Panda in het Wilde Westen Stabilisatie van vrachttarieven wordt onwaarschijnlijk geacht Noordwesterbu ien BROMFIETSEN J. J. van Kooten RIJWIEL-SOLEX J. J. van Kooten Wereldnieuws v DONDERDAG 6 MAART 1958 2 De depressie op de scheepsvrachtenmarkt Westlandsche boekte zeer bevredigende resultaten Kort economsich nieuws uit binnen- en buitenland Amerikaanse invoer in 1957 gestegen Lichte koerswaardedaling in februari te Amsterdam Spaarbank voor de Stad Amsterdam verhoogt rente Werkloosheid in Duitsland in februari gedaald Europese commissie van E.E.G. te Hertoginnedal P. M. W. Dakkus overleden Brandstichter gearresteerd Vragen van Kamerlid over gevaar van radio-actief zand voor gezondheid Meningsverschil over crematoriumbouw in Den Haag PANIEK OP HET VOETBALVELD t Rotterdammer gewond bij steekpartij in Liverpool Film van zuidpoolexpeditie Kerkelijk Nieuws Ook toevallig! Faillissementen Vragen staat vrij... ^Locl\ ió het zo CYRILLISCH SCHRIFT J Vele schepen zijn opgelegd, de werk loosheid onder zeelieden neemt toe en de winsten der scheepvaartmaatschap pijen dalen als gevolg van de huidige de pressie op de scheepsvrachtenmarkt. Over de gehele wereld heeft deze depres sie een stemming van moedeloosheid ver oorzaakt in scheepvaartkringen en er zijn geen tekenen, die doen verwachten dat er een verbetering op handen is. In West- Duitsland, Zweden, Denemarken, Noor wegen, Engeland en de Verenigde Sta ten ligt op het ogenblik meer dan 13 mil joen bruto register ton scheepsruimte on gebruikt. Hierbij zijn Engelse schepen van tezamen 492.000 brt. en Amerikaanse sche pen van in totaal 200.000 brt. Uit Japan, dat tegenwoordig de grootste producent van schepen is, komen berich ten over snel-dalende opdrachten en naar verwachting zullen aan het einde van de volgende maand reeds elf scheepswerven zónder werk zijn. De Griekse reders te Londen zijn van plan schepen volgens een bepaald schema te gaan opleggen, welk plan naar de mening van de Griekse re ders te New York niet ver genoeg gaat. Deze willen het opleggen der schepen ge paard doen gaan met het invoeren van minimum vrachttarieven voor de wilde vaart. De scherpe daling van de scheeps- vrachttarieven is volgens sommige des kundigen de nasleep van de Suezkanaal- crisis. Andere wijten de depressie aan de daling van de vraag naar kolen, die ver oorzaakt is door de zachte winters van 1956/57 en 1957/58. De reders in de landen met grote koop- ADVERTENTIE Zojuist binnengekomen de laatste modellen PUCH in fraaie dubbelkleuren inclus. teller 695. RAP model Ster ƒ598.— RAP SUPER inclus. teller., 695.— RAP SUPER dubbel zit 720.— HOUTPLEIN 18-20 - TEL. 12000 GR. HOUTSTRAAT 140 - TEL. 12349 Ook op gemakkelijke bet. condities. Bezoekt onze tentoonstelling Houtplein 18-20 van 815 maart Geopend tot 's avonds 10 uur Blijkens het jaarverslag over 1957 van de n.v. Westlandsche Hypotheekbank en aangesloten hypotheekbanken zijn de be- drijfsuitkomsten wederom alleszins be vredigend. Na aftrek van vennootschaps belasting en na extra-reservering voor pensioenvoorzieningen bedraagt de con cernwinst 1.691.151 (vorig jaar na aftrek van vennootschapsbelasting, 1.513.865). In deze cijfers is de winst van de n.v. Hy pothecaire Financieringsmaatschappij welke gereserveerd wordt, niet begrepen. Voorgesteld wordt bij de Westlandsche het dividend te bepalen als volgt: per aan deel van 250, waarop 10 percent ver plicht is gestort, op 9 (vorig jaar 8); per gecombineerd aandeelbewijs van 1.000 (vier maal f 250), waarop 10 per cent verplicht is gestort op 36 (vorig jaar 32) en per aandeel van 2.500 waarop 10 percent verplicht is gestort, op 90 (vorig jaar 80). Per oprichtersbewijs zal een bedrag van 376,60 (vorig jaar 328,78) worden