Vanmorgen in de vishal en op zee Minister Klompé pleitte voor menselijker samenleving IJmond-agerida Wettelijk ingestelde IJmondraad blijkt onontbeerlijk te zijn Wij moeten voorkomendat de mens afglijdt naar de grijze massa" NYL0R ELYSEE Mr. Opticien J. GRIT van gisteren 7 Verkiezingsbijeenkomst van K.V.P. in Beverwijk „Neptunia" (ex „Johan de Witt") vlotgebracht Het elftal van VSV Jeugdvoetbal i AfelIJi Familiebijeenkomst P.v.d.A. Ook het ziekenhuisprobleem ter sprake Burgerlijke Stand van Velsen Deze week op de Beverwijkse veilingen Feestavond van DKV J. H. Visse overleden DE BEURS Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 3 tot en met 7 maart ZATERDAG 8 MAART 1958 ,.DE AFSTANDEN tussen de mensen onderling worden tegenwoordig steeds groter, terwijl de afstanden tussen de hemellichamen steeds kleiner worden. Het is onze opgave om een samenleving te scheppen, waarin een ieder zich thuisvoelt en de kans krijgt te leven". Dit was een kenmerkende uitspraak in het betoog, dat de minister van Maatschappelijk Werk, mejuffrouw dr. Marga Klompé, vrijdagavond hield in het Kennemer Theater te Beverwijk tijdens een bijeenkomst van de K.V.P. in het kader van de komende verkiezingen voor de Provinciale Staten. De rede van minister Klompé had maar zijdelings met de aanstaande verkiezingen te maken en was meer een pleidooi voor de menselijke rechten van de huidige mens. De minister begon met de vragen te be handelen, die de aanstaande kiezer bezig kunnen houden. Zo zou hij zich het be lang van de verkiezingen kunnen afvragen en tevens zou de vraag kunnen oprijzen waarom nu juist op de K.V.P. moet wor den gestemd. En dat terwijl de tijd van vechten (denk aan de schoolstrijd) nu voorbij is. De minister achtte de verkiezingen in de eerste plaats belangrijk omdat na twee jaar hieruit kan worden geconcludeerd hoe de reacties van het volk zijn op de gebeurtenissen, die zich in die periode in politieke kringen hebben voorgedaan. Ook bestreed zij de opvatting, die in brede kring heerst, dat de verkiezingen voor Provinciale Staten niet zo belangrijk zijn. „Provinciale Staten oefenen grote invloed uit op hetgeen in uw gewest ge schiedt", zei zij. De minister geloofde, dat men zich van daag de dag moet realiseren in welke bij zonder moeilijke omstandigheden de mens leeft en hoe in een korte spanne tijds vele veranderingen hun intrede in de wereld doen, vooral op het gebied van weten schap en techniek. Zij vergeleek de hui dige tijd met de kalme dagen van wel eer. „Binnen enkele uren weet de mens tegenwoordig alle narigheden op de we reld door middel van de radio, de pers en de televisie", merkte de minister op. Zij wees erop, dat de mensen materieel veel VELSEN ZATERDAG 8 MAART Thalia, 19 en 21.15 uur: „Geef 'm een kans". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw open van 9.3012 en 1416.30 uur. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 14.3017.30 uur. Filiaal Velsen-Noord, Wijkerstraatweg 77, open van 1417 uur. R.-K. Leeszaal en bibliotheek, Willems- beekweg 96, open van 14.3017.30 uur. R.-K. Leeszaal en bibliotheek, Banjaert- straat 13, open van 1417 uur. „Felison", Heidestraat, 14-17 uur, expo sitie van tekeningen van Arie Schouten. ZONDAG 9 MAART Thalia, 15 -uur: „Met donderend geweld"; 19 en 21.15 uur: „Geef 'm een kans". Rex, geen opgave. „Felison". als zaterdag. MAANDAG 10 MAART Thalia, 20 uur: „De man die nooit be stond". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. Raadhuis, 10—12 uur, spreekuur burge meester; 15—17 uur: spreekuur wethou der van Onderwijs. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei destraat, open van 14.3017.30 en 1921 uur. Filiaal Wijkerstraatweg 77, open van 1417 uur. R.