Hoe is Midden-Sumatra? ctifral-10 Genoemd invasiegebied is bepaald geen wandelpark „Experimentele" herenmodeshow in het Vondelpark Puberteit ^Praatótcel Van dag tot dag Oerwoud, wild, Caltex DONDERDAG 6 MAART 3 PHILIPS -ROXANE Morgen rijden in Frankrijk geen treinen door staking Amerikaanse „Sabre" boven Korea neergehaald Mannelijke aanblik Gaillard gemachtigd tot de vertrouwenskwestie „Overgangskabinet" zonder politici in Athene 0p de Aanklacht tegen zakenman wegens verduistering Bedrag zou een miljoen gulden omvatten P.T.T.-employé van fraude verdacht DrFuchs en Hillary op weg naar Nieuw-Zeeland 1958 Te oordelen naar zijn beslissing over het melk- en zuivelbeleid moet minister Vondeling een olijk man zijn. Hij heeft enerzijds toegegeven aan de wens van de bij de zuivelproduktie belanghebbenden naar een terugkeer tot de zogenaamde volle melk, terwijl hij anderzijds de be langen van de consumenten, waarvan een groot deel een inkomen beneden de wei standsgrens geniet, daadwerkelijk heeft behartigd door de gestandaardiseerde melk te handhaven. Het Produktschap voor Zui vel heeft veel meer gekregen dan het heeft gevraagd: geen „volle" melk met een ge halte van 3 percent vet dat niet ge makkelijk te bespeuren zou zijn geweest in vergelijking met het gestandaardiseerde percentage (2,5) maar met een vetge halte van 3,75 percent. Het grote verschil is echter, dat de zuivelbelangen slechts melk van drie percent in de handel had den willen brengen, uiteraard met een daarmee gepaard gaande melkprijsver hoging van twee cent per liter, welke dus door iedereen opgebracht zou moeten wor den, nog geheel afgezien van het medische nadeel van dergelijke melk voor personen met allergische aandoeningen. Want men moet zich niet voorstellen, dat een ver hoogd vetpercentage uit een oogpunt van volksgezondheid slechts toejuiching ver dient, gezien de vetrijkdom van het va derlandse voedsel. Wie echter, al is het maar uit gevoels overwegingen, de voorkeur geeft aan „vol le" melk, krijgt nu het volle pond en niet, zoals het Produktschap had gewild, een half percentje meer. Dat zulks helemaal niet naar de zin is van de zuivelbelan gen, omdat er een vrije keus blijft be staan, vormt wel het beste bewijs, dat het deze groep niet in de eerste plaats te doen was om een beter produkt te leveren, maar om een compensatie te vinden voor de verliezen welke men op de boterproduk- tie lijdt. We moeten nu maar afwachten of het gros der consumenten de hoge prijs betalen wil uitsluitend om weer „echte melk" te kunnen drinken. ADVERTENTIE van Niet alleen A en D maar alle vitaminen die U nodig hebt. Een flacon van 100 dragees t X88 Nu óók voordelige gezins verpakking van ISO dragees f 3.7S Phllips-Roxane Nederland N.V. - Amsterdam (Van onze correspondent in Parijs) Vanaf komende nacht 4 uur zullen vrij wel alle treinen in Frankrijk stoppen en 24 uur stil blijven staan. Weliswaar heb ben op het laatste ogenblik de socialisti sche ?n de christelijke vakbonden gewei gerd zich bij de stakingsactie aan te slui ten, maar aangezien de machinisten bij na allemaal behoren tot de onafhankelij ke of communistische organisaties, die het initiatief hebben genomen, zal ook het verdere treinpersoneel wel genoodzaakt zij een extra dag vrijaf te nemen. De onafhankelijke en communistische vakbonden beklagen zich over de minis ter van Arbeid, die zijn beloften tot loons verhoging niet zou zijn nagekomen. De on derhandelingen zullen echter niet worden afgebroken. Het is voor de regering te hopen, dat een akkoord alsnog zal kunnen worden bereikt, want het zou niet de eer ste maal zijn, dat een grootscheepse al gemene stakingsbeweging door de spoor wegmannen werd ingezet. (ANP) Wegens de treinstaking in Frankrijk zullen, volgens de Nederlandse Spoorwegen, niet rijden: D 126 uit Amster dam 10.07 uur naar Parijs, D 117 Parijs Amsterdam (aankomst 18.34 uur) en de T.E.E.