Conflict tussen K.L.M.-directie en piloten spitst zich toe Twee gezagvoerders op staande voet ontslagen HET W Moskou wil ontwapening niet in UNO bespreken Mh-SSÊ hf Haarlems Dagblad I Prefect van politie te Parijs ontslagen en vervangen „ROYAL Woningnood en Weinig verandering Spoedvergadering Ontslag niet aanvaard Ministeriële reactie Westelijke mogendheden pogen topgesprek op de lange baan te schuiven, beweren de Russen Twee nieuwe kernproeven in de Sovjet-Unie genomen 'ge MORRIS heforei/ot/óift// Gaillard handhaaft minister Bourgès-Maunoury Gezellige sfeer in Hotel-Café-Restaurant WÊÊÊÊS Het woord is aan 72e JAARGANG No 210 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ZATERDAG 15 MAART 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 58 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 cL p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. HaarL Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De vlaggemasten gaan op het. Damrak in de hoofdstad de grond in. Op het Weteringsschansci.rcuit komen de narcissen de grond. uit. Het Britse koninklijke bezoek tekent zich in de vlaggemasten af', het. voorjaar in de narcissen. Het zou toch wel. heel vreemd moeten lopen wanneer die grote gebeurtenissen straks niet samenvallen en het Britse vorstenpaar zijn fleurig entree houdt in een stralend Amsterdam-in-de-lente De directie van de K.L.M. heeft zich heden gedwongen gezien ontslag op staande voet aan te zeggen aan de gezagvoerders J. F. de Laat en L. Metz. De reden hiervoor is gelegen in door hen op 13 maart publiekelijk gedane mede delingen omtrent de K.L.M.welke van zodanige aard en strekking waren, dat het voortzetten van het dienstverband niet langer mogelijk bleek. Van de zijde der K.L.M.-directie wordt er de nadruk op gelegd, dat het feit van „publiekelijk gedane mededelingen" de voornaamste factor heeft gevormd bij de conclusie, dat het dienstverband niet gehandhaafd kon worden. Het wordt dus de thans ontslagenen kwalijk genomen dat zij die mededelingen publiek gemaakt hebben, voordat en zonder dat er over de bezwaren der vliegers met de directie overleg was gepleegd. Deze publiek gemaakte bezwaren kwa men op het volgende neer: In een verklaring van het bestuur der vliegersvereniging werd gezegd dat de ver houding tussen de directie van de K.L.M. en de vliegers in de afgelopen maanden van kwaad tot erger is geworden. De vlie gers zijn bevreesd, dat de directie twee wapens in de strijd zal brengen. Elke piloot heeft een conduite-staat, waarop ook de minder goede punten uit zijn carrière wor den opgetekend. Deze minder goede punten zouden door de directie kunnen worden ge bruikt om vliegers uit het korps te verwij- ADVERTENTIE 0 Om nooit tc vergeten Verwachting tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen, maar ook enkele overdrijvende wolken velden. Vannacht overwegend lichte vorst en plaatselijk mist. Morgen overdag dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIERENTWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN ERBIJ deren. Drie vliegers zijn in de afgelopen week voor ontslag bij het gewestelijk ar beidsbureau voorgedragen. Twee van deze vliegers zijn zes jaar in dienst van de K.L.M. Zonder op de merites van de aan gevraagde ontslagen terzake van vlieg technische bezwaren te willen ingaan, is het bestuur van de pilotenorganisatie het met de gevolgde procedure niet eens. Een tweede wapen ziet men in het hanteren van rapporten van de medische afdeling van de K.L.M. Het bestuur is bevreesd, dat deze rapporten niet onbevooroordeeld wor den samengesteld. Men zou een onafhanke lijke medische afdeling wensen. Het bestuur critiseerde voorts de plan nen der directie om de daggelden der vlie gers te, verlagen en de gebruikelijke war me lunch voor het begin van intercontinen tale vluchten te vervangen door een brood maaltijd. Naar aanleiding van het ontslag van de gezagvoerders De Laat en Metz heeft het bestuur van de Vereniging van K.L.M.