Veel wieleramateurs over naar het professionalisme Davitamon IO J. H. M. van Eeghen overleden Fa. B. ENGELENBERG Tweede zuinigheidsrit voor auto's gaat via circuit van Zandvoort Commissie zal onderzoek naar voetbalpools instellen Onlogische prijzensmijterij voor amateurs is voorgoed afgelopen Een 10 «°°r ^CS°n dheid In leven erelid van HFC en Rood en Wit EERSTE KAMER DONDERDAG 6 MAART 1958 11 IJdele pogingen Gesneuvelden Grote overgang Startgelegenheid Stanley Matthews voor zitter „club van inter nationals" Manchester United in de halve finale FA-cup Voetbal in Engeland Tennistoernooi in Moskou bier om in te bijten! Russin Koltsjina wereld kampioene cross country W aterpoloprogramma Weer vier wereldrecords voor Australië Een IO voor gezondheid Om de wereldtitel Botwinnik won eerste partij tegen Smyslov Veelbelovende biljarters in nieuwe vereniging Finale eerste klasse libre district Haarlem Hongaarse tafeltennisploeg Europees kampioen Dames-hockeytoernooi in Amsterdam vervroegd Er is momenteel onder de Nederlandse amateur-wielrenners een levendige belang stelling te bespeuren voor het professio nalisme. Vele favorieten uit het voorgaan de seizoen, waaronder de nationale kam pioenen Piet Steenvoorden uit Heemstede en Ab Geldermans uit Beverwijk, de mili taire wielerkampioen Joop van der Putten uit Den Haag, de Zeeuwse kampioen Jo de Roo uit Schore en een vijftiental andere sterke amateurs, zijn overgegaan of zullen dit binnenkort doen naar de on- afhankelijken (semi-professionals). De „vette" jaren, waarin amateurs in gewone straatrondes van slechts tachtig of honderd kilometer complete race- en sportfietsen, radiotoestellen, wasmachines, bromfietsen of andere duurzame gebruiksvoorwerpen konden winnen, zjjn voorgoed voorbij. De KNWTJ heeft namelijk de prijzenschema's voor de amateurs drastisch beperkt. Ener zijds om het „schijnamateurisme" tegen te gaan en anderzijds om een soepelere over gang naar de beroepsrenners mogelijk te maken. Het was in de na-oorlogse jaren in de nationale wielersport op de weg zo gesteld, dat een goede amateur beter zijn boterham verdiende dan een middelmatige beroeps- renner. En dat vond hoofdzakelijk zijn oorzaak in het feit dat er in ons land te weinig startgelegenheid werd geboden aan de profs en de onlogische prijzensmijterij in de vele wedstrijden voor amateurs. On der deze omstandigheden wenste de goede amateur geen professional te worden en hij die het wel deed, was spoedig uitge- fietst. Want niet alleen dat er te weinig wedstrijden waren, er moest door de jonge prof ook gestreden worden tegen de com bine van een handjevol prominenten. En nu worden velen gedwongen om het toch een stapje hoger op te gaan zoeken. Drie jaar geleden heeft de KNWU reeds ijdele pogingen ondernomen om de be roepswielersport nieuw leven in te blazen. Een en ander als gevolg van de dalende lijn in de prestaties van de nationale be roepsrijders. Men besloot toen namelijk om de belangstelling voor de categorie on- afhankelijken de zogenaamde semi-prof- status te stimuleren en om zodoende de overgang naar het professionalisme te ver gemakkelijken. Maar het nut van deze poging was van generlei waarde, want de goede amateur wilde geen prof worden omdat hij anders zijn eigen „doodvonnis" als wielrenner tekende. Er zijn in de laatste jaren dan ook heel wat veelbelovende jonge renners door deze verkeerde wielerpolitiek „gesneuveld". Want wat scheen de wielertoekomst voor de Haarlemmer Piet van Roon niet bij zonder rooskleurig en wat beloofden de Limburgers Gelissen, Henk en Leo Stevens, Fooy, Smeets en Van der Weyden, de Bra banders Konings, Paymans, Van Osta, Van Dongen en