Geen bepaalde uitspraak na debat over werkloosheid Tweede Amerikaanse kunstmaan zoek Koning Saoed zou Nasser willen laten vermoorden Ae MORRIS before (/ocffuf// Weer bommen en granaten voor Sumatra en Celebes HET WEER Over een maand komt er een industrialisatienota Haarlems Dagblad TWEEDEKAMER WACHTAF „Particuliere bouw niet in de kou" Kolonel Serraj zegt zaak te hebben aangebracht na inning van cheques Sungei Dareh en Bitung Maartse buien Het woord is aan Droste ontslaat 42 man Orderpositie hierop niet van invloed Eisenhower laat deur voor topconferentie open Bankbedienden in traangas Nieuwe trein tussen Beverwijk en Haarlem 72e JAARGANG No 202 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 6 MAART 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 50 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Radiografisch ontvangen foto van de lancering der tweede Amerikaanse aardsatelliet te Cape Canaveral. CAPE CANAVERAL (Reuter) Het Amerikaanse leger heeft woensdag te Ca pe Canaveral in Florida, met behulp van een Jupiter-C-raket, een tweede kunst maan gelanceerd doch verscheidene uren na de lancering waren nog geen ra- dioseinen ontvangen en verkeerde men nog in het onzekere over deze „Beta-Ex- plorer (verkenner). De mogelijkheid bestaat dat de tweede verkenner niet in zijn baan is gekomen of dat de beide zenders niet werken, Het 1 an nog wel enige dagen duren voor men alle gegevens heeft uitgewerkt en zekerheid heeft. Als de lancering mislukt is, moet de Be ta-Explorer tussen Amerika en Afrika in de Atlantische Oceaan zijn gestort. Volgens sommige radargegevens zou het vierde raketdeel niet gewerkt hebben, doch ande re aanwijzingen maken het waarschijnlijk dat de radiozenders niet werken. Als de potloodvormige satelliet toch in zijn baan is gekomen, zal men hém wellicht met op tische of andere middelen kunnen waarne men. De „Beta-Explorer" weegt ruim veertien kilo, iets zwaarder dan de op 31 januari ge lanceerde „Alfa-Explorer". De gezamenlijke wetenschappelijke in strumenten wegen bijna vijf kilo. Voor de eerste „trap" van de Jupiter-C., de Red- stone-raket, is in plaats van vloeibare zuurstof en lucht, een speciale brandstof, Hydyne genaamd, gebruikt, waarvan de samenstelling geheim is. Hydyne geeft de Redstone meer stuwkracht en een groter bereik. WASHINGTON (AFP) —De Ameri kaanse luchtmacht bestudeert een ont werp voor een kunstmaan, die boven een bepaald punt op de aarde blijft staan en bijgevolg dienst kan doen als observatie post of afvuurinrichting, zo heeft generaal Irvine op een bijeenkomst verklaard. Vol gens hem wordt gedacht aan een appa raat, dat in de omwentelingsrichting van de aarde kan worden gelanceerd en dat met raketten is uitgerust om de snelheid te kunnen vergroten of verkleinen. LONDEN (UP) Radio Moskou deelde woensdagavond mee, dat de tweede Rus sische aardsatelliet vandaag 1.766 omwen telingen rond de aarde volbracht zou heb ben. Verwachting tot morgenavond: Enkele regen-, hagel- of natte- sneeuwbuien, afgewisseld door opklaringen. Matige tot krach tige, tijdelijk harde wind tussen west en noord, tamelijk koud weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. Het debat in de Tweede Kamer over de werkloosheid is gisteren geëindigd zonder dat bepaalde uitspraken zijn gedaan. De in uitzicht gestelde moties werden niet ingediend. Minister Suurhoff zei, dat het economische structuur probleem, de grote werkloosheid in bepaalde gebieden, beter kan worden be sproken aan de hand van de industrialisatienota. Deze zal over ongeveer vier weken worden ingediend. De kwestie van belastingverhoging ter dekking van de extra uitgaven voor de werkverruiming staat nog open, zei minister Suurhoff. De regering heeft echter geen afwijzende beslissing genomen. Die beslissing zal over enige tijd vallen, als een beter inzicht in de economische en financiële toestand