28. diode Visserij-varia Zeven Provinciën en twee jagers gaan de Britannia tegemoet C.H.U. en A.R.-jongeren achten tijd voor fusie nog niet rijp Slachthuis in Beverwijk moet zijn tarieven verhogen om uit te komen Plannen voor een nieuw hotel in Wijk aan Zee ROOKSTOELKUSSENS *53rieue#t aan cle redactie Beverwijk luisterde boekenweek op met sfeervolle avond Protocollair eerbewijs voor IJmuiden op 25 maart Burgemeester Bruinsma pleitte voor coördinatie en een „boekenhal" Twee standpunten uiteengezet voor gezamenlijke bijeenkomst 4 Samenvoeging met pension „TRIO" en Beierse sfeer 90 In augustus vijftien jaar „V riendenkring" BRITS KONINKLIJK BEZOEK Padvinders koempoelan op slot Assumburg Vrouwengroep P.v.d.A. over de verkiezingen Lakfabriek hield een demonstratieavond WOENSDAG 5 MAART 1958 Onder voorbehoud van rijksgoedkeuring zal er binnenkort aan de Julianaweg te Wijk aan Zee begonnen kunnen worden aan de bouw van een middelgroot hotel naast het reeds bestaande en sterk verbouwde pension „Trio". De goedkeuring der gemeente Beverwijk is reeds binnen, het wachten is thans op het fiat van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Architect B. Schumacher uit Amsterdam, die de nieuwbouw in opdracht van de heer W. C. Rijmers uit Amsterdam zal uitvoeren, heeft zijn plannen in de loop der jaren moeten inkrimpen van een groot tot een middelgroot hotel, maar omdat het in de bedoeling ligt het pension „Trio", dat nu nog bewoond wordt door uit Indonesië gerepatrieerden, bij de nieuwbouw te trekken, wordt het totaal toch nog berekend op een 60 kamers. Als de plannen van de eigenaar hun beslag krijgen, zal het aan te bouwen restaurant een unicum in de IJmond worden: voortbordurend op een oud idee en gesteund door de vondsten van de Oostenrijkse echtgenote van de heer Rijmers wil men er namelijk een Oostenrijks- Beiers etablissement van maken. Het bestaande pension is op het ogen blik door het ministerie voor Maatschap pelijk Werk in gebruik als „contractpen sion" voor Indonesische gerepatrieerden. Zodra de behoefte hieraan niet meer be staat, wil de heer Rijmers zijn „Trio" weer in de normale roulatie brengen. Maar aangezien er geen restaurant accommodatie aanwezig is, daar „Trio" in feite door een rijtje uitgebroken huizen wordt gevormd, zijn deze toekomstplannen samengevoegd met de bouw van een restaurant annex hotel, dat als aangebouw de eenheid op het braakliggend terreintje ten oosten van „Trio" buiten de 14 tot 16 kamers een restaurantbedrijf zal gaan her bergen. Dit plan zou eventueel, indien de goed keuringen afkomen, apart kunnen worden verwezenlijkt, waarna men dan later de oostelijke muur van „Trio" kan wegbreken om de zaken samen te voegen. Exclusief De heer Rijmers, die zowel in Den Dol- der, Zeist, Rotterdam als Amsterdam pen sions en hotels exploiteert, wil zijn nieuwe bedrijf in Wijk aan Zee een sfeer van exclusiviteit meegeven, waarbij niet alleen gedacht wordt aan een Beiers-Oostenrijkse omgeving met personeel uit die streken, maar ook aan een goede nachtclub. Hij heeft in deze opzet alle steun van zijn echtgenote, die Oostenrijkse van huis uit is, terwijl over het interieur reeds bepaalde plannen zijn uitgewerkt, die de heer Rij mers zelf nogal verrassend achtte. Het ligt verder in de bedoeling in het restaurant des zomers gedurende het bad seizoen artiesten uit Beieren of Oostenrijk te laten optreden. ADVERTENTIE ▲AAAAAAAAAAAAAAAAAAAi Al moet u er morgen een extra reis voor makenhelemaal uit Santpoort of Beverwijkneemt het er af, want morgen beginnen wij met de verkoop van vijftig paar ROOKSTOELKUSSENS voor bijna 10 GULDEN beneden de normale prijs. van het beste fabrikaat, stuk voor stuk onverwoestbare binnenvering, met 10 jaar garantie, overtrokken met sterke stoffen in effen kleuren, ....maar ook met de allernieuwste patronen