nog vele anderen, allemaal niet. Zij kozen waar voor hun geld en dus een vast beroep en degenen van hen die nog fietsen komen nagenoeg in het stuk niet meer voor. Evenals dat trouwens het geval is met Suikerbuyck, Roks, Hinsen, Dielissen, Van Elderen en de voortijdig uit het strijdperk getreden Hein van Breenen. Zelfs in het voorgaande seizoen zijn er nog enkele renners waaronder de Haarlemmer Wim Rusman, de Alkmaarder Jan Rol en de Brabander Jules Maenen die hun race fiets in de hoek smeten. Zij kregen mede als gevolg van de combine geen kans om zich te ontplooien. Nu men het prijzenschema der amateurs drastisch heeft beperkt en er stromingen merkbaar zijn om meer wedstrijden voor de beroepsrenners te gaan organiseren, zijn er verschillende jonge amateurs die ondanks de vele risico's het als beroeps renner willen gaan proberen. De overgang is momenteel zelfs groter dan zij ooit ge weest is. Want behalve Steenvoorden, Gel dermans, Van der Putten en De Roo, zullen onder meer ook Verhoef, Braat, Vergoossen, Van der Zande, De Jager, Jan van Vliet, De Poorter, Stoete, Hector Middelkamp ADVEKTF.NTTE Vv v T' v-Y 4 Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 Piet van Roon (zoon van oud-wereldkampioen Theo Mid delkamp), Kool en Van Uden als onafhan kelijke of professional ten strijde trekken. Voor al deze jongeren is het nu maar te hopen dat er ook inderdaad voldoende startgelegenheid komt en dat men het geven van hoge en ontoelaatbare startver goedingen aan favorieten achterwege zal laten. Daarmee is al meerdere malen in de ge schiedenis van de na-oorlogse wegrensport in één slag afgebroken, wat men moeizaam opgebouwd had. En nu de jongere favo rieten in zo'n groot aantal overgaan moeten zij zeker in staat geacht worden om de combine van het handjevol prominenten te doorbreken. Verleden jaar heeft men in het Limburg se plaatsje Nuth een proef genomen met het organiseren van een profwedstrijd zon der het geven van startgeldvergoedingen. Hoewel de „grote" mannen in Nuth op de deelnemerslijst ontbraken, is de proef toch bijzonder goed geslaagd. Het gevolg hier van is dat men in het komende seizoen weer zeven wedstrijden voor profs gaat organiseren in Limburg, t.w. op 13 april in Bergen aan de Maas, 4 mei in Eysden, 11 mei in Hoensbroek, 8 juni in Beek, 15 juni in Siebengewald, 27 juli in Heerlerheyde en 15 augustus in Nuth. Voorts zijn de navolgende data bekend van profwedstrijden: 13^ april: Schijndel, 20 april: eerste rit van het wegkampioen- schap op de Cauberg; 30 april: Ronde van Feijenoord; 26 mei: Omloop van Heems kerk; 20 juli: Zandvoort; 10 augustus: finale wegkampioenschap, op het Zand- voorts circuit. De Ronde van Nederland wordt van 17 tot en met 22 juni gehouden. Daarnaast zullen de beroepsrenners na de Tour de France ook in Hengstdijk, de Acht van Chaam en de Ronde van Den Bosch aan de slag kunnen. Er is dus al een zekere uitbreiding van het wedstrijd- rooster merkbaar. In Londen is dezer dagen een „club van internationals" opgericht een organisa tie, waarvan uitsluitend Britse internatio nals op uitnodiging lid kunnen worden. Stanley Matthews werd de eerste voorzit ter van deze vereniging, Tom Finney vice-voorzitter en Jimmy Hill, de voorzit ter van de Players Union, secretaris. De overige leden van het bestuur zijn: Billy Wright, Danny Blanchflower, Johnny Haines en Ray Barlow. Doelpunt in de laatste minuut Manchester United heeft de „replay" voor de kwartfinales van het toernooi om de F.A.