VELSEN WIL GRENS TOT AMSTERDAM Jeugd Rode Kruis in Velsen laat de repatriantjes spelen DEMONSTRATIE koffiefilter Speelgoedactie komt met veler steun op gang Amsterdamse Beurs DE BEURS van gisteren 7 Louis Gimberg met „Strijd" voor ,,'t Nut" Christelijke korfbalclub werd niet opgericht WIJ heeft „Oembawa" in studie genomen Nieuwe kustvaarder voor Haagse reder Voorzitter werd herkozen bij Doopsgezind Zangkoor Tuinders hebben vrij slecht jaar achter de rug Eerste Kamer vraagt meer zilveren munten ,,'t Nut" heeft thans bijna tweehonderd leden Burgemeester van Elburg overleden Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs in laatste week en maand februari DINSDAG 4 MAART 1958 In een brief van het Velsense gemeente bestuur aan Gedeputeerde Staten van Noordholland is de suggestie gedaan, om een strook langs het Noordzeekanaal by de gemeente Velsen te voegen. Het gaat om het gebied van Buitenhuizen tot de Hout- rakpolder. Hierdoor zou de gemeente Velsen komen te grenzen aan Amsterdam, hetgeen voor Rijkswaterstaat het voordeel zou hebben, dat zij inzake kwesties met het kanaal slechts met twee gemeenten zou hebben te maken. Deze kaart maakt Velsens suggestie duidelijk: het zwart-omrande gebied, dat nog tot Haarlemmerliede en Spaarnwoude behoort, grenzend aan het Noordzeekanaal, schuift als een wig tussen Velsen en Amsterdam in en zou dus deels Velsens gebied moeten worden. Deze suggestie van Velsen is een reactie op het plan tot opdeling van de gemeenten Spaarnwoude en Haarlemmerliede onder de gemeenten Haarlem en Haarlemmer meer. Dit plan, waarover wij destijds uit voerig hebben bericht, zou in de toekomst de gemeente Haarlemmermeer door willen laten lopen tot aan het Noordzeekanaal. Velsen meent echter, dat het gebied van de polders, waarvan een deel, zover het tot Velsens domein behoort, toch al door Velsen wordt bediend, beter verdergaand van hieruit in de openbare diensten kan worden betrokken dan van het verwijder de Hoofddorp uit. Gedeputeerden hebben de brief in over weging genomen. Voor de leden van de „Maatschappij tot Nut van het Algemeen" zal de acteur Louis Gimberg een opvoering geven van het solotoneel van de Tsjechische schrij ver Hans Kades „Strijd". De bijeenkomst zal plaats hebben op donderdag 6 maart in de gemeentelijke vergaderzaal aan de Abelenstraat te IJmuiden. Na afloop zullen de leden een formele algemene vergadering beleggen, waarvoor onder andere de benoeming van de heren A. F. Meyer en A. Stoel voor het bestuur van de Nutsspaarbank op het pro gramma staat. De zaterdagavond in Santpoort gehouden vergadering van de Christelijke Korfbal- bond afdeling Amstelland, die tot doel had om te komen tot de oprichting van een korfbalvereniging in Santpoort, is wegens de vrij geringe belangstelling afgelast. Het districtsbestuur zal echter, na een bespre king met de Sportbond, binnenkort weder om een bijeenkomst beleggen omdat het voor haar vaststaat dat de belangstelling voor de korfbalsport in Santpoort groter is dan het aantal aanwezigen op deze ver gadering zou doen vermoeden. De toneelvereniging „V.V.IJ." heeft voor haar volgende uitvoering in studie geno men het blijspel van August van Zuylen „Oembawa" (Zwarte Magie). De heer C. van der Plas voert de regie. Van een van de hellingen van de n.v. Scheepsbouwwerf voorheen De Groot en Van Vliet te Slikkerveer is te water ge laten het motorschip „Ank Winsemius". Dit schip wordt gebouwd in opdracht en voor rekening van de heer A. Winsemius te Den Haag. De doopplechtigheid ge schiedde door de dochter van