Hatta wil geen communisten in de regering Moskou akkoord met een ministersconferentie Fuchs volbracht de tocht over zuidpoolcontinent HET WEER SUKARNO EN HA TT A Vandaag nam Prinses Beatrix afscheid van Suriname MOOI VUURWERK VOOR PADANG Haarlems Dagblad Ontmoeting met Sukarno bereid elkaar heden te ontmoeten Sovjet-concessie voor topconferentie gunstig ontvangen in het Westen In Londen wacht hem de ridderslag Weinig wind Landing op oostkust? Turkse veerboot gezonken; velen verdronken De 100.000 op 8670 Het woord is aan Steekpartij met dodelijke afloop te Etten Nog een oud vliegtuig in Böne (Algerije) geland 72e JAARGANG No 199 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 3 MAART 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 47 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DJAKARTA (ANP) - Dr. Moh. Hatta, gewezen vice-president van Indonesië, heeft voor studenten in de Islamitische Studieclub te Djokjakarta (in Midden- Java) een lezing gehouden, waarin hij onder meer zeide, het er niet mee eens te zijn, dat communisten deel uitmaken van de regering, omdat de regering is gegrondvest op de erkenning van God en de communistische partij atheïstisch is. Hatta achtte het wel juist, als de com munistische partij de oppositie vormt in de goede zin van het woord, om aldus een correctie te kunnen vormen op maatrege len van de regering. De gewezen vice-president verklaarde dat hij naar wegen zoekt waarlangs een oplossing zal kunnen worden gevonden voor de regionale vraagstukken en om te komen tot een hereniging van de Indone sische staat en een herstel van de binnen landse vrede. „Vrede is het enige fundament van de islam en vrede is de hoogste wet in de is lam", aldus Hatta, die zich uitsprak tegen elke buitenlandse inmenging in Indonesië's problemen. „Niet waar" DJAKARTA (UP) Generaal-majoor Nasution, stafchef van het Indonesische le ger, heeft ontkend dat zich communisten zouden bevinden onder de leidende figuren van het leger. Hij herinnerde er aan, dat hij persoonlijk de actie tegen de commu nisten bij Madioen, in 1948, had geleid en beschuldigde de „Sumatraanse rebellen" en de Nederlandse regering ervan, dat zij „het stramien van het communisme blij ven aanroeren" om Indonesië de vriend schap van de westerse wereld te ont houden. Verkiezingsresultaten in Midden-Java DJAKARTA (ANP) Als resultaat van de verkiezingen in Midden-Java zullen de meeste posten van districtshoofd worden bezet door leden van de P.N.I. en het voor zitterschap van de districtsraden door communisten. Zeventien van de 25 regentschappen en gemeenteraden in Midden-Java hebben een P.N.I.-lid als regent of burgemeester en negen een communist. Tien van de 35 districtsraden en gemeenteraden hebben een communistische voorzitter en de ove rige een lid van de P.N.I. of van de Nah- datul Ulama. Terreur in West-Java DJAKARTA (UP) Een terroristen bende van naar schatting 150 man heeft niet ver van Bandung een autocolonne overvallen en acht personen gedood en ettelijke anderen gewond. De aanval werd gedaan van een kinine- plantage op 20 kilometer van Bandung uit. De passagiers van de autobussen die deel uitmaakten van de colonne, werden van al hun bezittingen beroofd. De zeven voer tuigen, bussen en vrachtauto's, werden door de overvallers in brand gestoken, voor zij met buit en gijzelaars de wilder nis invluchtten. Velen van de aanvallers zouden geüniformeerd zijn. Arrestaties in Djakarta DJAKARTA (ANP) De militaire auto riteiten hebben zaterdag, als onderdeel van de veiligheidsmaatregelen, een aantal personen in hechtenis genomen, aldus deelde de woordvoerder van het garnizoen van Djakarta mede. DJAKARTA (UP) De minister van Opvoeding, dr. Prijono, heeft de studen ten opgeroepen niet neutraal te blijven in de huidige crisis, omdat zij daardoor in direct de onverantwoordelijke elementen zouden steunen. Hij uitte verder de be schuldiging, dat de tegenregering van Midden-Sumatra openlijk hulp zoekt