Beurzen weerspiegelen enig optimisme ten aanzien van con junctuurver loop Panda in het Wilde Westen RIVELLA Amerikaanse belangstelling voor vestigingen in Europa Effecten -en Geldmarkt Opnieuw winterweer Lekker eten? Wereldnieuws Beurzen blijven redelijk weerstand bieden PUROL 2 LICHTE AFREMMING VAN BESTEDINGSBEPERKING VITAMINEN Indonesië wil het „oude exportapparaat" weer gebruiken V De buitenlandse handel van Benelux in 1957 Westduits deficit in EBU over februari Nederlandse bedrijven in Indonesië Discontoverlaging in V.S. "7777 fMudcU don andcU Uitgifte van Bank voor Nederlandsche Gemeenten Nieuwe verzekeringen verdwijnen met oclx Ió Uet zo ARABIA FELIX J VRIJDAG 7 MAART 1958 Van onze financiële medewerker) Het is voor de fondsenhandel als zodanig uiteraard teleurstellend dat de affaires op de aandelenmarkt zich in vergelijking met vroegere perioden binnen enge grenzen blijven bewegen, gelyk ook weer uit de omzetcijfers over januari en februari ge bleken is. Maar tevens zeggen deze lage omzetcijfers op de Amsterdamse aandelen markt dat de beurshandel zich in rustige banen beweegt en dat van overstelpende verkopen, waar dan bjj veelal scherp dalende koersen immers ook weer aankopen tegenover staan, geen sprake is. Men kan hieruit de conclusie trekken dat er welis waar tussen de conjunctuurontwikkeling en de aandelenmarkt een nauw verband bestaat, maar dat de fondsenhouders gedurende het afgelopen jaar en met name ook in de periode van een duidelijke conjunctuurteruggang, welke na medio 1957 inzette, het hoofd koel hebben gehouden en het vertrouwen in de herstelmogelijk heden van het bedrijfsleven niet hebben verloren. Dit geldt trouwens ook van de Verenigde Staten, waar de omzetten op de aandelenmarkt ook geen bovenmatige omvang hebben aangenomen en het indexcijfer voor industriële aandelen, dat van zijn hoogste stand voor 1957 (520.77 op 12 juli) tot 419.79 op 22 oktober is gedaald, in het lopende jaar van zijn laagste stand (436.89) weer tot 450.96 is opgekomen. Dit valt temeer op als men in aan merking neemt dat de conjunctuurberich- ten uit de V.S. gedurende de laatste maanden en weken onveranderd ongunstig zijn geweest, de produktie in de staalnij- verheid en de automobielenindustrie zich op een sterk verlaagd niveau beweegt en de werkloosheid nog eerder toe- dan af neemt. Ook in de prij sloop op de grond- stoffenmarkt is er tot dusver geen ver betering gekomen en het is wel zeker dat de resultaten van de meeste Amerikaanse ondernemingen over het eerste kwartaal van 1958 min of meer belangrijk bij die van de overeenkomstige periode van 1957 ten achter zullen blijven. De verwachting bestaat zelfs en is zeker niet zonder grond dat ook de cijfers van het tweede kwar- tal een achteruitgang zullen aanwijzen en als men de recente conjunctuurberichten in aanmerking neemt, kan men tot geen andere conclusie komen dan dat de effec tenbeurzen in New York en in Amsterdam een redelijke weerstand aan de dag leggen. Te onzent is het algemeen indexcijfer voor de aandelen van ongeveer 168 bij de jaarswisseling tot boven 178 opgelopen, dat voor industriële aandelen is met onge veer 10 punten gestegen en zelfs dat van scheepvaartwaarden is van 117,14 tot 122,27 opgelopen. Zulks in weerwil van de nog ADvFRTF.w 100 dragees f. 2.88 150 dragees (de helft meer) f. 3.75 VAN PHILIPS - ROXANE De Indonesische minister van Finan ciën, Sukito Slamet heeft donderdag in het parlement meegedeeld, dat de regering besloten heeft het oude exportapparaat te gebruiken om te trachten de uitvoer te be vorderen, die sedert december van het vo rig jaar is afgenomen. De regering scha kelt hierbij behalve Indoneische