Volgend jaar in Utrecht twee voorjaarsbeurzen Groen Co (Panda in het Wilde Westen DE JAARBEURS IN CIJFERS Zachte lucht weer verdreven Wereldnieuws 2 JAARBEURSBESTUUR BESLUIT: Splitsing in een technische- en een huishoudbeurs met anderhalve maand tussenruimte Wij introduceren: 'T SILVER STOEPKE OEES-bijeenkomst over Vrijhandelszone gesloten DOE 'T ZELF! BAKKER'BEHANG Lening Gemeentebank sterk overtekend ti/w/m Sterk gestegen winst bij de „Interunie" Geldovermaking uit Indonesië Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oiebranders Hogere winst bij de Ned. Fondsen Maatschappij Onzekerheid in V.S. over anti-recessiemaatregelen ideaal wonen TccU ló het zo r Lage temperaturen J VRIJDAG 14 MAART 1958 De Koninklijke Nederlandsche jaar beurs heeft besloten tot splitsing van de voorjaarsbeurs over te gaan. De aan staande voorjaarsbeurs zal de laatste zijn, waar tegelijkertijd consumptieve artike len en kapitaalgoederen worden geëxpo seerd. Te beginnen met het volgend jaar zal een afzonderlijke beurs worden gehou den voor huishoudelijke goederen in het begin van maart, en een aparte beurs voor produktiemiddelen en technische uitrus tingen, die half april opent. Deze mededeling deed de voorzitter van de jaarbeurs, dr. G. van der Wal donder dagavond op de persconferentie ter inlei ding van de zeventigste Utrechtse jaar beurs die op 18 maart haar poorten voor het publiek opent. Hij verklaarde dat het plan tot splitsing, naar uit zorgvuldige pei lingen gebleken is, zowel in industriële als in handelskringen met instemming be groet zal worden. Men is namelijk van mening, dat de potentiële kopers voor bei de groepen aanmerkelijk verschillen. Bo vendien werden volgens het bedrijfsleven de voorjaarsbeurzen, tot nu toe te vroeg in het jaar gehouden voor wat de kapitaal goederensector betreft en niet vroeg ge noeg voor de huishoudelijke groep. Voor de jaarbeurs zelf biedt deze splitsing de mogelijkheid, dat zij door het vrijkomen van ruimte bij de afzonderlijke manifes taties in staat wordt gesteld, aan alle aanvragen voor deelneming, waarvan ve le in de laatste jaren wegens plaatsgebrek moesten worden afgewezen, te voldoen. Optimisme Dr. Van der Wal deelde voorts mede, dat, nu overeenstemming is bereikt tussen het gemeentebestuur van Utrecht en de jaarbeurs, de bouw van een nieuw secre tariaatsgebouw spoedig kan aanvangen. Het is op het Vrèdenburg geprojecteerd en biedt in aansluiting op het hoofdge bouw, enige expositieruimte. Het toekom stige zwaartepunt voor een verdere uit breiding van de expositiemogelijkhe den zal op het Croeselaanterrein moeten liggen. Hij acht het een levensbelang, dat ook daar binnen afzienbare tijd de behoef te aan expansie kan worden gerealiseerd. Erkend dient te worden, aldus de jaar beursvoorzitter, dat globale maatregelen, zoals tengevolge van de bestedingsbeper king zijn genomen, heel ongelijk en daar door heel onbillijk de verschillende bran ches van het bedrijfsleven treffen. Dit geldt met name voor een aantal investe ringssectoren, waar wel erg harde klap pen zijn gevallen. Maar, zo zei dr. Van der Wal, tegelijkertijd valt waar te nemen, dat, ondanks de toenemende werkloos heid, aan de consumptieve zijde een soli de basis voor de'vraag aanwezig is, omdat de wachtgeld- en werkloosheidswet hier door de grote reserves, waaruit geput kan worden, tenminste de financiële nood beperkt, waarin men anders zou komen te vervallen. Ook de toenemende spaarsaldi wijzen volgens hem op een nuchtere blik van het Nederlandse