Vanmorgen in de vishal en op zee IJmond-agenda Haven berichten ddrifiMW 7 Positie van Huigen in groep B verstevigd Beperkt programma voor IJ mond-handbal HEEMSKERK Eerste middenstander in „Poelenburg" Vereniging van gemeente- personeel opgèricht Kleuterproblemen bij „Vrouwengilde" Geen heer in het verkeer SPECIAALZAAK COR v. d. MEER Ook deze week stopt Van Gelder vroeger Tuinbouw Studieclub over de groenteteelt BEVERWIJK Japonstoffen van Boussac de Franse stoffenkoning Lichtstralen kunnen werking van kernstraling evenaren Komsomol organiseerde een ideaalpartij-huwelijk Uitspraken rechtbank Koopman vrijgesproken van hinderen van verkeer VRIJDAG 14 MAART 1958 Si «i - I - m; («tig ;g| |p« 4 Het autopark van het Koninklijk Huis wordt vernieuwd. De Rolls Royce, die men op de weg van Den Haag naar Utrecht ziet, is onlangs aangeschaft. Hij zal dienst doen tijdens het Britse koninklijk bezoek. De bumper is nog in karton gehuld. Het kenteken is nog provisorisch. ADVERTENTIE VELSEN VRIJDAG 14 MAART Stichting „De Velser Gemeenschap", Volksuniversiteitswerk, 20 uur, Cultu reel Gebouw, lezing over Centraal Afri ka. (Zwerftochten door Vreemde Landen). Thalia, 20 uur: „Monpti". Rex: geen opgave. „Felison", tentoonstelling open van 19 21 uur. R.K. Leeszaal en bibliotheek Velsen- Noord, open van 1921 uur, Banjaert- straat 13. R.-K. Leeszaal en bibliotheek IJmuiden, Willemsbeekweg 96, open van 1921 u. Openbare leerzaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 1921 uur. Filiaal Velsen-Noord, Wijkerstraatweg 77, open van 1921 uur. Pieter Vermeulenmuseum: geopend van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur. ZATERDAG 15 MAART Thalia: „Monpti", 19 en 21.15 uur. Rex: geen opgave. Pieter Vermeulr ïmuseum: Als vrijdag. „Felison": als vrijdag. R.K. Leeszaal en bibliotheek Velsen- Noord: geopend van 14 tot 17 uur. R.-K. Leeszaal en Bibliotheek IJmuiden- Oost: geopend van 14.30 tot 17.30 uur. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 1012.30 en 14.3017.30 uur; filiaal open van 1012 en 1417 uur. BEVERWIJK VRIJDAG 14 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Symphonie in goud". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Tyroler bloed". W.B. Theater, 20 uur: „Scalpenjagers". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alcoho lics Anonymus". Kennemer Theater, 20 uur: Passie-avond r.-k. organisaties. Openbare leeszaal, 20 uur: ledenvergade ring. „De Groentenbeurs", 20 uur: Kath. Vrou wengilde, Passieavond. Het Centrum, 20 uur: Ledenvergadering Vara. Openbare Leeszaal. Prinsessenlaan, ge opend van 1517 en 19—20 uur; lees- en studiezaal geopend van 1517 en 18.30 20.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 18.30—20 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1518 en 1921 uur; lees- en studiezaal geopend van 1013, 1518 en 1921.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1617.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17.30—19 uur. ZATERDAG 15 MAART Bioscopen: als vrijdag. „De Groentenbeurs", 20 uur: Vergadering Landbouwschap. „De Groentenbeurs", 20 uur: Vergadering Sociale Zaken. Openbare Leeszaal, Prinsessenlaan, ge opend van 1012 en 1517 uur; lees- en studiehoeken geopend van 10—12 en 15—17.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 14.30—16.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 10—13 e 14—17 uur; lees- en studiezaal geopend van 1013 en 14 17.