de reder, naar wie het schip werd genoemd. De „Ank Winsemius" js een zogenaamde open shelterdeck kustvaarder met een diepgang van 3,72 meter bij een draagver mogen van circa 975 ton. De afmetingen van het schip zijn: lengte over alles 65.45 meter, lengte tussen de loodlijnen 58,50 meter, breedte 9,90 meter, holte tot het hoofddek 3,75 meter en tot het shelterdek 5,90 meter. Het schip is gebouwd onder toezicht van Lloyds register en de scheep vaartinspectie. Het wordt voortgestuwd door middel van een MWM-motor van het type TRH 348 (AU). Deze motor ontwikkelt bij 375 omwentelingen per minuut een ver mogen van 1.000 pk. Het schip is verder voorzien van een moderne nautische uit rusting, waaronder een richtingzoeker en echolood. Lezing over Deltaplan voor I.v.A.O. in Beverwijk Voor de afdeling Beverwijk van het In stituut voor Arbeidersontwikkeling zal de beer Metselaar van de Rijkswaterstaat op woensdag 12 maart een lezing houden over het Deltaplan. Deze bijeenkomst vindt plaats in het verenigingsgebouw aan de Schans. Klaverjasdrive van „De Zon" De Heemskerkse klaverjasclub „De Zon" houdt zaterdag 8 maart in zaal Dam een klaverjasdrive waaraan door een ieder kan worden deelgenomen. Voor de winnaars •:ijn aantrekkelijke prijzen beschikbaar gesteld. faarvergadering E.H.B.O. uitgesteld De vanavond vastgestelde jaarvergade- ng van de r.k. EHBO-vereniging in de penbare lagere school te Heemskerk is negens onvoorziene omstandigheden uit gesteld tot dinsdag 11 maart. Deze bijeenkomst vindt dan plaats in café „De Oranjeboom". De afdeling Velsen-IJmuiden van het Jeugd Rode Kruis heeft een mooi plannetje op stapel staan om een actie te ontketenen teneinde goed en bruikbaar speelgoed in te zamelen voor de jonge repatrianten uit Indonesië. Enige Velsense raadsleden zijn zo met het plan ingenomen, dat zij besloten hebben naast hun drukbezette dag taak dit streven van de jeugdige „Rode Kruisvaarders" te stimuleren. Zo hebben onder meer de heer H. de Boer, wethouder van Onderwijs en de heer J. Al g er a, inspecteur van het Onderwijs, hun volle medewerking toegezegd. Het Jeugd Rode Kruis heeft intussen zelf ook niet stilgezeten en een fiks aantal formulieren naar de respectieve Velsense scholen gezonden, waarin de meisjes en de jongens worden aan gespoord om er allemaal één stukje speelgoed aan te wagen. Dat het voor een goed doel is behoeft geen betoog. Het is voor méér dan 'n goed doel, 't is voor de meisjes en jongens uit Indonesië, wier ouders thans in contractpensions verblijven en zich niet kunnen veroorloven om ook maar een klein speelgoedie voor hun peuters te kopen. „Maar wat jullie geven", zo staat het in de circulaire, „moet, vooral voor deze kinderen, goed zijn". Dat de gerepatrieerden uit Indonesië, die thans in de contractpensions een onderdak hebben gevonden, het werkelijk niet breed hebben blijkt uit het gesprek met een van de contactambtenaren van het ministerie voor Maatschappelijk Werk. Wij troffen hem, na onze reis naar Wijk aan Zee, aan in het contractpension „Boslust" aan de Duinweg op de grens van Santpoort en Bloemendaal. Ook bleek uit het gesprek, dat deze ambtenaren een wel zeer veelzijdige taak hebben. Zo moeten zij bij aankomst van de gerepatrieerden voor het enqueteren zorgen en ze zoveel mogelijk van kleren voorzien (indien dit nodig is uiteraard, en in de meeste gevallen is het broodnodig). Voorts staat zo'n ambtenaar dag en nacht klaar om de gerepatrieerden inlichtingen te verstrekken en voorlichting op alle mo gelijke gebied te verstrekken. Bovendien