Operaesje Japinga", klucht bij „Fryske Trou DaCosta-schoolbestuur verrijkt met fraaie kleuterschool r Actiecomité en aanhangers van Visser vergaderen volgende week tegélijk Jan v. d. Vlugt m.'/ STERK THALIA Mevrouw de Miranda vertelde over Zweden Minder loon bij Van Gelder Zonen? ilderWm 1 I •i lekker pittig! mm ZWARE SHAG tWIjK S bakkerij „Materiaal uit bergingstoren ontvreemd" OM HET GOUD VAN DE „RENATE" SUPRALUX PLASTIC-VERF! Burgerlijke Stand van Velsen De schaakclub Kijk-Uit in de competitie DOUWE EGBERTS Inspectrice„Velsen gelukkig voorbeeld voor scholenbouw" R.-k. schoolbestuur kan plannen voor permanente kleuterschool ontwerpen üunil/'o Detere Inbraak in twee scholen l 1 „Project van België tot aan Duitsland" DONDERDAG 13 MAART 1958 "7 IN EEN UITVOERIG maar verward communiqué heeft de heer P. Visser, voor zitter van de Coöperatieve Bergingsvereniging „Renate Leonhardt" de 3300 aandeel houders ervan op de hoogte gesteld, dat hij de justitie zal verzoeken de door het actiecomité uitgeschreven vergadering op dinsdag 18 maart in Utrecht onwettig te laten verklaren. Hij overweegt voorts alle boeken en bescheiden ter beschikking van de justitie te stellen en merkt op, dat het huidige bestuur ook na een bestuurs verkiezing nog steeds wettig bestuur is. Zoals gemeld werd het actiecomité in het leven geroepen door de heer J. Kuyl jr. uit Gorinchem. Men wil weten wat met een half miljoen gulden in de afgelopen jaren is gebeurd en men wil eindelijk de geheimzinnigheid opzij zetten en de papieren en documenten zien, waarop de heer Visser de bergingsexpeditie heeft opgebouwd. Inmiddels blijkt ook, dat de door de heer P. Visser uitgeschreven vergadering op 17 maart in Utrecht niet doorgaat. Evenals het actiecomité heeft hij als „wet tig bestuur" een vergadering uitgeschre ven. In dezelfde zaal in Utrecht en op hetzelfde tijdstip In het communiqué doet de heer Visser uitvoerig verslag van de „bergingswerk zaamheden" in het jaar 1957. Over de to ren, die in het Noordzeekanaal ligt weg te roesten, vindt men geen woord terug. Deze is blijkbaar afgeschreven. Het „bergings werk" werd in 1957 hervat met een kotter, de HD 47, enige duikers, dynamiet en een aantal ankers. Tegen een aantal leden van het actie comité, met wie de heer Visser vorig jaar bij dit „bergingswerk" op de HD 47 heeft samengewerkt, uit hij beschuldigingen. Toren leeggehaald Onder meer blijkt, dat alle machine rieën, die in de bergingstoren opgesteld stonden, zijn weggehaald door de heer C. L„ lid van het actiecomité. De heer L., al dus de heer Visser, sloeg de machines op in zijn woning. Er volgde aangifte bij de politie. „Voor dit wegnemen", aldus de heer Visser, „bracht de heer L. ook nog 50 per dag in rekening". Voorts wordt de heer L. ervan beschuldigd een motor boot van de vereniging in het kanaal tot zinken te hebben gebracht op 27 augustus van het vorig jaar. Er werd maandenlang onderhandeld over de teruggave van de torenuitrusting. De heer P. Visser heeft daarop de officier van Justitie op de hoogte gebracht. De po litie deed een inval n de woning en trof een wapenarsenaal aan van stenguns, mu nitie en handgranaten.... De heer Visser merkt voorts op, dat hij op 1 februari is gevraagd een stuk te tekenen, waarin hij verklaarde de boete voor de heer L. te be talen. Hij heeft dit geweigerd. Springlading Omtrent het werk met de HD 47 merkt de heer Visser op, dat het schip op de negende juli van het vorig jaar bijna ten