Radicale uitbanning der kansspelen ongewenst Gierige boer bedroog familieleden en fiscus Prof. Verzijl over Zeerecht Commissie Loterijwezen geïnstalleerd ïo.fieboS Ittgler Vanmorgen in de Vishal en op zee Speling van het lot Niet al het nieuwe is progressief DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Prof. Samkalden over de puzzelrage AupinG Jaarvergadering van Ned. Vereniging van Huis vrouwen „Een baby van 1000 weken" voor DKV Herenrijwiel zonder eigenaar Grote fraude in Bergambacht Kwart miljoen aan erfenisboedel onttrokken Spaarbank in Ammerstol failliet verklaard Begroting Beverwijk wordt behandeld Hand afgekneld onder ponsmachine Wraakoefening of ongeval? Vakbond wil KPM laten kopen Scheepvaart Indonesië wil „Kasimbar" terug V ri IJ DAG 7 MAART 1958 „De bestaande wetgeving is op de jong ste ontwikkeling van het loterijwezen niet berekend gebleken; zij bleek tekort te schieten in de mogelijkheid van de kanali satie der speelzucht. De twijfel over de strekking der wetgeving maakt een doel treffend tegengaan van allerlei vormen loterij onmogelijk", aldus de minister van justitie, prof. dr. I. Samkalden, in de rede die hij vanmorgen heeft gehouden bij de installatie ten departemente van de com missie voor het loterijwezen. t Deze commissie heeft tot opdracht, het ge hele vraagstuk van de loterijen en de daar aan verwante activiteiten te bestuderen en de minister, mede met het oog op maat schappelijke en geestelijke belangen te ad viseren over de vraag of wijziging c.q. aan vulling van de wettelijke bepalingen op dit stuk nodig is. Tot voorzitter der commissie is benoemd prof. mr. G. J. Wiarda, raadsheer in de Hoge Raad. Secretaris der commissie is: mr. A. Mulder, raadadviseur in algemene dienst bij het ministerie van Justitie. Moeilijk dilemma Prof. Samkalden schetste inizijn instal latierede het dilemma, waarvoor de over heid zich geplaatst ziet: enerzijds dient de mogelijkheid tot kansspelen tot het uiterste beperkt te blijven ook omdat de daaraan bestede bedragen van het volksinkomen beter kunnen worden besteed anderzijds moet men met de beperkingen niet te ver gaan, omdat het publiek dan zijn toevlucht neemt in clandestiene of buitenlandse lote rijen, waarop helemaal geen controle is en waardoor onnodig deviezen afvloeien naar het buitenland. De minister zei dat tal van maatschappelijke organisaties een aanzien lijk deel van hun financiële middelen moe ten putten uit de opbrengst van loterijen. Een van de voorwaarden is, dat voor on kosten en prijzen slechts 40 pet. van de op brengst mag worden besteed. Een andere voorwaarde is, dat geen prijzen in geld of geldswaardig papier mogen worden uitge loofd. De sportpools De voetbalpools en prijsvragen van de laatste tijd appelleren daarom zo sterk aan de belangstelling van het publiek omdat zij zich door die twee beperkingen in hun ac tie niet belemmerd voelen. Zolang geen uitweg is gevonden voor het optreden van pools en prijsvragen zullen de door de wet gever toegelaten loterijen minder belang stelling trekkert, hetgeen terug moet slaan ADVERTENTIE Elk AUPING-artikel steeds voorradig bij de specialisten MARKTPLEIN De afdeling Velsen-IJmuiden van de Nederlandse vereniging voor huisvrouwen houdt op maandag 24 maart, 's middags om twee uur de jaarvergadering in het ge bouw van de B.B. aan de Zeeweg te Drie huis. Als bestuursleden zijn aftredend me vrouw L. A. Jantjes-Geerlofs en mevrouw J. Schoone-Van Es. In verband met drukke werkzaamheden is besloten twee leden aan het bestuur toe te voegen. Kandidaten zijn mevrouw I. P. Hofman-Vlas en me vrouw T. van Buuren-Van Gardingen. Na de pauze zal mevrouw T. Kerkhoff- Pett uit Haarlem een voordracht houden over „Levensvreugde zonder alcohol". Voorts wordt op woensdag 12 maart een contactavond gehouden in hotel Royal te IJmuiden. De christelijke korfbalvereniging „Door Korfbal Vriendschap" houdt vanavond in het Hervormd Jeugdgebouw te IJmuiden - Oost de jaarlijkse feestavond. De toneel vereniging „Climax" uit Hilversum zal het toneelspel „Een baby van 1000 weken" op voeren. Ned. Hervormden gaan gemeente-avond houden De Ned. Hervormde kerk