Produktschap voor Vis schaft minimumprijs voor makreel de af 3fa. Ertr.il lay ter THALIA Visserij-varia „Duur geld" voor woningbouw werd toch geaccepteerd Politieman achtte zich gesneden en voer uit tegen automobilist Velsens cultureel leven in de komende week A. de Boon (CKV): Werknemers tegen en geen privaatrechtelijke regeling Burgemeester verwijt de tuinders laksheid wat waterafvoer betreft 4 OP VOORSTEL VAN VISCONSERVENFABRIKANTEN f. 67.50 Roozenburg is thans bijna kampioen Heemskerks gemeenteraad bijeen HAARLEMSE RECHTBANK Heemskerk kan uitgaan Demonstratie van volks dansen in Heemskerk De medische verzorging tijdens het weekeinde VRIJDAG 28 FEBRUARI 1958 .ff (Van onze speciale verslaggever) EERSTDAAGS is in het Nederlandse visserijbedrijf de afschaffing van de minimum prijs voor makreel te verwachten. Het vérstrekkende besluit, waarvan de gevolgen thans nog niet zijn te overzien, werd donderdagmiddag genomen tijdens de openbare vergadering van het bestuur van het Produktschap voor Vis en Visprodukten in Den Haag. Het voorstel tot dit besluit werd ingediend door de heer Wijnbelt namens de visconservenfabrikanten en ondervond tot grote verwondering van de vertegen woordigers van werknemerszijde steun bij de reders. De handelssector had zich al eerder uitgesproken voor de afschaffing van minimumprijzen, zodat aanvaarding van het voorstel van de heer Wijnbelt vrij spoedig vast stond, toen ook de heren Thiel en Meijerink van rederszijde hadden gesproken. Aan werknemerszijde werd tegen het voorstel gestemd, maar de afwezigheid van drie van de twaalf leden leidde er toe, dat afschaffing van de minimumprijs van makreel werd aanvaard met 11 tegen 9 stemmen. Ook aan werkgeverskant ontbrak een afgevaardigde. De heer Wijnbelt voerde in de toelichting op zijn voorstel aan, dat de Nederlandse visconservenfabrikanten thans verre van te benijden zijn. Deze jonge industrie werd in slechts enkele jaren opgebouwd en heeft nu exportverbindingen naar vrijwel alle landen. Zij betekent een machtige factor voor de Nederlandse haring- en makreel visserij. De zorgen zijn de laatste jaren gekomen met de vergrote capaciteit en modernisering van de fabrieken. Dringend benodigde grondstoffen werden namelijk aan de consumptie onttrokken om tegen veel lagere prijzen aan de vismeelfabrieken te worden verkocht. Een complex van maatregelen was volgens de heer Wijnbelt nodig om de conservenindustrie voor Ne derland te behouden. Haring en makreel vormen voor de con servenindustrie in Nederland de belang rijkste artikelen. Het makreelseizoen staat thans voor de deur. Volgens de heer Wijnbelt liggen geen verantwoorde basisgegevens ten grondslag aan de vele prijsregelingen, die het Be drijfschap en het Produktschap hebben doen uitgaan. Door de samenstelling van het bestuur (drie van de tien leden kwa men uit de handelssector), kwamen de garantieregelingen bij het Bedrijfschap toch tot stand. Slag in de lucht Het bepalen van de minimumprijs voor makreel, aldus de heer Wijnbelt, was niet anders dan een slag in de lucht, omdat bij dit artikel geen sprake is van opvangfond- sen. Indien de visconservenindustrie niet bij machte is makreel af te nemen boven de prijs van 10 per kist, dan gaat deze naar de vismeelfabrieken voor gemiddeld 4.50 in 1957. De prijzen liepen vorig jaar van 3.50 tot 5.75. 