Kersverse democraten van de Soedan in eerste vrije verkiezingen ^Aristo r Nieuwe kracht voor moeder! De conjuncturele ontwikkeling in West-Duitsland gunstig De poppee weer aan het dansen STEMMEN BIJ 115 GRADEN IN DE SCHADUW Kleinzonen van Derwisjen „fuzzi-wuzzi" en naakte Afrikanen in queue voor de stembus '"Hoe is het ontstaan ZATERDAG 8 MAART 1958 3 K. Van dag tot dag\ Ongebruikelijke klanken Gissingen Een zonnige stemming met Décorstojfen Duits studentenorkest naar ons land Overdreven berichten, zegt professor Heisenberg Sneeuwstorm dwong vijf vliegtuigen tot een.^ voorzorgslanding Oxford verleent Picasso een ere-doctoraat 0p de ^Praatótccl Dit woord: GLADEKKER De Amsterdamse raad, zo heeft wethou der mr. A. de Roos deze week meege deeld, zal nog gelegenheid krijgen zich over „de balletkwestie" uit te spreken. Arme vertegenwoordigers van politieke partijen, die de verantwoordelijkheid moe ten dragen voor een beleid op een terrein waar zij volslagen onbevoegd zijn. Als ambteloos burger begrijpt men niet goed, waar zij de moed vandaan halen een oor deel te vellen, al ware het slechts door het verlenen van een stem pro of contra een subsidievoorstel, zonder enige kennis van artistieke zaken. Haar zoiets komt bij het regeren in een gespecialiseerde maatschappij toch ettelijke keren voor, zal men misschien willen opmerken. Ak koord, dat is een onvermijdelijk gevolg van het democratische systeem, waarvan de zegeningen talrijker zijn dan de inci dentele bezwaren. Doch waarom worden er geen of onvoldoende adviezen ingewon nen buiten de enge kringen van belangheb benden? Men heeft de laatste dagen kunnen lezen wat er aan de hand is. In het onzekere verkerend over de toekomstige over heidssteun (die zeker niet verhoogd zal kunnen worden door de voortdurende be stedingsbeperking) heeft de directie van de Nederlandse Opera het personeel van het ballet van deze instelling gevraagd het aflopen der bestaande contractperiode van 1 maart naar 1 mei te verschuiven. Door onsamenhangende voorlichting is dit op een conflict uitgelopen: de leden van het ballet hebben geweigerd en zijn daar op wegens het niet verlenen van mede werking aan maatregelen van hogerhand ontslagen Geen Operaballet dus? Wie dat mocht denken, houdt geen rekening met het kostbare prestige van de hoofdstad, dat hier blijkbaar in het geding komt. En evenmin met de naderende verkiezingen want de grote partijen willen geen van alle geacht worden medeschuldig te zijn aan beknotting van de werkgelegenheid. Zo zijn dan nu de poppen weer aan het dansen. Dat echter heeft met kunst niets te maken! Amsterdam wil met alle geweld als of de hoofdstad een apart vorstendom in het koninkrijk was een eigen ballet. Om anders onbegrijpelijke redenen althans werd ruim drie jaar geleden het op con centratie gerichte beleid van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen doorkruist. Men zou zich daarmee ge makkelijk en misschien zelfs hartelijk heb ben kunnen verenigen, als men het goed willende maar onvermogende Ballet der Lage Landen voldoende had versterkt om dit als „spreidings"-gezelschap in staat te stellen tot een kunstzinnige opbouw. In plaats daarvan kwam er in ons land zon der eigen traditie en met een tekort aan geschoolde krachten een derde groep, waarvoor geen werkgelegenheid bestaat. Het Ballet van de Nederlandse Opera, geheel voor Amsterdamse rekening opge zet en onderhouden, geeft nog geen vijf entwintig voorstellingen per seizoen. Be stuur en directie van deze instelling zou den, zijn wij wel ingelicht, met een vaste kern van bijvoorbeeld zestien personen voor de zogenaamde dansfiguratie in de muziekdramatische werken veel gelukki ger zijn. En tegen de smaakvormend in gebreke gebleven Franse leiding van het gezelschap hebben niet alleen vrijwel al le