Het gemak dient de huisvrouw ZOUTWATERJEUGD mannequin Bed opmaken zwaarste werk - Is Plantsoen voor blinden Erbij in huishouden en wat er voor nodig is het te worden DE VUURDOORN IN BLOEI ZATERDAG 8 MAART 1958 PAGINA TWEE WmM mmm De Engelse huisvrouw gaat het ge makkelijk krijgen, dank zij de in haar land bijzonder snelle ontwikkeling van synthetische materialen. Op een huis vrouwentextielbeurs, die eind februari in Londen werd gehouden, waren een hele boel nieuwtjes in beddegoed en tafel lakens te zien en enkele van de bijzon dere voordelen van deze artikelen wa ren, dat de strijkbout geen dienst meer behoeft te doen en dat ze in een wip gewassen en droog zijn. Zij kan in een geheel met synthetische weefsels gespreid bedje te ruste gaan en nog wel tussen lakens en dekens in roman tische kleuren, die op elkaar afgestemd zijn. Dat is dan bijvoorbeeld een acrilan of terylene deken in pastelkleur of een „donzen" deken, gevuld met terylene wat ten en bekleed met nylon, waarin randjes zilveren lurex. Haar lakens kan ze kiezen van heel fijn gebreide terylene of nylon in lieve pastelkleurtjes of streepjes dan wel, om er een beetje dramatisch bij te liggen, van zwarte nylon met witte stroken, zoals op de foto te zien is.Om het effect hele maal mooi te maken hoort er dan na tuurlijk een hartveroverende nachtjapon bij met kant, want tussen- zulke lakens stap je niet in een oude flanellen pyjama. Foto's boven: Alles gericht op het effect: zwarte nylon lakens met witte stroken en nylon bedde goed met rozeknopjes. Is ze een beetje kouwelijk, dan koopt ze nylon velours lakens, ook al in kleur of ze neemt die lakens met een zomer- en een winterkant (de laatste van geruwde nylon). Blijft ze liever bij het oude, vertrouwde, dan kan ze het houden bij no iron katoen of gewone katoen met gedessineerde ran den en stroken in strepen, met lieve roze knopjes of met sterretjes. Verder worden haar aangeboden katoenen lakens en slo pen met handbedrukte lelietjes van dalen of varens. Uit een rapport dat dr. Reginald Pass more van de universiteit van Edinburgh voor de Britse Medische Vereniging heeft opgesteld over huishoudelijke werkzaam heden blijkt, dat het „bed opmaken" de zwaarste taak van de huisvrouw is. De huisvrouwen verbruiken hiervoor 4.2 calo rieën per minuut tegen 3.5 calorieën bij het stof afnemen en 2.5 bij het koken. Ter vergelijking diene dat bij het maken van een stevige wandeling 3.5 tot vier ca lorieën per minuut worden gebruikt en bij het verrichten van zwaar werk, zoals het hakken van steenkool door een mijn werker, zeven tot tien calorieën. Dr. Passmore is tot deze bevindingen ge komen door huisvrouwen en haar echtgenoten huishoudelijke werkzaam heden te laten verrichten, terwijl zij mas kers op hadden waardoor de intensiteit van hun ademhaling werd gemeten. Deze maskers stonden weer in verbinding met instrumenten, waarmede het calorieën- verbruik werd geregistreerd. Koningin Elizabeth heeft toestemming gegeven om muziek van koninklijke com ponisten, die zich bevindt in de koninklijke muziekbibliotheek, op de plaat vast te leg gen. De componisten zijn Hendrik de Achtste, Anna Boleyn en Jacobus de Eer ste van Scotland. De opnamen zullen wor den gemaakt door de „Elizabethan Players". Tussen de muziek bevinden zich „Drie fantasieën voor viool" en „liede ren" van Hendrik de Achtste, „Magriga- len voor violen" door Anna Boleyn, vrouw van Hendrik de Achtste, „Feudal highland reels for musette and virginals" en „pie ces for virginals van Jacobus I. (Van onze Parijse medewerkster) Wat moet je nu eigenlijk doen om in Parijs mannequin te worden?, wordt me door sommige jeugdige lezeressen wel eens gevraagd. Voor het juiste antwoord heb ik me de ze week eens tot de „meest bevoegde" informatiebron gewend. Ik ben namelijk mijn licht gaan opsteken bij Mademoisel le Regine Varell, ex-mannequin van Le- long, die nu sinds dertien jaren aan het hoofd staat van de Parijse School voor mannequins. „Hoe je het wordt en wat er bij komt kijken?" herhaalt directrice Varell mijn vraag. „Zoals bij alle vakken in en rond de kunst, komt het hier in de eerste plaats