Problemen IJmond-agenda Vaartvermeerdering van „Groningen" leidde tot rammen van TX24 „Nellie" Visserij-varia Ondanks vele tegenslagen hield IJ.R.B. het hoofd boven water Marineraad stelde de wijkplicht van de kotter te gemakkelijk primair" op de honderd velden^) „Keerkring" hoorde J. W. Hofstra RAAD VOOR DE SCHEEPVAART U.V.V. gaat in alle bescheidenheid verder Kwart eeuw drenkelingen redden Bescherming (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Duke!) DONDERDAG 13 MAART 1958 9 Boekenweek Ook de Beverwijkse culturele organisa tie „De Keerkring" heeft in nauwe sa menwerking met de R.K. Openbare Lees zaal en Bibliotheek, in het kader van de Boekenweek, een litteraire avond georga niseerd in de grote zaal van het Kenne- mer Theater. De schrijver Jan Willem Hofstra vertelde hier het een en ander over „de Katholieke romancier". Spreker werd ingeleid door de praeses van „De Keerkring", ir. Stoelinga. „Vele geleerden en ook schrijvers hebben zich het hoofd gebroken over de juiste definitie van „de roman", zo begon de heer Hofstra, „doch geen hiervan is afdoende gebleken. Ook voorspelden zij, dat de roman geen lang leven beschoren was en zelfs onze beken de Louis Couperus had de moed te bewe ren dat na zijn oeuvre geen roman meer zou verschijnen. Al deze voorspellingen zijn op niets uitgelopen en nog wekelijks verschijnen zes romans op mijn schrijfta fel zo zei spreker. Slechts twee schrijf sters zijn er in geslaagd een juist beeld van de roman te geven, zo vervolgde hij en hiermede doelde hij op de dames Wolf en Deken, waarvan hij veronderstelde, dat elke Beverwijker wel een exemplaar uit haar werken in huis heeft. In de voorrede van hun boek Sara Burgerhart, geven zij namelijk een definitie van wat de roman is en aan welke vaste en onveranderlijke regels deze gebonden is. Spreker las vervolgens uit een van de vele werken van Wolf en Deken drie brie ven voor, waarin Alida Levend aan haar tante schrijft naar aanleiding van haar bezoek. Zelfs grote schrijvers als Stendal, Victor Hugo en anderen hebben zich stipt aan deze regels gehouden. De oudere schrijvers zo ging spreker ver der gingen eigenlijk allemaal uit van het motief van het vaderlandse liedje „In Hol land staat een Huis". Dit motief zo ver klaarde spreker, was het begin van elke familieroman. Na de wereldoorlog zijn de ze normen omver geworpen en is men zich gaan specialiseren op de erotiek met ach terstelling van God. Met aandacht volgde de zaal zijn zeer interessant betoog en na de pauze werden vele vragen gesteld, over hetgeen door spreker naar voren was gebracht. De praeses dankte na afloop de heer Hofstra voor zijn boeiend betoog. VELSEN DONDERDAG 13 MAART Thalia, 20 uur: „De politie volgt het spoor". Rex: Geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.30-12 en 14-16.30 uur. „Felison", Heidestraat, van 1921 uur: Expositie van tekeningen van Arie Schouten; 19.30 uur: ledenvergadering. Alcoholics Anonymous, zaal Abelenstr., van 20 uur af, spreekuur. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei destraat, open van 10-12.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, open van 10-12 uur. VRIJDAG 14 MAART Stichting „De Velser Gemeenschap", Volksuniversiteitswerk, 20 uur, Cultu reel Gebouw, lezing over Centraal Afri ka. (Zwerftochten door Vreemde Landen). Thalia, 20 uur „Monpti". Rex en Pieter Vermeulenmuseum, als donderdag. „Felison", tentoonstelling open van 19 21 uur. Raadhuis, 1112 uur, spreekuur wethou der van financiën. R.-K. Leeszaal en bibliotheek Velsen- Noord, open van 1417 en 1921 uur, Banjaertstraat 13. R.-K. Leeszaal en bibliotheek IJmuiden, Willemsbeekweg 96, open van 14.30 17.30 en 1921 uur; jeugdbibliotheek van 16—17.30 uur. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide straat, open van 1012.30, 14.3017.30 en 1921 uur Filiaal Velsen-Noord, Wij kerstraatweg 77, open van 1417 en 19 21 uur. BEVERWIJK DONDERDAG 13 MAART Kennemer Theater, 20 uur: Abonne mentsvoorstelling Nieuw Nederlands To neel met „Juliana". K.S.A.