critici, maar zelfs de eigen leden door steeds ernstiger onvoldaanheid toenemen de bezwaren. Het Operaballet is een vreemde luxe, waaraan geen behoefte be- staat. Het is er evenmin in geslaagd een behoefte te scheppen. Het zal er wel op uitdraaien, dat Amster dam een ballet blijft financieren met geld, dat ten profijte had kunnen strekken van de danskunst in een land, waar men de beste krachten moet verenigen om een achterstand van eeuwen in te lopen. Ach, dat in artistieke aangelegenheden de poli tieke passies mochten zwijgen! Dit zijn te grote woorden: de passie bestaat alleen uit vrees voor gezichtsverlies, de politiek uit angst voor minder kiezers. ADVERTENTIE BESTEDINGSBEPERKING is pas dan ver antwoord als deze betekent kostenbesparing Veelal, b.v. bij te goedkoop gebouwde nuizen en auto's, komen zeer snel hoge onderhouds kosten en is er van kostenbesparing geen sprake. RENAULT betekent BESTEDINGSBEPER KING èn KOSTENBESPARING. GARAGE DEN HOUT (Van onze reisredacteur) KHARTOEM. Onder een zon die uit het zenith de khakikleurige, lemen huizen schroeide van Omdoerman, Khartoems zusterstad aan de overkant van de Nijl, wachtte een lange rij mannen geduldig voor een politiebureau. Zwart glanzende koppen onder roomblanke tulbanden, lange gespierde gestalten in wijde, witte „gallabiahs" op oranje pantoffels. Deze magnifieke Soedanezen zijn de kleinzonen van de gillende Derwisjen van de „Mad Mahdi of Omdurman' zoals Kitcheners soldaten half ontzet, half bewonderend de man noemden, die de Britten einde vorige eeuw de handen vol gaf. Vandaag nog troont de zinken koepel met de wassende maan van de islam over het graf van de oude Mahdi boven Omdoerman. Maar de kleinzonen van de Derwisjen, die voor het politie bureau wachtten, droegen geen kromme messen meer. Hun wapens waren pot lood en stembiljet: Soedan, sinds twee jaar onafhankelijk, hield zijn eerste vrije verkiezingen en daarom lag er plechtige vreugde op de ebbenhouten gezichten. Men wenste hen goedendag „Sabah al cheer" en zij brachten waardig de hand aan hoofd en hart „Ahlan wa sahlan salaam", „Weest welkom vrede". Die vertrouwenwekkende groet nam niet weg dat de stoet van kersverse demo craten nauwlettend werd gesurveilleerd door barse politiemannen met ontzaglijke houten knuppels, want het Derwisjenbloed wil nog wel eens nakoken. Bij een bezoek van generaal Naguib enkele jaren geleden, zetten de volgelingen van de Mahdi, die in tegenstelling tot de concurrerende Khatmia-secte niet veel van Egypte moeten hebben, hun protest-demonstratie kracht bij door een aantal Khatmias voor de ogen van de in het Grand Hotel van angst bibberende buiten landse gasten de schedel in te slaan. Op zulke aardigheden is de Soedanese regering geenszins gesteld en zy heeft de tien dagen durende verkiezingen, waarvan maandag de uitslag zal worden bekendge maakt) bijzonder nauwgezet voorbereid. Het succes: de Soedanese kiezers gedroegen zich als Zwitsers. Nog nimmer zag ik zulke ordelijke verkiezingen en de meesten van SfUM fi'i de tientallen buitenlandse corresponden ten, die hun potlood reeds scherpten om de knock-outs te registreren, zijn alweer naar woeliger oorden vertrokken. Zelfs Nassers kennelijke poging om, met zijn greep naar de Noordsoedanese gebieden de verkiezingen te verstoren, heeft gefaald. De daar rondtrekkende Bisjarin-nomaden, vanwege hun krullige haardracht wel „fuzzi-wuzzies" genoemd, stemden braaf mee. Om de kiezerskern van de mohamme daanse Arabieren in de Nijlvallei, die nogal donker zijn uitgevallen, groeperen zich trouwens nog andere eigenaardige stem busklanten. In het westen van de Soedan wonen de stammen van Kordofan en Jebel Nuba, een bijzonder bloot volkje, slechts gekleed in enkele ringen door lip of neus en wat in de wang gekerfde stamtekens. Bij plechtige