DEKENS X VAST TAPIJT Volksvertegenwoordigers en kiezers „SAY ONARA' Kernwapens X KARPETTEN 500 soorten behang! Leidseplein-Theater is nu bioscoop Operaballet wordt niet veel hoger gesubsidieerd Op en om het Binnenhof GORDIJNSTOF vrijdag 7 maart 1958 11 Amerikaanse film, spelend in Japan woninginrichting beverwijk Voor f 50.000,- uit auto's gestolen w woninginrichting beverwijk BAKKER'BEHANG Alle slachtoffers van de mijnramp geborgen woninginrichting beverwijk Vragen over besteding van gelden rentespaarbrieflening Bediende bestal zijn baas Amsterdamse gemeenteraad besprak de ontslagkwestie Kerkelijk Nieuws woninginrichting beverwijk KERKELIJK LEVEN xtouteHMjeA woninginrichting beverwijk „SAYONARA" luidt de Japanse titel voor de nieuwe Amerikaanse film, welke van vandaag af in Nederland wordt uitge bracht. Die titel kan twee dingen beteke nen: „Tot ziens" en „Vaarwel". De be naming is goed gekozen. Op het boek, waaraan het gegeven is ontleend, slaat het „Vaarwel". Op de film het „Tot ziens." De scenarioschrijver heeft het eind van het boek blijkbaar onbevredigend gevon den. Hij laat in de film de Japanse dan seres, naar wier gunst een Amerikaans majoor heeft gedongen, ja zeggen tegen de Amerikaan en hun huwelijk wordt een feit. Wel zal het Japanse vrouwtje niet eer der met haar man in de States worden herenigd, dan nadat een wet daartoe de belemmerende bepalingen heeft opgehe ven, maar die wet is in de maak. Het ge luk lacht het jonge paar toe. We schrijven 1951 De oorlog in Korea is in volle gang. Vele soldaten met verlof passagieren in Japan. Zeker tienduizend van die solda ten worden in een jaar op het Amerikaan se consulaat met een Japanse in de echt verbonden. Ze kunnen hun vrouw echter niet naar hun vaderland meenemen. En de legerautoriteiten zien scherp toe dat die bepaling in acht wordt genomen. Ze zijn tegen deze huwelijken. Zijn het niet twee werelden, de Oosterse en de Wester se? Ze verzetten zich tegen de omgang van Amerikaanse soldaten en Japanse meisjes. Een hele reeks brochures licht de soldaten over het verschil in mentali teit in. In de clubs hoeven de soldaten met een Japanse niet te komen. En wanneer zij desondanks toch trouwen is er altijd wel een officier, die hen met een opdracht naar Amerika terugstuurt, uiteraard., zonder hun vrouw. HET IS OP deze situatie dat film en roman met de titel „Sayonara" zijn 'ge ïnspireerd. De conflicten, die de houding der Amerikaanse legerleiding met zich meebrengt zijn beschamend in het geval van de soldaat Kelly, die een huwelijk uit liefde is aangegaan en voor wie zelfs zijn eigen woning tot verboden terrein wordt verklaard. Zijn vrouw is in verwachting, maar de order naar Amerika terug te ke ren wordt ondanks zijn verzoek niet her roepen. Hij pleegt met zijn vrouw zelf moord. Zijn beschermer en vriend, een majoor, zoon van een generaal, is uit balo righeid zijn aandacht aan een Japanse gaan besteden. Wat eerst spel was wordt dodelijke ernst. Hij gaat van haar houden, zij van hem. De banden, die haar met haar theater binden, zijn evenwel zo nauw ADVERTENTIE MEER DAN 700 STUK.S ALLE BEKENDE GOEDE MERKEN i•Tv''/TTvTsi -i ufe£ faM, ^ieJhdMAfideJ! De politie heeft vijf Amsterdammers aangehouden, die bekend hebben in de af gelopen maanden voor ongeveer 50.000 aan goederen uit auto's te hebben gestolen. Zij sloegen 's nachts hun slag. Als de auto's waren afgesloten, braken zij ze open. De buit bestond nu eens uit dure bontmantels of textielgoederen, dan weer uit sieraden, reiswekkers, klokken en der gelijke. Aanvankelijk trokken zij er met gestolen wagens op uit en vervoerden daarin de uit andere auto's bemachtigde goederen. De zaken waren zo winstgevend, dat zij in