Onderbrenging van évacués direct bij particulieren EEN WOELIGE TIJD CBUMBELENDEWENSHOORN N.Ph.O. kijkt terug op een bewogen jaar r Agenda voor Haarlem NAAIMACHINES Hollandse huisvrouw kan helpen bij aanpassingsmoeilijkheden SLECHTHORENDEN J Kort en bondig^) 5 Eénvrouwstoneel Europese journaals De radio geeft vrijdag HET REPATRIANTENPROBLEEM Gevaarlijke eenzaamheid Verzending van zeepost Brugdeel moet weg om schepen door te laten N.V. GEERVLIET Jaarverslag 1956-1957 i ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG I DONDERDAG 6 MAART 1958 Wie van de televisiekijkers Enny Mols- De Leeuwe nog niet kende, zal na woens dagavond haar naam nog wel eens op de lippen hebben. Haar uitbeelding van ze ven verschillende vrouwenfiguren in „De appels van Eva" is de schouwburgbezoe ker reeds vertrouwd. De grote schare voor het beeldscherm heeft zich nu ook een indruk kunnen vormen van de virtuositeit, waarmee deze actrice de merkwaardige personages typeert, die in Allan Berthals stuk een rol spelen. De voorstelling voor de t.-v. had daarbij voor, dat ze een pu bliek overblufte, dat soms de schouw burg zelfs niet van binnen kent. Het is al meer gezegd, dat daarin een der voor delen schuilt van de televisie, dat men er door wordt, gestimuleerd toneel te gaan zien, omdat men ontdekt hoe goed er in Nederland wordt geacteerd en hoe écht het moet zijn, wanneer niet de camera maar het eigen oog, niet de microfoon maar het eigen oor het medium is voor de beleving der emoties, welke tot uitdruk king worden gebracht. Vooral wanneer al le aandacht zo is geconcentreerd op één figuur, zoals gisteravond, leert het publiek door de spelprestatie de acteur kennen en gaandeweg die spelprestatie naar juiste waarde schatten. Ze worden dan zelf aan de verschijning van de acteur on dergeschikt gemaakt. Zo ontstaat door het televisietoneel belangstelling voor het to neel. De bijdrage, welke Enny Mols-De Leeuwe daaraan leverde, mag men niet onderschatten. De voortreffelijke trans formatie in zulke uiteenlopende figuren als „De appels van Eva" telt, haar nuance in mimische reflexen, vooral zo goed in de persoon van Ann Saunders, haar zin voor het komische met de imitatie in toon hoogte van Mary Dresselhuys, frappeert ook de verwende toneelliefhebber. Hoe veel temeer het veelkoppig televisiepu bliek!! Zij deed, zoals men uit deze korte opsomming kon opmaken, loffelijke din gen, eigenlijk alleen maar loffelijke dingen en zij werd daarin door Bert Dijkstra, zij het met soms te veel verheffing van stem, Tonny Foletta en Rob Milton goed bijge staan. Luc van Gent, die in dit KRO-pro- gramma, de regie voerde, hoefde maar weinig bij te dragen tot het succes. Hij was alleen minder gelukkig met de en- scering, wat door het decor van Fokke Duetz in de hand werd gewerkt. Het was wat rommelig, dat decor, en daar leed het beeld onder, maar van het overige niets dan goeds! Beeldschermer Op 10 en 11 maart wordt in het Inter nationaal Cultureel Centrum te Amster dam een conferentie gehouden van hoofd redacteuren van de televisie-journaal diensten in de Westeuropese landen. Bui ten Europa heeft men ook grote belang stelling voor dit Internationaal 'overleg, waarbij wordt nagegaan op welke wijze de nieuwsfilms op een zo snel mogelijke manier ter kennis van de kijkers kunnen worden gebracht. De huidige situatie is zo, dat elk land zijn journaals per vlieg tuig expedieert naar de journaaldienst in de vreemde, die- hiervoor belangstelling heeft. Vanzelfsprekend treden er vertra gingen op. De oplossing zou kunnen zijn, dat het filmnieuws in het land van her komst blijft en van daaruit via het Euro visie-net wordt vertoond. Moeilijkheden kunnen daarbij ontstaan door de uiteen lopende verlangens ten aanzien van het tijdstip van uitzenden. Op de komende conferentie zal worden onderzocht of de instelling van een internationale redactie, die haar zetel zou kunnen krijgen in één der Westeuropese hoofdsteden - er wordt gedacht aan Brussel - waardevol kan zijn. Het initiatief tot deze conferentie is van Nederland uitgegaan. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de zieken. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Vocaal dub- belkwartet. 11.35 Lichte muz. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubriek. De lammeren zijn er weer: waar moeten we in deze tijd van het jaar aan denken. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Sopr. en piano. 14.30 Boeken schouw. 14.50 Gram. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 Muzikale causerie. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 Levend in Nederland, causerie. 19.45 Unesco in Nederland, caus. 19.50 Een nationale zaak, caus. 19.55 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.10 De dichteres Ellen Warmond, litt. caus. 20.20 Zang en piano. 20.35 Regerings uitz.: De Verenigde Naties in de afgelopen we ken, door mr. C. W. A. Schürmann, Nederlands permanent vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties. 20.45 Verstaat gij wat gij leest?, caus. 21.00 Pol. cabaret. 21.30 Etherforum. 22.10 Lichte muz. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO 22.40 Zorg om de mens, causerieën. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9-40 Schoolradio. 10.05 Gram. 10.30 Idem. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Nederl. liedjes. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Amus muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Hongaarse muziek. 14.30 Gram. 14.40 Zang en piano. 15.00 Schoolradio. 15.30 Promenade orkest en sol. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kin derkoor en gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz 18.05 Ritm. muziek. 18.20 Ruimtevaart, caus. 18 30 Lichte muz. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. op het nieuws. 19.15 Rege ringsuitz.: Emigratierubriek: Het emigratiepraat- ie van H. A. van Luyk. 19.25 VVD, causerie. 19.35 Verz progr v. d. milit. 20.15 Act. 20.30 Politiek Forum. 21.00 Roulette. 21.25 Amus.muz. 22.05 Ka- merork 22.50 De vrouw en het beroep van haar man, caus. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Jazzmuziek. BRUSSEL 324 M. 12 00 Omr.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws 13.15 Strijkkwart. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Ork.conc. 16.30 Symf.- orkest en solist. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Omr ork 17.45 Duitse les. 18.00 Pianorecital. 18.10 Caus 18.20 Koorzang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19 40 Gram. 19.45 Caus. 20.00 Gram. 20.30 Belgische muz. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. Van een onzer redacteuren) Er zijn, zoals minister Klompé onlangs in de Eerste Kamer al heeft laten door schemeren, enige moeilijkheden bij de onderbrenging van de Nederlanders uit Indonesië. In de gezamenlijke contractpensions zijn ongeveer tienduizend bedden beschikbaar, terwijl er naar schatting bijna dertienduizend nodig zijn. Daarom wil men thans de nieuw-aankomende repatrianten voor een deel direct bij particulieren gaan onderbrengen, die hiervoor woonruimte beschikbaar hebben gesteld; een procedure die men totnogtoe niet heeft willen volgen met het oog op eventuele aanpassingsmoeilijkheden. Plaatsing in de contractpensions is name lijk te prefereren, omdat de repatrianten daar althans nog steun aan elkaar hebben bij bun omschakeling op de zeden en gewoonten in Nederland. Die behoefte aan steun en medeleven van hun lotgenoten is vooral sterk bij de vrouwen, die zich in een soortgelijke positie bevinden als de vrouwen van im migranten in een vreemd land. Hun man nen hebben in het algemeen werk en zijn dus wel gedwongen, zich snel en geruisloos aan te passen. Maar de vrouwen zitten eenzaam op hun (meestal kleine) pension- kamertjes en zij blijven er zitten. Overdag is hun enige afleiding het buurpraatje met elkaar, waarbij de gesprekken en gedach ten echter voortdurend in hetzelfde krin getje blijven ronddraaien: de herinnering aan wat men daarginds in Indonesië ach terliet. „Zelfs bij prachtig zomerweer," zo