over trokken. Donderdagmorgen om half 9 begint op onze eerste etage deze grote verkoop van Rookstoel- kussens, door elkaar van normale prijs 37.50, NU per paar voor ■4 Zo lang de voorraad strekt Lange Nieuwstr. - Marktplein IJmuiden - Tel. 5205 TTTTTTTTTTfTTfTTTTTTTTTTWT „Vriendenkring", één van de oudste klaverjasverenigingen in Beverwijk gaat op 30 augustus haar vijftienjarig bestaan vieren met een nederlaagtoernooi waar voor reeds vijftien zusterverenigingen hebben ingeschreven. Wel een bewijs dat „Vriendenkring" tot in de wijde omtrek een grote populariteit bezit, hetgeen wordt veroorzaakt door een goede clubgeest en een prima organisatie bij toernooien. Eén van de oprichters en nog steeds lid en wel de heer B. W. v. d. Mey, die reeds vanaf het begin het secretariaat heeft vervuld. De vereniging heeft vele „ups en downs" meegemaakt, maar de laatste jaren is het ledental constant gebleven. Voor het te organiseren toernooi zijn een aantal fraaie prijzen beschikbaar gesteld door de club huishouder de heer P. Appeldoorn. Een groot aantal leden woonde dinsdagavond de jaarvergadering bij, waarover de voor zitter de heer J. v. d. Ham zich verheugd toonde. De penningmeester de heer C. Tee ling maakte in zijn jaarverslag melding van een batig saldo. De voorzitter en de penningmeester werden bij de bestuursverkiezing herbe noemd. Na afloop van het huishoudelijk gedeelte werd nog een kaartje gelegd. „Kinderen zijn niet zo maar moeilijk" De afdeling Beverwijk van de Neder landse vereniging voor Sexuele Hervor ming houdt op vrijdag 7 maart in geb'ouw Nieuw Leven" aan de Baanstraat een bij eenkomst. Mevrouw T. Blankenstijn- Biersma zal een lezing houden over het mderwerp „Moeilijkheden met kinderen" iet als titel: „Kinderen zijn niet zo maar meilijk". Het ontwerp voor het nieuwe hotel heeft in de loop der jaren nogal wat wijzigingen ondergaan, waardoor men van hoogbouw af moest stappen naar één etage, waardoor de gevel van de nieuwbouw dus aansluit bij de éénverdiepingbouw van het bestaan de pension en mede daardoor is ook de omvang van de nieuwbouw, die eerst al leen al op een kleine honderd bedden was berekend, geleidelijk verder teruggebracht. Daar de gemeente Beverwijk nu haar zegel heeft gehecht aan dit laatste plan, hoopt de exploitant op een spoedige toestemming van rijkszijde. Prijzen van dinsdag Heilbot 3.70—2.40, gr. tong 3.40—3.20, grm. tong 3.40—3.20, kim. tong 3.90—3.60, kl. tong I 3.70— 3.40, kl. tong II 3.30—3, tarbot I 3.50-3.20 per kg. Tarbot II 174—132, tarbot III 128, tarbot IV 87— 50, gr. schol 2927, grm. schol 4235, kim. schol 6151, kl. schol I 55—50, kl. schol II 48—16, schar 31—12, bot 11—8, v. haring 21.20—11, makreel 22— 10, gr. schelvis 4831, grm. schelvis 4335, kim. schelvis 4835, kl. schelvis I 4632, kl. schelvis II 3626, wijting 24—10, gr. gul 40—33, mid. gul 32 27, kl. gul 21 18, ham 160, kl. koolvis zw. 1614, kl. koolvis wit 3024 per 50 kg. Gr. kabeljauw 26882, gr. koolvis zw. 5340, gr. koolvis wit 6757, gr. leng 6257 per 125 kg. Aanvoer van dinsdag 209 kisten tong en tarbot, 3 k. heilbot, 455 k. schol, 50 k. schar, 18 k. bot, 1195 k. haring, 415 k. makreel, 415 k. schelvis, 620 k. wijting, 160 k. ka beljauw en gul, 20 k. leng, 5 k. ham, 775 k. kool vis en 30 k. diversen. Totaal 4370 kisten vis. Besommingen van dinsdag VL 114 13.100, VL 85 9380, VL, 131 22.800, IJM 283 8630, SCH 27 16.930, KW 73 11.030, KW 122 13.990, KW 176 17.500, IJM 209 11.000. Lezing voor Vrouwengilde Voor de afdeling Heemskerk van het Katholiek Vrouwengilde zal mevrouw dr. TuinmanMarsman op donderdag 13 maart in zaal Dam een lezing houden over het onderwerp: „Belangrijke episoden uit Teven van de vi'ouw" WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE OMSTREEKS HALF ACHT des morgens, op dinsdag 25 maart zal het bezoek van het Engelse koningspaar