januari in staat waren samen een nieuwe auto te kopen, waarmee zij daarna opereerden. Vastgesteld is dat zij de da ders zijn van meer dan vijfentwintig dief stallen uit geparkeerde wagens. Slechts een kleine partij goederen kon achter haald worden. Het vijftal werd door een agent van politie betrapt, toen het op de Insulinde- weg een daar staande wagen had geplun derd. Snel reden de dieven het nachtelijk duister in, hoewel de agent enkele schoten op de auto loste. De politie slaagde er la ter in de mannen op te sporen. ADVERTENTIE F A ABE V.WIJK»ZAALBE RG ISOTHERMYL» NIEUWSTE DESSINS uleê kfa/j, ^id'cluuOicJeM Van links naar rechts: Marlon Brando, Miiko Toka, Miyoshi Umeki en Red Buttons in „Sayonara". dat de majoor op een blijvende verbinte nis niet mag hopen. In de roman offert de danseres dan ook haar liefde aan het theater op. In de film sluit de majoor haar in zijn armen. Men kan daar met hart en ziel naar verlangd hebben, erg logisch is het niet. Het is een concessie die de film niet had hoeven te doen. Ze bevat wel meer van die concessies, voornamelijk in de probleemstelling, die overwegend zwart-wit is gehouden met weinig nuance ring, met weinig innerlijke krachtmetin gen. De verklaring vindt men in de om standigheid, dat men in de film ook de plaats van handeling heeft willen betrek ken, het Japan van onze dagen zoals het zich aan de westerse mens voordoet. Daar aan is zoveel aandacht besteed, dat de karakters van de dramatis personae meer zijn aangeduid dan uitgewerkt. De artis tieke factor is dan ook niet indrukwek kend, de film heeft te veel ineens gewild en levert een totaal op, dat onderhoudend is zonder tot de orde van de filmkunst te geraken. Daartoe reiken ook de documen taire scènes niet. Wat men aan Japanse folklore en eigenaardigheden ziet, is boeiend en interessant, maar het is ver weven in een drama, waarmee te veel is geschipperd. Op zichzelf staande, geven die documentaire gedeelten een indruk van de verbondenheid van het land met de cultuurgeschenken van vroeger eeu wen, met de metafysica, de Japanse overlevering, zeden en gewoonten. Opge nomen in het geheel verliezen ze aan kracht, omdat ze ongelijksoortig zijn aan de problematiek van de film, die zich trouwens ook sterk op het verwesterde Japan richt. Zo ontstaat een reeks beel den, die ons om hun zelf toch minder in trigeren dan om waar zij zijn opgenomen. Daar komt bij, dat men in een der be langrijkste rollen Marlon Brando aan treft, een goed acteur, maar toch niet het geschikte type voor de rol van de gevoe lige majoor,- al was het alleen maar om dat hij zijn tekst zo onverstaanbaar knauwt. Ik geloof dat de film het publiek alleen maar wat te zeggen heeft omdat zij het geluk heeft in Japan te spelen. Daarnaar maakt ze ons nieuwsgierig. Haar gegeven wordt gemakkelijk geaccepteerd ADVERTENTIE In onze vernieuwde SHOWROOM vindt u méér dan Vraagt onze nieuwe stalenboeken. Gen. Cronjéstraat 135 - Telefoon 55432 Haarlem Vakkundige behangers beschikbaar. Het kleine Leidseplein-Theater, waarin Wim Kan, Wim lbo, Wim Sonneveld, Toon Hermans en zovele anderen hun triomfen hebben gevierd, is geen tehuis meer voor de kleinkunst. Na ruim een kwart eeuw als schouwburg te hebben dienst gedaan is het verbouwde perceel, waarin eens een suikerfabriek gevestigd was, donder dagavond met een Engelse film ingewijd als bioscoop. „True as a turtle", geregisseerd door Wendy Toye, beleefde er de première voor Nederland in aanwezigheid van twee der hoofdrolspelers: de 26-jarige June Thorburn, de dochter van een kolonel uit het Britse leger, die reeds eerder een kleine rol speelde, en wel in de film „The Cruel Sea," en de 31-jarige uit Zuid- Australië afkomstige