in het buitenland en de mogelijkheid van buitenlandse interventie vergroot. Radio-oorlog SINGAPORE (UP) Radio-Padang en radio-Bukittinggi zijn zondagavond weer in de lucht geweest. De minister van Binnenlandse Zaken van de revolutionaire regering, kolonel Djambek, daagde president Sukarno uit: „Wij zijn weer in de lucht. Bombardeert u maar wanneer u het kunt en durft!" DJAKARTA (UP) Premier Djuanda heeft in antwoord op vragen van het par lementslid Werdojo verklaard dat het luisteren naar radio-Padang of radio- Bukittinggi kan worden bestraft, aldus be richt het te Djakarta verschijnende blad „Sin Po". ADVERTENTIE SCOOTER - BROMFIETSKLEDING Verwachting tot morgenavond: Droog weer met overdrijvende wolkenvelden en hier en daar mist. Later opklaringen. Weinig wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hoger. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S. SINGAPORE (Reuter) Radio-Padang heeft medegedeeld, dat de Indonesische luchtmacht een bomaanval heeft gedaan op de plaats Taratakbuluh, ten zuiden van de oliestad Pakanbaru, in Midden- Sumatra. Volgens dit bericht lieten vliegtuigen bommen op het plaatsje vallen, dat ook werd beschoten met machinegeweren. Een veerboot werd tot zinken gebracht. Voorts werden vier gebouwen vernield, alsmede een moskee. „Hierdoor zijn de haatgevoe lens tegen de Indonesische luchtmacht toe genoten", aldus radio-Padang. DJAKARTA (UP) Van 27 februari tot 1 maart heeft de Indonesische luchtmacht in Midden-Sumatra veerboten en oever verbindingen gebombardeerd, aldus is of ficieel in Djakarta bekendgemaakt. De verbindingen tussen Padang en de overige districten zijn geheel verbroken, aldus de bekendmaking. Noord-Celebes SINGAPORE (Reuter) Radio-Padang heeft het bericht, dat troepen der Indone sische regering Gorontalo, in Noord-Cele- bes, hebben bezet, tegengesproken. Volgens radio-Padang is radio-Menado (dat ver leden week door vliegtuigen van de cen trale regering werd gebombardeerd, even als de stad zelf) weer in de lucht. DJAKARTA (ANP) Behalve Ventje Sumual zijn oneervol ontslagen luitenant kolonel Saleh Lahade, de voormalige staf chef in Oost-Indonesië, majoor Tumbe- laka, stafchef in Noord-Celebes en majoor Ottoy, commandant van Menado. PADANG (UP) Uit hoge revolutio naire bron aan de oostkust van Sumatra is vernomen dat inlichtingen zijn ontvan gen volgens welke Djakarta 600 mariniers heeft overgebracht naar Tandjongpinang, een eiland ten zuiden van Singapore. De zegsman verklaarde dat men de in druk heeft dat deze groep mogelijk een landing voorbereidt, doch hij had vertrou wen dat Sumatraanse troepen deze streek kunnen beschermen, een streek met be langrijke olie-installaties en met de Cal- Bij kaar bezoek aan Suriname vertoon de prinses Beatrix zich in Hindoe- staanse klederdracht en poseerde in deze tooi vrolijk voor de toeschouwers. tex-vestiging te Rhumbai, waar ongeveer 600 Amerikanen leven. Hij zeide dat een groep die op de oostkust aan land wil gaan, de rivieren vele kilometers moet opvaren door het moerasland, of per para chute moet afspringen. „In beide gevallen staan we voor hen klaar", zeide hij. Een cocktail-party SINGAPORE (UP) Een vloot van „eilandvaarders", vrachtschepen, die aan eigenaren in Singapore toebehoren en als regel tussen de eilanden van de Indone sische archipel varen, zal waarschijnlijk door de regering van Djakarta in beslag worden genomen en gebruikt worden als landingsvloot, aldus werd hier vernomen. De schepen liggen op het ogenblik in de haven van Tandjongpinang in de Riouw- archipel ten zuiden van Singapore. In zakenkringen zegt men, dat de scheepseigenaren van dit besluit van de regering van Djakarta op de hoogte zijn gebracht door Indonesische autoriteiten op een cocktail-party in Tandjongpinang. DJAKARTA (UP) Dr. Mohammed Hatta zal vandaag (3 maart) een nieuwe ontmoeting hebben met president Sukarno over de Indonesische crisis. DJAKARTA (Reuter) President Su karno en de gewezen