Contract met Haarlemse Volks kredietbank eindigt eind maart „In Velsen is haast de helft meer aanbod dan vraag" Mode Sportveld achter HBS in discussie, Gemeentelijke HBS logisch geacht THALIA Visserij-varia Baggergrond uit Noordzeekanaal onder nieuwbouw in Voorburg Ambtelijke en financiële obstakels staan uitbreiding LTS in de weg Theo Tielrooy plaatst zich na zware strijd in de finale Lening van f 300.000 nodig voor verbouwing of oprichting van Nijverheidsschool Beverwijk Antwoord op werkloosheids-interpellatie Communistische vragen in de gemeenteraad VELSENSE RAAD ACHTER COLLEGE „Domme datum Besloten zitting Kredietbank IJmond-verband Goedkoper Donderslag HBS en vesting Memorie van antwoord over IJmond op komst Niet voor Paas-reces in de Kamer Herdenking van Handel in komende najaar Met deelneming van Zang en Vriendschap Om de damtitel van Kennemerland Inleiding over uitbreidings plan WOENSDAG 12 MAART 1958 MET EEN COMMUNISTISCHE INTERPELLATIE over de werkloosheid aan het eind van zijn overigens toch al flink-gevulde agenda heeft Velsens raad gisteravond zijn drie-wekelijkse bijeenkomst beleefd. De communisten sloten ditkeer niet alleen de rij, maar zij openden haar ook: met een aantal opmerkin gen uit de mond van de heer Kruisman over de geweigerde aanvraag van de zijde zijner partij, om op de avond vóór de verkiezingen het IJmuidense Markt plein voor een communistische verkiezingsmeeting te gebruiken. De P.v.d.A., die later een aanvraag indiende, heeft het Marktplein echter wèl gekregen. Er is verder uitvoerig gediscussieerd over de uittreding van Velsen uit de gemeen schappelijke regeling voor de Volkskredietbank voor Haarlem en omstreken, welke uittreding een feit werd, al is de deur tot verdere besprekingen open gelaten. Bij toeval kwam tegen het einde van de agenda een oud probleem ter tafel: dat van de „onder-exploitatie" van het sportveld achter de Rijks-HBS. Waarbij tevens de feitelijke toestand in Velsen, dat een gemeentelijk scholenapparaal bezit, maar nog geen gemeentelijke HBS als integrerend onderdeel van zijn „schoolgemeenschap" zowel door de heer Van L e u s e n als door wethouder De Boer (beiden Arbeid) onder het vergrootglas werd geschoven. De heer Kruisman heeft zoals ge zegd een aantal kanttekeningen gemaakt bij het besluit van B. en W. om het Markt plein wel aan de P.v.d.A. maar niet aan de C.P.N. af te staan en hij vertelde, dat er in Velsen alweer heel wat communis tische verkiezingslectuur van de publicatie borden is gescheurd, maar dat de commu nisten desnoods deze affiches zelf zullen beschermen; hij protesteerde tegen de „pleinafdrijving" en haalde er raketbases en andere zaken bij. De heer T o n i n o (Kath.) vond, dat de C.P.N. in dit geval zakelijk gesproken het eerst kwam en dus ook het eerst had moe ten „malen". Het geval had hem overigens niet erg bevredigd, al achtte hij de door de heer Kruisman verweten „arglist" afwezig, want naar zijn smaak zou het de C.P.N. helemaal onmogelijk gemaakt moeten worden afbrekende propaganda te bedrij ven. Er kwam nog meer spreekstof uit: de heer Van Os v. d. Abeelen (Arbeid) meende, dat zowel de communistische als de katholieke opvatting wat al te eenzijdig is: enerzijds zou de C.P.N., als zij het voor het zeggen had, helemaal geen demo cratische raadsstukken meer over een pro bleempje als dit uitgeven, maar de katho lieken, die de democratie aan de andere kant willen aantasten, door één partij uit te sluiten, hebben naar zijn oordeel ook geen gelijk. Overigens zag hij geen bezwaar in het feit, dat de P.v.d.A. het Marktplein wèl krijgt, al vroeg zij het later aan: er is nu eenmaal een bepaalde traditie in Velsen gegroeid. Ook de heer Lips (A.R.) droeg het zijne tot het gesprek bij en hij stelde, dat er weinig te zeggen is tegen 4? regel „wie het eerst komt, die het eerst maalt" en hij pleitte met de heer Kruisman voor wat extra-politietoezicht op de verkiezings