exportbe drijven ook gevestigde, ervaren maat schappijen in met buitenlandse contacten. In Nederlandse zakenkringen te Djakar ta was men voorzichtig in het commen taar op de verklaring van de minister. Men wees er in deze kringen op, dat ge vestigde Nederlandse exportondernemin gen, die in december bij een reeks anti- Nederlandse maatregelen door de Indone sische regering werden „overgenomen", tot dusver nog geen uitvoervergunningen hebben ontvangen. Wel hadden rubber- en theeondernemingen de gelegenheid gekre gen na de „overneming" hun produkten uit te voeren. In deze zakenkringen werd er met na druk op gewezen, dat men niet kan aan nemen, dat het inschakelen van buiten landse exportbedrijven een politiek op lange termijn is, daar zulks in strijd is met de beoogde oprichting van een cen traal regeringsorgaan voor de uitvoer. In zijn verklaring zei minister Sukito Sla- met nog, dat de stijging van de koers van de exportcertificaten moet worden toege schreven aan de sterke daling van de uit voer. De certificaten noteerden donderdag 297 pet., waardoor de koers van de Ame rikaanse dollar kwam op 34 rupiahs. De officiële koers is 11,40. De koers op de zwarte markt steeg inmiddels tot 52. De minister zei tenslotte, dat het verplaatsen van de uitvoermarkt van het buitenland naar Djakarta een zaak is, die op lange termijn moet worden geregeld. Onbesuis de maatregelen kunnen werken als een boemerang, zo zei hij. altijd slechte berichten over de vrachten- markt, waar het indexcijfer voor de wilde vaart lager is dan sinds jaren het geval was en de opgelegde tonnage nog van week tot week stijgt, zodat met name in de trampvaart de reders pogen tot samen werking te komen teneinde de depressie op de vrachtenmarkt tegen te gaan. Als men zich Van dit min of meer tegen strijdig verloop van conjunctuur en aan delenmarkt rekenschap geeft, moet de ge volgtrekking worden gemaakt dat de ge middelde fondsenhouder in de toekomst van de onderneminen, waarbij hij is ge ïnteresseerd, nog een redelijk vertrouwen heeft. Dit is in de eerste plaats gebaseerd op het feit dat de meeste ondernemingen een reeks goede jaren achter de rug heb ben en flinke reserves hebben opge bouwd, welke hen in staat stellen de ge volgen van een conjunctuurteruggang op te vangen. Over het algemeen zijn de winstuitkeringen gedurende de voor spoedsperiode matig geweest en is het grootste deel van de verkregen winst in de bedrijven gebleven, zodat bijvoorbeeld de Unilever, ondanks de met ongeveer 15 pet verminderde netto-winst, het divi dend over 1957 niet heeft verlaagd. Vertrouwen in toekomst Maar in nog sterkere mate dan dit ver trouwen in de financiële weerstand der ondernemingen, zal de verklaring voor het koersherstel op de aandelenmarkt in januari moeten worden gezocht in het feit dat men op de beurs doorgaans op de feiten vooruitloopt en blijkbaar waarde hecht aan de hier en daar uitgesproken verwachting dat de recessie van de laatste manden niet in een economische crisis van lange duur zal overgaan, maar van be trekkelijk korte ndwMm <zeA zijn." Ook al heeft het optimisme van Eisenhower een politieke achtergrond, zo blijft toch van betekenis dat de conjunctuurteruggang, welke medio 1957 intrad, voor geen gering deel verband houdt met een over de ge hele linie van het bedrijfsleven voor komende voorraadintering. In het alge meen wijzen de cijfers uit dat van ver minderde aankopen in de particuliere sec tor nog nauwelijks sprake is, maar dat fabrikanten, grossiers en detaillisten, mede onder invloed van de hoge kapitaal rente, op voorraden zijn ingelopen en deze vooralsnog zo laag mogelijk houden. Ter wijl bijvoorbeeld