ier is wat voor U/ ...en dat küfgt 11 zómaar Hof behandelde dodelijk ongeluk op Leidsevaart in 1956 THALIA Vijftig jaar getrouwd en 21 mensen het leven gered Havenberichten IJmond-agenda Zelfde straf geëist als de kantonrechter oplegdemaar ander vonnis Amsterdamse Beurs DE BEURS van gisteren Tegen het schuimen in en om vuilnisbakken Bouwvakarbeiders hopen op beter tijden 'S NACHTS OP DE BOULEVARDS GEEF ME EEN KANS Plaatwellerij koos nieuwe ondernemingsraad Het zeerecht Vreedzame toepassing van atoomenergie voor P.v.d.A. OLD CLOTHES NEW voor Textiel en Woninginrichting „Mandy" voor de CCB Onasis ook in passagiersvaart WOENSDAG 5 MAART 1958 Dinsdag werd door het hof in Am sterdam een appèlzaak behandeld tegen een 22-jarige Zandvoorter, die in de avond van 9 november 1956 op de Leidse Vaart betrokken was by een dodelijk ongeval op de hoek van de Pijlslaan en de Leidse vaart. Er kwamen drie dames van de Schouwtjesbrug af fietsen, waarvan twee stopten en één doorreed en overstak. Deze laatste werd bij de aanrijding zodanig ge wond, dat zij later is overleden. De procu reur-generaal eiste vernietiging van het vonnis van de kantonrechter wat de moti vering aangaat, maar eiste dezelfde straf: zes weken gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk, en ontzegging van de rij bevoegdheid voor vjjf jaar. Ook door de rechtbank te Haarlem was deze straf opgelegd, toen de verdachte daar in appèl terecht stond. Ter zitting had de Zandvoorter (ten tijde van het ongeval in dienst van een autoverhuurbedrijf, thans als chauffeur bij een aannemer werkzaam) verklaard, dat hij achteraf met behulp van de hem opgegeven lengte van de rem sporen de snelheid getaxeerd had op ze ventig tachtig. Het remspoor was echter in werkelijkheid 36 meter, zodat hij zich er nu op beriep, niet zo hard te kunnen hebben gereden, als hij toen had verklaard. Hij verklaarde goed te hebben opgelet, maar de dame toch niet te hebben gezien, vermoedelijk als gevolg van de schaarse verlichting en het glimmende wegdek. „Een dubbele reden om niet zo hard te rijden", vond de president. De beide metgezellen van de veronge lukte dame, die op de afrit van de Schouw tjesbrug wachtten en het ongeluk zagen gebeuren, verklaarden beiden, dat de auto nog ver genoeg weg scheen te zijn, maar met zeer grote snelheid was genaderd, voorts, dat de dame al met haar voorwiel de rijbaan had verlaten toen zij „geschept" werd, waaruit zij de conclusie trokken, dat de automobilist, indien hij opmerkzaam was geweest, haar nog had kunnen ont wijken. Ook de chauffeur van een uit zuidelijke richting genaderde NZH-bus legde een dergelijke verklaring af, of schoon hij toegaf, dat ontwijken met deze snelheid wel zeer moeilijk zou zijn ge weest. Hij had de snelheid van zijn tegen ligger ook op zeventig tachtig geschat. Hij verklaarde zélf des avonds dit punt altijd met 45 k 50 km per uur te passeren, waarop de verdachte opmerkte: „Natuur lijk, dit is een bus, die er vlakbij moet stoppen". De procureur-generaal verklaarde in zijn requisitoir, dat men in deze zaak reeds in de instructie „grove schuld" had doen val len en overtreding van art. 25 (zodanig rij den, dat de veiligheid van het verkeer in gevaar wordt gebracht), had tenlastegelegd. Voor deze overtreding heeft de kanton rechter hem dan ook veroordeeld en de rechtbank eveneens. Het accent valt in dit tenlastegelegde echter op „het niet tijdig naar links uitwijken", waardoor een aan rijding vermeden zou hebben kunnen wor den. En dat heeft de Hoge Raad nu juist niet bewezen geacht, waarom hij het von nis vernietigde