Mode Haarlem toont zich niet voldaan met opheffing Haarlemmerliede Aanklacht tegen Peyrefitte wegens belediging van Paus Pius XII van gisteren Brief aan Gedeputeerden gewijzigd 13 Mogelijke vervanging van Eisenhower wijs geregeld Amendering van grondwet stuit op bezwaren Kerkelijk Nieuws DE BEURS „Osservatore Romano" eist zijn uitwijzing door Italië Amsterdamse Beurs CASTRICUM GTTC huldigde haar kam pioenen tijdens lustrumfeest Examens Ook Castricumse dammers naar Sportief-toernooi DONDERDAG 13 MAART 1958 ^vwn>vYyvYy<YYYYYYymYtminiyYm<mioononoonoooooct WEEKABONNEMENTEN 8 dienen uiterlijk op Woensdag te worden 0 q betaald, daar de bezorgers op Donder- 8 X dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE (Van onze correspondent in Washington) Een aantal Amerikanen moge in presi dent Eisenhower teleurgesteld zijn, dat neemt niet weg dat men het volste ver trouwen behouden heeft in de onkreuk baarheid van de president en in zijn ver mogen een wijze oplossing te vinden voor het delicate probleem van zijn vervanging bij onvermogen. Drie maal sinds 1955 is de president ernstig ziek geweest en thans heeft hij met veel werkelijkheidszin een regeling getroffen met vice-president Nixon voor het geval een nieuwe ziekte hem tij delijk, of voor goed, onbekwaam zou ma ken de bevoegdheden en plichten van het presidentschap .te vervullen. Die regeling is zakelijk en redelijk: men kan zich nau welijks voorstellen dat zij gezien de aard van Eisenhower en Nixon tot eni ge verwarring aanleiding zou geven. Voorbeeld? De regeling, die Eisenhower en Nixon getroffen hebben, kan het voorbeeld wor den van dergelijke regelingen in de toe komst. Hieraan is behoefte, want de Ame rikaanse grondwet is niet duidelijk op dit punt en spreekt niet van de mogelijkheid dat een president wanneer een vice- president voor hem waargenomen heeft weer aan het bewind zal komen. Boven dien geeft de grondwet niet aan wie be paalt of een president onbekwaam is tot regeren. Wellicht zal men er toe overgaan de grondwet te amenderen in de geest van de regeling die Eisenhower voor de duur van zijn regime geldig heeft verklaard. De grondwet zal dan tevens moeten aangeven, wat de procedure zal zijn, wanneer een president het bewind weer in handen wil nemen en de vice-president van oordeel is, dat hij daar lichamelijk of geestelijk niet toe in staat is. Verworpen (UP) De juridische commissie uit het Huis van Afgevaardigden heeft een amen dement op de grondwet betreffende over dracht van de presidentiële bevoegdheid, voor het geval de president niet in staat is deze zelf wit te oefenen, verworpen. De Democratische afgevaardigden zijn van oordeel dat deze kwestie niet door mid del van amendering van de grondwet be hoeft te worden geregeld. In tegenstelling tot Eisenhower geloven zij dat een gewo ne wet in deze kwestie kan voorzien. Dit is het huis van de spoorweg arbeider Gregg, te Marsh Bluff bij Florence in de Amerikaanse staat South Carolina, dat werd getroffen door een kernwapen, dat van honderd meter hoogte uit een B-47 bommen werper viel. De bom maakte een krater van twaalf meter diepte en deed de muren van het huis scheuren, maar de kernlading kwam niet tot ontploffing. Gregg en vijf leden van zijn gezin liepen verwondingen op. Souvernirjagers werden gewaar schuwd dat er met scherp zou worden geschoten, indien zij het vernielde huis zouden proberen te naderen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wijk bij Heusden J. Smit te Groot-Ammers; te Haaften J. Kooien, kand. te Delft. Aangenomen naar Emmen (toez.) A. Fa- ber te Boxum. Geref. Kerken Beroepen te Oud-Beijerland K. Snoey te Dinteloord. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Doesburg J. W. de Bruin te Zwaagwesteinde. AMSTERDAM De stemming ter beurze was vast. De ondertoon was de voorafgaande dagen, toen er wat aanbod te verwerken viel, op merkelijk goed, en nu konden over vrijwel de gehele linie koerswinsten worden ge boekt. Deze goede stemming werd veroor zaakt door de hogere slotkoersen van New York, waar op hoog niveau besprekingen worden gevoerd over belastingverlagin gen voor particulieren en het bedrijfsle ven en over het aanwenden van grote be dragen om aan de economische terugslag het hoofd te bieden. Hierbij komt nog dat de verschenen jaarverslagen en de divi- dendvoorstellen van de Nederlandse be drijven in de laatste paar dagen van dien aard waren, dat deze een betere stemming ter beurze voor de aandelen in de hand werkten. Er was publieke belangstelling voor de aandelen. Kon. Olie noteerde rond de 156,50, ongeveer 2,70 hoger dan dins dag. De handel was van meer betekenis dan de vorige dagen. De goede stemming voor de Philipspapieren was ook gisteren weer aanwezig. Premie-affaires, aanko pen door Londen en van het publiek zorg den er voor, dat het fonds zich ten opzichte van dinsdag een viertal punten kon verbe teren. Unilever ondervond eveneens pu blieke belangstelling en op 338 waren de aandelen ongeveer 4 punten boven de vo rige slotprijs. A.K.U. trok wel de meeste belangstelling van de internationale waar den. Aankopen voor Duitse rekening in een kleine markt waren oorzaak, dat het fonds vier punten boven dinsdag kwam te liggen op 155. K.L.M. was een tikje hoger. De scheepvaartfondsen konden zich bij opening zeer goed handhaven en in het verdere beursverloop trokken de koersen geleidelijk aan waardoor over vrijwel de gehele linie koerswinsten van 1-3 punten konden worden geboekt. Ook hier was de belangstelling groter dan dinsdag. Cultu res waren ongeanimeerd en eerder iets aangeboden. Van de staatsfondsen was de staffeling geprononceerd vast op een prijs van 89'/2 tegen dinsdag 88%. In een lege markt vond de aankoop van de ver plichte 200.000 vraag plaats. De stukken konden slechts mondjesmaat tegen veel hogere prijzen verkregen worden. Het kort lopende papier bleef goed prijshou dend. Van de overige obligatiemarkt wer den nog geadviseerd de Woningbouwle ning op 107% (10614) en rentespaarbrieven op 103Vs (103%). Aandelen Algemene Industriële Mine raal- en Erst Maatschappij, die dinsdag reeds 12 punten hoger waren op de divi denduitkering alsmede de 25 percent bo nus, werden op 220 (210) geadivseerd. Prolongatie 4Vs percent. (ANP). NEW YORK Een tijdelijke activiteit in de tabaks waarden en geselecteerde fondsen uit en kele industriële sectoren verlevendigde een overigens bijzonder lusteloze markt. Het industriegemiddelde daalde voor het eerst sinds negen beursdagen door kleine koersverliezen in enkele olie-, staal-, auto-, rubber- en chemiewaarden. Philip Morris leidde de tabakswaarden met een winst van meer dan twee dollar. Lorillard sloot meer dan een dollar en American bijna een dollar hoger. Deze groep heeft record inkomsten bekendgemaakt en voorspelt een nog beter 1958. First National Stores steeg meer dan 3 dollar. Winsten van 2 dollar of meer de den zich voor bij F. E. Meyers, West Virgi nia Pulp and Paper, Owens, Corning Fi berglas en Chance Vought. De stemming ter beurze werd wat ge drukt door de uiteenlopende meningen in regeringskringen over de te nemen antire- cesslemaatregelen. Het industriegemiddelde kwam van 455,92 op 454,60; dat voor spoorwegen van 105,65 op 105,51 en dat voor openbare nuts bedrijven van 73,18 op 73,37. De omzet be