%ideda*<( van Praag Problemen Internationaal Orgelconcours thans met vier deelnemers Nog 2 dagen meubelshow IJmond-agenda Gerard op de honderd velden J VRIJDAG 7 MAART 1958 9 Volgend jaar waarschijnlijk in de Nieuwe Kerk In april feestdag voor speeltuinen in „Noord" Jaarverslag VZV was in mineur gestemd WIJ heeft tegen Wartbur- gia kans op de overwinning Ook deze week verminderde produktie bij Van Gelder „Mandy" voor Cultureel Gentrum Om het kampioenschap bridgen in Beverwijk Leden Tuinbouw Studieclub bezochten Rijnsburg No-lron overhemden 7.65 manspyama's 7.45 3.95 Kinderpyama's De Hoop gaat in april weer op de thuishaven aan Sloopschip aan de grond Nederlandse kustvaarder „Beppie" weer vlot (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) IS! llf^ ül iH iÜ! fei mt mm ym< Op woensdag 9 juli wordt, als onderdeel van het Holland Festival, het achtste Inter nationale Orgelconcours in de Grote Kerk te Haarlem gehouden. By wyze van proef is het aantal toegelaten deelnemers ditkeer tot vier beperkt, mede uit de overweging dat vyf bespelingen achtereen, zoals tot dusver, zowel voor de jury als voor het publiek uitermate vermoeiend zijn. Er is slechts één Nederlandse deelnemer, de winnaar van de wisselprijs in de jaren 1956 en 1957 Klaas Bolt, die deze zal moeten verdedigen tegen Hans Haselböck uit Wenen, Peter Hurdorf uit St. Albans in Engeland en Jaroslav Vodrazka uit Praag, door welke laatste voor het eerst in de ge- geschiedenis van de Haarlemse orgeldagen ook Tsjechoslowakije vertegenwoordigd is. Teneinde hun waarde als organisten met een programma naar eigen keuze te bewij zen, zullen de deelnemers op maandag 7 juli een gezamenlijk concert in de Grote Kerk geven. De jury bestaat evenals vorig jaar uit twee organisten en een componist, te weten Pierre Segond uit Genève, prof. Siegfried Reda uit Essen en ir. Henk Ba- dings uit Bilthoven, laatstgenoemde als enige uitzondering op de regel dat de be oordelaars uit andere landen dan de deel nemers komen. De eerstgenoemden zullen op 10 juli, eveneens op het orgel van Chris- tiaan Muller, hun meesterschap als con- certgevers kunnen doen blijken. Na afloop van het op vrijdag 11 juli te geven concert voor orgel en orkest in het gemeentelijk Concertgebouw, met mede werking van het Noordhollands Philhar- monisch Orkest onder leiding van Henri Arends en van Albert de Klerk als solist, wordt in de ridderzaal van het stadhuis de uitslag bekend gemaakt en zal burgemees ter mr. O. P. F. M. Cremers de wisselprijs uitreiken. Deze bijeenkomst wordt muzi kaal opgeluisterd door de muziekkring „De Cantorij" onder leiding van Maarten Kooy. Bekroonde partita Tijdens het zaalconcert zal onder meer worden uitgevoerd het bekroonde antwoord op een prijsvraag, die wederom door de commissie voor het Internationaal Orgel concours is uitgeschreven om het nog steeds vrij beperkte repertoire uit te breiden. Thans is gevraagd een partita voor orgel op het thema „Veni Creator" met een speelduur van ongeveer vijftien minuten. De inzendingen worden door ir. Henk Badings, Albert de Klerk en drs. M. Gee- rink Bakker beoordeeld. Voor de winnaar is er een prijs van vijfhonderd gulden be schikbaar. Voor 1959 is er een opdracht tot het schrijven van een concert voor orkest en orgel, eveneens te spelen op het instru ment van Cavaillé Coll, gegeven aan pro fessor Anton Heiller in Wenen, nadat eerst Frank Martin en Malipiero zich niet in de gelegenheid hadden verklaard daaraan te voldoen. Vorig jaar