vertelden ons diverse pensionhouders, „zijn zij met geen stok naar buiten te krijgen. Ze zitten maar te kniezen en te piekeren en sluiten zich af voor alle nieuwe in vloeden en indrukken Natuurlijk zijn er ook repatriantenvrou wen die durven te breken met het verleden en een betrekking, of althans contact zoe ken met de Nederlandse samenleving. Maar de grote meerderheid kan die moed nog niet opbrengen en probeert zich te isoleren. Geen wonder, dat het onder die omstan digheden vaak tot heimwee-excessen, huil buien en driftaanvallen komt. Huisvrouwenkruistocht Wat daartegen te doen is? Een hoge functionaris van het ministerie van Maat schappelijk Werk gaf ons de volgende sug gestie: „Als alle leden van het UW, de huisvrouwenverenigingen en de bonden van plattelandsvrouwen nu eens een praatje met een dezer vrouwtjes zouden maken, en ze daarna ook voor een tegen visite in hun eigen woning uitnodigden, dan zou het ijs waarschijnlijk ai heel gauw gebroken zijn. Ze willen zo graag eens hun hart uitstorten en zij hunkeren naar een beetje sympathie van hun mede-vrouwen, maar ze zijn veel te bescheiden om daartoe zelf het initiatief te nemen. En de Holland se huisvrouw zal van zo'n nadere kennis making heus geejp spijt hebben, want uit eigen ervaring weet ik, dat vrijwel alle re patrianten intelligente, wellevende mensen zijn en heel wat belangwekkends kunnen vertellen over hun mooie geboorteland en over hun eigen cultuur, die ouder is dan de onze. Allerlei misverstanden zouden op die manier vanzelf worden opgelost en daar zouden wij allen wel bij varen. Want laat ons niet vergeten, dat al die tiendui zenden repatrianten of hun kinderen zich in de toekomst door huwelijken vermengen zullen met een groot deel van onze in Ne derland geboren en getogen jeugd en hoe eerder wij dus precies weten, wat wij aan elkaar hebben, hoe beter." Vooral in de grote contractpensions, als „De Schelp" in Zandvoort en „De Bran ding" bij Arnhem, is grote behoefte aan vriendschappelijke (individuele) contacten met „de buitenwereld". Deze instellingen, waar zo'n vijf- tot zevenhonderd repa trianten zijn samengebracht, vormen als het ware een bolwerk tegen alle assimi latiepogingen, dat wellicht alleen te slech ten is door vreedzame penetratiepogingen zoals de zojuist genoemde „huisvrouwen kruistocht". Kleine pensions favoriet In de kleinere pensions, die twintig of minder évacués herbergen (en dan, in tegenstelling tot de „rijkspensions", door de gemeenten gecontroleerd en verzorgd worden) verloopt de aanpassing veel vlot ter. Meestal is het een wat ouder echt paar, dat dit soort pensions drijft en zijn gasten zelf bedient. Hierdoor ontstaat een sfeer van vertrouwelijkheid, die de repa trianten boven alles nodig hebben, vooral in de moeilijke eerste maanden. Hospes en hospita worden in deze pensions een bewijs van de goede verstandhouding meestal betiteld als „pa en ma". Bij hen komen de gasten met al hun problemen, inclusief de kleine burenruzies en zelfs de huwelijksperikelen. Het advies van „pa en ma" geldt vaak als onaanstastbaar. „We zijn hun biechtmoeders en hun bescherm engelen", vertelde ons een gemoedelijke pensionhoudster. „Ik zou nooit meer ge wone pensiongasten willen hebben". Op haar penantkastje prijkt een bonte uit stalling van Balinese koppen, beeldjes, wajangpoppen en andere Indonesische cu riosa, als stille getuigen van de dankbaar heid der repatrianten. Algemeen is men van oordeel, dat de kleine pensions de ideale overgangsfase vormen naar het einddoel: de zo vurig be geerde eigen woning. De Nederlanders uit Indonesië hebben geen pré bij de ver deling der woonruimte, maar de ergste crepeergevallen worden uiteraard zo snel mogelijk geholpen. Soms wel eens wat al te snel, zoals het volgende voor beeld bewijst. Dit betrof een weduwe met zes jonge kinderen, die ergens in de kop van Noordholland een halve duplex- woning toegewezen kreeg. Kort nadat het gezin de woning betrokken had, kwam een maatschappelijke werkster eens pools hoogte nemen. Zij vond de