zon Uitgaan in Haarlem ZWAARDEMAKER Jam TRA1TAL 3 Harpiste Phia Berghout met het concert van Henkemans Tkrvnr o (nrYrmTmrrmrmTrrrirrry?TTmr&TrrinrrmTrrrmrrr^ NAAIMACHINES zuiver zon en vruahten I Lezen en laten lezen Europees jazzorkest in aanbouw Kort en bondig ZATERDAG 8 MAART 1958 9 O RANG, een product van de Kingfabrieken TONEEL MUZIEK DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN Aanwinsten voor het Frans Halsmuseum Aanvaring tussen Brits en Nederlands schip Engelse regisseur bij de Nederlandse Comedie Laat roospuntjes verdwijnen met anti-roos Vraag TRA IT AL I Nieuw volkslied voor de Nederlandse Antillen Straaljagerdefilé op 25 maart „Towsr of Babel Band" Francoise Sagan doet het weer Het eigen risico bij w.a.-verzekering Expositie van Japanse prenten in Amsterdam f-neemt vaker Examens ADVERTENTIE kiest de ^razijde, kiest de mee PANG O Zaterdag 8 maart, Stadsschouwburg 20 uur. Het Rotterdams Toneel geeft een voor stelling van „Goede Reis" van Jacques Deval onder regie van Bob de Lange, die ook een der hoofdrollen vervult. Andere medewerkenden zijn onder meer: Pim Dikkers, Lies Franken en Heieen van Meurs. Zondag 9 maart, Stadsschouwburg 20 uur. Nogmaals geeft het Rotterdams Toneel een voorstelling van „Goede Reis" van Jacques Deval in de vertaling van Max Nord. Decors: H. P. Mutters en Chiel de Meij. Dinsdag 11 maart, Stadsschouwburg, 10 uur: De Toneelgroep „Arena" geeft een schoolvoorstelling van het stuk „De vrienden van Prikkebeen" van Mies Bouhuys, onder regie van Luc Lutz. Hep van Delft speelt de hoofdrol en maakte de decors. Verder werkten mee Paul Meyer, Kitty van Wijk en Jan Staal. Léontine van Beurden ontwierp de kos tuums. Woensdag 12 maart, Stadsschouwburg, 20 uur. Het operagezelschap „Forum" geeft een uitvoering van de opera „Madame Butterfly" van Giacomo Puccini. De regie heeft Chris Burgers. Solisten in deze opera zijn: de sopraan Anneke van de Graaf, de alt Annie Steiner en de tenor Peter van Zon. Donderdag 13 maart, Stadsschouwburg, 20 uur. Onder regie van Crüys Voorbergh geeft de Toneelgroep „Theater" een voor stelling van „Plantage Tamarinde" van Hans Keuls. De hoofdrollen worden ver- tolks door: Elly van Stekelenburg, Pé- ronne Hosang, Marijke Bakker, Johan Walhain en Paul Storm. Vrijdag 14 maart, Stadsschouwburg, 10 uur: Nogmaals geeft de Toneelgroep „Arena" een voorstelling voor leerlingen van lagere scholen van het toneelstuk „De vrienden van Prikkebeen" van Mies Bouhuys. Zaterdag 15 maart, stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voorstelling van „Wie is Janus?" van Carolyn Green. Het stuk werd geregis seerd door Henk Rigters. Medewerken den zijn onder anderen Louis Borel, Mien Duymaer van Twist, Mary Dres- selhuys en Joan Remmelts. Zondag 16 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Nogmaals geeft de Nederlandse Comedie een voorstelling van „Wie is Janus", van Carolyn Green, in de vertaling van Remco Campert, met een decor van Edo Spier. Vrijdag 14 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder auspiciën van „Geloof en Wetenschap" geeft toneelgroep „Puck" een voorstelling van: „Taloelah" van Ar nold Ridley en Mary Cathcart Bores, vertaald door Walter kous, onder regie van Eric van Ingen. De hoofdrollen wor den vertolkt door: Aaf Bouber, Nell Knoop, Herman Bouber. Donderdag 13 maart, Frans Halsmuseum, 20 uur: De heer N. Heyning spreekt over: „De Krakatau, een gewe'dennar onder de vulkanen". Zaterdag 8 maart, hotel Vreeburg te Bloe- mendaal, 20 uur: De Christelijke Muziek vereniging „Sursum" geeft een concert onder leiding van de heer C. Fijma. Voor de pauze zal het tamboerkorps van deze muziekvereniging onder leiding van de heer J. Roosmalen optreden. Dinsdag 11 maart, Rembrandt theater, 