Keith Michell, die in 1948 door Sir Laurence Olivier tijdens een reis door Australië werd ontdekt. Dit tweetal kwam donderdagmiddag op Schiphol aan en werd door Nederlandse vertegenwoordigers van de Rank-organi- satie geheel in stijl met de film in een klein, oud motorjachtje van de luchtha ven via de Ringvaart, Nieuwe Meer en Amstel naar het Amstel Hotel gebracht. „True as a turtle" is een film, waarin een klein maar select gezelschap per boot een reis van Engeland over het kanaal naar Frankrijk en terug maakt. Het Leidseplein-lneater behoort thans toe aan de Maatschappij voor Cinegrafie, die ook de Uitkijk-theaters in Amsterdam en Den Haag en Cinetol in Amsterdam in eigendom heeft. Het ligt in de bedoeling, dat in deze nieuwe bioscoop een zelfde soort films zullen worden vertoond als die, waaraan „De Uitkijk" een aparte faam ontleent. a nv/rpTf VTFR en verwerkt. Ze zal er de loop dus wel in hebben. Maar dat ze serieus op de nomi natie voor een Oscar staat lijkt me toch niet in overeenstemming met wat er aan werkelijke kwaliteit in de V.S. is ge produceerd. P. W. Franse Donderdag tegen het middaguur is het stoffelijk overschot van het laatste slacht offer van de mijnramp in staatsmijn „Maurits" in Geleen, de Engelsman F. Hipwood, door de bergingsploegen be- borgen. Enkele uren tevoren was het stof felijk overschot gevonden van de Italiaan se mijnwerker S. Lindiri. Toen het laatste stoffelijk overschot gevonden werd was het puin in de ingestorte gang over een lengte van 27 meter opgeruimd. De begrafenissen der slachtoffers zullen door directieleden van de Limburgse staatsmijn worden bijgewoond. De plech tige mis voor de Italiaanse slachtoffers wordt zondagmorgen opgedragen in de Rectoraatskerk in Sittard-Leyenbroek. Deze plechtigheid zal onder meer worden bijgewoond door de ambassadeur van Italië in ons land, markies dr. G. Benzoni en door de Italiaanse consul dr. R. Ver- rara. Van Leyenbroek uit zullen de stoffelij ke overschotten worden overgebracht naar Sardinië, waar zij woensdag ter aar de worden besteld. (AFP) De Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. heeft 7.500 gulden ter beschikking gesteld van de gezinnen der zeven slacht offers van het ongeluk in de Maurits. ADVERTENTIE uteê foto, h\urf-dLUA),c/et! Eerste Kamerlid Van Bruggen Het lid van de Eerste Kamer mr. dr. J. van Bruggen (C.H.) uit Heemstede heeft aan de ministers van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie en van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid vragen gesteld naar aanleiding van het door de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid inge nomen standpunt inzake de besteding dooi de gemeenten van gelden uit de rente spaarbrieflening. De vragensteller meent dat dit standpunt niet overeenstemt met de verwachtingen, die indertijd bij de aan staande inschrijvers werden gewekt door de ministeriële radiotoespraak van 29 no vember 1957. In die radiotoespraak werd gezegd dat de gemeenten vrij zouden zijn in de besteding der gelden, mits het wer ken zou betreffen die binnen het kader der lening zouden vallen. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zou thans van mening zijn, dat de gemeenten, de gelden niet mogen gebruiken voor de bouw van premiewoningen. In Rotterdam heeft de politie een 18- jarige magazijnbediende gearresteerd die ten nadele van zijn werkgever kijkers, ca mera's en andere fotografische artikelen ter waarde van ruim 700 had gestolen. Bij het hoofdstuk „kunsten" van de ont werpbegroting der gemeente Amsterdam is donderdagavond tijdens de debatten in de gemeenteraad ter sprake gekomen het ontslag van het personeel van het Ballet der Nederlandse Opera. Zoals werd