Arresteert de centrale regering! - eist Padang Moskou blijft aandringen op spoedig topgesprek Gadja-Mada" schoot mis HET W Gaillard stelt een unie voo rond de Middellandse Zee Haarlems Dagblad Zondag geen voetbal „ROYAL" EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Ace MORRIS 'kforef/o/féuy/ Vorst Vliegtuigbotsing boven de Stille Oceaan: 26 doden Overvoer „Drenthe" bemande prauw? T extielmachinef abriek vraagt 30 ontslagen aan Geflatteerde meerderheid voor vertrouwensvotum ECAFE-Conferentie Treinongeluk in Brazilië kost 35 mensen het leven Vragen over majoor K. Het woord is aan „Ambtenarencentrum" ging niet akkoord met nieuwe salarisvoorstellen Nieuwe brief aan Eisenhowerwaarin Washington niets nieuws ontdekt HAAR HAAR IN 1958 Gezellige sfeer in Hotel-Café-Rest. 72e JAARGANG No 204 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ZATERDAG 8 MAART 1958 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 52 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman 99 SINGAPORE (Reuter) De opstandelin genregering op Centraal-Sumatra heeft functionarissen van de centrale regering te Djakarta gelast de leden van het kabinet Djuanda te arresteren en voor de rechter te leiden. Radio-Padang riep dit bevel van premier Sjafruddin en e minister van Justitie inr. Harahap om. Blokkadebrekers SINGAPORE (Reuter) Vrijdag zijn twee schepen uit Padang in Singapore aangekomen. Het waren een 5.000 ton metend vrachtschip, de „Paloma", en een klein Sumatraans schip. Zij vervoerden 720 ton rubber. De „Paloma" was in Padang toen de op stand begon en een blokkade op de haven werd ingesteld door de „Gadjamada" van de Indonesische marine. De bemanning zei, dat de „Paloma" vorige week 's nachts was uitgevaren. De „Gadjamada" had het schip waargenomen, toen het al een eind gevaren had en had toen het vuur geopend. De „Paloma" werd niet getroffen en de „Gadjamada" zette geen achtervolging in, aidus de bemanning. Djakarta's krachtsinspanning DJAKARTA (UP) De Indonesische luchtmacht heeft bekend gemaakt dat het „gehele potentieel van de luchtmacht" zal worden gemobiliseerd. Het hoofdkwartier van de marine heeft een bekendmaking uitgegeven, waarin der tien „gevarenzones" worden genoemd met betrekking tot de wateren rondom havens op gebieden van Midden-Sumatra en Noord-Celebes. Stemmingsbeeld uit Padang Robert Udick, correspondent van United Press te Padang seint, dat onder de door gaans vreedzame bevolking van Midden- Sumatra geleidelijk aan een stemming is gegroeid, die niet veel goeds voorspelt voor de degenen die namens Sukarno c.s. het gezag van Djakarta in dit gebied zouden willen komen herstellen. Na de recente bombardementen op Midden-Sumatra beginnen zich onder de bewoners gevoelens van woede tegen de regering in Djakarta te ontwikkeien en vooral tegen Sukarno. Men begint zich ook te realiseren dat met de belasting gelden die men heeft opgebracht de bom men en kogels zijn gekocht, waarmee doe len in het eigen gebied zijn bestookt. Een tweede gedachte die bij de bevolking is opgekomen is, dat „indien wij hier in 1948 niet tegen de Nederlanders in verzet waren gekomen, dan zou Sukarno thans geen president zijn". De uilzendingen via de radio van de revolutionaire redevoeringen waarin Su karno's methoden worden gecritiseerd lijken hun invloed op de bevolking niet geheel te hebben gemist Portretten van het staatshoofd, die nog niet lang geleden overal in het gebied konden worden aangetroffen, zijn thans verdwenen. Sukarno schijnt als nationale held hier te hebben afgedaan. Donderdag was er in de omgeving van Padang een bijeenkomst, die bijgewoond werd door bijna