12.40 13.20 uur: Gedurende veertig minuten treden op het Leedy-trio en Henri Knap. Dinsdag 11 maart, Minerva 20 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft het tweede abonnementsconcert in samenwerking met de Heemsteedse Kunstkring, onder leiding van Henri Arends. Solistische medwerking verleent de hoboïst Haakon Stotijn. Het pro gramma bevat werken van Bach, Tele- mann, Mozart en Honegger. Donderdag 13 maart, Studiotheater 1214 uur: Jacques Moolenijzer bespeekt het eerste deel van de Matthaus Passion, waarbij grammofoonplaten ten gehore worden gebracht. Donderdag 13 maart, Concertgebouw, 20 uur: De koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" geeft een concert met medewerking van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Solisten: de so praan Maria van Dongen, de bariton Henry Blackmon en de organist Albert de Klerk. Het programma vermeldt het Requim van Fauré en composities .van Mozert en Handel. Vrijdag 14 maart, Concertgebouw, 16.15 en 19.30 uur: Onder auspiciën van de Com missie tot culturele vorming van de schoolgaande jeugd wordt het vierde jeugdconcert onder leiding van Marinus Adam gegeven door het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Solisten: Leen- dert Huges en Hans Osiek, piano en Kees Wisse, saxofoon. Het programma ver meldt: het Concert voor twee piano's en orkest van Hans Osieck, „Scaramouche" van Milhaud voor twee piano's en voor saxofoon en orkest. VOLKSUNIVERSITEIT 'aterdag 8 maart, Brinkmann, 20 uur: De jongerenclub van de V.U. „De Twinti gers" houdt een „bailroomdance" onder leiding van de „Dixie Sailors". In de pauze zingt Marijke van der Eist Franse chansons. De heer Ben Levi geeft een toelichting. Maandag 10 maart, Frans Halsmuseum, 20 uur: Dr. ir. A. J. H. Boerboom geeft de tweede lezing over „Atoomenergie voor vredesdoeleinden" met geluidsfilm. Dinsdag 11 maart, Frans Halsmuseum, 20 uur: Mevrouw Aline BolkesteinMarkus houdt een voordrachtavond. Op haar programma staan werken vermeld van Katherine Mansfield, Catherine Brush en Annie Vivanti. Woensdag 12 maart, Frans Halsmuseum, 20 uur: De heer A. den Doolaard houdt een lezing met kleurenlichtbeelden over „Griekenland met en zonder zuilen" en „Griekse eilanden". GELOOF EN WETENSCHAP Maandag 10 maart, Brinkmann, 21 uur: Dr. A. L. Constandse geeft een cursus over „Het wereldgebeuren van heden". Maandag 10 maart, Brinkmann, 20 uur: Dr. B. M. J. Delfgaauw spreekt over: „De fi losofie in de twintigste eeuw". ANDERE BIJEENKOMSTEN Zaterdag 8 maart, Sint Bavo, 20 uur: De volkstuinvereniging „Ons Buiten" houdt ter gelegenheid van haar vijfentwintig jarig bestaan een feestavond, waarbij een cabaret-revue getiteld „Van dit, van dat, van alles wat", wordt opgevoerd. Zaterdag 8 maart, Concertgebouw, 20 uur: Voor leerlingen van de Rijkskweekschool wordt een schoolavond gehouden, waar bij het toneelstuk „Boeven en madelief jes" van George Batson opgevoerd zal worden. Maandag 10 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nieuw Operette Gezelschap geeft een voorstelling van de operette „De Csardasvorstin" van Emmerich Kal man. Hieraan wordt solistische mede werking verleend door de sopranen Leny Cramer en Tiny Kok, de tenoren Friedl Ahrend en Theo Jansma en de bas Simon Verstraeten in de voornaamste rollen. Dinsdag 11 maart, Stadsschouwburg, 20 uur. Nogmaals geeft Het Nieuw Operette Gezelschap onder regie van Jan de Veer een voorstelling van de operette „De Csardasvorstin". Dinsdag 11 maart, Concertgebouw, 20 uur: De afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereniging houdt eèn filmavond, waarbij de kleurenfilm „Van Grimsel tot Groz Glockner" zal worden vertoond. Woensdag 12 maart, Brinkmann, 20 uur: Onder auspiciën van Het Humanistisch Verbond zal de heer dr. D. H. Prins een lezing houden over het onderwerp: „De zin van het leven". Donderdag 13 maart, K.A.J.