uitgekeerd. Na winstver deling zullen de reserves stijgen tot 18.531.000 (v.j. 18.000.000). In totaal werd in 1957 aan pandbrieven voor een bedrag van 19.050.000 geplaatst; op onderhandse schuldbekentenis werd 4.400.000 geleend, tezamen derhalve 23.450.000. Uitgeloot, afgelost en inge kocht werd voor f 11.443.850. Met inbegrip van de gegarandeerde leningen der Over- ijselsche Hypotheekbank ad 3.006.250, had op het concern op 31 december 1957 uitstaan een bedrag van 278.529.550 (vo rig jaar 267.340.360). Op hypotheek werd uitgezet 46.656.300, afgelost werd 37.264.000. Op 31 december 1957 beliep de hypotheekportefeuille 293.975.100 (vo rig jaar 284.582.800). De rentemarge steeg in 1957 van 0,747 percent op 31 december 1956 tot 0,842 percent op 31 december 1957. Ook dit jaar verliepen de betalingen van rente en aflossing zeer gunstig. Onassis koopt De Griekse reder A. Onassis heeft twee passa giersschepen, de ..Agamemnon" en de ..Achilleus", van de Griekse regering gekocht voor 6 miljoen dollar, zo deelde een woordvoerder van de reder te Londen mede. De transactie kwam maandag te Monte Carlo tot stand. De woordvoerder voeg de hieraan toe, dat de schepen gebruikt zullen worden voor kruistochten in de Middellandse Zee in samenwerking met een luchtvaartonder neming van Onassis. Lening aan Israel De Export-Importbank van Washington heeft Israel een lening van ruim 24.000.000 dollar toe gestaan voor de uitbreiding van de watervoor ziening en de irrigatie. Aan de lening is de voor waarde verbonden, dat daarbij geen gebruik wordt gemaakt van het water van de rivier de Jordaan, (UP) Nieuwe fabriek Victoria De n.v. Biscuit- en Chocoladefabriek Victoria te Dordrecht heeft een nevenbedrijf gesticht in Dirksland op Goeree-Overflakkee. Dit bedrijf is al sinds enige tijd in gebruik genomen, maar het is onlangs pas geheel voltooid. Knorr-Nederland Indien de onderhandelingen tot een bevredi gend resultaat leiden, zal Knorr-Nederland, een dependance van de soepfabrieken te Zürich, zich vestigen in de fabrieksgebouwen van de Metallic Industrie n.v. aan de Rading te Loosdrecht. Het wordt een concentratie van de reeds gevestigde Knorrbedrijven in Brussel (emballage-afdeling) en Amsterdam (verkoopafdeling) in het kader van Benelux. Westduitse begroting Het Westduitse kabinet heeft woensdag de be groting 1958/59 goedgekeurd, die in evenwicht verkeert op een recordbedrag van 39,2 miljard mark. De begroting die nu bij het parlement kan worden ingediend, is 1,8 miljard mark hoger dan die voor het lopende begrotingsjaar. De grootste uitgavenpost is die voor sociale diensten met 15,5 miljard mark, inclusief sociale verzekering en staatsbij dragen voor de woningbouw. De defen sie-uitgaven belopen 10,7 miljard mark tegen verleden jaar 9 miljard mark. Amstel Brouwerij In de te Amsterdam gehouden buitengewone algemene vergadering van de Amstel Brouwerij n.v. is de statutenwijziging met nagenoeg alge mene stemmen aangenomen. vaardijvloten zoeken naar een oplossing, maar voorstellen om te komen tot een re geling ter stabilisatie van de vrachttarie ven worden niet overal gunstig ontvan gen. In Amerika wordt het uiterst on waarschijnlijk geacht, dat de Amerikaan se scheepvaartmaatschappijen in de hui dige omstandigheden zullen willen deel nemen aan een dergelijke regeling. De Westduitse reders zullen vermoedelijk wel bereid zijn deel te nemen aan een stabili satieregeling, maar zij voorzien grote moeilijkheden voor het bereiken van over eenstemming over een minimum tarief, daar er zoveel landen zijn, die hierover een mening hebben. Noorse reders hebben weinig belangstelling voor het plan en van Zweedse zijde is gewezen op het gevaar van buitenstaanders, die zich niet aan de regeling