Velsen wil regeling met Haarlemse volkskredietbank verbreken Visserij-varia Declamatie van scholieren was beter verzorgd dan vorig jaar Guildfords burgemeester voelt voor „driehoeksuitwisseling" in toekomst Havenberichten Duizenden kilo's verf werden aan de staat onttrokken Soelaas voor sportminnende scholieren der Nijverheidsschool Uitstekende vertolking door „Looft den heer" Exploitatiekosten komen B. en W. te hoog voor; vrijheid van handelen gewenst Voor 18 mille een sportveld aan de Willebrordstraat VRIJDAG 7 MAART 1958 5 Echtpaar Hinlopen over Griekenland en de Grieken Woonhuizen en land werden in Beverwijk geveild HAARLEMSE RECHTBANK BOEKENWEEK IN BEVERWIJK VRUCHTBARE DAGEN IN VELSEN Stadje bij Reims krijgt alvast oriënterend bezoek Speeltuincentrale valt wellicht binnenkort onder jeugdraad „Humanitas" komt in actie onder nieuw bestuur Bemanning van „Britannia" wordt voorgelicht over ons land Critiek op „Britannia" MATTHAUS PASSION In 1941 besloot Velsens raad tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met Haarlem, Beverwijk, Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort tot het vormen van een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam: de Volkskredietbank van Haarlem en Omliggende Gemeenten. Men wil deze nu opzeggen omdat het kostentarief tot een onaanvaardbare hoogte is gestegen. Van de aanvang af is de doelstelling van de bank gericht op de sociale kredietver lening. Deze methode is uiteraard duurder dan het consumptieve geldkrediet der commerciële geldschietbanken, dat echter speciaal voor arbeiders en kleine midden standers onvoldoende bereikbaar is. De bovengenoemde instelling is echter sociaal verantwoord, omdat aan het afbetalings krediet grote maatschappelijke gevaren verbonden zijn wegens de overkreditering door de handel, zeggen B. en W. De afbe talingskredietgevers streven ieder voor zich naar een zo groot mogelijke afbe- talingsomzet, tengevolge waarvan vele economisch zwakke kredietnemers in moeilijkheden geraken. Ten aanzien van de praktische uitvoe ring van de sociale taak delen B. en W. van Velsen thans mede, dat sinds 1954 de bedrijfskosten van de Volkskredietbank sterk gestegen zijn De omzet liep echter terug als gevolg van de maatregelen tot beperking van de kredietverlening. Boven dien is de rentevoet gestegen van 3 per cent in 1955 tot 6 percent op dit ogenblik. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft geëist, dat de uitstaande saldi, voorheen 1.400.000, met 400.000 worden terugge bracht. Om dit te bereiken kunnen nog slechts kredieten worden verstrekt voor de meest noodzakelijke aankopen. Deze noodzaak kan slechts worden vast gesteld door huisbezoek en overleg met de aanvragers, zodat meer werk moet wor den gedaan voor een geringere omzet. Het gevolg hiervan is vermindering van de baten en een groter verlies voor de samen werkende gemeenten. Om dit verlies zoveel mogelijk te be perken werd met ingang van 1 augustus 1957 het kostentarief verhoogd, zodat thans het maximum tarief aan rente en admini stratiekosten wordt geheven, dat door de geldschieterswet is toegelaten, namelijk plus minus 20 percent. Te duur geworden Daar B. en W. menen, dat al deze maat- Voor Beverwijkse huisvrouwen Het echtpaar Hinlopen uit Haarlem heeft in „Het Centrum" voor de Beverwijkse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen het een en ander ver teld over Griekenland, dat het echtpaar het vorig jaar heeft bezocht. Hoewel men het de heer en mevrouw Hinlopen had afgeraden daar heen te gaan, waren zij toch gegaan en tot de slotsom gekomen dat de Grieken een heel arm volk zijn, maar goud-eerlijk en gast vrij. Van de acht miljoen mensen zou zestig percent leven van het boerenbedrijf en een inkomen hebben van 700,per jaar. De grootste slag van de laatste jaren zou volgens de heer Hinlopen de