-gebouw, 20 uur: Filmavond Ouden van Dagen. De Groentcnbeurs, 14 uur: Ledenverga dering van de Proeftuin. Stadhuih Scheybecck, 19.45 uur: Ge meenteraadsvergadering. De Groentenbeurs, 20 uur: Ledenverga dering K.A.J. Het Centrum, 19.30 uur: Jaarvergadering Aanvoerdersvereniging „De Vooruit gang". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Charly's Tante". R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1013 uur; lees- en studiezaal geopend van 1013 en 1518 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17.30—19 uur. VRIJDAG 14 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Symphonie in goud". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Tyroler bloed". W.B. Theater, 20 uur: „Scalpenjagers". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alcoho lics Anonymous". „De Groentenbeurs, 20 uur: Katholiek Vrouwengilde, Passieavond. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, ge opend van 1517 en 1920 uur; lees- en studiehoeken geopend van 1517 en 18.3020.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 18.3020 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1013, 1517 en 1921 uur; lees- en studiezaal geopend van 1013, 1518 en 1921.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1617.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulf straat 12, geopend van 10—11 en 17.30—19 uur. In de bioscopen te Beverwijk draaien de volgende films: Kennemer Theater, vr./ma.: „Symphonie in goud"; di./woe.: „Santa Lucia". Idem, mat.: „De koning der veedieven". Luxor Theater, vr./ma.: „Tyroler bloed"; di./woe.: „De avonturen van Arsène Lu- pin"; mat.: Onteerde meisjes". W.B. Theater, vr./z.: „Scalpenjagers; zo./ ma.: „De kus des doods". Van onze speciale verslaggever) DE VOORNAAMSTE SCHULD van de aanvaring tussen de Nederlandse onderzee bootjager „Groningen" en de Texelse viskotter TX 24 „Nellie" op 29 mei voor de Nederlandse kust is gistermorgen tijdens een langdurige zitting van de Raad voor de Scheepvaart, de heer J. Metz, toegeschreven aan de navigatie-officier op het marine schip. Aan de hand van grafieken, figuren en de artikelen uit het aanvarings reglement toonde de heer Metz aan, dat de „Groningen" in overtreding was, toen vaart werd vermeerderd op het moment, dat de TX 24 over bakboord in zich kwam en zij dwars op de koers van de onderzeebootjager invoer. De heer Metz kon de conclusie van de Marineraad ten aanzien van de aanvaring niet ten volle delen en stelde vast dat de TX 24 een vaste koers heeft gestuurd. De navigatie-officier van de „Groningen" had opgemerkt, dat de peiling van de TX 24 naar achteren doorzette, maar de heer Metz vroeg zich daarbij dan af in hoeverre kan worden gesproken van de plicht voor de TX 24 om uit te wijken voor de „Gro ningen". Bij het beoordelen van de schuld vraag achtte de heer Metz ook schipper C. V. en de roerganger, zijn broer A. V. schuldig aan deze aanvaring. Hij adviseer de de raad de papieren van de schipper voor de tijd van een week en van de roer ganger-motordrijver voor de tijd van twee maanden in te nemen. Schipper C. V. was strafbaar omdat hij slechts één man op de brug de wacht liet houden, terwijl de roer ganger A. V. niet voldoende uitkijk heeft gehouden. Voor de zitting van de raad bestond grote belangstelling. Ook enige leden van de Marineraad, die de aanvaring reeds eerder behandelde, waren op de publieke tribune aanwezig. De Raad stond onder voorzitter schap van mr. C. H. Schroder en telde onder haar leden onder andere de heer J. de Groot, oud-schipper en reder te IJmui den en ir W. Polderman, reder te IJmui den. Schipper C. V. heeft de raad nog eens uitvoerig verteld hoe de aanvaring zich op die mei-middag aan hem had voorgedaan. Om