onder was gegaan, toen men een spring lading op de „Renate Leonhardt" wilde plaatsen en hieraan slechts een draad met een lengte van 350 meter had willen bin den. Op 6 augustus was er weer een plan om met springladingen het dek van de Renate er uit te slaan. De duiker zou 25 per dag krijgen en een miljoen gulden bij het slagen van de berging. Andere „be stuursleden" maakten bezwaar. Op 29 augustus wilde men een gat in de zij van de „Renate" schieten. De duiker moest door dit gat naar binnen. De heer Visser verhinderde dit plan. „Dit is be drog", constateerde hij. „Het dek zakt in elkaar en we krijgen er niets uit". Op 20 september Nog enige pogingen om uit te varen wer den door de heer Visser afgewezen, omdat ADVERTENTIE Veer de beste en goedkoopste verf komt u natuurlijk naar Jan v. d. Vlugt Ook voor de beste kwaliteit en grootste sortering behang en alle artikelen die in een 1e klas verfzaak thuishoren het beste adres. Zit Ui. met een moeilijk probleem op verf- of behanggebied Wendt u tot ons. Wijk aan Zeeërweg 74 Tel. 7361 BEVALLEN: C. C. Boer-Kuijs, d., Rog geveenstraat 10, IJmuiden-O.; G. Sperling- Groen, d., Kanaalstraat 202, IJmuiden; M. Niesten-Kuijl, d., Zeeweg 201, IJmuiden- O.; P. Plug-Hoek, z., Venusstraat 49, IJ muiden; C. B. W. van Amstel-Van der Wel, z., Zwaanstraat 89, IJmuiden. M. F. Jongejan-Rijnders, d„ Schulpweg 122, Vel- sen-N.; A. Verzijlberg-Oppenhuis, d., Ti- morstraat 75 a, Haarlem; P. Reitsma- Koornstra, d., van Rijs wijkstraat 66, Vel- sen-N.; H. Wessels-Mudde, d., Jacob van Heemskerkstraat 55, IJmuiden; M. Schaaf- sma-Bouwman, d., Meervlietstraat 53, Vel sen; H. Baalbergen-Groenhof, d., Jupiter- straat 9, IJmuiden. OVERLEDEN: J. H. Visse, 79 jr., echt genoot van M. Galis, Broekbergenlaan 9, Santpoort; K. Piet, 52 jr., echtgenoot van H. A. van Ham, Esdoornstraat 6, IJmuiden- Oost; F. W. Bankert, 67 jr., echtgenoot van M. J. M. Prins, Lagersstraat 56, IJmuiden- Oost; G. W. Bakker, 75 jr., echtgenoot van R. van Veen, Zeelaan 20, Heemskerk. hij er oplichterij in zag. Op 20 september werd echter weer gevaren. En dan stelt de heer Visser in het communiqué: „We schieten een gat in de zij van die boot", zei duiker v. d. Schans. „Oplichte rij, weer hetzelfde", zei Visser. De springlading moest er boven op. Des middags half een ging de duiker naar beneden bij stralende zon en doodstil weer. Hij was na vijf minuten terug. „Ik kan niets zien, het is stikdonker", zei hij. Daarna zeiden de duikers: we gaan nog een keer en dan kunnen we die 454 kistjes hebben. We gaan drie weken door met de berging als ze er uit zijn. Dan zeggen we het is mislukt. De pers mag niets weten. De HD 47 moet weg, die bemanning houdt z'n mond niet". Tot zover. Want voor 1957 was het afge lopen. „Wij zijn bedrogen", stelde de heer Visser in een bestuursvergadering. „Ik neem de verantwoording hiervoor niet". Geheime vergadering Om nu de macht in handen te krijgen trachten de heren, die eerst bij de berging met de heer Visser samenwerkten, be stuursfuncties te krijgen, aldus het com muniqué. Op 15 februari werd de geheime vergadering van het actiecomité gehouden. De heer Visser werd niet toegelaten. Deze gehele gang van zaken, aldus de heer Vis ser, toont een gemis aan verantwoorde lijkheidsgevoel, schromelijk egoïsme en een gemis aan gezond verstand. De heer Lof wordt openlijk gebrand merkt als hoofddader in het complot en de heer Kuyl als spelleider en woordvoerder. Opdracht aan firma De