zouden houden en daardoor het effect ervan teniet zouden doen. De Deense reders zijn enigszins sceptisch gestemd, daar zij het moeilijk achten een dergelij ke regeling uit te voeren. De Engelse re ders hebben hun standpunt nog niet be paald. Een woordvoerder van de Engel se Kamer van Scheepvaart verklaarde, dat een regeling tot stabilisering van de vrachttarieven zou betekenen, dat de re ders, die geld hebben geslagen uit de vrachtenhausse, thans zouden worden ge holpen ten koste van de reders, die voor zichtiger zijn geweest. (Reuter) Het Amerikaanse ministerie van Han del heeft woensdag bekendgemaakt dat de Verenigde Staten in 1957 voor het record bedrag van 12.978.100.000 dollar aan bui tenlandse goederen hebben ingevoerd of ongeveer 3 percent meer dan in 1956. De toeneming van de invoer kwam voor een groot deel voor rekening van grotere in voer van niet-metaalachtige mineralen, machinerieën en voertuigen en eetbare dierlijke produkten. Invoer van buiten landse automobielen veroorzaakte een toeneming van 227 miljoen dollar in de afdeling machinerieën en voertuigen. Het totale cijfer voor die groep was 862.300.000. In de loop van 1957 nam de invoer van papier en hout, textiel, metalen en indus- trieprodukten met uitzondering van voer tuigen en machinerieën af. De totale koerswaarde van de gewone aandelen der Nederlandse ondernemingen die op de beurs van Amsterdam worden genoteerd, ondergingen in de maand fe bruari slechts een geringe wijziging, zo als blijkt uit de cijfers van het C.B.S. De nominale waarde (in miljoenen guldens) daalde van 5115 (rectificatie januari 5111) tot 5114. De reële waarde daalde van 16195 (rec tificatie januari 16161) tot 15897. De da ling van de reële waarde was het grootst bij de internationale concerns die van 11969 (rectificatie, januari 11935) daalden tot 11715. De nominale waarde bleef op 2250 (rectificatie januari 2246) onveran derd. Handel, industrie en diversen daal den reëel van 2278 tot 2270 en de nominale waarde van 1420 tot 1419. De koerswaar voor de scheepvaart en luchtvaart daal de van 694 tot 678. De nominale waarde bleef onveranderd op 520. Het bank-, kre diet- en verzekeringswezen daalde even eens van 618 tot 597, nominaal onveran derd op 413. Cultures verbeterden reëel van 139 tot 154. De nominale waarde bleef op 334 onveranderd. De reële waarde van de mijnbouw en petroleum daalde van 483 tot 468, de nominale waarde bleef op 99 onveranderd. De gemiddelde koers van al deze rubrieken daalde van 316 eind janua ri tot 311 eind februari. Het beurswaarde indexcijfer (1953 100) daalde van 212,8 tot 208,9. De spaarbank voor de stad Amsterdam heeft besloten de rentevergoeding op bij haar gedeponeerde spaargelden met in gang van 1 april tot drie percent te verho gen. Het rentegevend maximum blijft ge handhaafd op ƒ15.000. ADVERTENTIE een begrip van veiligheid Model 1958, reeds v.a. f 349.50 HOUTPLEIN 18-20 - TEL. 12000 GR. HOUTSTRAAT 140 - TEL. 12349 Ook op gemakkelijke bet. condities. Bezoekt onze tentoonstelling Houtplein 18-20 van 815 maart Geopend tot 's avonds 10 uur Het aantal werklozen in West-Duitsland is in februari gedaald met 107.131 tot 1.324.936. Hiermede is naar de mening van het bondsbureau voor arbeidsbemiddeling de seizoensomkeer op de arbeidsmarkt be gonnen. Het aantal werkloze mannen daal de met 101.324 tot 1.032.233 en het aantal vrouwelijke werklozen daalde met 5.807 tot 292.703. Het huidige aantal werklozen is ongeveer 212.600 groter dan vorig jaar. De Europese Commissie van de Euro pese Economische Gemeenschap is woens dagnamiddag op Hertoginnedal bijeenge komen onder voorzitterschap van prof. W. Hallstein. Zij behandelde problemen van interne organisatie en ving het onder zoek aan