tienduizend personen. Op deze bijeenkomst, die ook door kolonel ADVERTENTIE BARTELJORISSTR NAAMLEK! TEL 13439 1ERD. BOLS IR 48 A' DAM TEL. 717162 STURKA SHORTS - PANTALONS Met het oog op de gesteldheid van de terreinen heeft de KNVB alle wedstrijden zowel voor het betaalde voetbal als voor de amateurs, die voor zondag 9 maart zijn vastgesteld, afgelast. De programma's worden verschoven naar zondag 16 maart. Weliswaar was de toestand van enkele terreinen van dien aard, dat de daarop vastgestelde wedstrijden vermoedelijk hadden kunnen doorgaan, maar met het oog op een geregelde afwerking van de competities acht het bondsbestuur het ge wenst 't gehele programma naar 16 maart te verschuiven. De toto, die op bovenstaand programma betrekking heeft, wordt vandaag (zater dag 8 maart) afgesloten. Inlevering der formulieren is na vandaag niet meer mo gelijk. Het programma van de zaterdagcompe titie, vastgesteld voor vandaag zal in zijn geheel worden gespeeld op zaterdag 15 maart. Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar ook plaatse lijk enkele sneeuwbuien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopen de richtingen. In de komende nacht lichte, plaatselijk matige vorst. Morgenmiddag tempera tuur iets boven het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. WAARIN OPGENOMEN ERBIJ Hussein en premier Sjafruddin werd toe gesproken, werden naast het bespreken van ernstige punten ook grappen ten koste van Sukarno gedebiteerd, waarover har telijk door de menigte werd gelachen. Dat zou voor de bombardementen waarschijn lijk niet het geval zijn geweest. Enthousiast aan het camoufleren Kolonel Hussein sprak een lange en heftige rede uit, die zo nu en dan met kreten van instemming door de menigte werd begroet. Oud-premjer Harahap gaf een serieuze analyse van de situatie, waarna premier Sjafruddin in vlijmende bewoordingen een beschrijving gaf van dé regering in Djakarta, daarbij gebruik makend van woedende en humoristische opmerkingen. Intussen zit de bevolking ook niet met de handen over elkaar: bruggen, defensie instellingen en wat maar ook tot doelwit door de Indonesische luchtmacht zou kun nen worden gekozen worden met palm bladeren gecamoufleerd. Dit werk wordt met veel enthousiasme ter hand genomen. Het volk van Middenn-Sumatra lijkt vol vertrouwen een aanval van land-, zee of luchtstrijdkrachten uit Djakarta tege moet te zien. Amerikaanse oliebelangen DJAKARTA (Reuter) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Suban- drio, heeft vrijdag de Amerikaanse zaak gelastigde in Djakarta bij zich ontboden en hem gevraagd om opheldering over een in persberichten gemelde verklaring van Lincoln White, de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, van woensdag. White zei woensdag, dat het ministerie aan de ambassade in Djakarta nadere bijzonderheden had gevraagd naar aanlei ding van berichten volgens welke de Indo nesische luchtmacht wellicht de olitanks van de Standard Vacuum Oil Company te Padang zou bombarderen. Minister Subandrio zei vrijdag na het onderhoud met de Amerikaanse zaakge lastigde, Sterling Cottrell, volgens het In donesische persbureau PIA, dat Cottrell gezegd had dat White verkeerd was ge dicteerd. Lincoln White verklaarde vrijdag in Washington echter, dat zijn verklaring van woensdag goed weergegeven was. Hij voegde hieraan toe ,dat tot op heden van de Amerikaanse vertegenwoordiging in Djakarta geen tegenspraak op de berichten inzake een mogelijk bombardement van de olietanks te Padang was ontvangen. TOKIO (UP) Twee vertegenwoordigers van de oliemaatschappij, H. Arnold en Harding, deelden na een onderhoud met de