gemeld is aan vierendertig leden van deze balletgroep ontslag aan gezegd, nadat zij geweigerd hadden het bestaande contract, dat per 1 maart afliep, met twee maanden te verlengen, zoals de directie had voorgesteld omdat deze enige bewegingsvrijheid wilde voorbehouden aangezien nog geen beslissing was geno men over de subsidiëring van het gezel schap voor het komende seizoen. Bij het opstellen van de begroting voor het nieuwe seizoen heeft het bestuur en de directie van de opera inlichtingen inge wonnen over de mogelijke financiële steun van de zijde der gemeente, zo deelde wet houder mr. A. de Roos in het debat mee B. en W. hebben het bestuur duidelijk te verstaan gegeven, dat zeker niet op be langrijk hoger subsidie kan worden gere kend. Hoeveel de gemeente dit jaar dan wel zal uittrekken is thans nog niet be kend. Het bestuur heeft gemeend daarom de handen te moeten vrij houden ten aan zien van het personeel van het ballet. De ze balletgroep kreeg vorig jaar een subsi die van driehonderdduizend gulden van de gemeente, het enige lichaam dat deze bal letgroep financieel steunt. Mr. De Roos ontkende een bespreking te hebben gehad met de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen over de mogelijkheid van een balletconcentratie in ons land, Wel zijn daarover enkele besprekingen ge weest met ambtelijke instanties. De wet houder meende, dat de raad nog de ge legenheid krijgt om zich over deze mate rie uit te spreken, als B. en W. straks ter zake voorstellen zullen indienen. De raad verwierp een door de commu nisten ingediende motie, om het bestuur van de opera ter itennis te brengen, dat het ontslag moet worden ingetrokken en de bestaande verbintenissen voor het sei zoen 1958/59 dienen te worden gehand haafd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Deil en Enspijk W. Koole te Uitwijk, te Giessen-Nieuwkerk en te Gen- deren C. van Schoonhoven, kand. te Bar- neveld. Bedankt voor Eenrum G. R. Brink te IJsbrechtum, voor Heerewaarden K. G, de Noord, kand. te Wehe. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Zuidhorn R. Houwen te Nijmegen. Doopsgez. Broederschap Aangenomen naar Hollum c.a. B. K. Ho- man te Blokzijl. ADVERTENTIE ENKEL-EN DUBBEIBOUCLE TRETFORD* MOQUETTE «FRISE E.A. ufeê (wfoi, ^UfduWtc/e^! ADVERTENTIE Belofte maakt schuld. Daarom zie ik mij, na wat ik de vorige week aan het papier heb toevertrouwd, ongetwijfeld verplicht, thans nog eens wat nader in te gaan op enige merkwaardige verschijnselen, waar op de resultaten van de „Ideeënbus der Democratie" het licht hebben doen vallen. Die bus is geplaatst door de Partij van de Arbeid. Zij heeft zich met een reeks vra gen tot ongeveer 300.000 kiesgerechtigden gewend van wie er teken van verblij dende actieve belangstelling niet min der dan omstreeks 80.000 hun antwoorden in de bus terecht hebben doen komen. Blijkens steekproeven zou van de binnen gekomen antwoorden niet meer dan ten hoogste 2°/o van leden van de P.v.d.A. af komstig zijn. Nu is het wel zaak hieraan meteen toe te voegen, dat terwijl de 1 e d e n van de P.v.d.A. slechts iets meer dan 2 °/o van het kiezerscorps vormen, het percen tage van hen, die in 1956 op de P.v.d.A. gestemd hebben tegen de 30°/o van het kiezerscorps bedraagt. Met andere woor den: van de binnengekomen antwoorden moeten er waarschijnlijk om en nabij de 30 »/o geweest zijn van kiezers, die op de P.v.d.A. stemmen. Teken aan de wand? zfowel voor die partij als in niet mindere mate voor alle belangstellenden in den lande, onverschillig hun staatkundige op vattingen of gevoelens, is de uitslag van het ingestelde onderzoek in tal van opzich ten bijzonder leerzaam. Daar is bijvoorbeeld het feit, dat een niet twijfelachtige meerderheid van de onder vraagden zich voor bezitsvorming heeft uitgesproken. Het kan niet anders, of dit zal ondermeer toch ook wel iets zeggen tot de voormannen van de P.v.d.A. Al ware het alleen maar, dat zij nu tot het inzicht gekomen moeten zijn, dat zij hun bezwaren tegen de van K.V.P.