in de V.S. de voorraden bij de industrie in 1956 nog met 6 mil jard noenamen, was de stijging in 1957 niet meer dan 1,2 miljard en thans zal ongetwijfeld een vermindering van de voorraden kunnen worden geconstateerd. Intering ten einde Het is duidelijk dat dit interingsproces zijn natuurlijk einde moet vinden en de verwachting bestaat dan ook dat in de V.S. de voorraden bij de verbruikers in het derde kwartaal een dieptepunt zullen bereiken. De wal keert altijd het schip. Zolang de prijzen blijven dalen of zich op een laag niveau blijven bewegen, houdt men 'zich zoveel mogelijk van de markt terug, temeer omdat in tegenstelling met één en twee jaar geleden, nieuwe bestel lingen veelal onmiddellijk worden afge leverd. Naarmate echter een kentering wordt verwacht, begint men op aanvul ling van voorraden bedacht te zijn. Daar komt bij dat met name in de V.S. de geld- en kapitaalmarkt een opmerke lijke verruiming heeft ondergaan er, aan de bezuinigingsgolf op het Amerikaanse ministerie van Defensie, welke in het derde kwartaal van 1957 bijdroeg tot de daling van de economische activiteit, als gevolg van de Russische successen op het gebied van de raketten, snel een einde gekomen is. Ook voor de Amerikaanse bouwnijverheid wordt thans een spoedige opleving verwacht, waarbij in het midden wordt gelaten hoe men een en ander zal willen financieren. Hierover maakt men zich in de V.S. doorgaans niet zoveel zor gen. Hoofdzaak is thans dat gelijk ook uit de nieuwe disconto verlaging van 2% tot 2Vs percent blijken kan de Ameri kaanse regering ten aanzien van de be stedingsbeperking de teugels laat vieren en al zullen dan de resultaten van vele bedrijven over het eerste halfjaar bij die van het vorig jaar ten achter blijven, als redelijke verwachtingen mogen worden gekoesterd dat in het tweede halfjaar in de V.S. een industriële opleving zal ont staan, is de beurs uiteraard geneigd hier mee in sterkere mate rekening te houden dan met de cijfers van het eerste half jaar. Voor Europa en de Amsterdamse beurs gelden tot op zekere hoogte dezelfde over wegingen. Minister Erhard is zelfs van mening dat Europa, als gevolg van de gedurende de laatste jaren verkregen gro tere zelfstandigheid ten aanzien van de V.S., niet meer zo afhankelijk is als voor heen en over het algemeen wordt de op 1 januari van dit jaar tot stand gekomen overeenkomst inzake de Euromarkt als een factor beschouwd, welke die econo mische zelfstandigheid van ons wereld- deel verder zal kunnen versterken. Hier op wijst bijvoorbeeld ook het feit dat in de V. S. een groeiende belangstelling be staat om in Europese ondernemingen deel te nemen, dan wel in ons werelddeel Amerikaanse ondernemingen te vestigen, omdat men van oordeel is dat van Europa uit op voordeliger voorwaarden naar al lerlei wereldmarkten zal kunnen worden geëxporteerd. Sinds 1947 heeft Amerika reeds voQr ongeveer 200 miljoen dollar in Nederland geïnvesteerd, zodat we thans in ons land ongeveer 75 Amerikaanse onder nemingen tellen en in 20 Nederlandse concerns met Amerikaans kapitaal is deelgenomen. Als voorts wordt gelet op de ook in ons land verruimde kapitaalmarkt, zodat de 5 pets pandbrieven van de Friesch-Gro- ningsche bijv. al weer boven pari noteren en de uitgifte van 5 1/4 pets obligaties even beneden pari wordt overwogen, is het, gezien ook de afremming van de be stedingsbeperking door de overheid, wel verklaarbaar dat het er op de aandelen markt af en toe weer wat beter uitziet. ADVERTENTIE LASTINA B.H.'s en W/Wh GIRDLE'S Volgens mededeling van het secreta riaat-generaal der Benelux Douane Unie bedroeg de waarde van de invoer in Be nelux uit derde landen