-K. Leeszaal en Bibliotheek, Willems- beekweg 96, IJmuiden, open van 14.30 17.30 en 19—21 uur Jeugdbibliotheek, open van 1617.30 en 1921 uur. „Felison", als zaterdag, van 1921 uur. Ned. Ver. v. Huisvrouwen, afd. Sant poort, 14 uur, zaal Spaarnberg, lezing over huidverzorging. BEVERWIJK ZATERDAG 8 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Het vlees is zwak". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Mam 'zelle Striptease". W.B. Theater, 20 uur: „Vrijgevochten". K.S.A.-gebouw, 14 en 16 uur: Speeltuin vereniging „Munnikenweide". Het Centrum, 20 uur: Feestavond „Stem des Volks". Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 10 tot 12 en 15 tot 17 uur; lees- en studiehoeken geopend van 10 tot 12 en 15 tot 17.30 uur; jeugdleeszaal ge opend van 14 tot 17 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 10 tot 13 en 14 tot 17 uur; lees- en studiezaal geopend van 10 tot 13 en 14 tot 17.30 uur; jeugdleeszaal ge opend van 14 tot 17 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10 tot 11 en 17.30 tot 19 uur. ZONDAG 9 MAART Kennemer Theater, 14.30 uur: „Zaken zijn zaken"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Het vlees is zwak". Luxor Theater, 14.30 uur: „Zo vader zo zoon"; 16.30, 19 er 21.15 uur: „Mam'zelle Striptease". W.B. Theater, 14.30 uur: „The first Texan"; 16.30 en 20 uur: „De wraak van een terechtgestelde". BANDAG 10 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Het vlees is zwak". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Mam 'zelle Striptease". W.B. Theater, 20 uur: De wraak van een terechtgestelde". Kennemer Theater, 20 uur: „De Keer kring", Mod. E. J. Poeske pr. over Gods dienst. K.S.A.-gebouw, 20 uur: Spar-demon- StlTcl tic Terpsichore, 20 uur: N.V.V. Bestuurders- bond, W. H. Rellage over „Wenkend PGTSpSCticf Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 15 tot 17 en 19 tot 20 uur; jeugdleeszaal geopend van 19 tot 20 uur. r!-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 15 tot 18 en 19 tot 21 uur; lees- en studiezaal geopend van 15 tot 17 en 19 tot 21.30 uur; jeugdleeszaal ge opend van 16 tot 17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10 tot 11 u. en 17.30 tot 19 uur. onafhankelijker zijn geworden in verge lijking met vroeger, maar dat er zich een verschraling in de levensomstandigheden en de onderlinge verhoudingen der men sen voordoet. „Wij kennen onze mede mensen niet hoewel wij als het ware op elkaar leven". Slaappoeder In dit verband haalde zij een frappant voorbeeld aan. Laatst werd in een der grote steden een onderzoek ingesteld naar de leefwijze van de jonge ongetrouwde vrouw. De meesten weten niet wat zij met het leven aanmoeten. Er zijn zelfs, aldus dr. Klompé gevallen bekend, dat verscheidene van deze vrouwen om half zeven een slaappoeder innemen en dan hun bed opzoeken. De mens leeft in een tijd van automati sering en industrialisering en vraagt zich vertwijfeld af wat hij met dit leven aan moet. De mens leeft enerzijds in eenzaam heid anderzijds heeft hij niet het gevoel dat hij zich geboren weet. De nieuwe vraagstukken, die in deze tijd ontstaan moeten echter ook in het politieke vlak worden bezien. Grijze massa „Hoewel de schoolstrijd overwonnen is moeten wij nu strijd leveren om een sa menleving te bouwen, waarbij voorkomen wordt, dat de mens naar de grijze massa afglijdt. Onze grote opgave is de mens in staat te stellen zijn persoonlijkheid te ontplooien en hem in staat te stellen de weg naar God te vinden". Terloops kwam de minister op de ver houding Rusland-Westerse wereld. Dr. Klompé was de mening toegedaan, dat men er niet alleen komt door de commu nisten te critiseren, maar dat het westen moet laten zien hoe het in wezen