volk, dat, na de roes van de hausse met zijn overspannen ar beidsmarkt en versluiering van de loon vorming, bereid is de nieuwe ontwikke ling onder ogen te zien hetgeen ook tot uiting komt doordat er in de bedrijven met groter ijver wordt aangepakt. Duidelijk waarneembaar is daarbij dat de koop krachtige vraag veel prijsgevoeliger is geworden. Prijsconcurrentie herleeft in tal van sectoren, terwijl prijsbeheersing zichzelf in deze fase heeft overleefd en thans eerder een rem op de tendenz tot ADVERTENTIE het allerlaatste modesnufje voor verloofden de moderne verlovingsring in nieuwe uitvoering. Fraai bewerkt en sierlijk van vorm. Past ze eens aan bij De kleine zaak met de grootste keuze Gr. Houtstr. 49 - Tel. 20049 - Haarlem Tijdens de donderdag in het Chateau de la Muette in Parijs gehouden slotbijeen komst van het Intergouvernementele co mité voor de Vrijhandelszone zijn de ver tegenwoordigers der zeventien O.E.E.S.- landen in principe overeengekomen bij de verwezenlijking van een Vrijhandels- gebied in sommige goed gedefinieerde ge vallen onder bepaalde omstandigheden te zullen afwijken van de unanimiteitsregel zoals deze in de O.E.E.S. geldt. Waarin deze afwijking precies zou bestaan werd nog niet nader omschreven. De discussie over deze kwestie zou in een later stadium worden hervat, zo werd na afloop van de conferentie medegedeeld. Het Intergouvernementele Comité zal op 31 maart en 1 april opnieuw te Parijs bij eenkomen, teneinde het plan-Carli te be spreken en van gedachten te wisselen over de landbouwproblemen. Naar een woord voerder van het comité verklaarde, zullen de Franse tegenvoorstellen op het Engelse memorandum tijdens de volgende bijeen komst nog niet ter sprake komen, daar de zes landen in het kader van de Europe se Economische Gemeenschap (E.E.G.) dan hun studie daarvan nog niet voltooid zullen hebben. Het vraagstuk van de ont snappingsclausule werd slechts terloops besproken. De Belgische minister van Bui tenlandse Handel, Fayat, gaf in dit ver band een overzicht van hetgeen hierover wordt verklaard in het Verdrag van Rome en in welk opzicht de ontsnappingsclausu le van een Vrijhandelszone zich hiervan zou kunnen onderscheiden. prijsverlaging dan een stimulans daartoe vormt. De optimale bezetting, die de komende voorjaarsbeurs kenmerkt, bewijst volgens dr. Van der Wal dat het bedrijfsleven vol vertrouwen gereed staat, het nieuwe sei zoen in te gaan. Het bedrijfsleven, zo zei hij, heeft een veer gelaten. De kip was in de rui, maar met gladgestreken veren komt zij eruit te voorschijn, vol energie om weer aan de leg te gaan. Vooral nu ze in de Benelux een grotere ren en in de Euromarkt een nieuw buitenhok krijgt. Zeker is, dat een deel van het moeilijke pad van de internationale handel op den duur geleidelijk zal worden geëffend, zo als men dat ook in de Benelux heeft on dervonden. Dr. Van der Wal deed een beroep op de Nederlandse industrie en handel om niet geduldig af te wachten, maar gezamelijk en in vol vertrouwen naar de gemeen schappelijke markt toe te werken. De jaarbeurs, zo zei hij, wil daartoe gaarne de helpende hand bieden. ADVERTENTIE Onze enorme sortering geeft u de zekerheid van slagen Moderne behangselpapieren in méér dan 500 soorten Gen. Cronjéstr. 