heer Visser stelt de leden-aandeel houders nu voor om nog 30.000 tot 50.000 bijeen te brengen en een grote Nederlandse firma op te dragen de ber ging uit te voeren. Dit geld wordt meteen op naam van die firma gestort. Hij wil een regeling treffen met de betrokken Ne derlandse firma (welke firma is niet be kend), het bestuur en deskundigen om toe zicht op het uit te voeren werk^tf krijgen. De heer Visser stelt, dat aan kriSëïerijen, die steeds met steun van buiten in het, be stuur worden opgezet, een eind moet ko men. Voorts stelt hij voor om alle leden van het actiecomité voor het bestaan van de vereniging uit te sluiten van het be zoeken van vergaderingen der „Renate Leonhardt". Het zijn de heren J. Kuyl, C. Lof, F. v. d. Sijde, L. Hillebrands, G. Hassinkx en A. van Staalduinen. Voor de IJmuider schaakclub Kijk-Uit is de bondscompetitie weer voorbij. Van de vier tientallen, die hebben deelgenomen aan de wedstrijden voor de competitie van de NHSB heeft dit jaar geen enkel team een vooraanstaande rol kunnen spelen. Alle teams konden zich handhaven zon der nochtans tot imponerende resultaten te komen. Kijk-Uit I heeft in de overgangsklasse zeer wisselvallig gespeeld. De start was niet bijster gelukkig. Met nederlagen tegen Zaandam 2 (3V2-6V2) en VVV (7-3) was het meteen een vechten voor lijfsbehoud ge worden. Met overwinningen op Heemstede (41/2-51/2) en Bloemendaal (7-3) leek er geen vuiltje meer aan de lucht maar door het onverwachte herstel van Rolland kwa men de IJmuidenaren toch nog in moei lijkheden. Tegen streekgenoot Pat-Mat gingen de IJmuidenaren wat onfortuinlijk met 41/2-51/2 ten onder, maar in de laatste ontmoeting tegen Rolland in Overveen werd het rechte pad teruggevonden. Deze wedstrijd is nog niet definitief beslist. De 4-3 achterstand is echter geflatteerd en de Overveners mogen nog niet klagen als zij er met een 4Vz-5Yz nederlaag afkomen. Twee ontmoetingen staan glad gewonnen voor Kijk-Uit de derde staat beter. In de eindrangschikking neemt Kijk-Uit I nog een eervolle derde plaats in. In de tweede klasse C kwam Kijk-Uit 2 in de eindstand eveneens tot een derde plaats. Zij hebben echter ook geen ogen blik kans gehad op een kampioenschap. Dit is een aangelegenheid geworden tussen Rolland 2 en Santpoort. De beslissing is hierin nog niet gevallen. De start van Kijk-Uit 2 met een 6V2-3V2 zege op De Uil was veelbelovend. Eervolle nederlagen tegen Rolland 2 (51/2-41/2) en Santpoort (6-4) ontnamen hun meteen alle illusies. Een 6-4 overwinning op Het Oos ten 2 en een reglementaire 10-0 zege op Aalsmeer 2 (dat verstek liet gaan) bezorg den de Kijk-Uit-schakers tenslotte toch nog een goede positie. Kijk-Uit 3 heeft in afdeling 2 D nog even in moeilijkheden gezeten. Met 6-4 en 4-6 moest het de eer in de eerste wedstrijden aan HWP en Zandvoort laten. Toen volgde het treffen met mede-hekkensluiter Haar lem 3. Met 7-3 wisten de IJmuidenaren te winnen en daarmee te bewijzen toch wel in deze klasse thuis te horen. Het bezoek aan Heemstede 2 werd een fraai 5-5 ge lijkspel, hetgeen tevens het handhaven in de tweede klasse betekende. Dat de laatste ontmoeting met 6V2-3 V2 van Hoofddorp werd verloren speelde geen rol meer. Het te elfder ure in het leven geroepen vierde tiental heeft zich in de derde klasse C uitstekend geweerd. Het startte met een 6V2-3V2 zege op Heemstede 3 en verloor vervolgens twee maal met miniem ver schil (5%-4%) van Bloemendaal 2 en Het Oosten 3. Tegen kampioen