Werkloosheid in februari opnieuw toegenomen Arend Reym KERKDIENSTEN „Mercurius H." strandde op Engelse kust door vergissing van stuurman Gouden bruiloft en jubilerende papiermaker in Velsen Noord Visserij -varia S' Havenberichten IV# Navigatiesysteem aan boord veroordeeld Uw bril klaar terwijl u wacht Autorijschool ZATERDAG 8 MAART 1958 6 RAAD VOOR DE SCHEEPVAART J. DE BOER - Mr. Opticien Uitgevaren visserijvaartuigen VGLO-school moet gebouw aan Baanstraat verlaten Colovinyl en Linoleum Tegelvloeren Vloerenbedrijf „Kennemerland" De medische verzorging tijdens het weekeinde Echtpaar Vonk zou boeken vol kunnen schrijven.... Indonesische crisis werkt door op arbeidsmarkt Raadsfractie van de P.v.d.A. bracht verslag uit Velsense lassers liepen college bij prof. v. d. Woude De rijschool voor ALLE rijbewijzen Hebt U al eens onder Uw wagen gekeken? -W.&Bimi 'tm Kinder kerk diensten EEN KAPITALE BLUNDER was de stranding van de Nederlandse kustvaarder „Mercurius" op 26 november bij Dungeness aan de Engelse zuidoostkust geweest. Dit is de mening van de inspecteur-generaal voor de Scheepvaart, de heer J. Metz, die de Raad adviseerde zowel de kapitein A. H. uit Rotterdam als de stuurman A. A. B. uit Groningen te straffen. De heer Metz veroordeelde in zijn requisitoir het navigatie systeem aan boord van de kustvaarder, wat twee weken ontzegging van de bevoegd heid om als kapitein te varen voor kapitein A. H. opleverde en voorts de grote ver gissing van stuurman A. A. B., die mede een gevolg was van het aan boord gevolgde systeem. Stuurman B. zag het licht van Dungeness voor het „Varne"-lichtschip aan en stuurde de „Mercurius H" aldus recht in de wal. De heer Metz adviseerde de raad om de bevoegdheid van de stuurman voor de tijd van twee maanden in te nemen. Na de stranding heeft men eerst getracht op eigen kracht vlot te komen. Weldra waren echter ook sleepboten in de nabij heid: de „Jean Bart" uit Duinkerken en de „Cycloop" van N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden. De „Cycloop" slaagde er na enige tijd in de „Mercurius H" vlot te brengen. Hiertoe moest ondermeer een deel schroot uit het achterste deel van het ruim naar voren worden verladen. Verwisseling De „Mercurius H" voer op 26 november aan de zuidkust van Engeland ter hoogte van Beachy Head, toen de kapitein 's nachts om twaalf uur de wacht overgaf aan de stuurman. Hij gaf aanwijzingen om het lichtschip „Royal Souvereign" op ongeveer anderhalve mijl aan bakboord te passeren. Daarna zouden de vuren van Dungeness doorkomen. De stuurman moest dan koers houden op het volgende vuurschip, de „Varne". Een vuur op de wal bij Dunge ness is door de stuurman echter voor dit tweede lichtschip aangezien. „Een schaapachtig geval", meende de voorzitter der Raad, de heer Dirkzwager. Terwijl de kustvaarder doorvoer heeft de stuurman nog naar het „lichtschip" ge roepen. Hij kreeg geen antwoord. Even later strandde de „Mercurius H". Volgens de raad had de stuurman al veel eerder kunnen constateren dat het hier geen licht schip betrof. Een dergelijk licht heeft geen rode sector, hetgeen hier wel het geval was op de wal bij Dungeness. De heer Metz verweet de kapitein, dat hij geen koers en geen tijden in de kaart had bijgehouden. Hoewel de stuurman volgens zijn verklaringen precies wist waar hij op het moment van de overdracht der wacht was, stond er niets in kaart. De vergissing van de stuurman bij Dun geness was volgens de heer Metz niet mo gelijk geweest wanneer met lijnen in de kaart was gewerkt. Geen verrassing Ook op zee liggen de fouten vaak in kleine hoekjes, aldus de heer Metz. In een goed passend navigatiesysteem aan boord kunnen ook fouten worden gemaakt. Houdt men zich echter niet aan het onderwezen ADVERTENTIE ALLEEN BI3 Lange Nteuwstraat 789 Tel. 7119 Maandag 24 februari: m.t. Shamrock IJM129; m.l. Gorredijk IJM 75, Willem Cornells KW 16 Dirk KW 19 (7 maart binnen), Nederland VI KW 37, Rijnmond