waren er vijftig in zendingen. Hoewel er tot dusver slechts één partita is ontvangen, hoopt men dat het aantal uit 1957 overtroffen zal worden. Het programma voor het zaalconcert ver meldt verder de Hymne voor orkest van Olivier Messiaen, als men er in slaagt de tijdens de oorlog verloren gegane partituur terug te vinden of indien het manuscript nog beschikbaar is, het Concert voor orgel en orkest van de Belgische componist Ar thur Meulemans en de Derde'Symfonie van Camille Saint-Saëns. Gentse concurrentie Met gemengde gevoelens heeft de com missie voor het Haarlemse concours ver nomen, dat er vrijwel gelijktijdig in Gent orgeldagen worden gehouden. Hoewel men verheugd is over de propagandistische waarde daarvan en de blijkbaar steeds toenemende belangstelling voor de her leving van de orgelcultuur, betreurt men het dat voor deze eveneens internationale manifestatie geen ander tijdstip is geko zen. Per slot van rekening is hier een tra ditie gaande in een betrekkelijk vaste jaarlijkse periode. Op deze manier ont staat er een ongewenste, nadelige concur- ADVERTENTIE in hotel ROYAL Kennemerlaan Geopend van 210 uur. Ter gelegenheid van de eerste lustrum- iering van de speeltuinvereniging „De Vleerweiden" en ter gelegenheid van het tweede lustrum van de speeltuinvereni ging „Schulpen", die in december 1948 werd opgericht, zullen de leden en de kinderen van deze speeltuinen een uitge breid feest krijgen, dat op zaterdag 5 april wordt gehouden in het Kennemer Theater te Beverwijk. Voor de jeugd wordt 's middags de kinderoperette „Sprookjesmelodie", dooi de kinderoperettevereniging „VIDES" uit IJmuiden opgevoerd. De operette in drie bedrijven is van de auteur W. J. Bos- Swart, met pianobegeleiding van Rob de Groot, De choreografie is van Henny Hes- Paap en de regie van Wim Bijl, allen uit IJmuiden. De kostuums zijn ontworpen en uitgevoerd door Truus van der Vis- Raggers. Teneinde voor deze uitvoering belang stelling te wekken is in de etalage van een Velser manufacturenhandel aan de Wij- kerstraatweg een miniatuur-tafereel uit gebeeld. Voor de leden van de beide speeltuinen wordt 's avonds een cabaretvoorstelling gegeven onder leiding van de Rotterdamse conferencier Frans Vrolijk met medewer- kring van Annemarie van Tol, cabaret- tière. „The Musical Players" verzorgen de dansmuziek. rentie. Men is temeer verwonderd, omdat voor de improvisatiewedstrijd nota bene een Gentse organist was uitgenodigd, die echter wegens vervulling van zijn mili taire dienstplicht verstek moest laten gaan. Vierde zomeracademie Van 7 tot 26 juli wordt voor de vierde keer in Haarlem, wederom onder directie van dr. J. F. Obermayr te Heemstede, een zomeracademie voor jonge organisten ge houden. In 1957 namen veertien organisten uit acht landen aan deze in de wereld unieke gelegenheid om kennis van inter pretatie en improvisatie te vermeerderen en af te ronden deel. Opvallend daarbij is de geringe belangstelling van Nederlandse zijde, waarschijnlijk te verklaren doordat de muziekstudenten de opleiding aan de conservatoriums voldoende achten, of schoon de aanvulling daarop met een keur van internationale docenten toch van bij zondere waarde moet zijn. In Oostenrijk en Luxemburg zijn van regeringswege studie beurzen voor deelnemers beschikbaar ge steld. Dit voorbeeld is door de Nederlandse minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen gevolgd. Om hiervoor in aan merking te komen moet men tenminste in het bezit zijn van het einddiploma