aan op persoonlijkheid. Als een meisje zich komt aanmelden voor mijn school, dan heb ik meestal na vijf minuten al door of ze geschikt is en of ze 't ver zal kun nen brengen. Een bepaalde manier van optreden van zich bewegen. En natuur lijk zijn er kandidaten bij die ik meteen afraad om er zelfs maar aan te begin nen." „Maar er worden toch zeker ook wel speciale physieke eisen gesteld?" „Natuurlijk, over het algemeen maken wat grotere vrouwen de beste kansen. Die presenteren nu eenmaal beter, al zijn de Francaises eigenlijk wat klein van stuk. Om die reden zijn er ook veel buitenland se meisjes hier, uit Engeland, Scandina vië, Duitsland, en ook uit België en Ne derland. Onder de één meter zeventig be gin je weinig in dit vak. De ideale maten zijn verder twee en negentig centimeter borstwijdte en acht en vijftig tot zestig taille. De beste leeftijd ligt rond de twee ben gekregen. Maar we hebben ook spe ciale klassen, waar ze al op hun vijftien de jaar worden toegelaten." „En het lesrooster?" „Onze cursus duurt twee maanden," vertelt de directrice, „en er wordt in vijf vakken onderwezen. Maquillage, psycholo gie, kappen en fotogenie, dat is de kunst van het poseren. Verder leren ze ook wat eenvoudige boekhouding, omdat veel man nequins later tegelijkertijd als verkoop ster zullen moeten optreden. Als voorbereiding van de eigenlijke cur sus is er verder nog een vak waaraan ik Één paraplu in dHècfïmënsionale plastic. Het ei neemt een belangrijke plaats in bij onze dagelijkse voeding. We eten 's morgens ons half-zacht eitje bij het ont bijt, ons gebakken ei bij de lunch en ver der worden dikwijls in de warme maaltijd eieren verwerkt. De populariteit is gemakkelijk te ver klaren. Eieren zijn immers zeer voed zaam. Er wordt wel eens beweerd dat een ei dezelfde voedingswaarde heeft als een biefstuk van een ons. Is een ei inderdaad zo voedzaam? We zullen het eens gaan ontleden. Dat het is samengesteld uit eiwit en een dooier wist u natuurlijk reeds. Dat daar ook nog een schaal bij behoort met schaalvliezen is evenmin iets nieuws. Buiten de genoemde samenstellende delen van het ei is er nog de kiemschijf, een uiterst klein puntje, lig gend aan de rand van de dooier. Het ge wicht van de kiemschijf is zo gering, dat wij die gevoeglijk kunnen verwaarlozen. Van het toaal gewicht van een ei komt 11.1 pet. voor rekening van schaal en schaalvliezen, het wit weegt 56.7 pet. en de dooier 32.2 pet., of in grammen uitge drukt bij een totaal gewicht van 58 gram resp. 6.4, 32.9 en 18.7 gram. Bij kleinere of grotere eieren kan de verhouding van het gewicht van eiwit en dooier een kleine afwijking vertonen. Een ei van 58 gram weegt dus zonder schaal en vliezen 51.6 gram dat is de som van 38 gram water (73.6 pet.), 6.6 gram wit (12.8 pet.), 6.1 gram vet (11.8 pet.), 0.5 gram koolhydraten (1 pet.) en 0.4, gram asbestanddelen (0.8 pet.). De 32.9 gram wit is samengesteld uit 28.9 gram water (87.9 pet.), 3.5 gram eiwit (10.6 pet.), 0,3 gram koolhydraten (0.9 pet.), 0.2 gram asbestanddelen (0.6 pet.). De bestanddelen van de 18,7 gram dooier zijn: 9.1 gram water (48.7 pet.), 3.1 gram eiwit (16.6 pet.), 6.1 gram vet (32.6 pet.), 0.2 gram koolhydraten (1.05 pet.) en 0.2 gram asbestanddelen (1.05 pet.). Gewoonlijk neemt bij grote eieren het gewicht van het wit toe, terwijl dat van de dooier gelijk blijft aan die van eieren van het gemiddelde gewicht of zelfs iets klei ner is. Het wit van een ei is doorschijnend hel der met enige gele afwijking. Bij koken wordt dit bestanddeel van het ei helder wit. Midden in de dooier bevindt zich een licht gekleurd gedeelte, met een uitloper naar de kiemschijf. De rest van de dooier is donkerder van kleur, doch niet egaal, het bestaat uit donkere en lichte gedeel ten. Het binnenste gedeelte van de dooier (witte dooier) heeft een lager soortelijk gewicht dan het donkere gedeelte. Het ge volg daarvan is dat de uitloper zich steeds naar de bovenkant beweegt, hoe men het ei ook keert. De hierboven genoemde gewichten van eiwit en dooier hebben betrekking op een vers ei. Naarmate het ei ouder wordt neemt de dooier steeds meer water