III KW 44, Nelly Maria KW 70, Hui- berdina Gijsbertha KW 85, Molva KW 91 (7 maart binnen), De Vrouw Dirkje KW 104, Borneo KW 127, Onderneming KW 175, Koningin Juliana VL 190, Martha Maria VL 199; m.k. Swift IJM 54, Coen Bot UK 3. Woensdag 26 februari: m.t. Medan IJM 57, Job Gouda IJM 79 (7 maart binnen), Albatros KW 87, Emma Wilhelmina KW 135; m.l. Everard Christi na KW 40, Aafke Jacoba KW 41, Hette Margare- tha KW 74, Toenadering KW 95, Bali KW 129, Voorwaarts KW 140, Willy KW 141, Prinses Julia na VL 97, Noordster VL 197. Donderdag 27 februari: s.t. Haarlem IJM^9; m.t. Post Boy IJM 35, Cornelis Vrolijk Fm. SCH 171; m.l. Eendracht KW 168, Onderneming IV SCH 153, Drie Gebroeders HD 79. Vrijdag 28 februari: s.t. Vios I IJM 24; m.t. Emma IJM 15, Elie Chenevière IJM 32, Michiel HD 108; m.l. Annie IJM 14, Bertha KW 38, Dog- gersbank KW 75; m.k. Agatha Arie KW 126. Zaterdag 1 maart: m.t. Johannes Polderman IJM 20 Dirk Maria KW 80; m.k. Pietertje HD 87. Maandag 3 maart: s.t. Herman IJM 2; m.t. Am sterdam IJM 28, Sakina Martine KW 32, Stadt Enckhuysen KW 82, Willem VL 121 Liesie en Rutger VL 153; m.l. Adeodatus IJM 30, Verwach ting IJM 204, Wiron III IJM 221 (7 maart binnen), Adrianus KW 10, Arie Nico KW 17, Volharding KW 18, Concordia KW 26, De Verwachting KW 28, De Vrouw Anna KW 52, Floris KW 59, Eliza beth KW 64, Saturnus KW 69, Jacoba KW 107, Geertje KW 108, Sursum Corda KW 124, Petro- nella KW 125, Willy Alida KW 155 (7 maart bin nen) De Vier Gezusters KW 162, Gebroeders KW 166, Aleida KW 169, Dolfijn RO 2, Willem Robert RO 27. Anna Suzanna WR 88; m.k. De Twee Ge broeders IJM 3 (5 maart binnen), Dageraad IJM 4 (6 maart binnen), Zuiderkruis IJM 7 (7 maart binnen), Maartje IJM 8 (6 maart binnen). Pool ster IJM 11 (5 maart binnen), Klaas Junior IJM 22, Emisel IJM 31, Arend Willem IJM 40 De Hoop I IJM 45 (5 maart binnen), Frederika Maria IJM 52 De Hoop II IJM 59, Corrie IJM 78, Wiron V IJM 208, Neeltje IJM 240 6 maart binnen), Mag- da IJM 272, Nehim I AM 16, Nehim II AM 17, Nehim III AM 18, Nehim IV AM 26. Leendert Ja coba KW 12, Arendje Jacoba KW 21 (6 maart binnen), Anne Marie KW 27, Rein KW 30 (6mrt. binnen) Petronella KW 31, Limanda KW 33, Tinv KW 34, Stern KW 36, Wilhelmina KW 45, Prinses Margriet KW 51, Dinemarie KW 57 (5 maart bin nen), Cornelia Adrians KW 58, Gijsbertha KW 61 (6 maart binnen), Alice KW 62 (6 maart binnen), Margriet Jozien KW 63, Arend Cornells KW 68, Gerda Marianne KW 71 (6 maart binnen), Zee arend KW 79. Johanna Cornelia KW 88 (6 maart binnen), Adriana Catharina KW 92 (6 maart bin nen), Jeannette KW 93. Willem KW 94 (6 maart binnen). Nico KW 96, Arendje KW 961 Koningin Juliana KW 133, De Vrouw Alida KW 160, Alida Jacoba KW 165. Jana KW 210. Samenwerking HD 125 Vier Gebroeders TX 14, Tiny Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34, Internos WR 49, Flevo WR 50, Stella Maris WR 51, Spes Nostra WR 56, Hendrik- ]6Dinsdag 4 maart: m.t. Beatrice IJM 72, Wiron IV IJM 209, Wiron II 211, Petronella VL 131; m.l. Martenshoek IJM 283, De Arend KW 7. Hubertha Gerarda KW 9, Grietje KW 20, Helena KW 39, Neptunus KW 45, Maria Jacoba KW 73, Nestor KW 101, Robert William KW 123, Gijsbert Bas- tiaan KW 161, Bertina VL 85, Voorlichter VL 114; m.k. Mercator IJM 19. Woensdag 5 maart: m.l. Gezina Geertrui KW 176, Onderneming II SCH 27; m.k. Poolster IJM 11 (6 maart binnen), De Hoop I IJM 45, Dinemarie KW 57. Donderdag 6 maart: m.l. Onderneming III SCH 117; m.t. Burgemeester Heusdens VL 27. Vrijdag 7 maart: m.t. Maria van Hattem IJM 10, Ariadne IJM 18, Curagao IJM 99, Francina KW 153. Katwijkse kotter naar Urk De kotter Hermina IV KW 53 is verkocht aan de gebr. J. en S. Korf en J. Romkes te Urk, die het vaartuig hebben verdoopt in Deo Juvante UK 168. systeem, dan kan men bij een stranding als die van de „Mercurius H" niet meer zeg gen, dat men voor een verrassing staat, omdat de rest in orde was. Dit foutieve systeem van navigatie op de „Mercurius H" er werd volkomen op zicht gevaren was de aanleiding tot het maken van de vergissing, aldus de heer Metz. Het komt maar al te vaak bij de kleine handelsvaart voor, dat koerslijnen en peilingen niet op de zeekaart worden bijgehouden. Met dit verkeerde navigatiesysteem als achtergrond wilde de heer Metz ook de blunder van de stuurman zien. „Niet verdiend" De stranding was in hoofdzaak aan de stuurman te wijten, maar de heer Metz wilde de kapitein niet vrij uit laten gaan, omdat hij tenslotte verantwoordelijk is voor het gevolgde navigatiesysteem op de „Mercurius H". Vandaar, dat de heer Metz tot de al genoemde strafmaat kwam. „Ik heb dit niet verdiend," merkte kapi tein H. tenslotte op. „Ik neem er geen genoegen mee. Een kapitein op een schip heeft ook rust nodig en nu moet ik boven dien volgens de inspecteur-generaal nog schooltje spelen". De stuurman verklaarde, dat hij de schuld voor de stranding voor de volle honderd percent op zich wilde nemen. Binnenkort zal de Raad voor de Scheep vaart schriftelijk uitspraak doen. De Beverwijkse gemeenteraad besloot in 1953 om een verzoek in te willigen van het r.k. kerkbestuur van de H. Agatha om gelden te mogen ontvangen voor stich ting van een nieuw schoolgebouw voor huisvesting van de r.k. jongensschool voor voortgezet l.o. Na overleg met en met in stemming van het schoolbestuur en van de inspecteur van het lager onderwijs werd daaraan de bepaling toegevoegd, dat aan het besluit uitvoering zou worden gegeven door het schoolbestuur met ingang van een nader te bepalen datum het schoolgebouw aan de Baanstraat, waarin thans de open bare school voor u.l.o. is ondergebracht, in bruikleen te geven. Bij de onderhande ling met het bestuur van de Bisschoppe lijke kweekschool inzake de verkoop van dit gebouw heeft het bestuur zich bereid verklaard, de uitvoering van de aan het besluit van de raad verbonden bepaling mogelijk te maken. Bij de opening van het gebouw voor de openbare school voor u.l.o. aan de Plan tage, waarvan de stichting door allerlei omstandigheden is vertraagd, zou het mo gelijk zijn, het gebouw aan de Baanstraat ter beschikking van de r.k. jongensschool voor v.g.l.o. te stellen. Het bestuur van de Bisschoppelijke kweekschool heeft B. en W. nu medegedeeld, dat het op zijn des tijds gedane toezegging moet terugkomen omdat het gebouw aan de Baanstraat voor de kweekschool nodig is. B. en W. zijn van mening, dat dit stand punt moet worden gerespecteerd en zij stellen de raad daarom voor de bepaling te doen vervallen. Inmiddels zullen zij trachten, op andere wijze in de huisvesting van deze v.g.l.o.- school tijdelijk te voorzien. ADVERTENTIE RUBBER EN LINOLEUM TRAPBEKLEDING Zinneveltlaan 5 - Santpoort Telefoon 02560 - 7887 Voor goede en duurzame vloeren Vraagt vrijblijvend prijs CASTRICUM Artsen: Van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmiddag 8 uur, arts H. v. d. Werff, Bakkummerstraat 48, tel. 2428. Wijkverpleging: Van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur, zr. Mei huizen, Bakkummerstraat 41, tel. 2530. Verloskundige: Mevr. Schol ten-Kloes, Vinkenbaan 8, tel. 2590. Apotheek: Apotheek Ouwerkerk, Burg. Lommenstraat 6, tel. 2500 is dagelijks en zondags voor spoedgevallen (ook des nachts geopend). IJMUIDEN Artsen: Dit weekeinde hebben dienst de artsen J. Mac Daniel, De Genestetlaan 4, tel. 4203; J. J. Wuite, Röntgenstraat 1, tel. 4953; P. H. J. de Weerdt, Ooster duinweg 8, tel. 6158. Apotheken: Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403, tel. 4204. Verloskundigen: In spoedgevallen raad plege men tussen zaterdagmiddag 2 uur en zondagavond 12 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053. VELSEN-N.-BEVERWIJK Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur: N. T. W. Karse- Wijkerstraatweg 194, Velsen-N., telefoon 02513-215. Bovendien neemt dr. Kloppert avonds 12 uur: L. J. Vreeling, Vondel laan 29, tel. 3364. Apotheken: De zondags- en nachtdien sten worden waargenomen door apo theek Duinwijk, Populierenlaan 44, tele foon 3388. HEEMSKERK-UITGEEST Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 12 uur: N. T. W. Karse- meyer, Middelweg 38, Uitgeest, telef. 