borden. Met de heer VanLeusen (Arbeid), die de maatstaf over „het eerste recht" van de C.P.N. nog eens aanviel, omdat niet de „domme datum" bepalend mag zijn voor het beleid van de gemeentelijke overheid, zou de rij sprekers zijn afgesloten, ware het niet, dat ook de heer P 1 e y 1 e r (Vrij heid) een bijdrage wilde leveren vóór bur gemeester mr. M. M. Kwint glimlachend aan zijn repliek toekwam. Ook hij wilde als voorzitter slechts op de realiteit afgaan bij het toewijzen van openbare ruimte aan politieke partijen: men weet nu eenmaal, dat de ene meer trekt dan de andere. De K.V.P. kreeg te horen, dat het zeer onverstandig zou zijn de C.P.N. tot martelares te maken door ze een terrein te weigeren, zoals de katho lieken wilden en hij beloofde de heer Kruisman een strenger toezicht op het af scheuren van verkiezingsbiljetten, waarbij het communistisch dreigement om de plak katen zelf te gaan bewaken, op hem geen enkele indruk maakte: „dat riekt naar de methoden van een W.A." Met enige slotwoorden van katholieke en communistische zijde werd het debatje besloten. De deuren gingen vijf kwartier dicht, toen een wijziging van de politieverorde ning aan de orde kwam: het verbod om vuilnisbakken af te schuimen en alles wat daar aan vast kan zitten noopte de raad op aanvraag van de heer N u y e n s tot een besloten zitting over te gaan. Het staartje van het gesprek, dat in het openbaar is voortgezet, werd beantwoord door de voorzitter, die nog even uit eenzette, dat met deze nieuwe bepaling het weggeven van voorwerpen en het inzame len van oude kranten niet worden getrof fen, maar dat het snuffelen in ivuilnis- bakken voortaan afgelopen zal zijn. Enige grondtransacties gingen vlot onder de hamer door, waarna men de opzegging der contacten met de Haarlemse Volks kredietbank ging behandelen. De heer Andriesma (Kath.) las voor, dat hij begreep, hoe moeilijk de situatie is geworden, sinds deze Haarlemse instelling met haar krediet een onverantwoord pla fond raakte, maar hij vroeg zich aan de andere kant af, of de Haarlemse bank wel efficiënt werkt, als voor een omzet van 2 miljoen gulden 20 man personeel nodig is, waaronder 3 kassiers. En hij meende dan ook, dat het alleszins gerechtvaardigd is, er uit te stappen als participerende ge meente en de kredietverlening in eigen hand te nemen, temeer omdat de gang van zaken totnogtoe toch al een bepaalde er varing bij de betrokken Velsense ambte naar heeft opgeleverd. De spreker was het verder eens met een onderzoek naar de verdere achtergronden en mogelijkheden, wellicht in IJmond-ver band en eindigde met de hoop, dat de ge meente er in zou slagen zo goedkoop mo gelijk krediet te verlenen aan degenen, die het nodig hebben. De heer P1 e y 1 e r (Vrijheid) ging even eens akkoord met het voorstel tot uit treding, al wilde hij zich niet geheel blind staren op de ruwe exploitatie, die Velsen heeft opgemaakt voor een eigen beheer van de consumptieve kredietverlening: de gemeente zal wel iets duurder uitkomen dan men denkt. Uit de socialistische fractie rees een kleine verbazing: de heer Hartman had zich in het verleden al voorgesteld, dat de Haarlemse Volkskredietbank wel wat duur werkte, maar nu de zaken zich kennelijk hebben toegespitst, bevreemdde het hem dat het college voorheen er nogal gerust stellende woorden over had laten horen. Hij pleitte inmiddels voor een spoedige nieuwe regeling, om een vacuum te voor komen, een regeling, die in commissariaal verband al is aangesneden en die zijner zijds werd aangevuld door een verzoek om de plaatselijke middenstand daarbij in te schakelen om overkreditering te voor komen. Ook de heer Lips (A.R.) kon het met B. en W. eens zijn en vroeg eveneens of het college de eventuele nieuwe opzet in [Jmond-verband wil bespreken. Als lid van de C.H.U.