premier en de ministers van Buiten landse Zaken en Industrie mede, dat zij met de Indonesische ministers hadden ge sproken over een plan van de Caltex om nog 50.000.000 dollars in Indonesië te in vesteren. Het onderhoud met de ministers vond plaats op het bureau van premier Djuanda. OKINAWA (UP) Twee vliegtuigen van de Amerikaanse marine met, in to taal, 26 personen aan boord zijn in de buurt van Okinawa in de Stille Oceaan met elkaar in botsing gekomen en brandend in zee gestort. Alle inzittenden zijn waar schijnlijk om het leven gekomen. Het wa ren een marinetransportvliegtuig met 25 personen aan boord en een éénpersoons jachtbommenwerper. Bij het aanbreken van de dag werden uit helikopters wrak stukken en enkele lijken waargenomen op de plaats van het ongeluk. CAGLIARI (UP) Twee Franse mili taire vliegtuigen met, in totaal, zes per sonen aan boord wórden vermist na een botsing boven de Middellandse Zee tussen Sardinië en Sicilië. De toestellen waren afkomstig van Bizerta in Tunesië. TOKIO (UP) Het Indonesische pers bureau Antara meldt uit Tawao in Brits- Borneo, een verlaat bericht te hebben ontvangen, volgens hetwelk de Neder landse onderzeebootjager „Drenthe" in de Straat van Makassar een Indonesische prauw heeft overvaren. Hierdoor kwamen tien bemanningsleden van de prauw door verdrinking om het leven, aldus Antara; vijf anderen worden voor opgelopen verwondingen behandeld. In verband met een tijdelijke teruggang van de machineverkoop en de verwachting dat het tekort aan orders nog enige tijd zal aanhouden, heeft de Reading Textiel Machines n.v. te Almelo dezer dagen voor een 30-tal arbeiders ontslag aangevraagd. De directie deelde mede, dat zij, niettegen staande deze tijdelijke inzinking de toe komst van het bedrijf toch met optimisme tegemoet ziet. V» X (Van onze correspondent in Parijs) Na een lange redevoering en een kort debat heeft Frankrijks minister-president Félix Gaillard gisteren met 286 tegen 147 stemmen opnieuw een overwinning geboekt naar aanleiding van de zesde vertrouwens kwestie, die hy sedert de samenstelling van z;jn kabinet in november vorig jaar gesteld heeft. Ofschoon dit vertrouwensvotum de ver hoogde militaire kredieten voor de oorlog in Algerije betrof, wenste de premier die inzet kennelijk uit te breiden tot de alge mene politiek van zijn regering, om zo het contract met zijn meerderheid te kunnen Gaillard vernieuwen. Gaillard liet dan ook enkele malen doorschemeren, dat hy zijn rol nog lang niet als uitgespeeld beschouwt en over de hoofden van het parlement heen leek hy soms een dialoog te willen voeren met een partner, die hem toch geen ant woord zou geven, te weten met generaal De Gaulle. Vele Fransen verwachten na melijk dat De Gaulle in een autoritair be wind met één handomdraai orde op alle zaken zou kunnen stellen. Op rustige, bijna neutrale, toon gaf Gaillard te kennen dat voor de Algerijnse oorlog alle andere overwegingen moeten wijken, Er wordt een mobilisatie in Alge rije zelf overwogen, zo liet de premier weten, en op het politieke plan hoopt de regering daar nog dit jaar verkiezingen te organiseren. Over Tunesië verklaarde Gaillard goede hoop te hebben dat de missie-Murphy- Beeley succes zal hebben, maar dat Frank rijk Bizerta nooit zal verlaten. Nieuw element? Een nieuw element in zijn rede was het plan van zijn regering het initiatief te nemen tot oprichting van een unie van landen in het westelijk bekken van de Middellandse Zee. Van die unie, welke als een verlengstuk van de Noordatlantische Verdragsorganisatie zou moeten worden opgevat, zouden naast Frankrijk, Italië, Spanje ook de Noordafrikaanse