te Beverwijk belegt op dinsdag 18 maart een gemeente avond in het verenigingsgebouw aan de Schans. Ouderling H. C. Pinksterboer zal de aanwezigen aan de hand van grammo foonplaten inleiden in de schoonheid van de Mattheus Passion van Bach. Op het groepsbureau der rijkspolitie zijn inlichtingen te bekomen over de volgende voorwerpen die als gevonden werden op gegeven: padvindersriem, vulpen, 2 sjaals, zakmes, herenrijwiel, enige kledingsstuk ken, pakje met leesboek, herenrijwiel. Als verloren werden opgegeven: dames polshorloge, bril, 2 portemonnees m. in houd, gouden ringetje, enveloppe met in houd. op de mogelijkheid van activiteit van or ganisaties, die in het algemeen belang wer ken. De minister dacht hier zonder aan de gevaren op ander gebied ook maar iets te willen afdoen in het bijzonder aan de sportorganisaties wier kansen om zonder pools steun bij het publiek te vinden, aan zienlijk zijn teruggelopen. Prof Samkalden zei tenslotte gaarne in terim-rapporten der commissie met even tuele adviezen voor voorlopige regelingen tegemoet te zien. Tussen spel en winzucht De voorzitter van de commissie, prof. mr. G. J. Wiarda, verklaarde, dat zijn com missie zich zal hebben te bezinnen op de grens tussen spel en spel om winzucht. Daarbij is men gebonden aan bepaalde tra dities, die hun uitdrukking vinden in ver schillende reeds bestaande wettelijke voor schriften. Sprekende over het onbehagen ten op zichte van de voetbalpools en de puzzel rage zei prof. Wiarda, dat dit onbehagen zich naar twee kanten uitstrekt: naar de kant van de deelnemers aan dit spel, waar bij de minst bezwarende kwalificatie die van kinderachtigheid en de meer bezwa rende die van win- en speelzucht is en voorts naar de kant van de spelorganisato- ren, wier activiteit de grens van het wette lijk geoorloofde gemakkelijk overschrijdt en niet steeds ontkomt aan de beschuldi ging de win- en speelzucht van het publiek uit eigen winzucht te exploiteren, waarbij het gevaar van praktijken, die op mislei ding of oplichting beginnen te lijken, al tijd op de loer ligt." Vandaag 4000 kisten Drie trawlers en de kleine vaart voer den vrijdag te IJmuiden aan ruim 4000 kisten vis, 7500 kg tong en 250 stuks stijve kabeljauwen. De „Deining" was binnen met 1050 kisten verse haring, 70 schelvis, 70 koolvis, 50 wijting, 10 stokkebit; de „Al- lanwater" (van 25) met 1160 kisten, waar bij 210 schelvis, 40 radio, 160 wijting, 130 gul, kabeljauw en koolvis, 220 haring, 400 makreel en 40 stuks stijve kabeljauwen; de „Maria Theresia" KW1 99 (van 20 febr.) met 800 kisten, waarbij 140 kisten haring, 180 makreel, 170 wijting, 120 schelvis, 170 gul en kabeljauw, 20 stokkebit en 300 stuks stijve kabeljauwen. Voor de export De grote en middelsoorten tong lever den vanmorgen van (in guldens) 3,40 tot 3,50 op. Tong 2 ging van de hand voor 3,20 tot 3.30. De grote schol maakte 29 tot 33, grootmiddel 34 tot 49, zetschal 50 tot 62, schol I 47 tot 57 en schol 2 27 tot 46. De re gels grote kabeljauw noteerden 68 tot 46, kleine 37 tot 32, kisten grote kabeljauw 64 tot 85 en kleine 76 tot 92. Het binnenland in De schol 3 deed vanmorgen 26 tot 17, grote gul 27 tot 36. middel 24 tot 27, tor gullen 15 tot 16. De zwarte koolvis ging van de hand voor 42 tot 47, koolvis I voor 16 en 2 voor 15. De witte koolvis maakte 62 tot 70, grote schelvis 33 tot 40, groot middel 42 tot 49, kleinmiddel 42 tot 49, pennen 41 tot 49 en braadschelvis 28 tot 34. De wijting ging weg voor 22 tot 25, haring voor 15 tot 20, makreel voor 16 tot 20 en kleine makreel voor 10 tot 11. Voor zaterdag Aan de zaterdagmarkt lost de SCH 171 1800 kisten vis, meest verse haring. Oud ste boten zijn thans: Medan, Job Gouda, Albatros en Emma Wilhelmina (van 26) en Haarlem, Postboy, SCH 153 en HD 79 (van 27 febr.). (Van onze correspondent) Na een onderzoek van maanden is de fiscale recherche een belastingfraude op het spoor gekomen, die in de tonnen moet lopen. Voor deze fraude bevindt zich sinds vijf weken in voorarrest de 49-jarige on gehuwde veehouder M. G. M. uit Bergam bacht, „rijke Rienus", zoals hij in het dorp en wijde omgeving wordt genoemd. Het