Verkoop van verpakt geneesmiddel blijft nog een geschilpunt In hoger beroep vrijspraak inzake brandstichting geëist ZOAVO besprak geheim rapport over Indonesische crisis Persstemmen over Indonesië Haakon Stotijn solist bij N.Ph.O. Regering wil regeling in Vestigingswet Schrijfster Myriam Harry overleden Zuidelijk Toneel heet voortaan „Ensemble" Knechtdie aangifte deed, wordt wegens meineed vervolgd Vier avonden ballet in Theater Carré WOENSDAG 12 MAART 1958 11 Geneesmiddelenwet in Tweede Kamer Anderhalf jaar geëist voor overval op oud echtpaar Inbrekerstrio ontmaskerd door gebroken schaartje Koningin schenkt lier voor Kerkrade Wegens verduistering veroordeeld KERMISEXPLOITANT VOOR HOF T oneel-in-het-rond in Scheveningen Adenauer trekt de teugels in zijn CDU weer strak Richtlijnen voor debat over buitenlands beleid WASHINGTON EN MOSKOU in tweede concert voor de Heemsteedse Kunstkring Italiaanse bergstadjes in conflict met Rome Prins Albert van België beëdigd als senator Maidenspeech gewijd aan transport politiek (Van onze Kamerverslaggever) Minister Suurhoff heeft gisteren in de Tweede Kamer het been stijf gehouden. Hij was niet bereid de positie van de verkopers van vrije verpakte geneesmiddelen te regelen in de nieuwe Geneesmiddelenwet. Hij wilde het alleenrecht van de verkoop beslist niet geven aan de bezitters van het diploma drogist, zoals het de vorige week ingediende amendement-Bachg beoogde. Dat amendement voorziet wel in een over gangsperiode van ten hoogste zes jaar, maar daarna zouden duizenden detaillisten, ook de vele drogisten zonder diploma, worden uitgeschakeld. Ter tegemoetkoming aan dit bezwaar was de heer Bachg (K.V.P.) bereid zijn amendement zo te wijzigen, dat althans alle bestaande drogisten, al of niet erkend, in geen geval worden uitge schakeld. Maar de 7000 kruideniers op het platteland zonder diploma drogist, wil hij 'beslist uitsluiten. Het voornaamste bezwaar van minister Suurhoff tegen het oorspronkelijke amen dement-Bachg was, dat daardoor duizen^ den detaillisten van de verkoop van ver pakte geneesmiddelen zouden worden uit geschakeld. Want duizenden zouden er geen zin in hebben (of er niet in slagen) in de voorgestelde overgangsperiode van drie of ten hoogste zes jaar voor een bij artikel het diploma te halen, waarvoor zij drie jaren lang enkele uren per week een cursus zouden moeten volgen. Het is echter de bedoeling van de regering door middel van de Vestigingswet de verkoop van ver pakte geneesmiddelen zonder diploma niet toe te staan bij kruideniersen algemene levensmiddelenbedrijven. Wie die artike len reeds verkoopt mag het blijven doen zonder diploma, maar de bezitters van die vergunning sterven uit. Volgens het oor spronkelijke amendement-Bachg zouden echter reeds na drie jaar of ten hoogste zes jaar duizenden detaillisten worden uit' geschakeld. Van de drogisten zijn er 1200 niet gediplomeerd. Een onbekend aantal detaillisten verkoopt verpakte geneesmid delen eveneens zonder diploma. De uitschakeling van al die detaillisten acht minister Suurhoff economisch niet verantwoord, indien het niet noodzakelijk is uit een oogpunt van bescherming van de volksgezondheid. Die noodzaak is niet aanwezig, omdat het de verkoop betreft van niet gevaarlijke en niet sterk werkende verpakte geneesmiddelen. Farmaceutische vakkennis is voor het bewaren en ver kopen niet nodig. Er zullen wel voorschrif ten worden gegeven voor het opslaan en bewaren. Voorgeschreven kan worden volgens de suggestie van mej. Ten Broecke Hoekstra (V.V.D.) dat op de verpakking moet worden vermeld, tot welke datum het geneesmiddel goed blijft. Indien er geen noodzaak is de alleenverkoop toe te kennen aan de bezitters van het diploma drogist, moet men het laten. Van alle kanten werd het betoog van minister Suurhoff geprezen. Mej. Ten Broecke Hoekstra erkende daarbij, dat het voor