-gebouw, Lin- gestraat 3, 20 uur: Onder auspiciën van de Katholieke Arbeidersbeweging afde ling Haarlem spreekt de heer C. J. v. d. Ploeg over het onderwerp: „Van Neder lander tot Europeaan". Vrijdag 14 maart, Minerva, 20 uur: Voor de Koninklijke Nederlandse Natuurhistori sche Vereniging, afdeling Haarlem houdt de heer Kees Hana een lezing met kleu rendia's over: „Bretagne, het schone land der Franse Kelten." Zaterdag 15 maart, Brinkmann: De Open Religieuze Gemeenschap houdt de „Acht tiende open Tafelronde", waarvan het al gemene onderwerp „Worden wij nog vol wassen" zal zijn. Ook op zondag 16 maart. FILMVOORSTELLINGEN Lido, zondag 9 maart, 11 uur: Nogmaals vertoning van de film „The Glenn Miller Story" met James Stewart en June Alli son. Rembrandt, zondag 11 uur: Weer een voor stelling van de'-fltth* „fit nét ja'tti%ëhied der haaien". Studio, zondag 11 uur: Een filmvoorstelling van „Jouw muziek behoort mij". Cruquiusmuseum: Historische stoomma chines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht over stromingen februari 1953. Geopend dage lijks van 912.30 en van 13.3016 uur Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend B. en W. van Haarlem hebben de directeur van het Frans Halsmuseum gemachtigd weer enkele kunstwerken aan te kopen. Daarbij hoort het hierbij gereproduceerde portret 'van de Haar lemse schilder H. F. Boot door Kees Verwey. Dit doek is, voordat het naar het Frans Halsmuseum verhuist, te zien op de tentoonstelling, die gewijd aan Verwey van 7 maart tot 14 april in de Leidse Lakenhal wordt gehouden. De aankoop bestaat voorts uit een groot doek van Piet Wiegman met de voorstelling van een stier, een stilleven van de vorig jaar overleden schilderes Else L. H. Woutersen-van Doesburgh getiteld „Het rozenhoedje" en een Louis XVI-kroon, die een plaats zal krijgen in de grote regentenkamer van het museum. Lijst van door de Haarlemse Stadsbibliotheek en -leeszaal aangeschafte boeken: Romans: Astrachan, Er komt een eind aan ster ven; Dostojewski, Verzamelde werken, dl. 5; von le Fort, Verinoca, dl. 2; Roodhaert, Onbekende dader; van Wermeskerken, Het manneneiland; Zandstra, Het simpele geluk; Fallada, Heute bel uns zu Haus; Spoerl, Der Gasmann; Bates, Selec ted stories, Greene, Stamboul train; Mackenzie, Whiskey galore; Mégret, Le carrefour, des doli- tudes; Katcha, L' Hamegon; Karinthy, Budapest! tavasz. Populair wetenschappelijk: Simons, Het ge schreven woord; Wall, Vaticaan-wereldmacht; Eysink, Gezinssociologie; Söderman, Hier politie!; Daalder, Middelbare meisjesscholen als sympto men van onderwijsvernieuwing; von Weizsacker, Atomenergie und Atomzeitalter; Fijnmechanische techniek, dl. 2; Goudvis, Opleiding van vertegen woordigers; Polling, Leer u zelf Frans;; Singel 262, 17 auteursgeheimen; De Goudvink zijnde de 50ste Boekvink: Streuvels, Ingoyghem, dl. 2, 1914 1940; Rilke, Rodin; van Schaik-Willing, Na af loop, dramatische kronieken; Slagmolen, Muziek- lexicon (leeszaal); Paap, De symfonie; van Ege- raat, Een Siciliaanse lente; Ichirö Kawasaki, Zo leeft men in Japan; Lefranc, Het dagelijks leven in de Renaissance; Short history of Denmark. donderdag van 1012.30 uur en van 13.30 17 uur en zondag van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 10—15 uur en op zon- en feestdagen van 1315 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkun dige instrumenten. Geopend iedere werk dag behalve maandag, van 1115 uur De eerste zondag van elke maand van 13—15 uur Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78 Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, hand schriften en munten. Geopend op werk