vooronderzoek is thans afgesloten en het dossier in handen gesteld van de officier van justitie bij de rechtbank te Rotter dam. Bij het onderzoek is ook aan het licht gekomen, dat M. aan een erfenis ten nadele van zijn familie waardepapieren heeft onttrokken. Er wordt gesproken over een totaal van een kwart miljoen gulden M. werd in 1944, toen zijn moeder over leed, door zijn bejaarde vader, die inmid dels vier weken geleden is overleden, aan gesteld als lasthebber van de mede-erf genamen, twee zusters en twee neven. Hij zou nu, zo moet gebleken zijn, door ver valsing van de memorie van successie voor een bedrag van circa ƒ260.000 aan de boe del hebben onttrokken en dit bedrag in de vorm van hypotheken, effecten en andere waardepapieren aan zijn eigen bezit heb ben toegevoegd. Van groter omvang moet de belasting- De helft van de honderdduizend der Staatsloterij, die deze week in Soestdijk viel, is niet uitgekeerd, maar door het hoofdkantoor van de Staatsloterij geblok keerd in afwachting van een nader onder zoek. Dit halve lot is in het bezit van me vrouw G. K. in Soest, die het gekocht had voor de heer F. D. T., die echter plotseling is overleden. Erfgenamen werden door de collecteur ervan verwittigd, dat zij de halve honderd duizend hadden gewonnen, want het lot stond bij de collecteur geboekt op de naam van de heer T. De broers kwamen naar Soest en eisten van mevr. K. het lot op. Deze, die het lot zelf gekocht en betaald had omdat de heer T. daartoe niet in staat was, wilde het lot niet afgeven. De polilie werd in deze zaak gemengd, maar kon geen termen vinden om in te grijpen. Me vrouw K. kocht wel meer loten ten behoe ve van de heer T., die in een rusthuis werd verpleegd. Zij had het' laatste lot twee keer aan de heer T. aangeboden, maar deze had beide keren geen 'geld om te betalen. Bij een volgend bezoek bleek de heer T. plot seling te zijn overleden. De erfgenamen van de heer T. zijn be reid een schikking te treffen, maar me vrouw K. meent de rechthebbende op het lot te zijn en wil van geen schikking we ten. Zij wacht nu af wat de directie van de Staatsloterij zal beslissen. Nadat vorige week de gearresteerde di recteur-kassier van de Ammerstolsche Spaarbank, D. E. H. door de Rotterdamse rechtbank in staat van faillissement is ver klaard, is thans door dezelfde rechtbank het faillissement van de stichting Ammer stolsche Spaarbank uitgesproken. In beide fallissementen is mr. A. A. J. Rijksen te Gouda curator. De behandeling van de Beverwjjkse ge meentebegroting en van de bedrjjfsbegro- tingen voor het dienstjaar 1958 zal plaats vinden op maandag 31 maart 1958 om 19.30 uur en dinsdag 1 april 1958 om 14.30 uur. 's Avonds zal de vergadering worden voortgezet. fraude zijn, die in de tonnen moet lopen. Een fraude die gepleegd is door verzwij ging van grote bedragen voor de inkom stenbelasting, de vermogensbelasting, de successiebelasting en de vennootschaps belasting. M. was namelijk ook commis saris van een soort familievennootschap waarin een deel van de familiebezittingen was ingebracht. „Rijke Rienus" is een afstammeling van een veehoudersgeslacht, dat in de loop van eeuwen een groot vermogen bij elkaar kreeg. Een vermogen, dat niet uit elkaar viel, omdat het gewoonte was, dat neven en nichten met elkaar trouwden. Hij stond ook bekend als „gierige Rienus", want geld gaf hij nauwelijks uit. Hij ging op een verroeste fiets alle markten af, tot zelfs in Utrecht toe en hij was dan gewoon zijn boterhammen achter de koeien op te eten. In Bergambacht kent iedereen zijn spreekwoordelijke gierigheid. Liever dan zich bij Bergstoop over de Lek te laten zetten, maakte hij een omweg van een uur via het veer in Streefkerk dat vijf cent goedkoper is. De weinige dorpelin gen die ooit voor zaken in Rienus' huis ontvangen werden, vonden er een ijskou de huiskamer, want gestookt werd er niet. Om de schijn op te houden zette de man soms een brandend petroleumlamp je in de haard, welks schijnsel door het mica hun een illusie van warmte moest scheppen. Het is te verwachten, dat deze ingewik kelde zaak binnenkort voor de rechtbank te Rotterdam zal dienen. Tegen