'Dit is de gang Van zaken in theorie, al dus de heer Wijnbelt. In de praktijk komt het echter voor, dat de makreel even boven de minimumprijs wordt afgemijnd om door de reder te worden doorverkocht aan de conservenindustrie tegen prijzen, die lig gen tussen de minimumprijzen en de door de vismeelfabrieken betaalde prijs. Niet naar Italië Gedurende 1957 werden door de Neder landse visconservenindustrie vrij wel geen zaken gedaan met Italië. De buitenlandse ADVERTENTIE Alle Auping-artikelen steeds voorradig bij de specialisten MARKTPLEIN Onderlinge DC IJ-competitie Door deze week achtereenvolgens van Jan Tijms, J. de Boer, J. Tielrooy en C. Apeldoorn te winnen is het Roozenburg gelukt zich van de eerste plaats in de DCIJ competitie te verzekeren. De ex- wereldkampioen heeft thans zestien par tijen gespeeld, won daarvan 15 partijen en speelde tegen B. Dukel remise. Met 31 punten en een voorsprong van 5 punten op Theo Tielrooy kan Roozen burg reeds in maart de kampioenstitel van DCIJ veroveren. De overige daarop volgende plaatsen worden ingenomen door hoofdklassespe lers. De uitslagen van de deze week ge speelde partijen luiden als volgt: P. Kok remise met C. Apeldoorn, Van d. Bos wint van J. Waal, H. Laros wint van D. Ott, J. de Boer wint van H. Leeuw, Theo Tiel- rool wint van W. Gomes en Jan Tielrooy verliest van Leo Binkhorst. concurrentie deed aanbiedingen tegen een iets lagere prijs. Op een deel van een cent kon de zaak afspringen. Het was de per soonlijke overtuiging van de heer Wijnbelt, dat de Nederlandse industrie haar afzet in Italië tot en met 1956 van grote be tekenis had kunnen behouden, wanneer zij niet gedwongen was geweest de gemid delde exportprijs voor Italië te verhogen van 0.97 tot 1. Dat de export van makreelconserven naar Italië in 1957 niet nog meer is ver minderd is een gevolg yan het feit, dat enige visconservenfabrikanten in de ge legenheid waren enige partijen makreel onderhands aan te kopen voor belangrijk minder dan 10 per kist. Vermindering Hoe funest de minimumprijs van 10 per kist heeft gewerkt, aldus de heer Wijn belt, blijkt uit de cijfers. In 1956 was de totale export van makreelconserven groot 2396 ton ter waarde van 2.7 miljoen gulden; in 1957 1644 ton ter waarde van 1.9 miljoen gulden. Een vermindering van 752 ton ter waarde van 0.8 miljoen gulden. De export van makreelconserven naar Italië bedroeg in 1956 1413 ton ter waarde van 1.3 miljoen gulden en in 1957 slechts 450 ton ter waarde van 0.4 miljoen gulden. Deze export verminderde dus met 963 ton ter waarde van 0.95 miljoen gulden. Hieruit bleek volgens de heer Wijnbelt, dat Italië de grootste afnemer van ma kreelconserven is, dat dank zij de activiteit van de conservenindustrie in 1957 211 ton meer buiten Italië werd geplaatst en dat opdrachten van tenminste 963 ton in 1957 voor Nederland verloren zijn gegaan. Met nog meer cijfers toonde de heer Wijnbelt aan, dat in 1957 de hoeveelheid doorgedraaide makreel drie maal zo groot was als in 1956. Niet op kostprijs berekend De heer Wijnbelt stelde vast dat tegen over een vermeerdering van de aanvoer een vermindering van de export staat, die uitsluitend is te wijten aan een niet op de kostprijs berekende minimumprijs. Gezien de noodzaak van de exportbevordering en de tewerkstelling van zoveel mogelijk ar beidskrachten raakt dit probleem volgens de heer Wijnbelt het landsbelang. Hij concludeerde tenslotte, dat de capa citeit van de Nederlandse visconserven industrie zo volledig mogelijk moet worden gebruikt; dat 't Produktschap niet langer de verantwoording kan dragen van een mini mumprijs voor makreel, omdat de kost prijscalculatie ontbreekt; dat een vermeer dering van de hoeveelheid opgehouden makreel en een vermindering van de ex port dwingt tot een afschaffing van het tot nu toe gevoerde systeem; dat door onder handse verkopen beneden de minimum prijzen reeds de onhoudbaarheid van de tegenwoordige regeling is aangetoond en dat het door de dringende eis van de exportbevordering