Politie zwoegde door het Heerenduin Velsens cultureel leven in de komende week THALIA 3 rieven aan de redactie jttadz Districts-cross, georganiseerd door de PSV Louis Gimberg met „Strijd" voor ,,'t Nut" Communistische interpel latie over de werkloosheid Raad voor de Scheepvaart „Tjibanjet" strandde op rotsen bij Hongkong Radar in vissershaven van Scheveningen Atoomonderzeeboot „Skate" naar Rotterdam Korte, maar belangrijke agenda Veel plasticboten op de achtste Hiswa-expositie Gemeente wil noodslacht- plaats in eigendom hebben Oprichting vereniging van gemeentepersoneel Koeien door elektrische stroom gedood „Exercitia" op de drempel van het kampioenschap HEEMSKERK Ongeveer 250 deelnemers aan Stille Omgang „Vivere in Pace" met inleiding bij Filmkring VRIJDAG 7 MAART 1958 7 Een 75 politiemannen of aspirant-agen ten hebben zich donderdagavond in het zweet huns aanschijns door het Heeren duin geworsteld en een groot aantal be langstellenden, eveneens goeddeels die naren van Hermandad heeft, veel minder warm, het supporterschap waargenomen. Het ging om de districts-cross voor twee groepen atleten-junioren en -senioren waaraan lopers uit het westen des lands deelnamen en die op 19 maart in Soest gevolgd worden door een nationale cross. Daartussenin wordt er op 14 maart nog een veldloopkampioenschap in Den Helder georganiseerd. Gastvrouwe voor deze middag was de Politie Sportvereniging Velsen, die ge bruik maakte van het lang niet malse Suomi-parcours aan het eind van de be tonweg in de Heerenduinen en daar 38 leerlingen van de opleidingsschool in Haarlem, onder wie een tiental Velse- naren, vijf veteranen en 32 senioren aan de start zag verschijnen. Zwaar parcours De eerste groep was samengesteld uit junioren en veteranen, die tesamen van wiek gingen op het startschot van com missaris J. P. Weyburg voor een loop over twee ronden van 22000 meter elk. Het peloton lag al gauw ver uit elkaar er waren vele onervaren deelnemers bij en het geaccidenteerde terrein speelde met de wind menigeen zware parten en alleen in de kopgroep werd tegen het einde enige strijd geleverd, die ten voor dele van G. v. d. Haak afliep. Deze finishte in 18,53 met K. L. Bosch (18,58) op zijn hielen. Als nummer drie kwam H. J. van Noort over de eindstreep (20,57) en de eerste veteraan, die de finish bereikte was J. Westerhof, die als nummer 5 eindigde, vlak achter 4. Zijn tijd werd 23,34. Onder de senioren was weliswaar meer strijdlust, maar ook bij hen werd het pelo- ADVERTENTIE De acteur Louis Gimberg hqeft donder dagavond in de gemeentelijke vergader zaal aan de Abelenstraat in IJmuiden- Oost voor de leden van de „Maatschappij tot Nut van het Algemeen" een opvoering gegeven van het solotoneel „Strijd" van de Tsjechische schrijver Hans Kades. De schrijver heeft in dit geromantiseer de verhaal, dat heel vaak naar het senti mentele dreigt over te hellen, een morali serende strekking verwerkt. Hij wil er mee aantonen, hoe desastreus het Hitler-regiem op de maatschappelijke en de intermenselijke verhoudingen heeft gewerkt. De moraliserende werking komt er volgens ons niet helemaal uit en doet ook niet altijd oprecht aan. Bovendien leent het stuk zich niet bepaald voor solo toneel omdat er naar onze smaak over dadig veel personen in voorkomen, die ook nog voor vrij veel verwikkelingen zorg dragen. De acteur slaagde er boven dien ook maar gedeeltelijk in, om bij elke typering de juiste toon te