135, Haarlem, Tel. 55432 Plaktafel met borstels in bruikleen. De N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten deelt mede dat op de emissie van 100 miljoen gulden 5 1/4 percent obligaties 1958, waarop donderdag de inschrijving openstond, voor een zodanig totaal bedrag is ingeschreven dat bij de toewijzing een aanzienlijke reductie zal moeten worden toegepast. ADVERTENTIE V/Hffifiih JOVANDA NYLONS ^XXXXXXXXOOOOOOOOOCOOOOOOGOCOGGDOOCOOOCXDCOOOOOOOOOOOCOCC >OOC<XXXXXXXDOOOOOOO<XXXXX)OOCOCOCOOOOOCOOCOOOOCOOOOOOOCOOC Aan de zeventigste Utrechtse jaar beurs, die van 18 tot en met 27 maart in Utrecht gehouden wordt, nemen 3000 exposanten uit 23 landen deel. Hun ge zamenlijke stands nemen 63.000 vier kante meter expositieruimte in beslag (vorig jaar 44.000). Het aantal buiten landse exposanten bedraagt 1475, dus bijna vijftig percent vaji het totaal. Op slechts enkele andere Europese jaar beurzen neemt het geïmporteerde ar tikel zo n ruime plaats in. De Neder landse inzendingen (1525 firma's met produkten uit dertig verschillende branches) geeft een afspiegeling van de steeds toenemende industrialisatie van ons land. Vergeleken bij 1939 is de totale be zette expositieruimte meer dan verdrie voudigd. Enquêtes, die na iedere beurs sedert 1946 gehouden zijn, tonen aan dat ongeveer zeventig percent der ex posanten erin slaagt, tijdens iedere beurs nieuwe relaties aan te knopen. Exportbelangen hebben 66 percent der exposanten en dit betreft niet alleen de grote industrieën. Steeds meer mid delgrote en kleine ondernemingen be treden, zoals ter beurze blijkt, het ex portpad. De jaarbeurs, met zijn vele voorlichtingsfaciliteiten, kan hen daar bij helpen en stimuleren. Van bijzon dere betekenis is op de komende voor jaarsbeurs de afdeling textiel, die thans, met honderd exposerende fabrikanten, de gehele parterre van het Vreden- burgcomplex in totaal 4500 vier kante meter in beslag neemt. Een cabaretgroep, een poppentheater en pantomimes zullen op deze textieljaar- beurs op aantrekkelijke wijze nieuwe stoffen en kleding lanceren. Op het Croeselaanterrein heeft de groep huis houdelijke verwarmings- en koopappa- ratuur een collectief onderkomen ge kregen in de nieuwe, tweeduizend vier kante meter grote Merwedehal, die in nauwelijks een maand tijds uit de grond gestampt is. De kale, grauwe asfalt- vlakten tussen de expositiehallen aan het Croeselaanterrein worden, voor het eerst in de geschiedenis van dit jaar beurscomplex, opgevrolijkt door een be planting met duizenden heesters, voor jaarsbloemen en bomen, die door er varen tuinarchitecten tot een harmo nieus geheel verenigd zijn. Nieuw is voorts de inrichting van een „middenstandscentrum" in een res taurant tegenover het Vredenburgcom- plex, waar ondernemers in het middel grote en het kleinbedrijf, alsook de taillisten elkaar kunnen ontmoeten en waar elke beursdag door deskundige sprekers inleidingen gehouden worden over problemen waarmee de midden stander te maken heeft. XX>O^^OOO^O^^X)^pOOOOOp^9: :>GCpDpOOOPQCC£pOQOOOOq9C>CpCOC>GOgC^^ Veel onderaandelen geplaatst De n.v. Internationale Beleggings Unie „Interunie" te 's-Gravenhage boekte blij kens het verslag over 1957 in dat jaar aan dividend en interest f 4.718.014 (v.j. 3.604.402), koerswinst effecten 1.027.106 1.597.478); anderzijds wordt toegevoegd aan reserve koersverschillen 950.000 (1.500.000), algemene reserve 460.000 (700.000), die hierdoor stijgen tot respec tievelijk 4.050.000 en 2.435.430. De on kosten bedragen 117.627 (104.592), ven nootschapsbelasting 16.000 (45.000), waar na als saldo winst resteert 4.201.494 (v.j. 2.852.288), waaruit 15 pet. dividend in con tanten wordt voorgesteld (v.j. 20 pet., waarvan 10 pet. in aandelen). Het onverdeelde winstsaldo, met inbe grip van 238.208 uit de agiorekening, welk bedrag aandeelhouders ten goede komt ter zake van in 1957 geplaatste nieuwe aandelen, bedraagt dan 624.812. De agio rekening bedraagt volgens de ba lans einde 1957 16.799.039 (v.j. 11.908.526); de stijging is het verkregen agio bij de ka pitaalsuitbreiding. Per 31 december 1957 bedroeg het ge plaatste kapitaal 26.753.100.