Lütgehetmann, Wafflard en Vervest nog ongeslagen Groen Co Tttonti&i Vraag geen verf.vraag RIP O LIN n TIP VAN BOOTZ Een veelbelovende sopraan verleende extra luister aan gecombineerd koorconcert Van de Pol versloeg De Kleine ruim 't Silver Stoepke V oetbalprogramma KNVB geheel uitgesteld Zondag ook geen korfbal VRIJDAG 28 FEBRUARI 1958 11 OM DE EUROPESE BILJARTTITEL 71/12 Sport in het kort Rechtsvervolging tegen coureur Cifuentes Leyton Orient beboet Manager Busby ingelicht over de vliegramp Fritz Walter is midvoor tegen de Rode Duivels „Oud" tegen „Jong" op de Olympische Dag Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oiiebranders Slechts 2 hockeymatches Sneeuwstorm onderbrak de Ronde van Sardinië Wèg keelpijn „Overmaas" wil „Ammer stol" financieel te hulp komen Heren van Rato in bonds- keurwedstrijden Duitse zaalhandballers veel te sterk voor Luxemburg P. Seewald schaakkampioen van Noordholland De Graaff reed in Skiën GARAGE DEN HOUT Verdachte in verduis teringszaak in IJmuiden aangehouden Gentleman-dief De kleine Duitser Walther Lütgehet mann en onze landgenoot Piet van de Pol waren de grote figuren in de eerste ronde van het Europees biljartkampioenschap 71/2, dat donderdagmiddag in de tot een fraaie biljartarena omgetoverde concert zaal van „Musis Sacrum" in Arnhem begon. Lütgehetmann speelde subliem ka- derspcl en had slechts acht beurten nodig om de 300 punten vol te maken. Hjj begon met een serie van 67 en liet daarop een reeks van 94 volgen. Zijn tegenstander Ru dolph bracht er niets van terecht en ver zamelde in totaal 39 punten.... Van de Pol had het aanvankelijk tegen De Kleine zeer moeilijk. De Rotterdammer, die pas was hersteld van een angina, miste in het begin van de partij de juiste maat, had ook niet veel geluk en zag De Kleine steeds verder uitlopen. Want de Zwolle naar was met 33 begonnen en had met een serie van 57 in de vierde beurt zijn voor sprong tot 17125 opgevoerd. Toen volg den enige minder goede stoten van De Kleine, maar pas in de achtste beurt her won Van de Pol iets van zijn zelfvertrou wen met een reeks van 55. De Kleine voelde de dreiging, werd ze nuwachtig en toen hij in de volgende beurt na vier, door arbiter Polak wegens „wil- jartderen" werd afgeteld, was het pleit moreel beslecht. Van de Pol bouwde een sublieme serie van 104 op, waarmee hij een voorsprong nam (216—147) en zelfs het ant woord van De Kleine, een reeks van 40, liet hem koud. Hij kwam geladen terug aan de tafel, geladen om die slechte indruk van de eerste zeven beurten weg te wissen en maakte met een serie van 84 de 300 punten vol. De Kleine, die in de nastoot drie punten scoorde, was echter met een gemiddelde van 19.een zeer eervol verliezer. Drie Belgen Van de drie Belgen stelde de titelhouder van de FIB, Emile Wafflard, het meest te leur. Hij won weliswaar van de Fransman Grivaud, maar had 17 beurten nodig om deze winst te realiseren. Een glanspunt in deze partij was Wafflard's serie van 108 in zijn elfde beurt. Joske Vervest, de libre- specialist, die dit seizoen internationaal ook in het kadersjel is gaan meedoen, en blij kens zijn tweede plaats in het Belgische kampioenschap met een algemeen gemid delde van 28.91 niet zonder succes, won met ruim verschil van Clement van Hassel, maar kon toch nog niet in deze partij dit bijzondere gemiddelde waar maken. De wispelturige Wafflard begon 's avonds tegen Van Hassel in kampioensstjj 1. Met series van 98, 59, 