moet. „De houding van het westen kan men ver gelijken met een huis, dat in brand staat, terwijl men heftig aan het discussiëren is over de grootte van de brandverzekering". Vervolgens behandelde dr. Klompé de taak van de overheid uit katholiek oog punt bezien. De overheid moet zich vol gens de minister altijd terdege realiseren, dat zij. niet alleen de norm bepaalt, maar dat ook een grote verantwoordelijkheid bij de burger zelf moet liggen. „De opvat tingen over de mens en de plaats van de mens in de samenleving zijn bepalend voor het beleid van de overheid". Toen betrok mejuffrouw Marga Klompé ook de IJmond-problematiek in haar be toog en zei, dat de moeilijkheden, waar mee de moderne mens tegenwoordig te worstelen heeft zich in het bijzonder in de IJmond openbaren. „Door omstandig heden worden de mensen hier op een grote hoop geworpen en er wordt geacht, dat zij een samenleving vormen". Jeugd moet ideaal hebben Tot slot brak zij een lans voor de jon geren, die in de komende verkiezingen ook een groot aandeel zullen hebben. „De jeugd is bereid heel wat te presteren, mits zij een ideaal krijgt om naar te leven. Wij moeten hun dan ook de kans geven om mee te praten". Voordat minister Klompé haar pleidooi voor de mens in de huidige samenleving hield voerden ir. W. Merkx, lid van Ge deputeerde Staten van Noordholland en de heer J. W. G. Reykers, voorzitter van de Statenkring Velsen der K.V.P. het woord. Stille omgang, Velsen-Noord, vergadert 17 maart De afdeling Velsen-Noord van het r.-k. Instituut „Stille Omgang" zal maandag 17 maart haar jaarvergadering houden in het St. Jozefhuis aan de Banjaertstraat. Tij dens deze bijeenkomst worden mededelin gen gedaan over de stille omgang van de afdeling Velsen-Noord in de nacht van 22 op 23 maart naar Amsterdam. Van het bestuur treden af de heren A. Bastiaans en P. Mooy Jr., welke laatste niet herkies baar is en zijn functie als voorzitter neer legt. Film over Lourdes Uitgaande van de Instuif R.-K. Jong Velsen-Noord zal op maandag 24 maart in het St. Jozefhuis aan de Banjaertstraat een filmavond worden gegeven. Vertoond zal worden „Lourdes en zijn wonderen". Het Panamese schip „Neptunia" (10519 ton), dat vrijdagochtend vroeg bij de Nieuwe Waterweg te Hoek van Holland aan de grond liep, is 's middags omstreeks twee uur vlotgetrokken door de sleepboten „Gele Zee' en „Maas", geassisteerd door de sleepboot „Blankenburg". Het schip, dat voor de sloop bestemd is, werd door de sleepboten naar zee getrokken om hoog water af te wachten. De sleepboten „Gele Zee" en „Maas" sleepten de „Neptunia" tegen half zes de Nieuwe Waterweg binnen, waarna het bij de Waalhaven op de boeien werd gelegd. De „Neptunia" zal binnenkort naar Hen drik Ido Ambacht worden gebracht. De „Neptunia" is het oude Nederlandse schip „Johan de Witt". Het schip heeft ge ruime tijd aan de Engelse kust op de rotsen gezeten. De „Neptunia", die door de sleepboot „Gele Zee" van L. Smit en Co's Internatio nale Sleepdienst van Cork naar Rotterdam werd gesleept, liep bij het binnenkomen van de Waterweg uit zijn roer en strandde op de ondiepe zuidelijke helft van de mon ding tussen de boeien zwart 5 en 7 buiten het grootscheepse vaarwater. Daar bleef het geboeid zitten. Er waren acht runners aan boord. De „Neptunia", vroeger de „Johan de Witt" van de Mij. „Nederland". De elftalcommissie van VSV heeft het elftal, dat zondag a.s. zal trachten op EDO beide punten te veroveren, grondig herzien. Bredeveld en Van der Heyden zijn weer in de ploeg opgenomen en Plan ken heeft op de vleugel plaats moeten ma ken voor Kramer, een speler uit het twee de elftal van de roodwitten. De verdediging is ongewijzigd gelaten, dusvan beproefde kwaliteit. Alleen is het