conser vatorium voor orgel of het staatsexamen B hebben afgelegd. Vooral uit Oostenrijk en de Verenigde Staten zijn talrijke aanvra gen om inlichtingen binnengekomen. De interpretatiecursus wordt gegeven door prof. Anton Heiller, Gustave Leon- hardt en Marie Claire Alain, die respec tievelijk koralen van Bach, werken van Sweelinck en de Franse klassieke en mo derne orgellitteratuur zullen behandelen. Voor de improvisatiecursus zijn Cor Kee en Marie Claire Alain, de laatste voor de meest gevorderden, aangezocht. Hans Brandts Buys, S. Zachariassen en dr. J. F. Obermayr houden lezingen over de uit voeringspraktijk tijdens de barokperiode, problemen van de restauratie van kerk orgels en het oeuvre van Olivier Messiaen. Ook het carillon In het najaar van 1959 begint de firma Marcussen uit Aabenraa met de restauratie van het Bavo-orgel, die men in de zomer van 1961 hoopt te voltooien. In het tussen liggende jaar zal het orgelconcours dus elders moeten worden gehouden. Gedacht wordt aan het orgel van de Nieuwe Kerk en gehoopt wordt dat de restauratie daar van, die eveneens noodzakelijk is, tydig gereed zal zyn. In 1961 wordt in de Vleeshal een tentoon stelling gehouden, die in het bijzonder ge wijd zal zijn aan de geschiedenis van het orgel van de Grote Kerk, maar waarbij ook aandacht zal worden besteed aan de ontwikkeling van de orgelcultuur in Haar lem in het algemeen. Indien enigszins mo gelijk zal dan ook het carillon van de Grote Kerk zijn gerestaureerd. De plannen daartoe zijn in ver gevorderde staat van voorbereiding. Een maquette is reeds ver vaardigd. Een minimum aantal aanwezige leden zou gisteravond de vice-voorzitter van VZV in IJmuiden niet verhinderen om de jaarlijkse algemene ledenvergadering te doen doorgaan. Het jaarverslag van de secretaris, de heer H. Hagedoorn was nog al in mineur gestemd: door onvoldoende belangstelling noest enkele malen een uit nodiging om deel te nemen aan een toer nooi worden afgeslagen. Het bezoek aan de trainingsavonden laat te wensen over en het aantal leden liep over 1957 terug van 326 tot 291. Lichtpunten waren enkele toer- nooioverwinningen, de geslaagde autopuz- zelrit en het verhoogde aantal donateurs. Het financiële overzicht gaf een nadelig saldo aan van 3.98,22 De bestuursverkie zingen brachten geen verdere moeilijkhe den met zich mee. Aftredend waren de heren H. Hagedoorn, secretaris, C. Visman, 2e voorzitter, G. Oldenburg, commissaris en de bestuursleden N. Schoone en L. Gra- vemaker. Bij de benoeming van de door het bestuur voorgedragen kandidaten werd geen bezwaar aangetekend, zodat bij accla matie werden gekozen de heer A. Stubbe, secretaris, H, Hagedoorn tweede voorzitter en de commissarissen C. Visman, G. Olden burg en J. Kobes. Met een enkel woordje van de nieuw benoemde tweede voorzitter, H. Hagedoorn werden hierna de „VZV-zuil" en de „in memoriam J. C. de Mayer-zuil" uitgereikt. De VZV-zuil, het ereteken waarmede de gene geëerd wordt die zich in het afge lopen jaar het meest voor de vereniging verdienstelijk heeft gemaakt ging deze keer over in handen van de heer W. Ha mers. De heer Hagedoorn noemde de aan leiding hiertoe het vele werk dat de heer Hamers als voorzitter der jeugdcommissie, en als zwem- en polosecretaris verzet heeft. Voor de meest sportieve prestatie waar voor de i.m. J. C. de Mayer-zuil voor de tweede maal werd uitgereikt, was door het bestuur het eerste herenelftal uitgekozen. Zij hebben zich in de afgelopen competitie bijzonder