haar moeilijk was geworden haar standpunt ten aanzien van de drogisten te bepalen, omdat zij meende, dat er toch Tegen de Tsjechische mijnwerker B. R. uit Kerkrade, die op 20 januari met een alarmpistool dreigend, een bejaard echt paar dat in Maastricht een sigarenwinkel drijft had willen beroven is voor de Maastrichtse rechtbank anderhalf jaar ge- eist. De overval was overigens mislukt, omdat de oude heer L. B. met de moed der wanhoop een pook had gegrepen en de indringer had verjaagd. De verdediger belichtte de moeilijke jeugd van de verdachte, die op 19-jarige leeftijd uit zijn geboorteland was ver dreven, via een Oostenrijks kamp in Zuid-Duitsland was gekomen, daarna bij het vreemdelingenlegioen in Indo-China en in Algerije had gestreden. Na gezins moeilijkheden was hij in Maastricht ge strand, had daar de 25-jarige fabrieks- arbieder J. K. ontmoet en met deze het plan voor de roofoverval opgezet. De eis tegen deze K. luidde terzake van mede plichtigheid een jaar. De rechtbank zal in beide zaken op 25 maart uitspraak done. Kort nadat een per auto op nachtelijke rondgang zijnde rechercheur van de Eind- hovense politie per mobilifoon bericht had ontvangen, dat er in een 'winkel in de binnenstad was ingebroken, trof hij op de Emmasingel een jongeman aan, die al eens meer met de politie in aanraking is geweest. In zijn jaszak vond de recher cheur een schaartje, waarvan de punten waren afgebroken. De ontbrekende punten werden gevonden in de winkel, waar de inbraak had plaatsgehad. Na deze vondst viel de jongeman door de mand. Dat leidde tot de aanhouding van twee andere jongemannen, die met deze man in februari en maart veertien inbraken zouden hebben gepleegd. Koningin Juliana heeft een massief zil veren lier als wisselprijs beschikbaar ge steld voor het muziekkorps, dat in augus tus tijdens het derde wereldmuziekcon cours te Kerkrade het hoogste aantal pun ten behaalt in de „superieure afdeling". De lier wordt in opdracht van de Konin gin vervaardigd door de edelsmid E. Ker sten te Maastricht en zal elke vier jaren als wisseltrofee voor de beste muzikale prestatie te Kerkrade worden uitgereikt. De rechtbank te Rotterdam heeft de 18- jarige kantoorbediende C. K. uit Rotterdam conform de eis veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden met twee jaar proeftijd. Hij had zich op 14 november een bedrag van 18.000 toegeëigend, dat toebehoorde aan de Nederlandsche Handel-Maatschap- pij en dat hem bij aanbieding van een cheque ten bedrage van 4.500 ten on rechte te veel was uitbetaald. Het geld is achterhaald. J. G. Suurhof ook wel iets voor te zeggen is in de Ge neesmiddelenwet de verkoop van verpakte geneesmiddelen te regelen. Zij had een grote doos meegebracht met potten en flessen om de minister een indruk te geven van wat er in het groot en in het klein aan de winkeliers wordt geleverd. Minister Suurhoff was zeer verbaasd toen de Kamerbode de grote doos op de regerings tafel deponeerde. Vooral van de zijde van de V.V.D. is erover geklaagd, dat de nieu we Geneesmiddelenwet juridisch zo slecht in elkaar zit. Alleen al om die reden zou de heer Toxopeus (V.V.D.) er tegen stem men. Hij vond het een slecht argument van minister Suurhoff, dat het wetsontwerp, dat al zes jaar geleden is ingediend, nu maar moet worden aanvaard omdat er haast bij is. Een dergelijke overhaaste aan neming zou beneden de maat van de wet gever zijn. Vandaag wordt de discussie voortgezet. De schrijfster Myriam Harry, die als eerste de Prix Femina gewonnen heeft en die later lid is geweest van de jury voor deze bekende Franse litteraire onderschei ding, is dinsdag in haar woning overleden. Zij was drieëntachtig jaar. Zij werd in 1875 in Jeruzalem geboren. Zij heeft ongeveer veertig romans geschreven, waarvan de meeste in het Midden- of Nabije Oosten speelden. Haar bekendste werken zijn „La divine