half twaalf was men die ochtend uit IJmuiden vertrokken om op te stomen naar het Theeketelgat op ongeveer 65 mijl ten noorden van IJmuiden. Hij had zijn broer opdracht gegeven zo nauwkeurig mogelijk te sturen, opdat het gat goed werd aangelopen en geen visnacht verloren zou gaan. Omstreeks kwart voor twaalf was de „Nellie" bij IJmuiden buitengaats en werd als koers noordwest ten noorden gevaren. Met de drie andere bemanningsleden begaf ook de schipper zich te kooi. Hij vertrouw de de wacht aan één man, zijn broer, toe. Het was helder zicht en goed weer. Gekapseisd De schipper sliep al, toen hij plotseling een harde schreeuw hoorde en uit de kooi werd geslingerd. Toen hij zich evenals de andere drie opvarenden had opgericht, ble ken zij op het plafond varr hut lqgies in de kotter- te staan. Dé TX 24 sireei met de kiel. omhoog onder en dSbi-M" ftaist de rofnp van de „Groningen", maar begon zich als een wonder na ongeveer vijf minuten te rechten. In het logies was het donker, het water steeg, maar de schipper sprak zijn mensen moed in door te herinneren aan de UK 60 en de TX 49, die indertijd in storm weer ook kapseisden, maar na ongeveer een kwartier weer recht kwamen te liggen. De lucht ontsnapte tenslotte langzaam uit de romp en de vier mannen konden aan dek komen toen de kotter even recht op het water kwam te liggen. De TX 24 bleek door de „Groningen" juist op het water dichte schot tussen visruim en machine kamer te zijn getroffen. De roerganger werd uit het water opge pikt en aan boord van de kotter getrokken. De mast, het brughuis, de schoorsteen en de roerganger waren door de scherpe voor steven van de „Groningen" van boord af geveegd. De schipper heeft nog getracht zijn papieren te redden uit het achterlogies, maar toen hij tot de borst in het water stond en de andere leden der bemanning het schip verder zagen zinken, heeft hij die poging opgegeven. Een door de „Gronin gen" gestreken sloep nam de vijf vissers aan boord. Op de ernstig beschadigde Groningen" werd daarna koers gezet naar IJmuiden. Blinde hoek De blinde hoek op de kotter, waarmee de Marineraad zich indertijd uitvoerig heeft bezig gehouden, kwam ook op deze zitting ter sprake. Een van de vier ruiten aan de voorzijd! van de brug was geblin deerd, daar zich op die plek de schoorsteen bevond en het uitzicht door de rechtse ruit aan stuurboordskant van de brug was eveneens vervallen door de bevestiging van een echolood. Thans wordt er door de scheepvaart inspectie nadrukkelijk op gelet, dat de echoloden lager komen te hangen en het uitzicht niet belemmerd wordt. Van huis naar vis Een van de leden der Raad, de heer Brouwer, wees erop, dat de meeste aan varingen zich juist in die sector voordoen, waar de brug van de TX 24 geblindeerd was. „Het is maar van huis naar de vis en van de vis naar huis. Anders ziet men niet. Nummer één is de vis. Het uitkijken, de navigatie en de extra zorg bij het op letten in de blinde sector wordt maar ver waarloosd. Een treurige zaak", meende de heer Brouwer, die ook van mening was, dat het maar beter is elke keer voor een laag bevestigd echolood te moeten bukken, daar de navigatie op een schip primair is. De schipper merkte op, dat de schoor steen aanzienlijk meer uitzicht had weg genomen dan het echolood. Niet meer gekeken De roerganger A. V. verscheen daarna voor de raad. Hij had de wacht op de TX 24 op het moment van de aanvaring. Om streeks kwart over een was A. V. naar het achterlogies gegaan om de volgende wachtsman uit te porren. Hij had in alle richtingen op zee rondgekeken en iets over stuurboord-vooruit de brug van een schip gezien. Hij kon echter niet gewaar worden in welke richting dit schip voer en met welke snelheid. Na een halve minuut was hij terug en vervolgde hij de wacht tot om half twee de opvolger zou komen. A. V. keek echter niet opnieuw op zee uit naar