in het jaar 1957 23.939 miljoen, terwijl Benelux voor een waarde van f 19.271 miljoen naar derde landen uitvoerde. Het dekkingspercenta ge bedroeg 80.5 pet. De in- en uitvoercij- fers van het jaar tevoren bedroegen ƒ22.285 miljoen en 18.717 miljoen, dek kingspercentage 84,0 pet. Ten opzichte van het voorafgaande jaar bedroeg de stijging van de invoer in Be nelux in 1957 derhalve 1.654 miljoen of wel 7 percent; daarnaast steeg de uit voer in 1957 met 554 miljoen ofwel 3 per cent. De intra-Beneluxhandel gaf in het jaar 1957 het volgend beeld te zien: invoer in de B.L.E.U. uit Nederland 1.846 miljoen; invoer in Nederland uit de B.L.E.U. ƒ2.816 miljoen. De overeenkomstige cijfers van het voorafgaande jaar waren 1.624 mil joen en 2.680 miljoen. Ten opzichte van 1956 steeg de invoer in de B.L.E.U. uit Nederland derhalve met 222 miljoen of wel 14 percent. De invoer in Nederland uit de B.L.E.U. steeg in 1957 met 136 mil joen ofwel 5 percent. Naar de Westduitse Bundesbank mede deelt had West-Duitsland in februari in de Europese Betalingsunie een deficit van on geveer 24 miljoen dollar tegen een over schot van 800.000 dollar in januari. Een kwart van het deficit zal worden afgeboekt van het totale Westduitse over schot in de EBUdriekwart zal worden af gewikkeld door betaling van goud en dol lars aan de EBU. Rekening houdend met de van Denemarken, Frankrijk en Noor wegen te ontvangen bedragen van teza men 1,7 miljoen dollar komt het totale Westduitse tegoed bij de EBU per einde februari uit op dollar 987,4 miljoen tegen dollar 995,2 miljoen per einde januari. DJAKARTA (ANP) Het persbureau PIA heeft» gemeld, dat de Nederlandse chemische fabriek „Indonesische combi natie chemische industrie" bij besluit van de stafchef, in zijn hoedanigheid van mili tair gezaghebber, onder regeringstoezicht is gesteld. De leiding van het bedrijf is overgedragen aan het ministerie van ge zondheid. De Federal Reserveboard heeft donder dag toestemming gegeven voor verlaging van het discontotarief door drie van de federale reservebanken van 2 3/4 tot 2 1/4 percent. Deze discontoverlagingen van de federale reservebanken te New York, Philadelphia en Chicago worden vrijdag van kracht. Een verlaging van het discontotarief heef Veen daling van de rentevoet in het algemeen tot gevolg, hetgeen gewoonlijk het opnemen van krediet in de hand werkt. De koude poollucht, die gisteren ons land binnendrong, heeft zich de afgelopen 24 uur over vrijwel geheel west en mid den-Europa uitgebreid. Het koufront be reikte de Pyreneeën en de Alpen. In ons land nam de sneeuwbuienactiviteit in de afgelopen nacht belangrijk toe. Daarbij daalde de temperatuur hier en daar tot 2 graden onder nul. In Scandinavië vroor het op de meeste plaatsen meer dan 10 gra den. De luchtdruk is daar sinds gisteren belangrijk gestegen, waardoor de daar aanwezige depressie zich naar West-Rus- land verplaatste. Een deel van de depres sie trekt echter over de Noordzee en De nemarken naar het zuiden. Dit lagedruk gebied zal vanavond en vannacht ons land passeren, waarbij de wind in ons land naar het noordoosten zal draaien en opnieuw sneeuwbuien zullen vallen. De noordoos telijke wind zal nog koudere lucht uit Scandinavië aanvoeren, zodat de komen de nacht overwegend lichte vorst zal voor komen. Het ziet er naar uit dat de periode met winters weer verscheidene dagen zal aanhouden, waarbij zelfs matige vorst tot de mogelijkheden behoort. WEERRAPPORTEN Temperaturen en binnenland Zaterdag 8 maart Zon op 7.12 uur, onder 18.31 uur. Maan op 22.41 uur, onder 8.11 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 8 maart Hoog water 5.26 en 17.44 uur. Laag water 1.07 en 13.37 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven Vlv. Z.