grote kinderroof in 1949 zijn geweest, toen 62.000 kinderen werden gedeporteerd naar de communistische landen. Men heeft nooit één van hen teruggezien Door middel van een groot aantal ge kleurde dia's, kreeg men een inzicht in de gewoonten van het Griekse volk en de omstandigheden, waarin zij leven. Ook kregen de toehoorders een indruk van de Griekse folkloristische muziek. Door notaris W. Boerlage te Velsen zijn donderdagmiddag in het Kennemer Thea ter te Beverwijk een achttal woonhuizen aan de Regulierstraat te Beverwijk en een weiland, groot 3.11.20 hectare, genaamd „Uiterven" en „Scholderven" te Assen delft openbaar geveild. Wat dit weiland betreft, aldus de no taris, heeft de huurder het eerste recht van koop, voor de door de Grondkamer vastgestelde prijs van 9.573. De huurder, de heer J. Schavemaker, wenste van dit -echt gebruik te maken, zodat hij thans eigenaar van het weiland is geworden. Van de woonhuizen werden de percelen 10 en 66 uit de openbare verkoop gehou den. Op het perceel Regulierstraat 42 werd door de heer M. Verwer te Velsen een bod gedaan tot 4.200. De percelen 44, 46, 68 en 70 werden door de heer Kaarsgaren uit Bussum opgeboden tot 4.100, 4.200 en f 4.250. Verscheidene combinaties werden aangeboden, doch niet gemijnd. Alleen perceel 64, dat door de heer Bleeker wa.« opgeboden tot 4.300, werd gegund, de andere percelen niet. Op woensdag kwamen in IJmuiden binnen: Mette Skou van Dover, Virgilia van Antwerpen, Agamemnon van Paramaribo, Delft van Rotter dam, Egee van Caen, Eemstroom van Londen, Maas van Antwerpen, Dora Fritzen van Waton Bonge, Marietje Böhmer van Genua, Hinde van Londen, Wilhelmina van Londen, Wexford van Boston. Haarlem van Londen, Louis Syth van Fi- doria. Noord van Swansea, Pacific van Londen, Delftwijk van Londen, Stylehurst van Belfast, Stella Maris van Rotterdam, Edison van Newcast le, Pilot van Hampton Roads, Laurelwood van Rotterdam, Anchisis van Bremen, Delfinus van Rotterdam, Helder van Rotterdam. Op donderdag kwamen binnen: Calisto van Fe- pel, Rudolf Schepers van Rotterdam. Joseph Fre- rich van Monrovia, Skougum van Hampton Roads, Hirondelle van Londen, Westerdok van Londen. Nore van Antwerpen, Marne van Rotter dam, Orient van Sligo, Meerkerk van Rotterdam Spaarnestroom van Lageham, Polaris van Rotter dam, Zaanstroom van Hull, Norma van Helsing- fors. Fram van Londen. Aire van Goole, Rijn stroom van Londen, Gabonkust van Freetown Heriot van Grangemouth. Op woensdag zijn vertrokken: Tawali naar Bre men Franca II naar Hull, Ruternel naar Aarhus, Bellatrix naar IJstadt, Margriet L naar Dublin, Westland naar Rio Grande, Casamini naar Rot terdam. Lizzard naar Londen, Trompenberg naar Le Havre, Mariette Bolten naar Botterdam, Frans Berliner naar Rotterdam. Op donderdag vertrokken: Naes Dragon naar Hamburg, Hontestroom naar Portsmouth, Bussum naar Rastanoura, Egee naar Caen, Borre naar Hamburg. Anna Elizabeth naar Londen, Kaap Forum naar de Noordzee op proefvaart, Stad Vlaardingen naar Narvik, Flevo naar Bort, Zaan land naar Las Palmas, H Culicundus naar Harun- dv, Mette Skou naar Londen, Stella Maris naar Rotterdam, Noord naar Goole, Delft naar Emden Tabinda naar Duinkerken, Virgilia naar Cura?ac Eemstroom naar Londen. regelen een goed gerichte ontwikkeling van dit sociale werk in de weg staan, is een onderzoek gewenst op welke wijze een meer bevredigende gang van zaken kan worden bewerkstelligd. Hangende dit onderzoek achten B. en W. het gewenst teneinde in de toekomst vrijheid van handelen te hebben dat de deelneming in de gemeenschappelijke re geling wordt beëindigd. Daarbij wijzen zij op het gestelde in artikel 18 van de op 26 november 1956 opnieuw vastgestelde bepalingen, namelijk dat de gemeenschap pelijke regeling geldt tot en met 31 de cember 1958. Zij wordt telkens geacht stilzwijgend te zijn