-treinen Etoile du Nord en lie de France AmsterdamParijs vice versa. Ten aanzien van de overige D-treinen naar Parijs wordt het nodige voorbehoud ge maakt. Er zijn nog geen berichten ont vangen, dat deze treinen ook niet zullen rijden. SEOEL (Reuter). - De Amerikaanse luchtmacht heeft medegedeeld dat lucht doelartillerie der communisten nabij de grens van de gedemilitariseerde zone in Korea een Amerikaanse „Sabre" (F 86) straaljager omlaag heeft geschoten. De vlieger van een tweede „Sabre'' ver klaarde dat het toestel werd getroffen, terwijl het op geringe hoogte vloog. Hij meldde te hebben waargenomen, dat de bestuurder van het getroffen toestel met zijn valscherm aan de communistische zijde van de bestandslijn is gedaald. „Er zijn maar twee manieren om van de Riouw-Archipel uit in de oliestad Pakan Baru te komen: dat is door de lucht of over de rivier de Siak", aldus de heer J. de Loof, een robuuste Zeeuw, die sinds een klein half jaar in Gronin gen woont, maar vorig jaar augustus nog als gezagvoerder van een Caltex-tanker de lieve lange dag alleen maar oerwoud zag, dicht Midden-Sumatraans oerwoud, aan de randen waarvan het wemelt van tijgers, olifanten, slan gen, apen en krokodillen. De regering van Djakarta heeft, volgens de berichten, zeshonderd mariniers over gebracht naar Tandjongpinang, een eiland ten zuiden van Singapore, zulks met het oog op een landing op Midden-Sumatra. Een Sumatraans regeringsleider merkte naar aanleiding hiervan op dat een invasie met vele moeilijkheden gepaard zal gaan. Afgezien van de militaire tegenstand zul len de troepen van de centrale regering, na een landing op de oostkust, namelijk vele kilometers de rivier moeten opvaren of per parachute moeten afspringen. De heer De Looff bevestigde dit. „Inderdaad", zei hij, „....vele kilometers. Eerst moeten ze van Tandjongpinang uit ongeveer twin tig uur varen om de monding van de Siak te bereiken en dan zijn het nog eens op de kop af tweeënnegentig eenzame mijlen naar de omgeving van Pakan-baru. De heer De Looff is van dat alles goed op de hoogte en dat is ook geen wonder als je vier maal voor een jaar een contract hebt afgesloten met de Caltex om elke maand met hele horden krokodillen voor de boeg zestigduizend ton olie de don kere rivier te laten afzakken. Mensen „in de olie" Alles is daar Caltex. Hele brokken men senleven worden daar gesleten „in de olie", maar dan in de niet ongunstige betekenis bedoeld en in een tergende monotonie. De Siak dient louter en alleen voor olie transport. Negentig mijlen het oerwoud in ligt de olielaadplaats Perawang. Vandaar leidt een weg naar Pakan Baru en Rhum- bai, een weg die in de rimboe is uitgehakt en waarvan het dek bestaat uit aange stampte aarde. Pijpleidingen van 3035 kilometer voeren de olie, dwars door de velden heen, naar Perawang, waar elke 36 uur dezelfde boot meert, om haar buik vol te laten gieten met drieduizend ton van de meest begeerde vloeistof, die moeder aarde in dikke vette stralen aan de mens heid afstaat. '•''Dertien' tankers varen er dag en nacht, week aan week, jaar aan jaar, hun pendel dienst, van Perawang naar de overslag plaats bij de monding: Sungei Pakning. Er zijn zes Nederlandse schepen bij, die alle Caltex heten, met de toevoegingen Siak, Bengkalis, Riouw, Roepat, Pakan Baru en Medan. Met zesmaal acht Nederlanders aan boord en zesmaal zesendertig Chinezen. Verder zijn er een Panamees en een aantal Italiaanse schepen, die in charter varen. Rhumbai is een nederzetting met onge veer 600 blanken: Australiërs, Engelsen, Amerikanen en („toen ik in augustus ver trok", zei de heer De Looff) 165 Neder landers. De weg