mogelijk is. In ieder geval heeft de regering er nota van genomen, dat de woordvoerders van P.v.d.A., K.V.P., A.R. en C.H.U. belastingverhoging niet afwijzen als het niet anders kan. toestand in de tweede helft dit jaar beter zal worden, nadat de eerstkomende maan den nog moeilijk zullen zijn om met de particuliere woningbouw op gang te komen. In dit opzicht had de heer Bommer (P.v.d. A.) de verwachting uitgesproken, dat dit jaar totaal nog wel 90.000 woningen gereed zullen komen, maar dat in 1959 het aantal zal terugvallen op 65.000. Daarom voelde ook hij wel iets voor een rentebijslag of tweede hypotheek voor de niet dure wo ningen om de particuliere bouw te stimu leren. Een overgrote meerderheid in de Tweede Kamer bleek dus iets te willen doen ter ondersteuning van de particu liere woningbouw, maar tot een uitspraak kwam de Kamer echter niet. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, ir. Witte, wees een rente bijslag of tweede hypotheek af als middel om de particuliere woningbouw te bevor deren. Als bezwaar noemde hij de admini stratieve rompslomp. De rente zou kunst matig hoog worden gehouden. Bovendien moet men niet de kapitalen onderschatten, die nodig zouden zijn. Het geld zit niet in de schatkist. Bovendien had de minister nog twaalf andere argumenten (die hij niet opsomde) tegen rentebijslag en tweede hypotheek. Hij gaf toe dat de particuliere woningbouw de laatste maanden terugge lopen is. Daarom is in februari de premie regeling voor de particuliere woningbouw verbeterd. Er is daardoor voor de particu lieren een gunstiger klimaat ontstaan. De verruiming van de kapitaalmarkt en de daling van de rente leiden ook tot omstan digheden, waardoor het voor de particu liere bouw mogelijk wordt, weer aan de slag te gaan. Men moet niet de voorstelling wekken, vermaande de minister, dat de regering de particulieren in de kou laat staan. Gemid deld wordt voor de particuliere premie- bouw een subsidie verleend van 5300 gul den per woning. Dat bedrag behoeft niet te worden terugbetaald. De minister meende dat de gemeenten meer open moeten staan voor de particuliere bouw bij de toewijzing van grond. Zij moeten inzien, dat de volks huisvesting mede afhankelijk is van de mate, waarin zij de particuliere bouw aan moedigen. Voorzorgen Indien de kapitaalmarkt niet ruimer wordt en in weerwil van de nieuwe pre mieregeling de woningbouw achterblijft bij de mogelijkheden met de beschikbare bouwcapaciteit, zullen grotere subsidies nodig zijn, maar dan in de vorm van jaar lijkse bijdragen of hypotheekregelingen. De minister zou het zeer betreuren indien in die richting moet worden gekoerst. Maar om eventueel gereed te zijn, laat hij der gelijke regelingen thans uitwerken. Hij is er echter van overtuigd, dat de Ontwikkelingsgebied Over de werkloosheid zei minister Von deling als waarnemend minister van Eco nomische Zaken dat de snelheid van de ontwikkeling de regering had verrast. Nog in november verzette minister Zijlstra zich tegen herstel van de in april afgeschafte premie voor industrievestiging in de ont wikkelingsgebieden met grote blijvende werkloosheid. Thans is die premieregeling ten dele hersteld. Voor hulp aan de ont wikkelingsgebieden, waarop de heer An- driessen vooral had aangedrongen, zei mi nister Vondeling, dat een verbeterde rege ling in voorbereiding is. De hoofdlijnen daarvan zullen vermeld staan in de indu strialisatienota. Het is echter nog de vraag of alle ontwikkelingsgebieden voor die premieregeling weer in aanmerking komen. Een concentratie op een klein aantal kern gebieden wordt wenselijk geacht, maar het is ook mogelijk, dat er nieuwe gebieden in worden betrokken. Minister Suurhoff verklaarde tenslotte nog dat ons volk meer zal moeten sparen omdat in de komende jaren, in samen hang met de eenwording van Europa, enorme investeringen nodig zullen zijn. „Ik