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1417 uur. Wjjk aan Zee, filiaal r.k. leeszaal, St. Udulfstraat 12, geopend van 10—11 en 17.30—19 uur. Damcompetitie van „Sportief' In de onderlinge competitie van de IJmuidense damclub „Sportief" werd deze week weer eens aangetoond, dat men geen voorspellingen kan doen wat de te spelen wedstrijden betreft. J. Jansen bewees dit in groep A tegen de kampioen van Spor tief, P. C. Bais. Uit een diepe slag-combi natie kreeg hij één schijf winst hetgeen voldoende was om na een sterk gespeeld eindspel, de volle winst in de wacht te slepen. P. Bakker verraste J. Bakker met een bekende openingsslagzet, wat hem twee punten opleverde. W. Post kreeg deze avond vrouwe Fortuna op zijn hand tegen J. J. Groen; in het middenspel kreeg hij een slagzet aangeboden en behaalde de volle winst. F. Postma en J. Visser deel den de punten na een goed gespeelde partij. C. Lodder maakte ditmaal geen fout tegen H. Lichtendahl en blijft hier door „in de running". G. Mooi is niet van plan op de onderste plaats te blijven; J. Slager moest al zijn damcapaciteiten op het spel zetten om uiteindelijk nog een remise tq, forceren. De stand in deze groep is nu als volgt: gesp. punten p. C. Bais 19 29 J. Slager 19 27 H. Visser* 16 26 C. Lodder* 15 21 J. M. Jansen 19 21 afgebroken partijen. Lichtendahl bewees in groep B uit het goede hout gesneden te zijn door G. Hui gen na een aanzienlijke achterstand te verslaan. H. Veldman verloor opnieuw. Nu was het K. Lichtendahl, die het slachtoffer aan zijn zegekar bond. De kansen van H. Holt, J. de Ruiter en N. Michel zijn door het een en ander wel behoorlijk gestegen. Deze dammers wonnen respectievelijk van J. v. d. Wel, H. Dijkhuizen en J. Hiemstra H. Huigen leverde een goede prestatie door P. Westerwal een punt afhandig te maken. J. Groen jr. deed het nog beter en won van E. Wijker. Een afgebroken partij tus sen P. Westerwal en H. Dijkhuizen werd door laatstgenoemde gewonnen. De stand in deze groep is thans: gesp. punten G. Huigen 19 33 H. Veldman 21 29 J. de Ruiter 22 29 H. Holt 23 27 N. Michel 20 24 De weersomstandigheden, die na de langdurige stilstand en he't zaalhandbal de veldhandbalcompetitie danig parten spe len en het verloop van deze competitie aanzienlijk hebben gerekt, zullen wellicht zondag gelegenheid geven om een beperkt programma voor de handbalvereniging „IJmond" af te werken. In dat geval krijgt het eerste IJmond- herenelftal een belangrijke ontmoeting op „Watervliet" met het Utrechte Unitas te verwerken. De mogelijkheid om de eerste plaats door de Velsense spelers in hun af deling te blijven bezetten kan alleen ge handhaafd blijven als er door IJmond wordt gewonnen. De groengelen zullen hiervoor in staat zijn en hun best doen. De dames van IJmond 3 moeten op be zoek bij De Blinkert 2 en zullen moeite hebben hier een overwinning te behalen, evenzeer als trouwens de IJmond-dames- junioren, die ook naar De Blinkert 2-ju- nioren gaan. De IJmond I-heren komen in het veld met: J. Böhm; A. Blok en J. v. Buuren; H. Schik, H. Boom en J. Wolters; G. Unger, E. Sauer, G. Kramer, H. Klesser en E. Jonker. Op donderdag kwamen in IJmuiden binnen. Spirit van Portsmouth, Draco, van Oporto, Ador van Vlissingen, Stern van Rotterdam, Jan Suhr van Hamburg, Tito Campanella van Pepel, Lorna van Rotterdam, Eos, van Rotterdam, Loke van