Weenink 2 ging het niet best (71/2-21/2), maar het 5-5 gelijke snel in de laatste ontmoeting tegen Pat- Mat 4 bracht de IJmuidenaren definitief in veiligheid. ADVERTENTIE douwe Egberts :*r-M «uG i door «eeer»ndeerd :;f- De weinige Friezen, die gisteren de uit voering van hun „Fryske Trou" in het Jeugdhuis de voorkeur hadden gegeven boven de televisie hebben zich in elk ge val op deze tweede toneelavond van het seizoen niet hoeven vervelen: Abe Brou- wer's kluchtige pennevrucht „Operaesje Japinga" heeft de zaal kostelijk weten te vermaken en de toneelploeg, die dit zotte verhaal in vlot tempo en met gevoel voor de juiste chargering en de nodige im provisatie op de planken zette, mocht dan ook na elk der drie bedrijven rekenen op een hartelijk applaus. Brouwer, de Sneker auteur, die een der weinige produktieve Friese toneelschrij vers van dit moment is, heeft zich met de kolderieke historie, die hij ophing aan het bestaan van twee lichtelijk beschimmelde, maar toch nog niet geheel gedoofde vrij gezellen, kennelijk zelf kostelijk vermaakt en dit amusement, desnoods met opoffe ring van wat logische opbouw, willen overdragen op zijn publiek. Dat is gelukt, al vertoont dit blijspel een paar versleten plekken, zoals trouwens de hele situering nauwelijks aanspraak kan maken op originaliteit. Stel u voor een broederpaar op jaren, in het bezit van een trouwe huishoudster, dat plotseling geconfronteerd wordt met de mogelijkheid van een lentebriesje door hun levensavond, omdat een kinderwagen fabriek pension zoekt voor één harer kantoormeisjes. De huishoudster neemt en krijgt na een fikse ruzie haar congé, een toevallig bin- nenwaaiende neef, verliefd op de dochter van een buurvrouw, springt in als pseudo- Voor de derde maal in een half jaar bij de ingebruikneming van een nieuwe kleu terschool aanwezig te kunnen zijn was voor mej. W. Muller, inspectrice van het kleuteronderwijs, woensdagavond een ge lukkig voorbeeld van het feit dat de ge meente Velsen op het gebied van scholen bouw een briljant voorbeeld vormt. Zij zei dit ter gelegenheid van de officiële inge bruikneming van het nieuwe Mavem-drie- lokalencomplex, waarin de Da Costa-kleu- terschool aan de Gildenlaan sedert 17 januari is gehuisvest. De inspectrice noem de dit een primeur voor het hele land, aan gezien geen andere plaats het voorrecht heeft gehad om over eenzelfde periode zo veel kleuterscholen in gebruik te kunnen nemen. Dit is mede te danken aan het tot stand komen van de wet op het kleuteronderwijs, waardoor deze tak van onderwijs een vas te plaats heeft verworven. De inspectrice uitte haar erkentelijkheid ten aanzien van Velsens gemeentebestuur en in zonderheid van de wethouder van onderwijs, de heer H. dé Boer voor zijn streven, om inder daad zoveel mogelijk voor het kleuteron derwijs te doen, waartoe vele gemeenten en vooral kleinere plaatsen blijkbaar geen mogelijkheid zien. Deze loftuiting was een onderstreping van de lof die de voorzitter van de kleu terschoolcommissie, de heer J. M. van Koeveringe liet horen. Hij had zijn wel komstwoord geopend met schriftlezing uit het loflied van David (psalm 145) en ge bed en kon onder meer de wethouder, ir. D. N. Dammers, directeur van openbare werken, inspectrice W. Muller, het r.k. schoolbestuur en andere genodigden be groeten. In een uitvoerig résumé schetste de heer van Koeveringe de vele moeilijk heden, die moesten worden overwonnen om tot de opening van het thans