Brede visie op de toekomst van de IJmond-Noord in stadskern-nota Betere oeververbindingen ook een belang voor IJmond-Zuid Visserij- varia ,,'t Centrum" eensgezind voor de bouw van een nieuwe veiling IJmuider Courant Busondernemer krijgt f 100.- boete voor belediging van rijkscontroleur Verlenging van vishallen en verhoging tarieven in het geding NEI zal toekomst met rapport moeten benaderen Bouwkosten en vestigingsplaats werden nog niet nader vastgesteld Handel is het niet geheel eens met de directie Staatsvissershave nbedrijf Aanmeldingsformulier PRISM A-dealer Fa. A. R. DE BOER 5 Heemskerkers ter stille omgang Paardensport vóór voetbal Concours-succes voor „Bicesto-trio Roozenburg leidt in DClJ-toernooi Scheidsrechter keurde „Schoonenberg" af Jac. Nagel krijgt zilveren medaille Oranje Nassau Economische politierechter „Monpti" in Thalia MAANDAG 17 MAART 1958 „Het zal voor de nieuwe stad in de IJmond-Noord noodzakelijk zijn, de sprong naar het nieuwe centrum zo spoedig en zo radicaal mogelijk te nemen, op de nieuwe structuur zoveel mogelijk lijnrecht af te stevenen, en daarmede geheel om te schakelen op haar nieuwe rol van middelgrote stad. Een grote maar een dankbare taak." Aldus het dagelijks bestuur van het IJmond-adviescollege in een nota over de structurele ontwikkeling van dit gebied. Het nieuwe langgerekte centrum heeft alle mogelijkheden tot krachtige ont plooiing: naast centrale ligging de meest directe toegang tot de doopgaande verkeerswegen, de ligging van een hoofdstation aan één einde, van een belang rijk verkeersplein aan het andere einde. De gelegenheid tot aanleg van een stadion openbare plaats van samenkomst voor velerlei doel van volksmassa's in de open lucht aan één einde, direct bij de hoofdtoegang tot de stad, tot de oprichting van een schouwburg plaats van samenkomst binnenshuis voor een omvangrijk deel der burgerij nabij de stadsrand, maar niettemin centraal, aan het andere einde, tot de bouw van een groot openbaar gebouw in het hart der city, zijn gunstige factoren voor 't ontstaan van een levend hart van dit stadsdeel. De structuur van het toekomstige totaal der stedelijke bebouwing binnen de streek, vertoont een indeling naar één hoofdcen trum, twee nevencentra en uiteraard ook wijkcentra, waarvan het aantal thans moeilijk te bepalen valt. Tussen hoofd centrum en wijkcentra zou dus aan neven centra en als zodanig in de eerste plaats aan de city van Beverwijk een rol van be tekenis toevallen. Deze functieverdeling zal natuurlijk op het karakter van elk der centra haar invloed uitoefenen. Mogelijkheden Het feit, dat het nieuwe hoofdcentrum aan de IJmond-noord kan worden ont worpen op goeddeels onbebouwd terrein, schept uiteraard mogelijkheden, die elders bij city-vorming vrijwel nimmer worden gevonden; mogelijkheden niet alleen van ruimtelijke en technische, maar ook van economische en financiële aard. Een city heeft uiteraard grote betekenis voor het verkeer. Haar plaats houdt ver band met het net van hoofdwegen in de stad. Voorzover dat net wordt vastgelegd, wordt ook de plaats dier city bepaald. Om gekeerd beïnvloedt de plaats der city het net van hoofdwegen in de stad. De regeling van de citybebouwing kan overigens aan het gemeentelijke beleid worden overge laten, zegt deze belangwekkende IJmond- nota. De ontwikkeling van deze city met de nevencentra heeft in de vergaderingen van het dagelijks bestuur enige malen het on derwerp van uitvoerige besprekingen uit gemaakt en is ook in de nota van 25 april 1957 over het woningbouwprogramma in de IJmond-noord ter sprake gebracht. De verwezenlijking van dit centrum plaatst de betrokken gemeentebesturen voor uitermate moeilijke problemen, welke voor de toekomstige structuur van - -het gehele IJmondgebied van het grootste be lang zijn. De groei van het IJmondgebied is af hankelijk van de personeelsvoorziening bij de verschillende industrieën, welke factor weer ten nauwste verband houdt met de economische ontwikkeling van Nederland. Het Streekplan heeft met deze omstan digheid zoveel mogelijk rekening gehouden, door de bebouwing van de IJmond te ont wikkelen via afgeronde stadia, waarbij er van is uitgegaan, dat de aanwas van de bevolking in de eerste plaats dient te wor den opgevangen in het gebied dat zich uit strekt ten noordoosten van Beverwijk. C onjunctuur