op uit het wit, en verliest de ronde vorm. Het uiterst dunne dooiervlies wordt daardoor steeds meer gerekt en het kan voorko men, dat het ten slotte doorbreekt. Men krijgt dan een'zogenaamd doorgelopen'ei. Het verdient misschien aanbeveling al die geleerdheid zo spoedig mogelijk te ver geten en morgenochtend met even veel smaak als anders 't eitje bij uw ontbjjt op te peuzelen. Maar toch... misschien is het wel aardig als u dit alles weet. Waar schijnlijk hebt u nooit gedacht, dat het voedzame ei voor 73.6 pet. uit water be staat. (Van onze correspondent in Wenen) De Weense gemeenteraad heeft besloten óm in verband met de uitbreiding van het Wertheimstein-park ook een apart plant soen voor blinden aan te leggen. Men had een prijsvraag uitgeschreven en nu wordt het met tweeduizend gulden bekroonde ontwerp van de tuinarchitecten Mödlham- mer en Vlada uitgevoerd. De blinden krij gen een eigen plantsoen van ongeveer zes duizend vierkante meter ter beschikking. De bedoeling is, dat zij zich zelf in deze tuin zullen redden zonder vreemde hulp. Daarom worden er speciale reuk- en tast- planten geplant, wegwijzers aangebracht in blindenschrift, akoestische fonteinen, boxen voor blindenhonden en een speel plaats voor blinde kinderen. Ook hebben paden en wegen telkens een andere be strating, zodat de blinden zich op grond daarvan gemakkelijk kunnen oriënteren. HET ALLERLAATSTE NIEUWTJE, dat pas in september in de winkels komt, is een laken van Schappe-spun-nylon, dat is nylon die gesponnen is als Schappe-zijde, er uitziet als heel mooie popeline en heer- t ik zacht aanvoelt. Die lakens z(jn zo sterk, dat ze een mensenleeftijd meegaan. Ze zjjn in een ommezien gewassen en droog en hoeven strikt genomen niet gestreken te worden. De prijs zal niet meevallen: per paar vjjftien tot tweeëntwintig guineas, dat is ruwweg honderdvyfenzestig tot twee honderddertig gulden, maar wie zich deze uitgave kan veroorloven is dan ook voor het leven klaar, zodat de kosten er uit eindelijk best uitkomen. Verder kan ze haar tafel dekken met terylene damast, ook al snel gewassen en droog of met vrolijk geruite kleden in nylon cloqué ofwel met kanten kleden in terylene, Vitrage zal ze kunnen maken van ge breide terylene met, als ze dat mooi vindt, bijvoorbeeld zwarte flockpfint nopjes. Ook' geheel kanten terlylene vitrage is al in de handel. De Engelse huisvrouw gaat voorts de af was te lijf met bont bedrukte droogdoeken van Iers linnen, gedessineerd met non- figuratieve voorstellingen of met grappige ornamentjes. Aardig zijn ook de droogdoe ken met strepen met op de grens ervan randjes gouden of zilveren lurexgarens. Plastic gordijnen, die precies geweven stof lijken en heel soepel aanvoelen, kun nen goede diensten bewijzen in de bad kamer. En om helemaal modern te zijn kiest ze driedimensionale plastic, een soort in een glasblokjesdessin met dieptewer king. Van datzelfde materiaal is ook de paraplu vervaardigd, die u op de foto kunt zien. En binnenkort zal men de dames in de Londense straten ook wel .tegenkomen, gekleed in driedimensionale regenjassen. Tineke Raat Het is nu een goede tijd voor het poten van allerlei soorten klimplanten: de vuur- doorn of Pyracantha behoort tot de klim mende heesters. Overigens moet u het woord klimmen maar met een korreltje zout nemen. De lange groenblijvende scheuten zal men zelf omhoog moeten lei den. Het is echter de moeite waard een vuurdoorn tegen de gevel te poten. In mei en juni kunt u de witte bloemschermen verwachten. Later worden die gevolgd door een weelde van oranje-scharlaken bessen, die de plant tot diep in de win ter kunnen sieren. Als er echter een strenge winter komt, zullen de merels de bessen niet met rust laten. Wie ze dus voor zich zelf wenst te behouden, zal zo'n struik tegen het invallen van de winter met een visnet moeten afdekken. Zorg er voor dat het plantgat voldoende diep en ook breed genoeg wordt gemaakt; de wortels moeten straks alle kanten kun nen uitgroeien. Zo vlak bij de fundering zit geen beste grond: haal die grond weg en vul het plantgat met goede tuingrond, vermengd met oude stalmest. De