een negentienjarige arbeider F. uit Nijmegen, die vorig jaar in een ijzerwarenfabriek aldaar een vijftien jaar oude collega met opzet zwaar lichamelijk letsel zou hebben toegebracht, is in hoger beroep voor het Arnhemse hof drie jaar jeugdgevangenis geëist. In deze eis, con form het vonnis van de rechtbank, waren tevens enkele kleine inbraken verdiscon teerd, die de arbeider mede ten laste ge legd zijn. De verdachte bediende in de fabriek op 26 juni 1956 een machine voor het uitpon- zen van ijzeren plaatjes. Met de 15-jarige jongen Balfoort, die in zijn nabijheid werk te, zou hij ruzie gekregen hebben. Kort daarna haperde er iets aan de machine van de verdachte en op zijn verzoek kwam de jongen B. hem de helpende hand bieden. Terwijl de jongen zijn hand in de machine stak, begon deze te draaien, ten gevolge waarvan de helft van B's hand door het ponsstempel werd afgekneld. De verdachte ontkende, dat er verband be stond tussen de ruzie en wat hij noemde het bedrijfsongeluk. Hij zei niet te heb ben gezien, dat B zijn hand tussen de ma chine stak. B daarentegen verklaarde, dat zijn collega de opzet moet hebben gehad hem te verminken. Toen B zijn hand tus sen de machinedelen wrong, drukte ver dachte op het pedaal. Volgens een deskundige van de arbeids inspectie, die ook proces verbaal had op gemaakt tegen de fabrikant, omdat de veiligheidsvoorschriften niet in acht wa ren genomen, klopten de verklaringen van B. De verdachte bekende de ten laste ge legde inbraken. Hij had samengewerkt met een zekere R, die dinsdag voor de rechtbank te Arnhem heeft terecht ge staan. Volgens het psychiatrisch rapport verdachte sadistisch en agressief. De pro cureur-generaal zag weinig mogelijkhe den in reclassering voor deze man, doch aangezien verdachte nog geen twintig jaar is achtte hit heropvoeding in de eer ste plaats gewenst. Hier moet echter een langdurige periode mee gemoeid zijn want iemand die zo scheef is gegaan kan niet in korte tijd worden geholpen, aldus de procureur-generaal. De raadsman zag tal van tegenstrijdig heden in de getuigeverklaringen. Hij acht te het ten laste gelegde ten aanzien van zware mishandeling niet bewezen en vroeg op dit punt onmiddellijke invrijheidsstel- ling. Het hof wees dit verzoek af. Uitspraak over veertien dagen. DJAKARTA (ANP) De vakbond van Indonesisch varend personeel in dienst van de K.P.M. heeft er vrijdag bij de Indone sische regering op aangedrongen de K.P.M op huurkoop-basis over te nemen. In een door de 700 leden aangenomen resolutie wordt de regering verzocht een nationale commissie in het leven te roepen om onderhandelingen met de K.P.M. te voeren. In de resolutie wordt gezegd, dat het be staan van de archipel afhangt van de in tersulaire scheepvaart. Voorts wordt er bij de K.P.M. op aangedrongen met de re gering samen te werken. De voorzitter van de vakbond, P. Kawilarang, deelde mede, dat de resolutie er ook bij de K.P.M. op aandringt een Indonesische directeur te benoemen als eerste stap op de weg naar nationalisatie. Voorts wordt de benoeming bepleit van een regeringscommissaris bij de K.P.M. in Djakarta om leiding te geven aan de scheepvaartpolitiek voor de pe riode, dat de K.P.M. haar diensten in de Indonesische wateren zal uitvoeren. De adviseur van de bond, F. P. Lach, verklaarde dat voorkeur moet worden ge geven aan huurkoop boven directe aan koop van de maatschappij omdat Neder landse koopvaardijofficieren nog steeds onmisbaar zijn en dat zij wellicht zullen repatriëren als de K.P.M. zou worden overgenomen. GENEVE „Men heeft deze laatste dagen veel gesproken over „een progres sieve ontwikkeling" van het Internationale Zeerecht om zekere afwijkingen van het bestaande recht te verdedigen. Maar men moet niet uit het oog verliezen, dat er ook stromingen zijn, die tot achteruitgang leiden en de aanduiding „ont wikkeling en vooruitgang" niet alleen niet verdienen, maar de internationale gemeenschap zullen voeren tot een juridische chaos en de grondslagen van het recht omver zullen werpen. Het is een vergissing al het nieuwe te beschouwen als een progressieve ontwikkeling." Dit heeft prof. J. W. H. Verzijl