vice-president dr. Mohammad Hatta hebben maandag in hel Merdeka-paleis te Djakarta opnieuw een onderhoud gehad, dat twee uren heeft ge duurd. De woordvoerder der centrale regering deelde mede, dat over dit gesprek geen officieel communiqué zal worden uitge geven. Volgens radio-Djakarta heeft president Sukarno verklaard, dat hij en Hatta heb ben gesproken over de wijze, waarop de ^"idige vraagstukken, waarvoor Indonesië it geplaatst, zouden kunnen worden :elost. De president voegde er aan toe, dat tus sen hem en Hatta altijd wederzijds begrip staat. Radio-Djakarta meldde voorts, dat bin nenkort een derde ontmoeting zal plaats hebben. Na afloop van hun besprekingen schud den Sukarno en Hatta elkaar voor de journalisten de hand. Sukarno zei tot de verslaggevers: „Bung Hatta en ik hebben nationale vraagstukken besproken en we hebben tezamen naar een uitweg uit de moeilijkheden gezocht". Gevraagd naar de onderwerpen van het gesprek, antwoord de de president: „Alles". Op de vraag of zij tot een gemeenschap pelijk begrip waren gekomen, antwoordde president Sukarno: „Ja, natuurlijk, want anders zouden wij vandaag niet bij elkaar "'in gekomen". Vandaag was het de laatste dag van het bezoek van Prinses Beatrix aan Suriname. De aanwezigheid van de Prinses in het paleis en haar standaard aan de vlagge- mast was voor de bewoners van Parama ribo bijna gewoon geworden. De Prinses was snel opgenomen in de Surinaamse gemeenschap, dank zij haar spontane har telijkheid, haar onvermoeidheid en haar grote belangstelling voor het land en volk. Deze laatste dag van haar verblijf begon met een militaire plechtigheid, het uitrei ken van het nieuwe vaandel aan de troe penmacht in Suriname op het gouverne mentsplein. Het ovtde vaandel heeft dienst gedaan sinds 1921. Twee adjudant-onder officieren brachten het nieuwe vaandel naar de Prinses, die het hierop overhan digde aan de commandant, kolonel Boer, die het op zijn beurt weer uitreikte aan de oudste adjudant-onderofficier. Hierna de fileerden de troepen voor de Prinses. Het oude vaandel zal worden ondergebracht in het legermuseum in Nederland. Voor haar vertrek naar het vliegveld heeft Prinses Beatrix een nieuwe crèche geopend en nog een kort bezoek gebracht aan het Hindostaanse weeshuis „Sanathan Dharm" en aan de synagoge van de Ned. Israëlitische Gemeente, een der fraaiste gebouwen van Paramaribo. Zaterdagmiddag heeft de Prinses een grote jeugddemonstratie bijgewoond in het stadion van Paramaribo, waar schoolkin deren op het grasveld een enorme kaart van Suriname vormden. Na afloop trokken alle kinderen zingend en vrolijk zwaaiend met hun vlaggetjes langs de tribune waar de Prinses had plaatsgenomen. ISTANBUL (UP) Een veerboot met honderden passagiers is zaterdag in de zee van Marmora tijdens een woedende storm omgeslagen. De Turkse regering heeft meegedeeld, dat slechts 40 mensen op de Zee van Marmora de ramp hebben overleefd. Officieel wordt het aantal do den op 200 geraamd, maar volgens offi cieuze schattingen zijn er ongeveer 400 do den te betreuren. De veerboot, een dertig meter lang schip genaamd „Uskudar", (140 ton), ver trok uit Izmir (Smyrna); de bestemmings haven was Karamursel. Een student die de ramp heeft over leefd, vertelde dat de boot tien minuten voordat hij zou vertrekken zo vol was, dat er nergens meer ruimte was om te zitten. Op dit moment vroeg een van de bemanningsleden de kapitein of hij al wil de vertrekken. „Natuurlijk", zei de kapi tein, „als we in dit weer aan de wal blij ven liggen, dan zinken we". Hierop vertrok de boot, tot teleurstelling van veel mensen die meenden de boot nog juist op het nippertje te kunnen halen. Ongeveer vijftien minuten ging alles voor de wind. Daarna begon de boot te schudden en water te maken. „Toen begon de paniek. De mensen stormden op de reddingsboeien af, vrouwen begonnen te gillen en vielen in zwijm, oude mensen begonnen te bidden en kleine kinderen te huilen", aldus de student, die een van