van het memorandum, dat op 26 februari door de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, inzake het plan tot oprichting van een Europese Eco nomische Unie aan de voorzitter werd toe gezonden. De werkzaamheden zullen van daag worden voortgezet. (Voor de beurs zie pagina 9). Te Amsterdam is op de leeftijd van 60 jaar overleden de voor allen die in het vroegere Nederlands-Indië werkzaam zijn geweest, bekende hortulanus P. M. W. Dakkus. De heer Dakkus werd in 1920 aangesteld als hortulanus aan 's lands plantentuin te Buitenzorg. Hij speciali seerde zich in het kweken van orchideeën. Daarover verscheen in 1931 van zijn hand een boek. Voorts vergezelde hij enige ma len wetenschappelijke leiders van botani sche expedities naar de binnenlanden. In de oorlog was de heer Dakkus in Neder- lands-Indië als reserve-officier tevens ca mouflage-specialist. De overledene was Ridder in de Orde van Oranje-Nassau en in die van de Witte Olifant van Siam. De politie heeft een 25-jarige landarbei der gearresteerd, die bekend heeft zijn huis in brand te hebben gestoken. Op 3 februari brandde het huis geheel af. De man stuurde een lijst bij de ver zekeringsmaatschappij in, maar bij con trole bleek deze onjuist te zijn. De man werd aan de tand gevoeld en bekende tegenover de politie de lijst vervalst en zelf de brand te hebben gesticht. Zijn vrouw logeerde met een kind bij familie en wist van dit alles niets af. Op 3 febru ari had hij het meubilair met petroleum besprenkeld en vervolgens in brand ge stoken. Daarna was hij naar zijn ouders gegaan, die in de buurt wonen. Korte tijd later stond het huis in lichterlaaie en waarschuwden buren de brandweer. Het was een oud huis, waar de man klandes- tien in was gaan wonen omdat de gemeen te hem geen onderdak wilde verlenen. Hij zal ter beschikking van de justitie woeden gesteld. Het Eerste-Kamerlid ir. Geuze (C.H.) heeft aan de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Verkeer en Waterstaat vragen gesteld naar aanleiding van de bekendmaking van de burgemees ter van Tholen van 27 februari, waarin werd meegedeeld, dat in de week van maart in het Goereese Zeegat proeven zul len worden genomen met radio-actief zand en waarin werd gewaarschuwd dat het vissen in een nader aangegeven ge bied gevaar opleverde en derhalve ver meden moest worden. De heer Geuze vraagt of mag worden aangenomen, dat dit in alle bij de visserij betrokken ge meenten voldoende bekend gemaakt is en of wetenschappelijk voldoende vaststaat, dat deze proeven naar wordt aangeno men met gebruikmaking van radio-actie ve glasparels geen gevaar zullen ople veren voor de volksgezondheid door ver spreiding buiten het proefgebied van plankton en van vis. De twee landelijke crematieverenigin gen, de Vereniging voor Facultatieve Cre matie en de Vereniging voor Crematie A.V.V.L. hadden bij de gemeenteraad van 's Gravenhage bezwaren ingediend tegen de plannen van de Haagse Crema toriumvereniging tot de bouw van een crematorium op de begraafplaats Nieuw Eykenduynen. De Haagse vereniging heeft nu een brief aan de gemeenteraad ge richt, waarin zij onder meer mededeelt, dat de streek van Den Haag en omgeving de meest „crematiegezinde" van Neder land is. Ten tijde van de oprichting van de Haagse crematoriumvereniging was ongeveer een derde van de op Westerveld veraste stoffelijke overschotten afkom stig uit het gebied rondom Den Haag tot en met Leiden, Gouda, en Rotterdam. De n.v. Begraafplaats Nieuw Eykendui- nen is bereid de bouw van een cremato rium op haar terrein mogelijk te maken. De Haagse Crematoriumvereniging merkt op, dat deze begraafplaats reeds beschikt over een aula en wachtkamers. De lande lijke verenigingen hadden bezwaar ge maakt tegen de