het bewuste schip. Dit schip was voor hem geheel schuil gegaan achter de schoorsteen. De roerganger bleef namelijk op één plaats staan. Toen volgden plotseling drie stoten op een fluit. Bij de vierde stoot deed zich ook al de aanvaring voor. A. V. zag de boeg van de „Groningen" en hij zette de motor nog op vol-achteruit. Niets kon meer baten. Hij werd te water gesmeten, wist een boei te bereiken en kon zich nu alleen maar herinneren, dat hij in de ziekenboeg van de „Groningen" bijkwam. Een paar gekneusde ribben hield A. V. van het on geval over. Geen navigatie Het lid van de raad, de heer Brouwer, merkte op, dat A. V. onvoldoende navigatie heeft gevoerd. „Nonchalant", noemde hij deze manier van varen. „Ik heb er geen moment aan gedacht, dat het schip in de verte met zo'n snelheid in mijn richting zou naderen", aldus A. V. „U was meer een roerganger, dan een man van de wacht", aldus de heer Brouwer, „U stuurde, U navigeerde niet." Vaart vermeerderd De inspecteur-generaal voor de Scheep vaart, de heer J. Metz kwam aan het woord en zei dat beide schepen op vertrouwd terrein waren en dat zich geen omstandig heden voordeden voor de TX 24 en de „Groningen" om met elkaar in aanvaring te komen. „De gevolgen waren desastreus en gelukkig," aldus de heer Metz. „Het is een wonder, dat deze vijf man de ramp hebben overleefd." De schepen moesten elkaar raken, toen zij elkaar vrijwel haaks naderden en geen van beide iets deed om een aanvaring te voorkomen, aldus ging de heer Metz ver der. De reglementen zeggen, dat een schip voor een ander over stuurboordszij nade rend schip moet uitwijken. Van peilen van het naderende vaartuig is op de TX 24 geen sprake geweest. Beide schepen behielden op deze middag volgens het aanvaringsreglement hun koers aldus de heer Metz, maar de vaart van één schip bleef niet gelijk. De „Groningen" v«fineerde vaart, en handelde in, strijd met hét reglernent.Dit had tot gevolg, dat de •scbepen elkaar om half .twee ramden. Aan de hand van grafieken toonde de heer Metz aan, dat de TX 24 liefst 1840 meter voor de onderzeebootjager zou zijn overgetrokken, wanneer de „Groningen" een vaart van 18.4 mijl had behouden. Was de vaartvermeerdering tot 23 mijl plotseling gebeurd, dan zou de TX 24 op 1600 meter afstand achter de „Groningen" langs zijn gevaren. I Voorkomen De gemiddelde vaart van de „Groningen" becijferde de heer Metz op 20.8 mijl. De „Groningen" had zich gehouden aan het aanvaringsreglement, wanneer van Schul- pengat af 20.8 mijl was gedraaid. De onder zeebootjager peiide het andere schip over bakboord, maar dit had geen aanleiding voor de officier van de wacht mogen zijn om zich te onttrekken aan een der artike len in het aanvaringsreglement, waarin wordt gesteld, dat hij al het mogelijke zal doen om een aanvaring te voorkomen. Als complicatie zag de heer Metz het feit, dat beide partijen bij deze aanvaring niet door één Raad critisch worden be schouwd. Om een juiste schuldmate te concluderen, moest hij ook de uitspraak van de Marineraad in beschouwing nemen. De officier van de wacht had een koers wijziging van de TX 24 opgemerkt van 24 graden over bakboord naar 19 en 15 graden. Volgens de heer Metz moet de TX 24 dan 52 graden van koers gewijzigd hebben en grotere vaart gelopen hebben om het punt van de aanvaring te bereiken. Het is vol gens de heer Metz onbestaanbaar, dat pei ling van de TX 24 naar achteren is door gezet en vervolgens naar voren. De plicht voor de TX 24 om uit te wijken, was bij het doorzetten naar achteren van de peiling ook verminderd. Seinen te laat De heer Metz heeft voorts aangevoerd, dat niets de kapitein er van kan ontheffen om voor een nalatigheid op een ander schip te waarschuwen, waar bijzondere omstandigheden zijn geboden. Men had op de „Groningen" eerder sei nen moeten geven en men had tot twee minuten vóór de aanvaring stuurboord