-cup tegen West Bromwich Albion met 1-0 gewonnen. Het doelpunt, dat Man chester United in de halve finales bracht, werd in de laatste minuut door Colin Web ster gescoord. United komt in de halve eindstrijden uit tegen Fulham op het ter rein van Aston Villa in Birmingham. Er bestond voor deze vierde wedstrijd van de „nieuwe" ploeg van Manchester United een overweldigende belangstelling: 60.650 toeschouwers werden op „Old Traf- ford" toegelaten, daarna werden op last van de politie de hekken gesloten. De jeugdige international van Wales, Colin Webster, was de gelukkigste man van de avond. Pas kort voor de aanvang van de strijd nam assistent-manager Jimmy Murphy, de vervanger van Matt Busby, het besluit om hem op te stellen en niet een door de club Bishop Auckland ter beschikking gestelde amateur. Zijn doel punt veroorzaakte een onbeschrijflijk enthousiasme onder de toeschouwers. De zege van Manchester was verdiend, want het viel geïnspireerd door het voortreffelijke spel van de na de ramp ge contracteerde rechtsbinnen Ernie Taylor onophoudelijk aan. Doelman Harry Gregg, een der overlevenden van de vliegramp, speelde eveneens brillant. Tien minuten vóór tijd voorkwam hij met een snelle reactie een doelpunt van West Bromwich toen linksbuiten Derek Kevan was door gebroken. De overwinning kwam als een weldaad voor manager Matt Busby en de andere gewonde spelers, die zich nog in het zieken huis in München bevinden. Zij konden het verloop van de gehele tweede helft van de wedstrijd volgen via een speciale telefoon verbinding met het terrein in Manchester. De uitslagen van de voetbalwedstrijden, die woensdag voor de Engelse League werden gespeeld, luidden: Eerste divisie: Manchester City-Birmingham City 1-1. Tweede divisie: Liverpool-Berby County 2-0; Huddersfield Town-Blackburn Rovers 2-1. In Moskou is het internationaal tennis toernooi voortgezet. De resultaten waren: Heren enkelspel: 1/8 finales: Remy (Fr.) versir-Leius-(RusL) 6-3, 6-2,- 6-0; 'HaiHet (Fr.)- versl. Barmas (Rusl.) 6-4, 6-1, 7-5. Yi finales: Brichant (Belg.) versl. Boitzov (Rusl.) 6-3, 6-2, 6-1. Dames enkelspel, 14 finales: mevr. Le Besnerais (Fr.) versl. mej. Filippova (Rusl.) 6-3, 5-7, 7-5; Christine Mercelis (Belg.) versl. mej. Emilianova (Rusl.) 3-6, 6-1, 6-0. ADVEFTFNTIF. w. W-:V - .FESTO" SCHUUR MACHINES De 28-jarige Russische studente in de medicijnen, Alevtina Koltsjina echtge note van Pavel Koltsjin, winnaar van zil veren medailles op de 15 km en 30 km heeft woensdag nabij de Finse plaats Lah- ti het wereldkampioenschap-ski 10 km cross country behaald. Zij was de eerste Russische deelneemster, die tijdens deze kampioenschappen „goud" won. Het was voor de 33 deelneemsters een moeilijke wedstrijd, want het sneeuwde voortdurend. De temperatuur was iets on der het vriespunt. Koltsjina had halver wege de afstand nog een achterstand van enkele seconden op de vroegere wereld kampioene Lubov Kosyreva, die zich als tweede klasseerde. De race was een succes voor Rusland: onder de zes hoogstgeklas- seerden waren vijf Russinnen. De uitslag was: 1. Alevtina Koltsjina (Rusl.) 44 min. 49 sec.; 2. Lubov Kosyreva (Rusl.) 45.28.2; 3. Siiri Rantanen (Finl.) 46.02.8; 4. Radja Erosjina (Rusl.) 46.21.8; 5. Evdokia Smirnova (Rusl.) 47.01.5; 6. Maria Gusakovo (Rusl.) 47.01.9.. 