-fractie legde de heer T ij s s e n zich eveneens bij het voor stel neer, gesteund door de begroting 1958 van de Volkskredietbank, die 61 °/o van de totale kosten aan salarissen raamt „een ongehoord en onverantwoord hoog bedrag". Het ontwerp, dat Velsen klaar heeft lig gen, rekent met 38% aan salariskosten en alleen al dit duidelijke verschil noopte hem tot de grootst mogelijke steun aan het plan van B. en W. om met Haarlem niet langer in zee te gaan. Wethouder Maas (kath. sociale zaken) hoefde dus alleen maar toe te lichten: de rabd was het in grote trekken eens. De wethouder liet niet na de Volkskrediet bank in bescherming te nemen wegens haar vaak reddende invloed op gezins budgetten van de klein man; toen er echter door de kredietbeperking alleen maar noodkredieten verleend konden worden, liep de zaak voor deze instelling spaak en moest men met grote verliezen rekening gaan houden. De rentevoet liep op naar 6%, het apparaat werd omvangrijker en het maximum, dat de Geldschieterswet toe laat werd dan ook bijna bereikt, waarbij het sociale aspect veel aan zijn waarde inboette. Degenen, die de kredieten het hardst nodig hadden, kregen de zwaarste financiële last te torsen en de zaken be wogen zich in een spiraal: deze redenen waren voor B. en W. ernstig genoeg om de opzegging der samenwerking met Haar lem te overwegen. Er bestaat inmiddels een opzeggingster mijn van negen maanden, aflopend op 1 april, die, bij niet-naleving een voortgezet contact van 5 jaar inhoudt en dat is dan ook de reden, zo zei de heer Maas, dat deze kwestie niet in IJmond-verband ge bracht kan worden. Wethouder Maas dook in een paar cijfers: wanneter er ongeveer 357.000.aan lo pende Velsense kredieten is afgelost, zal de gemeente vrij van Haarlem zijn; tot zolang draagt Velsen de volle mede verantwoordelijkheid in de kosten. Hy merkte op, dat het Velsense voorstel bij de Haarlemse Volkskredietbank als een donderslag bij heldere hemel kwam en betoogde verder, dat bepaalde kostenbe sparende voorstellen door dat instituut niet werden gehonoreerd, las voorts een teleur gestelde brief van de directie dezer bank voor en meende, in antwoord daarop, dat er uiteraard verder van gedachten kan wor- dengewisseld, maar dat men niettemin voor 1 april moet opzeggen, om geen ongewenste consequenties uit te lokken. De heer Andriesma suggereerde, om de zaak alsnog op korte termijn in het IJmond-adviescollege te brengen; een spoedeisende vergadering van dit college uit te doen schrijven, waarbij de heer P 1 e y 1 e r aansloot met de vraag, of Vel sen niet beter vooraf contact had kunnen nemen met de mede-IJmond partner. Voor hem bleef de vraag open, of er uit Velsen wel met voldoende kracht is gewezen op de onaanvaardbare gang van zaken bij de Volkskredietbank. De heef L ij n ontdekte een tegenspraak in de woorden van de wethouder: enerzijds afbreken met Haarlem, maar aan de andere kant nog napraten. De heer Hartman wilde dit anders zien: men kan zich los maken maar niettemin de deur openhou den voor het geval de Volkskredietbank met reorganisaties komt. In tweede instan tie handelde wethouder Maas enige détails af: de suggestie om de zaak toch nog op korte termijn in IJmond-verband te brengen, zou hij onmiddellijk bespreken; de Velsense bezwaren zijn steeds duidelijk door de Velsense vertegenwoordiger uit gespeeld en het feit, dat de deur openblijft hoeft niet te betekenen, dat Velsen maar rustig doorgaat met de Haalemse instel ling. De mogelijkheden tot inschakeling van de plaatselijke middenstand had hij gaarne genoteerd, zoals alle positieve bouwstoffen voor een nieuwe regeling van het consumentenkrediet door hem op voor hand werden toegejuicht. Met algemene stemmen werd hierna tot opzegging besloten. Het nieuwe sportveld aan de Wille- brordstraat werd door de verschillende ADVERTENTIE het theater met de beste films DONDERDAG a.s. 8 uur speciale voorstelling LOUIS JOUVET de onvergetelijke grote Franse acteur in DE POLITIE VOLGT HET SPOOR Het beroemde meesterwerk van de beroemde regisseur HENRI CLOUZOT