02510-215. Bovendien neemt dr. Kloppert de diensten waar voor de patiënten van dr. Tuinman. SANTPOORT Artsen: In spoedgevallen is de arts Ph. Haselager, Hoofdstraat 135, tel. 8570 te raadplegen. Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, tel. K 2500-22181; Apotheek de Wilde, Broekbergenlaan 42, tel. K 2500-8284. VELSEN Wijkverpleging: Voor Velsen-Noord, Velsen-Dorp en IJmuiden-O.: zr. Spiers, Geelvinckstr. 27, tel. K 2510-3936; voor IJmuiden W. en O.: zr. Man, Kanaaldijk 240, tel. 4383; voor Santpoort, Driehuis en IJmuiden-O.: zr. Lammerts, Brede- roodseweg 90. ADVERTENTIE GARAGE: Reiniei Claeszenstiaat 1 Tel. 5000 Kennemerlaan 155 Op 11 maart 1908 werd in Amsterdam het huwelijk voltrokken tussen Chris- tiaan Vork en Maria C. ten Napel, thans wonende Heirweg 3 in Velsen-Noord. De bruidegom werd in Am sterdam geboren op 21 april 1890 en zijn ega stamt eveneens uit Amsterdam, waar zij op 19 maart 1890 het levenslicht aanschouw de. Nadat Vork al op 13- jarige leeftijd als vrijwil liger bij de Koninklijke Marine belandde en na een harde opleiding van drie en een half jaar 's lands dienst verliet om zich aan de „wilde vaart" te wagen, leerde hij in 1904 zijn toe komstige gade bij een be zoek aan Artis kennen. De levensweg van het echt paar ging niet over rozen, want de echtelieden heb ben zware zorgen gekend met de opvoeding van drie zonen en drie dochters en een schraal inkomen, dat na de wildevaart werd ge put uit de functie van jachtschipper bij prof. Rot gans en hard werken in een Amsterdams graan silo. In 1913 kwam de heer Vork bij de hoofdstedelijke politie met als chef, de la tere commissaris Voorde wind, wiens boeken de heer Vork over zijn politie- baan aan het bureau War moesstraat nog met vele delen zou kunnen aanvul len. Zijn zenuwgestel werd ondermijnd en de heer Vork, die in 1922 werd af gekeurd en nog een jaar een Amsterdamse fruitzaak dreef, vertrok met de zij nen naar het plaatsje Bath- men in Overijsel. Een kwart eeuw woonde het gezin hier temidden van de bossen, onder vrij primi tieve omstandigheden, maar niettemin onbezorgd. De rustige levensloop werd wreed verstoord door de oorlog, die echter andere romantiek opleverde: men herbergde een groot aantal onderduikers, onder wie de schrijver A. den Doolaard en de Amsterdamse kunst schilders Steggerda en Da- niëls en vaak meer dan 30 vluchtelingen. Het jaar 1944 werd voor het gezin Vork uiterst benauwend; de heer des huizes stond op de nominatie gefusilleerd te worden, de jongste zoon hield van de behandeling door de bezetters een her- senaandoening over en de dochter Nora verloor haar echtgenoot en kwam zelf enige keren achter de tra lies. De Canadese bevrij ders honoreerden de ver diensten van de heer Vork door hem te benoemen als plaatsvervangend politie- commandant. Om gezondheidsredenen van mevrouw Vork zag het echtpaar om naar een plek bij de zee en het water, die de bruidegom ook nog steeds zijn blijven trekken en men vestigde zich in Velsen-Noord. Het schilderen en zijn houtdraaibank in de schuur bleven de heer Vork ech ter ook in de nieuwe woonplaats een levendige liefhebberij verschaffen. De feestelijk met guir landes versierde kamers aan de Heirweg 3, de fleu rige bloemen en planten en een televisietoestel als geschenk van de kinderen zijn nu al de attributen die dinsdag de gouden bruiloft tot een niet licht te ver geten dag zullen maken. Zaterdag 15 maart zal de heer Jac. Nagel, papierma ker bij machine 14 bij de papierfabriek Van Gelder Zonen vijftig jaar b« dit bedrijf in dienst zijn. De heer Nagel, die op 19 mei 1893 in Heemskerk werd geboren, kwam al op 14-jarige leeftijd „in het papier", maar dan ook direct bij de produktie.waar hij als