van de Nederlandse delegatie op de Conferentie over het Internationale Zeerecht in Genè- ve in de eerste commissie verklaard. Prof. Verzijl begon zijn verklaring met er op te wijzen, dat het zeker niet ver wonderlijk is dat een land, waarvan een Grotius en Bijnkershoek, die zich een zo grote naam hebben verworven op het ter rein van het zeerecht en die in het ver leden het beginsel van de vrijheid der zee en de beperking der territoriale wateren met zoveel kracht hebben verdedigd, ook thans nog dezelfde traditionele grondsla gen van dit recht verdedigt; grondslagen welke in zo grote mate in de loop der eeuwen hebben bijgedragen tot de ontwik keling van het internationale handelsver keer ter zee. De Nederlandse regering, aldus zeide hij verder, dan ook van mening dat geen enkele aantasting van de vrijheid ter zee kan worden toegelaten, tenzij er overwegingen aan ten grondslag liggen, die tenminste van even grote waarde zijn als de vrijheid ter zee zelf. De Nederlandse regering erkent twee overwegingen, die hieraan voldoen. Dit zijn de noodzaak om onder de moderne internationale omstandigheden zekere wel omschreven bijzondere en vitale belan gen van een land, dat aan zee grenst, in een aangrenzende zone van de territoria le wateren in de open zee te beschermen en in de tweede plaats om er voor te wa ken, dat de rijkdommen der zee niet op onredelijke wijze worden uitgeput door niet te rechtvaardigen visserijmethoden. Driemijlszone Prof. Verzijl betoogde voorts, dat naar de mening van de Nederlandse regering de traditionele regeling van de driemijls zone nooit zijn geldigheid heeft verloren en dat dus geen enkel land verplicht is een bredere zone te erkennen, met uitzon dering wellicht van bijzondere en goed toegelichte gevallen en historische rech ten, zij het beperkt. „Het feit, dat ver schillende landen hun maritieme soeve reiniteit door een eenzijdig besluit hebben uitgebreid heeft voor andere landen dan ook niet de verplichting geschapen deze gebiedsuitbreiding te erkennen," zeide hij, hieraan toevoegend, dat slechts door een grote meerderheid der landen, tot uitbrei ding van de territoriale wateren kan wor den overgegaan. Hij verklaarde, dat de Nederlandse dele gatie geen voldoende motieven aanwezig acht om de huidige regeling te vervangen. „Integendeel, zij is er van overtuigd, dat de bestaande regeling absoluut niet be hoeft te worden vervangen omdat alle spe cifieke belangen, die een uitbreiding van het gezag van een land op zee zouden kun nen motiveren, kunnen worden gediend door het toekennen van zekere speciale rechten in een strook van de wateren langs de kusten van het betreffende land. „De Nederlandse regering wijst met be slistheid de gedachte af van een bijzonder en bevoorrecht gezag op de epicontinenta- le wateren. Naar de mening van mijn regering bestaat er niet het minste juri dische of logische verband tussen een con tinentaal plateau of de zeebodem en het zeegebied daarboven. Dit laatste is slechts een deel van de open zee. Het feit, dat deze epicontinentale wateren zich bevin den onder het continentale plateau heeft geen enkele juridische betekenis en geeft aan geen enkel land een algemeen recht inzake het gebruik of onder toezichtstel- ling, behalve voor het beveiligen van nood zakelijke installaties voor het onderzoek en de exploitatie van de zeebodem," al dus besloot prof. Verzijl. Angolakust, 6 te Lome v. Capecoast. Axeldijk, 6 te Port of Spain v. New York. Alphard, 6 te Buenos Aires verwacht. Aegis, 6 v. Paramaribo n. Puerto Ordaz. Alioth, 7 te Las Palmas verwacht v. Rotterdam Aalsdijk, pass. 6 Malta n. Halifax. Almdijk, 7 te Rotterdam. Alblasserdijk, 7 v. Hamburg n. Antwerpen. Amerskerk, 7 v. Marseille n. Antwerpen. Ampenan, 7 v. Las Palmas n. Kaapstad. Alpherat, 7 te Philadelphia verwacht. Amstelsluis, 6 v. Bombay n. Abadan. Antonia, 6 v. Telokanson n. Pladju. Abbekerk, 6 v. Yokohama n. Takubar. Akkrumdijk, 6 v. Santos n. Buenos Aires. Alcyone, 7 te Hampton Roads. Algenib, 7 te Santos. Almkerk, 7 v. Hamburg n. Antwerpen. Alnati, 7 v. Buenos Aires n. Rosario. Alphacca, 6 v. Vitoria n. New York. Appingedijk, 