droeg 2.420.000 aandelen (vorige dag 2.640.000). Van de 1.128 verhandelde fond- »en sloten er 421 hoger en 435 lager (UP). (Shows, snufjes en alles wat /erder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) (Van onze correspondent in Rome) De Haarlemse raad bleek het gister avond in grote trekken wel eens te zijn met de brief die B. en W. zich voorne men met betrekking tot het grondgebied der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude aan Gedeputeerde Staten te schrijven. De inhoud daarvan is reeds eer der in ons blad bekend gemaakt. Wèl zijn er inmiddels een paar wijzigingen in ge komen die stellig van betekenis zijn voor de verhouding ten opzichte van de huidi ge en de mogelijke toekomstige buurge meente. Zo werd vóór de behandeling van het concept door B. en W. zelf al voorge steld de uitdrukking „met voldoening" weg te halen uit de zinsnede, waarin de raad „met belangstelling en voldoening" kennis zegt te hebben genomen van dc door Gedeputeerde Staten aan hem voor gelegde ontwerpregeling, met toelichting, tot toevoeging van het grondgebied der ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwou de aan zijn gemeente en aan Haarlemmer meer. De heer Blokdijk (Arb.) die uitvoe rig op het concept reageerde vroeg voorts of het wel nut had in de brief „te betwij felen of het thans wel gewenst is tot op heffing van de gemeente Haarlemmerlie de en Spaarnwoude over te gaan." Hij dokterde met zijn fractiegenoten nog aan een andere zegswijze maar. er werd, geen bevredigende gevonden en B. en W. von den het niet eens erg de gehele zin zon der meer te laten vervallen. Een ander bezwaar tegen de tekst kwam van de heer Schippers (K.V.P.), die het onjuist achtte dat B. en W. in reactie op de jongste Velsense aspiraties naar het gebied ten zuiden van het Noordzeekanaal tot aan zijkanaal F. het volgende stelden: „In dit verband zij in de eerste plaats ge wezen op de voor Haarlem zo belangrijke verbinding met het Noordzeekanaal en via dit kanaal met de Noordzee. De coaster is reeds lang geen onbekende verschijning in de Haarlemse wateren en ook voor de Haarlemse Scheepsbouwindustrie, welke in haar ontplooiing ernstig wordt belem merd door de capaciteit van de sluizen in Spaarndam, is een dergelijke verbinding van levensbelang." Die verwijzing naar het sluisje vond hij niet ter zake doen, daar de scheepsbouw industrie in Haarlem zelfs bij vergroting ervan nog geen grote ontplooiing te zien zou geven door de beperktheid van het in dustrieterrein, waarvan wethouder Hap- p als voorzitter van de Industriestichting toch wel degelijk op de hoogte is. Beter achtte hij het met voorbijzien van het sluisje te wijzen op de mogelijkheid van nieuwe scheepsbouwindustrie ten noorden ervan. De wethouder wilde hier ook wel mee akkoord gaan. .Velsen géén partij" Uit de discussie bleek overigens, dat de raad verrast was door het voorstel van G.S. om de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude maar geheel op te hef fen. De heer Blokdijk zei, dat dit geen gevolg kon zijn geweest van een suggestie van de zijde van Haarlem of van de Haar lemmermeer, in welke laatste gemeente 3-3%°/o Nederl. 