vrouw in alle staten van wanhoop, en de kleintjes, ver kleumd van de kou, in hun bedjes hoe wel het midden op de dag was. De kachel was namelijk uitgegaan en de jonge moe der had met de beste wil van de wereld niet geweten, hoe zij hem weer aan moest maken. Na enkele mislukte pogingen met lucifers en oude kranten had ze, uit angst brand te stichten, de ongelijke strijd maar gestaakt. Op de vraag van de huisbezoek ster, waarom zij dan niet de hulp van de buren had ingeroepen, biechtte ze onder tranen op,' dat ze dat niét gedurfd had, „omdat die mensen altijd zo nors keken". De contactambtenaren en sociale werk sters kennen tientallen van zulke voor beelden. Ervaringen die bewijzen, hoe vol komen vreemd deze mensen veelal staan tegenover zelfs de simpelste dingen-van- alledag. Begrip voor dit soort moeilijk heden, een beetje hulpvaardigheid en wat sympathie hebben zij even dringend nodig als materiële steun: een dankbare taak voor onze vrowen en meisjes, en een be langrijke bovendien. Want zonder hun helpende hand zullen velen de aansluiting missen, tot schade van de gehele Neder landse samenleving! Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië s.s. Orion" 13 maart; Canada: s.s. ,,Beavercove" 13 maart; Chili via New York 13 maart; Ned. Antillen: m.s. Prins der Nederlan den" 11 maart; Ned. Nieuw-Guineam.s. ,,Mod- jokerto'' 13 maart; Nieuw-Zeeland via Engeland 15 maart: Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. ..Pretoria Castle" 15 maart. Inlichtingen betreffende de verzendingsdata geven de postkantoren. Twee aan de oever van de Merwede ge bouwde zeeschepen gaan op 13 maart naar Rotterdam. Het zijn het m.s. „Van Heemskerck", groot 5400 ton, en het zus terschip „Van der Hagen". Omdat de schepen niet onder de spoor brug bij Baanhoek door kunnen varen, zal een overspanning met een lengte van 27 meter en een gewicht van 120 ton uit de brug worden gelicht, waardoor de treinen loop enkele uren gestremd zal zijn. Tussen Dordrecht en Sliedrecht zullen dan bussen worden ingelegd om de reizigers te ver voeren. „Nauwelijks was het geluid van de hoorn uitgestorven, of daar stond plotseling, voor de verbaasde ogen van kapitein Molla, het kleine Wensmannetje op een rots blok „Je hebt mij geroepen, hier ben ikwat kan ik voor je doen?", sprak het manne tje met zijn piepstem. Daar had Bumbel al over nagedacht. „Mijn schip is kapot; ik wens, dat het weer helemaal goed wordt!", zei hij, c.>p het wrak van de Vrije Vogel wijzend. 113-114 ADVERTENTIE Bij de oudste speciaalzaak op het gebied van BOORTOESTELLEN GEERVLIET vindt u een ruime keuze in de modernste hulpmiddelen, zoals transistortoestellen, oorhangers, haarklips, hoorbrillen in de fabrikaten AUDIUM, PHILIPS, MULTITONE, ADITONE, WIDEX enz. Wendt u tot een vertrouwd adres Haarlem Koningstraat 11 Telef. 16171 Het seizoen 19561957 is voor het Noord hollands Philharmonisch Orkest gepaard gegaan met veel veranderingen. Het zojuist verschenen jaarverslag herinnert daar nog eens aan met vermelding van het plotse ling overlijden van de voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer L. J. P. N. A. Bouwman, wiens functie werd overgeno men door ir. W. J. L. J. Merkx en het af scheid van Toon Verhey als eerste dirigent en de komst van Henri Arends als zijn plaatsvervanger. Het wijst in verband daarmee ook op de grote steun, die het orkest ondervond van de dirigent Marinus Adam gedurende de periode, dat Toon Ver hey met ziekteverlof was. Het verslag her innert ook aan het overlijden in juli vorig jaar van de heer A. Hart Nibbrig, die het orkest van 1923 af als plaatsvervangend solocellist trouw heeft gediend. Er werden voor dat seizoen zesennegen tig concerten vastgesteld, waarvan er twee moesten worden afgelast, te weten in Bloe- mendaal en Amsterdam. Daarvan werden er negenenveertig gegeven in Haarlem en de overige in de gemeenten rond Haarlem en elders in het land. Alkmaar kreeg het orkest zeven keer op bezoek, Beverwijk vijf keer, Bloemendaal twee keer, Heem stede vier keer, Velsen