chanson" en „La petite fille de Jerusalem", waarvoor haar de eerste „Prix Femina" werd verleend. Het voormalig „Zuidelijk Toneel" zal als doubluregroep van de toneelgroep „Theater" onder de naam Zuidelijk To neel „Ensemble" het nieuwe seizoen in gaan. Het hoopt in dat seizoen reeds drie- hondervijftig speelbeurten, zowel in het zuiden als elders in het land, te kunnen vervullen. Voor die speelbeurten hebben de provincies Zeeland, Brabant en Lim burg de voorkeur, doch verder zal men overal in het land spelen, waar zich daar toe gelegenheid voordoet. Van de premières worden er vier of vijf in het zuiden gebracht en twee in het nieu we de la Martheater in de hoofdstad. Om de moeilijkheden, verbonden aan de men tale acclimatisering en aan het ontbre ken van het contact met grote culturele centra, te overbruggen, zullen de acteurs en actrices voorlopig in Amsterdam wo nen en repeteren. Mede als gevolg van de verbondenheid met „Theater" hebben ook de uitkoopverenigingen en schouwburgdi recteuren alle steun aan het nieuwe gezel schap toegezegd. De regie zal in handen zijn van Richard Flink, Elise Hoomans en Jan Retèl, maar verder zal „Ensemble" een geheel eigen bestaan leiden. Evenals „Theater" zal „Ensemble" in het komende seizoen drie keer voor de televisie optreden en ook zal voor de zo mermaanden een openluchtspeelplan wor den opgesteld. Om de toneelspreiding zo veel mogelijk te bevorderen, zal ten dien ste van de middelbare scholen door een groep van jongere acteurs en actrices uit het gezelschap fragmenten van Vondel en Shakespeare worden ingestudeerd. Verder is het de bedoeling, dat de leden van de groep steun zullen verlenen aan het ama teurtoneel in het zuiden. Over het tableau de la troupe konden op dit moment nog geen mededelingen worden gedaan en als gevolg daarvan ook nog niet over de samenstelling van het re pertoire. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam heeft in de zaak tegen de 39-parige aannemer-kermisexploitant A. v.d. P. K. uit Leiden, aan wie brandstichting ten laste was gelegd, dit niet bewezen ge acht en bevestiging gevraagd van het vrij sprekende vonnis van de rechtbank te Haarlem. Op 28 november 1956 was de schuur van een boerderij te Nieuw Vennep, waar de man zijn kermismateriaal voor de winter aan het opslaan was, in brand geraakt. De schuur, waar behalve het kermismate riaal (een „Skyrocket" en twee vracht auto's) ook een voorraad vlas van de land bouwer J. Verkuijl was opgeslagen, en de boerderij gingen in vlammen op. Aan vankelijk had de Justitie geen vervolging ingesteld, omdat aangenomen werd, dat de verklaring, die de aannemer voor de oorzaak van de brand gaf, juist was. Ongeveer vier maanden later kwam de 32-jarige montage-arbeider B. N. W. ech ter bij de politie met de mededeling, dat hij gezien had, dat de aannemer met een brandende lucifer het vlas in de schuur had aangestoken. Destijds was deze getui ge, die vroeger bij de aannemer had ge werkt, met hem bezig het materiaal in de schuur te plaatsen. Na deze mededeling ging de justitie alsnog tot vervolging over. Tijdens de eerste zitting voor het hof liet de procureur-generaal twee keer een akte opmaken van verklaringen van deze getui ge, die lijnrecht stonden tegenover die van andere getuigen. Het ging hierbij om de inhoud van gesprekken, die maar zijde lings met de brand te maken hadden. Thans deelde de procureur-generaal me de, dat Jeze getuige zeer stellig wegens meineed vervolg'" zal worden. De raadsman verzocht met klem het vonnis van de rechtbank te bevestigen. Evenals de procureur-generaal wees ook hij op de verklaringen van de getuige W. Het hof zal op 25 maart arrest wijzen. De aannemer wilde destijds van een reeds in de schuur staande wagen de wa terpomp nog leeg maken en moest daar toe de wagen starten. Hij sloot de reeds los gemaakte accu provisorisch aan. Plot