gelegenheden rollen zij zich ter vervanging van rok of jaquet in witte as, en medailles worden er in de hand gedragen. Voor exportlustige textielfabri kanten ligt nog een maagdelijk gebied bloot in de zuidelijke provincies van Soedan, zoals Equatoria en Boven-Nijl. Hier wonen zuiver Afrikaanse negerstammen, die nog niet zo lang geleden bij de verschijning van een Arabier terstond het bos invlucht ten uit angst voor slavenhalers. De „Sudan Times", een van de Soedanese bladen die in aandoenlijk-ernstige, maar niet altijd even duidelijk Engels de ge beurtenissen in kroniek brengen, schreef Premier Abdoellah Bey Khalil, oud- officier, duldt geen grapjes van Nasser. lÉP;* over de Toposa's: „Hun geliefkoosde drank is bloed, dat zij door middel van een hol buisje uit de nek van hun koeien pompen. Zij zijn niet erg politiek ingesteld en aarzelen geenszins een lid van een andere stam de hals af te snijden". Dat is inder daad geen democratisch gebruik. Eveneens ongebruikelijke leden van het electoraat zijn de Sjilloeks, die overigens een sterk meditatieve inslag hebben. Zij staan uren lang op één been aan de boorden van de Nijl te peinzen over de zin van het leven. Liefhebbers van schoonmoedersgrapjes kunnen bij de naburige Dinka's terecht. De Dinka's mogen hun schoonmoeder niet zien en moeten zelfs een zware boete betalen, wanneer zij haar ongekleed aanschouwen. Aangezien alle Dinka's altijd ongekleed door het leven gaan, is dat een aardige bron van inkomsten voor de stam. De krijgszuchtigste leden van het kiezerskorps zijn de Nuer, die koemest als briljantine gebruiken en de algemene afkeer der zui- delingen jegens de mohammedaanse ge- arabiseerde noorderlingen af en toe in bloedige opstanden omzetten. Een deel van deze stammen zijn christenen en zouden bij ons in K.V.P., A.R., C.H.U. of Staat kundig Gereformeerde Partij een rijker keuze vinden dan in Soedan, waar zij het bij de liberale partij of haar afsplitsing, de federale partij, moeten zoeken. De laatste heeft in haar verkiezingsvaan onder meer vrijlating van muiters en zelfs regerings steun aan families van muiters geschreven. Zij wenst voorts de Engelse taal als „lingua franca" en het beschouwen van Arabisch als vreemde taal, uittreden van Soedan uit de Arabische Liga, het gebruik van al het Nijlwater, dat Soedan nodig heeft en het toewijzen van de rest aan Egypte. Men krijgt sterk de indruk dat de zuiderlingen, die een federale status of zelfs onafhanke lijkheid wensen, het op de heer Gamal Abdel Nasser niet begrepen hebben. Inmiddels houdt de Soedan zich druk bezig met gissen naar de verkiezingsuitslag. De „Morning News" geeft dagelijks bijzon der kernachtige karakteristieken van de politieke leiders in de trant van: „Moham med X is een aardige man, maar een mi nister van het jaar nul". Hoe iemand zich bij een temperatuur van 115 graden in de schaduw zo druk kan maken over politiek, is een raadsel, maar ieder gesprek draait uit op de vraag: „Wie zal het winnen?" De strijd gaat in hoofdzaak tussen de thans regerende Oemma-partij van pre mier Abdoellah Bey Khalil, pro-westers en anti-Egyptisch, en de Unionisten van oud premier Ismail El Azjari, positief-neutra- ler en pro-Arabisch. Azjari is voorstander geweest van een unie met Egypte, maar beseft zeer wel dat hij niet tegen de wil van de meerderheid van zijn volk kan doordrukken. Hij zegt echter wel militaire, economische en politieke akkoorden met Nasser te wensen. „Een beestachtige man", zei een Soedanees schertsend tegen mij, „hij neemt vrijwillig de rol op zich van een kikvors tegenover een slang, ziet er uit als een gorilla en is zo glad als een paling". Aan deze beschrijving heb ik na een ontmoeting met de overigens bijzonder populaire Azjari weinig toe te voegen. Meer en meer wint de overtuiging veld dat Azjari's