Arend Reym Mode KERKDIENSTEN Problemen J. Grit „Java" verliet IJmuidense haven en vaart nu als de „Petronella" AUDIUM-hoortoestellen Visserij varia LANGS SLUIZEN EN HAVENS Autorijschool op de honderd velden J ZATERDAG 1 MAART 1958 6 Uu kostuum binnen 1 dag gereed OLD CLOTHES NEW De rijschool voor ALLE rijbewijzen Examens Benzine, petroleum en olie goedkoper Uitgevaren visserijvaartuigen (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) Kinderkerkdiensten Maandag 3 maart a.s. DEMONSTRATIE Mr. Opticien Laatste bulletin over Sir Winston: zeer bevredigend Onopvallend heeft de motorlogger„Ja va" KW. 159 op 11 februari de Vissersha ven van IJmuiden verlaten om geen koers te zetten naar de visgronden maar naar Scheveningen. De n.v. Visserij Mij. „In- suiinde" heeft het schip verkocht aan de in Scheveningen gevestigde rederij van de firma Bern. van Leeuwen Szn. De „Java' is geen onbekende in de haven van IJmui den en vooral gedurende de eerste na-oor- logse jaren vestigde het meermalen de aandacht op zich door een goede vaart. In 1920 kwam de „Java" in de vaart als motorlogger. Het schip werd gebouwd bij de scheepswerf A. de Jong te Vlaar- dingen in opdracht van de heer H. G. Lam' mens, die zich in 1907 als reder vestigde te Katwijk aan Zee. Toen de „Java" aan het bezit van de rederij werd toegevoegd werd bovendien aan de haringvisserij deel genomen met de loggers „Friesland" KW. 105, „Hugo en Greta" KW. 129, „Janne tje Margaretha" KW 153 en de motorlog ger „Viking" KW. 169. Twee nummers van deze reeds lang verdwenen schepen vinden we nu nog bij de rederij terug: de KW. 129 „Bali" en de KW. 153 „Fran- cina." Laatstgenoemd vaartuig is één jaar oud en werd gebouwd bij A. de Jong, zo als 38 jaar geleden de „Java". Met zeilen De motor waarmee het schip aanvanke lijk was uitgerust, was een 60 pk. Brons motor, die werd bijgestaan door de zeilen. In de jaren 1926 en 1927 voer het schip in charter van de rederij A. van der Toorn Jzn onder schipper Qaardhout Rog en daarna is het nog enige jaren verhuurd geweest aan de Firma N. Haasnoot. Na deze periode kan de „Java" niet meer ge rekend worden tot de motorloggers, want aan het eind van de twintiger jaren wer den tientallen zeilloggers van een motor voorzien van hetzelfde vermogen, waar over de „Java" van 1920 af al had be schikt. Meer vermogen werd er niet ge- eist. Om doelmatig aan de trawlvisserij te kunnen deelnemen was echter een gro ter vermogen nodig. De „Java" kreeg toen een 300 pk. Deutz motor en was dan ook lange tijd de sterkste in zijn klasse. In de jaren, toen er alleen aan afbraak werd gedacht 1940-1945 kon de „Ja va" met zijn sterke motor niet uit handen blijven van de bezetter. Onder het Duitse flotille-nummer 3412 deed het schip dienst als mijnenveger. In mei 1945 werd het schip weer te IJmuiden afgeleverd. Korte tijd daarna kon de n.v. Visserij Mij. In- sulinde er weer over beschikken. Er moest hard worden gewerkt om van de mijnen veger 3412 weer de logger „Java" KW. 159 te maken. Die taak was in handen van de Zaanlandse Scheepsbouw Mij. Bak er op Behalve de verbouwing en reparatie werd op het voorschip een bak geplaatst. De „Java" was de eerste logger, die hier mee werd uitgerust. Op 29 mei 1946 kwam het schip weer in de vaart onder schipper L. van der Plas. Van de loggervloot stond de „Java" lange tijd aan de top en het maakte niet veel uit of met de trawl of met de vleet gevist werd. Later werd het schip een keer verlengd. Tevens kwam er een andere motor in, terwijl ook de brug een ander aanzien kreeg. De