44 en 42 had hjj na zes beurten 249 caramboles verzameld, niet met gedegen kaderspel, maar puttend uit geheel zjjn rjjke arsenaal. Nog 51 punten dus scheidden hem van de zege, maar voor dat handjevol caramboles had h(j nog eens zes beurten nodig. Henk de Kleine was op de andere tafel veelbelovend begonnen. Vervest had de acquitstoot gemist en uit de positie die toen bleef liggen bouwde de Zwollenaar een serie van 56 op, die door een kets werd af gebroken. Daarmee was het aandeel van De Kleine in deze partij afgelopen. Er volg den nog slechts onbegrijpelijke missers. Vervest maakte in de 17de beurt de partij uit, waarna De Kleine met een bescheiden reeksje van 17 zijn totaal op 148 bracht. Simpele misser Een simpele carambole heeft Piet van de Pol 's avonds de aansluiting met de kop groep doen missen. Een simpele drieband- stoot, die de Rotterdammer tenminste een remise gebracht zou hebben na een zenuw slopende partij. Dertien beurten lang had hi) machteloos getracht de ballen aan zijn wil te onderwerpen, maar het was steeds weer tot mislukking gedoemd. In die der tien beurten vergaarde Van de Pol 121 punten, terwijl Rudolph tot 247 caramboles was uitgelopen. Plotseling kwam het gevoel bij Van de Pol echter terug. Met een serie van 76 werden de rollen omgedraaid. Nu was het Rudolph, die de eenvoudigste stoten miste, terwijl Van de Pol steeds zekerder werd. In zijn zeventiende beurt kwam Van de Pol voor te staan dank-zij een reeks van 85 (283—274). Ademloos volgden de toeschouwers ver na middernacht dit duel. Van de Pol bracht in de achttiende beurt zijn totaal op 297 en nog altijd wist Rudolph geen antwoord te vinden. Toen kwam die 19de beurt: 3 pun ten nog scheidden Van de Pol van de eind streep. De eerste twee ballen waren vrij gemakkelijk. Ver uit elkaar bleven zij ech ter daarna liggen. Onder normale omstan- EREKLASSE LIBRE. Het kampioen schap van Nederland ereklasse libre zal onder de auspiciën van de Kon. Ned. Bil jart Bond, van 1316 maart gehouden worden in de Friese club in Leeuwarden. „JAN PASSTOORS". De vierde en tevens laatste wandeltocht van de winterserie van „Jan Passtoors" zal worden gehouden op zondag 2 maart. Voor degenen die niet aan de gehele serie hebben deelgenomen, be staat gelegenheid om deel te nemen aan de dagtocht. De start is vanuit gebouw „Rose- haghe", Hoofmanstraat 12 in Haarlem tussen elf uur en half één. EVERTON—FORTUNA. De vriendschap pelijke wedstrijd tussen de Britse eerste divisie club Everton en Fortuna uit Ge leen, die in Liverpool zou worden ge speeld, is afgelast in verband met de slechte weersomstandigheden. BROWN. De Amerikaan Joe Brown, we reldkampioen lichtgewicht, heeft in een in Havana gehouden wedstrijd de Cubaanse kampioen Arlando Echevarria door k.o. in de eerste ronde verslagen. De titel van Brown stond niet op het spel. LENIE DE NIJS. Lenie de Nijs, die zich in Zuid-Afrika bevindt, werd met een ver schil van 0,6 sec. door de Britse Judy Grin- ham verslagen in de finale op de 100 yards rugslag tijdens de Zuidafrikaanse zwem- kampioenschappen, die in East Londen (Kaapprovincie) worden gehouden. De tijd van Judy Grinham was 1 min. 7,6 sec. Lenie de Nijs had er 1.8,2 voor nodig. De deelnemers aan het toernooi v.l.n.r. Van de Pol, Rudolph, Lütgehetmann, De Kleine, Vervest, Van Hassel, Grivaud en Wafflard. Tegen de autocoureur Armando Garcia Cifuentes, de bestuurder van de raceauto die maandag tijdens de rennen om de Grand