onderhoudt hij een nauw contact met de maatschappelijke werkster, die vooral de vrouwen helpt de zorgen van alle dag op te lossen. Maar ook is hij de man, die er voor waakt, dat de gerepatrieerden, die hier volkomen berooid zijn aangekomen en werkeloos zijn, op de arbeidsbeurs wor den ingeschreven. Zolang de gerepatrieerden zonder werk zitten moeten zij echter toch ook over een zakgeldje kunnen beschikken. Ook deze zorg neemt de contactambtenaar namens het ministerie op zijn schouders. Dat geld is echter net voldoende om er een rokertje voor te kopen. En als men in aanmerking neemt hoe duur de siga retten tegenwoordig zijn.... Men zal dus begrijpen, dat er voor de werkeloze repa triant, die dank zij het ministerie van Maatschappelijk Werk en mede dus dank zij de „blanke" Nederlanders, nèt het hoofd boven water kan houden, niet veel meer overschiet. En zeker niet om er speelgoed van te kopen. Daarom is deze actie zo uiterst belang rijk temeer nog omdat de meeste gerepa trieerde gezinnen vele kinderen tellen Kinderen, die net als alle kinderen op de wereld graag spelen. Dat de gezinnen inderdaad kinderrijk zijn blijkt overduidelijk uit de huidige be zetting van pension „Boslust". Dit pension herbergt thans namelijk zes gezinnen, be staande uit 35 mensen, waarvan 20 kin deren. Deze kinderen hebben niet veel speelgoed. Maar er zijn nog meer contract pensions met nog veel meer kinderen, die ook allemaal graag willen spelen. Met deugdelijk speelgoed. Daarom is deze ac tie, hetzij nogmaals gezegd, zo bijzonder belangrijk. Dat speelgoed in bijzonder beste aarde valt, ook in Wijk aan Zee, waar een twee honderd gerepatrieerden zijn onderge bracht in het contractpension „Trio" aan de Julianaweg, blijkt wel uit de moeilijke omstandigheden, waaronder daar vele ge zinnen moeten zien rond te komen niet wat de accommodatie betreft, want de restauratie van dit tot één pension ver bouwde huizerijtje is nu bijna voltooid en heeft reden tot grote tevredenheid, zo wel bij de gasten zelf als bij het ministerie voor Maatschappelijk Werk dat zijn eisen nogal hoog stelt maar wel wat de le vensomstandigheden aangaat. Gezinnen, De leden van het Doopsgezind Gemengd Zangkoor kwamen maandagavond in het kerkgebouw aan de Meerstraat om de jaarvergadering te houden. De heer S. v. d. Wal, voorzitter, begroette de bescherm heer, dr. Alb. Vis. Hoewel het koor in omvang bescheiden is, kon de secretaris, de heer L. v. d. Wal, in zijn jaarverslag getuigen van een op gewekt verenigingsleven met een terug blik op enige geslaagde uitvoeringen. Om redenen van praktische aard had de heer S. v. d. Wal, die voorzitter is van de Doopsgezinde kerkeraad, zich niet als voorzitter van het koor herkiesbaar ge steld, maar na ampele overweging zwicht te hij toch voor de aandrang van de leden om althans voorlopig voor een jaar nog zijn functie uit te oefenen. De dames mevr. Reynierse, tweede secretaresse en mevr. C. Kramer-Bleeker, tweede penningmees- teresse, werden herkozen. In de kascom- missie werd mevrouw W. Wiljouw-Wijker benoemd. Nadat de dirigent, de heer Geert Jurgen Moed, met algemene stemmen was herbe noemd, deelde het bestuur mee, van plan te zijn om bij een van de zomeravond orgelconcerten van de dirigent in Wijk aan Zee met het koor medewerking te verle nen. Jaarvergadering L.T.B. De afdeling Beverwijk van de L.T.B heeft maandagavond in het KSA-gebouw te Beverwijk haar jaarvergadering ge^ houden. De voorzitter van de afdeling, de heer A. N. Aardenburg, vertelde, dat 1957 over het algemeen genomen niet een