verlengd voor de duur van vijf jaar. Indien een gemeente de deelneming na afloop van de geldigheids duur wenst te beëindigen, moet deze daar van ten minste negen maanden voor die afloop kennis geven aan het bestuur. Het college stelt de raad thans voor met ingang van 1 januari 1959 de deelneming aan de gemeenschappelijke regeling in zake de Volkskredietbank voor Haarlem en de Omliggende Gemeenten te beëin digen. Prijzen van donderdag Heilbot 3.50—2.50, gr. tong 3.50—3.20, grm. tong 3.603.20, kim. tong 3.70—3.20, kl. tong I 3.60—3.30, kl. tong II 3.50—3.10, tarbot I 3.60—3 per kg. Tarbot IV 98—51, gr. schol 28—27, grm. schol 40—38, kim. schol 56—40, kl. schol I 5450, kl. schol II 42—12, schar 36—9, bot 10—8, v. haring 2113, makreel 20—12, gr. schelvis 6554, grm. schelvis 64—52, kim. schelvis 65-58, kl. schelvis I 60—55, kl. schelvis II 50^43, wijting 23-13, gr. gul 48—42, mid. gul 41—37, kl. gul 26—20, ham 10861, kl. koolvis zw. 17—14.50, kl. koolvis wit 25 p. 50 kg. Gr. kabeljauw 184—76, gr. koolvis zw. 51-41, gr. koolvis wit 60, gr. leng 87 per 125 kg. Aanvoer van donderdag 207 kisten tong en tarbot, 3 k. heilbot, 725 k. schol, 70 k. schar, 345 k. bot, 850 k. haring, 555 k. makreel, 165 k. schelvis, 340 k. wijting, 210 k. ka beljauw én gul, 5 k. leng, 5 k. ham, 320 k. koolvis en 30 k. diversen. Totaal 3830 kisten vis. Besommingen van donderdag DM 99 Curacao 24.800, VL 84 21.030, UK 3 8830, IJM 3 f 880, IJM 29 1230, IJM 4 2460, TX 14 1530, KW 71 1220, KW 21 1150, KW 92 1460. KW 94 1670. KW 56 I 1410, KW 30 1150. KW 60 1590, KW 35 1040, KW 88 1690, KW 65 1160, KW 61 1670. Een 45-jarige schilderspatroon en zijn 54-jarige uitvoerder uit de IJmond hoor den donderdagmiddag voor de Haarlem se rechtbank ieder een half jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf tegen zich eisen, omdat zij ervan worden verdacht ten nadele van Rijkswaterstaat duizenden kilo's verf ter waarde van vele duizen den guldens te hebben verduisterd. De schilderspatroon had zich van april tot oktober 1954 bezig gehouden om in op dracht van Rijkswaterstaat de Moerdijk- brug tussen Moerdijk en Dubbeldam te verven. De verf werd op gezette tijden ver strekt door Rijkswaterstaat en werd in een materiaalkeet, die vlak bij de brug was opgetrokken, opgeslagen. De heer J. W. van der Velden, slooft zich elk jaar uit om ook de Beverwijkse jeugd actief aan de boekenweek te laten deelne men. Hiertoe roept hij dan de medewer king van diverse scholen in Beverwijk in opdat uit hun midden jongens en meisjes worden aangewezen om op een der avon- Prins Ali Khan is benoemd tot afge vaardigde van Pakistan bij de UNO. Rechts op deze foto ziet men de prins, Hammarskjoeld. die zijn geloofsbrieven op het UNO- hoofdkwartier te New York heeft aan geboden aan secretaris-generaal Dag Guildfords Mayor Harold H. Kimber is een gemoedelijk en scherpzinnig man, wiens recente bezoek aan Velsen in elk geval een hoeveelheid goodwill tussen de beide plaatsen, die al zoveel onderlinge sympathie hebben kunnen „ruilen", heeft opgeleverd, maar die bovendien wellicht kan zorgen voor een uitbreiding van de jeugduitwisseling. Want zijn gemeentesecretaris, die hem tijdens de visite, die hij deze week aan Velsen bracht, vergezelde, wipt vandaag nog even door naar een stadje bij Reims, Bar le Due, om te snuffelen naar mogelijkheden ook met deze Franse stad een uitwisseling te beginnen. En waarom zou het dan geen gezellige „driehoeksverhouding" kunnen worden tussen Velsen, Guildford en Bar le Due? Burgemeester Kimber had er best oren naar. Na enige dagen „Holland", maar speciaal Velsen, heeft de, gezellige vijftiger, die Guildfords burgemeester is, wel een paar opmerkingen over ons vriendelijke landje. Geen kritische, want hij heeft hier volop genoten en bijzonder lekkere dingen leren eten, maar het verkeer zat hem toch wel