fraaie, lichte en luchtige semi-permanente ge bouw te komen. De voorzitter was uiter mate erkentelijk voor de bemoeiingen van het gemeentebestuur en de gemeenteraad alsook voor de medewerking van de in spectrice en van de heer Dammers. Dank baar was hij het „grote" schoolbestuur en het hoofd van de Da Costa-school, de heer J. Suurmond voor het verleende on derdak gedurende een lange periode. Te vens richtte hij zijn dank tot het kleuter- schoolpersoneel, dat ondanks moeilijke omstandigheden zich bleef inspannen voor de kleine leerlingen. Samen Bij haar gelukwensen behandelde de schoolinspectrice, mej. W. Muller, het gro te belang van samenwerking tussen kleu terschool en lagere school, waar het gaat om de kleuter, die bij de overgang naar de lagere school nog altijd kleuter is. Wethouder De Boer, die namens het ge hele gemeentebestuur zijn gelukwensen aanbood, wees de hem toegebrachte lof te rug naar de doorzettingskracht van het schoolbestuur en ook hij schetste de moei lijkheden voor het kleuteronderwijs in de gemeente van 1949 af en vertelde hoe men toen maar zelf een onderwijswetje heeft geïmproviseerd, dat voor Velsen overi gens nogal wat financiële nadelen heeft gehad. De heer De Boer benadrukte de aandacht van het gemeentebestuur en de gemeenteraad voor het kleuteronderwijs (zonder de wethouder van financiën en de andere collega's kan ook de wethouder van onderwijs weinig doen) opdat de kleu ter op deskundige wijze leiding krijgt. Hij zag nog wel moeilijkheden in de scholen bouw, ook in Velsen-Noord, maar achtte het wenselijk blijvend te ijveren voor goed onderwijs. Met de wens, dat de zegenrijke arbeid, geleid door de hoge beginselen van het schoolbestuur, vrucht mocht dragen, beëindigde de heer De Boer zijn toe spraak. Namens het r.k. schoolbestuur compli menteerde de heer N. v. Hesselingen de Da Costa-mensen met de nieuwe aanwinst en ook hij huldigde wethouder De Boer als de stimulerende figuur in de scholenbouw, temeer omdat thans de mogelijkheid open komt een permanente r.k. kleuterschool te gaan bouwen. In een geestige speech, gebaseerd op de verhoudingen moeder-dochter en vader- dochter feliciteerde de heer W. van Doorn, voorzitter van het Da Costa-schoolbestuur de kleuterschoolbestuurderen, waarbij hij de levensvatbaarheid van de kleuterschool als onomstotelijk bewezen verklaarde. Mej. L. v. Immerzeel bracht als hoofd leidster der school de gelukwensen en dank van het personeel over, waarna ten slotte de heer J. Suurmond, hoofd van de Da Costaschool in een toespraakje de be langen van 't kind in de eerste plaats stel de en de kleuter- en lagere school als een twee-eenheid beschouwde. Hij voorzag daarbij wegens de toene ming van het leerlingenaantal van zijn school na de pas-gereedgekomen verbou wing opnieuw een uitbreiding. De heer Suurmond was er zich van bewust dat er juist wegens de grote uitbreidingen in de IJmond in het belang van het kind hard gewerkt zal moeten worden. Nadat diverse verversingen waren aan gedragen maakten de aanwezigen van de gelegenheid gebruik de fraaie, ruime loka len en het moderne meubilair in ogen schouw te nemen. Een rijke aanwinst voor de Da-Costaschool en voor de buurtschap „De Gilden". ADVERTENTIE Nijma Foot-Saver, een speciale pas vorm voor wal zwaar dere voeten. Leuke,moderne leder- soorten. Vlotte, gemak- ft M 90 kelijke hak. b4i Voor beter schoenwerk IJMUIDEN: KENNEMERLAAN 95 SANTPOORT: HOOFDSTRAAT 155 gedienstige en de pensiongaste