plannen, waarbij de ver eniging uitsluitend verbrandingsovens zal bouwen en de n.v. Nieuw Eykenduynen uitsluitend de uitvaarten zou verzorgen. Volgens deze verenigingen zou er dan geen sprake zijn van een volledig crema torium. Deze landelijke verenigingen heb ben de Haagse raad verzocht medewer king te verlenen aan hun plannen voor de bouw van een crematorium op „Ocken burg." KONINKLIJKE MARINE Bij Koninklijk Besluit is, te rekenen van 14 december 1957, de kapitein-luitenant- ter-zee J. L. Dencher, eervol ontheven van de functie van marine-attaché bij het Hoge Commissariaat der Nederlanden te Dja karta. ADVERTENTIE Hij heeft er tweeëntwintig doorgelaten (Zó boeiend is nu PANORAMA!) Gisteravond en vannacht passeerde een koude front met regen ons land. Dit kou front behoort bij een depressiegebied waarvan de hoofdkern vanmorgen boven Zweden lag. Achter het koufront stroomt geleidelijk koudere lucht met noordwes telijke winden naar ons land. Deze lucht komt recht uit de poolstreken en bereikt Schotland met temperaturen om het vries punt. Er komen regen, sneeuw en ha gelbuien in voor. Om het centrum van de depressie trekken randstoringen over de Noordzee. De eerste hiervan passeerde vannacht ten noorden van de Wasseneilan- den. Een tweede, die vanmorgen bij Schot land lag, zal vermoedelijk dichter langs ons land komen en de wind tijdelijk doen toenemen. Het ziet er naar uit dat ons land verscheidene dagen in de koude lucht zal blijven, waarbij buien en opkla ringen elkaar zullen afwisselen. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten en binnenland: heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. to i .2 s M •2 g e u -- c a.S Vrijdag 7 maart Zon op 7.14 uur, onder 18.29 uur. Maan op 21.20 uur, onder 7.40 uur. Maanstanden 5 maart 19.28 uur volle maan. 12 maart 11.48 uur laatste kwartier. 20 maart 10.50 uur nieuwe maan. 28 maart 12.18 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 7 maart Hoog water 4.44 en 16.59 uur. Laag water 0.23 en 12.50 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki mist ono -5 0 Stockholm sneeuw wzw 1 7 Oslo zwaar bew. wnw 1 7 Kopenhagen half bew. wzw 1 3 Aberdeen zwaar bew. wnw 0 0 Londen half bew.- w 4 0 Amsterdam onbewolkt w 2 4 Brussel geheel bew. w 4 6 Luxemburg regen wzw 4 1 Parijs regen w 8 0,1 Bordeaux geheel bew. windst. 5 0 Grenoble onbewolkt wzw -2 0 Nice licht bew. n 6 0 Berlijn regen w 4 4 Frankfort geheel bew. wzw 6 1 München zwaar bew wzw 2 0,5 Genève onbewolkt windst. -3 0 Locarno onbewolkt windst. 2 0 Wenen zwaar bew. z -1 0 Innsbruck mist windst. -8 o' Rome onbewolkt ono -0 0 Ajaccio onbewolkt o 1 0 Madrid onbewolkt windst. -1 0 Mallorca onbewolkt nw 2 0 Algiers licht bew. zw 6 0 Den Helder onbewolkt wnw 4 4 Ypenburg onbewolkt wnw 4 4 Vlissingen zwaar bew. wnw 4 2 Eelde onbewolkt w 1 5 Twente half bew. w 3 4 De Bilt licht bew. w 3 3 Eindhoven zwaar bew. wnw 4 4 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. wnw 5 4 7. „Jolliepop!", riep Panda, „geeft gauw even geld voor twee enkele reisjes naar het Verre Westen!" De vraag overrompel de de trouwe knecht enigermate. Aarze lend kwam hij met geld aan. Het was een heel bedrag, want het Verre Westen is ver. „Ik heb landerijen in het Verre Westen geërfd", verklaarde Panda, „en daar moet ik nu direct met de notaris heen". „O juist", zei Jolliepop vlak, „maar indien u het mij toestaat, zou ik gaarne enkele vra gen stellen over„Het is niet toege staan", onderbrak notaris Goudblut hem gejaagd. „Het schip kan elk ogenblik af varen. Er is geen ogenblik te verliezen!" En haastig trok hij Panda mee naar bui ten. Beklemd staarde de trouwe knecht het tweetal na. „Waarom moet dat alles opeens zo overijld gaan?", vroeg hij zich