en de zaak naar het hof verwees. De procureur-generaal zei zich hiermee geheel te kunnen verenigen, om dat de verdachte, uit het noorden komende, rechts langs de zich daar toen nog bevin dende rechter vluchtheuvel was gereden, waardoor men op het uiterst rechtse ge deelte van de weg komt en uitwijken, vooral met deze snelheid, onmogelijk is. Bovendien achtte de procureur-generaal door de getuigenverklaringen niet bewe zen, dat de dame de rijbaan al gedeeltelijk achter zich zou hebben gelaten toen de auto haar schepte. Aanders was zij niet op de motorkap en tegen de voorruit geko men. De procureur-generaal achtte echter op grond van de snelheid, ook al was deze in het gunstigste geval 70 kg geweest, roe keloos rijden, waardoor het verkeer in ge vaar werd gebracht, wel bewezen. Daarom vroeg hij dezelfde straf als de kantonrech ter had opgelegd, zij het op een andere grond. De raadsman van verdachte, mr. J. M. Gasille uit Den Haag, achtte het verbluf fend, dat getuigen geheel te goeder trouw zulke onware verklaringen kunnen afleg gen: de linker koplamp van de auto van zijn cliënt was beschadigd en het linker spatbord was ingedeukt: een duidelijk be- ~xcootxxxxx»oocooooooocooooooocooooooooooooooooocx5ocoa Vroege kermissfeer Er heerste dinsdagmorgen in café „De rustende jager" in Castricum een echte zij het wat vroege kermissfeer. Al ontbraken dan de schiettenten, de koppen van Jut, de oliebolkramen en de pierementen. Vele kermisexploitanten waren na melijk van heinde en ver toegestroomd om bij de verpachtig te trachten een standplaatsje voor de komende kermis in dit vriendelijke zomerse toeristen oord en het al even charmante Bakkum te veroveren. Uit de inschrijvingen j bleek overduidelijk, dat de kermis exploitanten er op gebrand waren om zich van een behoorlijke standplaats te i verzekeren en er bovendien veel voor over hadden om de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Burgemeester Smeets en zijn nijvere helpers moesten dan ook koortsachtig een lawine van inschrijvingsformulieren verwerken. In schrijvingsformulieren, waarin de aard van het kermisvermaak, de prijs, die men voor een standplaats over had en l de bepaling wel of geen concurrentie, j waren vermeld. Naarmate de stapel behandelde inschrijvingsformulieren steeg, steeg ook de stemming. Over en weer werden rake opmerkingen gelan ceerd en het geroezemoes nam onder j het genot van een edel glas bier of een verkwikkend glas limonade met de minuut toe. De gelukkigen, die een standplaats hadden weten te pachten gingen met een opgeruimd gezicht de deur uit. En de „ongelukkigen", die hierin niet wa ren geslaagd verlieten het café even eens in een opgewekt humeur. Daar zijn het tenslotte kermisexploitanten j voor. Want al is hun stemming niet al te best, zij laten dit niet blijken. Ten slotte is een kermis weliswaar voor deze mensen in de eerste plaats een zake- lijke aangelegenheid, maar plezier en jolijt vormen - ook voor hen - toch de boventoon. Te allen tijde. KCCOCOOOOCOOOOOOOOOOCOCOOOOOOOOOOOOOOOOOflOOOOOOOOOOCOCO wijs, dat de dame beslist nog niet met het voorwiel van de rijbaan af was. Dat in deze uiterst moeilijke zaken het schatten van de snelheid juist moet worden overgelaten aan Jan Publiek, dat ten eerste wel zeer weinig bevoegd is (waar zelfs de politie zich nog gemakkelijk tien kilo meter kan verrekenen) en ten tweede niet vrij is van sentimenten. Hij vestigde er de aandacht op dat na 36 meter de wagen stilstond en wanneer daarbij ook nog wordt gerekend met een z.g. schrikseconde, dan kan de snelheid nooit zo hoog zijn