-zijde gevoerde plei dooien voor bezitsvorming niet op geslaag de wijze aan de man hebben gebracht. Let wel, het gaat hier nog niet zozeer om de vraag of in beginsel op het punt in kwestie de P.v.d.A. er, in de ogen van degenen, die hun antwoorden aan de ideeënbus hebben doen toekomen, naast is geweest als wei om de vraag of het standpunt van de P.v.d.A. inderdaad goed „verkocht" is. Heb ik het wel, dan ziet de leiding van de P.v.d.A. nu wel in, dat zij in dit opzicht heeft gefaald, iets wat insgelijks met be trekking tot de kwestie van de bestedings beperking geldt en tot zekere hoogte ook inzake het tere vraagstuk van de denivel lering van inkomsten het geval is. Het ligt voor de hand, dat de P.v.d.A. allerminst van plan is thans meteen het roer om te slaan, wat de door haar aangehangen be ginselen aangaat. Maar evenzeer mag men verwachten, dat die partij met haar voor mannen uit het resultaat van haar „en quête" lering zal willen trekken, omdat en voor zover aan het licht is getreden, dat er tussen kiezers en volksvertegenwoordigers een grotere afstand met betrekking tot bepaalde zienswijzen en gevoelens bestaat dan op den duur, ook voor de volksver tegenwoordigers zelf, draaglijk te achten valt. Tot overdenking geeft zeker ook aanlei ding wat er nu gebleken is omtrent de door de ondervraagden gekoesterde gevoe lens ten opzichte van de samenstelling van het Kabinet. De tegenwoordige combinatie kon slechts in de ogen van een minderheid, te weten niet veel meer dan 30 °/o van de ondervraagden, genade vinden. En van hen, die aan een andere samenstelling de voorkeur zouden geven, waren er niet min der dan 32 °/o, die de V.V.D. mede het regeringskasteel zouden willen zien bin nentrekken. Op gevaar af, dat straks kan blijken, dat ik de plank toch heb misge slagen, waag ik het, mede naar aanleiding van hetgeen de ideeënbus thans aan het licht heeft gebracht, te voorspellen, dat het de V.V.D. bij de komende verkiezingen goed zal gaan, dat die partij zoals nu ook dezer dagen in Denemarken bleek de wind in de zeilen heeft. Tot op zekere hoogte kan daarom, mede in dit opzicht, het resultaat van het ingestelde onderzoek voor de P.v.d.A. als een teken aan de wand te beschouwen vallen. Het is mij trouwens bekend, dat er binnen die partij mensen waren en zijn, die het min of meer hache lijk vonden, dat zulk een onderzoek op touw is gezet en dat hetgeen het heeft opgeleverd aan de openbaarheid is prijs gegeven. Hier tegenover staat de opvatting van menigeen, die in de leiding vandè P.v.d.A. een woordje meespreekt, een op vatting, welke hierop neerkomt, dat de partij wel degelijk profijt zal kunnen trék ken van haar „enquête", al ware het alleen reeds, dat zij bij het aan de man brengen van haar beginselen er meer dan ooit in dachtig aan zal dienen te zijn hoe zij die het best zal kunnen „verkopen". Defensie-perikelen Een grote meerderheid van de inzenders van antwoorden voor de ideeënbus heqft als haar mening uitgesproken, dat ons ver dedigingsstelsel geen voldoende beveiliging biedt. Als het zo met het gehele Neder landse kiezerscorps gesteld mocht zijn en dat lijkt al heel waarschijnlijk dan rijst natuurlijk terstond de vraag, of rege ring en volksvertegenwoordiging er wel voldoende in geslaagd zijn de burgerij dui delijk te maken, dat de gelden, aan dat verdedigingsstelsel besteed, inderdaad wel goed besteed zijn. Het is niet