treffen. De hoofdpersonen,' zoals de directeur van het ziekenhuis, de medische student en de landraad bracht hij echter duidelijk naar voren, gaf hij meer kleur, meer persoon lijkheid dan zijn bijfiguren. En hij deed dat op een onderhoudende manier, waar bij hij de verschillende dialogen met een duidelijke verhalende tekst aaneenreeg. Het verhaal komt in het kort hierop neer. Een medisch student moet vlak voor hij examen zal doen in dienst en strijdt aan het Oostfront tegen de Russen. De student moet assisteren in een veldlaz^-et en ontpopt zich als een bekwaam chirurg. Berooid komt hij na de oorlog en acht jaren Russische krijgsgevangenschap in zijn vaderland terug. Dank zij een invloed rijke figuur, die hij eens door operatief ingrijpen het leven heeft gered, wordt hij aangesteld als chef van een kliniek, ter wijl hij in werkelijkheid nog maar me disch student is. Hij bewijst echter zijn capaciteiten als arts en verricht met veel succes een bijzonder ingewikkelde en ge vaarlijke operatie. Iedereen heeft tenslotte het volste vertrouwen in hem en kijkt met ontzag tegen hem op. Men zal echter be grijpen, dat „het bedrog" eens uit moet komen. Het is onafwendbaar Tenslotte geeft hij zichzelf aan en de laatste scène speelt zich uiteraard in de rechtszaal af. Hij wordt dan, dank zij de getuigen, die bijna zonder uitzondering vol lof zijn over zijn medische prestaties, vrijgesproken. De scène in de rechtszaal zweemt naar het melo-drama. En wie wel eens meer recht bankzaken heeft meegemaakt zal de schrij ver op enige, zij het geringe, onjuistheden kunnen betrappen. Waarmee echter geen afbreuk mag worden gedaan aan de pres taties van Louis Gimberg, die het geheel toch nog redelijk aanvaardbaar maakte. Dat de zaal zijn optreden op prijs wist te stellen bleek uit het applaus, dat hij mocht incasseren. De heer Th. Kruisman, lid van de C.P.N.- fractie in de Velsense raad heeft ge vraagd een interpellatie te houden over de toenemende werkloosheid met daaraan verbonden de vraag, wat de gemeente daar op korte termijn tegen kan doen. B. en W. stellen de raad voor deze toe stemming te geven en de interpellatie aan het eind van de raad van komende dins dagavond te doen houden. ton sterk uit elkaar getrokken door het formidabele lopen van J. van Ginkel, die de hele race vrijwel onbedreigd op kop bleef en tenslotte met een ruime voor sprong zijn 6600 meter uitliep in de tijd van 25,45. Deze Baarnse politieman werd gevolgd door L. Mulder (27,30), J. Groene- veld (27,35), G. Schoonbeek (27,45) en A. J. J. Mol (28). De raad voor de scheepvaart heeft don derdagmorgen de stranding tijdens de ty foon „Gloria" van het 8249 ton metende passagiersschip „Tjibanjet" van de Ko ninklijke Java China Paketvaart Lijnen op 22 september van het vorige jaar op de rotsen van de Junk Bay bij Hongkong be handeld. Het schip is bij deze stranding ernstig beschadigd en zit nog altijd op de rotsen. Volgens de kapitein, de heer C.A.B. uit Rotterdam zal tegen het eind van deze maand getracht worden het vlot te slepen. Alle leden van de bemanning en de zes passagiers konden na de stranding gered worden. Kapitein B. moest uitvoerig vertellen waarom hij destijds het besluit heeft ge nomen naar binnen te gaan in plaats van buitengaats te blijven en voorts wat er allemaal gebeurd is toen hij eenmaal in de Junk Bay voor anker was gegaan. Het be sluit om binnen te lopen had hij genomen omdat naar zijn mening, op grond van de beschikbare weerberichten, de tyfoon „Glo ria" Hongkong zeker tot op niet meer dan 100 mijl zou naderen. Toen hij eenmaal binnen was, bleek er voor zijn schip geen plaats te zijn op de tyfoon-boeien en koos hij ligplaats in de Junk Bay. 