7 te Cristobal. Artemis, 7 te Cp. Haitien. Attis, 6 v. Turks eil. n. Baltimore. Alioth, 7 te Las Palmas verwacht. Baarn, 6 te Port of Spain verw. v. Pto. Ordaz. Barumun, 7 te Bahrein v. Ummsaid. Batjan, 6 v. New York n. Beyrouth. Batu, 6 v. Bahrein n. Karachi. Billiton, 7 v. Zanboanga, 7 te Cagayan. Bonita, 7 te Guayaquil. Bennekom, 6 te Port of Spain verwacht. Bantam, 7 te Suez verwacht. Barito, 6 v. Bangkok n. Singapore. Bengkalis, 7 te Makassar verwacht v. Surabaja, Borneo, pass. 6 Dondrahead n. Penang. Bussum, 6 14 m. z.w. Noordhinder n. Rastanura Bennekom, 5 100 m. n.n.o. Barbad. n. P. of Spain. Breda, 4 te Pta. Cardon n. Maracaibo. Britsum, 5 735 m. van Landsend. Carrillo, 6 v. Rotterdam n. Tela. Calamares, 7 te Almirante. Celebes, 6 v. Semarang n. Surabaja. Caltex Arnhem, 6 v. Kobe n. Rastanura. Calt.ex Leiden, 6 24 m. z.z.w. Ras Al Hadd naar Stockholm. Camerounkust, 6 470 m. z.z.w. Lagos n. Freetown Castor, 5 540 m. z.w. Landsend n. Emden. Ceronia, 6 te Port Sudan verwacht v. Massawah Concepcion, 6 te Ilhos n. Vittoria. Coryda, 6 te Auckland verwacht. Crania, 5 810 m. n.o. Barbados n. Liverpool. Camerounkust, 4 v. Pointe Noire n. Freetown. Cogokust, 7 te IJmuiden verwacht. Dalerdijk, 6 te Rotterdam. Dongedijk, 6 v. Rotterdam n. Londen. Drente, 6 v. Port Said n. Rotterdam. Dorestad, 5 1000 m. o.n.o. Martinique n. Londen Doris, 6 te Bremen v. Emden. Delft, 6 v. Amsterdam n. Emden. Doris, 6 te Bremen. Esso Amsterdam, 6 te Aruba v. Pernis. Fravizo, 6 180 m. o. Villano n. Patras. Giessenkerk, 6 v. Fremantle n. Adelaide. Groote Beer, pass. 16 Ushant n. Amsterdam. Gaasterland, 6 te Mocimboa. Guineekust, 6 te Antwerpen. Gabonkust, 7 te Amsterdam. Ghanakust, pass. 7 Finisterre n. Dakar. Hector, 7 v. Rotterdam n. Amsterdam. Hydra, 7 te Antwerpen. Hispania, pass. 6 Ouessant n. IJmuiden. Heemskerk, 6 v. Manilla n. Cebu. Hoogkerk, 6 te Kaapstad v. Port Elizabeth. Hilversum, 5 480 m. z. Kp. Race n. Philadelphia K.ylix, 6 te Genua. Jacob Verolme, 6 t.a. Saba. Japara, 6 60 m. n.o. Ouessant n. Houston. Jason, 7 v. Amsterdam n. West-Indië. Kelletia, 7 te Rotterdam. Krebsia, 6 te Rotterdam. Kahnga. 7 te Curagao. Kellia, 6 v. Gothenburg n. Mena Al Ahmadi. Kennemerland, 6 t.a. Paranagua. Koningswaard. 6 v. Curagao n. Hamburg. Kosicia, pass. Barbados n. Rotterdam. Kalydon, 6 v. Kiel n. Turku. Kopionella, 6 v. Aden n. Singapore. Kenia, 7 te Singapore v. Sydney. Kieldrecht, 6 te Mozambique v. Nacala. Koratia, 6 te Philadelphia verwacht. Kinderdijk, 6 te New York verwacht. Kermia, 9 te Curagao verwacht. Kryptos, 18 te Berre verwacht. Khassiella, 6 v. San Lorenzo n. Curagao. Kloosterdijk, 7 v. Bremen n. Rotterdam. Lemsterkerk, 6 te Damman. Leuvekerk, 6 v. Hamburg n. Amsterdam. Loosdrecht, 7 v. Damman n. Basrah. Laurenskerk, 6 v. Londen n. Genua. Lemaire, 7 te Shanghai verwacht. Lekhaven, 6 te Rio de Janeiro. Leto, 6 te Freetown verwacht. Maaskerk, 6 te Genua. Maashaven, 6 te Bremen. Mataram, 6 v. Marseille n. Rotterdam. Mentor, 7 v. Ciudad Trujillo te Pto. Cabello. Modjokerto, 6 te Londen. Musilloyd,.6, te Antwerpen, Maasdam, 6 te New York verw. v. Pt. Au Prince. Malea, 7 te Miri verwacht. Macoma, 9 t.e Yokohama. Mariekerk, 6 20 m. n.w. K. St. Vine. n. Marseille, Marnelloyd, 6 v. New Orleans n. Tampa. Maureen, 6 v. Holtenau n. Kiel. Min,jak, 7 te Singapore verwacht. Musilloyd, 6 v. Rotterdam n. Antwerpen. Mijdrecht, 6 v. Mena Al Ahmadi n. S. Francisco Nestor, 6 te Pto. Ordaz v. Smalkalden. Nieuw Amsterdam, 6 v. Havana n. New York. Oranjestad, 6 et Trinidad v. Paramaribo. Oberon, 7 et Pto. Cabello. Oranje, pass. 6 Stromboli n. Port Said. Oostkerk, 7 te Singapore verwacht. Ootmarsum, 7 te New Orleans v. Brownsville. Osiris, 5 920 m. w.z.w. Fayal n. Emden. Oldekerk, 6 dw. Kp. San Antonio n. Casablanca. Oraniefontein, 5 v. Las Palmas n. Southampton. Oranjestad, 6 v. Port of Spain n. Grenada. Prins Willem IV, pass. 6 Finisterre n. Rotterdam, Phrontis, 6 v. Makassar n. Semarang. Polyphemus, 6 te Port. Said. Prins Willem V, 7 te Bergen. Prins Frederik Willem, 6 te Valencia. Poseidon, 7 te Rotterdam. Pygmalion, 5 240 m. n.o. Flores n. Barbados. Prins Alexander, 6 v. Rotterdam n. Limassol. Pendrecht, 8 te Napels verwacht. Raki, 5 v. Bombay n. Penang. Radja, 6 te Suez. Rondo, 6 340 m. n.w. Wake eil. n. Singapore. Rijnkerk, 6 te Hamburg. Salatiga, 7 te Bombay verwacht v. Karachi. Saroena, 7 te Musirivier. Senegalkust, 6 v. Antwerpen n. Amsterdam. Siberoet, 6 v. Rangoon n>. Singapore. Sibigo, 6 te Ranjang verwacht v. Singapore. Sliedrecht, 6 v. Norfolk n. Curagao. Stanvac Djirak, 7 te Sungeigerong verwacht. Stanvac Lirik, 6 v. Chittagong n. Sungeigerong. Stanvac Malacca. 