voldoende het Nederlandse volk er op te wijzen, dat in het licht van alle factoren weerloosheid uit den boze ware en een sterke bewape ning met het oog op de internationale vei ligheid, dus ook op de veiligheid van ons eigen land, onontbeerlijk te achten valt. Neen, men dient meer te doen. Met name gaat het er om de burgerij, en dat dan met behulp van deugdelijke argumenten, tot het inzicht brengen ;an de noodzaak der met het oog op de defensie te brengen offers. Helaas moet ik vaststellen, dat het in het bijzonder bij hen, die in dit opzicht horen vóór te gaan, soms toch wel heel sterk ontbreekt aan het nodige psychologische inzicht. Een sprekend voorbeeld van dit gebrek aan inzicht valt nog in het volgende te zien. Slechts kort geleden is van regerings zijde in 's lands vergaderzaal verklaard, dat indien de Noord-Atlantische Verdrags- Organisatie met haar staf van militaire deskundigen van mening zou blijken te zijn, dat het in het belang dier organisatie is, indien er onder meer in ons land raket bases zouden komen, wij als trouwe ver dragsgenoten een dergelijke beslissing zou den aanvaarden en ons tegen de verwezen lijking daarvan niet zouden verzetten. Dezer dagen nu kwam tengevolge van een in de Belgische volksvertegenwoordiging door de Belgische minister van Landsver dediging gedane mededeling aan het licht, dat aan België niet gevraagd is daar raketbases te doen stationeren. Aan te nemen valt, dat de deskundigen van de Noord-Atlantische Verdrags-Organisatie zulks .achterwege, hebben gelaten en ook verder willen laten, omdat zij het zelf, reeds strategisch bezien, ongewenst achten .in. .een zo vlak en dicht bevolkt land als België dergelijke bases op te stellen. Nu zou men zo denken, dat precies eenzelfde overweging. eveneens ten opzichte van Nederland zou gelden. Hoe dit zij, de uit lating van minister Spinoy gaf mij aan leiding bij de bevoegde instantie in Den Haag te informeren, hoe het eigenlijk met deze kwestie zat, wat ons land betreft. Met name verzocht ik te willen mededelen, of van de zijde van de Noord-Atlantische Verdrags-Organisatie, al dan niet aan Ne derland gevraagd was om daar raketbases gestationeerd te krijgen. Ik voegde er aan toe, dat het, gegeven het feit, dat zulk een vraag niet aan België was gesteld, voor de hand liggend scheen, dat het ons evenmin was 'gevraagd. Wonderlijk genoeg kon men omtrent deze kwestie helemaal geen uit sluitsel geven. Men was niet in staat mij mede te delen, hetzij dat het wel, hetzij dat het niet gevraagd was. De redenen voor deze geheimzinnigheid acht ik voorshands verre te zoeken. Maar als minister Staf nu mocht menen, dat een dergelijk geheim zinnig gedoe bevorderlijk is om aan de burgerij de overtuiging bij te brengen, dat onze regering werkelijk een beleid voert, dat in het belang is van en ten goede komt aan de internationale veiligheid, waartoe wij mede ons steentje hebben bij te, dragen, dan vergist hij zich deer'ijk. Werkelijk, het is allerminst verbazingwekkend, dat in toenemende mate bij een niet onaanzienlijk deel van ons volk een groeiend wantrou wen valt waar te nemen met betrekking tot allerlei, dat het defensiebeleid raakt. Dit ook en niet in de laatste plaats tenge volge van heel wat verschijnselen van geldverspilling op dit gebied. Men versta mij wel: de noodzaak van internationale samenwerking in het belang van de inter nationale veiligheid zou ik niet gaarne willen loochenen en evenmin, dat er mede op Nederland een plicht rust om in het belang van de gezamenlijke beveiliging bij te dragen Maar een allereerste eis van juist regeringsbeleid in dit verband is, dat de grootst mogelijke openhartigheid tegenover de burgerij in acht wordt genO' men