en een beteugeling van de werkloosheid een plicht is van het Pro duktschap om onverwijld zijn verordening hiermee in overeenstemming te brengen. Op grond hiervan en van het feit, dat het seizoen spoedig kan beginnen, stelde de heer Wijnbelt voor zonder uitstel over te gaan tot afschaffing van de minimumprijs voor makreel. Reders akkoord Als eerste reageerde de heer Thiel (Re dersvereniging IJmuiden), die opmerkte, dat het bedrijf niet veel waarde meer hecht aan deze minimumprijsregeling. Dit vindt vooral zijn oorzaak in het feit, dat tot onderhandse verkopen wordt overgegaan en de rederijen dan een prijs vragen tussen de minimumprijs en de vismeelprijs. De heer Meijerink was het er namens de trawlvisserij om de zuid mee eens. Voor de werknemersorganisaties keerde de heer A. de Boon (C.K.V.) zich echter fel tegen het voorstel van de heer Wijnbelt. Hij had zich in de eerste plaats verwon derd over de uitspraken van de vertegen woordigers der redersverenigingen, de heren Thiel en Meijerink. „Men zou het nu in de toekomst mis schien langs privaatrechtelijke weg willen doen", aldus de heer De Boon. „Daar voe len wij echter niets voor. Men dient niet beide wegen, de publiek- en de privaat rechtelijke, te bewandelen". Namens de opvarenden der vloot stond hij op het standpunt, dat er een minimum prijs behoort te zijn. „Wanneer het systeem thans niet volmaakt is, dan is het beter om na te gaan hoe wel een goede regeling kan worden verkregen", aldus de heer De Boon. „En laat men op de Italiaanse markt een onderzoek instellen naar de oorzaak van de afneming der export." Voorts stelde hij voor om een einde te maken aan de onderhandse transacties tussen rederijen en visconservenindustrieën. Voor de handel kondigde de heer P. Krab aan, dat hij instemde met het voor stel van de heer Wijnbelt. Onderhands Ter toelichting merkte de voorzitter, drs. D. J. van Dijk op, dat onderhandse ver kopen inderdaad voorkomen. Er bestaat voor makreel geen opvangregeling, uitslui tend een minimumprijsregeling. Nu kocht de reder zijn makreel voor iets meer dan de minimumprijs op de markt in. Als koper verkocht hij de makreel weer tegen een lagere prijs om te voorkomen, dat hij een lagere prijs van de vismeelfabrieken zou krijgen. Op de afslag kon door de ambtenaren niet worden ingegrepen. De reder was weer in het bezit van de eigen makreel en hij verkocht ze tegen een prijs, lager dan de minimumprijs. „Logisch is die ontwikkeling niet", aldus de heer Thiel. „Maar hij is er. Wanneer een regeling niet waterdicht is te krijgen is het beter ermee te stoppen". Persoonlijk geloofde hij, dat handel en industrie niet gebaat zijn bij deze afschaffing der mini mumprijzen. Hij was voorts van mening, dat het ook in privaatrechtelijk verband niet uitvoerbaar zou zijn. Andere reders menen van wel. De heer De Boon (C.K.V.) voerde nog aan, dat de werknemersbonden in de toe komst niet bereid zullen zijn om met de reders te praten over privaatrechtelijke regelingen. De heer Wijnbelt uitte nog zijn verwon dering over het feit, dat de reders met het voorstel instemden. „Ik weet gewoon niet waar ik aan toe ben", meende hij. „Dit besluit van de reders kan gezond zijn voor de samenwerking in de toekomst". En wat de onderhandse verkopen betreft merkte hij op, dat niets deze transacties verbiedt. „Die wet moet er nog komen", riep de heer De Boon (C.K.V.) uit. De stemming leverde tenslotte het reeds genoemde principebesluit op. Binnenkort kan een intrekking van de verordening worden verwacht. ADVERTENTIE het theater met de beste films vertoont HEDENAVOND 8 uur, ZATERDAG en ZONDAG 7 en 9.15 u. een gloednieuw spannend avontuur in Afrika