Panda in het Wilde Westen Euromarkt dwingt tot concentratie van aantal middelgrote vennootschappen Ruime geldmarkt, gedaalde circulatie, banksaldo met surplus van f 100 milj. Afnemende vorst V Weekstaat Nederlandsche Bank Wereldnieuws ió het zo Warmte WOENSDAG 12 MAART 1958 2 Rede van prof. Van den Brink te Enschedé „Speel geen schuilevinkje voor verschuivingen" Cyanamid-Ketjen n.v. te Amsterdam opgericht Nederlandse activiteit in Venezuela; nieuwe n.v. opgericht AIME 15 pet. dividend, 25 pet. aandelenuitkering Onveranderd dividend van Slavenburg's Bank Dividendvoorstel Oemma-partij blijft aan de regering in Soedan Wereld wordt te gezond om genieën te kunnen kweken Keerzijde van de strijd tegen ziekteverwekkers Schatkistpapier Communistisch internatio naal maandblad op komst Twee gewonden bij ongeluk met Sabena-helicopter I t Us pap... J N VJ VOOR HET DEPARTEMENT ENSCHEDé van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft prof. dr. J. R. M. van den Brink, directeur van de Amsterdamsche Bank n.v., oud-minister van Economische Zaken, een rede gehouden over „concentratie van bedrijven en Euromarkt". Prof. Van den Brink noemde het vaststaand, dat de concurrentie op de Nederlandse markt sterker zal worden, dat het Nederlandse kostenniveau als gevolg van de verdragsbepalingen enige stijging zal ondergaan en dat geleidelijk enige nieuwe exportmogelijkheden zullen worden geopend. Terzake van het kostenniveau zei prof. Van den Brink dat Nederland concurrerend is. Maar de kostenstructuur der Nederlandse ondernemingen, welke in sterke mate samenhangt met de omvang der produktie-eenheden, speelt bij de bepaling van de kostprijs der produkten een belangrijke rol. Het is een bekend feit, dat in bepaalde bedrijfstakken ten onzent de middelgrote- en kleinere onder nemingen als produktie-eenheden overheersend zijn. Deze ondernemingen hebben in vele gevallen een te beperkte omvang om op korte termijn het optimale kostprijs niveau te bereiken. Eeuwenlang lag de kracht van het Nederlandse bedrijfsleven in het overwegend familiale karakter van de onderneming. De familieband en de familietraditie vormden belangrijke bindende en drijvende krachten voor ons be drijfsleven. De moderne economische dynamiek heeft tot gevolg, dat het familie karakter van een groot deel van het Nederlandse bedrijfsleven thans in sommige gevallen een overwegend negatieve factor dreigt te worden, indien althans de bakens niet tijdig worden verzet. best mogelijke oplossing moeten worden gezocht. Met mijn inleiding werd slechts beoogd de ondernemers, die binnen af zienbare tijd onder druk van de omstan digheden voor belangrijke beleidsbeslis singen worden gesteld, behulpzaam te zijn bij het doen van een verantwoorde keuze. De slechts mogelijke politiek, indien be langrijke verschuivingen plaatsvinden in het milieu, waarbinnen de onderneming werkt, is namelijk schuilevinkje te spelen voor deze verschuivingen. Het is daarom nodig de komende problematiek zo scherp mogelijk te analyseren en de consequen ties van de te nemen beslissing, hoe deze overigens ook mag uitvallen, zo goed mogelijk onder ogen te ziefc. Het is daar bij zaak zoveel mogelijk van de positieve waarden, welke in het familiekarakter der besloten vennootschap zijn gelegen, te be houden, maar daarnaast op rationele wijze te reageren op de nieuwe omstandig heden". De spreker vroeg zich af, of de leiding va*n een aantal middelgrote en kleinere besloten vennootschappen met overwegend familiekarakter door de omstandigheden niet wordt gedwongen de zelfstandigheid en onafhankelijke zeggenschap prijs te geven. Met het oog op een optimale kostenstructuur zijn nauwere en blijvende vormen van samenwerking vereist, waar van de fusie van ondernemingen de meest vergaande, maar tevens de enige blijvend doeltreffende is. Hierbij wordt vooral ge dacht aan een fusie van verscheidene middelgrote of kleinere bedrijven, meestal zogenaamde besloten