- vliegers besloten een buitengewone alge mene ledenvergadering uit te schrijven, welke zaterdagavond in het Carltonhotel te Amsterdam wordt, gehouden. De vlieger De Laat is gistermiddag om vijf uur voor een onderhoud bij de directie van de K.L.M. geroepen. De president directeur, de heer I. A. Aler, deed hem mededeling van het ontslag, dat op staande voet is aangezegd. Gezagvoerder De Laat is, waarnemend voorzitter van de Vereni ging van K.L.M.-vliegers. De voorzitter, de heer W. F. Bellink, is op het ogenblik in het buitenland. De Engelman Lionel Metz, wonende in Zwanenburg, is sedert 1947 bij de K.L.M. in dienst. De heer Metz is voorzitter van de „International Pilots Association" ge weest. Hij kwam vrijdagavond om tien uur uit Londen op Schiphol terug. Daarna stel de de heer Aler hem, in tegenwoordigheid van enkele andere leden van de directie, in kennis van zijn ontslag. Beide gezagvoerders waren verbaasd over dit op staande voet gegeven ontslag. Men wenste zich van verder commentaar te onthouden, maar stipte wel aan, dat de donderdagnacht na afloop van de vliegers vergadering aan de journalisten verstrekte mededelingen niet door hen persoonlijk waren verstrekt, maar voor en namens de vereniging. Zowel de heer De Laat als de heer Metz heeft geweigerd het ontslag te aanvaar den. Zij behouden zich alle rechten voor en zijn eventueel van plan de rechtmatigheid van dit ontslag tot in hoogste instantie te betwisten. De hedenavond te houden algemene ledenvergadering zal zich bezighouden met het ontslag van de heren De Laat en Metz en zich nader beraden over de verder te nemen stappen. Het bestuur heeft een telegram gezonden aan de IF ALP A, de internationale federa tie van vliegerorganisaties, waarbij 23 na tionale verenigingen met totaal 16.000 vlie gers zijn aangesloten en die op het ogen blik te Bogota haar jaarlijks congres houdt. In het telegram wordt de IFALPA op de hoogte gebracht van het ontslag der beide gezagvoerders en de redenen, waarom dit ontslag werd gegeven. Tevens is de heer W. F. Bellink, voorzitter van de vereniging, die het congres als gedelegeerde bijwoont, over de recente gebeurtenissen ingelicht. Na de vergadering van donderdag heeft het bestuur van de pilotenorganisatie ook verklaard, dat men nog steeds wachtte op het salarisadvies van de minister van Sociale Zaken, dat reeds vóór Kerstmis was toegezegd. „Als dit advies niet binnen een week zou komen", zo werd gezegd, „zou het wel eens mogelijk kunnen zijn, dat de vulkaan tot uitbarsting komt." Naar aanleiding hiervan deelt het mi nisterie van Sociale Zaken mee: „Het is niet juist, dat de minister van Sociale Zaken een advies zou uitbrengen inzake het salarisprobleem bij de K.L.M. De minister zal een oordeel geven over de vraag of de reële salarissen van de K.L.M.- vliegers een achterstand vertonen ten op zichte van die bij de andere Europese luchtvaartmaatschappijen. Dit oqrdeel zou door beide partijen als een eindoordeel worden aanvaard. Op de grondslag daar van zouden partijen de besprekingen over salarissen en verdere arbeidsvoorwaarden der vliegers voortzetten. Vóór zijn vertrek naar Zuid-Afrika op 22 januari heeft de minister aan de vlieger organisaties doen weten, dat de door hen MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft de westelijke mogendheden ver weten, dat zij de aandacht van een top conferentie proberen af te leiden door de onderhandelingen over de ontwapening te hervatten in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. De Sovjet-Unie verklaart dat zij aan dergelijke onderhandelingen niet zal deel nemen. De geschikte plaats om de impasse op ontwapeningsgebied te doorbreken, is volgens het Russische ministerie van Bui tenlandse Zaken een topconferentie. LONDEN. De Sovjet-verklaring, waarin het westen ervan beschuldigd wordt de ontwapeningskwestie op cie lan ge baan te willen schuiven, volgens deze correspondent, heeft in Londen diepe teleurstelling en bezorgdheid gewekt. Een woordvoerder van Buitenlandse Zaken zei, in een ongebruikelijk scherp commentaar, het te betreuren, dat de Sovjet-Unie een verklaring heeft afgelegd, welke in strijd is met de feiten. Het is waar dat de wes telijke mogendheden een bijeenkomst van de Veiligheidsraad op het oog hebben, in- WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse commissie voor de kernenergie heeft vrijdagavond medegedéeld dat in de Sovjet-Unie opnieuw twee proefnemingen met kernwapens zijn gehouden. In bei de gevallen was de vrijgekomen energie minder dan een megaton (een miljoen tan „T.N.T."). De ene proefontploffing werd teweegge bracht in het noordpoolgebied. Het ande re kernwapen werd „op het gebruikelijke Siberische proefterrein" tot ontploffing gebracht. Op 27 februari maakte de commissie be kend dat de Russen twee kernwapens van de megaton-klasse in het noordpoólgebied hadden beproefd. Dat was de eerste maal dat een atoommogendheid op een dag twee dermate krachtige ontploffingen teweeg bracht. Met de beide jongste ontploffingen bedraagt het aantal, in het westen bekend gemaakte kernproeven in de Sovjet-Unie sinds 22 februari vijf. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162, STURKA JACKS - PANTALONS aangewezen deskundige en de deskundige van de vakorganisaties, die samen met of los van prof. Tinbergen hem hun mening over de gemaakte berekeningen zouden voorleggen, nog geen rapport hadden uit gebracht. Mede aan de hand van dit rap port moest de minister zich een oordeel vormen. Hoe dit vóór Kerstmis had kunnen geschieden is niet duidelijk. Na zijn terugkeer is de minister vrijwel voortdurend door Kamerdebatten, waarbij zijn aanwezigheid vereist was, in beslag genomen. Hij streeft niettemin naar een snelle afdoening. Een ultimatum kan de minister zich uiteraard niet laten stellen." dien de Russen blijven weigeren deel te nemen aan een vergadering van de ont wapeningscommissie, maar het is de be doeling de Veiligheidsraad alleen bijeen te roepen om zijn goedkeuring te geven aan de voortzetting van ontwapenings voorstellen via andere kanalen, met inbe grip van een mogelijke topconferentie. Op deze wijze zou de verantwoordelijkheid van de Verenigde Naties voor de ontwape ning gehandhaafd blijven. Het is nooit de bedoeling geweest in dit stadium een be spreking over de ontwapening zelf in de Veiligheidsraad te brengen. De voorge stelde gang van zaken is enkele dagen ge leden in vertrouwen aan de Russen uit eengezet en het is ongelukkig dat zij be sloten hebben op deze manier te reageren op een opbouwend plan, dat beoogt reke ning te houden met hun positie en dat de vooruitzichten wil verbeteren of een door breking van de impasse in de ontwape ningsbesprekingen. Tot zover het Foreign Office. Het denkbeeld de hulp van de Veilig heidsraad in te roepen is afkomstig van de Verenigde Staten. Eerst zou er een bij eenkomst van de ontwapeningscommissie zijn, welke alleen zou vaststellen, dat er geen vooruitgang met de Sovjet-Unie kan worden gemaakt. Daarna zou een bijeen komst volgen van de Veiligheidsraad, die een zuiver technisch karakter zou dragen en alleen zou vaststellen, dat het de be doeling van de voornaamste bij de kwestie betrokken staten is besprekingen te voeren over ontwapening. De Veiligheidsraad zou met dit verlangen instemmen en ervoor zorgen dat het onderwerp aan- de orde bleef. Daarna zouden besprekingen volgen over een topconferentie. Wie aan de bij eenkomst van de Veiligheidsraad zou deel nemen, zou worden overgelaten aan onder handelingen, maar het is duidelijk dat de Verenigde Staten in geen enkel opzicht van plan zijn de aandacht van een top conferentie af te leiden, Washington wil besprekingen, die zouden kunnen leiden tot een topgesprek, zonder de Verenigde Naties de rug toe te keren, zoals de Russen hebben gedaan. Men acht het een raadsel waarom de Sovjet-regering deze (aanval doet op een ogenblik, waarop er i voort durend sprake is van berichten over een mogelijke wijziging van de Britse en Ame rikaanse ontwapeningspolitiek. (Reuter) In officiële Franse kringen heeft men ook zijn verrassing uitgespro ken over de wijze, waarop de westelijke bedoelingen in de Rüssische verklaring zijn weergegeven. LONDEN (Reuter) De Russische par tijsecretaris heeft in een tweede brief in het Britse blad „New Statesman" ver klaard, dat „de tijd rijp is" an dat de Sov jet-Unie een beroep op de westelijke mogendheden doet om van woorden op daden over te gaan, voor de huidige