TARZAN EN DE VERLOREN SAFARI met Gordon Scott - Betta St. John. De eerste Tarzanfilm in kleuren en Cinemascope. Nieuwe gevaren - nieuwe sensaties en oerwoudavonturen MAANDAG. DINSDAG en WOENSDAG 8 uur Niets is opwindender dan de werkelijkheid DE HEL VAN PARUS (De Voddenrapers van Abbé Pierre). De pers schreef: meeslepend, ontroe rend en spannend; een boeiend schouwspel 14 j. ZONDAGMIDDAG 3 uur: RICHARD LEEUWENHART Een spannend avontuur uit de Riddertijd en de Kruistochten in kleuren DONDERDAG 6 MAART, 8 uur speciale voorstelling 'S NACHTS OP DE BOULEVARDS verfilmd in duistere buurten, waarover men slechts fluistert.... 18 1. Prijzen van donderdag Heilbot 3—2.10, gr. tong 3.60—3.40, grm. tong 4.10—3.80. kim. tong 4.30—4.10, kl. tong I 4.20—4, kl. tong II 3.90—3.60, tarbot I 3.90-3.10 per kg. Tarbot IV 70, schartong 30, gr. schol 33, grm schol 36—34, kim. schol 5019, kl. schol I 50—29, kl. schol II 54—25, schar 42—27, bot 10—8, v. ha ring 19.40—13.20, makreel 25—10.20, gr. schelvis 4025, grm. schelvis 4124, kim. schelvis 40—21, kl. schelvis I 38—22, kl. schelvis II 36—21, wijting 27—13, gr. gul 32-24, mid. gul 26—22, kl. gul 17— 12.50, kl. leng 28. kl. haai 33, ham 80—51, poontjes 3130, lommen, 26, kl. koolvis zw. 1913, kl. kool- vis wit 26—17 per 50 kg. Gr. kabeljauw 11265, gr. koolvis zw. 6238, gr. koolvis wit 72—67, gr. leng 5448 per 125 kg. Aanvoer van donderdag 44 kisten tong en tarbot, 15 k. heilbot, 10 k. tongschar en schartong, 125 k. schol, 20 k. schar, 140 k. bot, 1405 k. haring, 435 k. makreel, 465 k schelvis, 350 k. wijting, 465 k. kabeljauw en gul 20 k. leng, 5 k. haai, 16 k. ham, 15 k. poon, 670 k. koolvis en 25 k. diversen. Totaal 4320 kisten vis. Besommingen van donderdag Vios I 14.500, IJM 15 Emma 28.920, IJM 20 Polderman f 13.390, SCH 196 16.000, KW 75 3700, KW 80 11.950, IJM 4 540, KW 21 330. KW 65 f 310, KW 92 470, KW 60 100, KW 12 3840, KW 31 530. Aanvoer op Urk Door 6 vaartuigen werd woensdag aah de vis- afslag op Urk aangevoerd: 22 pond baars 1.18 en 1826 pond voorn 710 ct. per pond. „Wijk aan Zee" tegen „Velsen" In de uitwedstrijd tegen „Velsen" komen de badplaatsbewoners als volgt in het veld: Doel: De Blok; achter: F. Schellevis en Aardenburg; midden: Dirks, J. Schelle vis en Snijders; voor: Seysener, De Win ter, Bol, Scholten en J. de Boer. DE GEMEENTERAAD van Heemskerk, die donderdagavond onder voorzitterschap van burgemeester H. N i e 1 e n werd gehouden, heeft niet veel tijd gespendeerd aan de tien punten tellende agenda, zodat de vroede vaderen reeds na ruim twee uur weer de glibberige wegen konden betreden. Over een van de belangrijkste voor stellen, het aangaan van een vaste geldlening met de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten ten bedrage van een half miljoen, stond men nog het langste stil. Klach ten over het „dure geld", die reeds in vele gemeenteraden in den lande werden geuit, kwamen ook hier ter tafel. Ondanks de bezwaren over het hoge rentepercentage besloot men echter toch de belangen van de woningbouw voorop te stellen; het voor stel werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Vooral de heer Beentjes (Katholiek) opperde bezwaren tegen het hoge rente percentage bij de behandeling van het laatste agendapunt, het aangaan van de lening bij de n.v. Bank yoor Nederlandse Gemeenten. Hij wees erop, dat in de vo rige raadsvergadering onder dezelfde voorwaarden een dergelijke beslissing was genomen en dat toen de rente van zes per cent geen bezwaar had gevormd, omdat men had verzekerd, dat het rijk twee per cent zou restitueren. „Naar mijn mening is dat niet geheel juist. Het wordt door de feiten achter haald. De huren zullen