arriveert in een versierd huis, in spanning en met guirlandes verbeid door de gebroeders en op voorhand vervloekt door de neef, die zijn kamer met het meisje zal moeten delen.... De effecten zijn dus redelijk grof en de charge ligt er dik bovenop, maar Abe Brouwer heeft niettemin veel gered door gebruik te maken van een soms voortreffelijke dialoog en de moge lijkheden van het Fries om de dingen onomwonden te zeggen zonder dat ze direct uit de toon hoeven te vallen. Het duo, dat uit de muffe sfeer van een gezapig voortkabbelend mannenbestaantje gerukt moest worden, heeft deze historie gisteravond uitgebuit en aanvaardbaar gemaakt: de heren IJpma en Roosenstein pootten een even onverdraagzaam als ge- zamenlijk-uitbottend stel broers op de planken en vooral de senior van deze twee, vertolkt door Roosenstein, werd met een opvallende hoeveelheid durf en los heid leven ingeblazen, hoewel hij het nooit zover had kunnen brengen, als IJp ma niet als de tot opwinding gerakende broer Jilke Japinga tegenover hem had gezeten en gestaan. De huishoudster, die ongewenst wordt, zodra er jeugdige „ge zinsuitbreiding" op komst is, Jantsje Jongema, kreeg van mevrouw IJpma het hare en zij werd op haar beurt weer voor treffelijk gesteund door de kletsende (maar raak kletsende) buurvrouw Jellema (mevr. Hiemstra) en heur dochter Jeltsje (mej. IJpma). Laatstgenoemde nieuwelinge op de Friese planken zal zich nog wat moeten invoegen in het geheel en haar pose een weinig moeten zien kwijt te raken, maar heeft voor het overige met dit debuut bewezen een waardevolle aan winst voor „Fryske Trou" te kunnen wor den. Hetzelfde geldt voor de neef Jetse, die door de tweede noviet van deze voor stelling werd gespeeld: de heer Dijkstra. Zijn dictie en spelvrijheid waren nog niet vlekkeloos, evenmin als zijn taalbeheer sing, maar hij blijkt het gebrek aan_ man nelijke krachten in elk geval met één te kunnen verminderen. Resten de kantoor juf Jehanne Jansma (mevrouw Banga) en de personeelschef Jorritsma (de heer Groot) die weliswaar niet brilleerden, maar toch wel voldeden, al zal de heer Groot mij niet euvel duiden, als ik hem nog maals op zijn gebrek aan losheid en taal beheersing wijs, twee factoren, die zijn ijver en goede wil niet kunnen overscha duwen. Al moet gezegd worden, dat hij het niet gemakkelijk had met de rol van de personeelschef, die aanvaardbaar moet maken, dat hij de ganse comedie in huize Japinga niet door heeft en er zijn ge liefde Jehanne maar rustig in achterlaat: een onaanvaardbaarheid, die uiteraard geheel voor rekening van de schrijver blijft. Voor het overige: lof voor de manier, waarop het geheel tot een luchtige lacher werd verheven. Het gesprekje tussen de buurvrouwen in één en het versieren van het huis in twee waren bijvoorbeeld kostelijke stukjes toneel met onvervalste humor gekruid. De inleiding van voor zitter Boonstra, die gewaagde van een teruggang van het ledental en een poging, om via een propaganda-actie nieuwe, aan hang voor de vereniging te verwerven had daardoor een dubbel-droeve klank: de toewijding waarmee de tonelisten dezer vereniging hun liefhebberij bedrijven, tegenover het gebrek aan belangstelling, dat het ledenverloop bij „Fryske Trou" met zich brengt zijn inderdaad moeilijk te verteren. Men verdient beter. J. Folkertsma ADVERTENTIE het theater met de beste films vertoont van vrijdag t.m. woensdag ROMY SCHNEIDER in de grote succesfilm „MONPT I" Hedenavond 8 uur DE