's Middags om 12.20 uur merkte de kapitein, dat het anker was gaan krabben. Enkele uren daarna heeft hij ook het anker aan bak boord laten uitzetten. Het weer werd steeds slechter en het bleek, dat de tyfoon was omgebogen en vrijwel recht op Hong kong af kwam. Naar de mening van de kapitein is een zeer sterke windstoot de directe oorzaak geweest van de stranding. De heer Metz zei onder meer: „De kapi tein heeft de overtuiging gehad, dat de tyfoon weg zou blijven, of liever gezegd hij heeft het gehoopt. Hij heeft alles naar beste weten gedaan, maar het is voor mij onverklaarbaar, dat hij bij het slechter worden van het weer lijdelijk is blijven toezien. Mijn kritiek gaat dan ook uit naar de achternamiddag, toen de kapitein maat regelen had moeten nemen om zijn schip te redden, zelfs als die maatregelen risico's met zich mee hadden gebracht". De heer Metz zei tenslotte, dat het con stateren van de schuld van de kapitein voldoende kan zijn endat hij het ontnemen van diens bevoegdheid voor een bepaalde tijd niet nodig vindt. Hij heeft de raad voorgesteld de kapitein een berisping te geven. De raad zal in deze zaak schriftelijk uit spraak doen. De wethouder van Economische Zaken van 's-Gravenhage heeft met enig cere monieel een radarinstallatie aan de Sche- veningse haven in werking gesteld. Het be treft hier een proef voor de tijd van drie jaar in samenwerking met het radar proefstation te Noordwijk. Deze eerste radarinstallatie in een vis sershaven is (voorshands) niet bestemd om schepen binnen te loodsen, doch uitslui tend de plaats der schepen voor de haven mond bij nacht en mist duidelijk te onder kennen. Voor „binnenpraten" zou radio telefonie gebruikt moeten worden. Het voordeel van goede plaatsbepaling van schepen bij slecht zicht of geen zicht wordt voor het bedieningspersoneel van het seinhuis aan de haven uit veiligheidsoog punt van groot gewicht geacht. Enige Scheveningse reders hebben on dertussen een aantal schepen voorzien van een eigen radar-apparatuur, die op de scheepvaartroutes zowel als op visgron den buiten de Noordzee de veiligheid van het schip zullen dienen. Een van de drie Amerikaanse atoom onderzeeboten, de „Skate", zal van 15 tot 21 maart een bezoek brengen aan Rotter dam. Het schip is van 10 tot 14 maart te Cherbourg in Frankrijk en vervolgt van Rotterdam uit de reis naar Londen. De tachtig meter lange „Skate", die iets klei ner is dan de „Nautilus" en de „Zee-, wolf", is thans onderweg van Amerika naar de Europese kust. Dinsdagavond raad Voor de eerstvolgende Velsense ge- meenraadsvergadering voor dinsdagavond 11 maart 's avonds om half acht in het ge meentehuis is de volgende agenda samen gesteld: Voorlopige vaststelling c.q. goed keuring van de rekeningen over 1954; wij ziging van de Algemene Politieverordening; aankoop van het pand Meervlietstraat 56 te Velsen; Verkoop van grond te Driehuis en van grond te IJmuiden; opzegging ge meenschappelijke regeling inzake de Volks- credietbank van Haarlem en omliggende gemeenten; verlenen van een krediet voor de aanleg van een sportveld aan de Wille- brordstraat te IJmuiden (Oost); verlenen van medewerking ingevolge artikel 72 der Lager-onder