medespelen van Geerlofs nog niet zeker. Zou hij eventueel niet van de partij zijn, dan wordt zijn plaats ingenomen door Piet Vader, voorheen doelverdediger van Terrasvogels en Stormvogels en van de Australische vereniging „Tricolore". Men heeft in VSV-kringen goede verwach tingen van deze doelman. Voor de westelijke interregionale jeugd- competitie speelt het volgende Storm vogels-elftal in Haarlem tegen HFC: Smits; Tol en Kloosterman; Bakker, Kis- temaker en Nat; Glas, Zoeteman, Grave- maker, Oudemast en Van den Oever. HVC 2—STORMVOGELS 3 De Stormvogels trekken als volgt naar Amersfoort: Vrijhof; Van den Oever en Post; Venus, De Boer en Van Es; Maarle- veld, De Roo, Van Duyvenbode, Van der Lugt en Doorneveld. mmmmmmmm i .-•A* ADVERTENTIE iifc De familiebijeenkomst en ledenver gadering van de afdeling IJmuiden-Vel- sen van de Partij van de Arbeid, die gis teravond werd gehouden in het Cultureel Centrum te IJmuiden, kreeg een bijzon der accent, doordat de heer P. de Graaf, wethouder der gemeente Heemskerk, een inleiding hield over „Taak en samenwer king in de IJmond" Vanzelfsprekend kon den in een dergelijk klein bestek geen re volutionaire ideeën wereldkundig worden gemaakt, doch de heer De Graaf bleek in staat over de moeilijkheden, waarmee men in de IJmond-gemeenten te kampen heeft in compacte vorm te kunnen vertel len. De heer De Graaf kwam tot de slotsom dat men, zoals de zaken thans liggen, is aangewezen op een zo breed mogelijke sa menwerking tussen de drie betrokken ge meenten. „Dit is de meest gezonde stel ling", aldus de heer De Graaf, „omdat men, hoe men dit ook wil, in deze aange legenheid niet buiten elkaar kan en omdat de te nemen beslissingen té ingrijpend zijn". Hij wees er op dat men zal moeten inzien dat samenwerking, in welke vorm dan ook, op een bepaald moment geboden is en dat de gemeentelijke restricties zul len moeten wijken in het belang van een goede totale ontwikkeling. De heer De Graaf was er persoonlijk van overtuigd, dat het huidige IJmond-advies- college goed werk kan doen om de sa menwerking der drie gemeenten in de goe de richting te sturen, doch hij voegde er aan toe, dat een advies op een bepaald mo ment niet voldoende is en dat een maatre gel van bestuur noodzakelijk kan zijn. „Derhalve zal een wettelijk ingestelde IJmond-raad onontbeerlijk blijken te zijn", aldus de heer De Graaf. „Het voorontwerp van wet is in zijn voorgelegde vorm niet zoals wij dat wensen", zei de heer De Graaf, „Er zal nog flink aan geschaafd moeten worden om de hieruit in te stellen IJmondraad te laten functioneren op een manier die voldoende waarborgen tot sla gen biedt". IJmond-problemen Uit de stedebouwkundige ontwikkelin gen, die voor Beverwijk en Heemskerk enerzijds en Velsen anderzijds op een ver- Zaterdag 5100 kisten Aan de zaterdagmarkt werden van morgen gelost 5100 kisten vis, waarbij 50 kisten schelvis, 150 wijting, 20 gul en ka beljauw, 150 koolvis, 2800 verse haring, 15 makreel, 25 stokkebit, 1000 schol, 1000 stuks stijve kabeljauwen en 20.000 kg tong. De SCH 171 Cornelis Vrolijk (van 27) loste 1800 kisten verse haring en 100 di versen; de Job Gouda (van 26 febr.) liet in de hal plaatsen 1020 kisten haring, 80 koolvis, 20 gul en kabeljauw, 10 makreel, 25 schelvis, 125 wijting en 5 diversen. De kleine vaart zorgde voor de rest. Naar het buitenland De export nam de verse haring vandaag af voor (in guldens) 17,50 tot 20, grote schol voor 24 tot 30, grootmiddel voor 32 tot 40, kleinmiddel voor 50 tot 60, schol I voor 41 tot 54 en schol 2 voor 27 tot 46. De grote tong bracht per kg op 3,20 tot 3,40, groot middel 3,30 tot 3,50, kleinmiddel 3,20 tot 3,50, tong I 3,40 tot 3,70 en tong 2 3,20 tot 3,50. Tarbot deed 3,40 tot 