onderscheiden, door zich vanaf de onderste plaats op de ranglijst omhoog te werken tot in de bovenste regionen, 't Was bijzonder jammer, aldus de heer Hagedoorn, dat ze zich in de laatste wed strijd het kampioenschap zagen ontgaan. Hij overhandigde de zuil aan de aanvoer der van het eerste herenzevental, die het echter onder een kort speechje doorgaf aan de „motor" van het zevental, de heer L. Gravemaker, die geacht wordt het meest actieve lid in de ploeg te zijn. Na een rondvraag die nog enkele huis houdelijke moeilijkheden te berde bracht werd de vergadering besloten. De VVIJ'ers kunnen zich zaterdag vei lig stellen als zij kans zien het lang niet zwakke Wartburgia te verslaan. Er zal dan echter beter gevoetbald moeten wor den dan bij de enkele weken geleden ge speelde wedstrijd tegen SIZO het geval was. Dat de IJmuidenaren beter kunnen is in de loop van deze competitie wel ge bleken. Het tweede elftal ontvangt Kennemer- land 2 en dit zal de strijd worden om de eerste plaats in hun afdeling. Kennemer- land 2 beschikt ook over uitstekende spe lers en het blijft een open vraag welke van deze twee elftallen aan het langste eind zal trekken. Blijkens mededelingen van de directie van de Papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. zal ook deze week de produktie van papier worden beperkt. Evenals in de vorige week hebben de pa piermachines en aanverwante afdelin gen hedenmorgen om zes uur de produktie beëindigd, waardoor de middagploeg van de betrokken continu-arbeiders niet meer is opgekomen. Voor het Cultureel Centrum Beverwijk is donderdagavond in het Luxor-theater te Beverwijk een voorstelling gegeven van de film „Mandy". Zoals de lezer bekend zal zijn de film is reeds eerder be sproken en ook onlangs bij vertoning voor de televisie van enige kanttekeningen voorzien betreft het hier het verhaal van een doofstom meisje, dat door een begrijpende arts uit haar isolement wordt verlost. De gevoelig gemaakte film behoort tot het beste wat de Engelse cinematogra fie heeft geproduceerd. De vertoning voor het Cultureel Centrum oogstte de bewon dering en bijval, welke zij verdiende. „De Oranjeboom" in de wintercompetitie In de wintercompetitie van de bridgeclub „De Oranjeboom" te Heemskerk werden de volgende resultaten behaald: Groep A: Koopmanv. d. Lee 41; 2. Ta bakDe Kruif 39; 3. Koopman—De Vries 36V2; 4. heer en mevr. Spijker 32V2; 5. heer en mevr. Koopman 28V2; 6. heer en mevr. Henneman 26; 7. mej. Bleyendaal—Van Gooi 25V2. Groep B: heer en mevr. Vermeulen 39V2; 2. heer en mevr. v. d. Jagt 37; 2. Wentink Zonneveld 34'/2; 4. dames Bleyendaal— Koopman 30Vj; 5. Henneman—Cornelisse 30; 6. Muyen Sr.v. d. Wel 29V2; 7. dames ModooPerry 26. Nadat vijf van de acht ronden zijn ge speeld om het bridgekampioenschap van Beverwijk is de stand in de A, B en C- groepen als volgt: Groep A: 1. C. SpruitTh. Bakker 231V2; 2. mevr. NathansGroen 226; 3. A. van Balen—T. Tervoort 226; 4. E. NathansJ. de Jong 222; 5. SchmidtTesselaar 2171/s; 6. B. HoogeboomG. Tabak 217; 7. J. Bos M. Strengers 216; 8. mevr. GroenJ. Schaa- per 216; 9 J. BerleeC. Hoogeboom 212; 10. H. GroenG. Landberger 211; 11. J. DobberH. Pirovano 203; 12. dr. Dikken- bergv. d. Geer 201V2; 13. J. BeermanH. Bos 200; 14. H. en W. Groen 188; 15. J. HamersG. Schaaper 185'/2. Groep B: 1. W. en G. de Boer 243; 2. heer en mevr. Luyendijk 234; 3. heer en mevr. Bakker 222V2; 4. dames Belterman— Schaaper 221; 5. A. Worst Sr.A. Worst Jr. 210; 6. mevr. Van Essen—Ph. van Gronin