tóch zwaar druk- Donderdag verscheen een veertigjarige vertegenwoordiger uit Santpoort voor de Haarlemse rechtbank, in appèl tegen een vonnis van de kantonrechter, waarin hem onder meer voor zes maanden zijn rijbe wijs was ontzegd. Hij was geverbaliseerd door een wachtmeester der rijkspolitie die zichzelf door hem op de hoek van de Scho terweg en de Cronjéstraat op gevaarlijke wijze gesneden achtte. De wachtmeester reed zelf op de fiets en wilde rechtdoor de Schoterweg volgen in tegenstelling tot de auto. Door zich van de fiets te laten val len en heel hard te schreeuwen verklaarde de wachtmeester een aanrijding te hebben kunnen voorkomen. Vervolgens had de verdachte het portier van zijn auto ge opend, waardoor nóg een fietser gevloerd werd. De verdachte zelf zei, dat hij met zijn auto de wachtmeester reeds halverwege het Frans Halstheater en de wegsplitsing had gepasseerd en toen ook zijn richting wijzer had uitgestoken. Vervolgens had hij moeten inhouden voor een voor hem afremmende auto. Toen deze zijn weg voortzette startte hij ook weer, rechtsaf de Cronjéstraat inzwenkend. Op dat mo ment hoorde hij de schreeuw van de wachtmeester. Vrezend dat er een onge luk was gebeurd sprong hij zijn wagen uit om de wachtmeester te helpen en diens fiets op te rapen. Hij achtte het een fout van zichzelf, dat hij het portier had ge opend, maar ontkende krachtig de wacht meester gesneden te hebben. Volgens diens De weekagenda, samengesteld door het Agendabureau van de Veisergemeenschap ziet er voor de week van 2 tot en met 8 maart als volgt uit: 3 t/m 8 MAART Pieter Vermeulen Museum: Geopend van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur, Cultureel Gebouw, IJmuiden. 3 t/m 8 MAART Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Hei- destraat, IJmuiden-Oost; geopend van: maandag 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-N. geopend van 14 tot 17 uur; dinsdag 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geopend van 19 tot 21 uur; woensdag 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur (jeugd); don derdag 10 tot 12.30 uur, filiaal geopend van 10 tot 12 uur; vrijdag 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur; zaterdag 10 tot 12.30 uur en van 14.30 fot 17.30 uur. fili aal geopend van 10 tot 12 uiu n van 14 tot 17 uur. 3 MAART Ned. Vereniging voor Huisvrouwen: afd. Velsen-IJmuiden. Propagandamiddag in het Cultureel Centrum te IJmuiden. 4 MAART Velser Kunstkring „Voor Allen": Concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest in het Rex Theater aan de Groe- neweg te IJmuiden-O. Aanvang 20 uur. 5 MAART Fotokring „Velsen": Bijeenkomst in het Cultureel Centrum te IJmuiden. Aanvang 20 uur. 6 MAART Chr. Oratoriumvereniging „Looft den Heer": Uitvoering van de „Mattheus Passion" in de Ned.. Herv. Kerk aan de Kanaalstraat te IJmuiden. Aanvang 19.30 uur. BIOSCOPEN Rex: Geen opgave. Thalia: Zaterdag en zondag om 19 en 21.15 uur wordt „Tarzan en de verloren Safari" vertoond. Zondagmiddag om 15 uur „Richard Leeuwenhart". Maandag tot en met woensdag om 20 uur „De hel van Parijs". Donderdagavond om 20 uur- in een speciale voorstelling ,,'s Nachts op de boulevards". verklaring zou hij met vijftig kilometer snelheid achter een andere auto aan zijn gereden, maar hijzelf zeide, dat zijn snel heid nog nauwelijks vijftien kan zijn ge weest omdat hij net op gang kwam na het oponthoud door de voor hem gestopte auto. Bovendien had hij bijna op het mo ment van de kreet van de wachtmeester stilgestaan, hetgeen bij de beweerde snel heid nooit mogelijk zou zijn geweest. Dat hij nog nauwelijks in de Cronjéstraat was toen de wachtmeester gilde, meende de verdachte