uit kunnen gaan. De heer Metz merkte op, dat hij het in het licht van de vaartvermeerde ring door de „Groningen" niet eens is met de uitspraak van de Marineraad. Te ge makkelijk en met te weinig omschrijving is men daar uitgegaan van de wijkplicht, die op de TX 24 rustte. Verband Tot de TX 24 komend, zei de heer Metz, dat de TX 24 zeker had uitgeweken wan neer hier goed was uitgekeken. Op de TX 24 stond één man op de wacht. Dit hadden er twee behoren te zijn. De heer Metz zag een causaal verband tussen deze nalatigheid op de TX 24 en de aanvaring. Hadden er twee man gestaan, dan waren er zeker maatregelen genomen om een aanvaring te voorkomen, aldus de heer Metz. Nadat hij nog had aangevoerd, dat de schipper vertrouwen stelde in zijn broer en dat de blinde sector in feite van geringe betekenis is men hoeft zich maar even te buigen om meer te zien zei de heer Metz, dat de ramp toch ook te wijten is aan de twee broers V. Hij sprak zijn lof uit over de manoeuvre van de „Groningen" bij de redding „dit getuigt van goed zee manschap op de jager" en kwam ten slotte tot zijn advies omtrent de strafmaat. Prijzen van woensdag Heilbot 3.90—3.20, gr. tong 3.40—3.20, grm. tong 3.30—3.20, kim. tong 4—3.50, kl. tong I 3.50-3.20, kl. tong II 3.203, tarbot I 3.40—2.70 per kg. Tarbot IV 9452, gr. schol 3027, grm. schol 3932, kim. schol 4441, kl. schol I 44—40, kl. schol II 41—27, schar 29—22, bot 16—8, v. haring 18.4012, makreel 4410, gr. schelvis 5633, grm. schelvis 5235, kim. schelvis 5036, kl. schelvis I 52—32, kl. schelvis II 41-23, Wijting 28—13, gr. gul 4642, mid. gul 43—39, kl. gul 3221, kl. haai 36, ham 85—50, kl. wolf 43, poontjes 3228, kl. koolvis zw. 2015 per 50 kg. Gr. kabeljauw 24879, gr. koolvis zw. 4640, gr. koolvis wit 62, gr. leng 6257 per 125 kg. Aanvoer van woensdag 85 kisten tong en tarbot, 11 k. heilbot, 120 k. schol, 25 k. schar, 65 k. bot, 4370 k. haring, 610 k. makreel, 855 k. schelvis, 445 k. wijting 135 k. ka beljauw en gul, 10 k. leng, 10 k. haai, 4 k. ham, 10 k. wolf, 15 k. poon, 725 k. koolvis en 25 k. di versen'. Totaal 7520 kisten vis. Tussen Welfare en baby-sitting Uit het jaarverslag over het jaar 1957 der afdeling Velsen-IJmuiden, van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers blijkt, dat men niet stil heeft gezeten, al bleven de werkzaamheden vrijwel dezelfde als in vo rige jaren. Vele dames geven zich geheel aan het werk der twee U.V.V.-sociëteiten voor bejaarden. In het kader van de vrije tijdsbesteding voor bejaarden, werd een bazar gehouden. De opbrengst was groot en dus is men vol goede moed weer aan het werk gegaan voor een volgende bazar. Als ieder jaar werd de U.V.V. ingescha keld in verscheidene collecten, en verder waren de resultaten van de verkoop van Rode-Kruiszegels, zomerzegels en kinder zegels weer bijzonder goed. Nog steeds is de opbrengst groter dan die van vorige ja ren. De kinderzegels brachten, in samen werking met de schoolkinderen, alléén in de gemeente Velsen ruim 24.000,op, dit is meer dan 1000,hoger dan vorig jaar. Niettegenstaande aan boord van de traw ler „Curagao, afgebeeld op de 10-cents zo- merzegel, de eerste zegels symbolisch wer den verkocht, was het resultaat niet zo groot als men verwacht had. Mej. Vijlbrief heeft de uitreiking van Welfare-goederen op zich genomen. Deze goederen zijn nu opgeslagen in het ge bouwtje van het Rode Kruis, Slingermuur, aan de Zeeweg. Mej. Vijlbrief zal op be paalde uren daar aanwezig zijn. De oppasdiensten voorzien nog steeds in een grote behoefte. In het geheel werden in het jaar 1957 600 moeders van baby sitters voorzien.. Het aantal leden blijft vrijwel gelijk. Op het ogenblik telt de afdeling 56 leden waar van 25 werkende leden. Drankweercomité gaat films vertonen Het Centraal Drankweer Comité zal woensdag 19 maart om 20 uur de Duitse film „Café Paradis" vertonen. Bodel Ip- sen en