7. Toini Mik kola-Poeysti (Finl.) 47.02.5; 8. Evdokia Mechilo (Rusl.) 47.24.9; 9. Eva Hoeg (Finl.) 47.30.1; 10. Maerta Norberg (Zweden) 47.53.7. Op 14 april begint in Brussel na een degelijke technische controle op de dag tevoren de tweede vijfdaagse interna tionale zuinigheidsrit voor auto's. Deze rit is, gelijk in 1957, uitgeschreven door de Kon. Deense Automobielclub in samen werking met zusterverenigingen in West- Duitsland, België, Luxemburg en Neder land (KNAC). Een der grote olie maatschappijen financiert deze zuinig heidsrit door het beschikbaar stellen van benzine, olie en technici voor de organisa tie. De kosten van deelneming voor de ongeveer 80 wagens, die kunnen inschrij ven, worden daardoor aanzienlijk gedrukt. Deze rit is, naar de voorzitter van de jury, de heer J. H. van Haaren van de KNAC, nadrukkelijk mededeelde, geen snelheids- of betrouwbaarheidsrit. Het is de bedoeling tot een objectieve beoorde ling van het verbruik van normale, onge wijzigde fabriekjwagens in diverse klas sen te komen. De deelnemer krijgt daarom iedere dag een andere, door de organisatie aangewezen, waarnemer aan boord, die zijn rij-stijl en eventuele ver- keersfouten ten bate van gering benzine verbruik moet beoordelen. Bovendien zijn op verscheidene trajecten gedurende de vijf dagen gemiddelde snelheden voorge schreven, terwijl voor de trajecten tijds limieten worden gesteld. Het eerste traject loopt van Brussel naar Luxemburg door de Ardennen om het ge drag der auto's in geaccidenteerd terrein Het programma van de op zaterdag 8 maart in het Sportfondsenbad in Haarlem vastgestelde wedstrijden voor de compe titie Kring Haarlem KNZB luidt: Heren vijfde klasse: Haarlem 3DWR 3. Dames derde klasse: HVGB 2DWR 2. Heren derde klasse: DWT 2Haarlem 2. Heren vierde klasse: NV AHPC 3. Heren eerste klasse: HVGBDWR. te meten. Van Luxemburg gaat het via Maastricht naar Arnhem. Op de derde dag wordt van Arnhem via Den Haag en Zand- gereden. Vervolgens rijdt men van Han nover via Flensburg naar Veile in Jut land en vandaar over Nyborg naar Ko penhagen (onderweg acceleratieproef), waar men aan de avond van de vijfde dag moet arriveren. De individuele inschrijving staat tot 17 maart open in tien klassen, alsook voor merkenteams van drie wagens. Het re glement van de wedstrijd is gebaseerd op de „code sportif international" van de FIA. In het Olympisch zwembad in Sydney zijn opnieuw enkele wereldrecords ge sneuveld. De dames-estafetteploeg be staande uit Dawn Fraser, Sandra Mor gan, Ilsa Konrads en Lorraine Crapp ves tigde het wereldrecord op de 4 x 110 yards vrije slag estafette door een tijd te maken van 4 min. 18,9 sec., hetgeen 0,4 sec. on- de* de door de FINA per 1 mei 1957 ge stelde limiet (4.19,3) ligt. De overige drie wereldrecords vielen bij de heren. Een estafetteteam met Jon Kon- rads, John Devitt, Gary Chapman en George Hamilton zwom de 4 x 220 yards vrije slag estafette in 8 min. 24,5 sec., waarmee het 1,9 sec. onder de FINA-li- miet bleef (8.26.4). In deze race, waarbij Jon Konrads als eerste van het viertal startte, legde hij de 220 yards af in 2 min. 3,2 sec. Waarmee hij zijn wereldrecord op de 220 yards vrije slag met 1,6 sec. verbeterde. Konrads zwom op 18 januari in Sydney namelijk 2 min. 4,8 sec. Deze nieuwe tijd betekent tevens een verbetering van het wereldre cord op de 200 meter vrije slag, dat ook met 2 min. 4,8 sec. sedert 18 januari in bezit van Konrads is. ADVERTENTIE Niet alleen hij maar het gehele gezin straalt van gezondheid. Die danken zij aan een verstandige maatregeliedere dag één dragee Davitamon 10 per man. Die zorgt voor de aanvulling van vitamine-tekorten. Volg dit goede voorbeeld voor het hele gezin. Het verhoogt de weerstand. Eén enkele dragee per dag is voldoende. Op 72-jarige leeftijd is in Haarlem na een ernstige ziekte overleden de heer J. H. M. van Eeghen, in leven erelid van de Haarlemse Football Club HFC en de Haarlemse Cricket Club Rood en Wit. Ver enigingen, waarvoor hij in en buiten het bestuur vele en grote verdiensten heeft gehad. Met de heer Van Eeghen is dan ook een sportman heengegaan die een gro te leegte achterlaat. In het laatste jubileumboek van HFC schrijft de voorzitter, de heer P. C. van fouten,, oyer de tlja.ns overledene. .