te kunnen bewijzen door de gang van zaken daarna. De wachtmeester had hem gesommeerd zijn auto rechts op het vervolg van de Schoterweg te parke ren en hij was daar zonder achteruitrijden in geslaagd. Als de verdachte al in Cronjé straat gestaan had, dan zou hij eerst ach teruit hebben moeten rijden, zo werd achter de groene tafel opgemerkt. De wachtmees ter verklaarde daarop, dat de verdachte ook achteruit had moetm rijden om de voorgeschreven manoeuvre te maken. „Als dat zo is, dan zou de wachtmeester mijn cliënt natuurlijk hebben verzocht in de Cronjéstraat te parkeren", zei de verdedi ger, mr. A. D. P. V. van Löben Sel in zijn pleidooi, iemand op een spitsuur verzoe ken uit de Cronjéstraat achteuit terug te rijden om hem vervolgens op de Schoter weg te laten parkeren zou wel een waan zinnig bevel zijn geweest". De manier, waarop de wachtmeester tegen de verdachte was uitgevaren, on danks diens onmiddellijke hulp, had deze zeer gekrenkt. Hem waren de volgende volzinnen naar het hoofd gegooid: „Je hoort niet op de weg, je bent nog doof ook". „Ik zal er wel eens voor zorgen, dat dat meneeertje zijn rijbewijs kwijtraakt". Het „meneertje" was ook bij het verhoor niet van de lucht geweest. De officier achtte dit een zaak vol twij- felpunten en eiste vrijspraak. Dat verlang de eveneens de raadsman, die ingeval de rechtbank er anders over mocht denken toch verzocht geen onvoorwaardelijke ont zegging van het rijbewijs op te leggen aan gezien zijn cliënt voor zijn beroep dagelijks honderden kilometers moet afleggen. Hij achtte het vaststaand dat de wachtmeester in zijn schrik meer gezien heeft dan er ge beurde. ken op de bewoners merkte hij op. van deze huizen' Hard nodig Burgemeester Kwint houdt maandag geen spreekuur De burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, houdt maandag 3 maart geen spreekuur. Lezing voor „Humanitas" De afdeling Beverwijk van „Humanitas" houdt op donderdag 6 maart een bijeen komst in het gebouw Deken Waarestraat 50rood. De heer C. Ujtenboogaard, secre taris van de landelijke Sectie kinderbe scherming zal een lezing houden over het Gezinsvoogdij, en patronaatswerk in het arrondissement Haarlem. De voorzitter betoogde, dat het geld hard nodig is om grond voor wo ningbouw te kopen, beaamde dat het in derdaad „duur geld" is, maar dat men het geld toch moest accepteren om de woning bouw voortgang te doen vinden. „We heb ben maar één zorg: zo spoedig mogelijk proberen dit geld te mixen met goedkoper geld", aldus de voorzitter. Het voorstel om een verordening in het leven te roepen, die de subsidiëring van plaatselijke openbare leeszalen en biblio theken moet regelen werd zonder veel dis cussie aanvaard. De voorzitter deelde mee, dat zowel de katholieke als de openbare leeszaal tijde lijk zullen worden ondergebracht in het uitbreidingsplan „Poelenburg". Ook had men weinig moeite om te besluiten tot het intrekken en opnieuw vaststellen van een verordening, die het verlenen van subsidie in de kosten van stichting van kerkgebou wen behelst. De heer W e n t i n k (Prot. Chr.) toonde er alle waardering voor. Dit voorstel ging eveneens zonder hoofdelijke stemming onder de hamer van de voor zitter door. Mensonwaardig Voorts werd besloten de ontruiming van enkele onbewoonbare woningen enige tijd op te schorten. De termijn tot ontruiming werd verlengd. De heer Beentjes (Katholiek) kon zich best indenken, dat de termijn werd verlengd, maar zou het op prijs stellen indien men het niet zover zou laten komen, dat van een menson waardige huisvesting kan worden gespro ken. „Ik kan mij volkomen indenken, dat het voor de betrokkenen vaak moeilijk is om van lage op hoge huren