vennootschappen, welke in dezelfde bedrijfstak werkzaam zijn en waarbij in de fusiestructuur niet van een overwicht van een van de deel nemers sprake is. De voordelen van een dergelijke fusie zijn evident, aldus prof. Van den Brink. Produktie-eenheden, welke in de natio nale economie wellicht een bedenkelijke beperking van de mededinging met. zich mede brachten, zijn in het nieuwe Euro- markt-verband in de meeste gevallen niet meer dan een van de vele marktpartijen, welke niet in staat zijn een dominerende positie op de markt in te nemen. Dit be tekent, dat de overheid tegenover de hier bedoelde vormen van bedrijfsconcentratie uit welbegrepen Nederlands belang een positieve houding zal moeten aannemen Bedrijfsconcentraties, welke beogen een optimale kostenstructuur voor de nieuwe grotere produktie-eenheden te verwerven, moeten worden toegejuicht, daar zij on misbaar zijn voor de dringend noodzake lijke versteviging van onze concurrentie positie op de komende Europese markt. Prof. Van de Brink besprak vervolgens twee methoden van fusie de op richting van een holdingmaatschappij, die de aandelen der funsionerenden overneemt tegen uitgifte van haar eigen aandelen; vervolgens de inbreng van alle activa en passiva der fusionerenden in een nieuwe werkmaatschappij tegen afgifte van haar aandelen. Geen schuilevinkje Prof. Van den Brink besloot zijn rede als volgt: „Ieder geval van fusie heeft een eigen karakter en telkens zal de Op 5 maart 1958 is de acte van oprichting verleden van de n.v. Cyanamid-Ketjen n.v. Het maatschappelijke kapitaal der nieuwe vennootschap bedraagt 40 miljoen. Op richters zijn American Cyanamid Company ie New York en Koninklijke Zwavelzuur- fabrieken voorheen Ketjen n.v. te Amster dam, die elk voor een gelijk bedrag heb ben deelgenomen. De directie zal worden gevoerd door de Koninklijke Zwavelzuur- fabrieken voorheen Ketjen n.v. De directie van Ketjen deelt mede dat het in de bedoe ling ligt spoedig tot volstorting van het ge plaatste kapitaal ad 8.000.000 over te gaan. Naast het terrein van Ketjen bevindt zich in aanbouw een nieuwe fabriek voor de vervaardiging van een platina-kataly- sator voor de olieindustrie. Deze fabriek zal geleid worden door Ketjen en zal de eerste activiteit van de nieuwe vennoot schap zijn. Het oprichten van de nieuwe vennoot schap is een onderdeel van de nieuwe in ternationale politiek van American Cyana mid Company. De bestaande katalysator- fabrieken bij Ketjen zijn ten dele gebouwd in licentie van American Cyanamid Com pany, waartegenover deze vennootschap dus nu daadwerkelijk in de produktie bui ten Amerika deelneemt. Aan deze gewij zigde politiek ligt mede ten grondslag de instelling van de gemeenschappelijke Euro pese markt. De sterke industriële ontwikkeling, die de laatste jaren in Venezuela is waar te nemen, heeft enkele Nederlandse, Antil liaanse en Venezolaanse ondernemingen doen besluiten, om in onderlinge samen werking tot de oprichting van een in Vene zuela te vestigen maatschappij over te gaan. De hierbij betrokken ondernemin gen zijn: n.v. Werkspoor - Amsterdam (Verenigde Machinefabriek), n.v. Moto renfabriek Thomassen - De Steeg, Comp. Anon. Venezolana de Trabajos Publicos „Vetrap", dochtermaatschappij van de Kon. Ned. Maatschappij voor Havenweg ken n.v. - Caracas en de Prospero Baiz and Co. Inc. - Curaqao. De nieuwe maatschappij kreeg de naam „Secosca" (Servicios Mecanicos c.a.) Reeds werden een terrein, gelegen aan het meer nabij Maracaïbo, alsmede een fabrieksgebouw met kraan- en magazijn faciliteiten, aangekocht. De vier oprichters zijn voor gelijke de len partners. Hun inbreng bestaat geheel uit geldmiddelen, niet uit materiaal. Over de grootte van het kapitaal kan op dit ogenblik nog niets gezegd worden. De directie der n.v. AIME-Amsterdam deelt mede, dat in de op 7 maart met com missarissen gehouden vergadering werd besloten in de eerstvolgende jaarvergade ring aan de aandeelhouders voor te stellen uit