geweest. Anders zou er een remweg van 49 meter moeten zijn geweest. Bovendien kan de snelheid juist in deze zaak niet de doorslag geven, omdat deze verdachte op een voor- rangsweg reed. Tenslotte voerde de raads man ook nog een formeel verweer tegen de ontvankelijkheid van de kantonrechter in deze zaak. Het hof zal op 18 maart om half tien uitspraak doen. De commissie van voorbereiding voor de plaatselijke strafwetgeving heeft de Vel- sense gemeenteraad ter vaststelling aan geboden een voorstel tot wijziging van ar tikel 146 van de Algemene Politieverorde ning. (Dit artikel behelst het verbod om „zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders van de wegen of uit wateren as, afval of vuilnis te verzamelen of op te halen.") Het is gebleken, dat personen al of niet voorzien van een vergunning tot het opkopen van goederen zich voorwerpen toeëigenen, die bij de vuilnisemmers zijn geplaatst, hetgeen de commissie uit een oogpunt van openbare orde ongewenst acht. Deze handelingen van opkopers en anderen kunnen worden verhinderd door het genoemde artikel zodanig te wijzigen, dat het als volgt komt te luiden: Met boete van ten hoogste honderd gul den of hechtenis van ten hoogste zes da gen wordt gestraft ieder die anders dan in opdracht van de gemeentelijke reini gingsdienst van de weg as, afval, vuilnis, lompen, oud huisraad, oude metalen, pa pier of oud verpakkingsmateriaal ver zamelt of ophaalt. Onder grote belangstelling der leden heeft de Heemskerkse afdeling van de r.-k. Bouwvakarbeidersbond dinsdagavond in zaal Kloes haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer J. Nijman, schetste in zijn openingswoord de moeilijkheden waarmee vooral de bouwvakarbeiders in deze tijd van bestedingbeperking hebben te kampen. Het jaar 1957 was goed te noemen maar in het nieuwe jaar zijn de moeilijk heden steeds groter geworden. Ter illus tratie hiervan werd medegedeeld dat in 1957 in Heemskerk ingevolge de Werkloos heidswet een bedrag werd uitbetaald van f 3126,43, een bedrag dat dit jaar al in twee maanden werd betaald. De heer Nijman sprak de wens uit dat spoedig een kentering ten goede zal komen. Het ledental van de afdeling is constant gebleven, aldus bleek uit het jaarverslag van de secretaris de heer M. Lammers. Wegens drukke werkzaamheden zag de penningmeester de heer M. Kunnen zich genoodzaakt zijn functie te ruilen met het medebestuurslid de heer C. de Wit. Tot besluit van deze geanimeerde ver gadering werd medegedeeld dat de afdeling volgend jaar januari haar veertigjarig be staan hoopt te herdenken. Nu reeds wor den voorbereidingen getroffen om een pas sende viering hiervan te organiseren. D.IJ.V. besluit seizoen met viswedstrijd Ter afsluiting van het seizoen organi seert de Beverwijkse hengelsportvereni ging „De IJmond Vissers" op zondag 9 maart een onderlinge wedstrijd in Mid- denmeer. ADVERTENTIE het theater met de beste films DONDERDAG a.s. 8 uur in onze serie speciale voorstellingen Anne Baxter - Steve Forrest in in kleuren en cinemascope. Een boeiend verhaal, verfilmd in de duistere buurten van Parijs, waarover men slechts fluistert.... 