47 3% Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. ^ref.PhilipsGloeil Unilever Wilton Feyenoord Dordtsche Petrol Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn K. N. S. M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U.S. Steel ïeneraal Motors. Shell Unio Tidewater Slotkoers gisteren 89% 91 156 301 178'/i 295 168% 229 268% 147% 338 209 657'/s 156,60 178 46% 109,10 133% 125% 117% 147 199 84% 61 197% 75 149% 168% 160 45%8 40% 61% 3515/i6 67% 24 Voorbeurs koersen 267 337 154,50 men, gezien het karakter daarvan, niet eens enthousiast is geweest over toewij zing van een deel van dit gebied. Hij acht te het schrijven van Velsen aan G.S. pre matuur aangezien Velsen geen partij is in deze aangelegenheid, maar zag in het aanduiden van zekere Haarlemse belan gen in het gebied bewesten zijkanaal F. toch wel degelijk een reactie op deze as piraties. Verlies van agrarische gronden achtte hij niet zo erg als verlies van re- creatiegronden, want ondanks de vermin dering van het landbouwareaal blijven de landbouw-opbrengsten in Nederland stij gen. De heer Schippers (K.V.P.) meende dat er over het opheffingsvoorstel van de genoemde gemeente in het parle ment nog wel een hartig woordje zou wor den gezegd. De toewijzing van het stuk grond ten oosten van de Lagedijk aan Haarlemmermeer met het oog op de hand having van het agrarische karakter ervan vond hij niet sympathiek omdat de Haar lemmermeer niet onverdeeld agrarisch is en met name niet in 't gebied van Halfweg en Zwanenburg. Wat dit betreft zou hij het voortbestaan van Haarlemmerliede en Spaarnwoude liever bevorderen. De heer W e n s i n g (C.H.) vroeg zich af of de bouw van Parkwijk nu toch weer niet als het eind werd gezien van de stads uitbreiding •gezien" de zinsnede in de brief betreffende mogelijke nieuwe bestemmin gen voor het gebied langs zijkanaal F. De heer Spek (A.R.) was dit niet met hem eens en zeide geheel met B. en W. te kun nen meegaan. Geen maxima Naar de mening van de heer Stoffels (V.V.D.) hebben B. en W. terecht nu de westzijde van de Lagedijk ook door G.S. wordt voorbestemd tot recreatiegrond als nog aanspraak op deze strook laten gel den. De bedenkingen van de heer Wen sing tegen een gemeentelijk plan voor het stuk tussen de zijkanalen tegenover de Velsense aspiraties kon hij niet volgen. •Als men in dit opzicht van maxima in de gemeentelijke uitbreiding gaat spreken, zou men ook Amsterdam moeten ophef fen, meende hijDe heer Proper (Comm.) meende, dat B. en W. een twee de raadsverkiezing voor de bewoners van de gemeente toch niet zouden moeten af raden. In zijn antwoord zei wethouder H a p p (Arb.) dat B. en W. hun adviseurs op dracht hebben gegeven eventuele verdere ontwikkelingsmogelijkheden na de afslui ting van de huidige uitbreiding omstreeks 1980 te onderzoeken. Die zouden ook het gebied benoorden het Spaarne moeten gel den, al is het nog moeilijk daar iets con creets van te zeggen. Maar B. en W. me nen, dat de Velsense wensen indien zij ge hoor zouden vinden, een dergelijke verde re ontwikkeling zouden afgrendelen. Hij ging voorts op de bezwaren tegen enkele formuleringen in, waarvan wij hier boven reeds verslag gaven, en zei tenslot te, dat nieuwe verkiezingen ten behoeve van de Haarlemmers wordende ingezete nen van Haarlemmerliede en Spaarnwou de niet staatsrechtelijk vereist zijn en dat de rompslomp, welke dit zou geven niet opweegt tegen het belang ervan. De brief werd na de genoemde wijzigin gen zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Op intieme doch weliswaar prettige wij ze heeft gisteravond de Castricumse tafel tennisvereniging CTTC het vijfjarig be staan gevierd en daarbij tevens de teams gehuldigd die er in geslaagd zijn het kam pioenschap te behalen. De oud-voorzitter die met enkele andere genodigden mede aanuwezig was, sprak de kampioenen allereerst toe. Hij memoreerde in het kort de ontwik keling van de organisatie en betoogde daarbij, dat het hem verheugde, reeds na vijf jaar van sportief en gedegen oefe ning kampioenen te mogen toespreken. Hij liet zijn woorden vergezeld gaan van vijf dozijn