de eersten was die de boot verliet om te trachten zwemmende de kust te bereiken; hij werd later uit het water gered door een reddingsboot. De Maaskade in Venlo is overstroomd. De jeugd vond dat een prachtige gele genheid om het water per fiets te doorkruisen. Ze had ruim baan genoeg ov deze eigen ..Waterweg". PADANG (UP) De „Gadja Mada," de torpedojager van de centrale regering, patrouilleert regelmatig langs de kust en voert zo een .verre van strikte blok kade uit. Het schip staat onder comman do van zekere John Lee. Dat weet ieder een in Padang, en eigenlijk is men in Pa dang over John Lee best te spreken. Vrijdagavond had John Lee vriendelijk doen weten, dat hij schietoefeningen ging houden. Nu is het leven in Padang, strikt genomen, niet bijster rijk aan sensaties, en dus stroomden zo'n vijftienduizend be woners van de streek, vooral de jongere generaties, naar het strand om te zien wat John Lee van plan was. Vijftiendui zend nieuwsgierigen, waaronder twee bui tenlandse correspondenten. De maan, half-was, scheen op de lich tende golven, die glinsterend uiteenspat ten op het donkere strand. Links achter ons flonkerde het Zuiderkruis. En daar zaten we, wachtend op de vertoning die komen ging, en niets zou kosten, naar wij hoopten. Kilometers ver waren de nieuwsgierigen langs het strand uitgezwermd, want in dat opzicht is Padang als iedere andere plaats ter wereld. Overal langs de horizont flon kerden de lichtjes van tientallen vissers scheepjes. Aan onze linkerhand boog de kustlijn zich kunstig onder de hemel als een fonkelend sieraad. Het was alles voor al heel romantisch, heel vredig en hele maal geen decor voor schietoefeningen. Men was van overal gekomen, te voet, per auto, met paard en os en fiets. Er zullen er niet veel geweest zijn, daar op het strand, bij wie het niet opkwam, dat kapitein John Lee zonder veel moeite het hele strand, en vijftienduizend men sen, tot moes had kunnen schieten. Maar blijkbaar geloofde niemand dat van hem, en terecht. En dus zaten we daar en ke ken toe. Zelfs de militairen waren gekomen; met een paar pantserauto's en enkele mitrail leurwagens waren ze verschenen, en zij hadden nogal vreedzame „stellingen" be trokken en hun motoren afgezet. Het moet gezegd, John Lee liet ons wachten. En de toeschouwers werden, als toeschouwers overal ter wereld, ongedul dig. Maar ten slotte kwam het er dan toch van. Beeldige lichtspoormunitie suis de in grote bogen over de vissersscheep jes en over Padang zelf heen. Lichtgra- naten spatten toverachtig uiteen. Niet veel, het werd geen verspilling. Want in anderhalf uur van lui toekijken telde ik er precies zeven. Maar het stemde tot tevredenheid. De omstandigheden in aanmerking genomen vond men het aardig en niet protserig. En het was een prettige aanleiding om het laat te maken. Laat voor Padangse be grippen, dat wa- halfelf 's avonds. In de hedenmorgen gehouden trekking van de Staatsloterij is de honderdduizend gevallen op nr. 8670. Serie A van dit lot is verkocht in Leeuwarden, serie B in Am sterdam, serie C in Soestdijk, serie D in Dordrecht, serie E in Amsterdam en Rot- 1 terdam en serie F in Den Haag. Zaterdagavond was de Prinses zo ver moeid dat zij in tegenstelling tot de aan vankelijke bedoeling haar voorgenomen bezoek aan de feestavond van Spes Patriae afgelastte. Ook zondagmorgen kwam het bezoek aan de Paramaribose markt, dat buiten het officiële programma viel, te vervallen. Zondagmiddag werd de Prinses verrast door een grote bevolkingsdemonstratie. Alle rassen en landaarden liepen in hun nationale kledij in een bonte rij langs de Prinses, zingend en zwaaiend, bloemen neer leggend en geschenken aanbiedend. Zelden zag men een zo vrolijke, door verschillen de soorten van muziek begeleide schare mensen langs het paleis trekken. De Prin ses was diep onder de indruk van deze huldiging. Na afloop van het défilé, dat ruim een uur duurde, ging de Prinses naar het gou vernementsplein, waar zij de