wijs wet 1920; aanwijzing van een adjunct-directrice aan de gemeente lijke huishoudschool te IJmuiden (Oost); interpellatie toenemende werkloosheid; be noeming van leraren aan de gemeentelijke middelbare handelsavondschool te IJmui den; onderzoek van de geloofsbrief van de heer G. Dekker. De achtste „Hiswa" watersporttentoon stelling, die gisteren in het Rai-gebouw in Amsterdam werd geopend heeft diverse nieuwigheden in petto. De expositie staat dit jaar in het teken van de kleine boten, die perspectieven bieden voor de spaarza me zeilers. De plastic modellen winnen steeds meer terrein. Deze maal is er o.a. de Polywood bij gekomen, een kleine zeilboot met een ge heel plastic romp en een zeiloppervlakte van 9 m2. Dit zijn overigens niet de enige boten die van dit materiaal zijn vervaar digd. Op de Hiswa worden namelijk ook een plastic motorvlet en een standaard motorkruiser van plastic geëxposeerd. De plastic motorkruiser heeft een 65 pk. motor en is de grootste boot ooit in ons land van dit materiaal gebouwd. Het acht meter lange vaartuig zal ongeveer 40.000.- gaan kosten. Voorts zijn er plastic visbootjes, runa bouts, diverse plastic jollen en vele kano's. Het grootste schip van de tentoonstelling is het 11 m lange zeewaardige luxe motor jacht met een stalen romp, voorzien van zeven slaapplaatsen, een keukenuitrus ting, een koelkast, centrale heteluchtver- warming en vele andere gerieflijkheden. Op de Hiswa-tentoonstelling zullen ook drie kleine scheepsmodellen te bezichti gen zijn, die door een jury uit tweeëntwin tig inzendingen zijn uitverkoren. De heer B. J. van Eerden uit Haarlem kreeg de derde prijs voor zijn model van de „halve maan", (schaal 1 op 30). Vergadering postzegelvereniging „Santpoort" De Postzegelvereniging „Santpoort" houdt dinsdagavond 11 maart een ledenvergade ring in het jeugdhuis der Ned. Herv. Kerk aan de Enschedélaan te Santpoort. Wegens vertrek van de heer J. F. Kupker staat de verkiezing van een secretaris op de agenda. Op vrijdag 28 maart wordt de postzegel- beurs gehouden en op 11 en 28 maart staan jeugdbij eenkomsten op het programma. Kleuterleidster van „De Duinkrekels" vraagt ontslag Bij de ingekomen stukken voor de vol gende raad is een verzoek van mevrouw A. Z. Velthuysen-Tonkens, om haar met ingang van 1 mei 1958 ontslag te verlenen als kleuterleidster aan de openbare kleu terschool de Duinkrekels te IJmuiden. De weekagenda, samengesteld door het Agendabureau van de Veisergemeenschap ziet er voor de week van 9 tot en met 15 maart als volgt uit: 10 t/m 15 MAART Pieter Vermeulenmuseum, geopend van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur, Cultureel Gebouw, IJmuiden. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei- destraat IJmuiden-Oost, geopend: maandag van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal Wijkerstraatweg 77 Velsen-Noord geopend van 14 tot 17 uur; dinsdag van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geopend van 19 tot 21 uur; woensdag van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur (jeugd); donderdag van 10 tot 12.30 uur, filiaal geopend van 10 tot 12 uur, vrijdag van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur; zaterdag van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur; filiaal geopend van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. 