-Limb. buiten- Q0 heden- Neerslag: t uur. i-c 4J c s.5 half bew. n -18 7 licht bew. n -13 5 zwaar bew. n -10 0,1 zwaar bew. zzw -0 0,4 sneeuw n 1 3 onbewolkt w 0 0,1 sneeuwbui windst. -0 8 half bew. wzw 0 3 sneeuwbui wzw -2 4 zwaar bew. w 1 2 geheel bew nw 5 3 zwaar bew nnw 5 1 half bew. n 6 0 licht bew. wzw 0 1 licht bew. wzw -1 4 sneeuw w -1 1 zwaar bew. wzw 1 2 zwaar bew. zzo 2 0,5 onbewolkt windst. -2 0 zwaar bew. wnw 1 1 sneeuw 0 -0 0 geheel bew. zo 6 0 zwaar bew. ono 5 0 licht bew. windst. -0 0 onbewolkt nnw 2 0 onbewolkt zzw 3 0 licht bew. nw 2 0,5 half bew. w 2 1 half bew. wnw 2 2 licht bew. wzw -1 1 half bew. wzw -1 1 sneeuw wnw' -0 8 licht bew. wzw -1 2 half bew. zw -0 3 8. Na enige aarzeling besloot Jolliepop om de tas van notaris Goudblut te openen teneinde het zonderlinge testament eens nader te bestuderen. De papieren, die te voorschijn kwamen, deden hem verbleken. „Belastingaanslagen!", hijgde hij, „wat hebben die uit te staan met meneer Panda's erfenis. Dit is niet de tas van een notaris, doch van een deur waarder enMaar wat zie ik hier? O, o. een dwangbevel voor J. Goed- bloed! Als deze schurk erbij zit, is er be slist iets niet in de haak! Nu ben ik er zeker van, dat meneer Panda opnieuw slachtoffer dreigt te worden van zijn duis tere praktijken! Ik moet meneer Panda waarschuwen!" En haastig de papieren in de tas proppend, snelde hij heen om het tweetal te achterhalen. Dat zou niet mee vallen, want notaris Goudblut zette er een flinke vaart achter. „Meneer de notaris!", riep Panda opeens, „u hebt een kranten hanger meegenomen inplaats van uw tas!" „Neemaar!", riep de notaris verrast, „tut tut! Mijn bijziendheid speelt me soms par ten". „Maar moeten we niet terug, om uw tas op te halen?", vroeg Panda, „het tes tament van Oom Zacharias „In geen geval!", viel de notaris hem in de rede, „beter, dat we de documenten missen, dan de boot!" En hij zette er nog meer spoed achter ADVERTENTIE Sé Daar hoort RIVELLA bij, de alcoholvrije tafeldrank. Rivella wekt de eetlust op en bevordert de spijsvertering. En wat ook belangrijk is: RIVELLA Is non-filling. U kunt het drinken zoveel U wilt, zonder een „vol" gevoel te krijgen. RIVELLA is een natuurprodukt uit melk. Sprankelend goudgeel Verkrijgbaar bij Uw wijnhattdelaar en de horecabedrijven Op donderdag 13 maart stelt een con sortium onder leiding van de Rotterdam- sche Bank de inschrijving open op 100 miljoen 5'4 pet. 25-jarige obligaties 1958 in stukken van 1.000 en 500 ten laste van de n.v. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten te 's-GravenhageLKoers van uitgifte is 99 percent; storting is op 1 april a.s. Beursnotering te Amsterdam en Rotter dam zal worden aangevraagd. De aflossing van de lening geschiedt a pari en zal, te beginnen in het jaar 1964, plaatshebben in twintig gelijke jaarlijkse termijnen. Vervroegde gehele of gedeelte lijke aflossing is uitsluitend toegestaan vanaf 1 april 1968. Extra aflossing in de jaren 1968 tot en met 1972 zal slechts kun nen geschieden tot de koers van IOIV2 per cent en gedurende de verdere looptijd van de lening a 101 percent. De Opbrengst van de lening is bestemd voor de financiering van kapitaaluitgaven van gemeenten en eventueel andere publiekrechtelijke of se- mi-publiekrechtelijke lichamen. Volgens het C.B.S. is in januari 1958 voor een bedrag van 284,7 miljoen aan nieuwe levensverzekeringen afgesloten (januari 1957: 279,4 miljoen), waarvan kapitaal- f 150,9 miljoen 146,1 miljoen), rente- 114,2 miljoen 114,6 miljoen) en volksverzekering 19,6 miljoen 18,7 miljoen). (Voor de beurs zie