— tegen 21.824.700 per 31 december 1956. De toe neming bedroeg dus nominaal 4.928.400, waarvan nominaal 2.182.600.voor reke ning komt van de uitkering ad 10 percent in aandelen over 1956, zodat met zuivere plaatsing gedurende het verslagjaar nomi naal 2.745.800 gemoeid was, of ruim 12 percent van het kapitaal dat bij de aanvang van dit jaar uitstond. Mede door de uitke ring in aandelen nam het aantal uitstaande coupures van 100 weer aanzienlijk toe. Van deze onderaandelen waren er per het einde van het boekjaar meer dan 35000 ge plaatst. De waarde van het vermogen der vennootschap per 31 december 1957 be droeg ruim 64.5 miljoen, tegen ruim 66 miljoen een jaar tevoren. De waarde der aandelen, inclusief registratie- en andere kosten, beliep einde 1957 252 percent, tegen 287 percent bij de aanvang van het boek jaar (na correctie wegens meergenoemde uitkering in aandelen). Het belang bij Algemene Kunstzijde Unie werd gereduceerd, evenzo dat bij Philips, terwijl het belang bij Unilever enigszins werd vergroot. Begin 1958 werd van de rechten tot inschrijving op de emissies van de Koninklijke Nederlandsche Petroleum Mij. en van de Dortse Petroleum Mij. vol ledig gebruik gemaakt. DJAKARTA (ANP) De correspondent van het ANP vernam uit gezaghebbende zakenkringen in Djakarta, jlat men ver wacht dat de regering binnenkort weer zal toestaan, dat buitenlanders, met inbe grip van Nederlanders, die „onmisbaar worden geacht voor de Indonesische eco nomie", een deel van hun inkomsten naar hun vaderland overmaken. Indonesische bandenfabriek In augustus aanstaande zal in Indonesië een grote bandenfabriek in bedrijf worden gesteld. De volledige uitrusting hiervan werd vervaardigd in een machinefabriek in Tsjechoslowakije en de assemblage zal geschieden door Tsjechische des kundigen, die een jaar lang na de inbedrijfstel- ling in de fabriek werkzaam zullen zijn. Op het ogenblik worden Indonesiërs, die in de fabriek leidende functies zullen bezetten, in Tsjechoslo wakije opgeleid. Oliebuisleiding Naar uit bevoegde bron wordt vernomen zul len de Turks-Perzische onderhandelingen over de aanleg van een oliebuisleiding van Kum naar Alexandrette te Teheran hervat worden. Deze leiding, die 1700 km. lang wordt, zal 500 miljoen dollar kosten. De aanleg zal gefinancierd worden door een Amerikaanse groep, nadat de omvang van de reserves van de olievelden van Kum de finitief geraamd zal zijn. De Engelse handel Het. Engelse invoeroverschot bedroeg in februa ri slechts 11 miljoen pond sterling, zo is door het Engelse ministerie van Economische Zaken be kend gemaakt. Behalve in oktober 1954, toen er in Engeland een algemene havenstaking was, en in juni 1946 is het Engelse invoeroverschot in alle maanden na de Tweede Wereldoorlog hoger geweest dan dit cijfer. De „Lufthansa'' De directeur-generaal van de Duitse „Lufthan sa"' heeft zijn rondreis beëindigd door Noord- en Zuid-Amerika. Voor zijn terugreis naar Duits land deelde hij mede, dat hij het oog gericht houdt op een eventuele uitbreiding van de dien sten der Lufthansa met een lijn op het Caraïbi- sche gebied. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 Een depressie, die gisteren in omvang afnemend juist over ons land trok, heeft zich in de richting van zuidoost-Europa verwijderd. De zachtere lucht, die in de zuidelijke provincies doordrong, moest daarbij weer terrein prijsgeven en plaats maken voor koude continentale lucht, die met noordoostelijke wind uit Scandinavië wordt aangevoerd. In de nacht van don derdag op vrijdag kwam hierdoor een groot deel van ons land lichte vorst voor. De neerslagzone, die gisteren sneeuwval en enige regen veroorzaakte, verliet in zuide lijke richting ons land, waarna een gebied met opklaringen zich over onze omgeving uitbreidde. T n westen van Ierland koerst een diepe depressie naar het noordoosten. Aan de zuidflank voeren zuidwestelijke winden zeer zachte lucht in de richting van het Kanaal. De voorste begrenzing van deze lucht, die zich over midden-Frankrijk en het Kanaal uitstrekt, zal daarbij slechts lang zaam in onze richting opdringen. De komende nacht zal op vele plaatsen weer lichte tot matige vorst voorkomen. Mor gen neemt de bewolking in de hogere niveaus iets toe, maar de neerslagkansen blijven gering. De wind blijft in de Oost hoek. WEERRAPPORTEN Zaterdag 15 maart Zon op 6.56 uur, onder 18.43 uur. Maan op 4.25 uur, onder 13.57 uur. Maanstanden 20 maart 10.50 uur nieuwe maan. 28 maart 12.18 uur eerste kwartier. Hoog en iaag water in IJmuiden Zaterdag 15 maart Hoog water 0.03 en 12.45 uur. Laag water 7.40 en 20.33 uur. Temperaturen buiten- M «f. en binnenland: heden i.g morgen 7 uur. Neersiag: c£ f a i laatste 24 uur. S u 1 U SS Helsinki zwaar bew o -4 2 Stockholm sneeuw n -4 1 Oslo half bew. n -12 0 Kopenhagen half bew. n -6 0 Aberdeen mist windst.-16 17 Londen zwaar bew. ono 2 0 Amsterdam onbewolkt no -1 3 Brussel geheel bew. nnw 1 3 Luxemburg zwaar bew. wnw -0 18 Parijs geheel bew wnw 2 3 Bordeaux regen zzw 10 0,1 Grenoble regen windst. 3 4 Nice licht bew. nnw 5 0 Berlijn geheel bew nnw -4 0,1 Frankfort geheel bew. ono 0 4 München sneeuw wzw 0 11 Zürich zwaar bew. windst. -0 20 Genève regen zzw 6 39 Locarno geheel bew. o 2 1 Wenen sneeuw nnw -3 2 Innsbruck zwaar bew. windst. -6 25 Rome zwaar bew. z 9 0 Ajaccio zwaar bew. ono 6 0,1 Madrid geheel bew. wzw, 10 0,1 Algiers onbewolkt zw 7 0 Den Helder onbewolkt 0 -1 4 Ypenburg onbewolkt no -2 2 Vlissingen zwaar bew. no 0 0,6 Eelde onbewolkt windst. -4 0,1 Twente onbewolkt no -6 4 De Bilt onbewolkt no -4 2 Eindhoven zwaar bew. no -2 5 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. n -1 6 Overeenkomstig de verwachtingen zijn de dividendinkomsten over het boekjaar, 1957 van de Nederlandsche Fondsen Maat schappij n.v. te Amsterdam hoger dan die over 1956. De inkomsten hebben bedragen 133.999 (v.j. 121.660). De onkosten daal den tot 12.282 13.409). Het saldo winst beliep 123.296 108.189). Voorgesteld wordt een dividend van 6 pet. (onv.). De intrinsieke waarde van de aandelen bedroeg op 31 december 1957 124 pet. (in clusief dividend) tegen vorig jaar 151% pet. In verband met de heersende onzeke re financieel-economische vooruitzichten heeft de directie gemeend juist te hande len door voor verkoop van fondsen een be trekkelijk groot creditsaldo te creëren. De debiteurenrekening steeg tot 45.870 1.940). In een spoedconferentie op het Witte Huis hebben leiders van de Amerikaanse vakbeweging er bij president Eisenhower op aangedrongen onmiddellijk maatrege len te nemen om de toenemende werkloos heid te bestrijden. Naar hun zeggen wijst alles erop, dat er deze maand geen econo mische opleving is te verwachten, maar dat