landen Ma rokko en Tunesië deel uit kunnen maken. Ofschoon Algerije niet met name werd genoemd, lijkt de voornaamste bedoeling van het nieuwe projekt in groter verband de oplossing van de vele en nijpende Noordafrikaanse problemen, met inbegrip van de Algerijnse oorlog, te kunnen be werkstelligen. De toekomst zal moeten uitwijzen of dit plan een der vele luchtballons is, die Frankrijk pleegt op te laten om de aan dacht van andere zorgen af te leiden, dan wel het begin van een eerlijk streven met de Noordafrikaanse volken in goede ver standhouding samen te gaan werken. Gaillard heeft zijn meerderheid weer ge kregen, ofschoon het algemene vertrouwen in zijn staatsmanskunst, ook bij het parle ment, in het bijzonder met betrekking tot Noord-Afrika, in de gunstige stemverhou ding zonder twijfel wel zeer geflatteerd wordt uitgedrukt. Tegenwicht (Reuter) Naar de mening van Gaillard kan het westelijke Middellandse Zee-pact een tegenwicht vormen voor de Egyptisch- Syrische unie, die naar men in Parijs vreest, steeds meer onder Russische invloed zal komen. Gaillards voorstel wordt ook gezien als een reactie op het feit dat de sultan van Marokko zich heeft Uitgespro ken voor een federatie van Marokko, Tunesië en een onafhankelijk Algerije. In de koninklijke stallen in Den Haag worden de tuigen voor de paarden, die dienst zullen doen tijdens het be zoek van het Engelse koninklijke paar, nagezien en opgepoetst. KUALA LUMPUR (Reuter) De Indo nesische afgevaardigde op de conferentie van de Economische Commissie voor Azië en het Verre Oosten (ECAFE) te Kuala Lumpur, heeft, verwijzend naar de aan wezigheid van Nederland, verklaard, dat Indonesië zich verzet tegen de Nederland se aanspraken inzake Westelijk Nieuw- Guinea. Hij zei: „Indien de deelneming van Ne derland aan deze commissie op deze grond voortduurt, zou mijn delegatie gaarne offi cieel haar bezwaar tegen deze deelneming kenbaar maken". De Nederlandse afgevaardigde, mr. J. Vixeboxse, zei in antwoord op het Indo nesische bezwaar, dat Nederland lid werd van de commissie als gevolg van de be slissing van de Economische Raad en de Veiligheidsraad. Wat de status van Nederlands Nieuw- Guinea betreft, zei hij dat de Nederlandse regering haar soevereiniteit over dit ge bied buiten kwestie beschouwt. De Ceylonese en Indonesische afgevaar digden deden een beroep inzake toelating van communistisch China tot de com missie. De Franse afgevaardigde stelde voor, dat de landen die leningen ontvangen en de landen die leningen verstrekken samen methoden bestuderen om hulp van buiten beter en evenrediger te verdelen. RIO DE JANEIRO (UP) Ten gevolge van een treinongeluk zijn in Brazilië meer den 35 personen om het leven gekomen en ongeveer honderd gewond. Het ongeluk gebeurde op een station ten noorden van Rio de Janeiro. Twee forensentreinen reden op elkaar in en blokkeerden de rails voor een derde trein, die met volle vaart op de wrakken inreed. Het Tweede-Kamerlid mr. Van Rijcke- vorsel (K.V.P.) heeft aan de minister van Justitie gevraagd of deze niet van oordeel is dat het aan een berechting van de zaak majoor K. in volle omvang ten goede zou komen, indien daaraan zou voorafgaan een strafrechtelijke beoordeling van de feiten, waarvan worden verdacht de heren D. en Van B., die bij de behandeling van de zaak majoor K. in eerste aanleg als voornaamste getuigen van het Openbaar Ministerie zijn opgetreden. Washington Irving: Als men u complimenten maakt door te zeggen dat u er zo jong uitziet, wees er dan zeker van dat men kan consta teren dat u oud wordt. In de vergadering van de centrale com missie voor georganiseerd overleg in