Antwerpen, Amerskerk van Bremen, Sisuras van Passasas, Rijn van Stockholm, Rokin van Ronne- by, Rhea van Kotka, Peregrine van Londen, Dortmund van Port Said, Hebenobel van Grave- line, Hirondelle van Londen, Luge van Swansea, Amstelborg van Clochester, Westerdok van Lon den, Koseroe van Antwerpen, Crusau van Lon den, Kongstank van Nynashamn, Rijnstroom van Londen, Anna Elisabeth van Londen, Tempo B van Middlesborough, Nann van Posind, Joseph Kamareb van Le Havre, Alexander van Uddeval- la, Zaanstroom van Hull, Fountain Abbey van Goole. Vertrokken zijn: Ante Topic naar Hampton Roads, Bierum naar Wilrath, Argos naar Bohus, Gusto naar Portsmouth, Atlas naar Rotterdam, Energy naar Waterford, Frans Quebec naar Ham burg, Tarakan naar Antwerpen, Stad Amsterdam naar Rotterdam, Congokust naar Antwerpen, Jan Suhr naar Hamburg, Rexinohr naar Hamburg, Adriana Elisabeth naar Vlissingen. De bewoners van het Heemskerkse uit breidingsplan „Poelenburg" zijn reeds lan ger dan een jaar verstoken van winkels. Lag het oorspronkelijk in de bedoeling van het gemeentebestuur om ook hierin te voorzien, door bijzondere omstandigheden is daarvan niets gekomen, zodat de bewo ners op de winkels in het dorp aangewezen zijn. Een van de toekomstige middenstanders in „Oosterzij" zal vandaag een nood-groen tehal openen op de grens van „Poelen burg" en „Oosterzij", op de hoek van de Constantijn Huygensstraat, zodat het begin er thans is. Reeds verscheidene malen was onder de leden van het gemeentepersoneel van Heemskerk de wens naar voren gekomen om over te gaan tot de oprichting van een personeelsvereniging. Donderdagavond was het zover en in zaal Nijman vond de op richting plaats. Deze vergadering werd bij gewoond door een groot aantal leden van het thans uit tachtig man bestaande per soneel. De heer J. D. Vosselman Bosch deelde in zijn openingswoord mede dat het voor naamste doel van de vereniging moet zijn de versteviging van de onderlinge band. Ook van de zijde van het gemeentebestuur bestaat hiervoor belangstelling getuige de aanwezigheid van wethouder C. J. A. de Ruyter. Deze hoopte dat de nieuwe ver eniging een grote bloei tegemoet zal gaan. Ter vergadering ontspon zich een prettige discussie over de wijze waarop men zich wil ontspannen. Er zullen groepjes worden gevormd die belangstelling hebben voor kaarten, dammen en dergelijke. Ook stelt men zich voor enige excursies te gaan organiseren. Voorts zal jaarlijks een feest avond worden gehouden. Het bestuur werd als volgt samenge steld: J. D. Vosselman Bosch, voorzitter; J. L. A. H. Haverman, secretaris; H. M. v. d. Lei. penningmeester; D. de Vries, D. Koopman, J. Specht en P. Bloedjes. Ondanks de zeer slecht begaanbare we gen was een groot aantal dames donder dagavond opgekomen om te luisteren naar een lezing, die dr. Tuinman-Marsman hield voor de Heemskerkse afdeling van het Katholieke Vrouwengilde. De presidente mevrouw Henneman-Boots hoopte dat de aanwezigen na deze avond een andere kijk op deze dingen zouden krijgen. Het eerste onderwerp dat mevrouw Tuin man behandelde was getiteld: „Is de kleu ter lastig?" Zij kwam tot de conclusie dat het uitermate belangrijk is als de moeder zich in het wereldje van de kleuter pro beert in te leven. Spreekster deelde de kin deren in drie groepen in: kwikzilver, de bewegelijksten, de bijdehandjes en de trage kinderen. Van elk dezer groepen be handelde