met betrekking tot de vraagstukken en gebeurtenissen in verband met de inter nationale beveiliging, die haar ter harte gaan. Aan die openhartigheid, zo valt meer dan eens waar te nemen, ontbreekt het echter nog al te zeer. En dit dan uiteinde lijk tot schade van de zaak zelf, namelijk van de bereidheid van de bevolking om haar aandeel in de voor de beveiliging te treffen maatregelen zonder mokken te aanvaarden. De werkloosheids-interpellatie Tussen de vorige week donderdag en j.l. dinsdag heeft de Tweede Kamer alle tijd gehad om zich nader te bezinnen op het geen zij, naar aanleiding van de door mi nister Suurhoff gedane mededelingen om trent de te treffen maatregelen ter bestrij ding van de werkloosheid, te berde zou menen te moeten brengen. In grote trekken genomen viel het oordeel van de Kamer over de thans aangekondigde plannen nogal gunstig uit. Misschien viel nog het meest critische geluid te beluisteren met betrek king tot 't woningbouw-programma. Doch tenslotte bleek ook in dat opzicht de be hoefte om in een motie nog bepaalde wen sen tot uitdrukking te brengen bij de over grote meerderheid van ons Lagerhuis niet aanwezig te zijn. Het had er veel van weg alsof de regering flinker in de bus heeft geblazen dan niet alleen de interpellant, maar ook anderen wel verwacht hadden. Zodoende ging er van de ministeriële uit eenzettingen ongetwijfeld een ontwape nende invloed uit. Angstvallig hebben de ministers er zich voor gehoed thans al te verklaren, hoe de honderdvijftig miljoen, die er met het oog op de aangekondigde maatregelen nodig zullen zijn, gefinancierd zullen worden. Van tal van kanten kregen zij te horen, dat zij het, indien slechts enigs zins mogelijk, niet zouden moeten zoeken in belastingverhoging. Doch tevens sloot men iets dergelijks, in geval van uiterste noodzaak, toch niet bij voorbaat uit. Wel nu, minister Suurhoff zijn collega en partijgenoot Hofstra vervulde een zwijgen de rol noemde dit verstandige taal, die van werkelijkheidszin getuigde en die wer kelijkheidszin bezielde ook het kabinet, dat het op het ogenblik verstandiger achtte de financiële kat maar eens even uit de boom te kijken! Dr. E. van Raalte Steeds talrijker worden de protesten, die door de verschillende kerken uit alle delen van de wereld worden geuit tegen de moderne wapenen en de proeven, die daarmee worden genomen. Zo hebben de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland en de Britse Raad van Kerken de verklaringen van het Cen trale Comité van de Wereldraad van Ker ken inzake het stopzetten der atoomwa- penproeven aan hun regeringen voorge legd. Ook de Raad van Evangelische Ker ken in Duitsland heeft deze verklaringen, die wij enige tijd geleden in deze rubriek gepubliceerd hebben, zowel aan de West- duitse als de Oostduitse regeringen doen toekomen. Tevens is daarbij de wens uit gesproken om over deze materie een ge sprek te mogen voeren met de genoemde regeringen in Bonn en Oost-Berlijn. Ruim honderdtwintig predikanten van de Zweedse Lutherse Volkskerk hebben gewaarschuwd tegen de aanschaffing van atoomwapenen door het Zweedse leger. In de verklaring, die hierop betrekking heeft, wordt gezegd, dat atoomwapenen de veiligheid van een land eerder in gevaar brengen dan versterken. De Zweedse Zen- dingsbond heeft het staken der atoom- wapenproeven geëist en de Zweedse rege ring verzocht door middel van de Ver enigde Naties hiervoor, alsook voor een verbod van elk gebruik van atoomwape nen, op te komen. De Noorse Quakers heb ben tegenover de Noorse regering hun bezorgdheid uitgesproken over het ge bruikmaken van raketwapenen. De Qua kers zeggen onder meer: „Raketwapens „verdedigingswapens" te noemen, bete kent