dagen behalve maandag van 1017 uur, des zondags van 13—16 uur Bibliotheek aan Prinsenhof: Foto-tentoon- stelling over de ontwikkeling van Neder landse musea. Dagelijks geopend van 10—12.30, 13.30—17 en van 19—21.30 uur. Op de nieuwe Waterweg Tussen de pieren van de Nieuwe Water weg zijn vrijdagmiddag het Britse schip „Eastbreeze", dat op weg was naar Rotter dam, en het uitgaande Nederlandse schip „Frigro" met elkaar in aanvaring gekomen. De „Eastbreeze" is eigendom van de China Shipping Co Ltd. te Hongkong en meet 6184 ton. De „Frigro" meet 400 ton en is eigendom van de rederij Frigro te Bus- sum. Na de aanvaring is de onder Engelse vlag varende „Eastbreeze" tussen de pie ren ten anker gegaan. Het schip heeft daarna, overeenkomstig de voorschriften voor het handelen na een aanvaring, het anker gelicht en weer zee gekozen, ten einde daar na te gaan of gevaar voor zin ken aanwezig was. Op zee is het schip weer voor anker gegaan. Nadat de schade was opgenomen en nadat was vastgesteld dat het schip nagenoeg niet beschadigd is, is het voor de tweede maal de Nieuwe Wa terweg binnengelopen. Het schip heeft slechts lichte schade boven de waterlijn aan de voorsteven. Het Nederlandse motorschip „Frigro" blijkt aan stuurboordzijde flink beschadigd te zijn. Ook een deel van de brug is kapot. De „Frigro" is naar Rotterdam terugge keerd. De aanvaring is geschied tijdens een zware sneeuwbui. Van de wal af heeft men daardoor niets kunnen zien. De Engelse regisseur Douglas Seale, on der andere werkzaam bij „The Old Vic", studeert op het ogenblik bij de Nederland se Comedie het historische spel van „Ri chard de Tweede" van Shakespeare in. De première zal half april in Amsterdam plaatshebben. "Ian Bentz van den Berg en Johan Schmitz zullen de voornaamste rollen vertolken. De decors zijn van een Engelse ontwerper. ADVERTENTIE Traltal 3 bevat het pas-ontdekte apelium met de sterke van roos bevrijdende eigenschappen. Na 6 wekelijkse haarwassingen is de roos verdwenen. bg£S-XV90 De regering van de Nederlandse Antil len heeft een brief geschreven aan alle Antilliaanse musici, waarin zij deze uitno digt om deel te nemen in een wedstrijd om te komen tot een officieel volkslied voor de Nederlandse Antillen. Tot dusver werd bij officiële gelegenheden op Cura cao naast het Wilhelmus steeds het „Nos Tera" (Ons lahd) gespeeld en op Cura sao heeft dit lied algemene erkenning ge vonden als volkslied. „Nos Tera" al thans de woorden daarvan heeft echter alleen betrekking op Curasao, waardoor het naar het oordeel der regering niet als volkslied voor alle zes eilanden der Ne derlandse Antillen kan worden erkend. De Koninklijke Luchtmacht zal op 25 maart, de dag van de aankomst van Ko- ninging Elizabeth en prins Philip met straalvliegtuigen een défilé houden als het Britse koninklijke jacht in Amsterdam arriveert. Aan het défilé zal worden deelgenomen door vierentachtig straalvliegtuigen: acht enveertig „Thunderstreak"-jachttoestellen, twaalf „Sabre"-jachtvliegtuigen en vieren twintig „Hunter" straaljagers. Gedurende het verblijf van het Britse vorstelijk paar in ons land zal een „Me- teor"-straalvliegtuig van de koninklijke luchtmacht een geregelde luchtverbinding onderhouden tussen Nederland en Enge land, onder meer "oor het overbrengen van persoonlijke post. Zeventig Engelse journalisten, persfoto grafen, radio- en televisieverslaggevers komen naar Nederland ter gelegenheid van het bezoek van koningin Elizabeth en prins Philip. De BBC stuurt twaalf man. Van de Nederlandse ambassade te Londen ■krijgen allen een „Oranjeboek" met ge gevens over ons Koninklijk Huis, een „Blauwboek" met alle bijzonderheden van het programma, en een „Witboek" met aanvullende inlichtingen. Verder ont vangen zij gegevens