twee keer en Uit geest en Hillegom elk één keer. Van de vierennegentig uitgevoerde concerten wer den er zesenveertig gedirigeerd door Mari nus Adam, vierentwintig door Henri Arends en zes door Toon Verhey. De gast- dirigenten waren dr. C. L. Walther Boer, Bernard Haitink, Anton Heiller, Jan Epen- huysen, Jan Brussen, Eduard Flipse, Jan Out, Alexander Smallens, Nico van der Linden, Ohan Dourian en Willem Lohoff. In zesenvijftig beurten traden met het orkest achteendertig Nederlandse solisten en in dertig beurten twintig buitenlandse solisten op. Van eenenzestig componisten werden honderdtachtig werken ten gehore gebracht in driehonderddrieëndertig uit voeringen, waarvan zeven Nederlandse componisten met negen werken in veer tien uitvoeringen. Het orkest werkte voorts mede aan zevenendertig koorconcerten, waaraan drieëndertig generale repetities vooraf gingen. Eén zelfstandig concert en drie zanguitvoeringen waaraan het N.Ph.O. meewerkte, werden door de radio uitge zonden. In de conclusie merkt het bestuur op, dat het aantal concerten in het seizoen 1956—1957 weer toenam en dat het aantal begeleidingen verminderde. Om de werk zaamheden van het orkest in de eigen pro vincie te kunnen uitbreiden werden de be geleidingen buiten Noordholland in be langrijke mate beperkt. Het bestuur zegt te verwachten, dat onder de nieuwe artis tieke leiding de opbouw van het ensemble voortgang zal kunnen vinden en het ver trouwt, dat met medewerking van alle leden van de stichtingsraad het aantal con certen in de provincie het volgend seizoen wederom zal toenemen. ADVERTENTIE 91. Thans hief hij het pistool en Heine zag het vuur. Op eens voelde hij een brandende pijn. Alles werd zwart om hem heen en hij stortte neer. Hij zag niet meer, hoe in de nevel schimmige figuren op hem toe kwamen lopen. HOOFDSTUK XIII Heine lag in bed en het zou lang duren, vordat hij weer zou kunnen lopen. Het schot had zijn linkerheup geraakt en dit lichaamsdeel zag er allesbehalve mooi uit. Eerst thans schreef hij over het voorval naar Ham burg, aan zijn moeder en aan zijn zuster Lotte, maar ook aan Salomon Heine en aan zijn uitgever Campe. Hij had een gevoel van voldaanheid. Het was alsof hij orde op zaken had gesteld. Alles scheen thans goed geregeld te zijn. Zijn oom Salomon scheen ook tevre den over hem te zijn, want hij verhoogde de jaarlijkse toelage van zijn neef met 800 francs. De publieke opi nie toonde eveneens voldoening over de afwikkeling van de affaire-Strauss. In Duitse bladen verschenen weer enkele welwillende berichten en Heine werkte met veel genoegen aan zijn artikelen voor de „Augs- burger Allgemeine". Maar lang duurde deze toestand van milde tevreden heid niet. Eerst geraakte zijn uitgever Campe in moei lijkheden met de overheid. En niet lang daarna bereik ten hem de berichten over een vreselijke brand in Hamburg, welke een groot deel van de stad had ver woest. Ook 't huis van zijn moeder verbrandde, en de paviljoens aan de Alster, waarin hij zoveel roman tische uren had doorgebracht. Brieven en manuscrip ten welke zijn moeder voor hem bewaarde, gingen ver loren. Intussen verergerde de toestand van zijn ogen. Het linkerooglid kon hij niet meer bewegen. De héle linkerkant van zijn lichaam begon gevoelloos te worden. Hij begreep, dat dit het begin van een algehele ver lamming betekende. De tijd, waarin hij alleen aan zware hoofdpijnen leed, scheen hem thans een para dijs toe. Hij raadpleegde verscheidene artsen. Deze trokken gewichtige gezichten. Ze behandelden hem met bloed zuigers, vier weken lang. Ze pijnigden hem en zeiden troostend, dat pijn slechts met nog sterkere pijn te genezen was. Tenslotte trokken ze echter hun schouders op. Hij nam opnieuw baden: warme en ijskoude stort baden, afwisselend. Voor zover zijn gezondheidstoe stand het toeliet, werkte hij nog steeds koortsachtig. De verlamming schreed echter langzaam verder. Ondanks dit alles schreef hij opgewekte brieven aan zijn moeder: hij liet haar niets merken van zijn angsten in verband met zijn