18 jaar Vanaf a.s. VRIJDAG vertonen wij Een waarschuwing voor alle jonge meisjes „Een kameraad zei tegen mij: jongen je moet eens mee gaan naar Enkhuizen. Nu, ik had toch geen ver kering en toen ben ik maar met 'm mee gegaan. Daar ontmoette ik haar". Dat vertelde de 74-jarige heer J. H. van der Wel, die vandaag met zijn zeventig jarige echtgenote en de bij na voltallige familie feest viert omdat het echtpaar vijftig jaar geleden in het huwelijksbootje stapte. De gouden bruidegom heeft van z'n twintigste jaar af gevaren op trawlers, '•tij heeft dat kennelijk met plezier gedaan; aan een stuk verhaalt hij van aar dige en interessante voor vallen uit zijn „vaarbaan". De heer Van der Wel is aanvankelijk als stoker en later als machinist in dienst geweest van vele rederijen, ondermeer van Planteit, Groen, de Algemene en de V.E.M. Ook heeft hij nog op de papierfabriek en een ijsfabriek gewerkt. „Ik heb in m'n lq\*pn .yy«I 21 mensen helpen redden. Heb er alleen nooit een lintje voor gehad", zegt hij. Even zwijgt hij en vervolgt dan zijn relaas. „Maar die keer dat we er dertien heb ben gered, toen was het erg. We hebben toen met onze trawler het zeilschip „Vio let" naar binnen gesleept. De mensen op het zeilschip ivaren vastgebonden aan dek". Dan vertelt de feestende varensgezel over zijn echt genote. „Zij heeft altijd voor de huishouding ge zorgd en is vroeger ook ïog baker geweest". „Hoeveel kinderen de heer en mevrouw Van der Wel groot hebben ge bracht?" Elf waren het er. Nu mag het gouden echt paar zich ook nog verheu gen in het bezit van 24 kleinkinderen en een ach terkleinkind. „Of de heer Van der Wel wel eens een keertje ruzie met zijn vrouw heeft ge maakt". „Natuurlijk", zegt hij, „wie zegt, dat hij nooit eens ruzie heeft gehad met z'n -vrouw die liegt. Maar we hebben het toch altijd best met elkaar kunnen vinden". Dat de kinderen van de beer Van de Wel wel het een en ander voor hun va der en moeder over hebben blijkt uit het feit, dat zij een jaar hebben gespaard om het gouden huwelijks feest te kunnen vieren. En het is een feest geworden, reken maar. Het huis was van onder tot boven ver sierd met vlaggetjes, er waren heel wat cadeaus en er werd een lekker glaasje geschonken. Bovendien komt vanavond een aantal muzikanten het gouden echtpaar een serenade bren gen, hetgeen dan tevens het hoogtepunt van het feest zal betekenen. Bridgenieuws van „Never Down" De stand na de vierde ronde om het clubkampioenschap bij de r.-k. bridgeclub Never-Down te Beverwijk luidt: Groep één: 1. v. BalenTervoort 232,23; 2. H. DuinP. Poncin 217,16; 3. Mevrouw GroenJ. Schaaper 211,76; 4. J. Huls Horsthuis 203,48; 5. Gebr. Groen 202,68. Groep twee: 1. Mevrouw Schaapme vrouw Schaaper 221,24; 2. J. HamersG. Schaaper 216,56; 3. TimmerWillems 215,89; 4. SchuijtSchuijt 203,58; 5. P. Schut—J. Mohr 199,67. Op dinsdag kwamen in IJmui den bin nen: Burgundia van Rouen, Stad Vlaar- dingen van Kirkeness, Tobias U Borthen van Grangemouth, Kassei van Antwerpen. Aenas van Antwerpen, Adriaantje Eli sabeth van Liverpool, Lucas Bols I van Helsinki, Jason van Antwerpen Naes Dragon van Amuabay, Bloem fontein ,-an Antwerpen, Behle van Stockholm, Wittekind van Udevalla, Oos- terdiep van Karlskrona, Roelf van La Palice, Ritornel van Ipswich, Anna Elisa beth van Londen, Franka II van Huil, Biesbosch van Brussel, Willem van Skare- havn, Cabinda van Le Havre. Vertrokken zijn: Gretchen Muller naar Hamburg, Wiros naar Stochholm, Harrow- gate naar Rotterdam, Artura naar Rotter dam, Wubbina naar Dublin, Victor naar Gothenburg, Meliskerk naar Genua. Poz- nan naar Gdynia, Anna Henny naar Ant werpen, Ahskhabad naar Novorossisk, Frieda Blokzijl naar Boston, Roebiah naar Zeebrugge, Jonet naar Rotterdam, Bur gundia naar Rotterdam, Hoogland naar Cebutal, Lagos Magigan naar Rotterdam, Portoria naar Pepel, Prins der Nederlan den naar Hamburg, IJstroom naar Leith, Gerd naar Londen, Arion naar Bremen, Bittern naar Fotterdam, Barok naar Ca lais, Vechtstroom naar Huil, Amstelstroom naar Londen, Kim