aan Nederland op de grens der territoriale wateren vlak voor IJmuiden worden ingeluid met 21 saluut schoten van de kruiser „De Zeven Provin ciën". De Nederlandse kruiser zal tjjdens de protocollaire begroeting vergezeld zijn van de onderzeebootjagers „Utrecht" en „Overijssel" en de drie oorlogsbodems gaan de „Britannia", die voor de IJmuidense havenmond twee loodsen aan boord zal nemen, daarna begeleiden naar de sluizen. Het Koninklijk jacht zal zelf in de midden- sluis worden geschut tegelijk met de „Overijssel", terwijl de „Utrecht" naar de Noordersluis gaat. De kruiser „Zeven Pro vinciën" maakt buiten de sluizen rechts omkeert om terug te stomen naar Rotter dam. Het Koninklijk jacht zal tegen negenen opstomen naar Amsterdam, begeleid door de beide jagers. Fraai schip Het koninklijk jacht „Britannia" is een nog betrekkelijk nieuw schip: op 16 juni 1952 werd de kiel voor dit fraaie jacht ge legd bij 'dë~ bekende Sëho'tsé werf ifohn Brown and Co Ltd te Clydebank en de tewaterlating volgde op 16 april 1953, waarna de overdracht feestelijk plaats had op 11 januari 1954. Het ranke schip heeft een waterver plaatsing van 3990 ton en een bruto inhoud Ruim vijftig padvinders en -leidsters uit het district Haarlem zullen in het week einde van 15 en 16 maart deelnemen aan de districts-koempoelan van de vereniging De Nederlandse Padvinder op slot Assum burg in Heemskerk. Deze bijeenkomst zal gedeeltelijk in ridderstijl worden gehouden. De ontvangst zal geschieden door de slot heer van het kasteal, oubaas W Sepp uit Velsen, die over de historie van het kasteel zal spreken. De openingstoespraak wordt zaterdagmiddag om zes uur gehouden door de districtscommissaris, hopman, ir. D. Pool. De algemene leiding van de bijeen komst berust bij de algemene districts commissaris voor de training, dr. G. de Vos. (Verkort weergegeven) „Rede en redelijkheid". Het is werkelijk gezegd in een rede van onze minister van Defensie, dat alles in het werk gesteld dient te worden, om te komen tot een ver zachting van de tegenstellingen tussen Oost en West, mede door de houding van een ieder persoonlijk. Het is naar ik meen voor het eerst dat een dergelijk zuiver standpunt werd uit gesproken door onze minister. Jammer is het echter dat de gewekte hoop op enige kentering ten goede op het zelfde ogen blik weer de bodem wordt ingeslagen, als na deze uitlating, direct daarna een be roep op het Nederlandse volk wordt ge daan, om vooral niet bang te zijn voor het vestigen van een raketbasis in ons land, zijnde ter verdediging van onze eigen vrij heid. Naar mijn overtuiging echter is hier geen sprake van angst van hen die hier tegen namens het Nederlandse volk ageren, maar van verantwoordelijkheid voor de medemens. De eveneens in deze rede geschetste spanningen tussen Oost en West zouden een sterke defensie noodzakelijk maken, met alle gevolgen van dien. Helaas ontbreekt nog steeds de juiste gevolgtrekking, dat men door toe te geven aan de bewapeningswedloop alleen maar de spanningen verhoogt en zeker niet ver mindert. Dit betekent in het huidige stadium van alles vernietigende wapens, dat elke ver dediging gelijk zal staan aan een aanval. Namelijk een aanval op alles wat op aarde het leven heeft. Daarom werd het een teleurstelling de redelijkheid in deze rede te moeten missen. C. SPOOR, Velsen van 5769 ton. En zijn voornaamste afme tingen zijn: lengte over alles 125,57 m; lengte tussen de loodlijnen 109,72 m; lengte op waterlijn 115,81 m; breedte 16,76 m; diepgang 4,57 m. De voortstuwingsinstallatie bestaat uit twee sets stoomturbines met een vermo gen van 12000 pk. voor een snelheid van 21 mijl; de actieradius bedraagt 2100 mijl bij een bunkercapaciteit van 330 ton. De kosten van het jacht bedragen 2.098.000. De leden van de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid te Beverwijk hebben zich dinsdagavond onledig gehouden met de bespreking van de beginselprogramma's der verschillende politieke partijen. Zoals gewoonlijk had mevrouw Schmohl de lei ding. Algemeen vonden de dames het niet juist dat enkele partijen op godsdienstig terrein strijd leveren, hetgeen volgens de Vrouwengroep het geval is met de A.R. (waar het.in-het beginselprogramma.staat) en de K.V.P. Ze vonden het van het groot ste belang hoe de mens was in het maat schappelijk leven. Godsdienst moest men voor een ieder vrij laten was hun stand punt. Algemeen was men van oordeel, dat er nog veel werk verzet moet worden voor de verkiezingen, doch wat de uitslag be treft, was men vol goede moed. Mevrouw Schmohl deelde mede, dat men het volgende seizoen denkt meer leesclubs te vormen, waarvoor een paar dames zul len worden opgeleid op „De Born". Dit heeft ook het voordeel, dat men op ver scheidene plaatsen in de gemeente bijeen kan komen. Tijdens haar bezoek aan het district I plaats op de zo genoemde „huwelijks- Coronie in Suriname nam een lachende schommel". De vrouwen van Coronie Prinses Beatrix ook een ogenblik zijn ervan overtuigd dat deze schom- m.el geluk brengt in het huwelijk. De auteur Ben van Eysselsteijn heeft dinsdagavond ter gelegenheid van de boe kenweek in de druk bezochte zaal van het veilinggebouw ,,'t Centrum" te Beverwijk een uitermate boeiende en gedetailleerde beschrijving gegeven van zijn laatste ro man „Verweerde stenen". Beverwijks bur gervader, de heer J. G. S. Bruinsma, open de de bijeenkomst officieel. In zijn betoog drong hij erop aait, dat de Beverwijkse boekhandelaren in de toekomst er toe over zulten gaan orvi gezamenlijk één avond te organiseren. Hij hoopte tevens, dat men een dergelijke avond in een betere om geving zou houden, want de veilinghal achtte hij nu niet bepaald een geschikte ruimte om een dergelijke bijeenkomst te doen plaats hebben. Ook zei hij te hopen, dat men in de komende jaren een boeken hal zal inrichten, waarin de Beverwijkers nader en beter met het boek zullen kunnen kennismaken. Hij vond het voorts bijzonder prettig dat juist Ben van Eysselsteijn de avond zou vullen, vooral omdat deze schrijver van romans, toneelstukken en balletten laatst Voor een vergadering van leden van de Christelijk Historische Jongeren Groep en de Anti Revolutionaire Jongeren Studie groep „Willem van Oranje" te IJmuiden traden als sprekers op de heren A. de Jong, wethouder in de gemeente Velsen en mr. A. Wensing, raadslid te Haarlem. In z(jn openingswoord sprak de voorzitter van de CHJG, de heer J. Tijl, de hoop uit dat het jongerencontact ertoe zou leiden, dat men elkaar zou leren kennen en waar deren. De heer Wensing begon met de opmer king dat hij, als invaller voor de onver wachts verhinderde heer J. C. Aschoff, zich ten doel stelde in het gesprek tussen AR en CH enkele specifieke CH-gedach- ten naar voren te brengen. Zeggende dat de verschillen die er tussen beide partijen zijn, niet verdoezeld kunnen worden, maar dat het hierbij vaak om nuanceringen gaat. Als eerste van de typische CH-kenmerken noemde spreker de vrijheid, die de Chr. Hist, mensen zo liefhebben. Voor buiten staanders lijkt de Unie een wonderlijk ge heel, waarin ieder het zijne mag en kan zeggen. Als oorzaken hiervoor wees spre ker op het feit dat de CHU geen partij, maar een Unie is. Het tweede typische CHU-kenmerk ligt op het staatsrechtelijk vlak. Er moet een scheiding zijn tussen regering en parlement, ieder met een eigen taak. Daarom verwerpt de CHU het standpunt van de volkssoevereiniteit, waarbij de partij op de kussens der rege ring gaat zitten. „De overheid ontleent haar macht uiteindelijk aan de macht, haar van God geschonken". In de derde plaats wees spreker op het feit, dat de CHU niet een partij is met een vastomschreven stelsel. De