POLITIE VOLGT HET SPOOR Voor het rooms-katholiek scholencen trum, dat in de uitbreidings- en ontwik kelingsplannen van Velsen-noord is opge nomen en dat tussen de Wijkerstraatweg en de Van Diepenstraat in de toekomst aan de zuidzijde zijn begrenzing zal vin den in het St. Josephhuis aan de Banjaert- straat, kan binnen afzienbare tijd de noor delijke begrenzing worden tegemoet ge zien wegens de bouw van een permanen te kleuterschool. Deze week is namelijk van rijkswege de urgentie afgekomen om het braaklig gende terrein tussen de openbare Water- vlietschool en het gemeentelijk ontspan ningslokaal een drieklassige permanente rooms-katholieke kleuterschool te mogen bouwen. Het schoolbestuur, dat thans de kleuters in de r.k. meisjesschool en in een lokaal van het Josephhuis heeft ondergebracht, kan dus een begin met de bouwplannen gaan maken. De elftallen van „Noord" KinheimOFC (sportpark „Rooswijk", 14.30 uur) Kinheim: J. Pigmans; A. Paap en H. Bakkum; J. v. Hesselingen, W. Mol en Th. v. Vuuren; B. Demmers, H. Hamers, G. Sluiter, F. van Well en A. v. Dijk. SVIJIEV (vriendschap pelijk op „Schoonenberg", 12 uur) IEV: H. Alkemade; A. Hartveld en G. Bos; B. Wijker, G. v. Berneveld en C. Schoot; H. de Reus, G. Kaandorp, J. Fijen, J. de Reus en P. Vink. ADVERTENTIE Bestedingsbeperking helpt u daarbij 200 gr bitterk. en Welling tons 84 et 200grcocoskoekjes 68 ct 250 gr Rondo's <•- 65 ct Weener slagroomgeb. 20 ct Probeer ook eens ons gesorteerde gebak a 22 ct Willemsbeekweg 1 - Tel. 4640 IJmuiden-Oost Getooid in een der klederdrachten van haar geboorteland Zweden, heeft me vrouw E. de Miranda-Strömbom, aan de personeelsleden van de Machinefabriek C. Maters N.V. gisteravond veel verteld over het land, dat zij kennelijk oprecht lief heeft. Als vertegenwoordigster van de Zweedse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer, als officiële representante van de Zweedse Staatsspoorwegen en van het Svenska Institutet för Kulturellt Utbyte med Utlandet, mag deze dame geacht wor den bekend te zijn met het Zweedse grond gebied. Door de lange vorm van het land is het klimaat niet overal hetzelfde, doch, door de ligging achter de bergruggen van Noorwegen, is het weer er veel bestendi ger dan in ons land. Bij Van Gelder Zonen, zowel te Velsen als in de andere fabrieken, heerst op be paalde punten verschil van mening tus sen werkgever en werknemers over de werkregeling. Woensdagavond heeft de heer J. Mooi, hoofdbestuurder van de Christelijke Fabrieksarbeidersbond in een tweetal vergaderingen het personeel inge licht over het resultaat van recente be sprekingen met de directie over de gere zen problemen rond de verkorte werk week. Door de reeds ingevoerde werktijdver korting zou een deel van het personeel on geveer zes gulden per week minder ont vangen en het voorstel van de gezamen lijke hoofdbesturen, om die loonderving voor rekening van het bedrijf te nemen, vond bij de directie geen bijval. De hoofd besturen staan op het standpunt dat het bedrijf gedurende een reeks van jaren flinke winsten heeft gemaakt en dat de arbeiders nu het minder goed dreigt te gaan ook recht hebben op een deel van die winst. Naar hun mening zou het niet Naar wij vernemen is er gisternacht in gebroken in twee IJmuidense scholen: de P. Vermeulenschool en de daarnaast ge legen Julianaschool. De daders, die kenne lijk beide insluipingen op hun geweten hebben, daar de gevolgde tactiek overeen komst vertoonde, vonden weinig