deelnemers en deelneemsters hartelijk bedankte. Daarna woonde zij de dienst bij in de Hervormde Kerk, waar onder meer ook aanwezig waren gouverneur Van Tilburg en minister-president Ferrier. John Stuart Mill: Originaliteit is het enige waarvan on originele geesten het nut niet kunnen inzien. Zondagavond omstreeks half elf is op de Bredaseweg te Etten een oude vete tussen twee jongemannen met het mes beslecht. Het slachtoffer werd de 21-jarige stoffeer der A. W. Regtop, wonende op de Etten- seweg in Rucphen. Drie kwartier na de aanslag is hij in het St. Ignatiusziekenhuis te Breda overleden. De dader werd door de rijkspolitie in Etten aangehouden. Hij is de 21-jarige Ettense fabrieksarbeider C. B. De beide mannen hadden elkaar op de Bredaseweg ontmoet. Een oude vete tus sen hen was plotseling weer opgelaaid. B. trok een mes en stak Regtop daarmee. De dader is daarna gevlucht, maar zijn signalement was bekend. Nog geen drie kwartier later slaagde de rijkspolitie er in hem te arresteren. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. PARIJS (AFP en Reuter) De Sovjet minister van Buitenlandse Zaken, Gromy- ko, heeft in een uitvoerige brief aan zijn Franse ambtgenoot Pineau verklaard dat de Sovjet-Unie het Franse voorstel aan vaardt. om een conferentie van de hoog ste leiders van Oost en West in een bijeen komst van ministers van Buitenlandse Zaken te doen voorbereiden. Gromyko zegt dat de Sovjet-regering prijs stelt op zo spoedig mogelijke overeenstemming over een topconferentie, die zou moeten wor den voorbereid door besprekingen via de normale diplomatieke kanalen en een ge lijktijdige ministersbijeenkomst. De mi nisters zouden zo snoedig mogelijk bijeen moeten komen om een agenda op te stel len en om de staten aan te wijzen, wier regeringsleiders de topconferentie zouden moeten bijwonen. Diplomatieke peiling De Fransen en Russen zouden het er over eens zijn geworden voorlopig geen verdere bijzonderheden over de brief te publiceren. Ook de Amerikaanse regering heeft besloten voorlopig geen verklaring af te leggen over de Russische nota. Presi dent Eisenhower en minister Dulles zullen beginnen met de „diplomatieke peiling" van het Sovjet-standpunt in een onder houd met de Sovjet-ambassadeur, Mensji- kov. Zij zullen tevens hun bondgenoten raadplegen. In Nieuw-Delhi? NIEUW DELHI (AFP) De Sovjet-Unie wil voorstellen, de topconferentie te Nieuw Delhi te houden, aldus verluidt in de In dische hoofdstad. De Sovjet-Unie heeft de Indische regering daaromtrent gepolst, zo zei men. LONDEN (Reuter) De reacties in de westelijke landen op de Sovjet-nota zijn over het algemeen gunstig. De Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, Pineau, toonde zich verheugd. Hij verklaarde dat de conferentie van ministers misschien in mei gehouden zal worden. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano merkte op dat de kwestie van de Duitse hereniging niet van de agenda kan worden weggelaten, omdat er volgens hem geen mogelijkheid bestaat de vraagstukken van de internationale po litiek met succes op te lossen zolang Duits land verdeeld blijft. Volslagen verrassing PARIJS (Reuter) In Parijs verluidt, dat Gromyko voorgesteld heeft de minis tersbijeenkomst niet later te houden dan eind april. Gromyko zou duidelijk uit spreken dat de Russen nu nog niet willen spreken over de Duitse hereniging. WASHINGTON (Reuter) In Washing ton verluidt dat de Russen ook een bijeen komst hebben voorgesteld van de landen van de NAVO en die van het verdrag van Warschau. Volgens Amerikaanse ambtena ren kwam het bericht dat de Sovjet-Unie met een voorafgaande ministersbijeen komst instemde als een „volslagen ver rassing". LONDEN (Reuter) De Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd heeft zich op een politieke bijeenkomst uit gesproken voor onderhandelingen met de Sovjet-Unie en het houden van een top conferentie. B6NE (UP) Gisteren is op het vlieg veld van Bóne (Algerije) een uit Jeruza