nieuwe sche pen hebben dè „Java" echter langzaam maar zeker verdrongen. De rederij bracht nog niet zo lang geleden de nieuwe „Fran- cina" KW. 153 in de vaart en is er thans toe overgegaan de „Java" te verkopen. Het vaartuig zal uit Scheveningen ter vis serij gaan met het merk SCH. 36 en de naam „Petronella". Deze naam gaat in de visserij van bijzondere betekenis wor den, want de KW. 31, KW. 125, SCH. 314 en de VL. 121 dragen eveneens die naam. (Nadruk verboden) Arie van der Veer ADVERTENTIE ADVERTENTIE zonder prijsverhoging KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 met de meeste kans van slagen. vakkundige lessen van gediplomeerde instructeurs theorie volgens de meest moderne methode Gediplomeerde K.N.A.C.-, A.N.W.B.-, K.N.M.V.-, F.N.O.P.-auto- en motor rijschool Hagelingerweg 134 - Santpoort Telefoon K 2560 8930 Delft. Kandidaatsexamen bouwkundig inge nieur: H. Blok, Aalst (N.-Br.); J. C. M. Franken, Maastricht; A. Helfferich, Rotterdam; G. H. B. Kievits, Rotterdam; H. H. J. Starmans, Utrecht. Kandidaatsexamen werktuigkundig ingenieur: P. L. Lemmens, Delft; J. P. Nommensen, Voorburg. Kandidaatsexamen natuurkundig ingenieur: A. B. J. Al, 's-Gravenhage; F. A. van Hall, Amsterdam; B. J. Jannink, Enschedé; L. J. A. Klinkenberg, Scheveningen; A. M. Mühlbaum, 's-Gravenhage; W. A. Raaijmakers, Rotterdam; G. A. Romijn, Winschoten; J. B. M. Spaapen, Nijmegen; W. J. Spoelstra, Amsterdam; H. P. Struch, Oegstgeest; E. C. J. Swaving, Voorburg; M. P. Visser, Rotter dam. Kandidaatsexamen vliegtuigbouwkundig in genieur: H. C. C. Heisper, Venlo; Juwono, Delft; J W. G. van Nunen, Deurne (N.-Br.); W. F. Stoel, Bergen (N. H.); J. Voogt, Maassluis. Ingenieurs examen bouwkundig ingenieur: R. S. van Eps, 's-Gravenhage; B. J. van der Meer, Amsterdam; J. R. van Ommen, Steenwijk; J. Schrieke, 's-Gra venhage; K. Visser, Beemster; mej. J. S. von Wolzogen Kühr, Lunteren; Ingenieursexamen na tuurkundig ingenieur: J. A'lster, Amsterdam; E. J. E. Arentsen, Rijswijk (Z.-H.H. J. Bergmans, Eindhoven; P. F. W. Dekker, Delft; H. R. van Domselaar, Utrecht; W. P. J. Fontein. Nijmegen; W. J. Hoek, Vlaardingen; C. J. M. van Opdorp, Bergen op Zoom; L. de Pater, Capelle a/d IJsel; O. F. Z. Schannen, 's-Gravenhage: J. Stelwagen, Delft; J. H. van de Ven, Middelburg; J. van der Waal, Rotterdam. Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraalexa men scheikunde: H. Maarse, Aalsmeer; W. G. de Ruig, Ransdorp. Kandidaatsexamen wis- en na tuurkunde: mej. E. N. G. Damme, Huizen (N.H.); P. Wedzinga, Bennekom. Amsterdam. (Gemeente Universiteit). Geslaagd voor het doctoraalexamen farmacie mevrouw N. Steinberg-Barzelay, Amsterdam. Voor het docto raalexamen natuurkunde de heer A. H. M. Mul der, Amsterdam. Voor het doctoraalexamen schei kunde de heren J. M. P. J. Verstegen, Beverwijk en J. F. J. Krugers, Amsterdam. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Gepromo veerd tot doctor in de geneeskunde op het proef schrift „Over verlaagde lichaamstemperatuur ten dienste van hartoperaties" (een experimenteel- chirurgisch onderzoek over de invloed van de leeftijd op de tolerantie van hypothermic en tij delijke circulatiestilstand) de heer H. W. ten Cate, geboren te Bolsward. (Showt, tnufjei en allot wat verdei In het domein der vrouw dagelljkt aan de orde komt) In de Nederlandse mode is het reeds lente! Een van de eerste, die ons daarvan overtuigde was Max Heymans, die giste ren in het licht van de eerste voorjaarszon zijn nieuwe collectie toonde. Heel opmer kelijk koos deze talentvolle ontwerper uit