naar Perzische Golf. Bij de N.V. De Plaatwellerij heeft dins dagmiddag de verkiezing van de nieuwe ondernemingsraad plaats gehad, waarbij ten opzichte van 1956 een aantal wijzi gingen zijn voorgekomen. Het meest op merkelijke was, dat er van de vrije lijst met vier bestaande zetels twee zetels zijn overgegaan naar de erkende vakorgani saties, waardoor de NVV-vertegenwoordi- ging van één zetel op twee zetels is ge komen en de KAB en CNV, die tot nu toe samen drie zetels bezetten er thans elk twee hebben gekregen. Er waren 207 stemgerechtigden, van wie er 190 stem uitbrachten, waarvan er vier ongeldig waren. De thans gekozen leden van de ondernemigsraad bij De Plaatwel lerij zijn de heren: P. Zwaan en F. Korf (NVV); W. Michel en B. Robben (KAB); M. van Duijn en A. Meerkerk (CNV); C Berghuis en A. v. d. Steeg (vrije lijst); L. Otte, J. J. Felix en A. Pallesen (beambten). Voorlichtingsmiddag voor padvindersgroep Het ligt in de bedoeling om jongens in de leeftijd van 8 tot 17 jaar zeer binnen kort gelegenheid te geven toe te treden tot de onlangs in Heemskerk opgerichte alge mene Padvindersgroep. Voor ouders van jongens die hiervoor belangstelling hebben wordt op zaterdag 8 maart een voorlichtingsmiddag gegeven in het Hervormd verenigingslokaal aan de M. van Heemskerkstraat. Het oprichtingscomité bestaat uit de heren: J. Kooger, Van Ruusbroecstraat 25, R. F. de Mink, Van Ruusbroecstraat 23 en G. A. de Boo. Er is een comité van aanbeveling samen gesteld dat bestaat uit de heren: H. Nielen, burgemeester; J. F. Dikkenberg, arts; ds. M. Wendte, N.H. predikant; P. de Graaf, gemeenteraadslid; T. Wentink, gemeente raadslid; J. D. Visselman Bosch en W. F. de Wit. GENèVE (Reuter) In een van de commissies van de conferentie over het Zeerecht heeft de Nederlander W. Ripha- gen verklaard dat de vrijheid van scheep vaart inhoudt het recht van de schepen van alle nationaliteiten om deel te nemen aan de internationale handel. Dit recht geldt niet alleen in volle zee, maar ook daarbuiten wanneer het vervoer van goe deren en passagiers van de ene haven naar de andere betreft. Sprekende over eilandenrijken zoals In donesië en de Philippijnen merkte de Russische prof. Toenkin, volgens UP, op, dat voor hen de kwestie der territoriale wateren alleen goed kan worden opgelost wanneer de conferentie rekening houdt met de belangen van de betrokken rege ringen. In het Indonesische geval is de kwestie zelfs van vitaal belang voor de be trokken regering. Prof. Toenkin vestigde er de aandacht op, dat zijn regering geen verklaring heeft afgelegd over de recente aanspraken van Indonesië, en dus geacht mag worden daarmee stilzwijgend in te stemmen. Wegens ziekte van de heer Alfred Mozer vond de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid, afdeling Velsen-Noord, dinsdag avond in de gemeentezaal aan de Van Diepenstraat de heer drs. A. R. Vermeer uit Arnhem in haar midden om te spreken over de vreedzame toepassing van atoom energie. De heer Vermeer wees er op, dat na de tweede wereldoorlog de behoefte aan krachtenergie, ook in ons land enorm is gestegen, temeer waar ook de landbouw meer en meer gemechaniseerd wordt. Hier door is in alle landen in Europa een vraag stuk wegens toenemend energietekort ont staan. In de Europese landen, behalve Rus land en de Satellieten, kon men in 1955 80 percent van de energiebehoefte dekken, zodat aan steenkool, olie enz. 20 percent moest worden geïmporteerd. In 1957 ver onderstelt men, dat het energietekort 37 percent zal bedragen. Verhoudingsgewijs is Nederland er met deze tekorten het slechtst