gen 214V2; 7. A. Tand—G. C. Tabak 217; 8. dames DobberVan Son 214; 9. heer en mevr. Kramer 204; 10. mevr. TabakD. Biben 203V2; 11. Eekhout—Van Son 202V2; 12. heer en mevr. Taks 200; 13. Duinmeyer Grapendaal 199l/2; 14. Vendel—Franke- mölle 190V2; 15. C. KorsmanB. Admiraal I88V2. Groep C: 1. mej. BoerlageGriensveen 232; 2. dames Reymers—Kleyne 223; 3. Burg. BruinsmaStoutenbeek 220V2; 4. H. BolJ. Kuys 219V2; 5. HorsthuisWillems 213; 6. GroenemanBosch 210; 7. heer en mevr. Roermund 196; 8. mevr. Bolliger mej. Stam 167. Alkniaarse BoysADO '20 In de uitwedstrijd tegen Alkmaarse- boys komen de Heemskerkers in de vol gende opstelling in het veld uit: doel: Bur ger; achter: De Graaf en Van Tunen; midden: V. Duivenvoorde, Dam en Wei- boren; voor: G. v. Tunen, Bruins, Groot, De Wit en Beentjes. De leden van de Beverwijkse Tuinbouw Studieclub hebben Donderdag een bezoek gebracht aan het centrum van bolbloemen te Rijnsburg. In de veilinghal was men getuige van de verkoop van dure tulpen, die grotendeels gekocht werden voor ex port naar Zwitserland en België. In Rijns burg werd tevens een bezoek gebracht aan een tweetal glasbedrijven en kon men een verrolbaar zelfgebouwd warenhuis van 1700 vierkante meter voor anjers be wonderen. Op de terugweg werd het ont ginningsplan het Langenveld onder de Zilk bezocht. Hier werd 150 hectare duin- grond cultuurrijp gemaakt voor de bloem bollenteelt. Deze gronden grenzen aan de Amsterdamse waterleiding duinen. Het was een leerzame dag voor de leden van de Tuinbouw Studieclub. Aanbesteding Wit Gele Kruis- gebouw Door het architectenbureau Luinga en Bart uit Alkmaar vond donderdagmiddag de aanbesteding plaats voor de bouw van een Wit-Gele Kruisgebouw te Heems kerk. Ingeleverd werden 26 biljetten, laagste inschrijver was de fa. S. Kops te Heiloo met 72.960.-. Hoogste de fa. P. Schutte uit Naarden met 96.000.-. De raming was 68.956.-. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Anja, d. van H. Scherper en J. v. Houwelingen te Velsen; Petrus, z. van J. Welp en M. J. Steenbakker', Roelof E. H„ z. van H. E. Meyer en J. v. Dam te Castricum; Adrianus J. M„ z. van A. Lute en C. M. Stam te Castricum; Koert, z. van K. Koster en R. Koops; Bernadette F. M„ d. van A. M. v. d. Louw en J. M. v. d. Meer te Beverwijk; Elisabeth M„ d. van C. Slot en M. Wever; Johannes, z. van A. Krotje en E. Janzen; Josephus C. A„ z. van C. A. Duineveld en A. C. Hoberg. OVERLEDEN: Guurtje Kapteyn, echtg. van J. A. van Zanten, 80 jaar. AGENDA VOOR HEEMSKERK Marquette-theater, zaterdag 20 uur, zondag 14.30 en 20 uur: „Als kinderen vragen". HOE LANG BLIJVEN ZIJ (Gem.aantal dagen.dat buitenlandse toe risten in een land verblijven). Frankrijk ca. 7 se «r-t Oostenrijk ca.5 België ca.3 Italië ca.5 Zwitserland ca. 4 Luxemburg ca. 2,5 ADVERTENTIE DOOR ONZE GROTE AANKOPEN voor levering aan de repatrian ten in Budel kunt u ook mee profiteren van enkele zeldzame aanbiedingen. (niet strijken) alle maten Alle maten zware kwaliteit kl. st. p. m. KENNEMERLAAN 100 - 106 (Van onze Haagse redactie) Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" zal vermoedelijk tussen zaterdag 5 en dinsdag 15 april in Nedreland terugkeren van zijn Noorse reis. „De Hoop" verzorgt op het ogenblik de hulpverlening aan de Noorse kabeljauwvissers bij de Lofoten. Het schip heeft ligplaats gekozen in Rust, aan de uiterste westpunt van de Lofoten. Tot nu toe zijn 83 patiënten behandeld; de kabelj auwvisserij heeft echter haar hoogtepunt nog niet