seling aldus zijn verklaring sloeg bij Evenals vorig jaar zullen de „Anglo- American Theatre Group" en de Haagse Toneelwerkgroep Experiment XYZ ook dit jaar weer twee voorstellingen geven voor de Internationale Theatermaand, die, zoals bekend is, werd ingesteld om het begrip tussen de volken onderling door middel van toneelspelen te bevorderen. Het „Diplomatentoneel" en de Haagse groep zullen elk opvoeringen geven van twee oorspronkelijke éénakters uit eigen taalgebied: „Portrait of a Madonna" en Lord Byron's love letter" van de Ameri kaanse toneelschrijver Tennessee Williams en „Dode klanken" en „Achter Carosso" van de Nederlandse auteur Manuel van Loggem. Er zal, evenals vorig jaar, in-het- rond worden gespeeld, waarbij het publiek dus in een kring om het toneel zit. De voorstellingen zullen worden gegeven in de Schouwburgzaal van Padro aan de Jur- riaan Kokstraat in Scheveningen op 20 en 21 maart. „Dode klanken" en „Achter Carosso" welke stukken nog niet eerder in het openbaar zijn vertoond, worden beide ge regisseerd door Max Wagener, de leider van XYZ. het starten een steekvlam uit de motorkap bij de carburator. Hij was op dat moment alleen in de schuur en holde naar buiten om de getuige W. ter assistentie te roepen. Deze had nog gepoogd de wagen te starten en uit de schuur te rijden, maar deze was in een oogwenk in een laaiende vlammen zee veranderd. Een getuige-deskundige verklaarde, dat het inderdaad mogelijk is, dat brand ont staat via terugslag in de carburator. Aan gezien de carburator is verbrand, is het vervolgens hem niet mogelijk na te gaan, of het de oorzaak of het gevolg is geweest. De getuige W. bleef bij zijn verklaring. Toen hij binnengeroepen was in de schuur brandde de auto niet maar het vlas wel. Hij had aldus zijn verklaring toen hij voordien de schuur binnen was gegaan om een sigaret aan de aannemer te vragen, deze het vlas zien aansteken en was toen naar buiten gegaan, opdat de aannemer niet zou weten, dat de getuige hem betrapt had. Er was volgens de procureur-generaal „enorm grote twijfel" ten aanzien van de vraag of de aannemer opzettelijk brand heeft gesticht. Volgens het oordeel van de deskundige kan de verklaring van de aannemer zeer wel in overeenstemming met de werkelijkheid zijn. Het bewijs acht te hij daarom niet geleverd. Op vier achtereenvolgende avonden, waarvan drie met medewerking van het Kunstmaand-Orkest onder leiding van Anton Kersjes, heeft het Nederlands Bal let een indrukwekkende bloemlezing uit zijn reeds zeer omvangrijke repertoire in Theater Carré te Amsterdam laten zien. Bijzonder verheugend was de grote be langstelling van het publiek, welke die voor het Grand Ballet du Marquis de Cuevas nabij kwam en die voor het Festi val Ballet uit Londen ruimschoots overtrof. Deze populariteit van een gezelschap, dat in de hoofdstedelijke subsidiepolitiek hard nekkig genegeerd wordt, zou de raads leden toch te denken moeten geven.... Alle vertoonde werken zijn in deze ko lommen reeds besproken en daarom be hoeft thans slechts de aandacht te worden gevestigd op enkele wijzigingen in bezet tingen. Willy de la Bye is in de plaats van Marianne Zwart in „De Cirkel" van Mau rice Béjart getreden, hetgeen in mijn ogen een verbetering betekent door de roofdierachtige spanning in haar zeer ex pressieve bewegingen. Haar grote kwali teiten ontwikkelt zij overigens nog tref fender als de sirene in „De verloren zoon" van Lichine, waarmee zij haar recht op de titel van soliste glansrijk verdedigt. Prima inter pares blijft Marianna Hilarides, die speciaal in het andante van Rudi van Dantzigs choreografie op de 29ste symfonie van Mozart de inzinkingen in deze reprise overstraalde. De verfijning van haar stijl, waarin de geraffineerde techniek dienst doet om de innerlijke beweging uiterlijk zichtbaar te maken met een fragiele sug- gestiviteit, kwam in „Dessins pour les six" van John Taras op het tweede deel van het Trio in a van Tsjaikofsky helder en ontroerend aan het licht. Intussen mag niet verzwegen worden, dat deze plas tische compositie in de trant van Balan- chine uit de periode van „Serenade" dit- keer een wat verbrokkeld effect had. Dit komt door twee nieuwe talenten in het ensemble, Irene de Vos en Leonie Kra mer, veelbelovende danseressen en boven dien uitermate geschikte typen voor haar partijen, maar toch te weinig doordrongen van de noodzaak tot exacte uitvoering. In „Petroesjka" vervult de jonge, te jonge Sonja van Beers de rol van de ballerina, werkelijk voorbeeldig in de met een sterk élan gedemonstreerde technische beheer sing, maar nog niet bij machte tot een meer dan oppervlakkige interpretatie. Maar zij heeft de mogelijkheden duidelijk in zich. Hier en in andere werken bewees Ronald Snijders zijn veelzijdige virtuositeit. Aart Verstegen levert in de door Massine ver beterde versie van deze danspantomime van Fokine, met de kostuums van Benois uit de Russische Balletten van Kolonel de Basil, een treffende, geladen incarnatie van de titelheld. Jaap Flier is de laatste tijd niet in grootse vorm, Conrad van de Weetering wekte veel bewondering in de pas-de-trois uit „Het Zwanenmeer" en Janine van Thor nam een ruimschoots be vredigend aandeel (als opvolgster van Linda Manez) in „La Création". Met deze enkele opmerkingen moet wor den volstaan. Het is de bedoeling om in het voorjaar ook een dergelijke, zii het beperktere keuze uit het repertoire op enige achtereenvolgende avonden in Haar lem te vertonen. David. Koning MANILLA (Reuter) De acht ter Z.O.A.V.O.-conferentie te Manilla aan wezige ministers van Buitenlandse Za ken hebben woensdag in een besloten zitting kennis genomen van een geheim rapport over „veiligheidsvraagstukken in het Verre Oosten". In conferentiekringen meent men, dat dit rapport betrekking heeft op de Indo nesische crisis. De personen die de bijeen komst bijwoonden waren in het bezit van de jongste gegevens over het optreden van de regering te Djakarta tegen het Su- matraanse tegenbewind. BONN (DPA) De afgevaardigden van de Westduitse christelijk-democratische partij in de Bondsdag hebben op een fractievergadering in Bonn het komende debat over de buitenlandse politiek be sproken, dat is uitgesteld tot volgende week vrijdag en zaterdag. Bondskanselier Adenauer gaf een overzicht van de inter nationale toestand en bracht verslag uit over de Westduitse voorbereidingen voor een eventuele top-conferentie tussen Oost en West. Adenauer legde er de nadruk op, dat West-Duitsland onder de huidige om standigheden ten nauwste met het Westen verbonden moet blijven, anders zou de kwestie van de Duitse hereniging bij internationale besprekingen wellicht op de achtergrond geraken. Daarom moet ook de politiek van de C.D.U. en de regering duidelijk in de bondsdag gesteld worden. Weggelopen De christen-democratische voorzitter van de bondsdagcommissie voor buitenlandse zaken, Kiesinger, verliet de vergadering toen de fractievoorzitter, dr. Krone, critiek leverde op het uitstel van het debat. Vol gens Krone zijn de bondsdagvoorzitter Gerstenmaier en Kiesinger verantwoorde lijk voor het uitstel. Hij verweet hun dat zij geen overleg met de C.D.U.-fractie hadden gepleegd. Matiging (Reuter) De parlementaire secretaris van de C.D.U. verklaarde dinsdag op een persconferentie, dat Adenauer zijn partij genoten heeft verzocht matiging te be trachten bij het indienen van plannen voor de hereniging van Duitsland, voor een vredesverdrag en voor een zone zon der kernwapens in Midden-Europa, om verkeerde interpretaties van de West duitse houding in het buitenland te voor komen. (Tijdens Adenauers vakantie in Zuid- Frankrijk hebben verscheidene C.D.U.- leden, onder wie de minister van Defensie Strauss en Gerstenmaier, eigen plannen gepubliceerd om tot hereniging van Duits land te komen.) 