Lau Lauritzen voeren de regie, 's Middags om 14.30 uur wordt er een kin dervoorstelling gegeven, onder andere uit Robinson Crusoë. Beide voorstellingen worden in het Hervormd Jeugdgebouw te IJmuiden gegeven. Per bus naar de Stille Omgang De afdeling IJmuiden-West van de Stille Omgang vertrekt zondag 16 maart om half twaalf per autobus uit IJmuiden naar Am sterdam om de Heilige Mis om één uur in de Begijnhofkapel mee te maken. Hierna wordt aan de Stille Omgang deelgenomen. Degenen, die in de autobus naar Amster dam willen, kunnen zich opgeven bij G. de Ruiter, Snelliusstraat 29 en C. Lager- berg, Edisonstraat 27. ONDANKS DE VELE tegenslagen, die de IJmuider Redding Brigade in de loop der jaren heeft ondervonden, gaan de 490 leden van deze vereniging binnenkort feest vieren om het vijfentwintigjarig be staan van hun brigade kracht bij te zet ten. Vooral in de oorlogsjaren heeft het er om gespannen of de vereniging het hoofd in figuurlijke, en de hoofden van de drenkelingen in letterlijke, zin boven wa ter zou kunnen houden. Het verantwoordelijkheidsbesef, het en thousiasme en het doorzettingsvermogen van de bestuurderen en een vaste leden kern hebben echter altijd de liquidatie van de vereniging verhinderd. De oprichting van de IJmuider Redding Brigade had in 1933 plaats. De afdeling Velsen-IJmuiden van het Nederlandsche Roode Kruis had hierin een werkzaam aan deel evenals een propagandist van de Ne derlandse Bond tot het Redden van Dren kelingen, die met een gloedvolle rede pleit te voor de totstandkoming van een IJmui- dense brigade. Het eerste bestuur bestond in die dagen uit de heren A. P. Bakker (voorzitter), W. M. Hellemons, W. Hoekstra, J. Mac Daniel en B. Oldenburg. Onder de enthousiaste leiding van de voorzitter werd aan de opbouw van de bri gade begonnen. Geld en materiaal waren er echter in de crisisjaren niet. De ijverige bestuurderen beschikten alleen over moed en de lust om aan te pakken. En er werd in die dagen aangepakt. Dat de bestuur deren niet bij de pakken bleven neerzitten omdat er geen geld was blijkt wel uit het feit, dat zij er na enige tijd toch in slaag den om reddinglijnen en zwemvesten op de kop te tikken. Niet lang daarna wisten zij tevens de hand te leggen op een paar rijdende haspels op luchtbanden. In de zo mer van 1934 werd met enig ceremonieel de eerste strandvlet te water gelaten. De vlet werd Adriaan gedoopt. Eerste strandhuis Het eerste strandhuis verscheen in 1935 op IJmuidens stranden. Dit was mogelijk doordat leerlingen van de ambachtsschool de bouw ervan voor hun rekening hadden genomen. De kosten van 't materiaal wer den bestreden uit de baten van een collec te en een loterij. Enige leden boden ter gelegenheid van de opening van het „eigen huis" een brancard en andere e.h.b.o.-be nodigdheden aan. In datzelfde jaar werd tevens een begin gemaakt met een e.h.b.o.-cursus onder lei ding van dokter Mac Daniel. De reddings brigade uit Bloemendaal verleende haar IJmuidense collegae gastvrijheid in Stoop's bad. Om oefeningen te houden wel te verstaan. Springen In de vooroorlogse jaren hadden heel wat oefeningen en demonstraties plaats. Ondermeer in samenwerking met het Rode Kruis. Doorgaans werden de oefeningen gehouden in „De Put" bij de spuisluis en bij de Blauwe Brug. Heel wat leden zagen er in die dagen van weleer tegenop om als oefening van die brug af te springen.... Omstreeks 1940 was de IJ.R.B. een, van de reddingbrigades die veel van zich liet horen- en tot een van de actiefste in den lande mocht worden gerekend. Toen kwam Nederland onder Duitse be zetting. Direct na de capitulatie werd het meeste met veel zorg en moeite verkre gen materiaal van de IJ.R.B. door de be zetters in beslag genomen. Het verdween in grote militaire auto's om nooit meer terug te komen. Ook het strandhuis moest het ontgelden. De Duitsers trokken er in en hielden