in al haar fascinerende en realistische beklemming 18 j. Vanaf VRIJDAG a.s. komt Romy Schneider in „MONPTI" fracties met instemming begroet; de ar- beid-fractie achtte het een bezwaar, dat de Spoorwegen de hier voor benodigde grond niet op lange termijn willen ver huren, al had de heer Marks (arbeid) vol doende vertrouwen in de Spoorwegen op dit punt. Met een uitstapje naar het sport veld achter de HBS betoogde de heer Marks, dat dit veelal leeg-liggende ter rein in feite veel beter gebruikt zou kunnen worden, wanneer er eens redelijk gepraat zou worden. Wethouder De Boer (arbeid, sport) zegde de heer N u y e n s een verdeling van de kosten voor de nieuwe sportvelden toe, had vertrouwen in een voortgezette ver huur door de N.S. en zegde de heer Marks graag toe, om het ongebruikte HBS- terrein nog eens ter sprake te brengen. Inmiddels liet hij zich ontglippen, dat er geen sprake van is, dat dit veld zelfs maar voor 50 percent gebruikt wordt: het is beslist minder. Het feit, dat er achter elkaar een hele zomeravondcompetitie op dit veld is uit gevochten, heeft de staat van dit HBS- terrein geen goed gedaan; zo ging hij verder en de heer Van Leusen bor duurde nog even voort op de HBS-grasmat met een plotseling voorstel om de Rijks- HBS maar meteen om te zetten in een gemeentelijke. Hetgeen enkele historische gesprekjes opwierp en de heer Van Leusen meende ditkeer ernstig dat het heel nuttig zou zijn, deze ganse affaire eens diepgaand in studie te nemen. „Het is niet al te best, dat een Rijksinstelling zich in een gemeente dringt, terwijl die gemeente alleen maar voor het onderhoud van het sportveld mag zorgen en er verder geen zeggenschap op heeft, waarnaast zo'n Rijks HBS zich niet onderwerpt aan ge meenschappelijke mogelijkheden". Wethouder De Boer nam de hand schoen volgaarne op: er moet een beleid te voeren zijn, waarin de totale school- opbouw - in gemeentelijke kring - discus- siabel is. Er moet bovendien in een stad als Velsen, waar een verantwoord eigen schoolapparaat is en niettemin een Rijks- HBS een andere weg te vinden zijn dan de historisch gegroeide. Hij hoopte de „vesting" die ligt op de weg naar het departement te kunnen nemen en dacht terloops ook nog even aan een middel bare meisjesschool, waarbij de wethouder duidelijk liet uitkomen, dat de huidige situatie hem allesbehalve bevredigde. Na de communistische interpellatie was de agenda snel afgehandeld: enige benoe mingen zijn bij hamerslag goedgekeurd en de geloofsbrieven van de heer Dek kers als opvolger van mevrouw K*1 i m p in de P.v.d.A.-factie werden in orde be vonden. De voorzitter kon tegen elven de zitting sluiten. Propaganda-feestavond van „Volksonderwijs" De afdeling Heemskerk van de vereni ging „Volksonderwijs" houdt op zaterdag 29 maart in zaal Dam de jaarlijkse pro- paganda-feestavond. Deze avond zal wor den verzorgd door leerlingen van de open bare lagere school onder leiding van de heer J. van der Laan. Tevens zal een spreker worden uitgeno digd. Hengelaars gaan klaverjassen Ter versteviging van de onderlinge band houdt de Beverwij kse hengelsportvereni ging „De IJmond Vissers" op zaterdag 20 maart voor haar leden een klaverjasdrive in hotel „Parkzicht". Prijzen van dinsdag Heilbot 3.70—3.20, gr. tong 3.40—3.20, grm. tong 3.50—3.20, kim. tong 3.50—3.30, kl. tong I 3.20-3, kl. tong II 2.90-2.80. tarbot I 3.10—2.90 per kg. Tarbot II 130, tarbot IV 100—47, schartong 44, gr. schol 2827, grm. schol 37 32, kim. schol 46 45, kl. schol I 4443, kl. schol II 4116, schar 30 8, bot 12.50—8, v. haring 2711, makreel 2510, gr. schelvis 46—37, grm. schelvis 4636, kim. schelvis 4838, kl. schelvis I 4837, kl. schelvis II 36—13, wijting 308, gr. gul 4032, mid. gul 35 30, kl. gul 2719, kl. leng 2725, kl. haai 35, ham 9251, kl. wolf 43, poontjes 35 29, lommen 24, kl. koolvis zw. 1714.50, kl. koolvis wit 27—26 p. 50 kg. Gr. kabeljauw 25292, gr. koolvis zw. 5041, gr. koolvis