de winst over het boekjaar 1957 een dividend van 15 °/o in contanten (v. j. 15 °/o) uit te keren. Mede in verband met de gunstige resul taten over genoemd boekjaar zal boven dien worden overgegaan tot uitkering van 25 °/o in aandelen in het kader van de Wet op de Herkapitalisatie 1957, terwijl ter voldoening van de over deze uitkering in aandelen verschuldigde belasting een aanvullend dividend in contanten van 614 gedeclareerd zal worden. Directie en commissarissen Vhn Sla- venburg's Bank n.v. zullen aan de alge mene vergadering van aandeelhouders voorstellen over 1957 een dividend van 7 pet. uit te keren (onv). De winst over 1957 is hoger dan over 1956. Commissarissen en directie van de n.v Ingenieursbureau voor Bouwnijverheid te Oegstgeest zullen aan de op 26 maart 1958 te houden algemene vergadering van aan deelhouders voorstellen het dividend over 1957 te bepalen op 12 pet. (in 1956 10, pet.). KHARTOEM (AFP-UP) Soedan heeft zich in de algemene verkiezingen uitge sproken voor een politiek van onafhanke lijkheid tegenover Egypte. De naar onaf hankelijkheid strevende Oemma-partij van de westers-gezinde premier Abdoel- lah Khalil legde beslag op 68 van de 173 zetels. De nationalistische uniepartij kreeg 45 zetels, de democratische volkspartij 31, de zuidelijke liberalen 20, de zuidelijke federale 1, het anti-imperialistische front 1 en de zuidelijke onafhankelijken 16. Van alle gekozenen geldt slechts een als uitgesproken communistischgezind. Premier Kahlil hoopt de oude regerings coalitie te kunnen herstellen, hoewel ze ven ministers uit zijn oude regering niet werden herkozen. Over het geheel zijn de politieke verhoudingen door deze verkie zingen, de eerste sinds het uitroepen van de onafhankelijkheid op 1 januari 1956, niet gewijzigd. ADVERTENTIE niet van VERS te onderscheiden LOS ANGELES (AFP) De grote vor deringen die de wetenschap in de strijd tegen de ziekte maakt, zal ongetwijfeld het aantal genieën dat de wereld voortbrengt doen verminderen. Wellicht zullen er op den duur geen genieën meer geboren wor den. Tot deze slotsom is dr. Green Ermy- tage, een vroegere voorzitter van het ko ninklijke Britse genootschap voor de ge neeskunde gekomen. In een vraaggesprek in Los Angeles verklaarde hij dat het vast staat dat gebrekkigheid of minderwaardig heid van de ouders een van de belangrijk ste factoren voor de geboorte van een genie is. Uit uitgebreide studies trekt dr. Ermy- tage voorts de slotsom dat vrijwel alle genieën die de wereld gekend heeft, ver slaafd waren aan alcohol of verdovende middelen of dat zij tuberculeus of geeste lijk gestoord waren. De meeste genieën waren klein van stuk en ziekelijk. Vrijwel nooit heeft een genie een geniale zoon gekregen. Huwelijken van genieën met geniale vrouwen zijn niet bekend, aldus dr Ermytage. (UP) Dr. Green Ermytage, een specia list op het gebied van verloskunde, hield op het elfde tweejaarlijkse congres van de internationale vereniging van geneesheren een lezing over „de paradox van het genie' Genieën die leden aan t.b.c. hebben vol gens hem een half jaar voor hun dood hun beste werk voortgebracht. Over het ont breken van vrouwelijke genieën zei hij tijdens een voorbeschouwing van zijn lezing: Vrouwen hebben maar één soort scheppend genie: kinderen krijgen. Hoe bijzonder ruim de banken in hun middelen zitten en hoe gerechtvaardigd de verlaging van daggeld tot 2% percent is geweest, blijkt zeer duidelijk uit de week staat van de Nederlandsche Bank, die voor de banken een saldo aanwijst van niet minder dan 344 miljoen (vorige week 169 miljoen), hetgeen ruim 100 miljoen is boven het verplichte gemiddelde, dat op ongeveer 240 miljoen mag worden ge schat. Vandaar dat men in kringen van de geldmarkt een verdere verlaging van het daggeldtarief tot 2V2 percent lang niet onmogelijk acht. De banken hebben hun middelen deze week ontvangen deels van de staat en deels uit hoofde van a«n de circulatie ontnomen bankbiljetten. Het