er zo huis, dat het in 1942 moest worden gesloopt. Er was niet veel meer over, dat voor de wederopbouw zou kun nen dienen en wat er over was werd in de hongerwinter wel als brandhout opge stookt. De vlet werd na de bevrijding deer lijk gehavend in Spaarndam teruggevon den. Dat het ledental door al deze minder prettige gebeurtenissen danig achteruit ging behoeft eigenlijk geen betoog. In 1942 kon de IJ.R.B. bogen op 370 leden. In 1945 waren het er nog maar 45. Op de eerste ledenvergadering na de bevrijding werd bekendgemaakt, dat er behalve het bestuur nog maar negen leden waren. Toch ging de vereniging niet ter ziele. Met enthou siasme werd aan de wederopbouw begon nen. OOCXDOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOCOOOOOOOOOOOOOOOO: 3 De IJmuider Reddingbrigade heeft 8 nooit bepaald spectaculaire reddingen x verricht. Haar aanwezigheid op IJmui- I dens stranden werkt veeleer preven tief. Toch zijn de mannen van de bri- gade altijd op hun post, hetgeen hen j een groot gedeelte van hun vrije tijd kost. Zij zijn ook altijd bereid hun le ven te wagen om het leven van een ander te redden. De aanwijzingen, die zij op het strand geven, worden meestal wel ter harte genomen en hun werk wordt zeer ze ker gewaardeerd. Toch maken deze mannen af en toe merkwaardige dingen mee. Zo gingen vorig jaar twee jon gens tijdens hevige storm zwemmen. j Onmiddellijk was de reddingbrigade er j bij om de jongens de helpende hand te j bieden. De waaghalzen werden op het droge gebracht en de leden van I de brigade moesten hen beschermen i tegen het woedende publiek, dat de onverantwoordelijkheid van de jongens niet erg op prijs bleek te stellen. XDOOOOOOOOOÏXXXXraOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Twee instructeurs werden in dienst ge nomen, er werden verscheidene acties op touw gezet en met de steun van het ge meentebestuur en van andere autoriteiten verrees er een nieuw modern strandhuis. Opnieuw inzinking Nauwelijks was men echter de inzinking van de oorlogsjaren te boven of het Vel- serbad werd gesloten, hetgeen opnieuw een aanzienlijke vermindering van het leden tal ten gevolge had. Nu schoot de Haar lemse Reddingbrigade te hulp en bood haar gastvrijheid in het Sportfondsenbad aan. De februariramp in 1953 dreigde weer een spaak in het wiel te steken. De strand- post werd door het geweld van de storm en het water vernield en ook het materiaal ging grotendeels verloren. Nadat in 1953 het Velserbad in handen van de gemeente overging, brak een nieu we periode van bloei aan. Thans is de IJ.R.B. zelfs de grootste brigade van Noord-Holland. Het feest Het. zilveren feest zal op 22 maart met een gevarieerde cabaretavond in het Her vormd jeugdgebouw worden gevierd. Op 26 maart staat er in het Patronaatsgebouw een feestavond voor de adspiranten op het programma en 20 april zullen ter gelegen heid van het heuglijke feit districtswed strijden reddend zwemmen in het Velser bad plaats hebben. Op een nog nader te bepalen datum zullen bij voldoende be langstelling nog e.h.b.o.-wedstrijden worden gehouden. In het toernooi om het kampioenschap van Nederland 1958 werd vooral door de spelers die in tijdnood verkeerden, ontzettend slecht gespeeld. De grove fouten die werden gemaakt, horen eigenlijk niet in zo'n wedstrijd thuis. Tijdnood is groten deels te voorkomen door tijdens het openings- en middenspel sneller te beslissen met de zetten. Want het is een bekend verschijnsel, dat veel tijd verloren gaat met „het wikken en wegen" van de te spelen zet. Als een speler bijvoorbeeld met een tempo van vijftig zetten per twee uur voor de eerste veertig zetten 110 minuten gebruikt moet hij de laatste tien zetten ver houdingsgewijs veel sneller spelen, waardoor de kansen om fouten te maken groter worden. Keiler heeft in dit toernooi overigens veel geluk gehad. Tegen Boer, Anderson en W. Roozenburg ontsnapte hij aan een nederlaag. Tegen Ansems en Dukel moest hij daarentegen verliezen incasseren. De wijze waarop hij de Zuidhollandse kam pioen J. J. de Vries versloeg willen wij even laten zien om vervolgens deze stel ling maar zo snel mogelijk weer te ver geten. OOOfïT, j -i-ry.