de Tilburgse stoffen juist die kleuren die ons herinneren aan het Hollandse land schap. Zachte nuances beige die ons doen denken aan een wazig polderlandschap of een bedekte lucht, of aan de heide waar over op een zomeravond een bedekt waas hangt. Ze waren uitzonderlijk mooi van tint en materiaal en verlangden geen in gewikkelde verwerking om tot hun recht te komen. Max Heymans heeft dit goed aangevoeld en bij het creëren van zijn mo dellen vooral de nadruk gelegd op een per fecte lijn en eenvoud. Bijzonder getuigen daarvan zijn ensembles, waarop het strak ke japonnetje met lage halsuitsnijding het kort even afstaand jasje de moderne rechte lijn suggereerde. De rokken waren kort, tot in de knie holte, wat zeker bij een wijduitstaande rok van een luchtig zomerensemble storend was. En nu de hoeden want tenslotte is Max Heymans hiermee begonnen en in het ontwerpen hiervan een uit blinker. We zagen veel grote hoeden met een brede rand, die tot aan de ogen reikte of juist het voorhoofd vrij liet. Ook ver schillende ontwerpen in twee kleuren, die ons deden denken aan een matelot met de rand iets naar beneden. Cocktailhoe- den met bloemen en voile, vooral die bloemen zagen we steeds weer terug, evenals een enkele keer een hoedje ge maakt van rozenblaadjes. Een gedrapeer de hoed van jersey bandeau en nauw om het hoofd sluitend vas even flatteus als een witte piqué hoed met een afstaande rand en een groene satin band. Het waren hoeden in allerlei tinten en materialen van heel groot tot nauw sluitend om het hoofd, maar ze waren op enkele uitzonderingen na een getuigenis van de rijke fantasie en smaak van de ontwerper. Eén van de grootste evenementen op de Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw is ieder jaar weer de modeshow, die door de firma Stoutenbeek georganiseerd wordt. Ditmaal is er een keur van modellen uit zes verschillende landen bijeenge bracht: Nederland, Frankrijk, Duitsland, Schotland, Zwitserland en Italië en men heeft getracht de collectie zoveel moge lijk aan te passen aan de nieuwe mode lijnen, die door het buitenland worden voorgeschreven. Er bestaat grote belang stelling voor deze show, die vijf keer per dag drie kwartier lang een groot aantal aanwezigen weet te boeien. Ieder deelnemend land wordt op een originele manier aangekondigd door een mannequin die gekleed is in een costuum, dat het karakter van dat land zo raak mo gelijk tracht te typeren. Als eerste liet Duitsland zich zien als „Gretchen," het frisse jonge meisje met de blonde haren en het fleurige jurkje met schortje voor. Maar dat de mode van dat land ook aan gepast is aan ons klimaat en onze behoef tes bewees eer olijfgroen natté deux-piè- ces in een vloeiende lijn met wijde rug, die door een ceintuur bij elkaar werd ge nomen. Zwitserland met de degelijke klas sieke kleding bracht onder meer een buitengewoon mooi deux-pièces voor de grote maten in een zandkleu rige fantasie-stof. Dat de grote maten geen stiefkinderen van de mode zijn, za gen we in de modellen in dat genre, die door hun perfectie van coupe bijzonder goed afkleedden. Italië het stralend zonnige land blonk het meeste uit met een gemerceriseerde katoenen japonnetje met een fleurig blauw groen bloemdessin. De jeugdige vlotte modelletjes voor de teenager oogstten gro te bijval en speciaal de Franse bijdrage met een zwart-wit organza jurkje met gro te witte kraag, dat de jeugdige draagster nóg charmanter maakte. Van de mantels viel een Schotse tweed met grijs fluwelen kraagje bijzonder in de smaak. Het stre ven naar een