afgevaardig den beslissen naar de toestand van her ogenblik. Alles verandert, vooral in deze snelontwikkelende tijd en dan kunnen vaste doctrines belemmerend werken. Daarom is de CHU ook geen conservatieve partij, want zij is niet gebonden aan uit spraken in het verleden, maar staat „met open oog" in de wereld. Als vierde typisch CH-trek zag spreker de CH-staatsgedach- te. Elke overheid, of zij nu in meerderheid uit Christelijke leden bestaat of niet, moet de eis voorgehouden worden, dat zij heeft te regeren naar Gods Woord, meende hij. Tot slot van zijn betoog wees spreker de antithese met beslistheid af. De CHU wil geen verdeling van ons volk in een Chris telijk en niet Christelijk volksdeel. De ver zuiling zoals die vooral binnen de Partij van de Arbeid in de werkgemeenschap pen tot uiting komt noemde spreker dan ook één van de grote gevaren voor ons na tionaal volksbestaan. Na een korte pauze kreeg de heer A. de Jong namens de AR-partij het woord. HU begon zjjn betoog met erop te w(j- zen, dat juist tegenwoordig het al of niet samengaan van CHU en ARP aan de orde is. Sommigen schuiven hierbü de verschil len naar voren, hoewei veelal bljjkt dat het slechts accentsverschillen zijn. Ook be streed spreker de voorstelling, dat het de ARP zou zijn, die als lokkende minnaar de CHU in haar netten zou willen vangen. De tijd is nog niet rijp voor een eventuele fusie. Dit zou slechts brokken maken, meende de heer De Jong. Ook de ARP heeft een eigen historie en eigen beginselen. Aan de hand van een schets van de partij formatie tekende spre ker de AR-partij als één, die zich in tegen stelling tot bijvoorbeeld de PvdA en de VVD, op een Christelijke grondslag stelt. Er blijft dan nog de vraag naar de breed te van deze grondslag. In Duitsland is deze zo ruim, dat Rooms Katholieken en Pro testanten in de CDU kunnen samen gaan In Nederland met zijn eigen historie is dit niet het geval: de fundamenten der di verse protestantse partijen zijn hier veel scherper omlijnd, wat juist uit de histo rische ontwikkeling blijkt. Na deze uiteenzetting ging de heer De Jong in op enkele verschilpunten tussen CHU en ARP. Vroeger was bij de AR de antithesegedachte met de politieke schei ding van het Nederlandse volk in een Christelijk- en niet Christelijk volksdeel onder invloed van Kuyper nog gangbaar. Maar hierin is momenteel een kentering gekomen. Ook het verwijt dat de ARP in staat zou zijn eeuwige beginselen af te leiden, achtte spreker ongerechtvaardigd. Na dit referaat volgde een korte pauze, waarna een levendige discussie volgde. Hieruit bleek, dat de verschillen niet over dreven mogen worden, maar waaruit ook kon worden afgeleid, dat vooralsnog ook de jongeren geen mogelijkheid zagen om tot meer samenwerking dan tot nu toe het geval was, te komen. nog eens te meer in het middelpunt van de belangstelling is komen te staan door de huldiging, die hem werd bereid ter ge legenheid van zijn zestigste verjaardag. Tenslotte brak de burgemeester een lans voor de culturele verheffing van de in gezetenen van Beverwijk. De schrijver gaf voordat hij tot de uit' eindelijke behandeling van zijn boek oven ging een beschouwing, waarin hij op bij zonder knappe wijze uiteenzette hoe hij er toe was gekomen om „Verweerde ste nen" te gaan schrijven. Aanvankelijk lag het in zijn voornemen om een boek met een historische achtergrond te schrijven Het werd echter een boek, dat hem als het ware „uit de historie werd toegescho ven". Het werd volgens de schrijver in de allereerste plaats een menselijke roman van menselijke liefde, haat en menselijk zoeken in de sfeer van de tijd rond de Franse revolutie. Het verhaal speelt zich voornamelijk in Drente af, hetgeen niet zo verwonderlijk is, als men weet, dat de auteur de historie van deze provincie goed kent. De tijd rond de Franse revolutie vergeleek