over de steden, over alle instellingen en plaatsen, die de ko ninklijke gasten zullen bezoeken Om de Engelse kranten in staat te stel len snel foto's over het bezoek te publi ceren, zullen Nederlandse straaljagers tweemaal per dag een koeriersdienst on derhouden tussen Nederland en het vlieg veld Bovingdon van de R.A.F. Maandag audities in Amsterdam Voor het grootste jaarlijkse jazzevene- ment ter wereld, het Newport Jazz Festi val in New York, zal dit jaar een uit twin tig musici te vormen Europees jazzorkest worden samengesteld. Daartoe verblijven op het ogenblik twee vooraanstaande per soonlijkheden uit Amerikaanse jazzkrin gen in Europa, te weten George T. Wein, directeur van het festvial, en de dirigent Marshall Brown. Zij houden in verscheide ne Europese landen audities en komen maandag 11 maart in Amsterdam, waar zij in de „Groene zaal" van Bellevue aan de Marnixstraat gegadigden voor het en semble zullen testen. De musici zullen worden beoordeeld naar hun vaardig heid in het lezen en improviseren. Het is de bedoeling van beide genoemde Ameri kaanse deskundigen in elk land één musi cus te kiezen. Als het Europese orkest is gevormd zal het naar de Verenigde Sta ten scheep gaan en aan boord onder lei ding van Brown repeteren. Ook na aan komst in New York zal nog een week wor den gerepeteerd. Het festival heeft plaats van 3 tot 6 juli. Het Europese orkest zal daaraan dan onder de titel „Tower of Ba- bel Band" deelnemen. De audities in Ne derland zullen onder auspiciën staan van het jazz-impresariaat Paul Acket in Den Haag. De jonge Franse schrijfster Frangoise Sagan, die nog maar nauwelijks hersteld is van het auto-ongeluk van vorig jaar, heeft donderdag op de auto-renbaan van Modena in een 2.000 cc Ferrari rondgere den met zo'n snelheid, dat de officials van de baan een zucht van verlichting slaak ten toen zij eindelijk uitstapte. Zij was op bezoek bij de Ferrari-fabrieken en liet zich rondrijden in verschillende wagens, maar toen zij tenslotte in 'n zware „Testa Rossa" kwam, ging zij zelf achter het stuur. Na tien adembenemende ronden stapte zij uit en vroeg, wijzend naar het vliegveld naast de baan, of zij misschien ook even een vliegtuig mocht proberen. Dat werd niet toegestaan. Zij had tenslotte een lang gesprek-met de directeur van de fabrieken, Enzo Ferrari. Van geen enkele zijde wilde men bevestigen, of dit ging over de aankoop van een nieuwe race wagen. De mededeling van de minister van Jus titie, prof. Samkalden, enkele dagen ge leden tijdens de behandeling van de be groting van Justitiein de Eerste Kamer gedaan, dat wegens het Benelux-tractaat in de komende wet op de verplichte ver zekering tegen wettelijke aansprakelijkheid voor motorvoertuigen geen ruimte bestaat om het verplicht eigen risico van de ver zekerde ook tegenover het slachtoffer in te roepen, heeft onderwerp van bespreking uitgemaakt in een speciaal aan dit onder werp gewijde bestuursvergadering van de Nederlandse Vereniging van Automobiel assuradeuren. De mededeling van de mi nister heeft in deze kringen aanleiding gegeven tot teleurstelling, omdat deze sinds de invoering van het verplicht eigen risico de ervaring hebben opgedaan, dat dit een gunstige invloed heeft gehad op de ver keersveiligheid. Behalve een verhoging van de verkeersveiligheid heeft het enkele ja ren geleden ingevoerde verplicht eigen risico, naar hun overtuiging, ook tot ge volg gehad, dat premieverhogingen, on danks de steeds voortgaande stijging van lonen en prijzen en de toeneming van het verkeersgevaar, tot een minimum konden worden beperkt. Volgens het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Automobielassuradeuren zal het voor assuradeuren wel mogelijk zijn, het door hen aan het slachtoffer be