Unionisten een overwinning zullen behalen. Verbazingwekkend genoeg lijken Nassers te" - Aangezien 96 percent van alle Soeda nezen analfabeet is, brengen de kiezers hun stem niet op de namen, maar op de symbolen der kandidaten uit. Hier zijn er een paar voor de Senaat, die vijftig leden telt, van wie er twintig benoemd worden. - i o" v ADVERTENTIE Deze mooie gordijnstoffen geven uw interieur een sfeer van zon en fleurigheid. Vraag uw woninginrichter naar ARISTO GORDIJNSTOFFEN met garantiebewijs voor kleurechtheid.. Op 13 en 14 maart brengt het „Colle gium Musicum," het studentenorkest van de Johannes Butenberg Universiteit in Mainz in Duitsland, een bezoek aan ons land. Op 13 maart geeft het orkest onder leiding van prof. dr. Ernst Laaff een uit voering in het Concertgebouw te Amster dam. Daags daarna volgt een concert in het Hubertushuis in Kerkrade. Op zater dag 15 maart concerteert het studenten orkest in het Paleis voor Schone Kunsten in Brussel. Het voert werken uit van Han del, Van Füssen, Bartok en Haydn. Het „Collegium Musicum" is samengesteld uit studenten en professoren van alle fa culteiten van de universiteit in Mainz. Het orkest bestaat reeds twaalf jaar en heeft uitvoeringen gegeven in Frankrijk, Enge land, Zwitserland, Luxemburg en Neder land. GöTTINGEN (AFP) Professor Wer ner Heisenberg heeft een verklaring af gelegd om een einde te maken aan „de overdreven berichten" over zijn nieuwe formule. Hij zegt, dat de uiteenzetting die hij onlangs heeft gegeven betrekking had op een hypothese van de theorie der elementaire deeltjes, waarvan de juist heid nog moet worden aangetoond door een onderzoek in de komende jaren. De stelling is door professor Wolfgang Pauli uit Zürich en professor Heisenberg geformuleerd en zal door de twee geleer den in een wetenschappelijk tijdschrift ge publiceerd worden. Zij is voortgekomen uit voorbereidende werkzaamheden, die enkele jaren aan het instituut Max Planck te Göttingen, in samenwerking met ver scheidene Duitse en buitenlandse geleer den, zijn verricht, aldus prof. Heisenberg. Oppoitieleider Ismail El Azhjari, wiens Unionistische partij eens Egyptes steekpenningen accepteerde en daarna de Egyptisch-Soedanese unie weiger de. Is hij pro-Egyptisch of wil hij Nas ser op een afstand houden door samen werking te veinzen? De nabije toe komst zal het leren. jongste manoeuvres in het grensgeschil weinig of geen invloed op de aanhang der Unionisten gehad te hebben. In feite liggen de persoonlijke loyaliteiten in Soedan zo vast, dat ze niet door feitelijke gebeurte nissen aan het wankelen worden gebracht. Mijn taxichauffeur, wie ik vroeg waaróm hij op Azhjari stemde, zei: „Ik houd van hem". En een intellectueel getuigde: „Azhjari zegt dat hij pro-Egyptisch is, maar dat doet hij omdat hij de Egyptena- ren zo beter om de tuin kan leiden". Een rotsvaste overtuiging op enigszins wankele basis. Een troost is, dat Azhjari's meerder heid vermoedelijk niet zo groot zal zijn als hij wel meent. In dat geval is het zeer wel mogelijk dat de doodsvijanden van weleer, Oemma en Unionisten, een coalitie zullen aangaan. Oemma's huidige coalitiegenoot, de Democratische Volkspartij (Khatmia- sekte), is namelijk nog veel pro-Egyptischer en bovendien aan de verliezende hand. Als de geheime onderhandelingen tussen Oem ma en Unionisten slagen, dan zijn premier Khalil's plannen voor een steeds pro-weste lijker koers weliswaar van de kaart, maar de kansen op een nauwer aaneensluiting tussen Egypte en Soedan eveneens. Vier kleine vliegtuigen van de Koninklij ke Luchtmacht van de vliegbasis Ypen- burg hebben gistermiddag tijdens een he vige sneeuwjacht een zo genoemde voor- zorgslandihg gemaakt in polders tussen Den Haag en Zoetermeer. Bij deze vliegtuigen was ook een Hiller- helicopter, die op weg was van