sal do van het rijk immers is met 76 miljoen verminderd tot 558 miljoen. De schatkist heeft promessen moeten aflossen ad 156 miljoen en tevens voor promessen moeten storten 78 miljoen, dus per saldo ƒ78 miljoen op tafel moeten leggen. Kennelijk is het overige betalingsverkeer in evenwicht gebleven. Dat bankbiljetten uit de circulatie zouden terugvloeien viel te verwachten. De daling van 94 miljoen mag normaal worden geacht. Toch is de circulatie nog juist boven de 4 miljard. Men vermoedt dat de stijging van de bil- jettenomloop op de weekstaat van 3 maart met 167 miljoen verband houdt met de betaling door het rijk aan de boeren van de melkgarantie, waarmee ongeveer f 175 miljoen is gemoeid. De belastingontvang sten hebben thans weinig invloed op het saldo van het rijk, aangezien slechts wei nig kohierbelastingen in deze tijd van het jaar binnenkomen. De geldruimte heeft er toe geleid dat de banken ruim 11 mil joen aan dure voorschotten aflosten, waar mee deze gezakt zijn tot het vrij normale peil van f 23,5 miljoen. De verandering van de netto deviezen reserve mag in feite geen naam hebben. Terwijl de goudvoorraad onveranderd bleef, viel een kleine vermindering van ongeveer f 5 miljoen in het gewone devie- zenbezit te constateren. Echter is de con- vertibele valuta weer vrij aardig verbe terd en wel van 1057 tot 1095 miljoen. Zwakke valuta is dus afgevloeid (ponden of marken), sterke valuta (dollars) is er bij gekomen. Hoewel men dit een gunstig teken acht weet men bij voorbaat dat volgende week het convertibele bezit een stuk lager zal worden, aangezien op 14 maart de verre kening van de E.B.U. geschiedt. Over fe bruari hadden wij een tekort van 180 mil joen, waarvan 75 percent in goud of dol lars moet worden voldaan. Dientengevol ge zal voor ongeveer 130 miljoen aan con vertibele valuta wederom verdwijnen. Toch blijft er een kwaliteitsverbetering in zitten uit hoofde van de resterende 25 per cent, die voortkomen uit de dollars welke de Koninklijke Olie aan de centrale bank heeft geleverd in ruil voor ponden. Ook de afgelopen vierentwintig uur handhaafde zich het winterse weer in enige neerslag verwacht worden in de vorm van .natte sneeuw, ijzel of regen, en West-Europa. In de meeste landen kwam een stijging van temperatuur. De komen- opnieuw matige en hier en daar strenge vorst voor. Zelfs in Italië, Zuid-Frankrijk en Spanje daalde de temperatuur tot be neden het vriespunt. In ons land ging de afkoeling weer met mist en rijpvorming gepaard. Intussen zijn er enkele belang rijke veranderingen in de luchtdrukver deling opgetreden. Een depressie die ten zuiden van IJsland tot ontwikkeling kwam, nam in omvang en diepte toe en verplaatste zich langzaam in de richting van de Britse eilanden. Het frontenstelsel ervan bereikte de Ierse Zee, wat met natte sneeuw en enige regen gepaard gaat. Ach ter het front is de lucht van maritieme oorsprong en zijn de temperaturen aan zienlijk hoger dan in de continentale lucht g^usse! aan de voorzijde van het front. De depressie volgt nog een zuidooste lijke koers, maar het laat zich aanzien, dat zij het weer in ons land de komende 36 uur gaat beïnvloeden. De wind draait daarbij eerst naar zuid-oostelijke rich- de nacht zal echter nog plaatsen vorst voorkomen. op de meeste WEERRAPPORTEN Temperaturenbuiten en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. f- M ao iSg sb 0) u V c cS Donderdag 13 maart Zon op 7.01 uur, onder 18.40 uur. Maan op 3.05 uur, onder 11.53 uur. Maanstanden 12 maart 11."8 uur laatste kwartier. 20 maart 10.50 uur nieuwe maan. 28 maart 12.18 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 13 maart Hoog water 9.41 en 22.25 uur. Laag water 4.51 en 17.30 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is Helsinki sneeuw zzo -5 6 Stockholm sneeuw wnw -8 7 Oslo onbewolkt n -12 0 Kopenhagen zwaar bew. wnw -9 6 Aberdeen onbewolkt windst. -4 0 Londen onbewolkt windst. -4 0 Amsterdam onbewolkt windst. -5 0 Brussel zwaar bew. w -1 0 Luxemburg sneeuw wzw -7 0 Parijs onbewolkt w -5 0,1 Bordeaux zwaar bew. windst. -2 2 Grenoble geheel bew. n -2 1 Nice onbewolkt wzw 4 0 Berlijn sneeuw wnw -3 0,1 Frankfort zwaar bew. wnw -4 0 München geheel bew. w -6 4 Zürich zwaar bew. windst.