lichtelijk dwars. „Uw voetgangers zijn blijkbaar geheel vogelvrij" mijmerde hij, weggedoken in een diepe fauteuil in hotel Duin en Kruidberg, waar wij hem gister avond tegen het middernachtelijk uur even spraken. „Behalve bij de Hora Belisha- palen" meenden wij. „Nouzei mr. Kimber. ,Maar jullie klaar-overtjes zijn een won der", ging de burgemeester, die zijn ogen beslist niet in zijn zak heeft gehad, verder. En die Velser tunnel is een stuk werk om trots op te zijn. Weet u, wat mij zo opviel? Het feit, dat er alleen op heel drukke momenten gebruik gemaakt be hoeft te worden van de luchtverversings installatie. Burgemeester Kimber heeft verder enige vruchtbare "uren doorgebracht in het Vel- sense crematorium, zulks in verband met het feit, dat Guildford ook een cremato rium wil bouwen en de uitleg, die de di recteur, de heer Van Dijk, hem tijdens een langdurige excursie heeft gegeven, zal zeker zijn uitwerking niet missen. „Ten slotte is in Engeland het percentage lijk verbrandingen sinds de oorlog vier keer zo hoog geworden". Met enige verbazing had hij gehoord, dat de Nederlandse cre matie nog steeds een onwettige zaak is. „Bij ons is het al een halve eeuw gemeen goed En over de planning van Velsen had hij ook een welomschreven oordeel. Die planning was naar zijn oordeel indruk wekkend en met een grote visie ten uit voer gelegd. Over de architectuur van de stad was hij minder enthousiast: „Geen opvallende dingen gezien". „Hoe gaat het hier eigenlijk met uw huren?" vroeg de burgemeester verder tussen twee teugen tonic inen een sigaret afslaand omdat hij geheelonthouder wil blijven op alle fronten. Wij vertelden hem, dat Velsen ongeveer zes percent van zijn inkomen aan huur uitgeeft en dat cijfer leek hem uitermate laag en gunstig, maar aan de andere kant heeft Guildford er N een stokje voor ge stoken, dat lieden met hoge inkomens in goedkope huizen blijven wonen: de huur stijgt daar mét het inkomen. Al zijn er natuurlijk maxima en minima. En het feit, dat in de nieuwbouw van Velsen woningen van f 40.per maand bewoond worden door mensen, die meer dan 10.000 per jaar verdienen leek hem dan ook een aanvechtbare zaak: „Dat is er bij ons niet bij". De thee, die eergisteren in het Velsense raadhuis is aangericht voor de gasten uit Guildford heeft hen in contact gebracht zo wel met de wethouders als met de verschil lende vertegenwoordigers van het sociale en culturele leven en deze contacten waren ondanks enige kleine taalmoeilijkheden hier en daar bijzonder hartelijk. „Als het niet langer met de mond ging, dan maar met handen en voeten Met een dankwoord aan gemeentebestuur en burgemeester mr. M. M. Kwint voor de vorstelijke gastvrijheid in deze afgelopen dagen genoten, een dank, die hij gaarne op de hele burgerij wilde overdragen, werd dit nachtelijk gesprekje in Duin en Kruid berg besloten. Een gesprekje met een man, die een bovenste beste herinnering mee neemt naar Guildford en die de zomerse deputatie van Velsense jongeren ongetwij feld met een brede glimlach tegemoet zal treden, zodra de gasten eenmaal in het Graafschap Surrey en het historische stadje Guildford zijn gearriveerd. den van de boekenweek een vers of ge dicht voor te dragen. Donderdagavond heeft wederom zulk een avond in het vei linggebouw „Het Centrum" plaatsgehad. De volgende scholen namen aan deze declamatiewedstrijd deel: de Duinwijk- school, de Openbare U.L.O., de r.k. U.L.O., afd. jongens, de Bisschoppelijke Kweek school en de Rijks H.B.S. afdeling Bever wijk. De jury bestond uit mevrouw N. Schuttevaer-Velthuys en de heren J. Rin gel en P. Fiege. De jury heeft lang geen gemakkelijke taak gehad om de diverse deelnemers te beoordelen, daar de heer v. d. Velden, medegedeeld had, dat van elke deelnemende school de beste decla mator of declamatrice beloond zou wor den met een boekenbon ter waarde van f 10.