Prix van Cuba een ongeluk heeft gehad, dat zeven mensenlevens kostte, is een rechtsvervolging ingesteld. De coureur wordt vervolgd wegens dood door schuld en het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel (er waren 40 gewonden). De coureur bevindt zich nog in het zieken huis, zijn toestand wordt echter beter. digheden zou geen biljarter deze drieband- stoot missen, maar de omstandigheden wa ren nu eenmaal niet normaal meer en Van de Pol faalde. Rudolph kreeg een goede aanvangstoot, putte moed uit de enkele ca ramboles, die hij hieruit verzamelde en bracht tenslotte de ontbrekende 25 punten over het gehele biljart bijeen. Na de eerste dag zijn Lütgehetmann, Wafflard en Vervest nog ongeslagen. De Duitser echter, die de arme Grivaud in 7 beurten versloeg, voert de ranglijst aan met het trotse gemiddelde van 40, bijna het dubbele van de twee Belgen. De resultaten De uitslagen waren: Van Hassel (Belg.) 115 13 45 8.84 Vervest (Belg.) 300 13 112 23.07 Van de Pol (Ned.) 300 10 104 30.— De Kleine (Ned.) 190 10 57 19.— Grivaud (Frankr.) 179 17 46 10.52 Wafflard (Belg.) 300 17 108 17.64 Lütgehetmann (Did.) 300 8 94 37.50 Rudolph (Did.) 39 8 14 4.87 Wafflard (Belg.) 300 12 98 25.— Van Hassel (Belg.) 143 12 38 11.91 Vervest (Belg.) 300 17 95 17.64 De Kleine (Ned.) 148 17 56 8.70 Lütgehetmann 300 7 124 42.85 Grivaud 37 7 23 5.28 Van de Pol 299 19 85 15.73 Rudolph 300 19 58 15.78 Na de eerste dag luidt de stand: 1. Lütgehetmann 4 600 15 124 40.00 2. Wafflard 4 600 29 108 20.68 3. Vervest 4 600 30 112 20.00 4. Van de Pol 2 599 29 105 20.65 5. Rudolph 2 339 27 58 12.55 5. De Kleine 0 338 27 57 12.51 7. Van Hassel 0 258 25 45 10.32 8. Grivaud 0 216 24 46 9.00 ADVERTENTIE in 3 maten ƒ135168.75, 198.75 De kleine zaak met de grootste keuze Gr. Houtstraat 49, Tel. 20049, Haarlem Een commissie, samengesteld door de Engelse Voetbalbond en het bestuur van de Engelse League, heeft de tweede divi sieclub Leyton Orient een boete ongelegd van 20.000 gulden - de hoogste straf in de geschiedenis van het Engelse voetbal Voorzitter Harry Zussman en Alex Stock, de vroegere manager, kregen elk een ern stige berisping. De commissie stelde een onderzoek in naar aanleiding van een beschuldiging van de vroegere administrateur Arthur Hug- gett en van Sid Hobbins, een andere club functionaris, dat er in de administratie onregelmatigheden waren geschied. Bei den werd in november door Leyton Orient ontslagen. Leyton Orient zal bovendien in de sei zoenen 1958-'59 en 1959-'60 tweemaal per jaar zijn boeken en kasstukken ter con trole aan de bond moeten opsturen. Matt Busby, de manager van Manchester United, heeft de verschrikkelijke gevolgen, die de vliegramp bij München voor zijn ploeg heeft gehad. Het droevige nieuws werd hem woensdagmiddag verteld door een rooms-katholieke geestelijke, die een routine-bezoek aan het ziekenhuis bracht. Toen deze bij zijn bed kwam vroeg Busby hem onverwachts hoe het met Duncan Edwards zijn speciale vriend ging. De geestelijke wilde de waarheid niet ver zwijgen en zei hem dat Edwards gestorven was. Later op de avond vernam Busby de volle omvang van de ramp van zijn vrouw. „Edwards is dood, nietwaar", vroeg hij haar, toen zij naast het bed ging zitten. Mevrouw Busby wist eerst niet wat zij moest antwoorden, maar Busby begreep haar en drong er op aan, dat zij hem alles vertelde. De manager noemde daarna de namen van alle spelers. Hij begon met Rogei. Byr ne, de aanvoerder, en Walter Crickmer, de secretaris van Manchester United. „Hoe is het met Roger?", vroeg hij „en met de kleine Walter?". Mevrouw Busby knikte iedere keer droef, wanneer haar man de naaro van een overleden speler noemde. Zij was na het gesprek zeer opgelucht, want tijdens elk bezoek hadden zij en haar doch ter vermeden over de kwestie te praten. En Matt' Busby had tot woensdagavond niet naar (ie andercr. geyraagd. 