„In .1,888,. beschikte HFC over slechts enkele adspi- rant-leden, een hunner was- John van Eeghen. Enkele jaren later vertrok hij met zijn ouders naar Zuid-Afrika, in 1923 keerde Van Eeghen voorgoed naar ons land terug, na een tweetal malen met Europees verlof te zijn geweest. Gedu rende een dezer verloven heeft Van Eeghen verschillende wedstrijden in het eerste elftal meegespeeld. Al spoedig na zijn terugkeer in ons land kwam hij in het bestuur (1924), waarin hij tien jaar zitting had. Daarna bleef hij lid van de elftalcommissie voor het eerste elftal, tot op heden maakt hij daarvan nog deel uit. Naast een goed doelverdediger was Van Eeghen een voortreffelijk voetbalscheids rechter (in Zuid-Afrika floot hij tal van belangrijke wedstrijden) en een uitmun tend cricket-captain, een tiental jaren was hij aanvoerder van Rood en Wit. Voor HFC liggen zijn verdiensten in het orga niseren van het jeugdvoetbal. Hij was de eerste jeugdleider en verrichtte op dit ge bied pioniersarbeid. Zeer belangrijk was de wijze waarop Van Eeghen zowel de jeugd als ons ouderen de begrippen van echte sportiviteit bijbracht. Zijn opvattin gen zijn zeer streng, beter een wedstrijd verliezen, dan op niet correcte wijze win nen. Op dit gebied heb ik John steeds als een voorbeeld voor ons allen beschouwd. Ongetwijfeld behoort hij tot de grote steun pilaren van onze „Good Old", vooraan in het gelid der groep leden, aan wie in dit boek hulde is gebracht." In een vroeger jubileumboek van HFC schreef de toenmalige voorzitter, dr. C. Spoelder, over de heer Van Eeghen „John is een HFC-er van 't echte, onvervalste soort. Zijn beteekenis ligt niet in het werk dat hij verzet of bombarie die hij weet te maken, zijn kracht is te zoeken in zijn nuchteren, niemand ontzienden, maar ook niemand grievenden, gezonden kijk op de dingen, zijn eenvoud, zijn integriteit. Door zijn innemenden eenvoud is hij vriend van ieder, niet in het minst van de adspiran- tjes, die als tot een Pa tot hem opzien, door zijn eerlijkheid bij allen gezien, door allen vertrouwd, door zijn gezonden, nuch teren, onbevooroordeelden kijk op de din gen; een adviseur, vooral in sportieve aangelegenheden, wiens opvattingen, per se aanvaard worden." Deze citaten van sportmensen die hem tientallen jaren hebben gekend, tekenen de figuur van de heer Van Eeghen vooral als HFC-er. Maar haast meer nog had de thans overledene zijn hart verpand aan de cricketsport, die in hem tal van jaren een capabel beoefenaar had en later een zeer trouw toeschouwer. In cricket vooral zag de heer Van Eeghen de sport die de jeugd belangrijke karaktereigenschappen hielp ontwikkelen. Op zaterdag en zondag sloeg hij nagenoeg geen wedstrijd over aan de Spanjaardslaan in Haarlem. Trouw ook was hij net als HFC-er in het be zoeken van de uitwedstrijden van het eerste elftal. In de loop van de week toon de hij een nooit verflauwende belangstel ling voor de jeugd, die hij niet alleen aan moedigde in haar ijver om tot betere pres taties te komen, maar vooral de begrip pen van achttien karaats sportiviteit voor hield. Net zoals hij in vroeger jaren als actief cricketer en aanvoerder van het eerste elftal altijd had gedaan op een wijze die tekenend voor hem was: rustig, bescheiden en met een grote kennis van zaken. Een kennis van zaken vooral die ENGELAND. De Britse damesploeg heeft in de finale voor het Europese kampioen schap tafeltennis met 31 gewonnen van de Roemeense damesploeg. hem tot en met het laatste seizoen dat hij mee mocht maken tot een gezien lid van de elftalcommissie maakte. Met de heer Van Eeghen ging een sportman heen, zo als er weinigen te vinden zullen zijn. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van de heer Van Eeghen zal plaats hebben op zaterdag aanstaande op de algemene begraafplaats in Heemstede des ochtends om half twaalf. Woensdagmiddag werd in Moskou de eerste partij om het wereldkampioenschap schaken tus sen titelhouder Smyslov en diens uitdager Bot winnik voortgezet met de volgende zetten: Smyslov, wit. Botwinnik, zwart. 41Td2—c2; 42. f4f5 Tc2cl; 43. e5e6 f7xe6; 44. f5xg6 Tclxflt; 45. Pg3xfl h7xg6; 46. Df3—f6 b5—b4; 47. - Khl-h2 g6—g5; 48. Pflxe3 d4xe3; 49. Df6xg5+ Kg8—f7; 50. Dg5xe3 b4—b3; 51. De3e5 c6—c5; 52. De5—c7+ Kf7—g6; 53. Dc7-b8 Kg6—f5: 54. Db8-f8t Kf5-e4; 55. Df8—f6 Dc4—d5; 56. Df6f3t Ke4-.d4; 57. Df3—dlf Kd4e5; 58. Ddl—e2f Ke5d6; 59. De2—a6t Kd6—e7; 60. Da6-a7t Ke7—f6; 61. Da7—h7 Dd5—e5f. 62. Kh2 —hl b3—b2. Smyslov gaf toen op. In Haarlem In Haarlem is een nieuwe biljartvereni ging opgericht. Het is de biljartclub Se lecta, die zich heeft aangesloten by de Koninklijke Nederlandse Biljartbond. Met medewerking van de heer Van Beem, bestuurslid van deze Bond, is men er in geslaagd in de nieuwe vereniging jonge, veelbelovende biljarters onder te brengen. De nieuwe vereniging zal al direct van zich laten spreken door het organiseren van het kampioenschap tweede klasse kader, waaraan de leden A. Agema en J. Doves van Selecta zullen deelnemen. Ver der ligt het in de bedoeling maandelijks kaderwedstrijden te houden, waarvoor voorlopig alleen Haarlemse biljarters zul len worden uitgenodigd. Er wordt gespeeld in restaurant Hof van Holland aan de Grote Markt in Haarlem. In restaurant Bolwerk in Haarlem zijn de volgende wedstrijden gespeeld in de finale eerste klasse libre district Haarlem van de KNBB: Mulder 168 34 30 4.94 0 Copini 200 34 40 5.88 2 Meeuwenoord 152 27 39 5.62 0 Heiligenberg 200 27 43 7.40 2 Corvlr 200 23 31 8.69 2 Bertholée 81 23 21 3.52 0 De Bruin 200 25 49 8.2 Mulder 152 25 25 6.08 0 De Bruin 200 32 33 6.25 2 Copini 114 32 26 5.43 0 Bertholée 118 23 18 5.13 0 Van Kuppenveld 200 23 42 8.69 2 De Hongaarse heren-tafeltennisploeg heeft de Europese titel veroverd door in de eindstrijd met 5-2 van Tsjechoslowa- kije te winnen. Het team was als eerste geplaatst. De data voor hef internationale darrïes- hockeytoernooi, dat in 1959 in Amsterdam zal worden gehouden, zijn gewijzigd. Het toernooi zal worden gehouden van 25 april tot 8 mei. Aanvankelijk waren als data 5 tot 19 mei bepaald. Enkele landen hebben echter als bezwaar aangevoerd, dat deze periode wat laat in het seizoen valt, waardoor het maken van tournees na het toernooi in Amsterdam zou worden bemoeilijkt. HAROLD SMITH. Harold Smith, die tijdens de Olympische Spelen in 1932 in Los Angeles de gouden medaille won in het schoonspringen, is in La Jolla (Califor- nië) na een langdurige ziekte in de leeftijd van 49 jaar overleden. De minister van Justitie heeft gisteren de sprekers beantwoord, die in de Eerste Kamer allerlei aangelegenheden ter sprake hadden gebracht die onder zijn departe ment ressorteren. De minister kon nog niet mededelen wanneer het wetsvoorstel over de liquidatie van de Raad voor Rechtsher stel zal worden ingediend. Het ontwerp zal zeer binnenkort het departement verlaten. Ook kan nog niet worden medegedeeld wanneer het wetsontwerp voor de ver plichte w.a.