achteruitgaande gezond heid. Hij correspondeerde met andere relaties en schreef zijn artikelen voor de Augsburger krant. Hij dacht veel aan zijn moeder in die dagen, en toen zij hem in oktober 1843 met beverig handschrift een brief schreef, waarin ze de hoop uitsprak, dat ze elkaar het volgend voorjaar in Hamburg zouden weer zien, nam hij zonder aarzelen een besluit: hij zou niet tot het voorjaar wachten, maar nu onmiddellijk naar Hamburg vertrekken. Hij. stelde haar gerust, dat hij over landen zou reizen en niet per schip over de „ge vaarlijke zee,".... Maar aan zijn zuster deelde hij mede, dat hij wel over zee moést reizen, aangezien de Pruisische rege ring wanneer hij over Aken en Keulen zou gaan, stel lig moeilijkheden zou maken in verband met zijn vi sum. Uitgeput van de reis kwam hij in Bremen aan. Hij trilde van opwinding. Hoe vreemd deed alles aan: de Duitse taal, de Duitse gezichten., vréémd en tegelij kertijd vertrouwd! In een hotsende reiskoets bereik te hij Hamburg. Helaas was 't niet meer het oude Hamburg! De brand had danig huisgehouden en veel schade aange richt. De droeve sporen van de brand waren overal waarneembaar. Langzaam liep hij in een vreemd huis de trap op. En het volgende ogenblik stond hij tegenover zijn moe der: een oude vrouw, die klein geworden scheen. Haar rug was gekromd door de ouderdom en ze droeg een zwarte omslagdoek. Er stonden t.anen in haar ogen. Hij bleef even roerloos staan, 't was alsof zijn hart een slag oversloeg. Ze keek hem aan en zei zacht „Harry!" Het klonk aarzelend, als herkende ze hem niet. „Ja moeder, ik ben 't," antwoordde hij vol teder heid. Een ogenblik later had hij zijn armen om haar heen geslagen en rustte zijn hoofd op haar schouder, zo als vroeger, toen hij een kleine jongen was. Haar oude bevende handen streelden over zijn haar. Toen ze later samen in een halfdonkere kamer za ten en hij niet goed wist, wat hij haar het eerst moest ^vertellen, zei ze glimlachend: „Ik wist niet precies op welke dag je zou komen Harry. Maar sinds een paar uur had ik het voorgevoel, dat 't vandaag zou zijn. Ik liep aldoor naar de deur om te zien, of jer er al was. Zijn moeder leefde volkomen teruggetrokken. Ze had nog steeds haar oude trots. Ze was te arm om bezoek bij zich aan huis te ontvangen en ze had zich als 't ware gepantserd tegen de buitenwereld. Deze was vreemd voor haar geworden. Bezorgd vroeg ze: „Parijs is zeker erg vermoeiend, Harry. Jij moet voorzichtig zijn want je bent nooit sterk gêweest. Je mag je niet oververmoeien". Hij verzekerde haar dat het leven in Parijs niet ver moeiender was dan in Hamburg en dat hij bovendien een kalm leven leidde. „Eugenie laat me niet veel uitgaan", zei hij glim lachend. „Is ze jaloers?" wilde zijn moeder weten. „Dat zou ik niet willen zeggen". Zijn moeder lachte trots. „Ik zou in haar plaats ook jaloers zijn, Harry, je bent altijd een knappe jongen geweest!" Toen ze een toespeling op kleinkinderen maakte, antwoordde hij niet. „'"Lei je je niet goed Harry?" vroeg ze bezorgd. „Ben je ziek?" Hij antwoordde: „Ik ben niet sterk, maar dat ben ik nooit geweest, zoals u zelf opmerkte. Ik word ouder en daarmee komen vanzelfsprekend kwalen. Boven dien heb ik 't soms heel moeilijk gehad. Maar mo menteel sta ik er niet slecht voor en bovendien voel ik me in uw bijzijn beter dan ooit". Het gesprek met zijn moeder bleef oppervlakkig. Heine bemerkte al spoedig, dat ze in zijn ogen nog steeds de kleine Harry was, op wie ze trots was, naar voor wie ze tegelijkertijd altijd bezorgd moest zijn. (Wordt vervolgd) Geen speelgoed. In Winschoten had een 16-jarige leerling van het gymnasium enkele chemicaliën in een plastic buisje gedaan. Een elfjarig buurtjongetje sloeg een hamer op het buisje en er volgde een hevige ontploffing, waarbij het knaapje twee vingers van de rechterhand werden afgerukt. „Kachelpijpje". „Deze jeugdige ver dachte behoort tot een kring van paarde- staarten en kachelpijpjes", merkte de pre sident van de Rotterdamse rechtbank op, toen een 19-jarige