De betrokken gemeentebesturen zien zich dus voor de taak gesteld bij de planning van het nieuwe woongebied ook de factor van de conjunctuurgevoeligheid in aanmer king te nemen, hetgeen het stellen van prognoses zeer bemoeilijkt. Temeer is dit het geval nu rekening moet worden gehouden met herziene inzichten van de Kon. Ned. Hoogovens en Staal fabrieken nopens de behoefte aan personeel en de daaruit voortvloeiende woningvoor ziening en voorts is verschenen een rapport „Nationaal Plan het Westen des Lands". Toch dienen op een zo kort mogelijke termijn belangrijke beslissingen te worden genomen omtrent de aard en de omvang van de city en de wijze van realisering. Functie der middenstand De wijze waarop de uitvoering van dit plan geschiedt, is in hoge mate bepalend voor de repercussies die deze city op de bestaande middenstandsbedrijven zal heb ben, alsmede op de efficiency waarmede deze city de haar toebedachte taak zal vervullen. Hierbij is de periode waarin deze city wordt gebouwd van de aller hoogste importantie. Uitgaande van deze stelling staat het vast dat iedere uitbrei ding van enige betekenis binnen het streek- plangebied IJmond-noord moet worden ge zien tegen de achtergrond van de in het streekplan voorgestane structuur van dit gebi d Zinvol beleid Reeds thans beïnvloeden de plaats heb bende uitbreidingen de levensvatbaarheid van deze city en, tegelijkertijd, van de winkelcentra Breestraat en het wijkcen trum Heemskerkdorp. Het onderkennen in kwalitatieve en kwantitatieve zin van deze invloeden is voor een zinvol beleid onont beerlijk. Zo heeft b.v. het bouwen van winkelarme wijken, waarbij deze winkel- armoede bewust is gepland om de toekom stige city levensvatbaarheid te verlenen, voorlopig geen enkel ander effect dan het vergroten van de levensvatbaarheid van het winkelcentrum Breestraat voorzover dit Beverwijk betreft. De getroffen beslis sing heeft dus een effect, volkomen tegen overgesteld aan de oorspronkelijk voorge zeten bedoeling. Naast de nieuwe city, zal ook de functie van de twee nevencentra, met inbegrip van Velsen-noord, van betekenis blijven. Het noordelijke nevencentrum zal vol gens het Streekplan te zijner tijd op gelijk soortige wijze als de nieuwe city tot ont wikkeling moeten worden gebracht. Het gemeentebestuur van Heemskerk heeft dit nevencentrum opgenomen in het door dit bestuur reeds in principe aanvaarde schets- plan voor de detaillering van de wijken Zuidbroek, Assumburg en Tolhek. Het is te verwachten, dat het karakter van de nevencentra de ontwikkeling van de nieuwe city zal beïnvloeden, doch an derzijds zullen aard en omvang van deze city voor de structuur van de nevencentra van belang zijn, zodat van een wisselwer king kan worden gesproken en de ver beterde oeververbinding van het Noordzee kanaal zou er toe kunnen bijdragen dat deze invloed zich tot de zuidelijke IJmond zal uitstrekken. Uit het vorenstaande vloeit voort, dat de genoemde vraagstukken met betrekking tot de totstandkoming van de city, zich even eens in belangrijke mate voordoen bij de ontwikkeling van de nevencentra, met in begrip van Velsen-noord en de zuidelijke IJmond. Uit deze beschouwingen moge dus blij ken, dat het belang van het gehele IJmond gebied betrokken is bij hetgeen ten aanzien van de city en de nevencentra zal worden besloten. Wil men derhalve een verantwoord be leid voeren ten aanzien van de aard en omvang der voorziening en de plaats van vestiging daarvan, dan dient men een in zicht te hebben in de voor- en nadelen van vestiging in de city of vestiging in Bree straat of nevencentrum Heemskerk. Het objectief afwegen daarvan is een conditio sine qua non voor een optimale voorzie- OOOOOOOOOOOOOOCO oooooooooocooc In de toelichting op het Streekplan voor de IJmond-Noord werden enige beschouwingen gegeven over de stich ting van een „city" ten noordoosten van Beverwijk, waarbij uiteraard mee speelde het feit, dat de plaatselijke om standigheden in de kern van Beverwijk het onmogelijk maken, een cityvorming te bereiken in die bebouwde kern. In de IJmond-Noord zal niet met één cen trum kunnen worden volstaan. Een ne derzetting van de genoemde omvang en lengte heeft naast het hoofdcentrum meer centra nodig. Het bestaande cen trum van Beverwijk valt te beschouwen als nevencentrum voor het stadsdeel onmiddellijk