bereikt. Volgende week zal „De Hoop" naar het plaatsje Bodo varen, aan de overkant van de Vest- fjord om drinkwater te laden. Vervolgens gaat het schip weer naar Rust terug. Het ligt in de bedoeling, dat het hospi taal-kerkschip na de kabeljauwvisserij rechtstreeks naar Nederland terugkomt zonder nog andere Noorse havens aan te doen, zoals dat verleden jaar is geschied. Het schip „Neptunia", dat door de sleep boten „Gele Zee" en „Maas" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Rot terdam gesleept werd, is vanochtend om streeks zeven uur bij de Nieuwe Waterweg te Hoek van Holland aan de grond gelopen. Het schip is bestemd voor de sloop. De beide slëepboten stellen alle pogingen in het werk om het schip weer vlot te krijgen. Speelgoedvarken met oorbel Over de volgende gevonden voorwerpen zijn inlichtingen te krijgen bij het Bever wijkse politiebureau: een gulden, een paar glacé handschoenen, ierse setter, porte monnee met ritssluiting, kam en schaar, rijwieltas inh. bijl, kinderportemonnee, portemonnee met inhoud, speelgoedvarken, muntbiljet, lipssleutel, portemonnee met inhoud, lederen motorhandschoen, dames glacé handschoen, vat inh. ijzerdraaisel, wollen sjaal, zwarte lederen wanten, sleu tel, oorbel, 1 paar balletschoentjes, Fon- ggrs herenrijwiel. De Nederlandse kustvaarder „Beppie", die voor de Zweedse kust in de Oostzee was gestrand, is weer vlot gekomen. Het schip vaart nu voor reparatie en onder zoek naar Karlskrona. VELSEN VRIJDAG 7 MAART Thalia, 20 uur: „Geef 'm een kans". Rex: Geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum: Cultureel Ge bouw, open van 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heidestraat, open van 10 tot 12.30 uur, 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. Filiaal Wijkerstraatweg 77: open van 14 tot 17 en van 19 tot 21 uur. Cultureel Gebouw: P.v.d.A., IJmuiden, 20 uur, ledenvergadering. R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Willemsbeekweg, open van 14.30 tot 17.30 en van 19 tot 21 uur; Jeugdbiblio theek open van 16 tot 17.30 uur; Biblio theek Velsen-Noord, Banjaertstraat 13, open van 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. D.K.V., 20 uur: Feestavond in het Her vormd Jeugdgebouw. ZATERDAG 8 MAART Thalia, 19 en 21.15 uur: Als vrijdag. Rex: Als vrijdag. Pieter Vermeulenmuseum: Als vrijdag. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei destraat, open van 10 tot 12.30 en van 14.30 tot 17.30; filiaal Velsen-Noord, Wij kerstraatweg 77, open van 10 tot 12 en 14 tot 17 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Willems- Banjaertstraat 13. open van 14 tot 17 uur. beekweg 96, open van 14.30 tot 17.30; BEVERWIJK VRIJDAG 7 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Het vlees is zwak". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Mamsel- Strips Tease". W.B. Theater, 20 uur: „Vrij gevochten". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alco holics Anonymous". K.S.A.-gebouw 20 uur: Vergadering R.-K. Fabrieksarbeiders. Gebouw „Nieuw Leven", Baanstraat 74, 20 uur.Mevrouw T. Blankenstein-Bier- ma over moeilijkheden met kinderen, voor de N.V.S.H. Het Centrum, 20 uur: Jaarvergadering Federatie Beverwijk van de Partij van de Arbeid. Openbare Leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 15 tot 17 en 19 tot 20 uur; lees- en studiehoeken geopend van 15 tot 17 en 18.30 tot 20.