aan toe, want in 1955 moest 47 per cent worden geïmporteerd en in 1975 den ken de deskundigen, dat ons land zijn be hoefte voor slechts een derde zal kunnen dekken. Volgens de deskundigen kan ons land niet zijn eigen energiebronnen opvoe ren, ondanks de exploitatie van de nieuwe Beatrix-kolenmijn kan met moeite de pro- duktie constant worden gehouden. De aardolieprodukten in ons land zal wel meevallen, maar voorziet ook niet in het tekort. De wereldvoorraden hebben even zeer grenzen, hoewel nieuwe olieveldont dekkingen mogelijkheden geven. Al deze problemen hebben thans een uitweg ge zocht naar het nieuwe middel: kernsplit sing, die grote voordelen geeft als men weet dat de warmteproduktie van één gram uranium gelijk is aan die van 3000 kilo steenkool. „Humanitas" Beverwijk heeft voorlopig bestuur De afdeling Beverwijk van „Humanitas" is er in geslaagd een voorlopig afdelings bestuur te formeren, dat als. volgt is sa mengesteld: de heer W. Semeins, voorzit ter: J. Besjjebreur, .Hendrikslaajn 3, Bever wijk, secretaris; L! Otte, penningmeester; mevr. Overmeeren-v. Tintelen, 2e penning meester en de heer A. Sluis. Dit bestuur wil de organisatorische basis leggen voor de verdere opbouw van het werk. Wanneer deze basis wat hechter is, wil men een ledenvergadering uitschrijven om dan een definitief bestuur te kiezen. Aanbesteding in Beverwijk van bestratingswerken Dinsdagmorgen werd in de brandweer kazerne te Beverwijk door de dienst Open bare Werken openbaar aanbesteed grond werken en bestratingswerkzaamheden ten behoeve van de Meerstraat en de Spoor- singel. Door veertien firma's werd als volgt ingeschreven: 1. J. H. Meijer, Am sterdam 84.912; 2. A. Spoor, Driehuis 82.777; 3. Aanneembedrijf G. van Duyn, Katwijk aan Zee 79.777; 4. Fa. P. en L. van Vuuren, Beverwijk 77.800; 5. N.V. Aannembedrijf V.S.A., Beverwijk 77.300; 6. Fa. A. v. d. Marei, Hoofddorp 77.000; 7. J. de Bie, Beverwijk f 76.947; 8. G. Hul- sebos, Bloemendaal 76.950; 9. Fa. Eg- mond en Zn., Leiden 74.795; 10. Fa. Rein- horst Massink, Badhoevedorp Amsterdam 74.680; 11. H. J. Vessies, IJmuiden 74.400; 12. N.V. Aanneem Maatschappij voorheen H. Bolsenbroek, Bloemendaal f 72.900; 13. J. J. N. Posch, Beverwijk 72.700; 14. Th. A. C. Schram, Beverwijk 66.200. De begroting was 75.100. De gun ning is aangehouden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Uw kostuum binnen 1 dag gereed zonder prijsverhoging KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3K°/o Nederl. '47 SVVi» 3 °/o Nedl. 1962/64 90% A. K. U 150% 150 Calvé Delft 300 Van Gelder Zonen 173 K. N. Hoogovens 275 Nederl. Ford 169 N Kabelfabriek. 225 gew.Philips Gloeil. 260% 260 Pref.PhilipsGloeil. 146% Unilever 336% 336 Wilton Feyenoord 205 Dordtsche Petrol. 625 Kon. Petroleum.. 149,20 150,80 Billiton 174 A'dam Rubber 47 K. L. M 106 Holl. Amer. Lijn 135 K. N. S. M 225% N. Scheepv. Unie 113 v. Nievelt Goudr. 145 Phs. v. Ommeren 192% H. V. A 83% Verg. Deli Mij en 62% Amsterd. Bank 192% Nat. Handelsbank 74 Ned. Handel Mij 146% Rotterd. Bank.... 162 Twentse Bank 157% Anaconda Copper 413/s Bethlehem Steel 39% U. S. Steel 59-% General Motors.. 