amb tenarenzaken, waarin overeenstemming bereikt is over een aantal salarismaat regelen voor het overheidspersoneel, heeft het „Ambtenarencentrum" medegedeeld, dat zij de salarismaatregelen onvoldoende achtte en dat deze voor haar onaanvaard baar waren. MOSKOU (Reuter) Premier Boelganin van de Sovjet-Unie heeft president Eisen hower in zijn jongste brief meegedeeld, dat hij hun uitwisseling van meningen over een topconferentie van positieve betekenis acht. Boelganin wil echter niet weten van een bespreking over de toestand in de Oosteüropese landen en de hereniging van Duitsland. Dit is volgens de Russische zienswijze inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van die landen. Rusland is bereid op een topconferentie over de volgende onderwerpen te onder handelen: Het verbod van het gebruik van kosmi sche ruimte voor oorlogsdoeleinden en het opheffen van militaire bases buiten het eigen land. De ondertekening van een vredesverdrag met Duitsland, met de re geringen van de beide delen als deelneem sters aan de onderhandelingen. Boelganin acht het Amerikaanse voor stel dat de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten afstappen van het beginsel van eensgezindheid onder de vaste leden van de Veiligheidsraad bij de oplossing van bepaalde kwesties onaanvaardbaar. Boelganin stelt opnieuw voor om in april een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken te beleggen om een agenda voor de topconferentie op te stel len en samenstelling, datum en plaats te bepalen. De afwezigheid van een Ameri- Alles wat de vrouw siert aan kunst matigheid is onderhevig aan de mode. En ofschoon het niet juist zou zijn, de haardos als kunstmatig te beschouwen, toch is de vorm waarin deze haardos gedragen wordt even grillig en veranderlijk als alle andere mode-aspecten. Parijs heeft zich het recht voorbehouden, jaarlijks de „haarlijn" uit te stippelen en er is zelfs een gewichtige conferentie aan verbonden, die werkt met communiqués en lanceerdatum. De lan- ceerdatum is dan nu aangebroken en zie hier wat Parijs heeft uitgedacht: een kap sel voor 1958, „Caravelle" genaamd en door het „Syndicat de la Haute Coiffure Fran- gaise et Coiffure Création" gedicteerd on der de volgende omschrijving: „Caravelle" is de toepasselijke benaming van deze coiffure, die genoemd is naar het eerste Franse straalvliegtuig voor de bur- gelijke luchtvaart en dat als zodanig een propagandavlucht om de wereld heeft ge maakt. De vorm voldoet aan de moderne opvat ting, is vrouwelijk, levendig en jeugdig en toepasselijk in onze moderne jachtende tijd. Het karakteristieke van deze coiffure is dat de haren kort tot zeer kort gehouden zijn, maar dat de gehele dikte van het haar gebruikt werd om het volume te geven, zo dat de proporties van hoofd en gezicht ten volle tot hun recht komen. De zware voorpartij lijkt in haar geheel het voorhoofd te bedekken, doch dit is slechts schijn. De zijkanten worden, naar gelang de natuurlijke inplanting van het haar, verwerkt, waardoor een mooi geheel wordt verkregen. Het achterhoofd is vol opgewerkt, als ware van de kruin aflopend tot in de nek, waardoor een zeer vrouwelijk geheel ont staat. Deze lijn laat voldoende ruimte voor variaties over. De lengten der haren zijn: Van de kruin af naar voren aflopend ca 84 cm; zijkan ten 36 cm; van kruin af naar achteren aflopend 84 cm; nekpartij 42 cm. kaans antwoord op een aantal concrete Sovjet-voorstellen over de voorbereiding van een conferentie en het feit dat de Verenigde Staten „duidelijk onaanvaard bare" voorstellen blijven doen, leidt slechts tot uitstel van de conferentie, aldus de Russische