te moeten om schakelen ,maar toch moet in bepaalde ge vallen tot ontruiming worden overgegaan zei hij. Het betrof in dit geval woningen aan de Maerten van Heemskerckstraat en aan de Voorweg. Ontstemming Tot slot gaf de voorzitter zijn ontstem ming te kennen over het feit, dat naar zijn mening veie tuinders hebben verzuimd om op doeltreffende wijze voor de waterafvoer te zorgen. „Als het straks gaat regenen zullen zij de gevolgen van hun ondank, onbereidheid en laksheid wel aan den lijve ondervinden", zei de burgemeester. Hij wees er voorts op, dat van gemeen tewege juist alle krachten worden inge spannen om de waterafvoer in goede ba nen te leiden en betreurde juist daarom de laksheid van vele tuinders. De heer M u y e n (Arbeid) informeerde hierom trent of zulks dan niet door een verorde ning verplicht gesteld kan worden. De voorzitter antwoordde, dat er een politie verordening bestaat, waarbij het verplicht is gesteld om voor een goede afwatering te zorgen. „Het verzuimen ervan willen ze echter graag riskeren voor een drie, vijf of tien gulden", zei de burgemeester. Na dit verwijt van de burgemeester was de vergadering geëindigd. „Weenink" 2 kan kampioen worden Voor de bondscompetitie speelt het tweede team van de Beverwijkse schaak club „Weenink" dinsdag 4 maart een thuis wedstrijd tegen Heemstede 3. De Bever- wijkers hebben aan een gelijkspel genoeg om kampioen van de afdeling te worden. KAJ houdt filmavond De afdeling Heemskerk van de Katho lieke Arbeiders Jeugd organiseert van avond in zaal Dam een filmavond. Er staan enige interessante rolprenten op het programma. Stille Omgang De afdeling Heemskerk van het genoot schap Stille Omgang houdt op woensdag 5 maart in het K.S.A.-gebouw haar jaar vergadering. De Stille Omgang is vastge steld in de nacht van zaterdag 15 op zon dag 16 maart. Oppasdienst in oprichting In het bestuur van de afdeling Heems kerk van het Nederlands Theater Centrum (filmkring) zijn plannen in voorbereiding om te komen tot de oprichting van een „oppasdienst", speciaal ten gerieve van haar leden. Het bestuur wil door deze dienstverlening meer mensen in de gele genheid stellen abonnementen te nemen voor het programma van het NTC te Heemskerk en te Amsterdam. Het is een alom bekend feit, dat het voor velen, we gens gebrek aan „oppas", dikwijls onmo gelijk is een bepaalde voorstelling ter plaatse of elders te bezoeken. Vooral in Heemskerk, waar de bevolking zich zo snel uitbreidt, komen de moeders van ge zinnen en de werkers in de industrie na genoeg niet aan een gepaste ontspanning toe. De initiatiefnemers hebben dan ook gemeend een beroep te doen op alle meis jes boven de 16 jaar, studerende jonge mannen en andere dames en heren, om zich, tegen een redelijke vergoeding, voor deze dienst beschikbaar te stellen. Ten einde deze dienst naar ieders tevreden heid te doen functioneren, zullen bepaalde regelen worden gesteld waarin zowel de ouders, die hun kinderen daaraan laten medewerken, als degenen, die van deze dienst gebruik wensen te maken een waar borg zullen vinden, dat een en ander op verantwoorde wijze zal geschieden. Wellicht is het voor de leden van ver enigingen aantrekkelijk om aan deze dienst mee te werken en oen bepaald gedeelte van hun oppasvergoeding in de vereni gingskas te storten ter ondersteuning van het jeugdwerk. In plaats van vergoeding te ontvangen, zal ook naar wens gebruik gemaakt kunnen worden van een toegangs bewijs voor een voorstelling van het NTC te Amsterdam. Indien deze oppasdienst verwezenlijkt wordt, ligt het in het voor nemen van het bestuur om deze te zijner tijd onder te brengen in een uitgebreide raad van overleg, waardoor