-10 2 Genève zwaar bew zw -5 0 Locarno half bew. no 2 2 Wenen onweer Aw -3 140 Innsbruck driftsneeuw wzw -5 3 Rome sneeuw wnw 4 32 Ajaccio zwaar bew. nw 6 1 Madrid onbewolkt windst. -3 0 Mallorca onbewolkt w 6 40 Algiers zwaar bew. zw 7 10 Den Helder licht bew. zw -t 0,1 Ypenburg dichte mist windst. -8 0,5 Vlissingen half bew. zw -1 2 Eelde licht bew. wzw -4 0,5 Twente dichte mist z -6 0 De Bilt dichte mist windst. -7 0,4 Eindhoven mist w -3 0,1 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zw -2 0,3 12. Begunstigd door mooi weer, verliep de zeereis vlot. Naarmate de dagen ver streken en het Verre Oosten dichterbij kwam, steeg Panda's belangstelling voor dit land, dat hij alleen maar van Wild- Westfilms kende. Dus vroeg hij hon derd uit aan notaris J. Goudblut. Maar hoewel de notaris overigens welbespraakt was, toonde deze weinig lust, om over dit onderwerp te spreken. Hij ontweek Pan da's vragen op een manier, die bijna zou doen vermoeden, dat hij zelf niets van dat land afwist. Maar Panda is een leer gierig ventje en dus gaf hij het niet op. „Mofgen komen we aan", zei hij, toen zij beiden in dekstoelen van de zon zaten te genieten, „en nog steeds weet ik eigenlijk niets van het Verre Westen af. Vertelt u toch eens, meneer de notaris, hoe ziet het er uit?" „Och", antwoordde de notaris iet wat ongeduldig, „er is weinig van te ver tellen. Het is een land eh gewoon maar land, in tegenstelling tot de zee, waarop wij thans varen. Niets bijzonders". Niets bijzonders?!" bulderde opeens een stem achter hen, „dat neem ik niet!" Te gelijkertijd knalden er schoten en floten de kogels hen om de oren. Hevig verschrikt keerden Panda en notaris Goudblut zich om en daar ontwaarden zij een oude cow boy, die zijn nog rokende revolver op hen richtte. „Niets bijzonders zei je?" gromde de felle oude, „laat ik je zeggen, dat geen land in de schaduw van het Verre Westen kan staan!" En hij zwaaide met zijn wapen op een manier, die elke tegenspraak uit sloot. Met uitzondering van diverse rekeningen creditzijde, die met ongeveer f 20 miljoen zijn ingezakt, hetgeen zonder nadere toe lichting moeilijk verklaarbaar is, laat de ze weekstaat geen verdere grote mutaties zien. Het percentage goud en deviezen handhaaft zich op ongeveer 81. De post schatkistpapier waarin guldenssaldo's uit betalingsakkoorden zijn belegd ad f 177 miljoen zal, naar men in kringen van de geldmarkt aanneemt, volgende week van de bankstaat verdwenen zijn. Het ministerie van Financiën deelt me de, dat op vrijdag 14 maart 1958 ten kan tore van de agent van het ministerie van Financiën te Amsterdam de inschrijving zal worden opengesteld op schatkistpro messen met een looptijd van respectieve lijk zes en twaalf maanden, tot een bij de toewijzing vast te stelleh bedrag. De schatkistpromessen zijn, zoals ge bruikelijk, groot 100 000 en worden uit gegeven onder dagtekening van 18 maart 1958. De storting van het verschuldigde bedrag wegens toegewezen promessen dient te geschieden uiterlijk op 18 maart 1958 vóór 12.30 uur. (Voor de beurs zie pagina 4) PRAAG, (Reuter) Binnenkort zal te Praag een nieuw internationaal commu nistisch maandblad worden uitgegeven, zo is besloten op een te Praag gehouden con ferentie van vertegenwoordigers van „een aantal communistische en arbeiderspar tijen". Het zal een „theoretisch en voor lichtingsblad zijn. Het laatste internationale communisti sche blad „Voor een duurzame vrede, voor een volksdemocratie" is opgehouden te verschijnen, toen de Cominform, die het uitgaf, na Stalins dood, werd ontbonden. Er hebben geen Joegoslavische com munisten aan de besprekingen te Praag deelgenomen, wel vertegenwoordigers