3,70, regels grote kabeljauw 41 tot 58 en kleine 26 tot 34. Het binnenland in De binnenlandse handel nam de wijting af voor 20 tot 23. Grote schelvis noteerde 40, grootmiddel 44, kleinmiddel 44, pennen 43 tot 33, braadschelvis 38 tot 31. De schol 3 deed 17 tot 26, grote gul 28 tot 36, middel 24 tot 28, torgullen 16 tot 21. Kisten kabel jauw gingen weg voor 65 tot 72, zwarte koolvis voor 42 tot 55, I en II voor respec tievelijk 17 tot 18 en 14 tot 15 en witte koolvis voor 67. De leng deed 66. Voor de maandag Aan de maandagmarkt lost de trawler Postboy 95 kisten schelvis, 65 gul en ka beljauw, 30 makreel, 770 verse haring, 50 wijting en 10 diversen; de Vios I 125 kisten schelvis, 45 radio, 60 gul en kabel jauw, 215 makreel, 400 verse haring, 15 wijting, 140 dichte wijting en 140 stuks stijve kabeljauwen; de Medan 100 kisten schelvis, 50 gul en kabeljauw, 100 kool vis, 130 wijting, 420 verse haring en 20 makreel en de KW 135 Emma Wilhelmina 20 kisten schelvis, 230 makreel, 955 ha ring. 230 koolvis en 50 wijting. Oudste boten Oudste boten zijn thans KW 87 (van 26 febr.) en Haarlem, SCH 153 Onder neming IV en HD 79 (van 27 febr.). Brand in Oost-Duitsland Volgens het Zweedse blad „Sydsvenska Dagbladet" heeft de afgelopen zondag een grote brand enorme schade aangericht in de belangrijkste industrie van de Oost- duitse plaats Sassnitz. In het viscentrum (Fischkombinat) zijn twee produktiehallen door de vlammen verwoest. Het blad spreekt er niet over, of hier misschien sa botage in het spel was. De afgelopen zon dag was het een feestdag van het Oost- duitse volksleger. schillend vlak liggen, zijn tot op heden de grootste moeilijkheden voortgevloeid, al dus de inleider. In het streekplan Noord is geen rekening gehouden met de grenzen der gemeenten. Bij de opzet is men er van uitgegaan, dat de wet „Gemeenschappelij ke regelingen" zijn werk zou doen. De mogelijkheid, dat een gemeente een eigen standpunt inneemt, wordt door deze wet niet uitgesloten, zodat een en ander er reeds toe heeft geleid, dat'de ontwikke ling een andere richting heeft genomen dan aanvankelijk was bedoeld. Andere taken van dringende aard in de IJmond zijn nog scholenbouw, de zorg voor recreatie en de openbare nutsgebou- wen. Het ziekenhuisprobleem werd aanlei ding tot een discussie, waarin de heer H. de Boer, wethouder van de gemeente Vel sen onder meer zei, dat hij de mening is toegedaan, dat de samenwerking op dit punt niet is vastgelopen op levensbeschou welijke, doch op politieke motieven. Hij meende dit te kunnen bewijzen door te ge tuigen van de adhesiebetuigingen, die hij van predikanten van verschillende rich tingen heeft mogen ontvangen. In de ledenvergadering, die ook op de ze avond werd gehouden, deelde de heer H. de Boer mee, dat in den vervolge ge tracht zal worden de partijbijeenkomsten een wat vriendelijker inhoud te geven door niet alleen de polirieke vraagstukken aan de orde te stellen, doch ook de leden ge legenheid te geven een voordracht te hou den, gezamenlijk te zingen of sketches te spelen. Het bestuur heeft de vrijdagavond voor deze bijeenkomsten gekozen. Daar één lid zich uit het bestuur heeft terug getrokken, terwijl ook nog een plaats va cant was, stelde hiet bestuur voor de he ren C. D. Klinge en Van der Pol als be stuurder te kiezen. Beide heren werden bij acclamatie benoemd. BEVALLEN: W. G. M. Breen-Gerritsen, z., Ver bindingsweg 9b, Bloemendaal; B. Visser-Veldman, d., Grahamstraat 28, IJmuiden; J. Zwart-Zeeuw, z., Van Ostadestraat 57, IJmuiden; M. Dekker- Van Vuuren, z., Walravenstraat 25, Velsen (nrd.); M. C. L. Janssen-Haussmann, z., De Noostraat 42, IJmuiden (oost); T. A. M. Pels-Jongmans, d., Burg. Weertsplantsoen 7, Santpoort; M. Vooijs- De