experiment in kern fusie een temperatuur van een miljoen graden Celsius werd opgewekt. LONDEN (AFP) Een viermotorig Britannia-170-vliegtuig van de Britse luchtvaartmaatschappij „Silver City" is gisteren tegen een heuvel gevlogen nabij Bolton, in het Engelse graafschap Lan cashire. Van de 42 inzittenden zijn er 35 om het leven gekomen. De reddingswerk zaamheden werden door mist en een dikke sneeuwlaag belemmerd. In de hoofdstraat van het naburige Nor wich werd een vuur ontstoken om als ba ken te dienen voor hefschroefvliegtuigen. Twee overlevenden waren in staat lo pend het televisiezendstation, dat zich in de nabijheid bevindt, te bereiken. De meeste passagiers waren automobiel verkopers, afkomstig van het eiland Man, die uitgenodigd waren voor een bezoek aan een fabriek te Manchester. Vijf over levenden zijn zwaar gewond. Het vliegtuig brak in drieën. Delen er van liggen over een groot gebied verspreid. Slechts de staart is heel gebleven. De drie leden der bemanning, onder wie de ste wardess, hebben het ongeluk overleefd. Zo'n band in huis Woensdag klommen er twee mannen op het dak. Nee, lezer, als u een spannend verhaal over een laffe sluipmoord verwacht, leest u dan liever het nieuws, en sla dit over. Want dit waren vreedzame mannen, en het gebeurde op klaarlichte dag. De voorste droeg een grote doos, en de achterste balanceerde met een lange spriet. Ze hebben een goed half uur daar boven schreeuwend over de pannen ge wankeld, en toen was ook de schoorsteen van de familie Keel voorzien van het merkteken der moderne gezelligheid. Het gezellige huis liep meteen vol ge zellige kennissen, die er eertijds nooit kwamen; de gordijnen gingen dicht alsof het bedtijd was, en na een uur verliet een joviale menigte het huis als ging de school uit. Welke zwartkijker noemde op deze plaats enige tijd geleden zulke mensen ook al weer Thee-vee? Nu, als je het stralende gezicht van me vrouw Keel gezien had, enige dagen vóór de ingreep „We kopen ook tillefisie. Dan krijgen we tenminste eens visite. En 't brengt zo'n band in huis. M'n zuster heeft er ook een, en nu blijft haar man elke avond thuis, en die oudste, Willem, gaat ook nooit meer de deur uit". Voor zulke argumenten moet je wel zwichten. Hoe houdt u uw man van de straat? Koop tillefisie. Moeilijkheden bij het huiswerk (krijgen)? Koop tillefisie. Ontlopen uw vrienden u? Koop tillefisie. En dan het Probleem Vrijetijdsbeste ding. Vroeger verveelden alle mensen zich dood, maar dat is nu opgelost: Hoe brengt u uw vrije tijd door? Zittekijke (80 Liggekijke (20 °/o). En zo'n gemak voor de politie: zelfs de inbrekers raffelen hun werk af vóór ach ten! En dit is ook heel geriefelijk: je hoeft niet te praten tegen je visite, laat staan tegen je man. Het was dan ook muisstil zij de Keels woensdagavond van achten tot elven. Nadien klonk weer het gierende gelach, waarvan mijn man veronderstelt dat het door kietelen wordt veroorzaakt. Maar vroeger kietelden ze de hele avond, en nu tenminste pas na elven. „Nou, 't was een snertprogramma"zei mevrouw Keel de volgende dag opgewekt. „Waarom zet u het toestel dan niet af?", kwam ik verbaasd. „Ach - als je eenmaal aan 't kijken bent, denk je: straks komt er misschien wat leukers - en zo blijf je gezellig zitten". Ja, er zijn zóveel voordelen - ik ga bin nenkort ook een spriet met toebehoren kopen Zij wel. en wij nietnou waar dóén ze 't van! Eerst maar vast een pond thee halen. Paula Spotter ADVERTENTIE KEELTABLETTEN Sterk i, desinfecterend 60 tabletten ftjf f 0.98 PHILIPS-ROXANE NEDERLAND N.V. DEN HAAG. Het rijtuig, waar mede de Koningin en de Prins eiken middag uitrijden en dat als altijd door den Prins bestuurd wordt, is op den hoek van de Parkstraat en de Oranje straat aangereden door een uit de richting Scheveningen komend elec- trisch tramrijtuig, doordat het rijtuig met een der wielen in de rails was vastgeraakt. Drie wielen van het rij tuig werden afgerukt. Onze Koningin en Haar Gemaal bleven door een won der ongedeerd. De Prins gaf een der grootste bewijzen van koelbloedigheid en vastberadenheid in dit moeilijk oogenblik, door, na zich ervan over tuigd te hebben, dat der Koningin niets deerde, de beide paarden, de bekende schimmels, aan den teugel vast te hou den, om te voorkomen dat het span zou weghollen. Nadat anderen weldra deze taak van Z.K.H. had overgenomen, wandelden de Koningin en de Prins naar het paleis terug, waar zich kort nadien de burgemeester, baron Sweerts, vervoegde om naar den welstand van het Koninklijk Echtpaar te informeren. H.M. stelde er prijs op den burgemees ter te doen weten dat noch zij, noch de Prins eenig letsel hadden bekomen. H.M. verzekerde, dat de menschen van de tram geen schuld aan het ongeluk hadden. Zoodra het ongeval in de stad be kend werd, openbaarde zich allerwege onder het publiek groote blijdschap over het feit, dat onze Koningin en Prins aan een zoo groot gevaar ont snapt waren.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5