9 t/m 15 MAART „Felison", expositie van tekeningen van Arie Schouten in de Heidestraat IJmui den (O.), zaterdag en zondag geopend van 2 tot 5 uur, overige dagen geopend van 7 tot 9 uur. 10 MAART Ned. Ver. v. Huisvrouwen, afd. Sant poort, 14 uur zaal Spaarnberg, lezing door mevr. E. v. d. Lieuw over Huid verzorging. 12 MAART Toneelver. „Fryske Trou", 20 uur to neeluitvoering in het Herv. Jeugdge- bouw, Rembrandtlaan IJmuiden (O.). 14 MAART Stichting „De Velser Gemeenschap", Volksuniversiteitswerk, 20 uur, Cultu reel Gebouw, lezing over Centraal Afrika. (Zwerftochten door Vreemde Landen). BIOSCOPEN Rex, geen opgave. Thalia, vrijdag 20 uur, zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur „Geef 'm een kans" zondag 15 uur „Met donderend geweld" Het pand Meervlietstraat 56 te Velsen, waarin de gemeentelijke noodslachtplaats is gevestigd, is met de bijbehorende grond onlangs in een veiling te koop aangeboden. In verband met het belang, dat de ge meente heeft bij een ongestoorde exploi tatie van die noodslachtplaats, komt het B. en W. gewenst voor dat de gemeente dit pand in eigendom verwerft. Het pand en de bijbehorende grond, ter oppervlakte van 190 m2 moeten f 4100. kosten, terwijl de bijkomende kosten f 650.50 bedragen, zodat de aanschaffings- kosten in totaal een bedrag van f 4750,50 belopen. Dit bedrag achten B. en W., mede gelet op de huurprijs van f 780.— welke de gemeente reeds sedert jaren voor dit pand moet betalen, zeer aanvaardbaar. Het college stelt de raad voor het pand met bijbehorende grond aan te kopen voor de prijs van f 4100.— en bijkomende kosten en onder de gebruikelijke voorwaarden en de begroting te wijzigen overeenkomstig het besluit, dat in ontwerp bij de stukken is gevoegd. maandag tot en met woensdag 20 uur „De man die nooit bestond" don derdag 20 uur „De politie volgt het spoor". Op donderdag 13 maart heeft in zaal Nij- man te Heemskerk een bijeenkomst van personeel in dienst der gepmeente plaats, teinede te komen tot de oprichting van een personeelsvereniging. Hengelaars om de groene tafel De Heemskerkse hengelsportvereniging ,,'t Snoekje" heeft de jaarvergadering vast gesteld op dinsdag 11 maart in zaal Dam te Heemskerk. Onder meer komt een bestuursverkiezing aan de orde. Aftredend en herkiesbaar zijn de heren H. Lammers en R. Burger. Waterloo's wedstrijden Het wedstrijdprogramma van Waterloo ziet er voor zondag als volgt uit: WaterlooNAS 2.30 uur, ADO '20 4—Waterloo 3 2.30 uur, Geel wit 4—Wa terloo 4 12 uur, Waterloo a—Beverwijk a 10 uur, Waterloo b—WH b 12 uur, Waterloo a—Terras vogels a 2 uur zat., Waterloo bVSV d 2 uur zat. Waterloo komt tegen NAS uit met: W. Kok; J. J. Stengs en L. J. v. d. Kuyl; W. Numan, J. v. d. Steen en J. van Sikkelerus; L. Koops, P. v. d. Klooster, N.N., P. Dekker en S. Vlugt. ADVERTENTIE het theater met de beste films vertoont VRIJDAG (heden) 8 uur, ZATERDAG en ZONDAG, 7 en 9.15 u. de realistische weergave van een modern drama GEEF ME 'N KANS met Danik Patisson - Franca's Guerin Ivan Desny Een waarschuwing voor alle jonge meisjes 18 j. MAANDAG, DINSDAG en WOENSDAG 8 uur Clifton Webb - Gloria Grahame in DE MAN DIE NOOIT BESTOND in cinemascope en kleuren Het opzienbarende, ongelofelijke, maar ware verhaal van de stout moedigste spionage-stunt uit de tweede wereldoorlog. 