van Perawang naar Rhumbai de enige waarlangs men het oliegebied kan bereiken leidt langs ongeveer 170 bron nen. „Het is niet te hopen dat ze daar gaan schieten", zei de heer De Looff, „want dan gebeurt er wat. „Ik snap trouwens toch niet goed hoe en waar die kerels precies denken te lan den....," vervolgde hij, „de Siak is heel gemakkelijk te blokkeren, want de rivier is bij de monding ongeveer vijfhonderd meter breed en verderop hoogstens hon derd meter. Je kunt langs dat hele lange stuk van Sungei Pakning en Perawang maar éénmaal behoorlijk aan wal komen en dat is in Siak Sri Indrapoera, een vroe gere Nederlandse nederzetting. Nu wonen er helemaal geen blanken meer, wel zo'n zes- of zevenduizend inboorlingen en vooral Chinezen. Een landing daar heeft weinig zin, omdat je, verder het land in, toch in de moerassen terecht komt.Langs de oevers zie je alleen nu en dan eens een paar hutjes staan. De verspreide bevolking daar leeft zo goed en zo kwaad als het gaat van de zogenaamde bevolkingsrubber. Ze tappen de restjes uit de verlaten plantage bomen en verkopen het produkt aan de Chinezen, die er in Singapore goede zaken mee doen. Verder is alles oerwoud.... alles.... met tijgers en slangen...." „Langs de Kampar-rivier kunnen ze niet," aldus de heer De Looff, „op de kaart lijkt het heel wat, maar het is een heel klein riviertje dat nauwelijks bevaarbaar is.... nee, de enige geschikte manier om in dit gebied een invasie uit te voeren, lijkt me door de lucht. PARIJS De Franse regering heeft premier GaillarÜ gemachtigd vandaag het voortbestaan van zijn kabinet op het spel te zetten, indien dit noodzakelijk mocht zijn bij het debat over de defensiebegro ting in de Nationale Vergadering. De rege ring zou drastisch willen bezuinigen op de militaire uitgaven, die niet rechtstreeks betrekking hebben op de campagne in Al gerije. In regeringskringen merkte men op, dat de kosten van de operaties in Al gerije de oorspronkelijke begroting met 76.500 miljoen fracs overschrijden. De regering machtigde Gaillard even eens de vertrouwenskwestie over de plan nen om de stabiliteit van de regering te vergroten door middel van een grond wetsherziening. Het debat hierover zal de volgende week in de Nationale Vergadering worden her vat. ATHENE (Reuter) Constantine Geor- gacopoulos, voorzitter van het Griekse Ro de Kruis, heeft een „overgangskabinet" gevormd, dat in de plaats komt van de afgetreden regering-Karamanlis. Het nieuwe kabinet, dat vijftien leden heeft, zal 's lands zaken beheren in afwachting van de ontbinding der volksvertegenwoor diging en de volgende maand te houden nieuwe verkiezingen. Premier Georgacopoulos zal het parle ment eerst verzoeken de nieuwe, omstre den, kieswet, die voorziet in „verstrekte evenredige vertegenwoordiging", goed te keuren. Er hebben in het kabinet-Georgacopou- los geen politici zitting. De rechtsgeleerde de Pesmazoglou treedt op als minister van Buitenlandse Zaken, en de oud-generaal Steriopoulus als minister van landsverde diging. Woensdagavond heeft Am sterdam in een eivol zij zaaltje van het Vondelpark de première beleefd van een voor ons land splinter nieuw evenement, een „Pa rade of Men's Fashion". Zo althans werd het genoemd op de in sierlijk Engels ge stelde uitnodigingen, die de organisator - een Amster dams mannenkledingmaga- zijn in het „betere genre" in grote aantallen had rondgestuurd. In veel te grote aantallen zelfs, want de toeloop was zo overstel pend dat slechts een zeer gering deel der aanwezigen - in meerderheid vrouwen en redactrices van dames bladen - aan een geïmpro viseerde zitplaats geholpen kon worden. Maar goed, ook staande, of liever drin gende, viel er veel te zien en te genieten op deze eer ste Nederlandse mannen modeshow. Er waren bor