premier. De NAVO-landen gaan intussen door met hun militaire voorbe reidingen. De Sovjet-Unie, zo gaat de brief verder, is bereid morgen een overeenkomst te te kenen inzake een volledig verbod van alle soorten kernwapens, het staken van de produktie er van en vernietiging van alle voorraden van deze wapens onder behoor lijk internationaal toezicht. Als andere punten voor bespreking op een topconferentie noemt Boelganin een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO en het verdrag van Warschau, vermindering van de buitenlandse troepen in Duitsland en andere Europese landen, het voorkomen van een plotselinge aanval, uitbreiding van de internationale handel, het staken van oorlogspropaganda en het verminde ren van de spanning in het Nabije en Mid den-Oosten. Niet New York NEW YORK (Reuter) Het UNO-hoofd- kwartier te New York komt niet als plaats voor samenkomst voor een topconferentie in aanmerking, zo oordelen Russische bron nen bij de Verenigde Naties. Zij gaven te kennen dat New York niet de juiste sfeer voor zo'n conferentie bezit en dat er „te veel emigranten-groeperingen en reactio nairen" zijn, die moeilijkheden kunnen veroorzaken. De mogelijkheid van een eventueel bezoek van Kroesjtsjev en Boel ganin aan New York sloten zij echter niet uit. Zij achten het mogelijk dat de Ame rikaanse en Russische leiders, als een re sultaat van een topconferentie, bezoeken aan eikaars landen zullen brengen. WASHINGTON (Reuter) In een me morandum dat de Verenigde Staten aan de Sovjet-Unie hebben gezonden wordt gezegd, dat er „geen zaken van betekenis" voorkomen in de correspondentie tussen Eisenhower en Boelganin die kans bieden op overeenstemming. De drie punten waar over gemakkelijk overeenstemming te be reiken zou zijn, namelijk afzien van het gebruik van kernwapens, staking van de kernproeven en de kernwapenvrije zone in Europa, worden door de Sovjet-Unie los beschouwd van de onderwerpen, waar mee de Verenigde Staten ze in verband zien. De kwestie van het afzien van het ge bruik van kernwapens wensen de Ver enigde Staten samen besproken te zien met een algemene ontwapening. Samen met een staking van de kernproeven wil len de Verenigde Staten het staken van de produktie van splijtbaar materiaal voor militaire doeleinden behandelen en ten slotte de instelling van een kernwapen- vrije •zone kan volgens de Verenigde Sta ten niet los worden beschouwd van de hereniging van Duitsland. In officiële kringen te Washington ziet men in de jongste Russische boodschap, bij eerste beschouwing, geen nieuwe gezichtspunten. Londen achter Washington LONDEN (Reuter) Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld, dat Groot-Brittannië alles onderschrijft wat vervat is in de laatste Amerikaanse nota aan Rusland, die is opgesteld in samen werking met de Amerikaanse bondge noten. Op de vraag of hij van mening is dat de Amerikaanse nota de deur sluit voor een topconferentie verklaarde de woordvoerder dat de nota juist de deur opent voor een vruchtbare topconferentie. Sandys naar Moskou De Britse regering heeft officieel mee gedeeld, dat de minister van Defensie Dun can Sandys over enkele maanden een „be leefdheidsbezoek" aan Moskou zal bren gen. Hij zal geen onderhandelingen met de Russen voeren. Van bevoegde zijde wordt er de nadruk op gelegd dat er geen problemen van be tekenis, die een internationaal karakter hebben, bestaan die het onderwerp van rechtstreekse besprekingen tussen Rus land en Groot-Brittannië kunnen vormen. ADVERTENTIE Kennemerlaan 93 - Telefoon 7452 HEDENAVOND en ZONDAG JIP HART aan de vleugel

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1