dr. Tuinman-Marsman de voor naamste eigenschappen. Na de pauze werd nog gesproken ovef de overgangsjaren van de vrouw. Tot be sluit werden nog enige vragen ge steld die tot tevredenheid beantwoord wer den. Op de Hoogdorperweg te Heemskerk heeft de chauffeur van een vrachtwagen bij het manoeuvreren een lichtmast ge raakt, die deze klap niet kon verwerken en afknapte. De chauffeur maakte dat hij weg kwam, maar had pech, omdat een omstander het nummer van de auto no teerde. zodat de man er nog wel meer van zal horen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE LASSIE KLAAR HAVERMOUT is verkrijgbaar bij de Het bekende adres voor de betere levensmiddelen - KENNEMERLAAN 131 - TEL. 5386 Tevens ZOUTLOZE, SUIKERVRIJE en REFORMA-ARTIKELEN Vuilnisophaaldienst uitgebreid De bewoners van de Oudendijk, Luttik Cie en Strengweg te Heemskerk waren tot nog toe verstoken van een bezoek van de vuilnisophaaldienst. Hierin is thans ver andering ten goede gekomen, hetgeen door betrokkenen uiteraard op prijs wordt ge steld. Wat gevonden en verloren werd Bij de rijkspolitie te Heemskerk zijn in lichtingen te bekomen over de volgende gevonden voorwerpen: wantje, broodmes, portemonnaie met inhoud, zakkammetje in etui, blauwe jongenspet met bontrand, rode autoped op luchtbanden, rijwiel, wit kinderwantje, blauwe autoped, grote bruine hond, shawltje en slee. Verloren werden: grijs wollen kinder handschoen, jongensbril met licht montuur, grijs kinderwantje, gouden dames halsket ting, 1 paar bruine glacé herenhandschoe nen, kinderhandschoentje, portemonnaie met inhoud. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK Geboren: Jacoba B., d. van G. P. Fatels en A. Molenaar; Mildred P. T. M., d. van A. C. Martens en V. A. C. Helsen te Velsen; Wilhelmina A., d. van C. Overman en L. N. Nugteren te Beverwijk; Franciscus H., z. van H. J. Peekei en J. F. Geutskes; Maria J. A., d. van J. G. Lap en M. H. Arnold; Johannes M., z. van A. Butter en A. M. M. Smit; Cornelis, z. van C. H. Dek ker en T. W. Stengs te Beverwijk; Johan nes A. G., z. van W. A. F. Woesik en A. A. Klous; Dilia H., d. van J. Kloes en H. C. de Vries. ONDERTROUWD: G. Schoon te Bever wijk en A. Jongejans. ADO '20 tegen Alkm. Boys. De Heemskerkers komen als volgt in het veld in de uitwedstrijd tegen Alkmaarse Boys. Doel: Burger; achter: De Graaf en Van Tunen; midden: Van Duivenvoorde, Dam en Welboren; voor: G. van Tunen, Bruins. Groot, De Wit en Beentjes. Bridgeclub „Oranjeboom" In de wintercompetitie van de bridge club de „Oranjeboom" te Heemskerk wer den de volgende resultaten behaald: 1. Tabak—De Kruif 81; 2. mej. Bleyendaal— v. Gooi 78/4; 3. heer en mevrouw Spijker 6772; 4. heer en mevrouw Bleyendaal 67; 5. heer en mevrouw v. d. Jagt 62; 6. gebr. Koopman 60; 7. J. BleyendaalKerklaan 59; 8. Koopmande Vries 4972; 9. heer en mevrouw Henneman 45)4; 10. Gunneman Vs d. Bosch 44; 11. heer en meyrouw Ver meulen 42. KAV gaat nieuw bestuur kiezen De afdeling Heemskerk van de K.A.V. houdt donderdag 20 maart in zaal Nijman de jaarvergadering. De agenda vermeldt o.m. een bestuursverkiezing: aftredend en niet herkiesbaar zijn de dames mevr. Been- tjes-Tjeertjes; mevr. Pekel-v. Lieshout; mevr. Put-Boon; mevr. Welboren-Boots en mevr. Smit-Zoontjes. Agenda voor Heemskerk Marquette-theater: zaterdag 20 uur, zon dag 14.30 en 20 uur: „De bestorming van de Aloma". Drieduizend kisten