taalde eigen-risico-bedrag ten laste van de verzekerde te brengen. Het bestuur acht het noodzakelijk het eigen risico van de verzekerde in ieder geval te handhaven. Tot 3 april wordt in het prentenkabinet van het Rijksmuseum in Amsterdam een tentoonstelling gehouden van de Japanse prenten uit de verzameling van dr. J. L. Addens in Ter Apel. De collectie is samen gesteld uit gelegenheidsprenten van Ho- kusai en zijn school en van latere meesters en uit enige zogenaamde spookprenten. De expositie zal met enkele Japanse schilde ringen worden gecompleteerd. De tentoon stelling „Kant en kleinodiën" is wegens de grote belangstelling ervoor verlengd en zal nog kunnen worden bezocht tot 31 maart. Onderwijzers-herexamen. Het Tweede Kamerlid Roosjen (A.R.) heeft aan de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen schriftelijk gevraagd om een op gave van het aantal geslaagde en afgewe zen kandidaten bij het onderwijzers her examen „oude stijl". Tevens vraagt de heer Roosjen of de minister bereid is, aan de afgewezen kandidaten, waarvan velen zich grote opofferingen hebben getroost om de studie voor onderwijzer te volgen, nog een maal gelegenheid te geven zich aan een herexamen te onderwerpen of wel aan de afgewezenen die hun studie willen voort zetten aan een kweekschool, vrijstelling te geven van het volgen van de eerste leer- kring? C.N.V. In 1957 boekte de christelijke vakbeweging een ledenwinst van 2.714 le den. Het totale ledental van de bij het C.N.V. aangesloten bonden liep daardoor op tot 218.658 (per 1 januari 1958). Ambassadeur. Mr. J. C. van Beuse- kom, ambtenaar van de buitenlandse dienst der 3de klasse, is benoemd tot ambassa deur in Argentinië. Drie maanden. De rechtbank te 's Her togenbosch heeft een koopman uit Eind hoven veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf en drie jaar intrekking van het rijbewijs, wegens het onder invloed van alcohol veroorzaken van een aanrij ding, waarbij iemand om het leven kwam. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181 Tel 14444 DRIE MUZIEKPRIJZEN VAN HET AMSTERDAMS CONSERVATORIUM Deze week is aan Hans Dercksen, leerling aan het Amsterdams Conservato rium, na een door hem gegeven concert in de Bachzaal van deze instelling de prijs van uitnemendheid uitgereikt. Tevens ont ving hij de Elisabeth Evertsprijs en de jubileumprijs van Toonkunst. De jury be stond uit de heren Eduardo del Puyeo, George van Renesse, dr. J. Daniskas en de directeur en hoofdleerkrachten voor piano van het conservatorium. Het achtste V-concert van het Noord- hollands Philharmonisch Orkest, dat onder leiding van Henri Arends plaats had, ge noot, de medewerking van Phia Berghout, de solo-harpiste van het Concertgebouw orkest. Dit schonk ons de gelegenheid in Haarlem een uitvoering te beluisteren van het Concert voor harp en orkest, dat Hans Henkemans drie jaar geleden voor het jubileum van Eduard van Beinum compo- neerdé. Het is een merkwaardig stuk, dat in de niet rijke litteratuur voor deze com binatie zeker een unicum mag heten. Het elegische karaktei, waardoor het als geheel gekenmerkt wordt en boven dien ook de dramatische stuwingen, die tot felle climaxen oplopen, wekken de in druk van een muzikale interpretatie van een litterair gegeven of tenminste van een vooropgezet plan ter vertolking van een oersoonlijke gemoedservaring. Dat het concertante element in deze vorm zijn uiting vond - wat wellicht onbewust ge schiedde - geeft het werk een dubbele spankracht. Bovendien treft het door een kleurige orkestratie en een bijzonder klaar vlechtwerk van instrumentale lijnen Uiteraard is de harppartij virtuoos behan deld, echter is het een virtuositeit die geen doel maar louter middel is. Het briljante harpspel van Phia Berghout