boom kweker weet wel dat de vuurdoorn zich niet zo gemakkelijk laat verplanten. Hij levert hem meestal af in een bloempot. Bij het poten moet die pot verwijderd worden, maar zorg dat de potkluit zo veel mogelijk intact blijft. G. Kromdijk entwintig jaar, wanneer de meisjes al iets evenwichtigs en vrouwelijks over zich heb- veel waarde hecht. Ik bedoel de kunst om te zitten, op te staan, te lopen; kortom zich in het publiek te bewegen. Wanneer u me even wilt volgen dan kunt u zelf zien hoe iedereen vaak nog wel wat kan opsteken." De directrice leidt ons nu een salon bin nen waar vijf jongedames op een rijtje op een divan zich stierlijk zitten te ver velen. „Nu moet u eens letten op hun benen," fluistert Mademoiselle Varell. „Ziet u hoe slordig en onelegant die meisjes erbij zit ten?" Er volgen dan kritische aanwijzin gen hoé de benen te kruisen, de voeten neer te zetten, de romp te houden en de handen te plaatsen. En inderdaad na een ogenblikje zittén de dames er heel wat vlotter bij. „Nu zal ik u *eens laten zien hoe de mannequins dat elegante voorschrijden leren." Mademoiselle Varell haalt een koord te voorschijn, waarvan ze een lasso maakt die om de heupen van een van de meisjes wordt geslagen. Nu moet de leerling maar eens eventjes over die krijtstreep daar lo pen. Halverwege wordt er met een flinke ruk aan het touw getrokken. Als het ar me kind zich dan nog net in evenwicht heeft weten te houden, is het best. Dit is namelijk een trucje om je evenwicht te leren bewaren. „Heb ik de hoofdzaken nu gezien?" „O, nee, want verder leren we de da mes nog hoe ze het hoofd fier rechtop die nen te houden. Dat gebeurt met kleine zakjes zand die op de schedel gedepo neerd worden. En dan voorts het keren op de tenen, het plaatsen van de voet. Het demonstreren met mantels, parasols, met handschoenen. U ziet het wel dat er heel wat bij komt kijken. En natuurlijk kunnen we de leerlingen nooit een goede baan garanderen, al werden heel wat be roemde mannequins in onze school opge leid. Ik zei al, het blijft toch altijd een kwestie van persoonlijkheid. Een meisje zo mooi als Venus, maar zonder veel verstand, ontwikkeling of per soonlijkheid, brengt het ook hiér niet ver." En zo zien we al weer, dat ook die fraaie en fraai-uitgedoste mannequins in Parijs niet alleen in rozegeur en mane schijn door het leven schrijden. Het is een heel zwaar beroep, dat niet al te best be taald wordt en waarvoor toch veel min der vraag dan aanbod is. WILT U iets te zien krijgen van de uitbundig bewegelijke jeugd, die zich op het ogenblik vermeit in de wateren pal voor onze stranden? Wapen u dan met een simpele jampot. En als u het heel mooi wilt doen: leen dan van een kennis, die tropische vis jes houdt, zijn watervlooiennet. Tijg vervolgens naar het strand en schep een potje zeewater, liefst uit een aanrollende brandings- golf. Wacht even tot het drab een beetje is bezonken en bekijk het water dan eens nauwkeurig. De kans is niet gering, dat u er wat klein springend gedierte in ontdekt, zo in de afmeting van een milimeter of daaromtrent. Misschien vangt u met het jam potje echter vijf keer niets en de zesde keer maar een stuk of wat beestjes. Vandaar dat ik u zou willen aanraden een netje te ge bruiken. U haalt het wat heen en weer door het water en spoelt de vangst in het potje, dan is succes vrijwel gegarandeerd. Bij tiental len zult u ze al met het ongewa pende oog zien, de kleine sprin gertjes, maar het wordt pas echt leuk zodra u er thuis eens met een loep op gaat studeren. Een prima methode is de vol gende: met een plastic limonade rietje dat u van boven met een vinger dichthoudt, achtervolgt u één van de springers en als u er vlakbij bent laat u plotseling het rietje door oplichten van uw vin ger vollopen. Kip, ik heb je! Vinger weer op het rietje, opha len, heel voorzichtig druppel voor druppel laten leegzakken en zodra er een druppel met springer(s) komt deze op een stukje schoon glas deppen. En dan kijken, met een sterke loep of zo mogelijk met een eenvoudig microscoopje (er zijn verbazend aardige Ja panse voor weinig geld te koop). In het begin hebt u