1 ingaf"1 v?> De U.S. News and World Report schrijft, de mogelijkheden van een oplossing van de crisis in Indonesië besprekend: „Wat er ook zal gebeuren, zowel Washington als Moskou zijn dichter bij de Indonesische crisis betrokken dan ogenschijnlijk voor komt." „Times" voor bemiddeling De (onafhankelijke) „Times" (Londen) sprak zich woensdag uit voor bemiddeling in de Indonesische burgeroorlog. Het blad meent, dat de buitenwereld vooral belang heeft bij een zich niet verder uitbreiden van het conflict, „doch ongeluk kigerwijs zijn internationale belangen bij de opstand betrokken", in welk verband het blad wijst op de moeilijke positie, op handels- en politiek gebied, van Singa pore. De (liberale) „Manchester Guardian" waarschuwt tegen elk „rechtstreeks ingrij pen van buitenaf", terwijl de (communis tische) „Daily Worker" meent, dat „het wes ten de opstandelingen reeds op verschil lende wijzen steunt". Ten slotte acht de (conservatieve) „Daily Het tweede abonnementsconcert van de combinatie Noordhollands Philharmonisch Orkest en Heemsteedse Kunstkring, dat dinsdagavond in het Minerva Theater ge geven werd, stond onder leiding van Henri Arends en genoot de solistische medewerking van de hoboïst Haakon Stotijn. Met de herwaardering van de barok muziek beleven wij gelukkig ook een re naissance van het concert voor blaasin strumenten uit de tijd van de generale bas tot die van Mozart en Haydn: er is in die achttiende eeuw enorm veel solis tisch gemusiceerd op hobo, fluit, fagot, hoorn en zelfs trompet. Het was uiteraard niet allemaal even belangrijk wat ervoor gecomponeerd werd, maar tussen de bla zersconcerten uit die periode, welke nu onder het stof der bibliotheken vandaan gehaald worden, bevindt zich ook menige compositie, die als een „schone slaap ster" tot nieuw leven gewekt ons be koren kan door haar prille jeugd en na tuurlijke ongedwongenheid. Zo kwam Haakon Stotijn ons verrassen met een hoboconcert van Telemann, de elegante tijdgenoot van Bach, die als geen tweede of het zou Quanz moeten zijn de lit teratuur voor fluit en hobo verrijkt heeft, doch wiens oeuvre met dat van zo vele tijdgenoten vergeten raakte. Het was een aangename kennismaking met dit vier delig hobo-concert met strijkers en con tinuo. Italiaanse snit wordt naar hartelust gemusiceerd met het objectieve timbre van de hobo en de expressieve sonoriteit van de strijkers als een boeiende conversatie Een lichte ontsporing aan het slot van het werk was aanleiding om de finale in haar geheel te herhalen, wat een extra trac- tatie betekende. Stotijn vertolkte tevens het Hobo-con cert in C van Mozart, dat voor velen, nog meer dan het werk van Telemann, een verrassing zal hebben betekend, aangezien deze compositie als het Fluitconcert in D van de meester van Salzburg overbekend is. Sinds kort heeft Paumgartner, de direc teur van het Mozarteum, door het ontdek ken van partijen in de toonaard C grote terts, kunnen uitmaken dat het werk oor spronkelijk voor hobo geschreven werd. Mozart moet het dan later voor fluit ver anderd hebben (een toon hoger en met geringe wijzigingen) om op korte termijn te kunnen voldoen aan zijn Hollandse op drachtgever Dejean, voor wie hij reeds het Fluitconcert in G geschreven had. Het was een heerlijke sensatie deze eeuwig jeugdige muziek te horen in het zeldzaam reine timbre, dat Stotijn aan zijn instru ment weet te ontlokken, fraai afgetekend op het stramien van het orchestrale weef sel. Van ieder der drie delen van het werk schreef Stotijn een cadens. Die van het laatste deel leek mij bijzonder goed geslaagd, vooral door de interessante mo tiefwerking. Dirigent Arends liet de avond beginnen met de Suite in D no. 4 van Bach, de minst bekende van het viertal orkestsuites, doch niettemin een zeer belangrijk werk, dat (evenals de andere suite in D) de feestelijke glans van de hoge trompetpartijen heeft De contrastwerking van het „hout" tegen over het „strijk" klonk in het gordijnen decor weinig bevredigend, maar het koper straalde heerlijk boven de bezetting uit. Tot slot dirigeerde Arends de Tweede Symfonie van Honegger, die verleden week in de Haarlemse concertzaal voor het eerst door ons orkest werd uitgevoerd. Deze herhaling te Heemstede gaf indruk ken van een opvallende bezonkenheid, waarin deze merkwaardige muziek ging bloeien. Jos. de Klerk Telegraph" het mogelijk dat de „klaarblij kelijke tegenzin van ir. Sukarno, om krachtige operaties tegen de opstandelin gen te doen uitvoeren hetgeen slechts de communisten ten voordeel zou strekken betekent dat de president thans begint in te zien, waarheen de communistische be- invloeding hem doet leiden". Australië De „Sydney Morning Herald" kwam in een hoofdartikel tot de conclusie dat een open oorlog op Sumatra het begin zou zijn van de desintegratie van de Indonesische republiek. „Een burgeroorlog zou het communisme zeer goed van pas komen, omdat de Indo nesische communistische partij dan het verdeelde land kan overheersen." „Gevaar in het noorden de nutteloos heid van de UNO", was de kop welke de „Sydney Daily Mirror" dinsdag boven zijn hoofdartikel over de situatie in Indonesië plaatste. t „Wanneer president Sukarno en zijn on der communistische invloed staande rege ring erin slagen de Sumatraanse rebellen te overweldigen, dan komt Australië in de sfeer van het agressie-gevaar". Straks Nieuw-Guinea? De „Sydney Morning Herald" schrijft heden, woensdag, dat het Javaanse leger misschien wel eens zou kunnen gaan den ken dat als de Sumatraanse rebellenrege- ring verslagen kan worden, men dit op een of andere datum in de toekomst ook met de Nederlanders op westelijk Nieuw-Gui nea zou kunnen doen. ISERNIA, (Reuter) De inwoners van het Italiaanse stadje Isernia, in de Abruz- zen, 150 kilometer ten oosten van Rome, zijn woedend op Rome. Bij relletjes, sta kingen en botsingen met de politie, zijn reeds twintig mensen gewond. Het vorig jaar had de Kamer van Afgevaardigden in Rome besloten dat Isernia de hoofdstad van een nieuwe provincie, Molise, zou wor den. doch maandag schortte de Senaat de beslissing op. De Iserniërs, die reeds be gonnen waren met het uitzoeken van ge bouwen voor het provinciale bestuur en het ontwerpen van nummerborden voor auto's met de letters „IS", kondigden daar op een algemene staking af. De bevolking luidde de kerkklokken en wierp versper ringen op de wegen op. De bisschop werd aangehouden en pas doorgelaten, toen hij beloofde dat hij in Rome voor Isernia zou gaan pleiten. Uit Campobasse, een naburige provin ciale hoofdstad die tegen de instelling van de nieuwe provincie gekant is, omdat zij een deel van haar gebied zal verliezen, werden politiemannen met jeeps naar Iser nia gezonden. De politie werd met een ha gelbui van stenen ontvangen, waarop zij antwoordde met traangas. Aan beide zij den vielen gewonden. In Campobasso is inmiddels ook een algemene staking be gonnen onder het motto „Blijf van onze provincie af". De premier van Nieuw-Zeeland, Walter Nash, heeft tijdens de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken aan gedrongen op grotere economische hulp aan Indonesië, om dit land te helpen de communistische invloed te bestrijden. Vol gens conferentiekringen zou premier Nash hebben betoogd, dat de voortdurende on evenwichtigheid in Indonesië een ernstige bedreiging voor de vrede en het evenwicht in geheel Z.O.