14 j. ZONDAGMIDDAG 3 uur MET DONDEREND GEWELD Een groot avontuur in het Wilde Westen! In kleuren. DONDERDAG 13 MAART - 8 uur speciale voorstelling DE POLITIE VOLGT HET SPOOR met de onvergetelijke Franse acteur Louis Jouvet Toen een electricien, na werkzaamheden te hebben •verricht in,- een boerderij te Dui zel (N.B.) de stroom weer inschakelde, vie len in de stal dertien koeien neer. Drie ble ken dood te zijn, de andere kwamen' na enige tijd weer bij. Het bleek dat door een fout een ijzeren stang, waaraan de koeien met kettingen vastgemaakt waren, onder spanning was komen te staan. (Verkort weergegeven) Scherpe kantjes. Heeft u het allen ge lezen? Het herkenningsteken voor brom fietsen wordt krachtens de komende wijzi ging van het verkeersreglement een recht hoekig plaatje van zes centimeter hoog en 16 centimeter breed. En nog wel op het voorspatbord! Des te merkwaardiger als u nagaat, dat wij er destijds als motorrijders naar ge streefd hebben het nummerplaat-„brood- mes" van onze voorspatborden af te krij gen, omdat dit bij een eventuele aanrijding diepe snij wonden kon veroorzaken. Dit werd na vele administratieve bezigheden, vergaderingen, verzoeken en overleg met de minister van Verkeer en Waterstaat enz. enz. ingewilligd. Thans worden de bromfietsers, die u links en rechts pas seren, in de binnenstad altijd harder rij den dan al het andere verkeer, geen rij bewijs behoeven te hebben en vrijwel geen verstand hebben van de verkeers regels, met een dergelijk „broodmes" uit gerust! En dan te bedenken, dat onlangs de minister van Verkeer en Waterstaat medegedeeld heeft, dat binnenkort alle moeten bewijzen. scherpe delen van auto's verwijderd moe ten worden. Wie lacht niet, die de verkeerswetgeving beziet? J. JASPERSEN Gele bordjes. Mijns inziens heeft het geen zin, een herkenningsteken voor brom fietsers, zoals thans wordt voorgesteld, voor te schrijven. Want die gele plaat kan men pas onderscheiden als de bromfiets zo dichtbij (of al haast voorbij) is, dat een apart herkenningsteken overbodig is. Het zou zodanig moeten zijn dat het op flinke afstand zichtbaar is, dus geen rechthoekig geel plaatje op het voorspatbord, maar een rond geel schild, midden op het stuur, van 20 cm doorsnede, waarin in het midden bij donker of mist een oranjekleurig lampje brandt. Nog beter zou het zijn als bepaald werd dat dit lampje ook overdag moet branden. Dan zouden bromfietsen tenmin ste te allen tijde goed herkenbaar zijn. Ik ben verder voorstander van een examen (en dus een rijbewijs) voor bromfietsers, zodat zij hun kennis van de verkeersregels H. S. Met behulp van kleine bommen van speciale makelij worden in Zwitserland op bedreigde plaatsen kleine lawines veroorzaakt, om te voorkomen dat zich onverwacht grote lawines voordoen, die catastrofale gevolgen kunnen heb ben. Op de foto links ziet men sergeant Franz Schdrer zo'n bom werpen. Rechts het ogenblik waarop het pro jectiel in de sneeuw tot ontploffing komt. De Velsense Basketbalvereniging „Exer citia" staat op de drempel van het kam pioenschap van de derde klasse, zodat een tweedeklasseschap in het verschiet ligt. De mannen uit Velsen zijn na 10 ge speelde wedstrijden nog steeds de enige ongeslagen club in hun afdeling, terwijl er nu nog twee wedstrijden resten. De meest opmerkelijke prestatie in deze competitie was de grote 300 overwin ning op het vierde team van de Haar lemse club HOC. De resterende wedstrij den zijn die tegen „Schoten Giants" en de return tegen HOC IV. Woensdagavond heeft de afdeling Heemskerk van het Genootschap Stille Omgang in zaal Kloes te Heemskerk haar jaarvergadering gehouden, die door slechts enkele