alle aangeslo ten verenigingen van deze dienst kunnen profiteren. In de slotzaal van kasteel „Assumburg" waren donderdagavond een groot aantal iongelui bijeen gekomen met het doel om in Heemskerk te komen tot de oprichting van een volksdansgroep. Dit initiatief, dat is uitgegaan van enkele nieuwe inwoners, zal zeker kans van slagen hebben. De be langstelling was groot. Direkt gingen de benen van de vloer en er werd begonnen met een aantal Hor ra's, welke dansen in zich dragen een ver menging met elkaar van de volksaard in oosterse en westerse landen. De dansen gaven de aanwezigen een goede gelegen heid om een begrip te krijgen van hetgeen deze vorm van vrijetijdsbesteding de deel nemers biedt. De avond werd verzorgd door de volks dansgroep van Kennemerstaten, „Zo is er maar ééntje" en de Castricumse groep: ..Koningsbos" onder leiding van de heer H. Honhoff uit Haarlem met pianobege leiding van Willy Haak uit Velsen-Noord. De heer S. H. Bruins belichtte de sociale aspecten van het volksdansen. Het deel nemen moet leiden tot gemeenschapsvor ming, wat vooral in deze tijd van het grootste belang is. Zolang de familie Wensman nog op „Assumburg" woont zal men de beschikking hebben over de slot zaal. Spreker hoopte dat de in oprichting zijnde Sociaal Culturele Raad spoedig ver wezenlijkt zal worden. Op 5 maart lezing over Griekenland De lezing door het echtpaar Hinlopen voor de doopsgezinde gemeente te Bever wijk, die door de hevige sneeuwval van woensdagavond niet kon doorgaan, zal nu plaatsvinden op woensdag 5 maart, in het kerkgebouw aan de Meerstraat. IJMUIDEN Dokters. Uitsluitend in spoedgevallen, van zaterdag 1 uur tot het spreekuur van maandagmorgen, te raadplegen de art sen: J. H. van Ginkel, Kennemerlaan 141, tel. 4058; F. M. van Stekelenburg, Leeu weriklaan 52, tel. 4290 en D. J. Bosman, Stationsweg 7, tel. 4340. Apotheken. Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 80, tel. 4229. Verloskundigen. In spoedgevallen raad plege men tussen zaterdagmiddag 2 uur en zondagavond 12 uur: mej. J. Wintèr, Eversenstraat 3, tel. 5259 en mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: J. G. Lange, Dreef 3, tel. 4234. Van zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: A. Verburg, ten huize van W. J. Rooy- aards, Dr. Schuitstraat 12, tel. 3636, b.g.g. 3905. Apotheken: De zondags- en nachtdien sten worden waargenomen door apotheek Donker, Breestraat 61, tel. 3150. HEEMSKERK-UITGEEST Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur: J. F. Dikkenberg, Rijksstraatweg 16, Heemskerk, tel. 02512- 240. Bovendien neemt dr. Tuinman de diensten waar voor de patiënten van dr. Kloppert. CASTRICUM Artsen. Van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur dr. H. Wieringa, Schelgeeststraat 31, tel. 2289. Wijkverpleging: Van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur zr, Boots, Kon. Julianastraat 8, tel. 2544. Verloskundige: mevr. ScholtenKloes, Vinkenbaan 8, tel. 2590. Apotheek: Apotheek Ouwerkerk, Burg. Lommenstr. 6, tel. 2500 is dagelijks en zondags voor spoedgevallen (ook des nachts) geopend. SANTPOORT Dokters. In spoedgevallen is de arts J. Hekman, Hoofdstraat 236, tel 8510 te raadplegen. Apotheken. Elswout Apotheek, Bloemen- daalseweg 341, Overveen, tel. K 2500 16760 en Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 145, tel. K 2560 8249. VELSEN Wijkverpleging. Zuster Sj. Moerse, Leeu weriklaan 21, tel. 7398 voor IJmuiden (O.), Driehuis en Santpoort; zuster Go- mes, Leeuweriklaan 39 voor IJmuiden (O.) en IJmuiden en zuster I. Nap, Rem- brandtlaan 5, tel. 615 voor IJmuiden (O.), Velsen en Velsen-N.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6