-Azië vormt. De gedelegeerden van de Philippijnen, Pakistan en Thailand zouden hun bezorgd heid hebben uitgesproken over de situatie in Indonesië en er nadrukkelijk op hebben gewezen, dat het hier een intern, binnen lands conflict betreft. De Philippjjnse afgevaardigde senator Lorenzo Sumulong zette uiteen, dat zijn land de berichten, dat geheime communis tische hulp in de vorm van wapens Indo nesië binnenstroomt en dat er sprake is van communistische infiltratie in de In donesische strijdkrachten, in het bijzonder in de luchtmacht, niet kan negeren. Elke uitbreiding van de communistische kracht en invloed in dit gebied zou voor de Philippijnen een ernstig probleem op het gebied van subversieve activiteit scheppen, in het bijzonder onder de isla- mietische bevolking van de zuidelijke ei landen. i Philippino voorzitter Felixberto M. Serrano, fungerend minis ter van Buitenlandse Zaken der Philip pijnen, werd eenstemmig gekozen als per manent voorzitter van de vierde zitting van de ministerraad van de ZOAVO. Ser rano was kandidaat gesteld door Australië. Dit jaar zal in de buurt van Manilla een Amerikaans-Philippijnse militaire acade mie worden opgericht, die open zal staan voor militairen in opleiding uit de acht ZOAVO-landen en eveneens uit Vietnam, Laos en Cambodja. Territoriale wateren Reuter vernam uit conferentiekringen, dat alle acht leden-landen van de ZOAVO de Indonesische aanspraken tot uitbrei ding van zijn territoriale wateren van drie tot twaalf mijl hebben verworpen. De premier van Nieuw-Zeeland, Nash, zou hebben verklaard dat zijn land zich op het standpunt stelt,dat de verbindingen tussen zuid-oost-Azië, Australië en Nieuw- Zeeland „te allen tijde" open moeten blij ven en niet onderworpen moeten zijn aan mogelijke willekeurige beperkingen van de Indonesische autoriteiten. (Van onze correspondent in Brussel Prins Albert van Luik, broer van koning Boudewijn, heeft gisteren in de Senaat de eed afgelegd als senator. De 23-jarige prin sen van de koninklijke familie zijn van rechtswege senator. Beurtelings in het Frans en in het Nederlands sprak prins Al- bert een belangwekkende rede uit over de problemen van de verkeerspolitiek, de ha vens, de samenbundeling en modernisering van het transportbedrijf in België. Het viel op dat de prins beter Nederlands spreekt dan koning Boudewijn. Ook trok het de aandacht, dat de tweede zoon van koning Leopold III zich onomwonden uitsprak over de Belgisch-Nederlandse waterwe genkwesties, evenals over de zwakke po sitie van de Belgische handelsvloot. Er moeten maatregelen worden getrof fen, aldus prins Albert, opdat het Delta plan geen veranderingen brengt in het re gime van de Schelde, noch in de traditio nele verbindingen met de Rijn. De havenvraagstukken worden door zes verschillende ministeries behandeld. Is het niet wenselijk, aldus de prins, een en kel ministerieel departement voor alle ha venzaken in te stellen? Men zou ook 'n na tionale havencommissie in het leven kun nen roepen, bestaande uit afgevaardig den van de Belgische havens en de econo mische en sociale organisaties om, met de regering, een nationale havenpolitiek te ontwerpen en uit te voeren. Prins Albert van België Laten wij alles in het werk stellen, aldus prins Albert, opdat niet ook Rozenburg de voorhaven van Antwerpen zal worden. De rol, die Rozenburg voor Rotterdam zal spe len, kan in België worden vervuld door Zeebrugge. Over de sluis te Terneuzen zei prins Al- bert: „De schaduwzijde van de oplossing is de hoge prijs, waar het aandeel van Bel gië in de onkosten meer dan drie miljard francs zou dienen te bedragen. Het lijkt, dat voor sommige werken, die bijna uit sluitend voor Nederland nuttig zijn, de las ten niet werden verdeeld". Verder betoog de de Prins, dat de haven van Terneuzen niet, op kosten van België, een concurre rende haven voor Gent mag worden. Prins Albert besloot zijn rede aldus: „De gemeenschappelijke markt doet voor België nieuwe problemen rijzen. Wij moeten voorkomen dat ons nationaal transportbedrijf wordt benadeeld, ten ba te van beter georganiseerde bedrijven in het buitenland".

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7