tafeltennisballen, welke in dank werden aanvaard. De huidige voorzitter, de heer P. Brug geling, nam vervolgens het woord om de kampioenen geluk te wensen en van hem ontvingen zij behalve zijn gelukwensen een herinneringsvaantje. De captain van het herenteam de heer W. Schumacher tenslotte dankte namens de verschillende teams de sprekers en sprak de wens uit, dat de heersende team geest bij de dames zowel als de heren er toe zou mogen bijdragen dat in het vol gende seizoen nog grotere successen kun nen worden geboekt. De Fransman Roger Peyrefitte, auteur van „Les Ambassades", „Les chevaliers de Malte" en „Les clés de Saint-Pierre", die op Sicilië vertoeft en werkt aan een nieuwe roman „l'Exilé de Capri", hande lend over het leven van baron Jacques d'Adelsard de Fersen, vijftig jaar geleden een der grootste losbollen van Parijs en later te Capri in zijn villa „Amori en dolori sacrum" gestorven, heeft bericht gekre gen dat de substituut-procureur van de Italiaanse republiek een aanklacht tegen hem heeft ingediend wegens belediging van de persoon van Paus Pius XII. Hij zal in april voor een assizenhof te Rome worden gedaagd. Zaterdag 22 februari verscheen in het dagblad „Paese Sera" (een communis- tisch-getint blad) een artikel van zijn hand „Het Rome der Pausen". Hij begon te vertellen dat de Paus in toespraken tot het volk herhaaldelijk de term gebruikt: „dit ons Rome". Voor de toehoorders, voor het merendeel inwoners van Rome, aldus Peyrefitte, heeft die uit drukking iets democratisch. De Paus stelt zich op één lijn met hen en spreekt over „ons" Rome. Maar zij bedenken niet, dat de Paus gewend is zich te bedienen van de „pluralis majestatis" en over zich zelf spreekt als „wij". Als hij dus zegt: „Dit ons Rome", dan bedoelt hij daar mee: Mijn Rome. Uitgaande van deze redenering zei Pey refitte, dat de Paus inderdaad reden heeft Rome als zijn eigendom te beschouwen, niet zo zeer de verouderde aanspraken uit de tijd van keizer Constantijn de Grote, dan wel de zeer gegronde en moderne aan spraken, die voortvloeien uit het toene mend clericalisme en uit de bouwspecula- tie. De Paus is geestelijk en materieel heer van een groot deel van Rome. Oppervlakkig Het artikel, niet al te goed gedocumen teerd en beslist oppervlakkig, hield ech ter geen rekening met het feit, dat de Paus in de eerste plaats bisschop is van Rome en ook uit dien hoofde wel degelijk „ons Rome" zeggen mag. In rooms-katho- lieke kringen heeft deze aanval op de Paus opschudding verwekt. Ook het Vati- caan is er verbolgen over en heeft door middel van de nuntiatuur in Italië een protest ingediend bij de Italiaanse rege ring. Tengevolge daarvan heeft de substi tuut-procureur van de republiek, dr. Pe- dote, een aanklacht ingediend tegen Pey refitte wegens belediging van de Paus, als buitenlands staatshoofd. Het is te ver wachten, dat Peyrefitte, indien hij niet ijlings Italië verlaat, voor het gerecht ïzal worden gedaagd. De kans op vrijspraak^ lijkt ons, gezien de inhoud van het artikel, gering. Peyrefitte heeft verklaard, dat het ar tikel twee maanden geleden is geschre ven voor het Franse tijdschrift „Prétexte" door vrienden in het Italiaans werd ver taald 'én aangeboden aan de „Paese Se ra" en aan „l'Ora", een Siciliaans dag- Keizerin Soraya, de 25-jarige echtge note van de Sjah van Perzië vertoeft op het ogenblik in Keulen bij haar vader, die ambassadeur van Perzië in West-Duitsland is. Deze foto werd ge maakt toen zij met haar moeder naar een bioscoop ging. De geruchten dat de Sjah „om redenen van staatsbelang" van haar zal scheiden, zijn in Teheran nog niet officieel bevestigd. Amsterdam. (Gemeente