relbonnen („with the com pliments of the manage ment"), zoutjes en gratis sigaren; er was een echt plankier-met loper voor de parade der mannequins en er waren, bovenal, de man nequins zelf: Rodney, Gor don en Michael, speciaal voor deze gelegenheid in Engeland geëngageerd, die met nonchalante gratie de nieuwe strand-, wandel- en avondkostuums „showden", terwijl de toneelspeler filmacteur Mathieu van Eysden met zijn ietwat for. sere contouren de ruig- mannelijke buitensport- en jachtkledij voor zijn reke ning nam_ Afgezien van een knielang herennacht hemd in zacht terracotta waren er geen buitenissig heden, zodat de talrijke journalisten hun hoop op een lekker gek stukje in rook zagen vervliegen. De herenzomermode 1958, zo was de conclusie van de mensen van het vak, zal dan ook een zeer rustig karakter hebben. De ka chelpijpbroekjes moeten het veld ruimen voor een comfortabele, ruime pan talon met een voetwijdte van 23 centimeter; de col bertjasjes hebben als in grijpendste verandering een smallere rever en elke man kan in volle vrijheid be slissen of hij een twee- of een drieknoopscolbertje wil aanschaffen. Kostuums met dubbele borst en twee rijen knopen zijn echter beslist taboe. De sportcolbertjes, nu verbannen naar het weekeinde, zullen veelal nog hariger en veelkleuri ger zijn dan hun voorgan gers, maar helaas weer met rug. of zijsplitjes worden toegerust. De blazer blijft ook deze zomer de basis voor de manlijke vrijetijdsgarde- robe; de variëteit met ver ticale banen in contraste rende kleuren lijkt het nu definitief te gaan win nen van de effen uitvoering. Op werkdagen zal de „cor- rect-geklede heer" in plaats van de populaire sportcom- binaties, tweedelige kos tuums in lichte tweeds, terlenkastoffen en andere „light weights" gaan dra gen. Het effen overhemd verliest terrein aan de streepjes en ruitjes, de re genjassen blijven kort, de dassen zijn gestreept, in zachte pasteltinten en hand- geweven, zo hoorden en za gen wij. Afgezien van de tandpasta-glimlachjes van Rodney, Gordon en Michael was het toch wel een grap pig experiment, dat stellig voor herhaling vatbaar is. Als nu maar niet ieder he renmodemagazijn eigen shows gaat organiseren. Twee facetten van de herenvoorjaars mode 1958. Het groepje rechts toont u de nieuwste creatie van de wel zeer haute couture: een uitgaanscostuumpje voor stra- tosfeerverkenners, straaljagerpiloten en andere hoogvliegers. De eenzame figuur links boven, vereeuwigd op een woensdag in Amsterdam gehouden mannenmode show, draagt een grijsblauw-met-rood-ge- ruite demi in Schotse „district"-tweed, die geknipt is voor boulevardjagers. Dan maar liever de lucht in, zult u waarschijnlijk mét ons zeggen Dezer dagen heb ik in op perste verbazing via een on schuldig lijkende lezing in het kader der Boekenweek ver nomen, dat het begrip puber teit door de volwassenen is uitgevonden en dus in feite helemaal niet bestaat. Dat is een mededeling die men als volwassene en opvoe der niet zonder driemaal slik ken verwerken kan. Het be tekent een gigantische ont ploffing in een zorgvuldig opgebouwde berg van peda gogische waarheden, waarop men zo heerlijk kon leunen als men zich wankel in de benen voelde worden. Die ontploffing heeft de hele berg weggevaagd en toen de rook was opgetrokken, heb ik mij afgevraagd hoe we er iets voor in de plaats zou den kunnen krijgen dat enig houvast bood. Tot dusver is daarop geen antwoord gevolgd. Natuurlijk behoeft men die afschuwelijke mededeling niet voor waar aan te nemen. Het is best mogelijk dat de me neer, die haar van zijn ka theder af de zaal inslingerde. zich vergist heeft of alleen maar interessant wilde doen. Maar ik moet zeggen dat zijn bewering, hoe ongerijmd ook, iets heel aantrekkelijks heeft. Doch bovenal