integendeel de economische teruggang nog ernstiger zal worden. Aangedrongen werd op een onmiddellijke belastingver laging, onmiddellijke verbetering van de werkloosheidsuitkeringen, grotere uitga ven voor de defensie, onmiddellijke uit voering van een uitgebreid programma van openbare werken, verbetering van de sociale voorzieningen en verhoging van het minimumloon. De president en de minister van Finan ciën, Robert Anderson, hebben zich tot dusverre niet bereid getoond een belas tingverlaging voor te stellen om de beste dingen te doen stijgen. President Eisenhower heeft de directeur van de begroting, Percival Brundage, op zijn verzoek ontslag verleend en de plaats vervangende directeur, Maurice A. Stans tot directeur benoemd. De ontslagaanvra ge van Brundage kwam voor Washington als een verrassing. De woordvoerder van het Witte Huis, James Hagerty, ontkende dat een verschil van mening over het te voeren beleid de reden van de ontslag aanvrage zou zijn en er zijn ook verder geen officiële uitlatingen, die wijzen op een geschil tussen ledeh van de regering over de maatregelen, die moeten worden genomen om de recessie te bestrijden Waarnemers achten het echter mogelijk dat Brundage die, zoals hij dikwijls te kennen heeft gegeven, prijs stelt op een sluitende begroting, zich niet kan vereni gen met de plannen der regering om een politiek van deficitfinanciering te gaan voeren. De minister van Defensie, Meil McElroy, heeft president Eisenhower doen weten, dat de uitgaven voor militaire bouwwer ken en materieel in de eerste helft van 1958 ongeveer 10 miljard dollar zullen be dragen tegen iets meer dan 6 miljard dol lar in de tweede helft van het afgelopen jqar. Naar van de zijde van het Witte Huis werd opgemerkt, bèschouwt de re gering deze grotere bestedingen als"1 een van de middelen om het economische le ven te steunen. (Voor de beurs zie pagina 11) ADVERTENTIE V izioill 14. De zeereis was ten einde. In gezel schap van notaris Goudblut stapte Panda aan wal en wierp ongeruste blikken op de landelijke bevolking, die nogal overdadig met schietwapens was uitgerust. „Wacht daarbinnen op me", sprak de notaris, Pan da een klein café'tje aanwijzend, „dan zal ik even informeren, hoe laat de postkoets naar Buffalo vertrekt". „Waarom moeten we naar Buffalo?" vroeg Panda. „Omdat aldaar de goudveldeneh ik be doel de landerijen liggen, die wijlen uw oom Zacharias u heeft nagelaten", ant woordde de notaris. „Wacht dus een wijle, ik benzo terug". Dus ging Panda het ca fé'tje binnen, bestelde een glas limonade en wachtteMaar de notaris kwam niet terug. „Waar zou hij toch blijven?" dacht Panda, een nieuw glas bestellend. Dit laatste trok de aandacht van een on gunstig uitziende cowboy. „Dat zit maar limonade te drinken, alsof er hier niets beters te krijgen is", mompelde deze, een loerende blik op Panda werpend, „alleen een groentje kan zoveel van dat vreselijke vocht verzwelgen. Hm een groentje daar valt misschien zaken mee te doen Hij kwam naderbij en drukte de ver schrikte Panda opeens een revolver tegen de neus. „Zeg es, groentje", sprak hij knauwend, „weet je niet, dat je hier altijd een revolver nodig hebt? Je moet maar gauw deze kopen, het is een mooi wapen, dat goed kan schieten. Als je het niet ge looft, zal ik wel even de trekker over halen". een interessante tentoonstelling van moderne interieurs Het gehele jaar door blijvend attraktief. Elke maand weer nieuwe modellen van binnen- en buitenlandse ontwerpers Handschoenen. Volgens het blad van de Russische