lem afkomstig Amerikaans vliegtuig neer gestreken, dat reserve-onderdelen aan bracht voor de B-17 („vliegend fort") die met drie ton wapens, na motorstoring op Böne was geland. De lading is in beslag genomen, en de bemanning in een hotel opgesloten. Het vliegtuig met reserve-onderdelen is ook een oud oorlogsvliegtuig. De beman ning werd na aankomst door de Franse veiligheidsdienst ondervraagd. Het vlieg tuig is verzegeld, zoals ook met de eerste „vreemde vogel" is gebeurd. De Franse autoriteiten lijken nog niet voldoende zekerheid te hebben over de be stemming van de B-17. Op de ladingpa pieren staat Venezuela als bestemming vermeld, maar niemand wil geloven dat een zo wrak vliegtuig, zonder nationali- teitskenmerk, die lange reis zou kunnen maken. Het feit dat in het gebied van de Algerijnse rebellen een verlaten Ameri kaans vliegveld ligt, is voor de autoritei ten aanleiding om te veronderstellen dat het om smokkelarij gaat. De Franse autoriteiten in Algiers heb ben verklaard dat in december januari en februari van dit jaar, twintigduizend vuurwapens uit verschillende landen naar Tunesië zijn gebracht, en dat toen min stens 2500 hiervan hun weg over de grens naar de Algerijnse opstandelingen gevon den hebben. SCOTT-BASIS (Reuter/AFP) Dr. Vivian Fuchs en z(jn groep van negen Britse geleerden is zondagochtend in Scott- basis in het zuidpoolgebied aangekomen. Zij hadden hiermee de eerste oversteek van het Zuidpoolgebied over land voltooid. Zij legden de afstand van de basis Shack- leton naar de plaats van hun bestemming ongeveer 3340 kilometer af in 99 da gen. De tocht ging via de zuidpool, waar men vier dagen verbleef. Sir Edmund Hillary, de Nieuwzeelandse ontdekkingsreiziger, die ook de Mount, Eve rest heeft beklommen, fungeerde op het laatste deel van de tocht als gids. Sir Ed mund had op weg naar de zuidpool langs de route bevoorradingsdepots aangelegd. Het laatste deel, een gemakkelijker ter rein dan de reis van Shackleton naar depot 700, werd in 22 dagen afgelegd. Het eerste deel duurde 75 dagen. De groep kwam bij prachtig weer aan. Toen Fuchs zaterdag vertrok moest hij nog 32 kilometer afleggen. Dr. Fuchs en Sir Edmund kwamen bij hun aankomst gearmd uit hun „snocat", een voertuig met rupsbanden. De twintig leden van de groep in Scott- basis hadden de 160 leden van de Ameri kaanse basis McMurdo Sound uitgenodigd bij de aankomst aanwezig te zijn. In het orkest van de leden der beide bases speel de de bevelhebber van de Amerikaanse basis, Lundeman, trombone. In de voor naamste barak was een feestdiner aan- LONDEN (Reuter). Te Londen is offi cieel meegedeeld, dat koningin Elizabeth voornemens is dr. Fuchs tot ridder te be noemen. De koningin heeft dr. Fuchs in een telegram gelukgewenst met de pres tatie. Zij is beschermvrouwe van de ex peditie. De Verenigde Staten hebben dr. Fuchs gefeliciteerd door middel van de persoonlijke vertegenwoordiger van admi raal George Dufek, leider van de Ameri kaanse marinemissie in het zuidpoolgebied. SCOTT BASIS (Reuter). - Dr. Fuchs en zijn mannen zijn vandaag, voor het eerst in weken fris geschoren en gewassen, be gonnen met het uitzoeken van dat deel van hun uitrusting dat zij mee naar huis zullen nemen. Er ontstond enige verwar ring, doordat dr. Fuchs en de anderen, zonder baard en lange haren, onherken baar waren en zich overal opnieuw moesten gaan voorstellen. Een van de Britse expeditieleden heeft verklaard, dat uit de onderzoekingen ge bleken is dat de zuidpool wel degelijk een continent is en geen archipel die onder een ijskap schuilgaat. Dr. Fuchs heeft in een radiogesprek hulde gebracht aan Hil lary voor diens grote praktische hulp tij dens het laatste deel van de tocht. Dr. Fuchs zei, dat groep twee tot dusver on bekende bergketens in het gebied van de Weddellzee heeft ontdekt en heeft kunnen vaststellen, dat het land onder de ijskap in zijn geheel boven de zeespiegel ligt.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1