leerling-kapper voor hem verscheen, aan wie een aantal inbra ken ten laste was gelegd. De jongeman had veel geld nodig om bezoeken aan nachtgelegenheden met vrienden en vrien dinnetjes te betalen. De officier van Jus titie eiste tegen hem twee jaar jeugdge vangenis. Belasting ontdoken. De rechtbank te Arnhem heeft vijf kleermakers veroor deeld tot boet van 5000,3000, 2000, 1000 en 800. Zij hadden allen voor de inkomstenbelasting hun inkomen on juist of onvolledig opgegeven. De hoogst gestrafte had bovendien de vermogensbe lasting ontdoken. Burgemeester. Tot burgemeester der gemeente Gendringen is benoemd de heer P. J. Cramwinckel, met gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Grootebroek. Roerganger verdronken. Dinsdag avond is op de Nieuwe Maas een 38 ton metende zolderbak, die getrokken werd door de sleepboot „Sonja", gekapseisd. Daarbij is de roerganger J. Stapel uit de Tweebosstraat te Rotterdam te water ge raakt en verdronken. Geografie. Dezer dagen is van de pers gekomen het tweede deel van de „Histori sche Geografie van Westelijk Zeeuws- Vlaanderen" van de hand van de Rotter damse lerares mejuffrouw dr. M. K. E. Gottschalk. Voor de uitgave van deze om vangrijke studie had de Nederlandse Or ganisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek mejuffrouw Gottschalk een subsidie verleend. Negen maanden. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft een vertegen woordiger uit Venlo veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. Door het ver brijzelen van zijn rechter wijsvinger had de man getracht een uitkering van een verzekering ad 7.500 te incasseren. Soldaat stal geldkistje. De krijsraad heeft een soldaat uit Utrecht veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar waar van zes maanden voorwaardelijk omdat hij in de Palmkkazerne te Bussum uit het bu reau van de wachtcommandant een geld kistje met 1660 had weggenomen. De wachtcommandant had dit geldkistje in bewaring voor de leden van de onderoffi ciersmes. DONDERDAG 6 MAART Stadsschouwburg: Arbeiders Toneelver eniging „Herman Heijermans" met „Een of twee vrouwen", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN: Bibliotheek Prinsenhof: Fototentoonstel ling over de ontwikkeling van de Nederl. musea 1921.30 uur. FILMS: Cinema Palace: „Chirurg", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Achter docht", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Thea ter „De hel van Marseille", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De gele toma- howk", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „De pastorie van Hinton", a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Sissi, kei zerin en moeder", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Vlucht naar Hongkong", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „The Spi rit of St. Louis" a.l., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Krelagehuis: Voorjaarsbeurs voor de vrouw, 1923 uur. VRIJDAG 7 MAART Stadsschouwburg: Toneelvereniging „Vriendschap Zij Ons Doel" met „Het ze vende Gebod", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Bibliotheek Prinsenhof: Fototentoonstel ling over de ontwikkeling van Nederl. musea, 1012.30, 13.3017 en 1921.30 uur. FILMS: Cinema Palace: „Vrouwen en Spionnen", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur.Frans Hals theater: „Aasgieren van het Westen", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Die Sünderin vom Ferner-Hof", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Het schandaal van Clochemerle", 14 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „De Graaf van Monte Christo", 14 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Sissi, keizerin en moeder", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Vogelvrij verklaard", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Het Bolsjoi-Ballet", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Krelagehuis: Voorjaarsbeurs voor de vrouw, 1017, 1923 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9