jeugdorganisatie „Komso- molskaja Pravda" zijn 4300 van de 100.000 studenten in Leningrad van hun inrichtingen verwijderd, omdat zij niet voldeden aan de academische eisen. Als voorbeeld werd een leerlinge van een landbouwschool genoemd, die hand schoenen aantrok om koeien te melken. Pech. Koningin-moeder Elizabeth van Groot-Brittannië heeft het laatste deel van haar reis van Australië naar En geland in een Britannia van de B.O.A.C. gemaakt. De super-constellation van de Australische luchtvaartmaatschappij Qantas, waarmee zij reisde, had op Malta voor de derde maal gedurende de reis pech gekregen. Kinderneurose. Neurose is volgens de Göttingse kinderarts professor dr. G. Joppich een kwaal die onder kinderen steeds veelvuldiger voorkomt. De oor zaak van de kinderneurose is naar zijn mening onvoldoende lichamelijke in spanning en mogelijkheid voor ontspan ning, alsook te sterke prikkeling der ze nuwen. Overleden. Een tweede van de zeven Bel gische hartpatiënten die naar Boston waren gekomen om geopereerd te wor den, is overleden. Het tweede slachtof fer is een vijfjarig Brussels meisje, dat kort na een zware operatie overleden is. Melding. De Westduitse strijdkrachten hebben thans 73 generaals 59 in het leger en 14 in de luchtmacht en 12 admiraals, wordt in Bonn gemeld. Bosbranden. Tienduizenden hectaren aan geplant bos en oerwoud zijn in Venezue la vernield door branden, die vermoe delijk zijn gesticht door misdadi gers. Alleenstaande huizen en een groot deel van de te velde staande oogst zijn verwoest. In de provincie Anzoategui kon men een reusachtige brand stuiten, toen hij beijna een munitie-opslagplaats en opslagplaatsen van een petroleum- onderneming had bereikt. De uitbrei ding van de branden wordt begunstigd door een langdurige droogte. Vertrokken. De eerste ooievaars van dit jaargetij, die twee weken geleden, in de zachte periode van februari, bij de Noordfranse stad Metz aankwamen, zijn weer naar zuidelijker oorden ver trokken. Oefening. In Parijs is gisteren op grote schaal brand gesticht.door de brand weer, die vijfendertig krotwoningen in de wijk Menilmontant, die plaats moe ten maken voor nieuwe huizen, heeft opgeruimd. Bij wijze van oefening. De woningen waren „ingericht" met oud meubilair en „gezuiverd" van daklozen. Afscheiding. Vier Polen van Duitse origi ne zijn in Katowice (Zuid-Polen) we gens lidmaatschap van een partij, die afscheiding van Silezië van Polen voor stond, tot gevangenisstraf van twee tot zeven jaar veroordeeld. Zij zouden in het thans Poolse plaatsje Zabre strooi biljetten hebben uitgedeeld en leuzen op muren hebben gekalkt. Een der ver oordeelden zou een stencilmachine uit eeiv; staatsbedriAf. hebben gestolen. Begrotelijk. President Eisenhower heeft het verzoek om ontslag van de direc teur van de begrotingsdienst, P. F. Brundage, ingewilligd en de vice-direc- teur M. H. Stans tot opvolger van Brun dage benoemd. Verboden. De Spaanse regering heeft een heden van de Guardia Civil naar Astu- rië gezonden, waar vorige week 5.000 mijnwerkers het werk hebben neerge legd. Stakingen zijn in Spanje bij de wet verboden. De vier mijnen waar wordt gestaakt zijn door de militaire autoriteiten gesloten. In acht andere mijnen voeren de arbeiders een lang- zaam-aan-actie. Het leger zou overwe gen ook deze mijnen te sluiten. De sta kers eisen loonsverhoging. Schuldig. Een jury te Lumberton in de Amerikaanse staat Noord-Carolina heeft de „grote draak" van de Ku Klux Klan, de predikant Cole schuldig be vonden aan het