zelf af, „en waarom moet meneer Panda de reis van de zaakwaarnemer bekosti gen? Hier klopt iets niet. Ik had gaarne eerst eens de documenten betreffende deze vreemde erfenis doorgelezen". Met een zucht wendde hij zich af van het raam entoen viel zijn blik op een gewichtige tas, die vergeten bij een stoel lag. „Hè", mompelde hij, „de notaris heeft per abuis zijn tas met documenten en bescheiden achtergelaten. Hm, ik geloof, dat ik onder deze omstandigheden wel gerechtigd ben in deze bescheiden een bescheiden blik te werpen Een 23-jarige Surinamer heeft gisteren in Liverpool amok gemaakt op de Zweedse tanker „Gauthiod". De Rotterdamse ma chinist W. Maasland kreeg een messteek in de borst en een Duitse zeeman werd aan een zijner benen gewond. De twee ge wonden werden overgebracht naar een ziekenhuis. De toestand van de 47-jarige Nederlandse machinist was vrij ernstig. (UP). Het filmverslag van dr. Fuchs' tocht van Shackleton naar South Ice is dezer da gen in Groot Brittannië gearriveerd. Een groot deel van het materiaal dat Sir Ed mund Hillary en zijn gezelschap tijdens hun reis hebben opgenomen is reeds in be sloten kring vertoond. Men verwacht aan het einde van de zomer een film klaar te hebben met de lengte van een normale speelfilm. Het grootste deel van de film van dr. Fuchs zal pas in Groot Brittannië arriveren wanneer de Zuidpool-expeditie in Engeland aankomt. De recettes van de vertoning van de film zullen ten goede ko men aan de Zuidpoolexpeditie. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Diepenveeen H. C. Nortier te Kantens (Gron.) te Oosterzee (Fr.) D. W. Koelman, vicaris te Biezelinge te Langerak C. van Schoonhoven, kand. te Barneveld te Leerbroek en te Reeuwijk J. Kooien, kand. te Delft. Beroepen te Emmen (toez.) A. Faber te Boxum. Beroepen te Goes (vac. A. W. M. Odé) (toez.) F. N. M. Nijssen te Mijdrecht. Geref. Kerken Tweetal te Groningen-Zuid (3de pred.pl.) G. P. Hartvelt te Assen en R. J. de Jong te Winschoten. Beroepen te Heerlen (als evangelisatie predikant) H. Schut, missionair predikant met verlof te Hilversum. Aangenomen naar Heerde G. W. H. Ped- demors te Dirkshoorn. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Ede P. Op den Velde te Hil- versum-Oost en dr. W. H. Velema te Eind hoven. Geref. Gemeenten Beroepen te Dordrecht W. C. Lamain te Grand-Rapids (U.S.A.). Bedankt voor Benthuizen A. F. Honkoop te Goes voor Oostkapelle en voor Vlis- singen H. van Gilst te Dirksland. In Rotterdam was een 15-jarig meisje in een gymnastieklokaal uit de ringen ge vallen. Daar zij over hevige pijn in de rug klaagde, werd besloten haar met een ziekenauto naar een ziekenhuis te bren gen. Tot haar verbazing en schrik stopte de auto voor haar ouderlijk huis en zag zij haar moeder met een geblesseerde vinger de deur uitkomen. Niet minder schrok de moedei9 toen zij haar dochter in de ziekenauto zag. De chauffeur had via de mobilofoon opdracht gekregen op weg naar het ziekenhuis even een gewon de op te halen. Hij wist niet dat de vrouw, die met haar vinger in een elektrische koffiemolen was gekomen, de moeder van het meisje was. De Haarlemse rechtbank heeft in staat van faillissement verklaard: de vennoot schap onder de firma G. Schaap Pzn, Steenkolenhandel, voorheen gevestigd te Zaandijk, Guisweg 28, thans te Koog aan de Zaan, Jonge Kuiperstraat 39, alsmede haar firmanten G. Schaap Pzn, steen kolenhandelaar, wonende te Zaandijk, Pru nusstraat 36; L. Kokkes, steenkolenhande laar, voorheen wonende te Zaandijk, Guis weg 28, thans te Koop aan de Zaan, Jonge Kuiperstraat 39. Rechter-commissaris: mr. J. D. Vink en curator: mr. W. N. Felhoen Kraal, advo caat en procureur, Zaanweg 66, Wormer- veer. ADVERTENTIE Steeds méér huisvrouwen zien