ben ervan overtuigd," aldus de minister, „dat het Nederlandse volk in de toekomst genoodzaakt zal zijn een aanzienlijk groter deel van het nationale inkomen te sparen om de werkgelegenheid in stand te houden". Na de discussie over de industrialisatie nota zal de regering overwegen aan de S.E.R. advies te vragen over de economi sche toestand en de vooruitzichten. Abd-El-Kader: Verzamel de woorden der wijzen en deugdzamen als kostbare parels. Bjj Droste's Cacao- en Chocoladefabrie ken n.v. te Haarlem hebben 42 werknemers de mededeling ontvangen, dat zij met in gang van 12 april 1958 zullen worden ont slagen. Het gaat hier om personeel, dat in het najaar van 1956 uit de „kop" van Noordhol land is aangetrokken en met wie destijds uitdrukkelijk was overeengekomen dat het dienstverband slechts van tijdelijke aard kon zijn. Deze werknemers, zogenaamde „pendelaars", worden dagelijks per autobus naar en van Haarlem vervoerd. Bedoelde werknemers in hoofdzaak hulparbeiders werden indertijd aange nomen voor de drukke wintertijd, welke van november tot omstreeks half april duurt. Het lag in de bedoeling hen in april 1957 te laten afvloeien, omdat men dan weer de beschikking zou hebben over werkkrach ten uit Haarlem en omgeving om het nor male werk in de fabriek te verrichten. Tengevolge van de krappe arbeidsmarkt in het begin van het vorige jaar was dit personeel echter niet te krijgen en heeft men de pendelaars gehandhaafd. Daar er op het ogenblik meer aanbod op de ar beidsmarkt is heeft de bedrijfsleiding be sloten geen gebruik meer te maken van de diensten der pendelaars. Men verzekerde ons dat het ontslag niets uitstaande heeft met de orderpositie. De werknemers, aan wie schriftelijk onder op gaaf van redenen ontslag is aangezegd, hebben tot dusver hierop niet gereageerd. In de Houtrakpolder onder Halfweg bevindt zich de enige kwekerij voor everzwijnen in Nederland. Woensdag was er verkoopdag. Een handslag be krachtigt de overdracht van een aan tal der borstelige varkens aan een nieuwe eigenaar. ADVERTENTIE 1 6ARÏQJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 V afe.' FERD. BOISTR. 48 A' DAM TEL. 717.1.62 ZWEEDSE SUèDE DAMESJASJES WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse pers conferentie meegedeeld, dat de Russen bereid zijn naar de Verenigde Staten te komen voor een topconferentie. De presi dent stelde zich geheel achter minister Dulles, die de Russische voorwaarden voor een topconferentie heeft verworpen, doch verklaarde met nadruk dat de Ver enigde Staten nooit de deur voor een der gelijk overleg zullen sluiten. Als er ergens een weg zou worden ontdekt, die naar eni ge ontspanning kan voeren, is hij als pre sident bereid die weg te gaan, ongeacht de moeilijkheden. De president zei er zeker van te zijn dat Dulles niet had bedoeld, alle deuren voor overleg met de Russen te sluiten. PARIJS, (AFP) In een NAVO commu niqué is gezegd dat de persberichten als zou de NAVO-raad het Russische voorstel aangaande een topconferentie verworpen hebben, alle grond missen. DAMASCUS (Reuter) De chef van de inlichtingendienst van het Syrische leger, kolonel Abdel Hamid Serraj, heeft koning Saoed van Saoedi-Arabië ervan beschul digd, dat hij hem meer dan tweehonderd miljoen gulden heeft aangeboden voor het vermoorden van president Nasser en het verhinderen van de Egyptisch-Syrische aaneensluiting in de Verenigde Arabische Republiek, waarvan heden de voorlopige grondwet is afgekondigd. Serraj verklaarde, dat de schoonvader van koning Saoed, Assad Ibrahim, hem cheques voor twintig miljoen gulden had gegeven en hem meer geld, en het presi dentschap van Syrië, had beloofd als hjj zou slagen. Kolonel Serraj had de cheques in Da mascus geïnd en de Egyptische opperbe velhebber van de Egyptisch-Syrische strijdkrachten, maarschalk Hakim Amer, van het komplot op de hoogte gebracht. Het geld zal