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 18.30 tot 20 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 15 tot 18 en 19 tot 21 uur; lees- en studiezaal geopend van 10 tot 13, 15 tot 18 en 19 tot 21.30 uur; jeugd leeszaal geopend van 16 tot 17.30 uur; Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal St. Odulfstraat 12, geopend van 10 tot 11 en 17.30 tot 19 uur. ZATERDAG 8 MAART Bioscopen: als vrijdag. K.S.A.-gebouw, 14 en 16 uur: Speeltuin vereniging „Munnikenweide". Het Centrum, 20 uur: Feestavond „Stem des Volks". Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 10 tot 12 en 15 tot 17 uur; lees- en studiehoeken geopend van 10 tot 12 en 15 tot 17.30 uur; jeugdleeszaal ge opend van 14.30 tot 16.30 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 10 tot 13 en 14 tot 17 uur; lees- en studiezaal geopend van 10 tot 13 en 14 tot 17.30 uur; jeugdleeszaal ge opend van 14 tot 17 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10 tot 11 en 17.30 tot 19 uur. Het damspel is buitengewoon ingewikkeld en .biedt tal van mogelijkheden om vele variaties toe te passen. Het is daarom buitengewoon moeilijk om in een speet- tempo van vijfentwintig zetten per uur alle mogelijkheden te doen doorgronden. Tegenwoordig moeten de spelers naast de notatie met behulp van secondanten alles opschrijven hetgeen zij tijdens de afwikkeling van hun partij ontdekken. Over het algemeen moeten zij erkennen, dat zij in de toegestane tijd slechts een fractie van de mogelijkheden, die elke dampartij biedt, kunnen overzien. Ir. G. van Dijk maakte in de elfde ronde van het nationale damtoernooi iets dergelijks mee in zijn partij tegen de Drent O. Drenth. De volgende stelling kwam op het bord voor: OOOOCO^ *X O^OOC^XXXMOOOC^ ■7%,lÉ! lÉt liiy y/ xjoooooooooooooooooooaooooocoooooooooooooooooooooooooooa Ir. Van Dijk (zwart): 3, 6, 9, 11, 12, 13, 14, 18, 19, 23, 24 en 26. Wit: 25, 27, 28, 30, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 43 en 49. Een klassieke stelling. De rechtervleu gel is zwak in de stelling van wit en wordt door de centrum rondslag bedreigd. De Drentse speler met wit aan zet raakte in deze stelling de kluts kwijt en verloor door 1) 34-29 23x34. 2) 30x39 24-29. 3) 33x24 19x30. 4) 35x24 18-23. 5) 28x17 11x44. 6) 49x40 26-31. Maar bezien wij de stelling nu eens voor dat de blunder werd gemaakt dan zien wij, dat Drenth een kans op een juweel van een remise-combinatie verzuimde. Niet 1) 34-29 maar nu eens 1) 43-39 12-17? 2) 34-29 23x43. 3) 28-23 19x39. 4) 30x8 3x12. 5) 37-31 26x28. 6) 49-44 8x30. 7) 44x4 en de eindstand levert voor zwart een moeilijke remise op. Wij hebben de stelling met Jan Metz nauwkeurig onderzocht en kwamen tot de conclusie dat wit een zeer moeilijke remise kan' bereiken met de volgende speelwijze: 1) 43-39 11-16. 2) 49-43 3-8 gedwongen. 3) 37-31 26x37. 4) 32x41 28x21. 5) 34-29 waarna zwart het moeilijk heeft om tot winst te komen. Een juweel van een damcombinatie werd gemist door de Utrechtse kampioen Ed- dink. Het was in de volgende stelling: WWw. M'W/ XXXXDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO De Vries (zwart): 6, 9, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 23 en 24. Wit: 25, 27, 28, 31, 32, 33, 34, 37, 38, 40, 42 en 45. Met wit aan zet kon Eddink winnen door 1) 34-29 23x34. 2) 40x20 15x24. 3) 33-29 22x24. 4) 25-20 14x25. 5) 27-21 16x36. 6) 37-31 36x27. 