-verzekering voor automobilis ten zal kunnen worden ingediend. Overleg met verzekeringsbedrijven is nog gaande. Het is niet de bedoeling dat wordt overge gaan tot een verplicht eigen risico ter ver hoging van de verkeersveiligheid, zoals was bepleit. Het desbetreffende Benelux- verdrag geeft daartoe geen ruimte. De minister zou zijn uiterste best doen, dat de wet inzake lichtvaardige echtschei ding tot uitvoering zal komen. Wegens de personeelssituatie, (de door de wet nood zakelijke uitbreiding van het aantal kin derrechters) kon hij echter geen concrete datum noemen. Over de trage afhandeling van adoptie- verzoeken, waarover mr. Van Bruggen (C.H.) had gesproken, zei minister Samkal- den, dat een aanlooptijd nodig is. Er zijn 350 adoptieverzoeken bij de Centrale Adop- tieraad in behandeling. De minister kon niet instemmen met het denkbeeld van prof. Diepenhorst (A.R.) om een verklaring bij de afgifte van het rij bewijs te verlangen, dat men bereid is vrij willig een bloedproef te ondergaan bij verkeersongevallen. De bewindsman ver klaarde het besluit van de Mij. voor Ge neeskunst, geen medewerking te verlenen bij het afnemen van de bloedproef, te res pecteren, maar ook te betreuren. Er is thans geen andere mogelijkheid om uit de impasse te komen dan een nieuwe methode af te wachten om het alcoholpercentage vast te stellen. De minister had de indruk, dat men zich thans minder strikt aan de bepalingen voor de maximum snelheid houdt dan in het begin. In januari zijn 2459 en in februari 2357 processen verbaal opgemaakt. De ver scherpte controle zal voortduren. Over de „spijtoptanten" zei de minister, dat na de gebeurtenissen in Indonesië reeds de selectie der visumaanvragen voor een deel in Den Haag plaats heeft, omdat het aantal aanvragen zo is toegenomen, dat be handeling van alle in Djakarta niet meer mogelijk is. Er wordt zo snel en zo soepel mogelijk gewerkt. Men zal zich echter tot de duidelijke en zeer urgente gevallen moeten beperken. In gevallen van alleen staande minderjarigen zal soepel worden gehandeld. Over de naturalisatie van spijtoptanten zei de minister, dat de termijn van vijf jaar niet geldt voor oud-Nederlanders. Een redelijke wachttijd is nuttig om af te wach- tein of het verblijf in Nederland duurzaam zal zijn. Gratieverlening aan de thans in de ge vangenissen opgesloten veroordeelden, die levenslang hebben gekresen, is niet in overweging. De door hen begane delicten zijn van zeer ernstige aard. Dit geldt voor de beide groepen, politieke gevangenen en andere veroordeelden. Voetbalpools Over de voetbalpools zei de minister, dat hij vrijdag de commissie zal installeren, die een onderzoek zal instellen. Het is niet mo gelijk reeds thans een termijn te stellen, waarbinnen deze commissie een rapport zal moeten indienen. Dat zowel tegen de organisatoren, van de KNVB-pool als de Charitas-pool opnieuw strafvervolgingen zijn ingesteld, heeft tot doel rechtseenheid en dus rechtszekerheid te bereiken. Het vraagstuk van de puzzels acht de minister van niet minder belang. Het zal worden bestudeerd door de commissie voor het loterijwezen. Op korte termijn kan een ar rest worden verwacht van de Hoge Raad in een van de processen. Over het gebeurde in de gevangenis te Leeuwarden zei de minister, dat hij meent, dat hierdoor het penitentiaire systeem niet behoort te worden omgebogen. Het binnen smokkelen van poeders is zeer moeilijk te voorkomen en geen gevolg van een be paald regime. Ook bij de toepassing van de nieuwe beginselen heeft de beveiliging de grootste aandacht. Het voorval in Leeuwarden was uitzondering. Er mag geen systeem van disciplinaire straffen uit volgen. De minister zou overwegen of, in dien het tot een strafvervolging mocht ko men, er aanleiding is de Kamer vertrou welijk over de achtergronden in te lichten. De begroting van Justitie werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De communisten lieten hun „tegen" aan tekenen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3