- "OOOOry yYTOOOOOOOrXXXXXXXnocXXXXTOOOOOOOOCX De Vries (wit) vervolgde met 1) 48-42 Zwart zette de partij voort met 24-30. waarna de toeschouwers allen verbaasd keken toen De Vries met 34-29 vervolgde. Na 30-35-40 had Keiler de vrije doortocht naar dam en de leiding in het nationaal toernooi. Denkfout Een zeer merkwaardige denkfout maakte Dukel (zwart) in zijn partij tegen de Leid- se meester Wim Huisman (wit). 1) 33-28 18-23. 2) 39-33 12-18. 3) 34-30 17-21. 4) 30-25 21-26. 5) 40-34 11-7. 6) 34-30 20-24. 7) 31-27 17-21. 8) 44-40 7-11. 9) 50-44 1-7. De oeroude opstelling van de „Hollandse Opening" blijft bijzonder aantrekkelijk. Op 44-39 volgt in deze symmetrische stelling 24-29 en 26-31, waarna zwart de beste stelling overhoudt. 10) 27-22 18x27. 11) 37-31 26x37. 12) 42x22 14-20. 13) 25x14 9x20. 14) 47-42 10-14. 15) 30-25 4-9. 16) 41-37 21-26. 17) 44-39. Zwart maakte vervolgens een denkfout door uit te rekenen dat 7-12 verhinderd wordt door een diepte damcombinatie, die zwart direct na afloop aantoonde. Maai het was de oud-wereldkampioen B. Sprin ger, die uiteenzette dat 7-12 toch wel had kunnen worden gespeeld. ym. m W, m zm wrmf. w//M. Zwart berekende, dat 7-12 niet kon door de volgende zeer mooie en diepe damcom binatie. 17) 7-12. 18) 33-29 24x44. 19) 43-39 44x33. 20) 38x7 8-12? 21) 17x18 11-17. 22) 22x11 '8x33. 23) 48-43 6x17. 24) 37-31 26x39. 25) 40-34 39x30. 26) 35x4. Het was om deze reden, dat zwart van de sterke positie-zet 7-12 afzag. Oud-we reldkampioen B. Springer merkte op, dat 7-12 toch wel kon omdat na 7-12 18) 33-29 24-44. 19) 43-39 44x33. 20) 38x7, niet 8-12? maar geestig 11-17 kan worden gespeeld, waarna stuk 7 verloren gaat. Immers op 7-1 volgt dam voor zwart met 2-7. In de waan verkerend dat 7-12 was uit geschakeld moest zwart besluiten tot 11-17. 18) 22x11 6x17. Het verdere verloop van deze partij was als volgt: 19) 28-22 17x28. 20) 33x22 8-12. Mogelijk dat als twintigste zet 16-21 beter is. Op 46-41 23-29 enz. enz. 21) 32-27 12-18. 22) 37-31 26x37. 23) 42x31 7-12. 241 46-41 2-7. 25) 41-37 7-11. 26) 31-26 11-17. 27) 22x11 16x7. 28) 27-21 18-22. 29) 37-31 13-18. 30) 40-34 24-29. 31) 34-30 9-13. 32) 31-27 22x31. 33) 36x27 20-24. 34) 38-32 3-9. 35) 43-38. OOOOOOOOOriOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOnooooOOOOOOOOOOOOOOOOOC S y/m. V///M 'tm*. jgj *r' COOOOOOOOCaDOOCOOCXXXXMOOOaaOOOOOOOOOTOOOCXXXXHaDOOClOOO Zwart speelde 18-22 en staat in een verloren positie. Geen enkele zet kan daar in nog verandering brengen. Op 15-20 volgt sterk 39-33 waarna de stelling van zwart wordt omsingeld. 35) 18-22. 36) 27x18 13x22. 37) 39-33 9-13. 38) 48-42 13-18. Het doet er nu niet meer toe of 13-18 of 12-18 wordt gespeeld. Zwart verliest nu steeds od tempi. Laten wij bijvoorbeeld het op het eerste gezicht sterke 12-18 spelen. 39)12-18. 40) 21-16 7-12. 41) 49-43 15-20. 42) 45-40 5-10. Met het offer 33-28 22x33 en 16-11 wint wit met een bord vol stukken. Er zijn nog vele mogelijkheden aanwezig doch het is steeds wit, die wint. 39) 45-40 15-20. 40) 21-16 22-27. Zwart offerde bijtijds een stuk omdat dit toch moet gebeuren. 41) 32x21 18-22. 42) 42-37 23-28. 43) 38-32 29x27. 44) 21x23 19x28. 45) 30x10 5x14. De stand van het eindspel, waarbij zwart een stuk minder heeft, luidt: 7, 12, 14, 20, 22, 28. Wit: 16, 25, 26, 35, 37, 40 en 49. Wit won door 46) 49-43, waarna zwart niet kon oprukken met 22-27 wegens 26-21. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur, B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden. Z

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 13