lijkt zij mij van belang voor de puber zelf. Het is mij wel eens opgevallen dat vele rijpende kinderen' meer lijden onder het feit dat zij als pubers worden be schouwd, dan onder het feit dat zij pubers z ij n. Als ik bij die constatering verder had nagedacht en wat meer belangstelling voor het lijden der rijpende kinderen had ge koesterd, zou ik waarschijn lijk in de Boekenweek van dit jaar een lezing hebben gehou den onder de titel: „Puberteit bestaat niet". Waaruit blijkt hoever men het met nadenken kan schop pen. Er is mij eens een geval ter ore gekomen dat uitste kend in dit betoog past. Het betrof een vrouwelijke puber wat een rare aanduiding eigenlijk! Het lijkt op een vreemde wormsoort een vrouwelijke puber die tijdens een visite van goede kennis sen voortdurend op eigenaar dige wijze met het lichaam zat te kronkelen op de sofa. „Een echte puber", zei de visite fluisterend in de gang bij het afscheid. „Dat gaat wel weer over. Je maakt de gekste din gen mee, als ze op die leeftijd zijn. Beter maar geen aan dacht aan besteden. Laten be tijen, weet je". Toen de moeder terugkwam in de kamer, zei de echte pu ber opgewekt: „Blij toe dat ze eindelijk weg zijn. Ik wist geen raad m'n elastiek was gesprongen". Misschien worden talloze vreemde verschijnselen en rare ervaringen, waarvoor wij door jonge mensen geplaatst worden, ten onrechte aan pu berteit toegeschreven en zijn het niet anders dan doodeen voudig verklaarbare reacties op doodgewone dingen des le vens. En misschien dat is veel ernstiger zijn het vaak wel logische reacties op vreemde gedragingen van vol wassenen. Dat opent geheel nieuwe, wijde aspecten. Wij nemen al tijd maar voetstoots aan, dat in de verhouding van grote en kleine mensen de grote alles weten en alles doen zoals het hoort, en dat de daden der kleine mensen abnormaal moeten worden genoemd, zo dra zij niet met de opvat tingen der groten in overeen stemming zijn. In deze redenering moet een verschrikkelijke fout zit ten. Want wanneer alle generaties precies hetzelfde zouden moeten denken en doen als de oudere, dan zou het wereldbeeld nooit ver anderen en zou altijd alles bij het oude zijn gebleven. Als wij zien hoezeer de we reld verandert, en nog wel in angstig korte tijd, dan valt het niet moeilijk tot de conclusie te komen, dat datgene wat wij met de dooddoener „pu berteit" plegen aan te duiden, voor een groot deel bestaat uit de doorbraak der nieuwe normen. Met andere woorden: als de nieuwe normen der jonge ge slachten niet worden geaccep teerd. ligt de abnormaliteit bij de ouderen. Dus wij, volwas senen, zijn het, die worstelen met een soort puberteit der veroudering, terwijl de zich immer verjongende wereld zich feestelijk opmaakt naar de nieuwe mode. Het is de gewoonte van ouders om ernstige dingen des levens niet in het bijzijn der kinderen te bespreken. Kin deren hebben nog geen ver stand en kunnen nog niet oor delen kinderen hebben daar niets mee te maken en moeten maar zorgen dat ze goede schoolcijfers halen, dan hebben ze het al druk genoeg. Dat is niet voor jonge oor tjes bestemd, zeggen wij ouders dan gewichtig. Misschien is dat niet erg slim van ons. Want bij enig nadenken kunnen wij er ze ker van zijn, dat onze kin deren bij een consequente doorvoering van dit principe weldra op hun eigen houtje zullen gaan leven en ons links zullen laten liggen. Dat is niet voor oude oor tjes bestemd, kunnen zij daar bij zeggen en, ofschoon het enigszins komisch klinkt, zij zouden nog gelijk kunnen hebben ook. Het moet voor jonge men sen heel moeilijk zijn, een nieuwe wereld op te bouwen als zij niet precies weten hoe de oude in elkaar zit. Van daar ook, dat hun nieuwe we reld vaak vele feilen vertoont die vermeden hadden kunnen worden. Wat wij puberteit