pershulp, vroeger noemde men dit „hekkejon- gen" bij de p.m. 6 (die vorig jaar uit de produktie is ge nomen) werkzaam was. De twaalfurige werkdag was in 1908 gewoon, maar zelfs de kleine Jaap stond wel langer aan de machine, vooral toen hij achtereen volgens als onder- en bo- vensnijder (of droger) de verschillende papiermachi nes meemaakte. Deze pro moties vonden in 1930 hun bekroning, want achtereen volgens kwam hij als pa piermaker bij de „3" (allang exit); de „vijf" (gestopt), de „zes", de „negen" (naar Zwitserland verkocht om streeks 1935) en de „veer tien". Bij de „veertien" doet Nagel al sinds 1945 dienst. Alle jaren maakte Nagel dagelijks de tocht van Beverwijk naar „Wijker- oog", eerst lopend, later op de fiets, die hij ondanks de brommersrage trouw is ge bleven. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft een toelichting ge geven op de dinsdag bekend gemaakte cijfers van de geregistreerde arbeidsre serve. Terwijl de geregistreerde arbeidsreserve (werkloze mannen plus bezetting van aan vullende werken in februari doorgaans een seizoendaling van enige duizenden te zien geeft, steeg deze thans met rond 2000 De verklaring hiervan is mede gelegen in een verdere stijging van het niveau van de werkloosheid. Dit niveau „zijnde het voor seizoenschommelingen gecorrigeerde cijfer", steeg van 81.00 tot 89.000. Factoren die de werkgelegenheid hebben vermin derd financieel-economische deden ook in februari nog invloed gelden. De stijging van het werkloosheidsniveau zetti zich voort. Ook de toestand in Indonesië werkte hier door. Enerzijds is er een toe vloeiing van gerepatrieerden op de ar beidsmarkt, anderzijds leidde die toestand tot een ontslag van personeel bij de onder nemingen, wier activiteit voor een groot deel op Indonesië is gericht. Door dit laatste werden de textielbe drijven met name enigszins aangetast. Ook de handelskantoren in Amsterdam bijvoor beeld, wier activiteit voor een groot deel op Indonesië is gericht, ondergingen hier van de invloed. Bovendien hebben ook de weersomstan digheden in de laatste week van februari een ongustige invloed gehad op het werk loosheidscijfer. In de bouwnijverheid is de werkloosheid iets gedaald, maar niet voldoende voor deze tijd van het jaar. Van een wezen lijk herstel van de bouwactiviteit kan derhalve nog niet worden gesproken. In verband daarmee valt zelfs een verder gaande daling van de werkgelegenheid vast te stellen in de toeleveringsbedrijven met name in de cementwaren-, beton- en baksteenindustrie, de constructiebedrijven de kabelindustrie en de bedrijven voor de centrale verwarming. De situatie in de branches In de metaalnijverheid daalde de werk gelegenheid door vermindering van over heidsopdrachten. De orderpositie in de scheepsbouw- en reparatiebedrijven wordt, hoewel er van ontslagen van enige omvang nog geen sprake is, iets minder gunstig. Hierdoor verminderde de werkgelegenheid in aan de scheepsbouw toeleverende be drijven. De lage vrachtprijzen, die tot gevolg hadden, dat een aantal schepen moest wor den opgelegd en de recente ontwikkelingen in Indonesië leidden tot de vermindering De federatie Beverwijk van de Partij van de Arbeid heeft vrijdagavond op de jaarvergadering de jaarverslagen uitge bracht. De secretaris van de raadsfractie, de heer S. Coelingh, deed verslag van de voornaamste besluiten en besprekingen van de gemeenteraad. Uit de daarop vol gende discussie bleek dat een groot aantal leden intensief met het werk van de frac tie meeleeft. De besprekingen gingen in hoofdzaak over de scholenbouw. Het bleek dat er op dit gebied vele teleursetllingen bestonden. Gaarne zag men een wat vlug gere oplossing van de noodtoestanden. Al kon de fractie het in sommige opzichten met de leden eens zijn, toch heeft men er rekening mee te hóuden, dat er een wet is die een en ander voorschrijft en dat er voorts nog een meerderheid in de gemeen teraad dient te zijn voor een bepaald