de heer Van Eysselsteijn enigszins met de huidige. Hij typeerde onze wereld als volgt; „We hebben nimmer een tijd van zo'n grote zorg gekend, die gekenmerkt wordt door een angst, als de onze. Vele waarden zijn ondermijnd en onttroond en daarvoor is niets in de plaats gekomen Hij wees in dit verband op de moderne litteratuur. „De mens vlucht om niet met zichzelf of God te worden geconfronteerd en vlucht in televisie, radio, bioscoop en dergelijk passief amusement". Ook in „Verweerde Stenen" komen de oude zekerheden te vervallen en verdringt de twijfel het geloof. Het speelt in de tijd waarin de ratio God bestrijdt. De belang rijkste persoon in het boek, Charlotte Emile, schept zich eveneens een droom wereld, waarop zij langzaam maar zeker dat is de tendenz van het verhaal terugkomt. Door de vlucht uit de werke lijkheid strandt haar huwelijk namelijk. Pas op haar sterfbed ziet zij in, dat zij en (Show», snufje» en alle* wet verder In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Maandagmiddag hield het damesweek blad Libelle zijn jaarlijkse voorjaars- en zomermodeshow in het Concertgebouw in Haarlem. Het was een show die zijn doel, namelijk zoveel mogelijk praktische en toch leuke kleren te tonen, volkomen be reikte. Libelle toonde ons uitsluitend mo dellen, die haast door iedere Nederlandse vrouw gedragen kunnen worden. De hemd jurk en de ballonjurk ontbraken. De mo dellen werden door vijf mannequins ge toond, die niet alleen een verschillend fi guur hadden, maar ook in leeftijd variëer- den. Alle kledingstukken waren naar kleur en dessin volkomen daarbij aange past. Het jonge meisje, dat de zogenaam de „teenagers" vertegenwoordigde droeg wijduitstaande rokken met petticoats), helle kleuren en vele jurken met een sier lijk uitgesneden hals. De jurken van de overige dames waren meestal niet wijd en de kleuren meer gedempt. Veel japonnen waren vervaardigd van een Nederlandse katoensoort, die zacht en soepel is als zij de en die doorgaat voor Franse of Zwitser se katoen. De Nederlandse vrouw koopt nu eenmaal liever iets dat uit het buiten land geïmporteerd is. Voor de pauze toon den de mannequins meest zomerjurkjes, strandpakjes en rokken, alle vervaardigd van katoen in de mooiste dessins; vooral de kleurencombinatie blauw-groen trok de aandacht.Na de pauze werd bewezen dat deux- en trois-pièces nog altijd heel mo dieus zijn en jacquard en pied de poule zijn hiervoor nog de meest geliefde stof fen. Een nieuwe stof, die Libelle op deze show toonde, leverde „the knitted look", De stof ziet eruit alsof zij gebreid is, doch zij is geweven, valt mooi soepel, en is vooral voor mantels uitstekend te ge bruiken. Ook iets nieuws op deze show was de „uit de hals gezette kraag", een kraag dus die de huid niet raakt. Het hoogtepunt van de show waren de vijf avondjurken, die volkomen bij het ty pe van de mannequins aangepast waren. Het jonge meisje was stralend en gehuld in een wolk van tule, de vrouw van vijftig droeg een strakke, donkere, heel gedistin geerde jurk, die naar het hartelijk applaus te oordelen erg in de smaak viel. Het pu bliek was enthousiast, vooral omdat Libel le duidelijk met deze show aangaf, dat de Nederlandse vrouw ook zonder vreemde extremiteiten heel modieus en goed ge kleed kan gaan. Een grote lakfabriek en een IJmuidens zakenman hebben gisteravond een demon stratieavond verzorgd, die werd gehouden in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan te IJmuiden. De vertegen woordiger der fabriek, de heer J. van der Zee, betoogde dat het gebruik van kleuren in de woning achterop raakte in het inter nationale streven om „alles met kleuren te jzeggen". Men heeft vooral de laatste tijd bestudeerd welke invloeden bepaalde kleuren op de stemming van de mens kun nen uitoefenen. „Men dient deze hoe danigheden niet te