-. Aan het slot van de avond won van de deelnemers en deelneemsters van de Duinwijkschool, Els Heysen, met „De ar me Grootvader", doch ook de voordrach ten van „Ziel en Zaligheid" en „De Dijk" werden door de jury hogelijk gewaardeerd. Bij de r.k. U.L.Ö. was Bert Neele de win naar met „Het slimme Besje". Gezina Thoma hield de eer van de Openbare U.L.O. hoog en H. Olijerhoek deed dit voor de kweekschool. Bij de Rijks H.B.S. was het R. H. Josk, die de prijs won, doch de jury tekende hierbij aan, dat de keuze van de onderwerpen, de verzorging, dictie en niet in de laatste plaats kleding en houding van deze leerlingen nogal het een en ander te wensen overliet. In het algemeen was de jury echter van oordeel dat het gehalte der voordrachten op een hoger niveau lag dan voorgaande jaren. Ook buiten Beverwijk, bleek belangstel ling te bestaan voor deze declamatie-avond want de Jeugdomroep van de AVRO, „Mig non" had haar vertegenwoordigers naar onze stad gezonden om opnamen te ma ken. De heer v. d. Velden reikte na afloop de bonnen aan de winnaars en winnares sen uit. Op de algemene ledenvergadering van de Beverwijkse Jeugdraad stond als voor naamste punt de verkiezing van een voor zitter op het programma. Het zaaltje van de Groentenbeurs, was gisteravond veel te klein om alle afgevaardigden, die in de Jeugdraad zitting hebben, te herber gen. Nadat de waarnemend secretaris, de heer C. S. Ettma, de vergadering had ge opend en de activiteiten van de Jeugdraad in het afgelopen jaar had opgesomd, gaf de penningmeester een overzicht van de kaspositie. Hij sloot het afgelopen boek jaar met een batig saldo van f 185,58 af. De contributie werd voor 1959 vastgesteld op vijf cent per lid per jaar. Uit de inge komen stukken bleek, dat zich nog diver se nieuwe verenigingen gemeld hadden waardoor momenteel een ledental van 25 is bereikt. Met de Speeltuincentrale zijn nog onderhandelingen lopende omtrent aansluiting bij de Jeugdraad. Hierna vond de verkiezing plaats van een voorzitter, met algemene stemmen werd de heer J. Sengers, hiertoe aangewezen. Betreffende de 4 mei-herdenking, die op 3 mei zal wor den gehouden, werd voorgesteld dat van iedere aangesloten vereniging twee ver tegenwoordigers in de Stille Optocht naar de begraafplaats tegenwoordig zullen zijn en namens hun vereniging een bloemen hulde bij het monument aan de Zeestraat neerleggen. Omtrent de viering van de bevrijdings dag zal nog nader een plan worden uit gewerkt, doch het staat nu wel reeds vast, dat evenals voorgaande jaren om 7 uur 's morgens het jeugdappèl bij het monu ment zal plaatsvinden, doch wat hier verder moet geschieden zal binnenkamers besproken worden. De nieuwe voorzitter gaf tot slot een overzicht van de besprekingen, die hij met een medebestuurslid met de Sociaal- Culturele Raad van Beverwijk heeft ge had. Gevolg gevende aan de toezegging, om de raad te zijner tijd een plan voor te leggen tot aanleg van een sportveld op het braakliggende terrein aan de Wille brordstraat te IJmuiden-oost, geschikt voor het gebruik door onder meer de leer lingen van de in de onmiddellijke omge ving gelegen nijverheidsscholen, zijn door B. en W. van Velsen met gunstig resul taat onderhandelingen gevoerd met de Nederlandse Spoorwegen. Voor de tijd van 5 jaar, tegen een huur prijs van 50.- per jaar is de nodige grond in huur verkregen. Een eenvoudig plan voor de aanleg van het sportveld en het plaatsen van een ver plaatsbare afrastering is opgemaakt, waarvan de kosten 18.455.- zullen be dragen. Gelet op de nog immer bestaande be hoefte aan een sportveld in de onmiddel lijke omgeving van de nijverheidsscholen en de openbare lagere Theo Thijssen- school te IJmuiden (oost) stellen B. en W de raad voor te besluiten tot het verlenen van een krediet ad 18.455.