Best, z., Sluisweg 105, Katwijk; G. H. Hoek- stra-Dobbenberg, z.. Venusstraat 13, IJmuiden; Th. Jager-Van Haaren, 2 d., Bloemstraat 117, IJmui den; A. Christiaans-Hazelof, d., Lange Nieuw- straat 50, IJmuiden; E. S. Frankes-Van den Pol, z., Grahamstraat 230, IJmuiden; A. Boer-Van Dus- schoten, z., Kieftendellaan 28, Santpoort; H. van Aken-Bos, d., Lange Nieuwstraat 141, IJmuiden. ONDERTROUWD: S. H. E. de Rijk, Alkmaarse- weg 260, Beverwijk en Chr. C. van Essen, Frans Halsstraat 16, IJmuiden (oost), t.a.: Frans Hals straat 16; A. J. G. Kunst, Frans Halsstraat 20, IJmuiden (oost) en A. M. van de Keer, Iepen straat 15, IJmuiden (oost); G. H. Stevens, Hya- cinthenstraat 4, Santpoort en M. Metzelaar, Duin- vlietstraat 14, Velsen (noord); P. J. van Dam, 2e Loosterweg 129, Hillegom en H. van Dijk, Rijks weg 432, Santpoort, t.a. 2e Loosterweg 129; J. A. D. Unkel, Snelliusstraat 14, IJmuiden en J. J. van Polanen, Annastraat 25, IJmuiden. GEHUWD; B. Freriks en C. M. Slootmans, Kon. Wilhelminakade 70, IJmuiden; J. Beets en C. J. de Vries, Dolfijnstraat 250, IJmuiden; W. van der Pijl en W. J. A. Unkel, Rijnstraat 14, IJmuiden; E. L. Engelen en S. M. Dekker, Baffinstraat 10, Amsterdam; P. Vingerhoed en A. Blom, Schelde- straat 18, IJmuiden; C. W. Zeeuw en M. Ruiten, Tasmanstraat 8, IJmuiden; N. G. van Domselaar en J. Timmer, Smidt van Gelderstraat 45, Velsen (noord). OVERLEDEN: Ch. P. Pasman, 78 jr., weduwe van P. H. de Jager, Frans Netscherlaan 15, Sant poort; C. Treuren, 70 jr., weduwe van L. P. J. Burggraeve, Rijnstraat 133, IJmuiden (oost); J. F. weg 54, Beverwijk; F. Mors, 69 jr., weduwn. van M. C. Rusch, Frans Naereboutstraat 39, IJmuiden. CSV—BEVERWIJK De Beverwijkers komen in het veld met: Raap; Wolterman en Lorjee; Groot, K. Minneboo en J. Minneboo; Van der Merg, v. d. Plas, Waanders, Veldman en Springer. VELSEN—WIJK AAN ZEE De thuisclub komt in het veld met: Kaa senbrood; Nijssen en Schoorl; Spanjaard, Bakkum en Hijnen; Braam, Van Schagen, Hoogzaad, Graaman en Boon. De ideale glasbril, met gekleurde boven rand als wenkbrauw accentuering. Leverbaar in 6 verschillende kleuren, welke u kunt laten verwisselen. Glas niet met schroeven bevestigd, doch in een nylondraad gevat. Alleen-verkoop voor IJmuiden BRILMODE SPECIALISTEN Gouda - Zwfjndrecht - IJmuiden In IJMUIDEN gevestigd: v/h DE JONG's Speciaal Optiek Kennemerlaan 92 - Telefoon 5072 Er was deze week op de Beverwijkse groentemarkt een behoorlijke vraag naar de meeste produkten. De voorjaarsartike len hadden veel aftrek. De spinazie deed rond de 1.— per kg, terwijl voor een bosje rabarber tot 1.10 werd betaald. Spruiten gingen vlot van de hand. Voor de geschoonde spruiten werd tot 1.10 per kilo betaald. Waspeen bracht van 0.14 tot 0.33 per kilo op. Witlof uit de koude „kuil" deed tot 0.70 per kilo. Prei ging vlot weg voor prijzen, die tussen 0.23 en f 0.52 per kg lagen. Boerekool had deze week veel aftrek. De aanvoer werd minder n er werd 0.51 per kg betaald. Groene ooi ging vlot weg voor 0.17 tot 0.35 per kg. De overige koolsoorten waren min der vlot te verkopen. Winterpeen liep in prijs op tot 0.23 per kg. En bloemen Op de bloemenveiling was deze week goed te merken, dat vele kassen leeg zijn. Er waren minder bloemen en het gevolg was snel oplopende prijzen. Vrijdag lagen de prijzen voor de tulpen 0.30 per bos hoger dan in het begin der week. De mees te soorten tulpen werden voor meer dan een gulden per bos verkocht. Minder vlot ging het met de narcissen. Hiervan was een ruim aanbod. De prijzen der Carloton lagen rond de 0.60 per bos. Van de hya cinten komen er minder aan de markt. Blauwe druifjes gingen bij een ruim aan bod voor 0.34 per bosje van de hand. De aanvoer van potplanten