wit 6766, gr. leng 6256, gr. wolf 88 per 125 kg. Aanvoer van dinsdag 134 kisten tong en tarbot, 8 k. heilbot, 5 k. tongschar en schartong, 310 k. schol, 50 k. schar, 45 k. bot, 2550 k. haring, 275 k. makreel, 560 k. schelvis, 605 k. wijting, 260 k. kabeljauw en gul, 25 k. leng, 5 k. haai, 3 k. ham, 10 k. wolf, 15 k. poon, 285 k. koolvis en 25 k. diversen Totaal 5170 kisten vis. Besommingen van dinsdag IJM 32 Elie 22.680, IJM 15 Emma 33.980, SCH 55 26.360, VL 199 11.100, VL 197 f 8940, VL 97 f 8820, KW 141 rest 410, KW 37 5480, HD 79 14.240. ADVERTENTIE Uw kostuum binnen 1 dag gereed zonder prijsverhoging OLD CLOTHES NEW KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Tussen de zjjkanalen B en C en be oosten Buitenhuizen zjjn draglines aan de slag gegaan met een „zwaar karwei": het afgraven van enige baggerdepots van de Rijkswaterstaat. Het gaat hier om grote hoeveelheden baggergrond, die uit het Noordzeekanaal is gekomen en die thans dienstbaar wordt gemaakt als grond voor stadsaanleg onder meer in Voorburg. Bij het graven van het Noordzeekanaal zijn de dijken met opzet verder van het kanaalprofiel af gelegd dan strikt nood zakelijk was direct langs de oever loopt een „golfdam", die gemakkelijk te ver plaatsen is om toekomstige verbredin gen mogelijk te maken en bovendien op slagplaatsen open te houden voor de bag gerspecie, die uit het kanaal komt. De kanaaldijk, die bijvoorbeeld langs de weg VelsenAmsterdam (Rijksweg 6) loopt, laat een brede strook rijksgrond vrij, die tussen de zij kanalen B en C en ten oosten van het veer bij Buitenhuizen deels in gebruik is als baggerdepot. Deze grond is thans verkocht: gedeelte lijk, wat de voorraad tussen de kanalen betreft, aan de Ouderkerkse aannemer De Haan, die er in Voorburg grond voor de woningbouw mee ophoogt, deels aan de Amsterdamse aannemer De Graaf, die er een ongeveer gelijke bestemming voor heeft gevonden. Tijdens de algemene ledenvergadering die gisteravond door de Vereniging voor Nijverheidsonderwijs in Kennemerland werd gehouden, is naar aanleiding van het feit, dat de vergadering het bestuur mach tigde tot het sluiten van een geldlening, de aandacht bepaald bij de plannen tot uitbreiding der Nijverheidsschool te IJmuiden. De voorzitter der vergadering ir. E. F. Peltzer, gewaagde van een „lang dradige geschiedenis", we "-over nog steeds niets definitiefs is me" te delen. De plannen om ten noorden van het Noord zeekanaal te komen tot het stichten van een dépendance-schoot dit voornemen is reeds in de gemeenteraad van Bever wijk in behandeling geweest waren ook nog moeilijk te verwezenlijken. „De tal loze ambtelijke instanties, die voor het oprichten van een onderwijsinstelling moeten worden gepasseerd maken het niet mogelijk de totstandkoming op korte ter mijn te doen plaatshebben, waarnaast ook nog de financiële zijde het geval tot een uiterst moeilijke zaak bestempelt" zo stel de hij vast. De geldlening van f 300.000 waaraan het rijk nog zijn goedkeuring zal moeten hechten, zal voor de uitbreiding of voor de oprichting der dépendance worden be stemd. TJit' het jaarverslag over 1957 van de Vereniging voor Nijverheidsonderwijs in Kehnemerland werd onder andere van het volgende melding gemaakt: Op 1 januari 1957 waren in Velsen 466 leerlingen inge schreven en op 31 december 1957 volgden 464 leerlingen de cursussen aan het Bri- nioplein. Van de 166 leerlingen, die in het afgelopen jaar aan een eindexamen deel namen, behaalden 144 candidaten een di ploma, te weten 41 voor machine-bank- werken, 30 voor electro, 17 voor fijnme taal, 27 voor timmeren, 4 voor schilderen, 7 voor san. mont., 15 voor automonteur, in totaal moesten 25 kandidaten worden afgewezen. Door de opening van de r.k. Lagere Technische school te Beverwijk was het aantal nieuwe leerlingen in augus tus geringer dan de voorgaande jaren. In totaal werden 199 cursisten ingeschreven. Het aantal leerlingen voor de avondcursus bedroeg op 1 januari 242 en op 31 decem ber 238. Intotaal behaalden op 31 maart 1957 56 leerlingen het einddiploma. Voor de nieuwe cursus gaven zich 78 DE EERSTE INTERPELLANT sinds tij den in Velsens gemeenteraad was gisteren de heer Th. Kruisman, voorzitter van de C.P.N.