Harderwijk naar Ypenburg. De piloot, die door de he vige sneeuwjacht niets meer kon zien, zet te zijn helicopter op een weiland langs de rijksweg Den Haag-Utrecht neer. Toen het weer na enige tijd opklaarde, steeg de pi loot weer op, maar omdat de benzine bijna op was, moest hij drie kilometer verder op nieuw een landing maken. Een paar hon derd meter verder was een Pipercub neer gestreken. In de polder nabij Nootdorp en Leidschendam waren nog twee lichte vliegtuigen van de Koninklijke Lucht macht, eveneens op weg naar Ypenburg geland. Pablo Picasso heeft een ere-doctoraat, aanvaard dat hem- zal worden verleend door de universiteit van Oxford. Picasso, die zevenenzeventig jaar is, was het laatst in 1950 in Engeland, toen hij een commu nistisch getinte vredesconferentie in Shef field bijwoonde. Economie Zojuist is een man mij 67,50 komen brengen. Hij was mij dit bedrag al sinds augustus vorig jaar schuldig. Maar wat doet dat terzake? Het heerlijkst van geld uitlenen is het terugkrijgen ervan als je juist alle hoop daarop had laten varen, of de gehele procedure van het uitlenen ver geten was. Het dan ontvangen bedrag valt in zo'n geval namelijk te beschouwen als zuiver, hoewel niet verdiend, inkomen. Deze gedachte schenkt mij telkens weer een diepe vreugde. Ik weet, dat dit niet de manier is waarop banken en soort gelijke instellingen te werk gaan, maar die hebben dan ook nooit dat gevoel van pure, dankbare vreugde. Al eerder heb ik op deze plaats mijn sympathie betuigd met de man, die eens de legendarische woorden moet hebben gesproken: „Ik houd van werken. Ik kan er uren naar kijken". Van dit standpunt uit gezien, is het ontvangen van 67.50 zonder daar iets voar gedaan te hebben, bijzonder bevredigend. Over salaris kan ik niet opgewonden raken. Tenslotte heb ik daar een maand lang voor gewerkt. Aan het eind van die maand verwacht ik, ge lijk de panter die alweer door de bran dende hoepel is gesprongen, mijn lapje vlees. Die panter verheugt zich ook niet speciaal over deze gift. Ten slotte is hij uitsluitend met de bedoeling, dat boutje te verwerven, door de hoepel gesprongen. Dat hij de ene dag met meer plezier springt dan de andere is hierbij van ondergeschikt belang. Deze man keek niet vrolijk bij de over dracht van zijn (wel degelijk verdiende) geld. Ook dat is begrijpelijk. Waarschijn lijk heeft hij indertijd mijn lening gezien als zuivere inkomsten, zonder zich nu al direct te gaan pijnigen met de gedachte dat hij later een soortgelijk bedrag zou moeten opbrengenHij kon nu, na zeven maanden, de betaling niet langer uitstel len en dus heeft hij maar, met een kille uitdrukking op het gelaat, f 67.50 over de balk gegooid. Ik stond glimlachend klaar aan de andere kant van de balk. Dit is, in grote lijnen, het economisch beleid van mijn leven. Tot zover is er ook niets op aan te merken. U kunt menen, dat het een lichte vorm van zelfbedrog is, maar dan kent u de waarde niet van de onberedeneerde emotie. Er l s echter, ik moet het toegeven, een nadeel aan mijn systeem. Vanavond zullen mijn vrouw en ik. waarschijnlijk in de stad gaan eten. We drinken wat vóór en we drinken wat nd. Want ik heb een extra'tje gehad. Dit moet gevierd worden. Het teruggekregen bedrag zal uiterlijk overmorgen, als ik er ook nog wat boeken voor heb gekocht, op en verdwenen zijn. Dat is vervelend. Dit is ook de reden waarom ik, ondanks alles, niet gaarne geld uitleen. Want we moeten niet te veel wennen aan eten in de stad. E. Romayn ADVERTENTIE De puberteit, de periodieke dagen,, de groei, de voeding van de zuigeling, de overgangs jaren, stellen de vrouw bloot aan verzwak king Om „nieuw bloed" te vormen en verse krachten te herwinnen, is het dan nodig de (jzerkuur te volgen. Wanneer u zich lusteloos voelt, is het de hoogste tijd bij elke