Universiteit). Geslaagd tot arts: mej. J. Besijn en de heren J. Th. G. F. M. Hanckx, H. J. G. H. Oosterhuis, J. M. Schoo en A. Zwaan, allen te Amsterdam. Artsexamen le gedeelte: mej. H. M. Meilink, Haarlem; A. M. Smit en J. Staal, beiden te Amsterdam. Amsterdam. (Gemeente Universiteit. Geslaagd voor het doctoraalexamen Duits: mej. H. A. A. Damave, Haarlem. Delft. Gepromoveerd tot doctor in de techni sche wetenschap op een proefschrift getiteld ,,De kinetica van oxidatiereacties op vanadiumhou- dende katalysatoren" de heer P. Mars. x) (Quirites is een oude naam voor de Romeinse burgers. Red.). De Castricumse damclub St. Thomas zat van 6 april tot 15 mei deelnemen aan het IJmond toernooi dat in deze periode ge organiseerd wordt door de IJmuidense damclub Sportief. Hieraan zullen o.m. ook DCIJ (IJmui- den), Diagonaal en Stabiel, beide uit Santpoort, HDC en VKD uit Haarlem en de Beverwij kse damclub BDC deelnemen. Het is de bedoeling dat alle verenigingen met een le klasse-tiental aan dit toernooi zullen deelnemen en dat in de verschil lende plaatsen van de deelnemende clubs één ronde zal worden gespeeld. De eerste en de laatste ronde vinden te IJmuiden plaats. De zesde ronde zal te Castricum worden gespeeld, en wel op 13 mei. blad te Palermo. Aan de „Paese Sera" en aan „L'Ora" heeft hij in een uitvoerig te legram onder meer gezegd: „Als vrij bur ger en schrijver van een vrij land, mij be vindende in een vrij en bevriend land, stel ik het grootste vertrouwen in de op vattingen van de Italiaanse regering en de Italiaanse rechterlijke macht in een ge ding, dat ik mij eenvoudig niet kan voor stellen". Tegenklacht Hij zegt allerminst de bedoeling te heb ben gehad, de Paus te beledigen en be treurt het, dat anderen, zijn woorden ver draaiend, daarbij de naam van de Paus hebben misbruikt. „De aanval zo gaat hij voort komt uit kringen, die hem nooit de „Sleutels van Sint Pieter" en „Ridders van Malta" hebben vergeven." Deze indruk wordt bevestigd aldus de Fransman door de grof beledigende toon van de „Osservatore Romano" (het dag blad van Vaticaanstad), een toon die een orgaan, dat het vaticaan vertegenwoor digt, allerminst past. Peyrefitte heeft op zijn beurt een aanklacht tegen de „Osser vatore" ingediend, teneinde zijn eer en zijn werk als schrijver te verdedigen". Tegelijkertijd heeft Peyrefitte de tus senkomst verzocht van de grote Franse pers en op de buitenlandse persvereniging te Rome, waarvan de voorzitter, Max Ber- gerre, een Fransman een praktiserend rooms-katholiek is, ter verdediging van het fundamentele recht der vrijheid van pers". Wij geloven echter niet, dat de bui tenlandse persvereniging, waarvan Pey refitte overigens geen lid is, veel zal kun nen doen in deze zaak. Onwaardig De inhoud van het artikel is Peyrefitte onwaardig. Maar even onwaardig is de reactie van de „Osservatore Romano", een blad dat in zijn polemieken vaak een ver bijsterend felle toon aanslaat. Men kan er lezen over „de verachtelijke pamflettist, die men aan het stilzwijgen prijs dient te geven". Over de uitlating van de Paus „Ons Rome", schrijft de „Osservatore", dat deze wij-vorm in Rome reeds gebrui kelijk was in de tijd van Cicero, „sedert de eerste eeuw, sedert Clemens 1 in een tijd toen de voorouders van de geïmpro viseerde leraar der Quirites x) nog in de bossen rondliepen om bij het licht van de kuise maan de mistletoe te plukken of om strikken te spannen voor de wilde geiten". Verder meent het blad, dat de schrijver zich in Rome ophoudt en schrijft: „Het is zaak der uitvoerende macht na te gaan of de ordeverstoorder werkelijk in Rome is, waar een foto van „Paese