onderschatten", ver volgde de heer Van der Zee. Hij waar schuwde echter tegen een overmatig ge bruik van kleuren omdat men en vooral in de woning voor ogen moet houden dat „overdaad schaadt". Hij doorliep hierna met de aanwezigen de verschillende ver trekken van een huis en besprak de mo gelijkheden om ze een nieuw aanzien te geven. Hierna gingen de beide demonstra- teurs over tot een aanschouwelijke les in het lakken. Zoals ook de vakman de mees te aandacht schenkt aan de voorbehande ling van het te verfen oppervlak, zoals ontvetten, plamuren, schuren en grond- verfen zo moet ook de „huisschilder" zijn geduld op de proef stellen en zoveel mo gelijk de normale gang van zaken volgen. De aanwezigen zagen dit alles op het toneelplankier uitgevoerd en zelf kwamen enkele aspirantschilders een proeve van hun bekwaamheid afleggen. Na de pauze werden de vragen van de aanwezigen op deskundige manier beantwoord. haar man elkaar hadden kunnen vinden. Ben van Eysselsteijn las verscheidene passages uit het boek voor en voorzag deze van een duidelijke toelichting, waardoor de strekking van het werk goed tot uit drukking kwam. Dat zijn toehoorders het gebodene op prijs wisten te stellen, bleek uit de gespannen aandacht waarmee zij het betoog volgden en uit de ovatie, die de schrijver tot slot in ontvangst mocht nemen. Bij de voorbereiding van de begroting voor 1958 van het Openbaar Slachthuis is B. en W. van Beverwijk, zoals wij toen al mededeelden, gebleken, dat het niet mogelijk is tot een sluitende begroting te komen zonder een verhoging van de rechten voor het gebruik van het slachthuis en het keurloon. De rechten voor het gebruik van het slachthuis zijn sedert de vaststelling aan de heffingsverordening in 1937 niet verhoogd, terwijl de laatste wijziging van de keurlonen dateert van 1950. Deze zijn thans lager dan die welke elders gelden. Aangezien het nieuwe voorlopige slachthuis groter is dan het oude, is een aantal lasten naar verhouding gestegen. Ter voorkoming van misverstand wijzen B. en W. erop, dat de verbouwingskosten van geen invloed zijn, omdat deze werden afgeschre ven op de van hei rijk ontvangen vergoeding. Gesteld kan dus worden, dat ook bij handhaving van het oude slachthuis tariefsverhoging noodzakelijk zou zijn geweest, aldus het college. Teneinde de noodzakelijke tariefsver hoging zo min mogelijk en in gelijke mate voor de verschillende vleessoorten van invloed te doen zijn, stellen B. en W. de raad voor in de keur- en slachtgelden de volgende wijzigingen aan te brengen: de keur- en slachtgelden voor een stier, os, koe en een vaars zwaarder dan 300 kg geslacht gewicht en eenhoevige dieren zwaarder dan 200 kg geslacht gewicht wor den verhoogd van 11 op 13.50; die voor een stier, os, koe en vaars tot en met 300 kg geslacht gewicht worden verhoogd van 10 op 12.50; die voor een graskalf zwaarder dan 125 kg geslacht gewicht, pinken en eenhoevige dieren tot en met 200 kg geslacht gewicht worden verhoogd van 8 op 9; ingevoegd wordt een tarief van 9 voor een varken boven 150 kg geslacht gewicht en het tarief voor een varken tot en met 75 kg geslacht gewicht wordt verhoogd van 3 op 4. Eenzelfde verhoging zou moeten worden toegepast op het keurgeld voor ingevoerd vlees. Voor zover betreft losse partijen ingevoerd vlees stellen B. en V/. voor de tarieven voor spek en organen te verhogen van J 0.04 op 0,05 per leg en voor ander vers vlees en vet van 0,05 op 0,06. Voor de stalgelden zal de verhoging 0,05 tot 0,25 per etmaal moeten be dragen. terwijl de voedergelden voor groot vee dienen te worden verhoogd van 0,80 op 1,20 per etmaal. Bij invoering van bovengenoemde tariefs wijzigingen wordt een hogere opbrengst verwacht van 11.000, waarmede het aan vankelijk geraamde nadelig saldo kan wor den opgeheven.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6