in, dat het haar eigen belang is bij het kopen van een bindmiddel MAÏZENA DURYEAtevragen. En haar winkelier geeft het haar graag, want het is ook zijn belang dat haar maaltijden slagen. Hij weet door jarenlange ervaring dat er voor groenten, soepen en sausen geen beter bindmiddel bestaat dan juist MAÏZENA DURYEA. Bij het gebruik daarvan zijn misluk kingen bij voorbaat uitgesloten. Bloedhond. De Britse luchtmacht zal bin nen enkele weken haar eerste raket ontvangen voor bestrijding van vlieg tuigen vanaf de grond, namelijk de „Bloodhound". De „Bloodhound" is voorzien van een pulserende straal motor die het wapen een snelheid geeft van bijna 4.800 kilometer per uur. Ontslagen. Het Britse legerkamp bij Ant werpen zal drastisch worden gereorga niseerd. In de komende twaalf tot acht tien maanden zullen ongeveer 1.400 leden van het Belgische burgerperso neel worden ontslagen. Zichtbaar. In de Sovjet-Unie is een mi croscoop geconstrueerd, waarmee ba- riumatomen en moleculen van bepaal de gassen, zoals zuurstof, zichtbaar ge maakt kunnen worden. De microscoop vergroot meer dan een miljoen maal. Onbekend. In de Bjoernefjord bij Bergen, is dinsdag een onderzeeboot van onbe kende nationaliteit waargenomen. De bemanning van een motortorpedoboot van de Noorse marine heeft een peri scoop gezien welke waarneming door een radarpost was bevestigd. Ondanks een uitgebreid onderzoek had men niets meer kunnen ontdekken. Staking. Een kwarteeuw van arbeidsvrede in de confectie-industrie in New York is verstoord door een staking van zes tigduizend werkers en werksters, die een loonsverhoging van vijftien per cent en een werkweek van 35 uur eisen. Men verwacht dat de staking zich tot ongeveer 105.000 arbeiders in zeven oostelijke staten zal uitbreiden. Onge veer 25.000 personen, die ceinturen, knopen en borduurwerk maken, komen eveneens zonder werk. Overleg. Het wegverkeer van Syrië met Irak, Koeweit en Saoedi-Arabië was woensdag weer normaal. Na overleg van een Syrisch-Jordaanse commissie kregen vijfhonderd vrachtwagenbe stuurders toestemming Jordanië binnen te gaan. Geen twintig. De Pakistaanse minister van Binnenlandse Zaken, Ghoelam Talpoer, heeft in het parlement meegedeeld, dat bij de gevechten, die dinsdag in de buitenwijken van Karatsji uitbraken, vier personen zijn gedood en vijftig ge wond. Ongeveer vijftig mensen werden gearresteerd. Eerst was melding ge maakt van twintig doden en 150 ge- wonden. Dogmatisch. Stefan Matuszewski, voorzit ter van de centrale controlecommissie van de Poolse communistische partij, is van zijn functies ontheven wegens „dogmatische" oppositie, zo meldt het Poolse persbureau PAP. Op de jongste zitting van het partijbestuur heeft hij, samen met Victor Klosiewicz, die even eens uit 't centrale comité is ontslagen, critiek geleverd op het economische be leid van partijsecretaris Gomoelka. Afwijkingen. Acht Chinese geleerden, die lid zijn van de „staatscommissie voor het opstellen van plannen voor weten schappelijke arbeid", zijn uit dit orgaan gestoten. Zij wórden beschuldigd van „rechtse afwijkingen", aldus meldt het persbureau „Nieuw China". Ingestort. Elf Canadese arbeiders die bezig waren met het leggen van een brugge- pijler op de bodem van de Riviège des Prairies, een rivier ten noorden van Montreal, zijn omgekomen, toen de be kisting waarin zij negen meter onder de waterspiegel werkten, het begaf onder de druk van grote ijsmassa's en snelstromend water. Twee mannen werden gered. Toegeven. President Fulgencio Batista van Cuba heeft er in toegestemd de alge mene verkiezingen van 1 juni onder toezicht van UNO-waarnemers te laten houden, aldus is van diplomatieke zijde in Havana vernomen. Voorts verwacht men algemene amnestie