-fractie, die de werkloosheid als onderwerp had gekozen. Hjj begon met een opmerking, dat het geheimhouden der districtscijfers over de werkloosheid zou wijzen op een „bewerken" dezer cijfers, waarop de raad grommend om „bewijzen!" vroeg. In zijn antwoord Het de heer C. P. J. Maas duidelijk uitkomen, dat de werk loosheidscijfers in Velsen bijzonder mee vallen. Zijn betoog fundeerde de heer Kruis man op diverse krantenknipsels; hij haal de de woningnoodcijfers er bij, pleitte voor werkverruiming en verzocht de raad bij de regering op deze noodzakelijkheden aan te dringen en het college om maatregelen te nemen tot werkverruiming. Wethouder Maas kreeg het weerwoord: de insinuaties over cijferverdraaiing liet hij voor rekening van de interpellant en de nationale bespiegelingen eveneens. Plaatse lijk liggen de cijfers zo: 241 werkloozen, waarvan 54 bouwvakkers, 29 metaalbewer kers, 31 visserijarbeiders, 80 losse arbeiders en 47 in de overige vakken. Visserjj Binnenkort is er door het opnieuw uit varen van in survey liggende trawlers en de haringvloot, alsmede van verschillende seizoensinvloeden een vermindering te verwachten, zo vertelde hij verder. Percentsgewijs is de Velsense werkloos heid l,3°/o en hij betoogde, dat de heer Kruisman het eenvoudig niet kan menen, dat „men" een arbeidsreserve wel goed vindt: wie de ellende uit de crisis jaren heeft gekend, zal deze argumentatie onmiddellijk van de hand wijzen. De vraag naar arbeidskrachten is in Vel sen nog altijd groot: 432 mensen in totaal, ofwel haast het dubbele van het aanbod. De differentiatie wijst uit, dat de meesten gezocht worden in de metaalnijverheid, zo wel geschoolde ais ongeschoolde, waarbij voorgesteld moet worden, dat niet alle aan geboden arbeiders aan de strenge selectie- eisen kunnen voldoen. Laag De werkloosheid in Velsen is dus relatief zeer laag, zei de wethouder en hij kon daar slechts tevreden over zijn. Op de vraag, welke maatregelen het col lege kan en zal nemen, merkte de heer Maas op, dat er andere gebieden eerder in aanmerking komen voor subsidies ter bestrijding van de werkloosheid; mocht het in Velsen onverhoopt ooit ook zover komen, dan zal er uiteraard een beroep op de over heid worden gedaan. „Zelfvoldaan" De heer Kruisman hield vol, dat men niet zelfvoldaan moet zijn: de werklozen moeten aan de slag hoe dan ook en hij be streed de mening, van bepaalde werk geverszijde, dat de normalisatie van de ar beidsmarkt haar goede zijde heeft voor de loonsituatie. Woord en wederwoord Het werd een algemeen gesprek: de heer Van Os v. d. Abeelen (Arbeid) ging tegen de C.P.N. in op politieke gronden en verweet zijn communistische opponent „agitatie en het wegvagen van een rede lijke gespreksgrond". Hij eindigde met de opmerking, dat alleen te hopen is, dat de ongewilde slachtoffers van de werkloos heid zo goed mogelijk geholpen worden. „Begrijp toch, dat Velsen alles doet om huizen en scholen los te branden" voegde de wethouder hier tenslotte voor de communistische fractiepraeses aan toe: „en dat de kwestie der werkverruiming ook onze directe belangstelling dag-in dag-uit heeft". leerlingen voor de A-afdeling en 71 leer lingen voor de B-afdeling op. Teneinde het leerplan aan te passen aan de nieuwe richtlijnen moesten meer lessen Algemeen Vormend Onderwijs worden ge geven. In verband hiermede werd per 23 september benoemd de heer C. Koeman,on derwijzer aan de Prof. van der Leeuw- school te IJmuiden. Tevens werden 8 les tijden opgedragen aan de heer H. L. van Karsbergen te Heemstede. Tot leraar Bouwkundig Tekenen werd benoemd de heer H. C. Smit, leraar aan de ambachtschool te Steenwijk. Door het vertrek van ds. S. de Roest werd benoemd tot leraar Godsdienst-onder wijs de heer W. Ph. Leenman te Velsen- noord. In verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd moest de heer G. S. K. Blaauw zijn bestuursfunctie neer leggen. De vergadering koos bij accla matie de heren W. Bakker en A. Stoel in zijn plaats. De netto-kosten hebben in 1957 bedragen voor de dagschool f 459.349,99, voor de avondschool 28.413,37 en voor de VUTO- cursus 6.687,70. Voor 1959 werd respectievelijk hiervoor begroot f 499.750.