van de Franse, de Britse en de Indische communistische partijen. KEULEN, (DPA) Bij het ongeluk dat gisteren met ee n hefschroefvliegtuig van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena bij Hürth gebeurde, zijn twee van de zeven passagiers gewond. Een van hen is in een ziekenhuis in Keulen opgeno men. Het vertrek van het toestel uit Keulen was aanvankelijk wegens mist en sneeuw val uitgesteld. Nadat het tenslotte toch vertrokken was, werd het na tien minuten door de mist verrast. Bij een noodlanding vloog het tegen een heuvel en werd bescha digd. Ër zaten geen Nederlanders in het toestel. A.DVEP" TIE V A - - y .1 I f 4 V A Terug. Dr. Theo Wassenaar, een voorma lige leider van de regerende Nationale partij in Transvaal, heeft bekendge maakt, dat hij weer tot de partij is toe getreden, waaruit hij vorig jaar was verwijderd. Opgeknapt. Het slagveld van Waterloo waar Britten en Pruisen de Fransen in 1815 versloegen en waar 49.000 man sneuvelden, zal worden opgeknapt en zoveel mogelijk in zijn oorspronkelijke staat ten tijde van de veldslag worden hersteld. De Brabantse boerderijen die tot hoofdkwartier van Napoleon en Wellington dienden, krijgen hun oor spronkelijke gedaante terug. Men hoopt met de werkzaamheden gereed te zijn vóór de opening van de wereldtentoon stelling te Brussel op 17 april. Busbrand. Achtendertig leden van een ge zelschap Indische bruiloftsgangers zijn in Assam levend verbrand, toen de bus waarin zij reden in brand was geraakt en was omgeslagen. Twee inzittenden van de bus werden gered, zij het met zware brandwonden. De chauffeur kon zich in veiligheid stellen door uit het voertuig te springen voordat de bus om sloeg en de uitgang geblokkeerd werd. Deskundigen. Te Damascus verluidt, dat de eerste groep Russische deskundigen op 24 maart in Syrië aankomt. Deze deskundigen zullen de uitvoering op zich nemen van openbare werken, waarin in het Syrisch-Rdssisch verdrag is voor zien. Deze werken omvatten de aanleg van een spoorwegnet en de bouw van stuwdammen. Een officiële Westduitse delegatie voert in de Jordaanse hoofd stad besprekingen over mogelijke Duit se economische en industriële hulp voor Jordanië en over een versterking van de handelsbetrekkingen. Niet streng genoeg. In Napels moesten de nieuwe staatsexamens, die de rege ring heeft ingesteld omdat volgens haar de examens van sommige universitei ten niet streng genoeg zijn, afgelast worden, omdat studenten er in ge slaagd waren de opgaven te veroveren en uit te delen aan studenten die nog examen moesten doen. In Rome moest de politie optreden tegen betogende stu denten. In het gehele land weigeren duizenden studenten, dikwijls gesteund door hun professoren, de examens af te leggen. Uitgebrand. De Chileense basis Luis Riso- patron in het zuidpoolgebied, die ge bruikt werd bij de onderzoekingen ter gelegenheid van het geofysische jaar, is geheel in vlammen opgegaan. De scha de wordt geschat op ruim negen mil joen gulden. Fout. Ongeveer tweehonderd vliegtuigen van de Amerikaanse Atlantische vloot mogen tijdelijk niet opstijgen omdat men een fout heeft ontdekt in de brand stoftoevoer van de straalmotoren van deze toestellen. Het betreft lichte bom menwerpers van het type Douglas „Sky- hawk" en jagers van de typen Grum man Tiger" en North American „Fu ry". Boete. Een rechtbank te Glasgow heeft elk der vier Schotse studenten, die vo rige maand de Britse minister van Bin nenlandse Zaken Butler hebben beko geld, veroordeeld tot een boete van vijf tig gulden. De aanval op de minister werd ondernomen toen hij werd geïn stalleerd als rector van de universiteit van Glasgow. Afgelopen. Afgevaardigden van de vak vereniging van arbeiders in de Ameri kaanse dames-confectieindustrie en de werknemers zijn het eens geworden over een nieuw contract voor drie jaar, waarin een loonsverhoging van elf per cent is opgenomen. De honderdduizend leden van de vakbond hebben een week gestaakt. Het was de