nu voor de zware industrie van de Verenigde Arabische Republiek gebruikt worden. Serraj zei, dat het plan was gemaakt Nasser tijdens een reis met een vliegtuig te laten verongelukken door het toestel neer te schieten. De Verenigde Staten, die op de hoogte gesteld waren, zouden het nieuwe bewind in Syrië direct erkend heb ben, zo zei hij. CAIRO (Reuter) Nasser had woens dag, eerder op de dag, in een radiorede de samenzwering onthuld. Hij zei dat Ser raj cheques waren aangeboden, die uit de Saoedi-Arabische hoofdstad afkomstig waren, doch hij noemde koning Saoed niet met name. Nasser zal binnenkort, op uit nodiging van de Imam Achmed, een be zoek brengen aan Jemen, dat zich bij de Verenigde Arabische Repbliek heeft aan gesloten. CAIRO (UP) Ook in het proces tegen vijf royalisten, die het regime van Nasser zouden hebben willen omver werpen en de Egyptische monarchie herstellen, is door een getuige gezegd dat koning Saoed de samenzweerders van geld zou voorzien om het komplot te financieren. Ook de Irakse kroonprins Abdel Ilah zou volgens de getuige de samenzweerders geld be loofd hebben. Ook Hoessein BEIROET (UP) Ruim honderd per sonen zijn de afgelopen week in Amman en Nabloes in Jordanië gearresteerd in verband met het komplot dat Syriërs ge smeed zouden hebben om koning Hoes sein te vermoorden, aldus verluidt in Bei roet. En Bourguiba TUNIS (UP) De Tunesische staats secretaris voor Binnenlandse Zaken, Taieb Mehiri, heeft op een persconferentie ver klaard, dat de laatste weken 41 personen gearresteerd zijn in verband met het kom plot dat tegen president Bourguiba zou zijn gesmeed. De gearresteerden waren Met overvalwagens en traangas moest de politie van Buenos Aires optreden tegen een groep demonstrerende bank bedienden, die naar Argentijnse poli tiële opvatting, de perken van wat bij een betoging geoorloofd is, te buiten gingen. Het bankpersoneel betuigt al maanden zijn ontevredenheid over de arbeidsvoorwaarden en bij deze gele genheid zouden zij hun wensen ken baar maken voor het gebouw van het ministerie van Arbeid in de Argentijnse hoofdstad. aanhangers van de verbannen Salah Ben Joessef, die gezworen zou hebben Bour guiba uit de weg te ruimen. PADANG (UP) Twee Mustang-jagers en een Mitchell B-25 bommenwerper van de Indonesische luchtmacht hebben dins dag een aanval gedaan op het dorpje Sun gei Dareh, in Midden-Sumatra, op de weg van Padang naar Zuid-Sumatra. Er zouden geen slachtoffers zijn gevallen. Een veerboot werd beschadigd. Het was in Sugei Dareh dat de militaire en politieke leiders van de opstandige be weging in januari bijeenkwamen om de vorming van een revolutionaire regering te bespreken. Reeds geruime tijd onderneemt de Indo nesische luchtmacht aanvallen die ten doel hebben de verbindingen in het opstandige gebied te verbreken. Een woordvoerder van de revolutionaire regering noemde het bombardement en de beschieting een mogelijke inleiding tot een grootscheepse parachutisten-actie en een amfibie-landing door de centrale regering. SINGAPORE (UP) Volgens een in Singapore opgevangen scheepsbericht heeft een Indonesisch fregat granaten afgevuurd op de haven Bitung, in Noord-Celebes. Het bericht, dat afkomstig was van een schip uit die omgeving, maakte geen mel ding van persoonlijke ongelukken noch over de duur van de beschieting. Washington informeert WASHINGTON (AFP) De woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt dat de Amerikaanse ambassadeur in Dja karta opdracht heeft gekregen bij de Indo nesische regering te informeren naar wat er waar is van geruchten omtrent plannen de olieinstallaties van de Standard Vacuum op Midden-Sumatra te bombarderen. De ambassadeur moest de Indonesische rege ring voor dergelijke acties tegen een Ame rikaanse oliemaatschappij waarschuwen. DJAKARTA (UP) Howard P. Jones, de nieuwe Amerikaanse ambassadeur te Djakarta, is vandaag