-, f 30.845.- en 7.800.-. Hierdoor komt voor Rijkswaterstaat weer een nieuwe mogelijkheid vrij, om baggerspecie te storten. Naar wij vernemen is de memorie van antwoord van minister Struycken over de bestuurlijke indeling van de IJmond op komst. Het is moeilijk te zeggen, wanneer deze belangrijke aangelegenheid ter sprake komt. Welingelichte kringen nemen aan, dat dit niet meer voor het Paas-reces van de Tweede Kamer zal kunnen gebeuren, maar pas over ongeveer 2 maanden. Uit deze mededeling blijkt, dat de mi nister ondanks de vele tegenstellingen, die er aangaande de bestuurlijke constellatie van de IJmond bestaan, deze aangelegen heid niet heeft teruggenomen, maar prijs stelt op een uitspraak van de Staten- Generaal. De Nederlandse Handel-Vereniging in Naarden zal, ter herdenking van het feit, dat tweehonderd jaar geleden Georg Friedrich Handel overleed, in het najaar een aantal belangrijke concerten geven in Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Haarlem, zo goed als zeker ook in de Grote Kerk te Naarden en dan tevens nog in enkele andere Nederlandse steden. Er zullen verscheidene grote koorwerken van Handel worden uitgevoerd, met als hoogtepunt wellicht het magistrale werk „Israël in Egypte", dat niet minder dan zevenentwintig grote koren bevat, waarvan de meeste zogenaamde dubbele achtstem mige koren zijn. Hierin zullen drie ver enigingen, die alle onder leiding van de Hilversumse dirigent Jack P. Loorij staan, optreden, te weten de Nederlandse Han del-Vereniging in Naarden, de koninklijke liedertafel „Zang en Vriedschap" in Haar lem en de Utrechtse Oratorium-Vereni ging, optreden. Hierdoor krijgt men voor „Israël in Egypte" de beschikking over een koor van ongeveer driehonderdvijftig zangers en zangeressen. Verder denkt men aan uit voeringen van „Judas Maccabeus", de „Messias", „Jephta" en „Samson". De uit voeringen zullen over het gehele seizoen 1958-'59 worden verdeeld. Intussen is aan de provincie Noordholland reeds een bij zondere subsidie voor deze herdenking gevraagd. De voorwedstrijden van het damtoernooi Kennemerland zijn op enkele afgebroken partijen na in de hoofdklasse bijna ten ein de De volgende spelers zullen in de eerste week van april elkaar bestrijden om de damtitel van Kennemerland te veroveren: H. Schuringa (HDC), Abe de Jong ('t Oos ten), H. v. d. Vossen ('t Oosten), Theo Tiel rooy (DCIJ), H. Belien (St. Bavo) en H. Berk ('t Oosten). Dan hebben J. Draayer en J. Warmerdam elk 8 punten en als de voorzitter van de Haarlemse Damclub, J. H. Meure, zijn af gebroken partij van J. van Straten wint dan zullen Draayer, Warmerdam en Meure om twee plaatsen in de finale spelen. In de eerste klasse hebben zich in de finale geplaatst: J. ter Haak (KNC), P. Ve- nema, J. Belien, C. Belien (allen St. Bavo) en A. Masteling (VKD). In de eerste klasse A zullen de heren J. Oorthuis, L. v. d. Werf en F. Langeveld de strijd tegen elkaar moeten opnemen om één plaats in de finale voor de eerste klasse te veroveren. De uitslagen van de laatste ronde luiden: H. Willemse—N. Blom 2—0, A. Douma—J. Warmerdam 11, Abe de JongJ. Bus 11, G. PostmaH. Willemse 11, L. van SteenbergenH. Schuringa 11, J. Bus— W. v. Leuffen 02, J. van StratenJ. Draayer 11, L. VisserL. Fopma 11, Th. v. Wort—Th. Bot 1—1, M. Bosma—A. Masteling 20, J. ter HaakH. Mast 11, A. v. LeuffenF. Ipenburg 20, Theo Tiel rooy—N. Blom 2—0, H. Vossen—G. Zeeuwe 