'Busby 'was natuurlijk zeer'overstuur en gedeprimeerd door het nieuws en sliep 's nachts pas in nadat hem twee morphi- ne-injecties waren gegeven. Maar donder dagmorgen had hij zijn kalmte hervonden. Busby gaat goed vooruit. De artsen ver richtten donderdagmorgen een punctie op hem. Er is volgens hen geen gevaar voor longontsteking of pleuritis. In de toestand van piloot Kenneth Ray- ment trad nog geen verbetering in. Ook John Berry is nog in levensgevaar, al gaat hij zeer langzaam vooruit. Hij opent nu af en toe de ogen en beweegt soms zijn armen. Maar hij kan nog niet praten. Het Duitse voetbalelftal zal zondag in Brussel met Fritz Walter op de midden voorplaats tegen België spelen. De opstel ling van het elftal luidt: Doel: Herkenrath (Rotweiss, Essen); achter: Erhardt (SPVGG Fürth) en Juskowiak (Fortuna Dussel- dorp); midden: Eckel (1 FC Kaiserslau- tern), Wewers (Rotweiss, Essen) en Szyma- niak (Wuppertaler SV); voor: Waldner (FVB Stuttgart), Schmidt (Borussia, Dort mund), Fritz Walter (1 FC Kaiserslautern), Schafer (1 FC Köln) en Klodt (Schalke '04). Reserves: Sawitzki (VFB Stuttgart), Stollenwerk (1 FC Köln), Soya (Schalke '04) en Kelbassa (Borussia, Dortmund). Voor Fritz Walter wordt het de eerste wedstrijd in het nationale elftal sinds hij in november 1956 tegen Zwitserland speel de. De bezoekers van de Olympische dag, die zoals eerder werd gemeld dit jaar op zondag 8 juni wordt gehouden, zullen niet zoals gebruikelijk was een voetbalwed strijd te zien krijgen tussen een vertegen woordigend Nederlands team en een bui tenlandse combinatie. Ditmaal zal de voet balwedstrijd een geheel Nederlands duel worden. In overleg met de KNVB en bondscoach Elek Schwartz heeft het Nederlandsch Olympisch Comité besloten een elftal van spelers boven de 30 jaar te laten uit komen tegen een team dat bestaat uit spe Iers beneden de 30 jaar. Elek Schwartz zal het eerste team samenstellen, de Nederlandse sportpers het tweede. Verder zal nog een sportpro gramma worden afgewerkt met een gym- nastiekdemonstratie, atletiek-, hippische- ADVERTENTIE De Koninklijke Nederlandse Voetbalbond heeft het gehele voetbalprogramma, dat was vastgesteld voor zaterdag en zondag aanstaande, afgelast in verband met de uiterst slechte toestand van de terreinen. De wedstrijden die voor het aanstaande weekeinde waren vastgesteld worden ver schoven naar zaterdag en zondag 8 en 9 maart. Het programma van de afdeling Haar lem, de HVB, Is eveneens een week ver schoven. De formulieren van de KNVB- pool behoeven niet te worden ingeleverd Alle voor zaterdag en zondag vastge stelde wedstrijden voor de Koninklijke Ne derlandse Korfbalbond en zijn regionale bonden zijn in verband met de gesteld heid van de terreinen afgelast. De competitieleider van de Koninklijke Nederlandse Hockeybond heeft in ver band met de gesteldheid der terreinen alle voor zondag vastgestelde wedstrijden af gelast. Er is een uitzondering gemaakt voor twee wedstrijden in de westelijke eerste klasse: Togo-Delftse Studenten en