bijzonder goed jaar voor de agrariërs is geweest. „Rondom Beverwijk ziet men steeds meer tuinbouwgronden verdwijnen. Toch is er in de randstad Holland plaats voor de specifieke tuinbouw van Kennemerland" zei de spreker, die zich voorts afvroeg wanneer de tuinders nu eindelijk een ant woord zullen krijgen op de vraag of de veelbesproken 110 hectare wel of met als vervangende gronden zullen worden ge bruikt. „En wanneer gaat men eens aan de bevloeiing en verkaveling beginnen?" vroeg spreker zich af. Na het bezorgde betoog van de voorzit ter werden de jaarverslagen behandeld. Hieruit bleek, dat de afdeling ondanks het feit, dat de tuinders in het algemeen een minder goed jaar hebben gehad, toch een gunstig jaar achter de rug heeft. Er waren in het bestuur twee vaca tures; gekozen werden de heren J. de Wildt en W. Hilbers. De aftredende bestuursleden, de heren Luc. Beentjes, B. de Wit en A. Aarden burg, werden herkozen. Tenslotte bracht de heer J. v. d. Burg het een en ander over de nieuwe pachtwet naar voren. Hoogovenarbeider brak het onderbeen De 33-jarige Hoogovenarbeider C. P. uit Nieuwe Niedorp was gisteren bij Hoog oven III bezig, toen hij het evenwicht ver loor. Hij probeerde zich te herstellen en is daarbij zo plotseling teruggezwaaid, dat hij het rechteronderbeen forceerde, dat aan de onderzijde brak. De arbeider is in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk opgenomen. ADVERTENTIE Kinderogen - over de hele wereld het zelfde. Kinderspel - altijd ontroerend. Wie hierin helpen kan, weet dat hij een bijna verheven doel dient. die berooid en wel van de boot stapten, hebben uiteraard in eerste instantie aan een kleine aanloop tot wat meubilair en kleding gedacht en het speelgoed voor de kinderen is wel eens op de achter grond geschoven. Zodat er in Wijk aan Zee een verlate Sinterklaas mag komen hij is van ganser harte welkom. Fryske Trouw met „Operatie Japinga" Woensdag 12 maart komen de Velsense Friezen in het Jeugdhuis aan de Rem- brandtlaan bijeen voor een toneelavond. De eigen toneelgroep gaat die avond een stuk van Abe Brouwer spelen: „Operaesje Japinga", een blijspel in drie bedrijven. De neiging van de mensen zilveren munten op te potten zolang deze schaars zijn bewijst de stelling, dat vervanging van papieren geld van lagere waarde dan 10 door munten wenselijk is. Dit wordt op gemerkt in het eindverslag van de Eerste Kamer over de begroting 1958 van het Staatsmuntbedrijf. Aangedrongen wordt op een snelle vervanging van de papieren guldens door zilveren, in navolging van het buitenland, waar men steeds meer tot een vervanging van papieren geld van ge ringe waarde door munten overgaat. Het departement Heemskerk van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen boekte in het afgelopen jaar een flinke ledenwinst. Het aantal steeg met 38 en bedraagt nu 196. Dit is het resultaat van een ledenwerfactie waarover de secretaris de heer H. v. d. Wel in zijn verslag over 1957 met voldoening gewag maakte tijdens de maandagavond gehouden jaarvergade ring. Ook financieel is de vereniging ge zond, de penningmeester de heer C. Jonge- jans meldde een batig saldo. De heer A. Schoen werd herkozen en in de plaats van mejuffrouw J. Huisman, die zich beschikbaar stelde werd mejuffrouw Blad benoemd. Gesproken werd over de uitleenbiblio theek die in een te kleine ruimte was ondergebracht en te ver uit 't Centrum lag. Een definitieve oplossing zal gevon den kunnen worden in het te bouwen Witte-Kruisgebouw waar de bibliotheek een plaats in zal krijgen. Gehoopt wordt