7) 32x3. Aardig is, dat wit de ruil 34-29 met de inleiding wel nam doch verzuimde de type-zet 33-29 te spelen. Eddink zag zelfs nog kans de stelling te verliezen. In de partij tussen titelhouder 1957, Wim Roozenburg en de grootmeester R. C. Kei ler deed zich het volgende voor: oooooc*~ ^^^oooooocoooooooooooocoocsooooocoocooooooooooooc Zwart: 3, 4, 7, 12, 14, 17, 19, 23, 24 en 35. Wit: 28, 30, 31, 32, 33, 38, 42, 44 en 49. Keller's laatste zet met wit 34-30 was ge speeld om dreigingen te voorkomen. Toch had Keiler het geluk aan zijn zijde daar de dam, die Roozeburg nam, niet voldoende winst opleverde. (1) 14-20 geeft wel winst) 1) 35-40. 2) 44x35 24-29. 3) 33x13 14-20. 4) 28x19 7-11. 5) 15x24 12-18. 6) 13x22 17x48. 7) 31-26 48x25. 8) 24-20 25x43. 9) 49x38 remise gegeven. Vreemde opening Tegen de kampioen van Alblasserdam, Boer, speelde Dukel met wit een nog nim mer voorgekomen openingsvariant. Boer werd zelfs gedwongen in de vijftiende zet stuk te offeren, maar wist na boeiend spel het stuk terug te winnen zonder dat wit er iets tegenover kon stellen. Het ging als volgt: Dukel wit, Boer zwart. 1) 32-28 17-21. 2) 31-26 12-17. 3. 38-32 7-12. 4) 37-31 1-7. 5) 42-38, 20-25. 6) 47-42 14-20. 7) 41-37 10-14. 8) 46-41 5-10. 9) 31-27 18-22. 10) 27x18 13x22. 11) 28-23 19x28. 12) 32x23 22-27. Het is op zichzelf een studie waard waarom niet 21-27 werd gespeeld. 13) 37-32 9-13. 14) 41-37 4-9. 15) 35-30. Als enige en sterke voortzetting paste zwart een offer toe om deze langs een aantal grillige zetten weer terug te krijgen. 15) 27-31. 16) 36x27 13-19. 17) 33-28 20-14. 18) 40-35 24-29. Wij geven de IJmond-dammers de over weging om deze merkwaardige stelling eens grondig te bestuderen. 19) 23-18 12x23. 20) 39-33 29x40. 21) 45x34 15-20. 22) 34-29 25x34. 23) 29x40 10-15. 24) 40-34 8-13. 25) 44-39 2-8. 26) 49-44 20-24. 27) 27-22. Vsnaf dit moment komt zwart onder zwawe druk te staan. Op 8-12 volgt 34-29 Stand na de achttiende zet van zwart: BOER oooooocoooooooooocoooooooooooooooooooooooooooooooooooooc lOOOOOOOOOOOOOO^OOOOO^^^OOOOC^^TOOOOOO^^^lOOOOOÓt DUKEL en de slag naar 30. Zwart moet nu wel met 24-29 offeren. 27) 14-20. 28) 33-29 24x33. 29) 38x18 8-12. 30) 39-33 12x23. 31) 33-29 3-8. 32) 29x18 8-12. 33) 44-39 12x23. 34) 39-33 7-12 ge dwongen. 35) 43-38 9-14. 12-8 werd verhinderd door 34-30-24 en de doorbraak naar ruit 8. Zwart, die in deze moeilijke stand aan zet was, besloot stuk te offeren daar dit nog het beste was om althans remise-kansen te behou den. 36) 50-45 21-27. 37) 22x31 12-18. 38) 48-43. Wit moest rekening houden met het feit dat 17-22 dreigt, waarna zwart het stuk dreigt terug te winnen. 38) 17-21. 39) 26x17 11x22. 40) 28x17 23-29. 41) 34x12 13-18. 42) 12x23 19x48. Wit behaalde met 17-12 aan zet een dam en won. De remise was nog wel mogelijk geweest in de stelling na het stukoffer met 21-27, 22x31. 37) 12-18, 48-43. De damzet met 17-21 26x17 11x22 28x17 23-28 32x22 13-18 12x23 19x48 35-30 20-24 geeft zwart een vrij zekere remise. Een boeiende partij. Nog geen beslissing De heren A. Koster, G. Zuiderduyn en C. Kramer deden weer eens niet voor elkaar onder. Nu slaagden zij erin ook het moei lijke vraagstuk van de heer Vuurboom op de juiste wijze op te lossen. Ook de heren H. Hoekstra, G. Jansen en J. Blok hebben de juiste oplossing ingezonden. De nieuwe opgave is eveneens een pro bleem van de heer D. Vuurboom. Zwart: 7, 8, 9, 12, 14, 16, 18, 22 en 40. Wit: 15, 23, 26, 29, 35, 37, 38, 41 en 44. Wit speelt en wint. De oplossing moet binnen vijf dagen na plaatsing van deze rubriek worden ingezonden. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur, B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9