pagina 6) ADVERTENTIE Pokken. Een pokkenepidemie in de Indi sche staat Madhya Pradesj heeft ze venhonderd mensen het leven gekost, aldus meldt een Indisch persbureau. De autoriteiten zijn op grote schaal met inentingen begonnen. Vrij. De Franse officier Lucien Gouzier, die in 1949 door Sovjet-autoriteiten aan de Hongaarse grens in hechtenis werd genomen en tot 25 jaar dwangarbeid werd veroordeeld door een rechtbank te Moskou, is op vrije voeten gesteld- Hij zal vandaag naar Frankrijk ver trekken. Verwachting. Van de zijde van het paleis in Monaco is meegedeeld, dat prinses Gracia haar tweede baby de volgende week tussen 10 en 15 maart ver wacht. Verboden. De gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, heeft de „Ane", de jeugd afdeling der organisatie van Cyprische verzetsstrijders „EOKA", voor twaalf maanden verboden. De EOKA heeft de Cyprioten in pamfletten opdracht gege ven de import van lekkernijen, dranken en schoenen uit Groot-Brittannië stop te zetten. Opgeheven. Het bioscoopbezoek in Groot- Brittannië is van 1.514 miljoen in 1948 tot 905 miljoen in 1957 teruggelopen, aldus een bekendmaking van de Britse bioscoopbond. In twee jaar zijn 417 theaters opgeheven. Artsen. Sedert 1952 zijn ongeveer 1.450 artsen uit Oost-Duits.land naar het Wes ten gevlucht, aldus een verklaring van de artsenkamer te Bonn, die alleen art sen inschrijft, die om hulp verzocht hebben krachtens een speciale regeling voor vluchtelingen. Overgehaald. President Siles Suazo van Bolivia heeft besloten in functie te blij ven, gevolg gevend aan de talrijke ver zoeken om niet af te treden. De presi dent heeft in een rede de vakverenigin gen gevraagd communisten en trotskis ten uit hun gelederen te verwijderen. Het leger zou zich van officieren moe ten ontdoen die tot de oppositiepartij behoren. Verdacht. De Tunesische politie heeft ten huize van een Franse fotograaf in Tunis een kistje met juwelen gevonden ter waarde van meer dan een miljoen gul den. De vroegere premier Tabar Ben Amer, zijn echtgenote, twee zoons van de onttroonde Bey en vijf andere perso nen, worden ervan verdacht de juwelen te hebben onttrokken aan de in beslag genomen bezittingen van de vroegere koninklijke familie. Vergissing. De Noorse marine heeft het zoeken naar een geheimzinnige onder zeeboot, die was waargenomen in de Bjoernefjord, gestaakt. Men neemt aan dat de rugvin van een walvis voor een periscoop is aangezien. Watersnood. In het noordwesten van Mo zambique, is de Zambezi buiten haar oevers getreden. Meer dan tachtigdui zend mensen zijn dakloos en er heerst hongersnood. De ziedende stroom sleept talrijke hutten mee, waarop zich men sen bevinden. Het Portugese koloniale bestuur heeft schepen gevorderd om de mensen te redden. Zij heeft ook ge vraagd helikopters naar het getroffen gebied te zenden. Gemak. Bij de Britse telefoondienst be staat reeds jarenlang de mogelijkheid, dat een abonnee die een andere aange slotene opbelt, de laatste de kosten van het gesprek laat betalen, uiteraard met diens goedvinden. De Britse P.T.T. heeft thans besloten met ingang van 1 april dezelfde mogelijkheid toe te la ten in het telefoonverkeer met, een aan tal Westeuropese landen, waaronder Nederland. Laatste wil. Twee Zuidafrikaanse vrouwen hebben twaalf duizend pond sterling geërfd, onder voorwaarde dat het geld voor reizen wordt besteed. Anders valt het toe aan de nationalistische rege ringspartij van het land. De schenker is een kennis van de vrouwen, die 34 landen had bezocht in vier werelddelen. De vrouwen zullen de laatste wil van de erflater uitvoeren, „want", de jongste van haar is een vurige aanhangster van de Verenigde