- voor de aan leg van een sportveld aan de Willebrord straat en daartoe te nemen het besluit tot wijziging van de gemeentebegroting, dienst 1958, dat in ontwerp bij de stukken is gevoegd. Bovendien wordt voorgesteld te besluiten tot het aangaan van een huur overeenkomst met de Nederlandse Spoor wegen voor de huur van het perceel grond, tegen een huurprijs van 50.- per jaar, ten behoeve van de aanleg van het sportveld, en onder de gebruikelijke voorwaarden. De schilderspatroon verklaarde, dat zijn uitvoerder hem de suggestie had gedaan om wat verf mee naar huis te nemen. Ver scheidene bussen met verf verhuisden naar de kofferruimte van de personenauto van de uitvoerder en werden op die wijze aan de staat onttrokken. Ook gebeurde dit eens in een vrachtauto. De lading werd in Haarlem afgeleverd en opgeslagen. Voorts zei hij bang te zijn, dat Rijkswaterstaat hem, indien hij de verf niet had meege nomen, ervan zou beschuldigen te weinig verf voor het werk te hebben gebruikt. De verf werd gedeeltelijk door de schilders van de aannemer gebruikt en onder meer benut om een lantaarnpaal, voetbalpalen en een kraan van een nieuw laagje te voorzien. Toen een van de schilders, die aan de Moerdijkbrug hadden gewerkt, een op merking maakte toen hij een van de ver duisterde potten verf in de werkplaats aan trof, werd besloten deze potten van een andere kleur te voorzien, zodat zij niet meer zouden opvallen. De president van de rechtbank, mr. Top, vroeg zich af hoe het mogelijk was ge weest, dat de opzichter nooit iets van het verdwijnen van de verf heeft gemerkt. Uiteenlopende meningen De meningen over de hoeveelheid verf, die verduisterd zouden zijn, liepen sterk uiteen. Rijkswaterstaat was van mening, dat het 1500 kilo verf betrof. De schilders patroon dacht, dat er 2000 kilo verf was weggenomen en de uitvoerder was de mening toegedaan, dat er sprake was van het verdwijnen van 5500 kilo. De schilderspatroon, die een blanco straflijst had, toonde veel berouw en vond het spijtig, dat hem dit nu juist bij zijn eerste grote werk moest overkomen. „Ik had het toch heel goed uitgevoerd. Het zag er keurig netjes uit en de mensen van Rijkswaterstaat waren er bijzonder te vreden over". Deze uitspraak werd door de uitvoerder bevestigd. De uitvoerder ontkende alleen, dat hij op het idee van het verduisteren van de verf zou zijn gekomen. Hij bracht daarentegen naar voren, dat zijn patroon als eerste het plan had opgevat om de verf weg te nemen. De 22-jarige dochter van de uitvoerder, die als getuige was opgeroepen, werd niet gehoord. De raadsman van de schilders patroon, mr. A. D. P. V. van Löben Seis, had daar bezwaren tegen en beriep zich op het verschoningsrecht. „Kwade genius" De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, voerde in zijn requisitoir aan, dat 't steeds gebruikelijker wordt om mal versaties te plegen, waarbij het rijk wordt benadeeld (gelach van de publieke tribune) en was ervan overtuigd, dat de opzichter de aanstichter, de „kwade genius" was geweest. Omdat het al zo'n tijd geleden was gebeurd wilde hij vol staan met een half jaar onvoorwaardelij ke gevangenisstraf tegen de schilderspa troon te eisen. Een dergelijke straf hoor de de uitvoerder eveneens tegen zich eisen. Pleidooien In zijn pleidooi merkte de raadsman van de schilderspatroon op dat zijn cliënt al zeer zwaar werd gestraft door de finan ciële schade, die hij door zijn misstap heeft geleden. Hij onderstreepte, dat de man van goeden wille is, de verf wil ver goeden en als schilder gunstig bekend staat. Hij bepleitte een voorwaardelijke straf en een boete. Mr. Stomps, de '-aadsman van de uit voerder, merkte op, dat zijn cliënt welis waar enige keren werd veroordeeld, maar dat het in die gevallen geen ernstige mis drijven betrof, maar meer feiten, die „me nige Nederlander pleegt", zoals onder an dere stropen. „Deze man