7 v. Sungeigerong n. Priok. Stanvac Pendopo, 7 te Sungeigerong verwacht. Solon. 7 te La Guaira. Stad Alkmaar, pass. 6 St. Vincent n. Antwerpen. Sanana, 6 te Singapore v. Pnompenh. Skaugum, 6 te IJmuiden verwacht. Sommelsdijk, 6 te New York verw. v. Antwerpen. Sarpedon, 6 te La Guaira v. New Orleans. Statue of Liberty. 5 v. Suez n. Mena. Slamat, 7 te Rotterdam verwacht. Straat Johore, 7 te Sydney verwacht. Tabian, 6 v. New York n. Bona. Themis, 6 v. Havana n. New Orleans. Tjiluwah, 6 v. Temuntok n. Belawan. Towa, 6 v. Santos n. Buenos Aires. Tiba, 6 te Hamburg verwacht. Tamo, verm. 6 v. Hamburg n. Bremen. Tero, verm. 6 v. Rosario n. Buenos Aires. Thelidomus, 11 t.e Rotterdam verwacht. Tomori, 6 te Belawan. Tawali, 6 te Bremen. Telamon, 6 v. Barranquilla n. Haiti. Trajanus, 6 dw. Norderney n. Antwerpen. Van Noort, 7 v. Lyttleton, 8 te Dunedin verw. Vlist., 7 500 m. w. Lissabon n. Savona. Waal, 6 70 m. n.n.w. Kp. St. Vincent n. Algiers. W. Alton Jones, 6 230 m. o. Aden n. Mena. Westland, pass. 6 Beachyhead n. Rio Grande. Weltevreden, 7 te Belawan v. Aden. Wieldrecht, 7 te Pto. La Cruz. Willemstad, 6 v. Madeira n. Guadeloupe. Zaankerk, 6 te Dairen verwacht. Zonnekerk, 6 v. Melbourne n. Adelaide. Zuiderkruis, 6 v. Suez n. Aden. KLEINE VAART Alcetas, 5 v. Limassol n. Famagusta. Bab T, 6 in Bristolkanaal n. Barry. Bloemgracht, 7 te Londen verwacht. Brouwersgracht, 6 Holtenau gepass. n. Abö. Elsa, 3 v. Goole n. Sete. Joost, 27 v. Londen n. Sete. Kaap Falga, 4 v. Partington n. Randers. Kaap St. Vincent, 3 v. Cardiff n. Rouen. Leliegracht, 10 te Amsterdam verwacht. Lucas Bols II, 5 te Oxelosund. Manto, 5 v. San Feliu n. Barcelona. Phidias, 5 v. Savona n. Tarragona. Ponza, 4 v. Barcelona n. Goole. Prinsengracht, 5 te Nemours. Strabo, 6 25 m. n.o. Spartivento n. Bari. SLEEPVAART Argus, 7 te Rotterdam. Atlas, 7 te Rotterdam. Barentszee, 5 190 m. z. Kp. Frio n. N. Palmira. Blankenburg, 5 te Rotterdam. Cycloop, 6 v. Massawah n. Bandar Shapur. Gele Zee, 7 te Rotterdam. Maas, 7 te Rotterdam. Morgan, pass. 5 Dover n. Port Said. Noordholland, 7 330 m. w. Gibraltar n. Perz. Golf. Oceaan, 7 720 m. z.w. Fayal n. Puerto Cabello. Oostzee, 7 310 m. n.w. Paramaribo n. N. Palmira. Poolzee, 7 40 m...z. Finisterre n. Lissabon. Rode Zee, 5 240 m. z.o. New Orleans n. Ravenna. Thames, 7 100 m. n. Finisterre n. Dublin. Titan, 7 te Belem. Tyne, 7 140 m. z.w. Kreta n. Tandjong Priok. Witte Zee, 7 40 m. n.o. Barcelona n. Teneriffe. Zeeland, 7 230 m. n.n.o. Finisterre n. Maracaibo. Zwarte Zee, 1 v. Hampton Roads n. Azoren. De regering van Indonesië heeft in Den Haag een krachtige protestnota ingediend bij de Nederlandse regering naar aanlei ding van het aanhouden en opbrengen van de „Kasimbar". De Indonesische regering eist van het Koninkrijk der Nederlanden: 1. teruggave aan de regering van de R.I. van het ms. „Kasimbar" op grond van het bepaalde in artikel 2 van de verordening medewerking bedrijven, staatsblad 1945 no. 136; 2. onmiddellijke terugzending van de passagiers, bemanning en militairen met hun wapens en de lading van het ms. „Ka- simba" naar de oorspronkelijke plaats van bestemming of naar de originele plaats van afvaart; 3. volledige vergoeding door het Koninkrijk der Nederlanden ten aan zien van alle schade, verlies en/of slacht offers die het 'evolg zijn van het optreden van het oorlogsschip „Drenthe". Afwijzing zeker Van officiële zijde in Den Haag wordt vernomen dat de regeringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden, mr. N. S. Blom, aan de heer Maramis, zaakgelas tigde van de Indonesische regering, heeft medegedeeld, dat de Nederlandse