leden werd bijgewoond. Voor het eerst na tientallen jaren was de voorzitter, de heer W. Meyer, wegens ziek te verhinderd deze bijeenkomst te leiden. Zijn taak werd nu overgenomen door de heer R. Beentjes die zei te verwachten dat aan de dit jaar te houden tocht ongeveer 250 man zullen deelnemen, waarvan 50 lopers. De overigen gaan per autobus samen met de leden van de afdeling Eg- mond. De Stille Omgang heeft plaats in de nacht van zaterdag 15 op zondag 16 maart. In de parochiekerk „De Liefde" aan de Bilderdijkstraat te Amsterdam zal de H. Mis worden opgedragen. In zijn jaarver slag meldde de penningmeester, de heer J. A. Kos, een batig saldo. De heren A. Schuyt en J. A. Kos werden als bestuurslid herkozen. De kaartverkoop vindt plaats zondag morgen van 9 tot 12 uur in het KSA-ge- bouw en op donderdag 13 maart 's avonds van 8 tot 9 uur. (Shows, snufjes en alles wal verder In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Door een gure wind verwelkomd maar met de zomer in het hart, verlieten we gis teren de show van MENKO, die in een bon te werveling enkele uren lang de aandacht van de aanwezigen had weten te boeien. En niet met kostbare stoffen en excentrie ke dessins maar met „gewone katoen tjes" die door een speciale finish zó geper- fectionneerd waren, dat ze nauwelijks te onderscheiden waren van satijnen of lin nen kwaliteiten. In een rijke variatie werd ons een blik gegund in het rijk van „vorst Katoen", die tegenwoordig allerlei kreukherstellend en mini-iron met zich mee draagt en daarmee als één der meest gevierde stoffen aan de top staat. Bijzon der favoriet voor het komende seizoen zijn wel de raffia weefsels, in prachtige uni tinten en bedrukt met allerlei voorstel lingen, waarvan vooral het rozenmotief voor de zomer zeer geliefd is. Aardige combinaties werden verkregen door de ef fen stoffen met de fantasie dessins te com bineren, in een rok-blouse combinatie of strand-ensemble, of als bandeau, kraag of halsgarnering. Iets nieuws is een 100 pet. katoenen stof, die met de naam crêpe ba nana wordt betiteld en opvalt door een dik ke draad, die op iedere 4 cm. door het weef sel loopt. De toile sacco, een soort wafel tjes weefsel zal ook een belangrijke plaats in de nieuwe mode innemen, even als een gekamde katoen, die het effect geeft van een matjes vlechtwerk en door een speciale kunstharsverwerking een ho ge en blijvende glans heeft verkregen en zeer geschikt is voor de zo modieuze en sembles: jurk-jasje. Natuurlijk ontbraken de mengingen met synthetische vezels niet: nylon met 40 of 50 pet. spunrayon en zelfs 70 pet. katoen, een menging, waarbij de grote voordelen van katoen: poreus, sterk en niet doorschij nend waren verbonden met de heerlijkste eigenschappen van nylon. Dat de katoenen stoffen niet alleen ge schikt zijn voor eenvoudige zomerjurkjes, maar zich ook zeer gewillig laten verwer ken tot cocktailkleding, vooral de fijnere kwaliteiten, zoals batist, bewezen de vele geslaagde modellen in dit genre. Opval lend mooi van lijn en kleurstelling waren de ontwerpen van Jean Lousac, een naam, die steeds meer bekendheid gaat verwer ven, en die vooral met zijn turkoise strap less avondtoilet, waarvan het lijfje met pareltjes was geborduurd en de rok op ingenieuze manier bij elkaar was geno men grote waardering oogstte. Maar de grootste verdienste blijft toch bij Menko, die er met succes zorg voor draagt dat de zomer fleurig en stralend is