kan sen gemist worden. Men kan de rede en het geweten van du mens niet verzoenen met het dodelijke gevaar van een atoom oorlog, „daarom zeggen wij: laten wij handelen, een absoluut verbod voor atoom- en waterstofwapens opleggen, de proeven met die wapens onmiddellijk staken, en redelijke controle instellen". Kroesjtsjevs brief is een voorzetting van een correspondentie met de Britse filosoof Lord Russell, die in november vorig jaar in de „New Statesman" begon. ADVERTENTIE Kennemerlaan 93 - Telefoon 7452 HEDENAVOND en ZONDAG JIP HART aan de vleugel 99 (Van onze correspondent in Parijs) Als eerste slachtoffer van de betogingen der Parjjse politie-agenten, die regering en parlement donderdagmiddag drie uur lang opgesloten hielden in het Palais Bourbon, is de prefect van het departement Seine Lahillonne, die pas enkele maanden in functie was, vervangen. Zijn opvolger is de heer Papon, die vandaag zjjn nieuwe functie al zal aanvaarden en tot gisteren prefect was van het Algerijnse departe ment Constantine. Intussen vragen in het bijzonder de socialisten, een der voornaamste rege ringspartijen, zich af, of uit dit hoogst ernstige incident, waarvoor extreem rechtse en fascistische elementen in het politiekorps aansprakelijk worden gesteld, niet ook politieke consequenties getrokken moeten worden. In antwoord op die vraag heeft de rechts-radicale minister van Bin nenlandse Zaken Maurice "Bourgès-Mau noury, die als premier de voorganger was van Gaillard, voorgesteld zijn protégé Lahillonne op zijn aftocht te volgen. Dit aanbod heeft Gaillard, die op slag moeilijk een andere minister van Binnenlandse Zaken zou kunnen vinden, van de hand gewezen. Of de premier er, politiek gezien, verstandig aan heeft gedaan Bourgès- Maunoury, die rechtstreeks aansprakelijk is voor de rebellie der politie-ambtenaren, in zijn kabinet te handhaven, zal dinsdag kunnen blijken, wanneer de laatste ver trouwenskwestie in het parlement in stemming wordt gebracht. Voordien komen de belangrijkste regeringspartijen, de socialisten, de rooms-katholieke volks republikeinen en de conservatieve onaf- hankelijken, in congressen bijeen om hun houding te bepalen. In een paar dagen kan de stemming zich nog aanmerkelijk wij zigen, maar als het parlement zich giste ren over het kabinet-Gaillard had moeten uitspreken, zou het lot van de premier ïiiri mm - mʧ mmi S* sMéssmmMJMf P mH-1 spoedig bezegeld zijn geweest. (A.F.P.) Het kabinet heeft besloten disciplinaire maatregelen te nemen tegen degenen, die verantwoordelijk worden geacht voor de demonstraties. De afgetre den prefect heeft meegedeeld, dat hij de regering herhaaldelijk heeft gewezen op de gespannen sfeer onder de politie. De vakorganisaties van de politie-agen ten, die aan de betogingen hebben deelge nomen, hebben geprotesteerd tegen de wending, die de manifestatie „door toe doen van vreemde elementen" heeft ge nomen. De organisaties houden vast aan hun eisen voor hogere salarissen en een „gevarentoelage" met het oog op de strijd tegen de Algerijnse verzetsbeweging. Zo begon de betoging van de Parijse politie, die in regerings- en parle- mentskringen zoveel beroering heeft gewekt. Gehoor gevend aan een op roep van hun vakvereniging ver zamelden zevenduizend agenten zich in burger op de binnenplaats van de prefectuur. Zij zetten hun eisen tot loonsverhoging en gevarentoeslag kracht bij door op hun politiefluiten te blazen, bellen te laten rinkelen en sirenes te laten loeien. Tweeduizend man begaven zich vervolgens naar het parlementsgebouw, waar zij het ka binet en de afgevaardigden belegerden en het verkeer in een chaos deden verkeren. Napoleon: Mijn grootste vijand ben ik zelf ge weest; ikzelf heb mijn ellendig lot veroorzaakt. Ikzelf en niemand anders. Een van de meest verbijsterende aspecten van de in zoveel opzichten „geleide" Neder landse economie is wel, dat èr in een tijd van schier eindeloze, bittere woningnood enige tienduizenden t bouwvakarbeiders werkloos kunnen worden en, vooralsnog, blijven. Inplaats van de zo dringend beno digde woningen te bouwen, moeten zeer vele van hen zich, op staatskosten, bezig houden met