aanzetten tot ongere geldheden. Cole belegde op 18 januari een Klan-bijeenkomst op het gebied der Lumbee-Indianen, die hem verjoe gen. Hij kan ten hoogste tot twee jaar gevangenisstraf worden veroordeeld. De jury bestond geheel uit blanken. „Levenslang". Nathan Leopold, die in 1924 wegens moord op Bobby Frank tot levenslange gevangenisstraf werd ver oordeeld, is op vrije vopten gesteld. Hij gaat als verpleger in Puerto Rico werken. Het proces tegen Leopold en Richard Loeb, de mededader van de „perfecte misdaad" wekte grote be langstelling. Leopold, die thans 53 jaar oud is heeft 33'/2 jaar gevangen geze ten. Loeb kwam bij een vechtpartij in de gevangenis om het leven. VOOR het verkrijgen van lage tempe raturen worden vier beginselen toege past, waarvan een tweetal al sinds men senheugenis bekend zijn, ook al begreep men niet, waarop zij eigenlijk steunden. De toepassing was echter vrij algemeen, omdat werd uitgegaan van het beginsel „eerst handelen en daarna komt pas de theorie". In het verleden en ook in uw leven heeft dit veel effect gesorteerd, zodat we niemand een ver wijt behoeven te maken dal hij niet eerst een natuurkun- deboekje heeft geraadpleegd. Het eerste beginsel, volgens hetwelk lage temperaturen kunnen worden verkregen, berust op het Joule-Thomson effect. Dit klinkt voor de genen die geen middelbare schooloplei ding hebben gevolgd buitengewoon zwaar wichtig, hoewel zij er hur. hele leven mee hebben gewerkt. Als u op een koude dag de handen wilt warmen, ademt u bijvoor beeld warme lucht uit uw mond, waarna u een warme luchtstroom op de handen voelt. Is de soep echter te heet, dan wor den de lippen gespitst tot een nauwe ope ning en de luchtstroom die dan uw mond verlaat, voelt duidelijk koel aan. Deze koelte ontstaat door het Joule-Thomson effect, dat ons vertelt, dat door het plotse ling uitzetten van een gas de temperatuur daalt. Dat is inderdaad het geval bij bla zen, wanneer de lucht in de mond onder druk staat en door een nauwe opening in de gewone atmosfeer komt. Door de plot selinge uitzetting die dan plaats vindt, daalt de temperatuur van de luchtstroom. Vandaar dat de mensen door alle tijden heen in hete soep hebben geblazen, on danks het feit dat zowel Joule als Thom son met de verklaring van dit verschijn sel nog in geen velden of wegen te be kennen waren. Maar niet alleen voor het afkoelen van elke hete hap die we naar de mond brengen is toepassing van het Joule-Thomson effect uiterst nuttig, maar ook voor het verkrijgen van zéér lage temperaturen is deze methode zeer waardevol. Met een vol gens dit beginsel werkende apparatuur wist Carl von Linde omstreeks 1895 lucht vloeibaar te maken en met behulp van deze vloeibare lucht en de daaraan aange paste apparaten kon Dewar in 1899 waterstof vloeibaar maken. Met behulp van deze vloeibare waterstof gelukte het tenslotte aan prof. H. Kamer- lingh Onnes, de stichter van het koude laboratorium te Leiden, het nog niet vloei baar gemaakte gas helium in vloeibare vorm te verkrijgen. Dat iaas in 1908, dus precies een halve eeuw geleden. We zullen over de lage temperaturen, die hierbij optreden echter nog niet spre ken, omdat we eerst nog een paar andere methoden, die voor het verkrijgen van lage temperaturen aangewend kunnen worden, moeten bespreken. Was de prak tijk van het Joule-Thomson effect u al bekend, hetzelfde kan worden gezegd van het verdampingsprincipe. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden).

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2