20, H. WillemseG. Schelfhout 11, J. MeureJ. van Straten afgebr., J. Draayer L. Visser 20, L. FopmaA. Douma 02, W. van LeuffenAbe de Jong 02, J. Bus W. v. Wort 11 en H. G. TeunissenL. van Steenbergen 11. Eerste klasse: P. KnopperJ. Belien 02, Th. Bot—P. Venema 02, H. Noble Th. v. Wort 11, A. MastelingG. Belien 11, C. DrayerA. v. Leuffen 11 en F. IpenburgA. Smit 02. Tweede klasse: G. ter WolbeekA. v. Sabben 0-2, C. v. DoesI. Risseeuw 1-1 en H. Diemei—J. Ovaa 20. De eindstanden van de hoofdklasse lui den in Groep A: na zes partijen: H. Schu ringa 9, Abe de Jong 8, J. Bus 7, W. v. Leuffen 6, W. v. Wort 5, H. Teunissen 4 en L. v. Steenbergen 3 punten. Groep B: J. Draayer 8, J. Warmerdam 8, A. Douma 7, Meure 6 (uit 5), L. Visser 4, J. van Straten 4 (uit 4) en L. Fopma 2 pun ten (uit 5). Groep C: H. Vossen en Theo Tielrooy 9, G. Postma 8, H. Willemse 6, E. Schelfhout 5, N. Blom 3 en G. Zeeuwe 2 punten. Eindstanden le klasse Groep A: J. ter Haak 11, J. Oorthuis, L. v. d. Werf en F. Langveld 6, W. Persoon en A. Mast 5 en A. Kroes 3 punten. Op vrijdag 28 maart zal de directeur van het bedrijf voor openbare werken te Velsen ir. D. N. Dammers op uitnodiging van het comité Velsen-Noord van de Vel- ser Gemeenschap een openbare inleiding houden over het uitbreidingsplan Velsen- Noord. Deze avond is voor iedereen toe gankelijk. Groep B: P. Venema en J. Belien 9, Th. Bot, H. le Noble en P. Knopper 6, Th. v. Wort 5 en J. Post 1 punt. Groep C.: C. Belien 11, A. Masteling 8, C. Drayer en M. Bosma 6, F. v. Leuffen en A. Smit 5 en F. Ipenburg 1 punt. In de tweede klasse is het toernooi op twee ronden na geëindigd. De stand in deze groep luidt: A. v. Sabben H. Diemei R. Mulder J. Ovaa I. Risseeuw 6 11 6 10 6 8 6 8 6 6 Th. Sassen J. Schuiten C. v. d. Does G. ter Wolbeek 6 In de competitie van dammers, die geen lid van een club zijn, heeft A. v. d. Geest met 9 punten uit 5 partijen de leiding. (Shows, snufjes en alles wat /erder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) De show van Ferry Offerman, die dezer dagen in het Victoriahotel te Amsterdam gehouden werd, toonde vooral in de en sembles: japon met jasje, aardige varia ties. De japon was aan de hals vaak hoog- opgesneden en vulde daarmee de lage uit wijkende kraag van het jasje. De ruimte van de rug werd door een strakke band op heuphoogte bijeengenomen of door een lint bijeengeregen, waardoor er een bol lend effect werd bereikt. Ook de japons vertoonden deze zelfde neiging en gaven hiermee een onderbreking aan de ligne flou, die geen enkele accentuering toe laat. Al was de taille niet rechtstreeks aan gegeven toch werd door een strik, drape rie of vernuftige plooi een licht accent op die plaats gelegd. De wijduitstaande zo merjurkjes met bijpassende petticoat en de strandensembles met losse overslaan de rok over het broekje met rechte pijp jes, waren vlot en bijzonder te apprecië ren. De taille zat op de normale plaats, de vierkante halslijn of de van voren hoog- opgesneden hals, die naar achteren laag uitliep was flatteus en de stoffen waren mooi van dessin en kleurstelling. Dat laat ste konden we ook van de deux pièces zeg gen, die vaak in een zachte pasteltint uit gevoerd waren, waardoor de verwerking nog meer tot haar recht kwam, zoals bij een turkoise japon met een witte stiksel garnering. Ook de robe manteau ontbrak niet in de collectie en vertoonde als aar dige afwisseling nu eens een sluiting van drie knopen en een ruime rug, die door een dwarsnaad bijeen was genomen. De losafhangende of rond afgesneden panden over een strakke rok bij de imprimé ja ponnen bekoorden maar matig. Groter succes oogstten de cocktail- en avondja ponnen met een duidelijk aangegeven tail- lelijn en een feestelijk wijde rok. De hoe den waren groot met wijde rand en vaak van dezelfde stof als de japon en gaven aan de draagster nog meer elegance. Katy

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11