leefde bovendien in over spannen toestand en heeft zich in de loop van de jaren zelf gereclasseerd". De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. De heer W. Semeins, voorzitter van de afdeling Beverwijk van Humanitas, ver telde donderdagavond op een ledenver gadering dat het voorlopige bestuur druk bezig is met maatregelen om de afdeling tot meer actie aan te sporen. Een aantal lezingen die problemen in de samenleving zullen belichten staan reeds op het pro gramma. Het bestuur had een bespreking gehad met burgemeester J. G. S. Bruinsma en de wethouder van Sociale Zaken, de heer E. Gerritse, die er beiden van overtuigd wa ren dat door Humanitas vooral op bui tenkerkelijk gebied nog heel veel zou kunnen worden bereikt. De heer C. Uitenbogaard, secretaris van de Landelijke Sectie Kinderbescherming hield daarna een inleiding over gezins voogdij- en patronaatswerk in het arron dissement Haarlem, daarbij wijzende op de vele moeilijkheden waarmee men te kampen heeft. Deze moeilijkheden ontstaan nog vaak door onwetendheid van de ouders was de mening van de heer Uitenbogaard. „Bet weters" menfen dat de Kinderbescherming zich bemoeit met dingen waar ze niet mee te maken heeft en vooral als de justitiële macht er aan te pas komt, zien nog vele ouders het belang voor het kind niet in. Onderwijsvernieuwing kan verbetering brengen voor het kind; door de maat schappelijke werksters in de scholen kan veel leed en teleurstelling worden voor komen en ook de vrijetijdsbesteding van het kind noe^nde de spreker zeer belang rijk, waarbij hij verwees naar het buiten land, waar kinderen spelen met oude auto's en ander materiaal, dat „tot hen spreekt". De heer Uitenbogaard noemde het ver der een grote tekortkoming in de onder wijzersopleiding, dat deze geen les kregen in pedagogie en als dit de onderwijzer niet is „aangeboren", dan zou dat te be treuren zijn voor de kinderen, was zijn oordeel. Wanneer het Engelse koninklijke jacht Britannia op 25 maart met koningin Eli zabeth en prins Philip aan boord de pie ren van IJmuiden binnenvaart, zullen de 270 leden van de bemanning grondig zijn ingelicht over de voornaamste aspecten van ons land. Op 12 maart zal de heer W. M. Grotenbreg, verbonden aan de persafdeling van de Nederlandse ambas sade te Londen, naar Portsmouth gaan, waar de Britannia op het ogenblik gereed wordt gemaakt voor de reis naar Neder land. Hij zal de gast zijn van de gezag voerder, commander Terence Lewin, voor de dertig officieren een lezing houden over ons land en enige kleurenfilms vertonen. Daarna zal hij een causerie houden voor de 240 overige opvarenden. Bovendien zal de heer Grotenbreg studie-materiaal over Nederland aan zijn toehoorders uitreiken. Hij neemt ook boeken mee, die een plaats zullen krijgen in de scheepsbibliotheek van de Britannia. Dit zal de eerste maal zijn, dat de op varenden van het koninklijk jacht officiële voorlichting zullen ontvangen over een land dat door de Koningin en haar gemaal zal worden bezocht. De heer Grotenbreg houdt reeds vele jaren in Engeland lezingen voor de schooljeugd over ons land. LONDEN (AFP). - Twee Labour-afge- vaardigden hebben woensdag in het Britse Lagerhuis critiek laten horen op de huns inziens te frequente bezoeken van het Britse koninklijke jacht „Britannia" - waarmee het Engelse Koningspaar ook ons land zal bezoeken - aan reparatiewerven. Het jacht werd in 1954 gebouwd en is slechts een keer of drie per jaar gebruikt, aldus de afgevaardigden Fernyhough en Sbinwell. Een financieel expert van de Admiraliteit onthulde dat er reeds voor 430.000 pond sterling reparaties aan het schip waren verricht, doch hij wees erop dat het niet slechts voor ontspanning van het Koninklijke gezin diende, maar dik wijls ook voor officiële buitenlandse rei zen van de vorstin. Na de rijke vertolking van vorig jaar