noemen, is dus niet anders dan het moeizame en door vele on nodige hinderpalen bemoei lijkte streven der nieuwe generatie om kennis te maken met de oude. Zo zouden we het kunnen stellen en dan is er inderdaad alles voor te zeggen om die puberteit te vervangen door een gemakke lijker, vruchtbaarder en min der kwetsende methode. Er komt nog een heel inte ressant aspect bij. Niet alleen moeten wij onze oude wereld zo snel en zo ruim mogelijk voor de nieuwelingen inventa riseren en openleggen, doch wii moeten daarnaast nieuws gieriger worden naar datgene, wat zij er uiteindelijk van zullen maken. Misschien moe ten wij ons beter realiseren wat grote leraren steeds weer als de uitkomst van hun leven formuleerden: „Ik dacht le raar te zijn, doch ik blijk voor de helft ook leerling te zijn gebleven". Het is leerzaam, te kijken naar wat er aan nieuws op komst is. Hoe oppervlakkig onze belangstelling, daarvoor is, toont de praktijk duidelijk aan. Wij tijgen met duizenden naar de RAI, naar modeshows, naar huishoudbeurzen en wereldtentoonstellingen, of schoon daar slechts een zeer klein en onbetekenend aspect van het Leven zijn nieuwig heden etaleert. En intussen verwaarlozen wij de bron van veel belangrijker nieuws, die wij vlak bij de hand hebben aan de hand zelfs. Dat kleine, dribbelende jongetje immers, dat onze grote hand vasthoudt bij zijn eerste wandelingen en zijn vlugge ogen links en rechts de kost geeft, is een mens van een gloednieuwe tijd, een pak ket vol toekomstmuziek, een bron van ongedachte veran deringen en nieuwigheden Zijn kleine, simpele gedachten zijn reeds bezig, de toekomst te maken. De machine van zijn brein is reeds kant en klaar voor de produktie van ruimteschepen en energie-uit- keukenzout. Maar hij is te gering om onze aandacht te wekken. Wij hebben hem alleen maar lief, zoals een reebok de waterplas liefheeft die zijn dorst lest. Hij is enkel een „schattig jon getje", dat verder niets be tekent voor de ernst van het leven. En toch hij is het Leven zelf, dat straks boven onze kille hoofden over de gras zoden zal lopen als het top punt van de mensheid in het toppunt van de tijd. Maar wij maken het hem zo moeilijk mogelijk. Wij laten hem de gevangenis der jeugd niet uit, voordat hij tussen de tralies doorkruipt met pijn lijke kwetsuren. En dan nog zeggen wij niet: daar gaat een echte mens naar zijn vrijheid neen. Wij zeggen: wat een puber! Niettemin: puberteit bestaat tóch. En ik groet hierbij al mijn lotgenoten pubers van dertig tot honderd. J. L. Schouder Ze zijn vrij zeldzaam en wie van ons er een bezit, is te benijden. „Wat? Waar heeft ze het over?", zult u denken. Nou, over die schouder, die schouder om tegen uit te huilen. Nu denken misschien een massa men sen: „Wat gek, nou daar heb ik nooit be hoefte aan, hoor!" Dat is fijn, want dan bent u öf buitengewoon flink, öf zonder zenuwen en smart. De statistieken hebben echter uitgewe zen, dat een groot gedeelte van de mens heid zo nu en dan een onweerstaanbare drang tot snikken heeft. Natuurlijk niet zomaar, zonder diepere oorzaak en totaal zonder aanleiding, maar met een achter grond van wanhoop, woede, verontwaar diging, angst, gemis of heimwee. Er zijn mensen, die denken: laat ik maar niet huilen, want er is tóch geen beginnen aan, ik kan het niet uitleggen, of ik heb toch niemand, die er naar kan luisteren, die het snapt of er tijd voor heeft. En waar haal je nu zo gauw een snikpilaar vandaan; zelfs nog nooit van gehoord! Je kunt toch niet zomaar in een bus of warenhuis, terwijl de tranen je in de keel zitten, aan een wildvreemde meneer vra gen: „Pardon, meneer, mag ik even uw schouder lenen om tegen uit te huilen, of heeft u haast?" Feitelijk zou er een speciale dienst in het leven geroepen moeten worden, zoiets