regering ten volle de bezwaren handhaaft tegen het gebruik door Indonesië van schepen van de KPM. Mr. Blom deelde voorts aan de heer Maramis mede, dat het protest van zijn regering dan ook zeker zal worden afgewezen. Naar voorts medegedeeld wordt zal de officiële beantwoording van het In donesische protest later volgen. AMSTERDAM Aan de betere slotkoersen van New York werd door het Damrak donderdag weinig gevolg gegeven. De markt was ver deeld en de affaire over de gehele linie zeer minimaal en terughoudend. Deze houding werd veroorzaakt door het feit, dat het lanceren van de tweede kunst maan in Amerika is mislukt. Wallstreet sloot woensdag beter op het lanceren van deze kunstmaan en nu dat is mislukt ver wacht men op Europese beurzen, dat New York vandaag lagere koersen te zien zal geven. Hoewel Koninklijke Olie circa zes tig cent hoger lag dan de vorige slotkoers noteerde het fonds toch ruim een gulden beneden pariteit New York. Zaken waren er hoegenaamd niet. Waren olies iets ho ger, dit kon niet gezegd worden van aan delen Unilever en Philips. Het margarine fonds had slechts enkele stuks aanbod te verwerken, doch dit bleek voldoende te zijn, om de koers ten opzichte van woens dag twee punten lager te stellen. Philips onderging eenzelfde lot. Een omgekeerde tendentie viel te constateren voor AKU. Bij geringe vraag steeg het fonds van 150V2 tot 1511/2 ofwel drie punten boven woensdag. De eerste koers van KLM was op 106 één gulden hoger. De scheepvaarthoek lag aanvankelijk geheel verlaten met merendeels lagere koersen. In het laatste beurshalfuur kwam enige vraag los, vooral voor KPM die per saldo 2 punten op eergisteren mon teerden. Ook Holland Amerika Lijn kon zich een punt verbeteren. De overige waar den bleven onregelmatig. Van de cultures zetten aandelen Senem- bah de stijging voort. De fluctaties bleven binnen nauwe grenzen, doch de koers winst vergeleken bij de slotkoers van de vorige dag bedroeg twee punten. De ove rige fondsen in deze sector waren fractio- neel lager. Staatsobligaties waren zeer rustig en prijshoudend. Fokker die de laat ste dagen een flinke koersstijging onder ging, werd geadviseerd op 245 a 250 (244) op de gunstige orderportefeuille. N.V. Ge- ro te Zeist publiceert een dividendvoorstel over 1957 van 9 pet. (7V2 pet.). De koers van dit fonds werd vernomen op 119 (117). Prolongatie 4'A pet. NEW YORK Tegen sluitingstijd ontstond vraag naar staalfondsen, die daardoor ook hun bijdra ge leverden aan een scherpe stijging die in een eerder tijdvak onder leiding van de oliewaarden was ingezet. De olies sloten beneden hun hoogste dagwaarden maar behielden goede winsten. Bij de staalwaar- den boekte Youngstcwn Steel and Tube een winst van drie dollar. Du Pont noteerde flink in de chemiegroep. Maar de spoor wegen leverden uiteindelijk toch de beste prestatie, na al er.kele dagen wat op de achtergrond te zijn gebleven. Het spoor weggemiddelde kwam van 102,74 op 104,89; dat voor industrie van 446,58 op 450,96 en dat voor openbare nutsbedrijven van 72,52 op 72,90. Het algemeen marktgemiddelde was op zijn hoogst sinds 7 februari en de omzet van 2.470.000 (vorige dag 2.020.000) aandelen was de hoogste sinds een maand. In de groep gedistilleerd sloot Park and Tilford 7 dollar hoger. Van de 1.127 verhan delde fondsen sloten er 698 hoger en 211 lager. (UP). 3-3H°/o Nederl. '47 89% l°/o Nedl. 1962/64 9014 A K. U 151)4 Calvé Delft 298 Van Gelder Zonen 172% K. N. Hoogovens 27914 Nederl. Ford 168 N. Kabelfabriek 225 ?ew Philips Gloeil 257 Pref PhilipsGloeil 145 Unilever 33514 Wilton Feyenoord 205 Dordtsche Petrol 63014 Kon Petroleum 151,20 Billiton 7814 A'dam Rubber 47 K. L. M f 106,50 Holl. Amer. Lijn 134 K. N. S. M 122 N. Scheepv. Unie 114 v. Nievelt Goudr. 146 Phs. v Ommeren 19414 H. V. A 8614 Verg. Deli Mijen 62 K Amsterd Bank 193 Nat. Handelsbank 7714 Ned. Handel Mij 14614 Rotterd. Bank.... 16414 Twentse Bank. 157 Anaconda Copper 41% Bethlehem Steel 3934 U. S. Steel 59% General Motors.. 33l5/is Shell Union 64)4 22% Slotkoers gisteren Voorbeurs koersen 153 260 337 154,70

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 8