33l5/u 63 22 heeft weer groot succes met haar verras sing voor haar klanten. De waardebiljetten die de werkelijke waarde van geld hebben zijn graag ge wild. Deze actie duurt enige maanden. U kunt ze sparen, zodat u na korte tijd een spaarpotje heeft. Met de waardebiljetten kunt u dan bij ons uw inkopen doen, zonder dat het u geld kost. Waardebiljetten krijgt u gratis bij uw contante aankopen, n.l. bij elke 2.50 een biljet van 10 cent. bij elke 25.00 een biljet v. 1 gulden uitgezonderd enige merkartikelen. Onze voorjaarscollecties in alle afde lingen zijn gereed. Zie onze speciale etalages en zie vrijblij vend binnen onze enorme sorteringen enprofiteer van onze geld-reclame, het geeft u groot voordeel. CENTRUM GALERIJ LANGE NIEUWSTRAAT/ MARKTPLEIN TELEFOON 5205 IJMUIDEN Op donderdagavond 6 maart wordt in het Luxortheater te Beverwijk gedraaid als laatste film van dit seizoen de zo hoog gewaardeerde film „Mandy" van de En gelse regisseur Alexander Mackendrick. Het verhaal van de film „Mandy" is ont leend aan het boek „The day is ours" van de schrijfster Hilda Lewis. Het is een film geworden die vaak uitstijgt boven het beste wat Mackendrick gemaakt heeft en dat zal voor hen die zijn „Whisky Galore", „De man in het witte pak" en „The Maggie" hebben gezien, heèl wat zeggen. l)*-J i'ïji: AMSTERDAM Scheepvaarten lagen aan de vaste kant. Het radiobericht dat Japan geen schepen beschikbaar wil stellen voor de vaart in de Indonesische wateren, nu de K.P.M.- schepen hun diensten aldaar niet meer on derhouden, had een gunstige invloed op de koersen van de scheepvaartaandelen, die hun belangen in Indonesië hebben. Een en ander had tot gevolg dat er ook vraag los kwam van publieke zijde voor de andere scheepvaartaandelen, waardoor het ge heel in deze sector een vast karakter kreeg. De markt sloot op de hoogste koers van de dag met winsten van 2 tot 4 pun ten ten opzichte van maandag. Aandelen Kon. Olie profiteerden van de koersstijging van de olieaandelen in Wall- street en konden zich op 149.20 drie gul den zeventig verbeteren. Het fonds lag hierdoor iets boven pariteit New York. Aandelen Philips blijven de aandacht vra gen en worden nog steeds voor Londense rekening uit de markt genomen, terwijl ook het publiek zich niet onbetuigd laat. Na een opening op 259V2 trok de koers aan tot 261. De koerswinst bedroeg ongeveer 5 pet. vergeleken bij de vorige dag. De 5-pct. convertibele obligaties Philips wa ren eveneens aan de vaste kant en werden geadviseerd op 115'/2, tegen maandag 114V2. De jaarcijfers van het Philipscon- cern kunnen eind van deze maand wor den tegemoetgezien. De beurs rekent er op, dat deze cijfers over het boekjaar van 1957 gunstig zullen zijn. Unilever en AKU profiteerden slechts in geringe mate van de gunstige beursstemming. Eerstge noemde steeg een punt terwijl AKU prijs houdend bleef. K.L.M. verbeterde opnieuw een halve gulden. Cultures konden ook iets aantrekken. Amsterdam Rubber ongeveer een punt hoger evenals Verenigde Deli. In de staats fondsen trad een reactie in speciaal voor het kortlopende papier. Er viel nog al wat aanbod te verwerken waardoor de koers zich ongeveer pet. lager stelde dan maandag. Rentespaarbrieven werden iets lager vernomen op IO3V2 (103%). Aandelen Gazelle-Rijwielfabriek werden geadvi seerd op 112 pet., tegen een laatst gedane koers van 105, op het gepubliceerde jaar verslag. Verder werden nog vernomen aandelen Korenschoof op 92-94 tegen maandag 100 laten; Billiton op 171-172 (167). Prolongatie 4V2 pet. (ANP). NEW YORK Het koersverloop was onregelmatig stij gend bij een wat grotere omzet. Van de industriewaarden trokken de olies het sterkst de aandacht. De staalfondsen slo ten over het algemeen hoger. Tabaks- en autowaarden waren verdeeld. De chemie- fondsen waren vast. Bij de individuele fondsen was er meer te beleven. Bucyrus Erie, American Hawayian Steamship en Haveg Industries daalden 3 tot 5 dollar; andere echter stegen 2 tot 3 dollar. Het industriegemiddelde liep voor de derde achtereenvolgende