Laren-HHIJC. Omtrent het al of niet doorgaan van deze twee wedstrijden zal zondagmorgen een beslissing worden gQr nomen. Twee renners fietsten desondanks door naar de finishlijn Niet alleen Noord- en West-Europa zijn in de greep van de winter, ook het sub tropische gedeelte van Italië. Op Sardinië woedde donderdag een sneeuwstorm zo als men daar nog nooit heeft meegemaakt. De sneeuw werd voortgejaagd met een snelheid van 60 km per uur en dat had tot gevolg, dat de vijfde en voorlaatste etappe van de. Ronde van Sardinië hal verwege de rit moest worden gestaakt. De renners stapten na 78 km .verkleumd in de volgwagens. Alleen Bruno Monti, Sab- badin en Dante reden door. De directeur van de Ronde verzocht hen te stoppen, Dante gehoorzaamde Sabbadin en Monti weigerden. Sabbadin bereikte tenslotte als eerste Alghero, het eindpunt van de rit. waar het spandoek boven de finishlijn reeds lang was weggehaald. Monti ar riveerde anderhalve minuut later. De jury heeft nog geen beslissing genomen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE keeltabl. helpen direct Een kennis zei onlangs: „Waarachtig - Voorheen was toch alles zo prachtig I" Toen zei ik: „Kom nou, Dat ligt dan aan jou, Proef maar eens 'n TIP - héél aandachtig I" Inz. Hr. A. J„ A dam, ontv. 1 fl. TIP 1 Lfl. Bootz' Oude Genever BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 De voetbalclub Ammerstol, vierde klas KNVB, is door de fraude bij de spaarbank aldaar een bedrag van 1.295 kwijt ge raakt. De heer P. Thomas van de voetbal club Overmaas heeft een simpele methode bedacht om de club haar geld terug te be zorgen. Wanneer alle voetbalclubs in Ne derland die in de toto meespelen, dat zijn er 2700, bij de eerstvolgende afrekening aan de KNVB twee kwartjes meer afdra gen ten bate van Ammerstol, is deze club uit de brand. De heer Thomas heeft reeds met de KNVB overleg gepleegd en deze staat in beginsel sympathiek tegenover dit voorstel. Zondag 2 maart zullen in de Schouw burgzaal Marcanti in Amsterdam de bondskeurwedstrijden van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond worden gehouden, die georganiseerd worden door de Amsterdamse Turnbond. Er is een grote inschrijving voor wedstrijden in springen (lange mat, paard en springtafel) en ook voor klassikaal toestelturnen. Tevens zijn er wedstrijden in ritmische gymnastiek. De volgende verenigingen hebben inge schreven: Bij de dames: Aspasia (Rotter dam), Donar (Den Haag), Quick (Huizum) Kralingen (Rotterdam), DOS (Amsterdam) Thor (Schiedam), UDI (Arnhem), OKK (Dordrecht) en Attila (Utrecht). Bij de heren schreven in: Bato (Haar lem), Kralingen (Rotterdam), Simson (Am sterdam), Olympia (Nieuwenhagen) en Ulysses (Rotterdam). Wereldkampioenschappen Donderdagavond is een begin gemaakt met de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap zaalhandbal voor heren. De 16 deelnemende landen zijn in vier groepen ingedeeld en worden in de Oostduitse steden Erfurt, Oost-Berlijn, Maagdenburg en Rostock gehouden. De uitslagen luidden: Groep A: Erfurt: ZwedenSpanje 31-11 (15-5); PolenFinland 14-14 (6-8). Groep B: Oost-Berlijn: Duitsland— Luxemburg 46-4 (23-1); Noorwegen— Frankrijk 17-13 (8-7). Groep C: Maagdenburg: Tsjechoslowa- kijeIJsland 27-17 (15-9); HongarijeRoe menië 16-16 (8-8). Groep D: Rostock: DenemarkenBra zilië 32-12 (14-6); JoegoslaviëOostenrijk 35-8 (16-2). PASTRANO. De Amerikaanse zwaar gewicht Willie Pastrano vierde op de wereldranglijst heeft in Londen een kleine puntenzege behaald op de Brit Brian London. Het gevecht ging over tien ronden. Donderdagavond werd in de Haarlemse Concertzaal voor een vrij talrijk publiek een uitvoering gegeven door het Haarlems P.T.T.