eerste grote sta king in de kledingindustrie van de afge lopen 25 jaar. Herkozen. Dominee Martin Niemöller is met een meerderheid van één stem her kozen als voorzitter van de raad van de Evangelische kerk in Hessen-Nassau. Massagraf. Nabij het voormalige Duitse gevangenkamp te Zagan in West-Polen zijn de graven gevonden van twintig duizend geallieerde krijgsgevangenen, aldus meldt het Poolse persbureau PAP. In het kamp werden Franse, Italiaanse, Belgische, Russische, Joe goslavische en Britse militairen alsme de Poolse deelnemers aan de opstand te Warschau in 1944 gevangengehouden. Overleden. Prins Gaetan van Bourbon- Parma, de jongste broer van prins Felix van Luxemburg is te Mandelieu in het Franse departement Var op 52- jarige leeftijd overleden. Prins Gaetan die zijn residentie te Pianore in Italië had was gehuwd met prinses Maria Pia van het huis Savoye. OVER het antwoord op de vraag, wat warmte nu eigenlijk is, hebben tal van diepzinnige denkers tot in het midden van de vorige eeuw het hoofd gebroken. De schijnbare onstoffelijkheid van de vlam men uit hitte vooitgekomen gepaard aan hun bewegelijkheid en het vermogen zich op sommige andere stoffen „voort te planten", deed uiteraard al vroeg het denkbeeld ontstaan, dat vuur een soort leven was. Anderen, die niet zo ver wilden gaan dat zij vuur als een levend element beschouwden, namen in de meeste gevallen toch wèl aan, dat vuur een soort stof was. De koude, dus het tegenover gestelde van het vuur, werd eveneens een stoffelijk be staan toegedacht. We kunnen dat grappig vinden, maar de restanten van deze op vattingen kunnen we nog geregeld waar nemen, bij mensen die ons bij de een of andere weersgesteldheid verzekeren „dat de kou uit de lucht moet". Ook zij zien kou als een hoeveelheid. Laten we, voor we dit gaan rechtzetten, echter eens zien, hoe het met de beschou wingen over warmte in de loop der tijden gegaan is. De vermaarde Griekse filosoof Heraclitus, die omstreeks vijf eeuwen v. Chr. leefde, was klaarblijkelijk zo onder de indruk geraakt van de oerkracht van het vuur, dat hij de oorsprong van de ma terie in het vuur meende te moeten zoe ken. Hij ging daarbij uit van de stelling, dat in de natuur niets bestendig is en dat het vuur alle stoffen kan veranderen. Hoe wel we Heraclitus uiteraard van niets willen beschuldigen, menen we in zijn opvattingen toch invloeden te bespeuren van de vuuraanbidding der Chaldeeërs en van de godsdienstige opvattingen der oude Perzen, die in navolging van Zarathustra het vuur beschouwden als symbool van het goede in de schepping. Een kleine honderd jaar later formuleerde de Griek se wijsgeer Empedocles een nieuwe theo rie, waarin water, lucht, vuur en aarde de vier onveranderlijke elementen waren, waaruit alle stoffen waren opgebouwd. Het eerste steekhoudende woord in dit ongetwijfeld moeilijke getheo retiseer werd ongeveer in dezelfde tijd gesproken door een man die op het eiland Cos allerlei praktische proeven had genomen op het gebied van de geneeskunde. In een verhandeling, die aan de be faamde geneesheer Hippo crates zelf wordt toegeschreven, werd onomwonden verklaard, dat warmte, noch koude een zelfstandig bestaan hadden, maar dat dit hoogstens eigen schappen van de stof konden zijn. Er bestonden dus wel warme en koude dingen, maar kou of warmte op zichzelf bestond niet. Veel invloed heeft dit ver lossende woord destijds niet gehad, want voor het merendeel der mensen was het veel gemakkelijker zich in te denken, dat water door toevoeging van „koudestof" in ijs was veranderd en dat het daarna door bijvoeging van „warmtestof" weer in ge woon water kon worden omgezet, of des noods in lucht zoals de stoom destijds veelal werd genoemd). De eerste, die hier een begrip uit de moderne thermodyna mica naar voren bracht, was de bewonde renswaardig geniale Plato. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden).

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2