Vrijdagmorgen werden te IJmuiden aan gevoerd 3000 kisten vis, waarbij 30 kisten schelvis, 90 'ijting, 20 gul en kabeljauw, 160 koolvis, 900 verse haring, 225 makreel, 15 stokkebit, 17.000 kg tong en 270 stuks stijve kabeljauwen. De „Oceaan 9" SCH. 54 zorgde voor 30 kisten schelvis, 90 wij ting, 20 gul en kabeljauw, 160 koolvis, 900 verse haring, 225 makreel. De kleine vaart, bestaande uit 42 schepen, zorgde voor de tong en scholaanvoer. Naar het buitenland De export kocht grove tarbot, tong, schol, rijen kabeljauw en h. ring. De grote tarbot noteerde (in guldens) f 3,10-f 3,70, grote tong f 3,40-f 3,50, grootmiddel f 3,40- f 3,50, kleinmiddel f 3,30-f 3,60, tong 1 f 3,30-f 3,40 en tong 2 f 3,10-f 3,30. De grote schol maakte f 28-f 32, middel f 31- f 39, zetschol f 40-f 51 en schol 1 f 37-f 46. Regels grote kabeljauw maakten f 70-f 80 en kleinmiddel f 33-f 46. De haring ging de grens over voor f 16-f 17. Het binnenland in De binnenlandse handel nam de makreel af voor f 24-f 28. De kleine makreel deed van f 9,40-f 9,80. Deze notering lag voor het eerst onder de 10 gulden, daar met ingang van vandaag de minimumprijs voor makreel is vervallen. Enige tientallen kisten Breskensharing noteerden f 13-f 16, braadschelvis f 50, wijting f 25-f 28 en leng f 85. De schol 2 ging van de hand voor f 26-f 42, schol 3 voor f 17-f 28, kisten kabeljauw voor f 72- f 82, zwarte koolvis voor f 45-f 41, kool- visl voor f 17,50 en koolvis 2 voor f 16. Voor de zaterdag Aan de zaterdagmarkt lost de „Willem" VL. 121 1100 kisten, meest verse haring. Oudste boten zijn thans KW. 80 (van 1), Herman (van 3), Stadt Enchuysen, VL. 153 (van 3), Beatrice en VL. 131 (van 4), KW. 176 en SCH. 27 (van 5), SCH. 117 en VL. 27 (van 6) en Van Hattem, Curacao, Ariadne en KW. 153 (van 7). Donderdag op zee Om de Noord was het donderdag goed weer. De vangsten waren niet groot. De „Curagao" meldde een trek van 2 pakjes, de „Francina" een trek van twee en een half pakje. Overdag werd niet veel ge vangen. 's Nachts bestonden de vangsten uit haring, makreel en wijting. De loggers en kotters op de kust hadden donderdag een briesje met kracht 6 te doorstaan. De vangsten waren van 180- 120 kg tong, 10-8 manden schol en bot per etmaal. De loggers bij de Pittboei meldden dag vangsten van 200 tot 250 kg tong, 10-12 manden schol en schar per etmaal. Bij de Bol, Schoften en J. de Boer. boei P 4 bestonden de etmaalvangsten uit 300 tot 250 kg tong, 15 tot 10 manden schol en wijting en 15 tot 10 stuks stijve kabel jauwen. De „Beatrice" ging thuisstomen voor de maandagmarkt. Woensdag op zee Woensdag was het goed weer om de Noord. Er visten vele schepen om de Noord, Fransen, Denen, Polen, Russen. Duitsers en Nederlanders. De ontvangst was zeer slecht. De „Francina" meldde een trek van 3 pakjes haring en makreel De loggers en kotters pp de kust hadden etmaalvangsten van 180 tot 150 kg tong en 15 tot 10 manden schol. Bij de Pittboei waren deze vangsten 400 tot 250 kg tong, 6 tot 5 manden schol. Bij de boeien P 2 en 3 waren de vang sten 300 tot 240 kg tong, 10 tot 8 manden schol en wijting en 20 tot 10 stuks stijve kabeljauwen. De directie van de papierfabriek Van Gelder Zonen heeft opnieuw het personeel meegedeeld ook deze week de produktie- beperking op heden- (vrij dag)-morgen om zes uur te doen ingaan voor de papier fabriek en aanverwante afdelingen. Hier door wordt vandaag nog wel