en ook al laat de zon wel eens verstek gaan. Katy De filmkring Heemskerk, aangesloten bij het Nederlands Theatercentrum heeft woensdagavond de. voorstellingenreeks in het Marquette-theater te Heemskerk voortgezet- met de vertoning, van de rol prent: „Vivere in Pace" (Leven in Vrede). Dit filmwerk speelt zich af in Italië tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het zijn kleine boeren die tijdens hun bestaan geconfron teerd worden met alle verschrikkingen die deze oorlog met zich brengt. Een jongen en een meisje die op één van de boerde rijen logeren ontdekken op een zeker mo ment twee Amerikaanse soldaten die uit krijgsgevangenschap ontvlucht zijn. Zij verschaffen de militairen onderdak en stelen eten en kleding voor hen. De boer ontdekt dit maar strijkt de hand over zijn hart en neemt de soldaten in zijn huis op. Een Duitser die in het dorp is gestatio neerd komt op visite en de Amerikanen verbergen zich in de kelder. Een der Amerikanen die dronken is komt echter naar boven en het enige redmiddel is om de Duitser ook dronken te voeren, waarna Duitser en Amerikanen elkaar omhelzen. Men is toch bang voor de gevolgen en de boeren vluchten de bergen in. Als de Duit sers na de capitulatie wegtrekken komt dezelfde Duitser bij deze boer met de be doeling om te deserteren, waarvoor hij om burgerkleding komt vragen. Dit wordt ont dekt en beiden worden doodgeschoten. Nu pas kan de boer „in vrede leven". Vooraf hield de filmrecensent de heer A. van Domburg een inleiding. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Raymond W. M. z. v. W. J. Wijkhof en M. W. A. Werkhoven; Hendrik J. z. v. E. H. Kouwenhoven en A. E. van den Brink; Mattheus P. M. z. v. E. W. J. van Lieshout en C. C. M. Eggermont; Cor nelia A. M. d. v. A. M. Westerburger en A. M. C. Dekker; Elisabeth C. M. d. v. A. M. Westerburger en A. M. C. Dekker; Caroline B. d. v. C. H. Vessies en C. C. M. Hulscher; Helena A. C. d. v. C. G. J. Stroo- mer en A. C. M. Jaspers; Elis K. z. v. W.' de Bie en A. D. K. de Jong; Joannes B. M. z. v. B. Metselaar en A. C. Smit; Albert z. v. T. de Boer en G. Haisma; Neeltje d. v. J. Mak en M. Kalkman; Rudolf z. v. D. Loocks en J. van 't Veer; Josée H. d. v. L. E. Steenbakker en H. Hessen; Maria d. v. J. Botter en E. Lieman; Christina d. v. J. Botter en E. Lieman. ONDERTROUWD: L. W. Tegeler en C. F. W. M. Versteege; J. Markx en C. W. Numan; F. L. van de Ree en A. Leijdek kers; P. Vink en F. J. Acda; A. van Wijck en D. M. Willems; W. J. H. Kersten en C. Willems. GETROUWD: J. K. Geissler en H. Braas; A. M. H. Barkey en G. E. van Weele. OVERLEDEN: L. C. T. de Ruijter, oud 84 jr., wedn. van M. W. de Jager; S. van Eeken, oud 88 jr., wedn. van K. Jansen; H. G. Greuder, oud 79 jr., wedn. van M. E. Hoeke; S. E. Benna, oud 86 jr., wed. van C. G. H. de Bie; J. Stengewis, oud 77 jr., gehuwd met P. Snijders Vroegop; L. Kersch, oud 90 jr., wedn. van J. W. Stra- lendorf. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: Geertruida Cornelia Petro- nella, dochter van C. Zegwaard en D. Nib- bering, Heemstederweg 3; Ronald Jozef Maria, zoon van P. Verbiest en A. Groen, Van Egmondstraat 5; Henk, zoon van T. Ooms en A. de Graaf, Hoogevoort 18. ONDERTROUWD: G. Walter te Bever wijk en G. J. van Duin te Castricum, Mient 89. OVERLEDEN: F. J. G. Tromp, 71 jaar, geh. met M. Wittebrood; H. M. Nuis, 82 jaar, wed. van C. Baart

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3