-mannenkoor onder leiding van .P. J. Potgieser en het gemengd koor Poly hymnia onder leiding van H. J. Arisz, welke ensembles afzonderlijk, doch ook een paar keer gecombineerd optraden. Medewerking werd verleend door drie zangsolisten en de omvangrijke taak der klavierbegeleidingen was toevertrouwd aan de pianiste Emmy van Eden. Laat ik, tegen de gebruikelijke orde in, deze bespreking beginnen bij de solis ten. Daar was in de eerste plaats de so praan Tilly Hammelburg, die haar entree met de Cavatine van de gravin uit „De Bruiloft van Figaro" van Mozart maakte, een kort stukje, maar ruim voldoende om deze ons onbekende zangeres te testen op de kwaliteit van haar stem en daarbij vast te stellen dat deze een zeldzaapi fraai gehalte heeft. Verder verraadde haar mu zikale expressie in de solo van Mozarts „Dir, Seele des Weltalls" een gezonde mu zikaliteit en viel ons haar duidelijke ge schiktheid als dramatische sopraan op in het duo waarmee de finale van de tweede akte van „De Bruiloft" inzet. Als haar coloratuur en haar speeltalent evenredig zijn aan de kwaliteiten, die wij hier kon den constateren, laat de Nederlandse Opera dan beslag op haar leggen, want stemmen als deze zijn een zeldzaamheid en het zou toch ook niet gek zijn dat er eens iemand van het gezelschap naast of in de plaats van een Gré Brouwenstijn kon staan. Ik zeg niet dat Tilly Hammelburg dat al kan, maar ik ben ervan overtuigd dat zij het daartoe brengt, als zij de gelegenheid krijgt. De tenor Bert van Delden bewees met de voordracht van aria's ^van Gilea en Verdi zijn bijzondere aanleg voor het Ita liaanse operagenre. Hij beschikt over een fraai geluid met vele mogelijkheden. Laat hij er zuinig mee omspringen en zich hoe den voor het al te open zingen in de hoogte. En dan was er de bariton Hans van der Leeuw, die zijn goede stemmidde- len op intelligente wijze weet aan te wenden. Hij leverde een kapitale prestatie met de grote scène „Hai gia vinta la causa" uit Mozarts reeds genoemde opera, een stuk dat een zanger niet kiest om er een goedkoop succes mee te behalen, maar dat als proefstuk respect kan afdwingen. Wat dan ook het geval was. Ook zijn aandeel in het duet met Tilly Hammelburg mocht er wezen. Een compliment voor zijn goed zittende hoge fis En nu de koren. De P.T.T.-zangers be- 3I1N3XH3AQV Eindelijk heeft P. Seewald (Bergen) en lid van de Alkmaarse schaakclub VVV dan toch de persoonlijke schaaktitel van Noord holland veroverd. J. Leeuwerik is dus ont troond. De winst is terecht gekomen tij de speler die er de meeste aanspraak op kan maken. Dat zullen zelfs medefinalisten H. Duisenberg (HaSG) en D. Diehle (Zaandam) moeten beamen. Bij de jeugd worden snel vorderingen gemaakt. De voorronden zijn reeds achter de rug, terwijl met de finale al een aan vang werd gemaakt In de hoofdklasse kon de kampioen van vorig jaar, D. G. Vonk, ook nu weer de finale bereiken. In zijn groep moest hij de eerste plaats delen met de jonge H.SG'er W. F. Petersma. Daar echter twee spelers uit elke groep naar de finale overgaan zijn beide spelers hier ge lukkig mee. In de andere groep kon de Volendammer F. Vlugt zich in de laatste ronde een ne derlaag veroorloven, zonder nochtans de eerste