normaal door de ochtenddienst gewerkt, maar zullen de middagploegen niet meer in dienst komen. De Velsense Tuinbouw Studieclub houdt donderdag 20 maart om 20 uur in de kof fiekamer van de begraafplaats Westerveld in Driehuis een voorlichtingsavond. Tijdens deze bijeenkomst zal het onderwerp „Groenteteelt" ter sprake worden gebracht. ZIEKE VAN „KERTOSONO" GEHAALD SAN DIEGO (UP) Kapitein Hugo A. Faber van het Nederlandse vrachtschip „Kertosono" is woensdag met een vliegtuig van de Amerikaanse kustwacht overge bracht naar het ziekenhuis van San Diego in Californië. Hij kreeg een ernstige in wendige bloeding, toen zijn schip zich in de buurt van de Cedros-eilanden bevond. Kapitein Faber woont in Londen. Opstelling „Wijk aan Zee" In de uitwedstrijd tegen „Velsen" komen de badplaatsbewoners als volgt in het veld: doel: De Blok; achter: F. Schellevis en Aardenburg; midden: Dirks, J. Schelle vis en Snijders; voor: Seysener, De Winter Onderwijzers om de groene tafel De afdeling Beverwijk van de Neder landse Onderwijzersvereniging houdt op dinsdag 18 maart in de Emmaschool aan het Moensplein haar jaarvergadering. Ondermeer komt een bestuursverkiezing aan de orde, aftredende zijn de heren J. G. Langendoen en W. Schipper, waarvan al leen laatstgenoemde zich herkiesbaar stelt. Na afloop van het huishoudelijke gedeel ten zal het hoofdbestuurslid de heer L. H. Klootwijk een inleiding houden over het onderwerp: „Nieuwe organen vöör het openbaar onderwijs". Kleine hond met staaflantaarn Op het politiebureau te Beverwijk, zijn inlichtingen te bekomen over de volgende gevonden voorwerpen: Een paar glacé herenhandschoenen, blauwe gymschoenen, portemonnaie inh. rozenkr., staaflantaarn, kleine hond, een paar wollen handschoenen, portemonnaie inh. koffie- pen., 10 bosjes blauwe druifjes, glassnij der, portemonna;e inh. rozenkrans, een paar bruine hoge jongensschoenen, een paar donkerblauwe damesglacéhandschoenen, padvindersriem, glacé handschoenen, een paar lichtblauwe kinderwantjes, zwarte hond, 1 paar glacé handschoenen, oranje judoband, sjaal, fietspompje, sjaal, kinder- portemonnaie, jongenspet, autoped o. lucht banden, bruine sjaal, portemonnaie, geblok te sjaal, boodscnappennetje, wollen muts. P.v.d.A.-dames kienen voor jubileumgeschenk De eerstvolgende bijeenkomst van de Be- verwijkse afdeling van de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid die plaats vindt op dinsdag 18 maart in de sloidzaal van de Zeewijkschool, zal in het teken staan van het iubileumjaar van huize „De Borne". Om ook een steentje te kunnen bijdragen aan een aan te bieden geschenk zullen de dames een kienavond gaan houden. Bridgen om clubkampioenschap van „Sans Atout" De Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" heeft voor het clubkampioenschap een ron de gespeeld, die in de volgende uitslag eindigde: Groep A: 1. J. Bos—G. de Boer 54 pnt; 2. B. en W. Hoogeboom 47 pnt; 3. J. Berlee C. Hoogeboom 45 pnt;4. mevr. Van Es senPh. van Groningen 4214 pnt; 5. J. Ha mersJ. van Zutphen 42 pnt; 6. N. Hen driksJ. Koopmanschap 38 pnt; 7. J. Krab G. C. Tabak 35 pnt; 8. H. Oosterzee— J. Groen 327s pnt. Groep B: 1. heer en mevr. Vollaerts 51 pnt; 2. B. Groot—K. v. d. Zon 48 pnt; 3. G. PlooyJ. Groot 4772pnt; 4. R. Hoen—J. Kerkhof 43 pnt; 5. C. GeldermansJ. Stals 4172 pnt; 6. mevr. Tabak-D. Biben 39/4 pnt. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Wouly S., z. van K. S. de Bie en J. Wennes; Theresia G. H. C„ d. van N. Baar en -T. M. Schelvis; Anne C. B., d. van J. G. S. Bruinsma en T. M. J. P. Schil- te; Johanna M. E., d. van S. P. Slotemaker en E. L. Scheerman; Ronald J., z. van D. J. Snelleman en J. C. Dobber; Elisabeth J., d. van J. J. Schelvis en W. M. Duin; Frederikus, z. van A. S M. Rekveld en L. Vogel; Maud C., d. van K. K. Visser en A. J. M. Seignette; Johannes P. J„ z. van E. J. van der Meij en M. J. Kunnen; Gerrit, z. van J. Rooker en J. A. Vos; Maria A., d. van J. A. Stengs en A. J. van Balen; Ri chard, z. van J. G. C. Kessens en J. K. Nu- man; Gemma M., d. van A. Z. Huijzend- veld en C. G. Burger; Petrus I., z. van J. de Wit en A. M. de Wit; Herman J., z. van U. de Jager en M. van der Weide; Anto- nius, z. van E. Lubbers en E. G. van der Winden. ONDERTROUWD: P. F. Libudzewski en J. W. van Zutphen; H. D. Koelstra en H. A. G. van Druten; J. Kuiper en C. J. E. van Zutphen; B. A. van Rixel en C. J. Leuring; S .C. Buis en J. H. B. van der Stel; H. Ridderikhoff en T. Muller; J. C. van 't Loo en E. Ferwerda; GETROUWD: A. Appel en R. Roemer; A. J. Jansen en H. Lauwers; G. Kroone en I. J. Akkerman; W. Verhagen en P. G. Noom; D. Stolp en F. G. Neuhold; H. Schieving en A. D. M. de Geus. OVERLEDEN: W. M. E. Koper, 1 jaar; J. de Groot, echtg. van F. Janssen, 80 jaar; M. Willems, wed. van W. Duijn, 72 jaar; A. J. P. Horn, echtg. van R. A. Numan, 68 jaar;. J. Bos. 42 jaar. ADVERTENTIE Nu ook in llmuiden - Alleenverkoop: -otsr MARKTPLEIN 7 TELEFOON 7029 MOSKOU (AFP) Door middel van lichtstralen hebben wij voor de eerste maal wijzigingen in de chromosomen van celkernen teweeggebracht die gelijkvor mig zijn aan die, welke door radio-actie ve straling worden veroorzaakt, aldus heeft de Russische geleerde Doebinine volgens het Sovjet-persbureau Tass verklaard. De geleerde zei dat hij proeven had ge nomen met ontluikende uiwortels, inge smeerd met een zwakke oplossing van een stof die gevoelig is voor de inwerking van licht. Men heeft toen de inwerking van de energie der fotonen lichtdeeltjes kun nen nagaan op de voor licht gevoelige stof, die op haar beurt binnen de cel krachtige zuurvormende verbindingen deed ontstaan. Door de inwerking van deze verbindingen, die zuurstof bevatten, vielen de chromcsomen uiteen in deeltjes, die zich op verschillende manieren kun nen hergroeperen en de levende cel nieu we erfelijke eigenschappen kunnen geven, aldus Doebinine. Volgens de geleerde is het nu mogelijk vast te stellen, dat de fotonen van het gewone licht, ondanks hun geringe energie, dezelfde wijzigingen in de chromosomen kunnen veroorzaken als radio-actieve straling, waarvan de ener gie ontzaglijk veel groter is. MOSKOU (AFP) De „Komsomol" van Bejetsk had besloten een huwelijk ge heel in communistische stijl te doen vol trekken," aldus meldt de „Komsomolskia Pravda", net officiële orgaan van de Rus sische jeugdorganisatie. Er werden twee jongelui uitgekozen, die de partij onvoor waardelijk waren toegedaan en opvielen in het jeugdwerk. Speciale, met fraaie let ters bedrukte uitnodigingskaarten werden rondgezonden. Er werd een woning voor het „ideale "ommunistische echtpaar" ingericht en er werden gelden ingeza meld voor de huwelijksgeschenken. In de bruiloftsstoet naar het stadhuis werden borden meegevoerd, waarop met grote letters stond te lezen: „Dit is een huwe