van hun gading, daar er geen geld aanwezig was, maar vernielden niettemin heel wat aan het meubilair: verscheidene kasten werden met breekijzers opengebroken. meer dan billijk zijn, dat de arbeiders het volle loon blijven houden. Het standpunt van de hoofdbesturen kon de goedkeuring van de arbeiders weg dragen, die het unaniem betreurden dat hun werkgever zulk een standpunt innam. Met het personeel van de andere fabrie ken zal ook het resultaat van de bespre kingen met de directie worden besproken. ADVERTENTIE Uw speciale aandacht voor onze TOMPOUCEN 21 ct. p. stuk samengesteld uit slagroom en banketbakkersroom. IETS APARTS VAN ieM AiefoncWi dn fovMfokknM KENNEMERLAAN 88. I1MUIDEN, TELEFOON 5520 Expositie van „Felison" verlengd tot 17 maart De expositie „Felison" van tekeningen van Arie Schouten, die in het gebouw aan de Heidestraat in IJmuiden wordt ge houden, is wegens de grote belangstelling tot 17 maart verlengd. MARKTNIEUWS Spinazie 89-102; waspeen 15-33; witlof 46-79; boerekool 2354; prei 29-55; rode kool 7-11; peen 12-22; uien 7-17; spruiten 45-93. Mevrouw De Miranda heeft verteld over de grote armoede van voorheen en de gro te opbloei van het land sinds enige tiental len jaren. De grond is rijk aan mineralen en het Zweedse staal heeft een wereld naam verworven. De uitvoer is zo groot, dat het mogelijk werd vele goede sociale wetten te maken en het volk leeft ook in blakende welstand, zo zei zij. Door middel van prachtige kleurendia's en na de pauze door middel van film, leerde haar gehoor het land nader kennen en de voorzitter, de heer E. Bouwhuis sprak zeker namens alle personeelsleden, toen hij mevrouw De Mirande hartelijk be dankte ook voor het onberispelijke Neder lands waarin zij alles had verteld en over de manier waarop zij het had gedaan. Over het Deltaplan De leden van de afdeling Beverwijk-Vel sen en van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling hadden woensdagavond de heer W. Metselaar, technisch ambtenaar van Rijkswaterstaat op bezoek, die hun het een en ander heeft verteld over het Deltaplan. Het Deltaplan gaat nog verder dan men ogenschijnlijk zou zeggen en het omvat niet slechts de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden, maar het betreft de grens van België tot aan de Duitse grens, met inbe grip van het ophogen van de afsluitdijk, al dus de heer Metselaar. De deskundigen zijn van mening dat er bij de uitvoering van het Deltaplan niet veel zaken meer zullen opduiken, die een verrassing zullen kunnen brengen. Men heeft de laatste tijd geleerd, dat men op het punt daarvan veel beter kan bouwen op de metereologen dan op de technici, daar met grote waarschijnlijkheid te be rekenen is, wanneer er ongewoon hoog water kan komen. Ook liet de heer Metselaar uitkomen wat voor nut 't heeft om de verzilting van de gronden tegen te gaan, een ander aspect van het Deltaplan de gronden zullen sterk in waarde stijgen. Door het maken van stuwen in de Lek en Rijn zal het zoete water de noordelijke provincies worden ingedreven, wat ook een grote ver betering zal blijken, aldus de heer Metse laar. Lezing voor afdeling Velsen NCVB Voor de afdeling Velsen van de Ned. Christen Vrouwenbond zal maandag, 17 maart een lezingavond worden gehouden in een van de lokalen van de Da Costa school aan de Noorderlaan. Spreker is ds. P. van Dijk te Krommenie met het onderwerp: „Invloed van het on bewuste".

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11