vormde met het niet minder frappante orkestspel. waartoe Arends zijn mensen wist te dwin gen, een prachtig geheel, dat opvallend was om zijn zuiver evenwicht. Het stuk werd geestdriftig onthaald en Henkemans kwam de executanten op het podium zijn dank betuigen. Vooraf hadden Phia Berghout en het orkest een sterke impressie weten te wek ken met de Dansen voor harp en strijk orkest van Debussy, van welke componist ook de ..Faun"-prelude in een fraaie ver tolking ten gehore werd gebracht. Het vrii omvangrijke programma van deze avond "'as met de Tweede Symfonie voor strijk orkest van Honegeer ingezet. Deze schreef dit werk op bestelling voor Paul Sachers Basler Kammerorchester" in de winter van 1941. In een verklaring van zijn werk deed de componist uitkomen, dat de som bere, nu en dan zélfs wanhopige stemming die in het middendeel van de symfonie heerst, wel een gevolg kon wezen van de ijzige temperatuur waarin het ontstond, want hij zat toen zonder brandstof. Ho negger ontkende dat hij programmatische bedoelingen met dit werk zou hebben ge had. Maar, zo schreef hij: wanneer deze compositie emoties uitdrukt of doet gevoe- 'en.-wlan geschiedt dit langs geheel natuur- 'i.ike weg, omdat ik mijn gedachten dan 'outer in muziek uitdruk, misschien zelfs zonder mij daarvan geheel bewust te zijn. Ondertussen ontkomt men bij het be luisteren van deze muziek niet aan de indruk, dat de hachelijke sfeer van het tijdsgebeuren bepalend was voor de gees telijke inhoud van het werk. Zelfs het slotkoraal, als gebel voor de bevrijding, brengt er het zijne toe bij. Technisch ge zien is de compositie afgestemd op de ge- ADVERTENTIE Deze foto van de harpiste Phia Berg hout kwam te laat in ons bezit dan dat wij er nog gebruik van konden maken in onze rubriek „Uitgaan in Haarlem" van afgelopen zaterdag, ter illustratie van de aankondiging van het concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest, waaraan zij gisteravond solistisch meewerkte. Wij herinneren er hierbij nog aan, dat Phia Berghout afgelopen zondag in Amsterdam een huldiging ten deel viel ter gelegenheid van het feit, dat zij vijfentwintig jaar geleden een engage ment kreeg bij het Concertgebouw Orkest, waaraan zij nu sedert geruime tijd als eerste harpiste verbonden is. raffineerde mogelijkheden van Sachers strijkorkest. Waarmee meteen gezegd is dat Honegger's Tweede Symfonie een bui tengewoon zware opgave is, een van de gevaarlijkste proefstukken waaraan men de waarde van een strijkersensemble kan toetsen. Met alle respect voor Arends dur vende daad moet ik toch zeggen, dat de vertolking nog beduidend moet groeien om ons een overtuigende indruk te kunnen geven. Wat niet wegneemt, dat menig detail (ik denk onder meer ook aan een hachelijke passage van de contrabassen) veel voldoening gaf. Met veel genoegen hoorden wij na jaren weer eens de „Nocturne" van wijlen Wil lem Landré, die - gezien in het licht van de tijd van haar ontstaan (dat zal zowat in de twintiger jaren geweest zijn) - een verfrissend geluid betekende in de Hol landse muziek. Het programma werd briljant besloten met het symfonisch gedicht „El rio de las siete estrellas" („De rivier van de zeven sterren") van Evencio Castellanos, een vooraanstaande Venezolaanse componist. Het stuk is meesterlijk geïnstrumenteerd en klinkt uitstekend, wat een effectrijke vergoeding is voor het meer rapsodisch dan symfonisch doorwerkte karakter van het stuk, dat kennelijk geïnspireerd is door zuidamerikaanse volksmuziek. Jos. de Klerk Amsterdam. Vrije Universiteit. Kandidaatsexa men economie: A. Hamer, Amsterdam; C. J. Al kemade. Rotterdam; H. Houwen, Rotterdam. Kandidaatsexamen rechten: P. J. Kaufman, Am sterdam.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3