misschien wel wat moeite met de levendig heid van het springende gedierte. Zo zie je hem, zo zie je hem niet. Vooral onder een microscoop is hij om de haverklap uit het ge zichtsveld. Maar gelukkig hipt hij er ook telkens weer in om zich even te laten bekijken. En dan ziet u zijn ongeveer driehoekige lichaam met de brede kop als een platgeslagen soldatenhelm (waar in één mooi, donkerrood oog) en het vrij korte maar spitse staartje. „Hij zit vol poten", zoals éen van 'mijn zonen het in zijn kinder jaren eens uitdrukte. Wellicht telt u er tien, twee gewoonlijk naar voren stekende en vier aan iedere zijde. Maar dat is dan mis. Probeer maar nauwkeuriger te kijken en u merkt wel, dat er aan elke kant eigenlijk maar twee zitten, doch dat ze aan de uit einden gespleten zijn. En nu bent u er nóg niet, want al die poten met hun lange haren.... zijn geen poten maar als zodanig dienstdoende tentakels. Echte po ten krijgt het diertje later wel. Later, als de dagen van zijn bij zonder levenslustige jeugd achter de rug zijn. De verandering laat niet al te lang op zich wachten. Het kleine dier behoort evenals de water vlooien welke uw vriend voor zijn vissen vangt tot de kreeftachti- gen. Dus zit het gevat in een harde, schaalachtige huid. En om te groeien iets wat alle jonge dieren toch moeten doen dient de spring-in-het-veld van tijd tot tijd te vervellen, dan vlak na de vervelling even te groeien tot de nieuw huid is verhard. Daarna is het weer wachten op een volgen de vervelling. Al vervellend ver andert nu het pantser. Midden over het brede rugschild komt een naad in de lengte te lopen en de beide helften krijgen steeds meer neiging naar elkaar toe te klappen. Hetgeen ze tenslotte doen. En dan zit het vrolijke springkreeftje gevangen tussen de beide kleppen van zijn schaal tje en heeft hij iets weg van een piepklein mosseltje. Onderwijl zijn er nog meer grote veranderingen voltrokken. Aan het achterlijf van het dier ontwikkelde zich een groot aan tal echte pootjes, de tentakels verloren hun pootachtige functie en uiterlijk en het ene oog ver anderde in twee. Door het ach terlijf met zijn talrijke poten van tussen de schaalklepjes naar bui ten te slaan, kan het beestje nog heel goed zwemmen, maar het maakt toch nooit meer de dwaze bokkesprongen uit het „lamme tjesstadium" Tamelijk bezadigd zwemt het rond, met de nu dikke en korte voorste sprieten naar buiten gestoken. Wil er nu aan de vreugdevolle jeugd geen heel treurig einde ko men, dan moet de zwemmende jongeling, die nu bijna anderhalve milimeter lang is, tegen iets hards en stevigs botsen. Dat mag het schild van een grote zeekreefl of een nijdassige krab zijn, maar ook een drijvende balk of een steenblok van een pier. De zeer stompe tentakels zullen dan plot seling blijk geven aan hun uit einde van een automatisch wer kende zuignap te zijn voorzien. Voor hij het weet, zit de zwem mer vastgekleefd. Ten overvloede laten dan een paar lijmklieren nog een soort cementachtige spe cie over de aanhechtingsplaats vloeien en het is gedaan met het vrije leven. Het eens zo dartele „lammetje van de zee" is een vastzittend dier geworden. Rond zijn lichaam beginnen snel enkele hagelwitte kalkplaten te groeien. Zijn aanvankelijk nog rechte achterpoten gaan vergroeien en zich krommen, zodat ze zeer bin nenkort een eigenaardig hark- achtig orgaantje vormen. En die kleine hark, wel wat lijkend op een handje met vele gebogen en zwaar behaarde vingers, komt nu regelmatig van tussen de kalk platen naar buiten om al zwaai end de microscopische zwevende plantjes te verzamelen, waarvan het dier moet leven En als het eenmaal zover is, wel, dan is het nazomer geworden. Dan blijkt dat u het dier eigenlijk al lang kende. Want zijn naam is Zeepok en u hebt hem in volwassen staat al duizend keer gezien op van alles en nog wat aan het strand of op de pieren. Spierwit, scherp en hoekig gepantserd, zelfs in de verte niet lijkend op wat hij was in de zeer vroege lente van de zee toen hij nog de zotste capri olen maakte met miljoenen broertjes en zusjes. Kees Hana

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 16