voor stel. Ook het woningprobleem was een punt van bespreking en de voorzieningen rond de IJmond vroegen eveneens de aandacht. Door enkele leden werd gewezen op de noodzakelijkheid om pal te staan tegenover de wijziging van de winkelsluiting. Temeer, daar in andere bedrijven wordt gesproken over de vijf daagse werkweek. De winkelbedienden hebben volgens deze leden dezelfde rech ten als andere werknemers, wat de werk tijden betreft. Een flink aantal leden van de lasclubs Velsen en Haarlem, verenigd in de afdeling IJmond van de Ned. Vereniging van Las techniek hebben vrijdagavond in het Cul tureel Centrum Velsen-Noord college ge lopen bij prof. C. A. A. v. d. Woude, die sprak over „metaalkunde". Ir. E. F. Pelt- zer begroette de hoogleraar en de leden. Prof. Van der Woude, directeur van het Centrum van Lastechniek, wilde proberen niet erg geleerd te doen en hij slaagde volkomen. Hij merkte op, dat men zich niet verdiept in de vraag wat metaal is. Hij ging in op de mechanische eigenschap pen van ijzer, waarbij hij aan de hand van tekeningen op een schoolbord iets over de treksterkte vertelde. Hij verklaarde de kristallijnenstructuur van het materiaal, die de plastische rek of vervorming veroor zaakt. De kristallijnenvorm merkt men ook op bij ijsbloemen op de vensterruit. De snelle afkoeling door toevoeging van koolstof bevordert het hardingsproces van ijzer, waarmee de lasser doorgaans werkt. Structuele kennis van het materiaal is daarom van groot belang. De hoogleraar, die een aandachtig gehoor vond, beant woordde tenslotte verschillende vragen. ADVERTENTIE met de meeste kans van slagen. vakkundige lessen van gediplomeerde instructeurs theorie volgens de meest moderne methode Gediplomeerde K.N.A.C.-, A.N.W.B.-, K.N.M.V.-, F.N.O.P.-auto- en motor rijschool Hagelingerweg 134 - Santpoort Telefoon K 2560 - 8930 van werkgelegenheid in de scheepvaart. Voor een deel kan de toeneming van het aanbod van kantoorpersoneel ook aan de laatstgenoemde factor worden toegeschre ven. Ten aanzien van de minder gunstige ontwikkeling in de textielnijverheid kan nog worden gezegd, dat deze zich ook in februari voortzette. Hier wordt gewezen op de zeer grote voorr-advorming in het ver leden, exportmoeilijkheden en de afwach tende houding van de consumenten. In de kledingindustrie is de werkgele genheid daarentegen weer toegenomen. Hoewel later dan gewoonlijk beginnen de voorjaarsorders geleidelijk los te komen. De gunstiger ontwikkeling in deze bedrijfs tak deed vooral het aanbod van vrouwe lijk personeel dalen en de vraag toenemen. Ook in de meubelindustrie is van een lichte opleving sprake. Nog kan worden opgemerkt dat het grotere aanbod op de arbeidsmarkt in de afgelopen maanden de arbeiderstekorten in het mijnbedrijf be langrijk heeft doen afnemen, terwijl bo vendien het personeelsverloop vermin derde. Werktijdverkortingen Ook de cijfers betreffende het korter werken dan 48 uren per week, op grond van verleende ontheffingen, geeft voor een aantal bedrijfstakken verbeteringen te zien, die corresponderen met de toeneming van de werkgelegenheid in die bedrijfstak. Die werktijdverkorting van gemiddeld 12 uur per week Is in februari iets gestegen. Maar de stijging Is niet noemenswaard. In de kledingindustrie is 38 pet. minder kort gaan werken. De toestand gaat zich hier langzamerhand herstellen. In de leder en schoenindustrie is de toestand eveneens verbeterd met 20 pet. Daarentegen is in de textielindustrie het aantal kortere werkuren 13 pet. hoger dan in januari een toestand, die dus niet gun stig is Ook bij groot- en kleinmetaal is van een vermeerdering der kortere werkuren spra ke 10 pet Maar gezegd kan worden, dat er in het algemeen sprake is van verlen gingen Er zijn niet veel nieuwe ontheffin gen. In de sector van de houtbewerking (meubelindustrie) is van 10 pet. vermeerde ring van het korter werken sprake. Dan mag nog worden opgemerkt, dat als een uitvloeisel van de