rechte lijr was ook hier te constateren. Als laatste maar zeker niet de minste zagen we Nederland in het moderijk opgenomen. Ons land staat niet alleen bekend als het land met het vele water en de nieuwe haring, maar vooral ook om zijn goede textiel, vandaar dat het wel eens schertsend de „textielse nieu we" wordt genoemd. Zeer toepasselijk was daarom het costuum, waarmee ons land werd aangekondigd: een groene schubbenbroek met een soort omslagdoek in rood-wit-blauw en een haringtonnetje op het hoofd. Ook hier weer aardige jurk jes voor „de little lady" een in Delfts blauw met een met wit afgezette kano hals ontlokte enthousiast applaus, even als een voor ons klimaat zo ideale over hemd japon in een grijs met witte streep. Als gevolg van de recente daling van de prezen op de wereldmarkt zullen met in gang van heden de verkoopprijzen van de belangrijkste aardolieprodukten in ons land opnieuw worden verlaagd. De auto benzine aan de pomp wordt '/i cent per liter goedkoper. De prijs van petroleum wordt verlaagd met lA cent per liter en die van tractorpetroleum met 50 cent per 100 liter. Voor gasolie en huisbrandolie zal men 70 cent per 100 liter minder betalen dan tot dusver. De prijs van dunne stook olie wordt met 50 cent per 100 liter ver minderd. De prijzen van diverse soorten zware stookolie worden verlaagd met 3.- per 1000 liter/kilogram. Het was een uiterst verzorgde collectie, levendiger en vlotter van lijn dan het vo rig seizoen en de charmante explicatie door mevrouw Maggy Spierenburg en de begeleiding op het hammondorgel door Jan Vogel zijn er een waarborg voor dat deze modeshow een van de drukst be zochte evenementen op de Voorjaarsbeurs zal zijn. Katy Maandag 17 februari: m.t. Amsterdam IJM 28. Dinsdag 18 februari: m.t. Wiron IV IJm 209, Wiron II IJM 211, Sakina Martine KW 32, Stadt Enckhuysen KW 82; m.l. De Arend KW 7, Grietje KW 20, Concordia KW 26, Helena KW 39, De Vrouw Anna KW 52, Maria Jacoba KW 73, Excel sior II KW 78, Nestor KW 101, Robert William KW 123, Gijsbert Bastiaan KW 161, De Vier Ge zusters KW 162, Onderneming II SCH 27, Bertina VL 85, Voorlichter VL 114, Willem Robert RO 27; m.k. Mercator IJM 19. Woensdag 19 februari: m.t. Maria van Hattem IJM 10, Beatrice IJM 72, Arie Ouwehand KW 122; m.l. Martenshoek IJM 283, Hubertha Gerarda KW 9, Neptunus KW 45, Floris KW 59, Elizabeth KW 64, Saturnus KW 69, Gezina Geertrui KW 176. Donderdag 20 februari: m.t. Maria Theresia KW 99. Francina KW 1753, Jan Senior VL 84, Pe tronella VL 131; m.l. Onderneming III SCH 117. Vrijdag 21 februari: m.t. Ariadne IJM 18, Cura- gao IJM 99; m.l. Verwachting IJM 204. Maandag 24 februari: m.t. Shamrock IJM 129, Deining KW 8; m.l. Adeodatus IJM 30 (25 febr. binnen), Gorredijk IJM 75, Wiron III IJM 221, Adrianus KW 10 (25 febr. binnen), Willem Cor nells KW 16, Arie Nico KW 17 (26 febr. binnen), Dirk KW 19. Volharding KW 23. Cornells KW 24, Nederland VI KW 37, Bertha KW 38 (26 febr. binnen), Rijnmond III KW 44, Nelly Maria KW 70, Huiberdina Gijsbertha KW 85, Willempje KW 89j Molva KW 91," De Vrouw Dirkje KW 104, Jacoba KW 107, Geertje KW 108, Avontuur KW 114, Pe tronella KW 125, Borneo KW 127, Willy Alida KW 155, Gebroeders KW 166, Onderneming KW 175, Koningin Wilhelmina VL 190, Martha Maria KW 199, Dolfijn RO 2, Anna Suzanne WR 88; m.k. Klaas Junior IJM 22. Swift IJM 54, Corrie IJM 78, Nehim I AM 16, Nehim II AM 17. Nehim III AM 18, Koningin Juliana KW 133, Alida Jacoba KW 165, Jan KW 210, Okko Bosker WR 25, Coen Bot UK 33. Voorts vertrokken die dag nog 42 kotters naar zee, die