voor de poli tieke gevangenen. Aftreden. President Silas Suazo van Bo livia heeft besloten af te treden, omdat hij met de linkse groep van de re geringspartij, de „revolutionaire natio nale beweging", geen overeenstemming heeft kunnen bereiken over de econo mische politiek. Het algemene vakver bond heeft een algemene staking afge kondigd, die duren zal tot de president zijn ontslagaanvrage heeft ingetrokken en het bestuur heeft hervat. Bij de pers en de radio zal niet gestaakt worden, zodat de bevolking op de hoogte kan worden gehouden van de gebeurte nissen. Voorkeur. Twee Amerikaanse vliegers, een Duits echtpaar en 22 Zuidkoreanen, die zich aan boord van het Zuidkoreaanse vliegtuig bevonden dat op 16 februari in Noord-Korea is geland, zijn in Zuid- Korea teruggekeerd. Acht passagiers hebben er de voorkeur aan gegeven in het noorden achter te blijven. VELE TALEN hebben in de uitspraak bepaalde klanken en eigenaardigheden, die door een alfabet van slechts 26 letters niet voldoende tot uitdrukking komen. Daarom ontwierp Cyrillis, toen hij onder de Slavische volken bij de Kaspische Zee predikte en de Slavische taal in de Katho lieke liturgie invoerde, een alfabet dat rekening hield met de Slavi- sche taal-eigenaardigheden, f Als basis gebruikte hij de cur sieve Griekse letters (van af komst was hij immers een Griek), waaraan hij de nodige tekens toevoegde voor speciale Slavische klanken. Wie nu denkt, dat dit door Cyrillus ontworpen schrift het Cyrillische schrift is, vergist zich deerlijk. Want het letter schrift dat Cyrillus aldus tot stand bracht en dat als het oudste letterschrift der Sla vische volken bekend staat, heet het Gla- golica of Glagolietisch schrift. Hierin is een groot gedeelte der oude, zgn. Kerksla- vische letterkunde geschreven en wel hoofdzakelijk de oudere letterkundige pro dukten. Dit Glagolica, dat in Rusland aan het Cyrillische schrift voorafging, heeft het langst stand gehouden buiten Rusland en wel in het kustgebied van Dalmatië en op het eiland Curzola. Tot in de 17de eeuw bleef dit schrift daar gangbaar en ook thans is het nog niet geheel verdwenen, omdat het nog voor kerkboeken wordt ge bezigd. Dit schrift, en geen enkel ander, kan aanspraak maken op de naam Cyril lisch, omdat het door de prediker Cyrillus werd ontworpen. Desondanks wordt het aangeduid als Glagolica. Het Cyrillische alfabet, dat in Rusland al vroeg het Glagolica verdrong (en met Cyrillus niets uitstaande heeft) telde aan vankelijk 43 letters, maar in de loop der tijden zijn daar 7 van geschrapt, zodat het nog altijd respectabele aantal van 36 over blijft. Dit alfabet heeft niet de Griekse cursief tot grondslag, maar het Griekse uniciaalschrift. Beide schrijf methoden wijken aanzienlijk van elkaar af en dienover eenkomstig ziet het Cyrillische schrift er ook geheel anders uit dan het Glagolica. Hoewel de tijden het Cyrillische schrift ook niet onaangetast hebben gelaten (reeds Peter de Grote begon er in 1708 aan te dokteren, waarna nog enige wijzi gingen plaats vonden) werden de grootste veranderingen in het Cyrillische schrift toch na de revolutie van 1917 aangebracht. Desondanks kan iedereen die zich in deze materie verdiept, ervaren dat de tegen woordige spelling weinig van de voor gaande afwijkt. Wat dat betreft is men in Nederland sedert 1934 met heel wat meer revolutionair elan tegen de spelling van leer getrokken dan de communisten, die de naam hebben niets op de plaats te laten dat niet spijkervast is. Al met al: de Rus sische, Servische, Bulgaarse en Oekraïnse alfabetten zijn afgeleid van het Cyrillische dat niet Cyrillisch is. Is het niet aardig nu eens op zoek te gaan naar Arabia Felix? Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2