verminderde werkzaam heden in de bouwnijverheid, het overwerk iets teruggelopen is: van 450.000 uren tot 410.000 uren. 3 Prijzen vaif vrijdag Heilbot 2.80—2.40, gr. tong 3.60—3.30, grm. tong 3.60—3.40, kim. tong 3.70-3.40, kl. tong I 3.60-3.40, kl. tong II 3.40—3.20, tarbot I 3.70-3.10, zalm 8 per kg. Tarbot IV 110—57, tongschar 94, gr. schol 32— 28, grm. schol 49—34, kim. schol 62—46, kl. schol I 57—42, kl. schol II 46—17, schar 28—9, bot 9—8, v. haring 19.20—15, makreel 20-15, gr. schelvis 46—37, grm. schelvis 46—33, kim. schelvis 50—43, kl. schelvis I 56—43, kl. schelvis II 36—23, wijting 24—13, gr. gul 36—27, mid. gul 25—24, kl. gul 20— 15, ham 80, poontjes 30—25, kl. koolvis zw. 17—15, kl. koolvis wit 3024 per 50 kg. Gr. kabeljauw 13662, gr. koolvis zw. 6042, gr. koolvis wit 70—65, gr. leng 72 per 125 kg. Aanvoer van vrijdag 187 kisten tong en tarbot, 4 k. heilbot, 3 k. tong schar en schartong, 670 k. schol, 45 k. schar, 130 k. bot, 1640 k. haring, 605 k. makreel, 405 k. schel vis, 435 k. wijting, 365 k. kabeljauw en gul, 7 k. leng, 1 k. ham, 30 k. poon, 160 k. koolvis en 23 k. diversen. Totaal 4710 kisten vis. Besommingen van vrijdag 1 trawler met 21.980, KW 8 Deining 27.010, KW 89 7590, KW 24 f 8990, KW 114 f 6550, KW 19 5090, KW 99 17.340, KW 155 2050, TX 33 1780, WR 25 7530. Aanvoer op Urk Door 4 vaartuigen werd dinsdag aan de visaf- slag op Urk aangevoerd: 172 pond snoekbaars 1.34, 207 pond baars 1.18 en 734 pond voorn 9 ct., alles per pond. Door 8 vaartuigen werd donderdag aan de vis- afslag op Urk aangevoerd: 380 pond snoekbaars 1.32—1.34 308 pond baars 1.18 1.32 en 6814 pond voorn 811 ct., alles per pond. ADVERTENTIE verroest hiy moet hóóg nodig behandeld worden met: %Va Zondag 9 maart IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: dr. Koolhaas; 17 uur: ds. G. v. Doorn. Gebouw v. Chr. Belangen, 10 uur: de heer M. Van Dongen, jongerendienst. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 uur: ds. J. v. d. Berg; 18.45 uur ds. M. Groe- nenberg. Jeugdkapel, 10.15 uur: de heer A. Vennik. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. W. Diepersloot; 15 en 17 uur: ds. J. v. Leeuwen woensdag 20 uur: ds. W. Diepersloot. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 9.30 en 17 uur: ds. P. Lok. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16.30 uur: ds. C. den Hertog. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 10 uur: bijeenkomst. Geref. Gemeente, Cultureel Gebouw, 10 en 17 uur, kerkdiensten. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10 uur: ds. J. P. Jacobszoon. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Lof met lijdens meditatie; woensdag 9 uur: Heilige Mis; donderdag 19.30 uur: Vespers. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst; 19.15 uur: Openluchtsamenkomst Kenne merlaan; 20 uur: openbare samenkomst. Herv. Evang. op Geref. Grondslag, dins dag 19.30 uur: Elon-kapel, J. P. Coen- straat 55, de heer M. de Vos. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. Sj. de Roest; 19 uur: ds. J. H. W. Dickhout. Ned. Herv. Jeugdgebouw, de heer M. v. Dongen, jeugdkerk. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. J. A. Thiemens woensdag 20 uur: ds. J. van Leeuwen. Ver. v. Vrjjz. Herv., Abelenstraat, 10.30 uur: de heer J. B. Assendorp. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vare- niusstraat, 10 en 19.30 uur: H. Klein Ha- neveld; 11.45 uur: zondagsschool woensdag 19.45 uur: bijbelbespreking door J. A. Visser. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, 10 uur: samenkomst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, Kapel Wester- veld, 10.15 uur: ds. J. A. Roskam (ge- zinsdienst). VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. G. W. Oberman 19 uur: ds. J. v. d. Berg (jeugddienst). VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. W. Ph. Leenman; 19 uur: ds. J. Papineau Salm.. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal Van Diepenstraat, 10 uur: de heer Besselaar; woensdag 20 uur: de heer Th. Bijlsma. BEVERWIJK: Maranatha, 10 uur: de heer J. Dammul- ler; 11.45 uur: zondagsschool. Evang. Luth. Gem., 19 uur: ds. J. A. Ros kam. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. G. W. IJzerman. Irenekapel, 10 uur ds. F. C. Willekes. Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys, 19.15 uur: ds. M. Wendte. Jeugdkapel „Groene Huis", 10 uur: de heer A. Wouda. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinssesselaan, 10 uur: ds. A. Noorman van Zaandam; 11.30 uur: zondagsschool. Geref. Kerk, Moensplein, 9 en 10.30 uur: ds. J. v. Leeuwen van IJmuiden; 17 uur: ds. C. Meyer. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. A. Eekhof. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10.15 uur: ds. M. Wendte. Geref. Kerk, Kerkplein, 8.45 uur: ds. C. Meyer van Beverwijk; 17 uur: ds. A. C. van Nood, van Velsen. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 10.30 uur: ds. P. Salm. Kapel Düinenbosch, 9 uur: ds. Willekes van Beverwijk. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. J. E. Bree- derveld van Helmond. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 uur: ds. v. Willenswaard; 19 uur: P. J. Mackaay. Adventskerk (Ziekenhuiskerk) 10 uur: ds. D. ter Steege. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. M. de Kluis. Chr. Geref. Kerk, 9 uur: ds. D. H. Bies- ma; 15 uur: ds. J. P. Geels. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.15 en 15.15 uur: ds. P. Lok. Remonstrants Doopsgezinde Gemeente, gebouw Spaarnberg, Wüstelaan 75, 10.30 uur: mej. dr. J. W. Herfst. IJMUIDEN-WEST: Herv. kinderdiensten, Creutzbergschool 10 uur; Comitéschool 10 uur; Insinger- school 10 uur. Geref. Evang. zondagsscholen, Groen van Prinstererschool 10.45 uur; Ichthusburcht 11 uur. Leger des Heils, kinderdienst, Gebouw Edisonstraat, 12.15 uur. IJ MUIDEN-OOST: Herv. zondagsschool, Julianaschool in uur. Kinderkerk, Emmaschool, 10 uur; Th -o Thijssenschool 10 uur. Geref. kinderdienst, Lariksburcht, 11 30 uur. Geref. Evang. zondagsschool, Ossendorp school, ingang Lemairestraat, 10.30 uur Doopsgezinde zondagsschool, Helmstraat, 11.45 uur. VELSEN-NOORD: Herv. kinderdiensten, Kleuterschool aan de Banjaertstraat, 12 uur, 5 t/m 8 j. C.V.O.-school aan de Langeveldstraat, 12 uur, 8 t/m 13 j. Geref. Evang. zondagsschool, Da Costa- school, 11.30 uur. SANTPOORT: Herv. kinderdiensten, Kapel aan de Pas- torieweg, 12 uur, leeftijd 5 t/m 7 jaar. Jeugdhuis aan de Burg. Enschedélaan, 12 uur, 8 t/m 10 j. „School met de Bij bel", 12 uur, 11 en 12 jaar. DRIEHUIS—VELSEN DORP: Herv. kinderdiensten: Marie Boreelkleu- terschool; 10 uur. alle leeftijden. Wijkge- bouw, Torenstraat, 12 uur, leeftijd 5 en 6 jaar. Op vrijdag kwamen in IJmuiden binnen: Nord- kyn van Le Havre, Bodenstein van Antwerpen, Senegalkust van Antwerpen, Congokust van Da- kar, Hidnojvik Vkrsinev van Moermansk, Hectoi van Rotterdam, Guineekust van Antwerpen, Ba tavier van Rotterdam, Svannaes van Rotterdam, Grote Beer van Port Said, Banka van Falmouth, Vanessa van de Noordzee, Prins der Nederlanden van Hamburg, Addaline van Bremen, Evertsen van Rotterdam, Ouwerkerk van Kotterdam. Vertrokken zijn: Pacific naar Nantes, Texel- stroom naar Manchester, Jason naar Barbados, Laurel Wood naar Sidon, Hirondelle naar Harltn- gen Reliable naar Waterford, Norma naar Rot terdam Pilot naar Hampton Roads, Lucas Bols I naar Stettin, Annemarie naar Hamburg, Ooster- diep naar Gothenburg, Edison naar Bohus, Rein- hold Krusemark naar Gothenburg, Calysto naar Pepel, Claus Biick naar Gothenburg, Rudolf Sche pers naar Hamburg, Mame naar Stockholm, Bies- bosch naar Dublin, Roelf naar Kopenhagen,Wulp naar Manchester, Bloemfontein naar Southamp ton, Eyre naar Rotterdam, Bomma naar Skiën Aeneas naar Rotterdam, Dido naar Odessa Spo- nesto naar Fowey, Maas naar Trinidad.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 10