in de Indonesische hoofdstad verwelkomd door het ambassa depersoneel en een groot aantal belangstel lenden. Hij kwam met een vliegtuig van de Amerikaanse marine uit Singapore. „Wij in de Verenigde Staten", aldus Jones bij zijn aankomst, „hebben een diepe belangstelling voor het welzijn van de re publiek Indonesië. Wij hechten veel waar de aan goede betrekkingen tussen de Ver enigde Staten en Indonesië. Wij hebben waardering voor het streven van het In donesische volk om een grote republiek op te bouwen. Bij dit streven geven de rege ring en het volk van de Verenigde Staten Indonesië hun goede wil, sympathie en steun." Jones verklaarde dat Amerika „geen en kele intentie heeft om zich in de binnen landse zaken van Indonesië te mengen", en dat er „geen enkele verandering is geko men in de politiek van de Amerikaanse re gering ten aanzien van Indonesië". Granaat in Makassar DJAKARTA (ANP) Maandagavond is in Makassar een handgranaat ontploft. Drie mensen werden gedood, zeven ernstig en zeven licht gewond. De meeste slacht offers zijn kinderen van zeven tot achttien jaar. De dader is niet bekend. De granaat ontplofte op een meter afstand van het hek van een moskee op een ogenblik dat velen een Chinese optocht gadesloegen. Djambi neutraal DJAKARTA (UP) De voorzitter van de wetgevende vergadering van het re gentschap Djambi, dat aan Midden-Suma tra grenst, H. Hanafie, heeft geprotesteerd tegen het bombardement van een brug in zijn gebied. Djambi (550.000 zielen) houdt zich in het conflict tussen Padang en Djakarta neu traal. Hongersnood DJAKARTA (ANP) Leden van de par- lementsfracties van de Masjumi en de re geringsgezinde Nahdatul Ulama hebben aan de regering vragen gesteld over de voedselsituatie, mede naar aanleiding van persberichten over dreigende hongersnood in verscheidene delen van de Archipel. Deze parlementsleden zijn van mening, dat over deze kwestie opheldering dient te worden verschaft, in verband met een re cente verklaring, dat de voedselvraagstuk- ken niet zijn veroorzaakt door de anti- Nederlandse maatregelen, evenmin als door de huidige politieke woelingen. Het nationalistische partij-orgaan „Suluh Indonesiea" schreef in een artikel: „Het communisme '-.an niet door geweld worden onderdrukt, alleen door een bord met rijst." Als Hatta premier is MANILLA (UP) Des Alwi, woordvoerder van de tegenregering heeft verklaard, dat als de heer Hatta tot premier gekozen wordt, dit zal betekenen „dat wij gewon nen hebben". Maar hij voegde hier aan toe: „Wij zullen afwachten. Ik maak me zorgen dat Sukarno trucs toepast om hem in de regering te krijgen. Wij moeten afwachten hoeveel macht hij wezenlijk heeft. Wij dienen er voor te zorgen dat onze zeer een voudige eisen worden ingewilligd". Communisten over Hatta DJAKARTA (ANP) Het communis tische hoofdkwartier gaf een verklaring uit, waarin een aanval werd gedaan op dr. Hatta voor diens jongste verklaring, dat de communisten niet geschikt zijn voor deel neming in de regering, omdat zij atheïsten zijn. „Zou Hatta ook afwijzend staan tegen hun deelneming, als de communisten de helft van alle zetels in het parlement be zetten?", zo werd in de verklaring ge vraagd. Hieraan werd toegevoegd: „Hatta heeft zelf geen recht om in de regering te zitten, omdat hij een van de grootste vijan den van de Pantjasila (de vijf grondbegin selen van de Indonesische staat) is. Daar hij aldus de communistische verklaring het beginsel van soevereiniteit van het volk verwerpt". Met ingang van zaterdag 8 maart zal op zaterdagen tussen Beverwijk en Haar lem een nieuwe trein gaan rijden, waar van de dienstregeling luidt: Beverwijk ver trek 12.54; Santpoort-Zuid vertrek 13.02; Bloemendaal vertrek 13.06; Haarlem aan komst 13.10. Deze trein stopt dus niet te Driehuis-Zuid en Santpoort-Noord. ADVERTENTIE .lKGRO

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1