maaltijd medicinaal ijzer in te nemen, zoals de Pinkpillen dit bevatten. Ze zijn zo opbeurend, dat 4 weken volstaan om 500.000 tot 700.000 rode bloed lichaampjes per mm3 bloed te herwinnen. Het bloed is weer gezond en kan weer al het nuttige halen uit de versterkende be standdelen van het voedsel en uit de levens krachtige zuurstof der lucht; en wel in die mate, dat de vitaliteit van alle cellen van het organisme wordt hersteld. Na de eerste week krijgt men weer eetlust. Verzwakte vrouwen of vrouwen, lijdende aan gebrek aan rode bloedlichaampjes, worden weer sterk en dy namisch. Met de gezondheid herwinnen zij eveneens de levenslust en het bewustzijn van de volle bloei harer schoonheid. Pinkpillen bij apothekers en drogisten. Bespaar f 1.35 door aankoop van de grote doos voor een volledige kuur. Aan de produktiebeperkingen in de ko len- en staalindustrie moet volgens de Deutsche Bundesbank geen overdreven betekenis worden gehecht, daar dit op zichzelf staande verschijnselen zijn, waar belangrijke expansieve tendenties in an dere sectoren van de economie tegen over staan. De algehele ontwikkeling van het economische leven in West-Duitsland is volgens het maandbericht voor febru ari van de Bundesbank betrekkelijk gun stig. De produktie, de werkgelegenheid en de omzetten van de industrie gaven in februari de voor deze tijd van het jaar gebruikelijke daling te zien en slechts voor een deel werd deze ontwikkeling geaccen tueerd door bepaalde conjuncturele af zwakkingstendenties. Het aantal werklozen, dat einde januari 1,43 miljoen bedroeg, was 44.000 lager dan een jaar geleden en ook de seizoendaling der industriële produktie bleef onder het gemiddelde van de vorige jaren. De op waartse tendentie op lange termijn is na genoeg niet beïnvloed door de seizoenda lingen, die tot dusverre waar te nemen zijn. Deze gang van zaken onderscheidt zich duidelijk van die in een groot aantal an dere industrielanden, waar de industriële produktie de laatste maanden niet onaan zienlijk is gedaald. Overigens doet de da ling van de internationale conjunctuur zich steeds sterker gevoelen in het econo mische leven van West-Duitsland. Zo is de uitvoer in januari in sterkere mate ge daald dan gewoonlijk in deze maand het geval is, namelijk met 660 miljoen DM tot 2.597 miljoen DM. De buitenlandse vraag blijft nog steeds dalen. De remmende in vloed, die hiervan uitgaat, wordt echter tot dusverre grotendeels gecompenseerd door een gunstiger ontwikkeling van de binnenlandse vraag, vooral van de vraag naar investeringsgoederen. De vraag naar verbruiksgoederen in de kleinhandel is in februari toegenomen, maar hier stond tegenover, dat het volume der nieuwe or ders voor de industrie van verbruiksgoe deren vrij sterk daalde. Dit moet echter worden toegeschreven aan het feit, dat de handel zich in de winter 1956-57 in vele gevallen buitengewoon sterk heeft gedekt, wegens de Suezkanaalcrisis, waardoor hij deze winter met grote goederenvoorraden inging, zodat de bestellingen thans zo klein mogelijk worden gehouden. De daling der orders gaat echter niet gepaard met een overeenkomstige ontwikkeling van de pro duktie. In het Nederlands verstaat men on der een gladekker of gladakker een slimmerik, e:n sluwe kerel. In het Ma leis, waaraan het woord is ontleend, betekent gladak of gladag voluit djaran gladag lastpaard, vandaar slecht, oud paard. Ook wordt het ge bruikt voor de in de dessa rond zwervende hond. Men heeft het woord gladak een Nederlands achtervoegsel gegeven en het ook op personen toe gepast in de zin van: gemene vent. Daarna is de betekenis van het Neder landse glad, dat ook gebruikt wordt voor: slim, meer op de voorgrond geko men, zoals men ook spreekt van een gladjanus, eigenlijk: slimme Jan.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5