plaats te moeten vrij geven. Na fel le strijd met E. J. Petersma slaagde H. Bos- scher er tenslotte in zich eveneens in de finale te plaatsen. Uit dit groepje van vier jongens komt dus de schaakjeugdkam pioen van Noordholland voort. Deze mag dan in april te Rotterdam deelnemen aan de nationale jeugdschaaktitel. In de eerste ronde van de finale versloeg W. F. Petersma de Volendammer F. Vlugt. H. Bosscher en D. G. Vonk deelden de winst. In de eerste klasse plaatsten zich voor de finale: H. v. Nimwegen en L. Lin- denberg in groep A en D. de Jong en H. W. van Dis in groep B. Laatstgenoemde na be slissende snelschaakpartijen met A. van Driel. H. W. van Dis versloeg in de eerste ronde van de finale de Beverwijker H. v. Nimwegen, terwijl de Jong de Bloemenda Ier L. Lindenberg terug wees. De eindstanden in de voorronden luiden: Hoofdgroepen A: 1. F. Vlugt 4 pt; 2. H. Bosscher 3 pt; 3. E. J. Petersma 3 pt; 4. H. Mostertman VA pt; 5. N. Heere 1% pt; 6. M. P. v. Overbeeke 1 pt. Eerste klasse groep A: 1. H. v. Nimwegen 4 pt; 2. L. Lindenberg 3 pt; 3. R. v. d. Kas- teele C pt; 4. R. Vlugt 2A pt; 5. J. P. Ver- kuyl IV2 pt; 6. P. de Boer. B: 1. D. G. Vonk 4 pt; 2. W. F. Petersma 4 pt; 3. H. J. Verkuyl 3 pt; 4. W. M. Mazee 2V2 pt; 5. F. O. v. Maanen lA pt; 6. J. de Ruyter 0 pt. Groep B: 1. D. de Jong 4A pt; 2. H. W. van Dis 3% pt; 3. A. van Driel 3 A pt; 4. D. Jansen 2K pt; 5. P. Steeman 1 pt; 6. D. de Waard 0 pt. Op de tweede dag van de internationale schaatswedstrijden in Skiën heeft de Rus Nelidkin de 1500 meter gewonnen in 2 min. 21,8 sec. voor de Noor Oeverby (2.23,8) en onze landgenoot Wim de Graaff 2.24,8. De 5000 meter eindigde in een Noorse zege. Het was Maier, die de beste tijd no teerde (8.33,6). Tweede werd de Rus Ko- stitskin (8.37,6) en derde Oeverby (8.42,0). Wim de Graaff bezette op deze afstand de zesde plaats met 8.48,1. In het eindklasse ment stond Nelidkin op de eerste plaats met 193.420 punten. gonnen met een goede, evenwichtige koor klank te ontwikkelen in werken van Ar- cadelt, Palestrina en Jacobus de Klerk, daarbij in alle nuances goed op toon blij vend, wat in een „Gloria" van laatstge noemde componist (werk waarin de dyna miek veel verscheidenheid brengt) mij bijzonder opviel. Maar directeur Potgieser heeft er slag van zijn mensen licht te laten intoneren en de temperatuur te scheppen, waarin de stemmen van een mannenkoor elkaar niet neerdrukken. Dit bleek ook in de vertolking van Mozarts onvoltooide cantate „Dir, Seele des Welt alls", in haar driestemmige zetting, stra lend en toonzuiver klinkend. „Polyhymnia" was met a-capella-com- posities van Palestrina, Vittoria en Perez minder gelukkig wat de stemming betreft. Ik meen opgemerkt te hebben, dat een paar sopranen, door de grote tertsen steeds iets te klein te nemen, het toonpeil neer drukken. Toch wist dirigent Arisz in het fraaie „Popule Mens" van Vittoria en vooral aan het slot van het „Tenebrae" van Perez een treffend geheel te bereiken. Van finaal wegzakken was trouwens geen sprake, de ontstemmingen bleven plaat selijk. Onder leiding van Henk Arisz zongen beide koren het „Ave Verum" en het „Laudate Dominum" van Mozart, het laatste met medewerking van de sopraan Tilly Hammelburg. Bijzonder geslaagd kon men die combinatie van koor en soliste niet noemen. Een treffende prestatie van samenzang der drie solisten en het vocale ensemble was daarentegen het fragment „Die Himmeln erzahlen" uit „De Schep ping" van