respectievelijk op 25 en 26 febr. zijn binnengekomen wegens het slechte weer. Dinsdag 25 februari: m.t. Allan Water IJM 34. Woensdag 26 februari: m.t. Medan IJM 57, Job Gouda IJM 79, Albatros KW 87, Emma Wilhelmi na KW 135; m.l. Adeodatus IJM 30, Adrianus KW KW 10. Arie Nico KW 17, Everard Christina KW 40, Aafke Jacoba KW 41, Hette Margaretha KW 74, Toenadering KW 95, Bali KW 129, Voorwaarts KW 140, Willy KW 141, Prinses Juliana VL 97, Noordster VL 197; m.k. Emisel IJM 31. Arend Willem IJM 40, De Hoop I IJM 45, Frederika Ma ria IJM 52, De Hoop II IJM 59, Wiron V IJM 208, Nehim IV AM 26, Anne Marie KW 27, Tiny KW 34, Stern KW 36, Prinses Margriet KW 51, Corne lia Adriana KW 58. Margriet Jozien KW 63, Arend Cornelis KW 68, Zeearend KW 79, Johanna Cor nelia. KW 88, Nico KW 96, Arendje KW 98, De Vrouw Alida KW 160, Tiny Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34, Internos WR 49. Flevo, WR 50, Stella Maris WR 51, Spes Nostra WR 56, Hendrik- je BU 33. Donderdag 27 februari: s.t. Haarlem IJM 9; m.t. Post Boy IJM 35, Cornelis Vrolijk Fzn. SCH 171; m.l. Eendracht KW 168, Aleida KW 169, Onder neming IV SCH 153, Drie Gebroeders HD 79; m.k. De Twee Gebroeders IJM 3, Dageraad IJM 4, Maartje IJM 8. Poolster IJM 11, Neeltje IJM 240, Magda IJM 272, Leendert Jacoba KW 12, Arendje Jacoba KW 21, Rein KW 30, Gijsbertha KW 61, Alice KW 62, Gerda Marianne KW 71, Adriana Catharina KW 92, Willem KW 94, Samenwerking HD 125, Vier Gebroeders TX 14. ADVERTENTIE 5000 GARAGE Reiniei Claeszenstiaat 1 - Tel. SOOO Kennemerlaan 136 Zondag 2 maart IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. G. van Doorn, 17 uur: ds. Van den Berg. Geb. v. Chr. Belangen, 10 uur: de heer G. J. Kwakkel, (Jongerendienst). Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 uur: ds. J. van den Berg, 19 uur: ds. Sj. de Roest. Geref. Kerk, Ichtuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. J. A. Tiemens; 15 en 17 uur: ds. W. Diepersloot. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 9.30 en 17 uur: ds. P. Lok. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16.30 uur: ds. C. den Hertog. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 10 uur: samenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 19.30 uur: ds. Ja P. Jacobszoon. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: hoogmis, 19 uur: lof met lijdens meditatie. Woensdag en vrijdag 9 uur: heilige mis. Leger des Heils, 10 uur: heiligingsdienst, 19.15 uur: openluchtsamenkomst, 20 uur: openbare samenkomst. Baptistengemeente, geen dienst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. J. H. W. Dickhout; 19 uur: bij zondere kerkdienst. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. J. van Leeuwen. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vare- niusstraat, 10 en 19.30 uur: L. J. Pasman; woensdag 19.45 uur: Bijbelbespreking door J. Kleyn Haneveld. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter straat 73, samenkomst, 10 uur. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, Kapel Wester- veld, 19 uur: oecumenische dienst ds. L. Brink en ds. J. A. Roskam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink; 19 uur: ds. H. P. Huis man (avondstilte). VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man; 18.45 uur: zangdienst 19 uur Bij zondere kerkdienst. Vrjje Evang. „Emanuël", gem. ontsp. lokaal Van Diepenstraat, 10 uur: de heer Sevensma. BEVERWIJK: Maranatha, 10 uur: Th. Dikkes en major Ian Thomas uit Engeland, 11.45 uur: zon dagsschool. Evang. Luth. Gem., 10.30 uur: ds. J. A. Roskam. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. G. J. IJzerman; 19.15 uur: jeugd dienst, ds. H. Postma. Irenekapel, 10 uur: ds. F. C. Willekes. Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Jeugdkapel „Groene Huis", 10 uur: heer A. Groeneveld. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: ds. A. G. v. Wijk van Alkmaar; 11.30 uur: zondagsschool. Geref. Kerk, Moensplein, 9 en 10.30 uur: ds. A. C. van Nood van Velsen; 17 uur: ds. S. J. Ridderbos van Amsterdam. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags- DE KONINKLIJKE Nederlandse Dambond houdt van 21 tot 26 april in Rotterdam de voorwedstrijd, ook wel kandidatentoernooi genoemd, voor het wereldkampioen schap dammen. De winnaar van dit toernooi zal het recht hebben de wereldkam pioen Marcel Deslauriers (Canada) uit te dagen voor een titelgevecht. Aan dit kandi datentoernooi nemen vier spelers deel: de Belg Hugo Verpoest, de Fransman M. Hisard, de Rus M. I. Koeperman en de Nederlander Wim Roozenburg (de broei van de ex-wereldkampioen P. Roozenburg). De spelers komen twee keer tegen elkaar uit. In totaal worden dus twaalf partijen gespeeld. Voor het eerst in de damgeschiede- nis zal een Rus meedoen aan het kandidaten-toernooi. De verwachtingen zijn zeer hoog gespannen; vooral de dammers van het Westelijk halfrond en Canada zien reikhalzend naar het eerste optreden van de Sovjet-kampioen Koeperman uit. Wij geloven echter niet, dat Roozenburg in dit sterke internationale gezelschap een grote kans heeft. In ieder geval is de huidige wedstrijdenreeks om het nationaal kampioenschap voor Wim Roozenburg een uitmuntende training. Overigens, de wedstrijden, die voor de nationale titel worden gespeeld, staan niet op een bijzonder hoog peil. Er worden vele fouten gemaakt. Is het Nederlandse spelpeil aan een malaise onderhevig, of weten de buiten landers hun prestaties steeds meer op te voeren? Opmerkelijk is dat in 1957 twee internationale damtoernooien werden ge houden, waarbij niet één Nederlander aan bod kwam (G.S. jubileumtoernooi en België-Nederland). Met oud-wereldkam pioen Springer spreken wij onze teleur stelling uit over het verloop van de strijd tussen de leiders W. v. d. Sluis en ir. Van Dijk om de nationale titel, waarbij v. d. Sluis een duidelijke winstpositie prijs gaf. Dit mag een toekomstige Nederlandse kampioen eigenlijk niet gebeuren. Het gaat om de volgende stelling: ooococccoocoooooooooooooooooooooooooooooooooooooococxxxx Wit: 16 21 26 28 33 34 35 en 40 (ir. Van Dijk). Zwart: 7 8 9 12 17 18 24 25 (v. d. Sluis). Met zwart aan zet speelde v. d. Sluis 9-14. Na 34-29 kreeg Van Dijk een niet te versmaden kans om de buit in de wacht te slepen. Zwart kon echter als volgt toch winnen 1) 8-13, 2) 34-29 of? 17-22, 3) 28x30 15x45. Doorlopen naar dam met 21- 17 faalt op 45-50. Dus moet 29-24 of 33-28. Eerste speelwijze met 29-24 45-50 33-29 en 50-28 wint doordat het zeer sterke 18-22 niet is te verhinderen. Tweede speelwijze: 33-28 45-50 28-23 18-22 29-24? 50-33 24-19 of? 33-15 35-30? 15-10 30-25. Met 7-11 en 9-13 forceert de dam een rondslag en wordt een winststel ling verkregen. Nu blijft de mogelijkheid voor een diepe remise-variant toch nog bestaan. Een feit is, dat v. d. Sluis deze prachtige kans had moeten grijpen. Dat was hem waarschijnlijk wel gelukt, mits hij het eindspel vondoende onder controle had gehad. Nu is de volgende eindspelwinst van de Russische kampioen tegen Kowrizkin fraai. Menige Nederlandse meester zou ook dit eindspel voor het bord tot winst kunnen brengen. Het pleit echter voor de speeltrant van Koeperman, dat hij niet weifelde en de hem geboden kans met beide handen aangreep. OOOOCiCXDCOOOCOOOOCJOCOOOOCOOOOCOOOOOOCOClOOOOOOOCOOOOOOCOa lOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXDOOOOOOOG Met 48-42 is het spel sneller remise. Wit speelde als volgt: 1) 48-43 17-21, 2) 43-39 19-23. Op 21-26 volgt remise met 38-33 26x37 en 34-29. 