dat dit nog dit jaar zijn beslag zal krijgen. In afwachting hiervan is thans een onderkomen gevonden in „Poelenburg". De aanwezige leden bleken zeer tevreden te zijn over het deze winter gebrachte programma en voor de toekomst werden een groot aantal suggesties gedaan. Plannen zijn in voorbereiding om nog enige excursies te houden en wel naar de PWN-duinen en het Zuiderzeemuseum. Wij nodigen u uit tot het bijwonen van de met de van woensdag 5 maart t. en m. zaterdag 8 maart U komt toch ook die heerlijke koffie proeven Kennemerlaan 1 Telefoon 5855 Na een langdurige ziekte is op 44-jarige leeftijd overleden de burgemeester van Elburg, de heer B. Folkerts. De heer Folkerts werd op 8 januari 1914 te Almelo geboren. In 1948 werd hij be noemd tot directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Zaltbommel en in juli 1953 tot directeur van het gewestelijk ar beidsbureau te Ti el. Op 20 augustus 1953 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Elburg. Na de bevrijding was hij enige tijd kapi tein bij de infanterie in het voormalige Ne- derlandsch Indië. 3-3K% Nederl. '47 3% Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Feyenoord Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum.. Billiton A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn K. N. S. M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank.... Twentse Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 87% 91 150% 300 172% 274 168 225 256% 146% 336% 203 615 145,60 167 47% 104,70 132% ex.d. 121% 110% 143% 192% 82% 61 192% 74 145% 160% 157 41% 391 /is 59 33% 21% Voorbeurs koersen 152 261 339 149,20 AMSTERDAM Er viel voor de eerste beursdag van deze week heel weinig te beleven op het Dam rak. De koersen vertoonden over het al gemeen een stijging ten opzichte van de slotprijzen van vrijdag, zodat de beurs een vriendelijk gezicht had. De affaire over de gehele linie was minder vriendelijk en eerder in mineur, zoals de laatste tijd gebruikelijk is. De beurs heeft stimule rend nieuws uit het bedrijfsleven nodig, om de niet ongunstige tendentie kracht bij te zetten. Van de hoofdfondsen gaven aandelen Philips, wat de koersstijging be treft, de toon aan. De stukken worden op kleine schaal zowel door het publiek, als de arbitrage voor Londense rekening, uit de markt genomen. In Londen zijn gunsti ge berichten verschenen over het concern. Op een koers van 256 lagen de aandelen ongeveer 3 punten hoger dan vrijdag. Uni lever hield zich eveneens goed en kon 2 punten verbeteren op 3371/2, door wat pu blieke vraag. AKU 1 punt hoger en K.L.M. een paar dubbeltjes beter. Aandelen Kon. Olie lagen ruim 1 gulden hoger ingevolge Wallstreet, maar bleven nog een halve gulden beneden pariteit New York. In de scheepvaarthoek was er wat affai re in de eerste tien minuten van de beurs in verband met de notering voor aandelen Holland-Amerika Lijn en K.N.S.M., die beiden exdividend noteerden. Aandelen Holland-Amerikalijn waren op 133 ex 10 pet. 3 punten hoger dan de vorige slot- prijs. De aandelen K.N.S.M. deden 123V2 ex I2V2 pet. dividend waarvan 10 pet. in aandelen. Hier kwam de koers uit op een verlies van ongeveer 2 pet. vergeleken bij de slotkoers van vrijdag. De stocks van deze aandelen werden geadviseerd op 62.50 per aandeel van 500. In de overi ge fondsen van de scheepvaarthoek viel hoegenaamd niets te beleven en de koer sen bewogen zich rond de vorige slotprijs. Cultures waren ongeanimeerd, maar eerder iets beter. Staatsfondsen goed prijshoudend. Rentespaarbrieven, die men in verhouding tot de