als de wegenwacht is (maar dan voor geestelijke reparaties). Keurige lieden, die men overal gemakkelijk zou kunnen herkennen aan een speldje op hun revers, waarop de letters: S.P. (SNIKPILAAR). Lieden, die men absoluut kan vertrouwen, er zowel zwijgend tegenaan wenen, als er het hart bij uitstortenIn hun ogen ligt een warme, begrijpende gloed, ze kloppen je zachtjes op de rug en laten je wat drin ken. Het heerlijke van deze mensen is, dat ze meer tijd hebben dan Pa, Moe, zus Jo, of nicht Annie. Die hebben hun eigen ellende (waar ze maar mee rondlopen) of ze zeg gen: „Ik moet nou weg, maar we spreken elkaar nog wel eens". Jammer dat in de praktijk zo'n „ween- wacht" onmogelijk is! Stel je voor: u staat op het Berenplein bij iemand te snikken met uw hoofd op zijn schouder en dan komt nèt uw buurvrouw langs! De vol gende dag weet de hele straat het en men veronderstelt en fantaseert de vreselijkste dingen! Neen, daarom en om nog meer redenen is deze weenwacht niet uitvoerbaar, maar kunnen we voor elkaar niet eens wat méér een troostende schouder zijn? Marianne van Raait ADVERTENTIE BESTEDINGSBEPERKING is pas dan ver antwoord als deze betekent kostenbesparing. Veelal, b.v. bij te goedkoop gebouwde huizen en auto's, komen zeer snel hoge onderhouds kosten en is er van kostenbesparing geen sprake. RENAULT betekent BESTEDINGSBEPER KING èn KOSTENBESPARING. GARAGE DEN HOUT (Van onze correspondent) AMSTERDAM Bij de Amsterdamse Centrale Recherche is een aanklacht inge diend tegen een te Aerdenhout woonach tige Amsterdamse textielhandelaar, vol gens welke deze een grote bankinstelling te Amsterdam en enige tientallen confec tiefabrieken voor grote bedragen zou heb ben opgelicht. Volgens voorlopige ge gevens zou deze oplichting ongeveer een miljoen gulden bedragen. De zaak is door de Justitie, bij wie de aanklacht in handen kwam, doorgegeven ter onderzoek aan de afdeling falsificaties van de Centrale Recherche in de hoofd stad. Hoofdinspecteur Molenkamp, die de zaak in onderzoek heeft, vertelde ons dat het nog helemaal niet zeker is, dat hier inderdaad strafrechtelijke vergrijpen heb ben plaatsgehad. Het onderzoek zal zeer tijdrovend zijn, omdat een deel van dit onderzoek zich uitstrekt tot België, waar de textielhandelaar zaken is begonnen. Het is zeer wel mogelijk, dat uit deze zaak alleen maar een civiele procedure voort komt, aldus de heer Molenkamp. In dit stadium is het niet mogelijk enigerlei voorspelling te doen. „Wij hebben de Amsterdammer niet in arrest gesteld en zullen dit 'voorlopig ook niet doen, tenzij het onderzoek uitwijst dat hier strafrechtelijke misstappen hebben plaatsgehad", aldus besloot de hoofdin specteur zijn uiteenzettingen. De rijkspolitie heeft een 24-jarige PTT- employé op het postkantoor te Waddinx- veen aangehouden. De jongeman wordt ervan verdacht gelden te hebben verduis terd. Bij het innen of storten van gelden zou er vaak een voor de PTT voordelig verschil in de bedragen zijn geweest. De aangehoudene zou het geld in zijn zak hebben gestoken. Het op deze wijze ver duisterde bedrag moet vrij aanzienlijk zijn. SCOTTBASIS (Reuter) De Britse poolonderzoeker dr. Fuchs en zijn expe- ditiegroep zijn aan boord van het Nieuw- zeelandse expeditieschip „Endeavour" van de Scottbasis in het zuidpoolgebied naar Nieuw-Zeeland vertrokken. Ook de Nieuwzeelander Sir Edward Hillary, die de gids van Fuchs is geweest op het 'laat ste deel van zijn tocht dwars door het zuidpoolgebied, bevindt zich aan boord van de „Endeavour". De reis naar Wellington zal ongeveer elf dagen duren. (UP) De temperatuur daalde vanmor gen tot twintig graden onder nul en ve- nijnige winden maakten he laden van de „sno" cats" tot een moeilijk karwei.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5