het begrip verdediging een wijdere strekking te geven dan nuttig en goed is". Zeer interessant zijn uiteraard in dit verband de reacties in de kerkelijke bladen van de Verenigde Staten, nadat de eerste Amerikaanse spoetnik was gelanceerd. Twee leidinggevende periodieken aldaar hebben er uitvoerige beschouwingen aan gewijd. In de eerste plaats The Christian Century. Dit blad keert zich tegen de door de president en zijn regering geopperde ge dachte, dat de V.S. alles moeten doen, om door de opleiding van meer natuurweten schapsmensen en ingenieurs de achter stand op Rusland in te halen. Wat daaren tegen nodig is, is het inhalen van de alge mene achterstand van een of twee jaar op de Europese scholen, met over de hele linie nadruk juist niet op de natuurweten schap, maar op de geesteswetenschappen. Deze zijn immers beslissend voor een vrije wereld, waarin de waardigheid van de mens berust op de godsdienstige, intellec tuele en burgerlijke vrijheid. „Wij hebben er ernstig bezwaar tegen, dat ons onder wijssysteem, dat zoveel bijdraagt tot onze vrijheid, wordt verwrongen, om het hoofd te bieden aan een noodtoestand, die nim mer zou zijn voorgekomen, indien wij dit systeem niet hadden laten ontaarden". The Christian Century wil hiermee vaststellen dat de strijd met het communisme in de eerste plaats een geestelijke strijd is. Scherper nog is de reactie van „Chris tianity and Crisis",, een eens in de twee weken verschijnend orgaan, waarvan een der hoofdredacteuren de ook in ons land door zijn publikaties bekende prof. Rein- hold Niebuhr is. Niebuhr hekelt in zijn blad de hooghartige wijze waarop in de Verenigde Staten altijd is gezegd, dat een dictatoriaal systeem niet de kansen aan wetenschap en technieken biedt, die zij krijgen in een vrij land. Verder beweert hij, dat bewapening noch ontwapening langer middelen zijn om met het commu nisme klaar te komen. De politieke, zede lijke en economische aspecten in de ver houding van het Westen tot het commu nisme moeten veel meer aandacht krijgen, omdat het gevaar bestaat, dat de militaire strijd met onze verschrikkelijke wapens zal uitbreken, wanneer wij deze politieke strijd verliezen. De andere hoofdredacteur van ..Chris tianity and Crisis" is Bennett In de geest van „The Christian Century" schreef ook hij over de panische schrik in Amerika in verband met de wetenschappelijke ach terstand op Rusland: Het verlangen om deze achterstand zo spoedig mogelijk in te halen, dreigt de mensen te doen ver geten, wat het meest belangrijke in het leven is. Bennett eindigt zijn artikel met een paar zinnen als van een ziener. Het komt ons voor, dat zijn woorden de Amerikaanse lezer wel tot diep nadenken moeten heb ben gebracht en wij willen zijn gedachten ook graag aan u ter overweging voorleg gen: „Men kan met recht vrezen, dat de situatie over twintig jaar ongeveer aldus zal zijn: Twee reuzen in de wereld. Rus land en de Verenigde Staten hebben hun bestaansbronnen opgeofferd aan een krankzinnige bewapeningswedloop. Zij zijn beide in leven gebleven, maar zij heb- bij beide de zin van het leven vergeten. Zij zijn steeds meer op elkaar gaan gelij ken met culturen, die door dezelfde tech niek beheerst worden, en de gemoederen °n geesten van hun mensen zijn aanmer kelijk bekrompener en armer geworden. Enkele kleinere volkeren, die niet met zulke rijkdom en macht gezegend werden, zijn er in geslaagd, bestanddelen van een menselijke cultuur te bewaren, maar deze bestanddelen zijn bij de een van de reuzen al even moeilijk te vinden als bij de ander" ADVERTENTIE RUIM 280 SOORTEN UIT SKANDINAVIE .DUITSLAND,HOLLAND (deê fafv,, kiefduuhdet!

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 13