karweitjes in de categorie „aanvullende werken". Die karweitjes mo len op de een of andere manier hun nut hebben, maar meestal zijn ze slechts van secundair belang voor onze economie en verreweg de meeste zijn van geen enkel belang voor de leniging van de woning nood. En toch is dit de vorm, de enige vorm, waarin de Nederlandse gemeenschap, door bemiddeling van de overheid, thans „profijt" trekt van de arbeidskracht van een dertigduizendtal mannen, die uit hoof de van hun scholing en beroep die woning nood zouden kunnen en willen en moeten bestrijden. De verklaring van deze verbijsterende situatie moet volgens de deskundigen voor namelijk worden gezocht in de financie ringsmoeilijkheden, waarop tal van parti culiere woningbouwprojecten de laatste tijd schipbreuk lijden. Inderdaad worden vele particuliere bouwers afgeschrikt door de thans abnormaal hoge hypotheekrente, ver oorzaakt door de kapitaalschaarste op de geldmarkt. Men wacht dus liever tot een verruiming van de geldmarkt de rentevoet ook voor hypotheken zal doen dalen en laat intussen dus maar niet bouwen. Maar terwijl de particuliere bouwers afwachten, wacht de woningbehoefte niet. Die groeit, door de vorming van nieuwe gezinnen en door allerlei andere oorzaken (zoals nu de repatriëring uit Indonesië), van jaar tot jaar, zodat de woningbouw elk jaar méér moet produceren dan het voorafgaande jaar, alleen maar om de achterstand bij de woningbehoefte althans niet groter te laten worden dan hij in dat vorige jaar was. Met andere woorden: elke vermindering van de woningbouw betekent niet alleen vergroting van de achterstand van nu, maar betekent tevens dat het inhalen van die achterstand in de toekomst zal moeten geschieden onder nog moeilijker omstan digheden dan de tegenwoordige. Als er dit jaar dus, zoals nu wel zeker is, niet weer evenals verleden jaar 88.400 woningen wor den gebouwd, maar hoog-uit 80.000, dan betekent dat een verliespost van 8400 wo ningen, die zal moeten worden ingelopen op een ogenblik dat er alweer vele nieuwe gezinnen méér zijn dan nu. En als vol gens de huidige verwachtingen de bouw- produktie in 1959 opnieuw kleiner wordt, omdat er in 1958 te weinig nieuwbouw wordt begonnen, zal die verschuiving nog ernstiger vormen aannemen. Het antwoord op dit alles is natuurlijk niet, dat de overheid de zaak dan maar moét opvangen door steeds meer en nóg meer woningwet-woningen te laten bou wen, a] was het alleen omdat volgens ministerieel voorschrift 80 percent van die woningen uitsluitend mogen worden toe gewezen aan hen, wier inkomen dat van geschoolde arbeiders niet te boven gaat; en ook voor de overigen zal toch op de een of andere manier moeten worden gezorgd. Maar dit kan alleen als het bouwen van particuliere woningen aantrekkelijker wordt gemaakt, hetgeen in de praktijk voornamelijk betekent dat er gunstiger hypotheekvoorwaarden moeten worden ge schapen. Op de vergadering van de vakafdeling „Woningbouw voor de Markt" van de Christelijke Aannemers- en Bouwvak patroonsbond is deze week betoogd, dat dit zou kunnen gebeuren door verlening, van gemeente- of rijkswege, van tweede hypo theken op particuliere woningen tegen een „redelijke" rentevergoeding. Logischerwijze zou die rentevergoeding om het plan te doen slagen, aanzienlijk lager moeten zijn dan de huidige marktrerite voor hypothe ken. Een soortgelijke oplossing is onlangs in Economisch-Statistische Berichten ver dedigd door prof, dr. ir. H. G. van Beuse- kom. De laatste herinnerde eraan, dat de Nederlandse overheid reeds in 1924 in een ongeveer gelijke situatie van kapitaal- schaarste en hoge rentevoet als thans, maar zonder de daarbij komende dringende reden van de woningnood door het ver strekken van tweede hypotheken aan par ticuliere bouwers in belangrijke mate bij droeg tot het aan de gang houden van de particuliere woningbouw. Hij had boven dien kunnen herinneren aan het groot scheepse experiment, dat de Amerikaanse regering in 1934 en volgende jaren maakte met de „Federal Housing Administration", waarmee hetzelfde doel werd nagestreefd Vervolg op pagina 3)

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1