Sera" hem met opzet en bedoeling afbeeldt voor de zui lenhal van Sint Pieter, zoals een van de vele viezigheden, die helaas in de vroege ochtend het paleis plegen te bevuilen en er stank verspreiden. Het is zaak van de uitvoerende macht, desnoods van de ze denpolitie, de misdadiger te waarschuwen dat hij een ongewenste gast is, die uit het land verdreven moet worden, omdat hij de natie heeft beledigd". Het uiterst heftige artikel van de „Os servatore" is ruim twee kolommen lang. Eén dezer dagen werd door de N.V. Stoomweverij Nijverhand voor de pers een bijeenkopist gehouden waarin speciaal de aandacht werd gevestigd op een collectie stoffen, waarvan de dessins door 15 moder ne non figuratieve schilders uit Nederland, België, Frankrijk en Duitsland waren ontworpen. In een zeer interessante discussie werd er uiteengezet met wat voor moeilijkheden de Twentse industrie na de oorlog te kam pen heeft gehad. Terwijl Indië in de jaren vóór de oorlog het belangrijkste afzetge bied was voor de goedkope katoentjes, moest men zich na de oorlog in een geheel nieuwe richting gaan omschakelen. Men ontdekte steeds meer nieuwe vezels en ook de finishing bereikte een steeds grotere perfectie. Maar daarnaast nam ook het dessineren van de stof een steeds belang rijkere plaats in. Waren het tot vóór enkele jaren alleen de klassieke dessins als stippen, strepen en allerlei variaties daarop, de conventionele dessins, die sterk aan mode onderhevig zijn en het zijde-achtige dessin, waarvoor de inspiratie uit het zijde-centrum Lyon werd geput, tegenwoordig richt men steeds meer de aandacht op de non-figuratieve dessins. Ook dit is een uiting van de hedendaagse tijdgeest. Hoe kan nu een kunstenaar zijn talenten in dienst stellen van textielstoffen? Hij moet er rekening mee houden, dat de stof en haar verwerking er is om de vrouwe lijke schoonheid te vervolmaken en de aan dacht niet teveel op de stof vestigen, door té excentrieke voorstellingen of te schelle kleurstellingen. Kleur, dat is het grote uit drukkingsmiddel van de non-figuratieve schilders, die door een originele uitwerking van hun motief, dat persoonlijke element in de stof brengen, dat hen onderscheidt van de gewone bedrukte stoffen en de Amerikaanse druks, die klakkeloos be roemde schilderijen reproduceren. De thans uitgebrachte serie geeft een apart textiel- dessin, dat een rijke variatie levert in kleur en vorm en zó op de stof is aangebracht dat het lijkt alsof het er met de penseel is opgeschilderd. Hiervoor wordt de film druktechniek toegepast, die de kleinste nuances kan weergeven en zelfs verschil lende kleuren op elkaar kan aanbrengen. Om dit te kunnen bereiken dient ook de beste kwaliteit katoen gebruikt te worden, die niet krimpt, kreukherstellend, was- en kleurecht is. Bij de vaak zeer kunstzinnige non-figuratieve stoffen zal men in de zelf kant de namen kunnen vinden van de kun stenaars, die aan de nieuwe dessins leven hebben gegeven. Katij (UP) - Er dreigt een ministercrisis op kleine schaal vanwege een telegram van „solidariteit", dat een lid van de regering Zoli aan Peyrefitte heeft gezonden. Pre mier Zoli heeft de minister voor buiten landse handel, de liberale professor Guido Carli reeds voor de tweede maal ontboden, om hem vragen te stellen over het tele gram. Naar verluidt heeft prof. Carli aan geboden ontslag te nemen. (AFP) - De directeuren van de Italiaanse rooms-katholieke dagbladen hebben tot het nationaal persverbond een protest ge richt tegen de „systematische lastercam pagne tegen instellingen en personen die de Italianen heilig zijn".

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3