andere obliga ties nog steeds goedkoop acht, werden op 103% (103%) geadviseerd. Aandelen Boeke en Huidekoper werden 2 punten hoger op 80 vernomen. Prolongatie 4% pet. (ANP) NEW YORK Onder invloed van de olie- en auto waarden ontwikkelde het koersverloop zich stijgend bij matige handel. Talloze voorspellingen over een aanstaande omme keer van de huidige recessie hadden een goede invloed op de stemming ter beurze. De totale aandelenwaarde der fondsen nam toe met meer dan een miljard dollar. Tegen beurseinde versnelde de avans. In dividuele winsten bedroegen meer dan twee dollar. In de hogere oliegroep sloten Amerada, Gulf Oil en Shell meer dan 2 dollar hoger; bij de autowaarden Firestone, Goodrich en Goodyear twee dollar of meer hoger. Betere vooruitzichten voor de staal bedrijven veroorzaakten enige vraag in die groep. Vliegtuigbouwwaarden bleven in evenwicht, hoewel wat flauwer. De koper waarden waren vaster. Louisville en Nash ville moesten meer dan een dollar prijs geven in de wat flauwere spoorwegsector. Het industriegemiddelde kwam van 439,92 op 443,38; dat voor spoorwegen van 102,95 op 102,52 en dat voor openbare nuts bedrijven van 72,49 op 72,42. De omzet be droeg 1.810.000 aandelen tegen 1.580.000 op vrijdag. Van de 1.108 verhandelde fondsen sloten er 530 hoger en 319 lager (UP). laagste hoogste maand febr. 28 febr. koersverschil koers koers laagste hoogste laatste t.o.v. t.o.v. 24—28 24—28 koers koers tijdvak 31 jan. 21 febr. febr. febr. Alg. Kunstzijde Unie 146 Vz 162 149% 9% Vs 1461/2 150 Van Berkel's Patent 18914 195 189% 1% 189% 191 Van Gelder Zonen 172 193 172 13 4 172 175 Kon. Ned. Hoogovens 260 275 274% 16% 2% 272 274% Ned. Kabelfabriek 220 234 227 3 1% 220 227 243% 2541/2 253% 10% m 244% 2541/2 331 3581/2 335% 9% 2% 331 338% 203 215 205 61/2 - 21/2 203 207 142,40 155,10 144,25 ƒ4,15 0,45 142.40 146,50 Holl.-Amerika Lijn 1371/2 151 1401/2 51/2 0 138 141 Kon. Ned. Stoomb. Mij 135 145 140 1 IV2 137 140 Ned. Scheepvaart Unie 107 1441/2 110% 1% 1% 107% 110% 191 204 191% UH 4% 191 195% Amsterdam Rubber 38% 47 461/2 8 2'/i« 43% 47 H.V.A 791/2 88 82% 21/2 1/2 82 84% 54 64 60% 8 0 591/2 62 3%% Staflening 1947 85 H 88% 8713/i# 25/is 1% 86% 88% 3% Invest, cert. Ned. 89% 92'%i 9223/s2 2"/S2 l2,/32 90% 92l5/«s 3% Nederland 1962-64 891/2 911/2 91 n/32 l'Vie 111/lS 90Vl» 911/2 6% Nat. Woningbouwl. '57 104% 109 108% 3% lS/l« 107% 109 Omzetten (nominaal) januari 158 (def.) februari 1958 (voorl.) januarimaart 1958 februari 1957 januari—maart 1957 1722 februari 1958 24—28 februari 1958 Aandelen Aandelen Aandelen Aandelen Aandelen Aandelen Aandelen 33.858.209,- 27.159.774,- 61.017.983,- 29.696.836,- 64.670.437,- 6.095.366," 5.683.311,- Obligaties Obligaties Obligaties Obligaties Obligaties Obligaties Obligaties 51.482.795,- 55.618.864,- 107.101.659,- 40.724.314,- 82.762.506,- 14.223.994,- 14.128.352,- Nieuwe noteringen In februari 1958 nieuw tot de beurshandel toegelaten: aandelen 38.000.- obligaties 254.8000.000,- pandbrieven 9.159.000,- Koersindices: New York (Dow Jones, industrie): Londen (Reuter, industrie): Amsterdam (A.N.P.C.B.S., industrie): (A.N.P.C.B.S., algemeen): A.NP.C.B.S. Beursindices 1953 internationale concerns Industrie Scheepvaart Banken Indonesische fondsen Algemeen 100 2 januari 237,41 125,64 117,14 105,58 64,40 167,93 31 januari 450,02 186,7 136,79 178,46 21 februari 247,09 135,04 121,74 108,52 65,97 175,54 28 februari 439,92 177,8 134,57 175,21 28 februari 246,92 134,57 121,53 107,38 65,78 175,21

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7