lijk van de Komsomol. Op het huwelijks banket werd champagne geschonken en sprekers staken de loftrompet over dit „ideale communistische huwelijk." Acht dagen later begaf een afvaardiging van het „Komsomol"-bestuur zich naar de woning om zich van het welzijn van het paar op de hoogte te stellen. Het bleek hem dat de jonggehuwden de huwelijks geschenken eerlijk hadden gedeeld, de woning verhuurd en ieder huns weegs wa ren gegaan. Ouderavond Wiahawa-groep De Wiahawagroep te Beverwijk van het Nederlands Padvindersgilde houdt op za terdag 22 maart een ouderavond in ,,'t Cen trum". Het programma zal geheel worden verzorgd door kabouters en padvindsters. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Ontzeggingen van rijbewijs ongedaan gemaakt De Haarlemse rechtbank heeft donder dag de 32-jarige verkoper uit Haarlem vrijgesproken, die door de kantonrechter wegens hinderen van het verkeer was ver oordeeld tot f 300.boete subs, drie maanden, en ontzegging van het rijbewijs voor twee jaar. De officier van justitie had in deze zaak f 50.boete geëist. Bij de behandeling van de zaak was ge bleken, dat de getuige charge, een ambtenaar van de rijksbrandweerinspectie in Den Haag, tegenover de verdachte begonnen was met het niet verlenen van voorrang en vervolgens, toen hij van mening was bij het inhalen te worden gehinderd, een achtervolging had ingezet, waarbij hij de indruk trachtte te wekken, politiebevoegdheid te hebben. Het hinde ren, waarover deze getuige sprak, werd door de rechtbank niet bewezen geacht. Een vertegenwoordiger uit Santpoort, aan wie door de kantonrechter wegens snijden onder meer zes maanden ontzegging was opgelegd, werd veroordeeld tot een boete van f 25.subsidiai 10 dagen. De officier van justitie had in deze zaak vrijspraak geëist wegens tal van duistere punten. De vertegenwoordiger was door een wacht meester der rijkspolitie geverbaliseerd wegens snijden op de hoek van de Schoter- weg en de Gen. Cronjéstraat. De wacht meester wilde rechtdoor, maar zeide door tijdi. van zijn fiets gesprongen te zijn een aanrij '.ing door de auto, die rechtsaf zwenkte, te hebben kunnen voorkomen. Omtrer de snelheid en het punt waar de wagen zich bevond, liepen de getuigen verklaringen zet c uiteen. In Aalsmeer Een 24-jarige Aalsmeerse caféhouder, tegen wie in beroep drie weken gevange nisstraf en een ntzegging van het rij bewijs voor een jaar.was geëist omdat hij onder invloed vap alcohol een coupeur bijna zou hebben aangereden met een bromfiets, werd vrijgesproken wegens ge brek aan bewijs. Een veehandelaar uit Uithoorn, die er van verdacht was onder invloed een auto op de Stommeerweg te Aalsmeer te hebben geschampt en daarna te zijn door ge reden, werd van het eerste ten laste ge legde vrijgesproken en voor het tweede veroordeeld tot een maand gevangenis straf en zes maanden ontzegging. Er was door dr officier tegen hem twee maanden hechtenis en twee jaar ontzegging geëist. HAVEN VAN LOS ANGELES De haven van Los Angeles is een inten sieve actie begonnen met het doel de West- europese landen voor te lichten omtrent de vele mogelijkheden die deze haven biedt. Hiertoe is ook een vertegenwoordi ger voor Europa aangesteld, de heer Wil liam Chernus, die op 21 maart a.s. uit Los Angeles zal vertrekken voor een be zoek aan elf Europese landen, waaronder Nederland.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11