maal omhoog en wel van 443,38 tot 445,06. Men acht dit een technisch herstel omdat de stijging niet gevolgd werd door spoorwegen van 102,52 naar 102,32 en openbare nutsbe drijven van 72,42 naar 72,34. Van de 1.118 verhandelde fondsen sloten er 552 hoger en 329 lager. De omzet bedroeg 2.010.000 aandelen tegen 1.810.000 op maan dag. (UP). LONDEN, (UP) De Griekse scheeps- magnaat Aristoteles Anosis heeft twee pas sagiersschepen van 5.000 ton aan zijn vloot toegevoegd. Hij heeft de twee boten, zijn eerste passagiersschepen, naar hij meedeelde, voor zes miljoen dollar aange kocht van de Griekse regering. Het zijn de „Achilles" en de „Agamemnon". WELSEN WOENSDAG 5 MAART Thalia: „De hel van Parijs", 20 uur. Rex: Geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum: Cultureel Ge bouw, open van 9.30-12 en 14-16.30 uur. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Hei- destraat, open van 10-12.30, 14.30-17.30 en 19-21 uur; filiaal open van 14-17 uur (jeugd). „Fotokring Velsen", 20 uur, Cultureel Gebouw, „Parijs in kleuren". R.K. Leeszaal en Bibliotheek: (jeugd bibliotheek), Willemsbeekweg 96, open van 14.30-17.30 uur. DONDERDAG 6 MAART Thalia, 20 uur: ,,'s Nachts op de boule vards". Rex: Geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum: Als woensdag. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei- destraat, open van 10-12.30 uur; filiaal geopend van 10-12 uur, Wijkerstraat- weg 77. Chr. Oratoriumvereniging „Looft den Heer": Uitvoering van de „Mattheus Passion" in de Ned. Herv. Kerk aan de Kanaalstraat te IJmuiden. Aanvang 19.30 uur. Raadhuis, 9.30-12 uur: Spreekuur wet houder van openbare werken. „Alcoholics Anonymous", 20 uur: Spreek uur in zaal Abelenstraat. BEVERWIJK WOENSDAG 5 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Dè laatste jaren van Mary Hilton". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „The Benny Goodman Story". K.S.A.-gebouw, 20 uur: Turnuitvoering „Sport Staalt Spieren" (SSS). De Groentenbeurs, 20 uur: Vergadering Bloembollencultuur. De Groentenbeurs, 20 uur: Lezing voor Katholiek Vrouwengilde. Doopsgezinde Kerk Meerstraat, 20 uur: Lezing over Griekenland door echtpaar Hinlopen. Gebouw „Nieuw Leven", Baanstraat 74, 20 uur: Jaarvergadering Ned. Ver. tot Afschaffing Alcoholhoudende Dranken, 't Centrum, 20 uur: Boekenweek, lezing voor Boekhandel Dingier. K.S.A.-gebouw, 20 uur: Rome-filmavond. Ned. Herv. Verenigingsgebouw, Schans, 14.30 en 16 uur: Film voor kinderen door het C.N.V. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 15-17 uur; lees- en studie- hoeken geopend van 15-17.30 uur; jeugd leeszaal geopend van 15-16 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 10-13 en 15-18 uur; lees- en studiezaal geopend van 10-13 en 15-18.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 14-17 u. „Het Groene Huis", jeugdleeszaal en uit lening, geopend van 15-16.45 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10-11 en 17.30-19 uur. DONDERDAG 6 MAART K.S.A.-gebouw, 20 uur: Turnuitvoering Sport Staalt Spieren. Luxor Theater, 19 en 21 uur: Filmavond Commissie Cultureel Beverwijk. Deken Waarestraat 50a, 2C uur: Lezing door C. Uitenbogaard voor Humanitas. Het Centrum, 20 uur: Lezing voor Bever wijkse Boekhandel. Het Centrum, 14.30 uur Lezing voor Ned. Ver. v. Huisvrouwen. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 10-13 uur; lees- en studiezaal geopend van 10-13 en 15-18 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.k. leeszaal, ge opend van 10-11 en 17.30-19 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9