Haydn, waarbij dirigent Arisz hier de leidsels van het vocale gespan strak in handen hield. Tot besluit werd onder leiding van Potgieser door beide koren gecombineerd Psalm 104 „De Kos mos" van Bernard Zweers gezongen. Laat ik die keuze prijzen, niet omdat het een sterke compositie is, maar omdat het als Nederlands werk op een Nederlandse tekst onze amateur-koormensen nader ligt en bovendien in de spontane eerlijkheid, die het als jeugdwerk kenmerkt, nog genoeg te verwerken geeft wat hun gezonde zang- lust bevredigen kan. Het is tenslotte de taak van de dirigent er wat van te maken en daar het resultaat over het geheel ge nomen zeer goed was en de koren zich glansrijk assimileerden, was er alle reden om deze prestatie van harte toe te juichen. Een extra compliment verdiende deze avond Emmy van Eden: zij had zowat doorlopend te fungeren als plaatsvervang ster van het orkest, wat vooral in het werk van Zweers geen sinecure is en dit zeker niet, wanneer de tempi zo hoog opgevoerd worden als hier het geval was. Jos. de Klerk ADVERTENTIE IN 14 DAGEN VAN LAPLAND NAAR KAAPSTAD Bijzondere prestatie van 3 RENAULT-auto's. 1 Renault Frégate Trans Fluide, 1 Renault Frégate Domaine en 1 4x4 terreinwagen volbrachten deze rit met een gemiddelde van 60 km per uur van 21 januari tot 5 febr. 1.1. IJ kunt op RENAULT bouwen. De Velsense politie ontdekte dezer da gen een onbeheerde auto, die in de Rem- brandtlaan stond. De wagen bleek toe te behoren aan een Haags verhuurbedrijf, dat de wagen had verhuurd aan een ver zekeringsagent uit de residentie. Toen de politie deze verzekeringsagent ging opzoe ken vond men hem in een IJmuidens pen sion en zijn aanhouding bleek nodig te zijn, omdat de Haagse politie hem zocht in ver band met de verduistering van 3000. De man, een zekere L., is overgebracht naar Den Haag. De auto, die al teruggebracht had moeten zijn, is aan het verhuurbedrijf teruggegeven. Inplaats van in eerste klas hotels, waar hij veelal placht te vertoeven, bevindt de 31-jarige kapper H. C. B. uit Rotterdam zich thans in een cel van het bureau van politie in de Maasstad. B. een gedistin geerde verschijning stond in het telefoon boek met een dubbele'naam vermeld. In gezelschap vertelde hij interessante ver halen over zijn belevenissen als luitenant ter zee. Daarvóór was hij, zo vertelde hij, kapitein bij de paratroepen geweest In werkelijkheid had hij dienst gedaan als marinier derde klasse. Hij bezocht dage lijks eerste klas zaken, waar hij zich ge droeg als een man van de wereld, die veel geld heeft te verteren. Men boog diep voor hem als hij binnenkwam en maar al te graag gaf men hem allerlei artikelen zon der betaling mee. Hij had een hobby voor antiquiteiten en daarvan zijn talrijke anti quairs de dupe geworden. Wanneer hij restaurants in Scheveningen of Rotter dam bezocht, bogen de kelners diep voor hem, terwijl het hij tafelzilver in zijn zak liet glijden. Van de kamers in hotels stal hij handdoeken. Men heeft er hele partij en van in zijn pension in Rotterdam aan getroffen. Ook allerlei andere gestolen en niet betaalde artikelen kwamen daar te voorschijn. Hij flaneerde vaak in drukke winkelstraten, waar hij op bijzonder char mante wijze in contact kwam met meis jes en jonge vrouwen. Het is waarschijn lijk, dat hij deze dames geld heeft afge zet. Er zijn aanwijzingen dat hij ook in Keulen en Hamburg heeft geopereerd. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7