begint nu groter te worden. Er was veel vraag naar goede kwaliteit. De jaarlijkse feestavond van de IJmui- dense Christelijke korfbalvereniging DKV, die gisteravond werd gehouden in het Her vormd Jeugdgebouw aan de Rembrandt- laan werd verzorgd door de toneelvereni ging „Climax" uit Hilversum, die het to neelspel „Een baby van duizend weken" opvoerde. Het grote aantal belangstellen den had een genoeglijke avond. Voor en na deze uitvoering werden door enige DKV- ers schetsjes ten tonele gebracht, terwijl ook nog wat „muziek van DKV-bodem" in het Jeugdgebouw weerklonk. In het ope ningswoord wees de heer H. de Boer, voor zitter der vereniging onder andere op de goede verstandhouding die er bestaat tus sen de gemeentelijke instanties en DKV. Te Santpoort is in de ouderdom van 79 jaar overleden de heer J. H. Visse. De overledene vervulde jarenlang de functie van stationschef en was bij de forensen een geziene persoonlijkheid. Voorts maak te hij tal van jaren deel uit van het kies college der Nederlands Hervormde Ge meente en van het bestuur van „Sant- poorts Bloei". R.-K. werknemers in de Industrie- bedrijven vergaderden De leden van de afdeling Beverwijk van de Katholieke Band van Werknemers in de Industriebedrijven hebben in het K.S.A. gebouw onder leiding van de voorzitter, de heer J. Buntsma, de agenda behandeld van de Algemene Vergadering van de Bond op 19 en 20 mei te Scheveningen. Als afgevaardigden naar deze bijeenkomst werden aangewezen de heren J. Buntsma en H. P. de Nijs. In april zal men weer bijeenkomen om df beschrijvingsbrief te behandelen. In de vacature J. Rozemeijer nam de heer K. J. Bakker de bestuurs zetel in en in de kascommissie koos men de heren F. v. d. Meij en J. Bakkum. De voorzitter wekte de leden op, de vergade ring op 12 maart in Velsen te bezoeken, waar gesproken zal worden over de werk- verkorting bij Van Gelder Zonen. KAB vertoont „De Judas" De culturele dienst van de K.A.B. te Beverwijk houdt op dinsdag 11 maart in het K.S.A.-gebouw een filmavond. Ver toond wordt de rolprent „De Judas". Opstelling „Wijk aan Zee" De badplaatsbewoners komen in de vol gende opstelling uit in de uitwedstrijd tegen Velsen. Doel: De Blok; achter; F. Schellevis en Aardenburg; midden: Dirks, J. Schellevis en Snijders; voor: Seysener, De Winter, Bol, Scholten en J. de Boer. Jaarvergadering Boerenleenbank De Coöperatieve Boerenleenbank „Wijk aan Zee en Duin" houdt op dinsdag 18 mart in ,,'t Centrum" de algemene jaar vergadering. Bij de bestuursverkiezing treedt af de heer H. A. C. Dames, die zich herkiesbaar stelt. In de Raad van Toezicht treedt af de heer C. van Duivenvoorde, die even eens herkiesbaar is. MARKTBERICHT BEVERWIJK Beverwijk, 7 maart. Spinazie f 0,95 f 1,10; rabarber f 0,67—f 1,09; waspeen f 0,14—f 0,29; witlof f 0,47—f 0,69; spruiten f 0,37—f 1,08; prei f 0,26—f 0,50; knollen f 0,09f 0,29; boerenkool f 0,28f 0,50; groene kool f 0,11f 0,34; rode kool f 0,07 f 0,11; gele kool f 0,08—f 0,12; uien f 0,02 f 0,10 peen f 0,07—f 0,23; soepgroenten f 0,10—f 0,18. AMSTERDAM De drastische discontoverlaging in Amerika door de Federal Reserve Board van 254 pet. tot 214 pet. was voor Amsterdam een stimulans. Gistermiddag werd voor uitgelopen op hogere koersen, die men in Wallstreet verwachtte, omdat daar de dis contoverlaging pas na beurs bekend werd. De verlaging heeft als hoofdzakelijk doel, de economische toestand in Amerika te verbeteren. Aangezien de Europese beurzen in grote mate afhankelijk zijn van het koersverloop in Amerika, is het van het grootste belang, dat het bedrijfsleven in Amerika floreert. Aandelen Koninklijke Olie lagen vast in de markt ingevolge Wallstreet. Hard wordt er in Amerika gewerkt om de aan houdende