3) 35-30 24x35. 4) 31-26 35-40. 5) 34x45 23-29. Om de strategische velden wordt geofferd en gewonnen door zwart. 6) 26x17 22x11. 7) 45-40 11-17. 8) 39-34 28-33. 9) 34x23 33x42. 10) 23-19 14x23. 11) 25-20 42-47. Na 20-14 volgt 27-31 en 17-22 dus moet 20-15, 17-22, 40-34 en 22-28 worden gespeeld. Na 34-30 en 47-24 verliest wit. Dit spelverloop bewijst, dat Koeperman een uitmuntend speler is. Tijdens het kan didatentoernooi Zal hij wel danig van zich doen spreken. Een zeer mooie winst behaalde H. Laros op Theo Tielrooy in de volgende stelling: COOCOOOCCOCXXIOCCOCXDOGOOOOOOOOOCOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC igli nn IIII n XXXXJOOOOOOOCXXXXJOOOOOO^^^XXXXX^^^TOOCOOOdo^^OOOOOOi Theo Tielrooy Zwart: 3, 5, 6, 8, 11, 13, 15, 18, 19, 20, 23, 24 en 26. Wit: 27, 28, 32, 33, 35, 37, 38, 39, 40, 42, 43, 45 en 48. Wit aan zet speelde 1) 39-34, een kans rijke zet. Op 20-25 volgt de Springer-combinatie met 27-22, 18x27, 32x21, 23x41, 21x17, 11x22, 42-37, 41x32, 38x9, 3x14 en 34-30. Ook is 8-12 door 27-22 en later door 21-17 met doorbraak verhinderd. In de partij doorzag Laros dit alles en speelde: 1) 5-10. 2) 34-29 23x34. 3) 40x29, 20-25. 4) 29x20, 15x24. 5) 43-39, 8-12. 6) 45-40, 3-9. 7) 40-34, 10-15. 8) 34-29 11-16. 9) 29x20 15x24. 10) 39-34 18-23. 11) 37-31 26x37. 12) 42x31 6-11. 13) 48-43 12-18. 14) 43-39 11-17. 15) 31-26. Mei 9-14 moest Tielrooy opgeven. Een prachtige gave winst. Tijdens de partij Jaap de Boer—B. Dukel ontstond de volgende stand: Zwart (Du kel): 1, 7, 12, 13, 20, 22, 24 en 25. Wit: 23, 26, 29, 33, 35, 37, 38 en 45. Zwart aan zet dacht er over 25-30 te spelen. Op 23-19 volgt dan geestig 30-34, 19x28 en 24x43. Maar op 25-30 wordt 26-21 verhinderd door 20-25 en 12-17 met stuk winst. Op 38-32 volgt de doorbraak met 22-27, 20-25 en 12-17. Op 25-30 kan 33-28 worden gespeeld en dat was de reden, waarom zwart met 1) 7-11 vervolgde. Nu is 26-21 een sterke zet, waardoor zwart de ruil wel moet nemen met 13-19, die tenslotte leidt tot remise. In de partij verloor wit echter door 2) 45-40? 22-27. 3) 40-34, 13-18. Nu volgt na 37-32 ook nog remise. Wit nam daarentegen de door braak met 34-30 en verloor door de vang- stelling. Oplossing van het probleem De oplossing van het probleem Vuur- boom was: Zwart: 4, 8, 9, 10, 13, 16, 18, 19, 22, 23, 28, 31, 34 en 36. Wit: 15, 25, 26, 30, 32, 35, 37, 38, 39, 41, 42, 44, 47 en 49. Wit wint door 30-24, 34x43, 44-39, 43-34, 38-33, 28x39, 26-21, 16x38, 42x44, 31x42, 47x38, 36x47, 38-32, 19x30, 35x24, 47x20, 25x12, 18x7, 32-28 en 44-39 met 50x9, 4x13 en 15x4. Winst volgt door op 18, 22 en 27 te spelen. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur, B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden. school; 16.30 uur: kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. A. Eekhof. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10.15 uur: ds. M. Wendte. Geref. Kerk, Kerkplein, 8.45 uur: ds. C. Meyer van Beverwijk; 17 uur: ds. P. v. Dijk van Krommenie. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 10.30 uur: ds. P. Salm. Kapel Duinenbosch, 9 uur: ds. P. Salm. Ger. Kerk, 10 uur: ds. Ridderbos van Amsterdam; 17 uur: ds. C. Meyer van Beverwijk. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 uur: ds. J. Heidinga; 19 uur: ds. D. ter Steege. Adventskerk (Ziekenhuiskerk, 10 uur: ds. Van Willenswaard. Jeugdhuis (Jonge Jeugdkerk), 10 uur: de heer J. Wezelman. Geref. Kerk, 10.15 en 17 uur: ds. H. de Wit. Chr. Geref. Kerk, 10 uur: ds. J. C. Maris; 16 uur: ds. D. H. Biesma. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.15 en 15.15 uur: ds. P. Lok. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, Evening Service 7.30 p.m. IJMUIDEN-WEST: Herv. kinderdiensten, Creutzbergschool 10 uur; Comitéschool 10 uur; Insinger- school 10 uur. Geref. Evang. zondagsscholen, Groen van Prinstererschool 10.45 uur; Ichthusburcht 11 uur. Leger des Heils, kinderdienst, Gebouw Edisonstraat, 12.15 uur. IJMUIDEN-OOST: Herv. zondagsschool, Julianaschool. 10 uur. Kinderkerk, Emmaschool, 10 uur; Th-o Thijssenschool 10 uur. Geref. kinderdienst, Larksburcht, 1130 uur. Geref. Evang. zondagsschool, Ossendorp- school, ingang Lemairestraat, 10.30 uur Doopsgezinde zondagsschool, Helmstraat, 11.45 uur. VELSEN-NOORD: Herv. kinderdiensten, Kleuterschool aan de Banjaertstraat, 12 uur, 5 t/m 8 j. C.V.O.-school aan de Langeveldstraat, 12 uur, 8 t/m 13 j. Geref. Evang. zondagsschool, Da Costa- school, 11.30 uur. SANTPOORT: Herv. kinderdiensten, Kapel aan de Pas- torieweg, 12 uur, leeftijd 5 t/m 7 jaar. Jeugdhuis aan de Burg. Enschedélaan, 12 uur, 8 t/m 10 j. „School met de Bij bel", 12 uur, 11 en 12 jaar. DRIEHUIS—VELSEN DORP: Herv. kinderdiensten: Marie Boreelkleu- terschool; 10 uur, alle leeftijden. Wijkge- bouw, Torenstraat, 12 uur, leeftijd 5 en 6 jaar. ADVERTENTIE van 26 uur n.m. geeft een deskundige van de A U D I U M fabrieken van de nieuwste type 800 in 3 uitvoeringen type 1000 in 3 uitvoeringen het nieuwste toestel zondei snoeren (HULPOOR) Tevens bestaat er gelegenheid ge bruik te maken van de service van deze AUDIUM-deskundige. Heeft u moeilijkheden met uw hoor- toestel, onverschillig welk merk komt u eens praten bij Gouda - Zwijndrecht - IJmuiden In IJMUIDEN gevestigd: vh DE lONG'S SPECIAAL OPTIEK Kennemerlaan 92 - Tel. S072 ROQUEBRUNE. - Een röntgen-onder- zoek heeft aangetoond dat de toestand van Churchills longen zeer bevredigend is, zo blijkt uit een medisch bulletin dat woens dag te Roquebrune over Sir Winstons toe stand is uitgegeven. Het ligt niet in de bedoeling nog meer bulletins uit te geven. Sir Winston houdt nog steeds het bed. Prijzen van vrijdag Heilbot 3.10—2.50, gr. tong 3.40—3.20, grm. tong 3.70—3.40, kim. tong 4.10—3.80, kl. tong I 4—3.80, kl. tong II 3.80—3.70, tarbot I 3.90—3.40 per kg. Tarbot IV 75—46, gr. schol 35—22, grm. schol 44—35, kim. schol 66—50, kl. schol I 6451, kl. schol II 60—31, schar 46—31, bot 12—8, v. haring 21.2017.60, makreel 23—11, gr. schelvis 36—26, grm. schelvis 34—32, kim. schelvis 42—32, kl. schel vis I 4228, kl. schelvis II 28—25, wijting 27—17, gr. gul 34 —26, mid. gul 29—24, kl. gul 16—14.50, kl. koolvis zw. 16—14, kl. koolvis wit 27 per 50 kg. Gr. kabeljauw 12868, gr. koolvis zw. 5740, gr. koolvis wit 70, gr. leng 55 per 125 kg. Aanvoer van vrijdag 180 kisten tong en tarbot, 4 k. heilbot, 325 k. schol, 25 k. schar, 65 k. bot, 390 k. haring, 190 k. makreel, 120 k. schelvis, 150 k. wijting, 85 k. Ka beljauw en gul, 3 k. leng, 105 k. koolvis en 23 k. diversen. Totaal 1665 kisten vis. Besommingen van vrijdag KW 33 9090, KW 28 7070, KW 124 8970 KW 93 9628, KW 46 10.100, KW 57 4640, Herman 20.000.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 10