oppositie partij. Verworpen. Communistische en rooms- katholieke afgevaardigden in het Ita liaanse parlement zijn donderdagavond handgemeen geworden bij het debat over een beschuldiging van communis tische zijde dat de priesters zich men gen in het politieke leven in Italië. Op het alarmsignaal kwamen de kamerbe waarders de vechtenden scheiden. Een communistische motie tegen „de in menging van de kerk in staatszaken" werd verworpen. NOOIT is het de wereldveroveraars der oudheid gelukt zich in Zuid-Arabië of in het binnenland duurzaam te vestigen. Dit op zichzelf kunnen we al voldoende reden achten, om dit deel van het schiereiland de naam Aribia Felix (Gelukkig Arabië) te geven. Ten aanzien van de veroveraars kunnen we het zelfs nog wat sterker uit drukken: behoudens é&h enkele uitzonde ring heeft geen vijand in de oudheid ooit één voet in Arabia Feiix gezet! Welk land kan zich hierop be roemen? Noordelijk Arabië ook wel Steenachtig Arabië genoemd - heeft er in de geschiedenis al tijd wat minder gunstig voor gestaan. Dit deel van het land is herhaaldelijk door Perzen, Macedoniërs, Syriërs, Egyptenaren en Ro meinen bezocht. In de dagen van keizer Hadrianus verhieven de laatsten het zelfs tot een Romeins wingewest en één van de Romeinse keizers, Philippus Arabs, had hier zijn wieg staan. Maar goed, al derge lijke avontuurtjes zijn eigenlijk nogal dra gelijk in vergelijking met wat andere landstreken in de loop der eeuwen te ver duren hebben gekregen. Arabië vormt niet alleen op de landkaart, maar ook in geolo gisch opzicht het overgangsgebied tussen Afrika en Azië. De kusten van het schier eiland zijn moeilijk te genaken. Bevordert dit op zichzelf reeds het isolement, het land wordt nog ontoegankelijker door de dore zandwoestijnen en de steil daaruit oprijzende hoge plateau's van het binnen land. Kan Noordelijk Arabië nog benaderd worden, omdat het landschap hier over eenkomst vertoont met de Westaziatische hoogvlakten, van de zeezijde af is het bin nenland in de oudheid volkomen ontoe gankelijk gebleken. Juist dit woord „blijken" toont aan, dat er wel eens pogingen in die richting zijn gewaagd. Eén van die pogingen vormt de uitzondering, waarop wij doelden, toen we zeiden, dat Arabia Felix slechts eenmaal door de vijand was betreden. De ongeluk kige die deze poging ondernam, was de Romeinse veldheer Aelius Gallus, die van de Romeinse keizer Augustus opdracht ontving een militaire expeditie uit te rus ten om Arabia Felix te verkennen. Van karavaandrijvers waren sprookjesachtige verhalen vernomen over rijke steden en specerij-tuinen in Arabia Felix en Augustus wilde nu wel eens weten, wat er van al die verhalen waar was. Op een zuiver wetenschappelijk standpunt stond de keizer uiteraard niet, vandaar dat het min der een aardrijkskundige dan een mili taire expeditie was. Aelius Gallus pakte de zaak goed aan, want hij vertrok met een legermacht van niet minder dan 10.000 man en marcheerde langs de ver zengde kusten van de Rode Zee zuid waarts. Zijn troepen leden van de ondra gelijke hitte, maar ook van ziekten en voortdurende schermutselingen met Ara bische stammen, waarop de Romeinen geen vat konden krijgen. Marib, de legen darische stad in Zuid-Arabië werd, door de verzwakte en uitgeputte legermacht dan ook nooit bereikt. De weinige overle venden die uit het onbarmhartige land ontkwamen, konden na dit eerste bezoek aan Arabië Felix verklaren: „Dat is ééns, maar nooit weerEn zij hebben gelijk gekregen. Omgekeerd zag Arabië echter zijn zonen uitzwermen over bijkans de gehele we reld. Ook daarvoor kan een verklaring worden gevonden. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2