prijsdalingen van de olieproduk- ten een halt toe te roepen en om van de te grote voorraden af te komen. Een en ander heeft tot gevolg, dat de koersen van de oliewaarden in New York de laatste da gen aan de vaste kant zijn. Voor Koninklij ke Olie werd op het Damrak ruim 155 ge noteerd, tegen donderdag 151, een koers winst derhalve van ruim vier gulden ofwel ruim 20 punten op de oude basis. Aandelen Philips ontmoetten wederom belangstelling van Londen en konden een koerswinst van vijf punten noteren. Het Unileverconcern, dat met de Vita n.v. wil gaan samenwerken op het gebied van de diepvriesprodukten als groente, fruit, vis, etc., maakte een goede beurt ter beurze. De aandelen stegen ruim vier punten'. AKU, donderdag reeds drie punten hoger, deed het kalm aan en steeg een half per cent. Voor de aandelen K.L.M. blijft er in Amerika aanhoudende belangstelling be staan. De koers in Amsterdam was dien tengevolge 3.50 hoger en kwam weer op de introductieprijs van 110. Scheepvaar ten waren verdeeld en cultures onregelma tig. HVA liep op van 2254 tot 90, tegen don derdag 86V2. Senembah daarentegen daal de van 57V2 tot 56V2, tegen donderdag „814 De verlaging van het daggeld (call-mo ney) van 3 tot 2% pet. werd ter beurze als logisch beschouwd, nu de geldruimte is toegenomen. Niettemin deed deze verla ging haar invloed gelden op de koersen van de staatspapieren. Reeds direct na opening prevaleerde de vraag en in het verdere beursverloop bleef dit zo. De koer sen stelden zich doorelkaar genomen cir ca pet. boven de vorige slotprijzen. Pro longatie 4V2 pet. (A.N.P.). NEW YORK Berichten over een gestêgen auto-omzet in de laatste week van februari had een goede invloed op de autowaarden in een overigens onregelmatige markt. Chrysler sloot meer dan een dollar hoger en andere verbeterden fractioneel. General Motors behoorde tot de meest actieve fondsen. Voor de rest werd de beurs beheerst door individuele fondsen, geselecteerd uit de olie- metaal-, chemie- en staalgroepen. Winstnemingen op kleine schaal toonden vele van de leidende fondsen in nadat het industriegemiddelde voor de vijfde achter eenvolgende maal monteerde. De indus triewaarden verflauwden korte tijd, maar hernamen, toen de stijging Hun gemiddel de kwam van 450,96 op 451,49; dat voor spoorwegen van 104,89 op 104,69 en dat voor openbare nutsbedrijven van 72,90 op 73,05, De omzet bedroeg 2.130.000 aandelen (vorige dag 2.470.000). Van de 1.147 ver handelde fondsen sloten er 505 hoger en 376 lager. Du Pont sloot meer dan een dollar ho ger, evenals Kennecott in de kopersector. Bij de olies stegen Richfield, Skelly en Sun stegen meer dan een dollar. (UP). Laagste koers Alg Kunstzijde Unie 148/2 Van Berkei's Patent 18914 Van Gelder Zonen 172 Kon Ned. Hoogovens274 Ned Kabelfabriek 225 Philips 255 Unilever 334 Wllton-Fijtnoord 203 Kon. Petroleum f 144,70 Holland-merika Lijn 1311/2 Kon Ned. Stoomboot Mij121V2 Ned Scheepvaart Unie 110 Van Ommeren 19214 \msterdam Rubber46/2 H V. A8214 Ver. Deli Maatschappijen 61 3 V2 Staffellening 1947 879/i« 3% Invest, cert. Nederland 9214 3% Nederland 196264 907/u S°/o Nat. Woningbouwlening '57 1065*6 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 5.889.485,- Deze week (voorl.) Aandelen 7.608.982,- Hoogste koers 153 1921/2 174 285 22614 263 339 2071/2 155,30 1351/2 12514 114 198 481/2 90 6314 vrijdag 7 maart 1958 Laatste Koersversehi tijdvak t.o.v. 28 febr. 9213/n 9114 108)4 152% 1921/z 174 285 226 26214 33816 206 155,10 1331/2 1231/2 1135/6 198 48 891/z 63 889/i6 9013/I6 10656 216 314 2 1014 1 9 2 H 1 10,85 7 161/z 3% 6% IV2 6% 214 3/32 17/32 216 Obligaties f 14.388.610,- Obligaties f 13.642.i34,

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7