is de christelijke oratoriumvereniging „Looft den Heer aangemoedigd door de steun die men van alle zijden ondervonden had, op "de ingeslagen weg voortgegaan, zodat men ook in deze lijdensweken Bach's „Matthaus Passion" weer zou kunnen uit voeren. Woensdag- en donderdagavond is dit dan weer het geval geweest en ook nu was het Nederlands hervormd kerkgebouw tot in alle hoeken bezet toen dirigent Willem Wiesehahn het Noordhollands Phil- harmonisch orkest de instrumentale intro ductie van deze compositie liet inzetten, nadat de luidklok in de toren dit moment op plechtige wijze had aangekondigd. In de loop der jaren zijn velen reeds herhaalde keren met het lijdensverhaal, zoals dit door Bach op muziek werd gezet, geconfronteerd. Steeds zullen zij weer ge grepen worden door het meesterschap van de geest van deze eenvoudige, gelovige organist, die de mensheid een dergelijke schepping heeft nagelaten. De eerste koor- regelen van het ontroerende „Kommt, ihr Töchter, helft mir klagen" zijn al van zo'n ontroerende schoonheid, dat de aandacht onmiddellijk gegrepen en vastgehouden wordt. Het stralende „Agnus Deï", dat Bach door het jongenskoor als „soprani di ripieno" laat uitvoeren, verhoogt deze mu zikale spanning zonder de devotie van het verhaal te schaden. „Looft den Heer" had zich op deze uit voeringen weer ter dege kunnen voorbe reiden. het aantal medewerkenden, dat het werk reeds eerder vertolkte, heeft zich daarna zeer uitgebreid. Het podium kon de vele zangers en zangeressen nauwelijks be vatten Toch behoort zo'n uitvoering als Bach's passiemuziek in een kerkgebouw thuis, willen de muzikale intenties ten volle tot hun recht kunnen komen. De stralende klank van het evenwichtige koor, dat een indrukwekkende staat van dienst heeft, was fascinerend als van ouds. In het bij zonder de bekende oud-Duitse koralen, die Bach in zijn compositie inlaste, klonken ontroerend. Maar onmiddellijk daarnaast wil ik de vertolkingen van de hoekstenen van de „Matthaus" noemen, de monumen tale koren, waar deze oude muziek zo rijk aan is en die voor een vereniging als „Looft den Heer" zo'n dankbaar zingen zijn. Maria Suchèl vervulde de sopraanpartij knap, al bleef zij wat geluid en voordracht betreft nog de mindere van de prominente altstem waarover Aafje Heynis beschikt. Deze laatste maakte van haar aria's weer juwelen van klank en expressie. Van de andere solisten was Arjan Blanken weder om de tenor, die in Bach's werk zijn plaats gevonden heeft, ditkeer als de evangelist. Reinier Schweppe is aan zo'n plaats nog niet toe, zijn tenorgeluid was niet steeds tegen de moeilijke partituur opgewassen, in het bijzonder viel mij de uitvoering van de Zion-aria nummer 26, zeer tegen. De vertolking van de Christus-partij was wat men zou kunnen noemen een vertolking naar letter en geest, het was naast de koren het mooiste en het ontroerendste wat ik donderdagavond in deze passie heb ge hoord. Diep doorvoeld, met meesterlijke beheersing van de zangtechniek, vervulde de jeugdige Hans Wilbrink in plaats van Herman Schey de partij van de lerende en lijdende Heiland op een wijze, die een mu zikale openbaring voor de vele luisteren den geweest moet zijn. Het rooms-katholieke jongenskoor „De zingende klokken" met zijn frisse, heldere stemmen, zong lofwaardig en droeg daar door mede bij tot de schoonheid van deze uitvoering, die weer vele honderden be reikt heeft. Bach heeft nimmer kunnen bevroeden, dat zijn werk, waarvoor tijdens zijn leven weinig aandacht bestond, voor het nageslacht niets minder dan een apos tolische betekenis zou krijgen. Daartoe heeft ook ditkeer „Looft den Heer" weer bijgedragen. A. J. van der XVeijden gooooooooiX)oooeoooo«xoooooooeoo>3ooooooooooooooooooooo< WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE 'OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7