benoorden het Noordzee- kanaal. Ten noorden van het nieuwe hoofdcentrum zal een tweede neven centrum levensvatbaar kunnen zijn. Over een onderzoek naar deze en der gelijke problemen handelt het hiernaast besproken voorstel van het dagelijks bestuur aan het adviescollege voor het IJmondgebied. OOOOOOCOOOOOCOOOOCOCXDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCIOOOOOOOOOOOO ning van het IJmondgebied en dient daar om ook op grond van het bovenstaande vooraf te gaan aan iedere andere beslissing tot verdere uitbouw van de bestaande ker nen. Op grond hiervan acht men een onder zoek in deze zin noodzakelijk, dat dient te worden opgedragen aan het Nederlandsch Economisch Instituut te Rotterdam. De duur hiervan wordt geschat op 6 a 8 maan den, terwijl de kosten worden geraamd op c.a. 2500 per maand. Het onderzoek dient zich mede tot Velsen-noord en de IJmond- zuid uit te strekken. Van de afdeling Heemskerk van het ge nootschap Stille Omgang hebben in de nacht van zaterdag op zondag 230 mannen, waarvan 50 lopers de bedevaartstocht naar Amsterdam gemaakt. Voor hen die de tocht te voet maakten was er 's avonds om negen uur in de Laurentiuskerk een dienst met predikatie van kapelaan v. d. Steen. Om 12 uur gevolgd door een Lof voor de busreizigers, dat werd opgedragen dooi pastoor Van Stijn. In Amsterdam had een H. Mis plaats in de kerk „De Liefde" aan de Bilderdijk- straat. Prijzen van zaterdag Heilbot 3,70-2,70, gr. tong 3,30-3,20, grm. tong 3,60-3,20, kim. tong 3,50-3,20, kl. tong I 3,70-3,30, kl. tong II 3,50-3,10, tarbot I 4,20-3,70 per 1 kilo. Tarbot IV 104-58, gr. schol 33-25, grm. schol 45-33, kim. schol 56-33, kl. schol I 51-36, kl. schol II 40-17, schar 31-16, bot 11-8, v. haring 17,20-12, makreel 26-9, gr. schelvis 49-38, grm. schelvis 55-40, kim. schelvis 49-37, kl. schelvis I 46-42, kl. schelvis II 38-19, wijting 26-15, gr. gul 43-30, mid. gul 44-26, kl. gul 27-19, kl. haai 28, ham 82-70, poontjes 27-17, lommen 25. kl. koolvis zw. 17-14,30 per 50 kilo. Gr. kabeljauw 268-74, gr. koolvis zw. 42-39, gr. koolvis wit 78-77, gr. leng 65-56 per 125 kilo. Besommingen van zaterdag 1 trawler met 22.000, IJM 72 Beatrice 24.400, KW 80 17.530, KW 73 f 11.700, KW 161 9.250, KW 46 10.600. KW 69 7.660, KW 108 f 1.810, KW 162 f 9.510, KW 52 f 9.740, KW 45 f 7.270, RO 27 f 11.700, KW 35 2.150, KW 58 f 4.070, KW 60 2.300, KW 71 2.470, KW 56 2.700. KW 21 f 2.510, KW 61 f 2.440, KW 94 3.070, KW 65 2.940, KW 30 2.980, KW 92 2.830, KW 31 4.440, IJM 31 f 3.830, IJM 7 2.630, IJM 59 4.310, IJM 3 1.830, TX 14 3.810. A Icmaria VictrixTerrasvogels ging niet door De wedstrijd tussen de nummers één en twaalf van de 3de klas A, Alcmaria Victrix en Terrasvogels, ging gisteren niet door, omdat het terrein van het Alkmaarse sportpark gereserveerd was voor de paar densport en dus voor voetbal niet beschik baar was. De bekende mondharmonika-virtuozen het „Bicesto Trio" heeft vrijdag in ,,'t Wa pen van Heemskerk" te Alkmaar een nieuw succes aan zijn al flinke lijst toe gevoegd. Op het aldaar gehouden concours voor amateurs uit Noordholland, wisten zij nl. de eerste prijs te behalen met lof van de, uit radio-mensen bestaande, jury. Deze Beverwijkse artisten mogen zich hierdoor tot de beste amateurs van Noord holland rekenen. De kans is hierdoor zeer groot geworden, dat het ensemble weder om in de ether verschijnt. Met algemene stemmen spraken de leden van de bloemenveiling 't Centrum zich zaterdagmiddag tijdens de algemene vergadering uit voor het bestuursvoorstel om te komen tot de bouw van een nieuw veilinggebouw. Nu gaat het bestuur samen met een bouwcommissie zich beraden over de vraag wat een nieuw veiling gebouw zal gaan kosten en waar het gebouw het beste kan verrijzen. Het is ongetwijfeld de prettigste vergadering geweest, die de voorzitter, de heer B. J. Hilbers heeft geleid. Niet alleen omdat de ruim 150 leden zo eensgezind van oordeel waren dat er een nieuw veilinggebouw moet komen, maar ook omdat de voorzitter en zijn echtgenote van diezelfde leden een reis naar Engeland kregen aangeboden. De heer Hilbers was namelijk op de dag af 25 jaar als „praeses" aan de bloemen veiling verbonden. Voorzitter Hilbers wees op enige belangrijke gebeurtenissen in het afgelopen jaar. De omzet van een „miljoen' werd bereikt, men herdacht het 40-jarig bestaan en de nieuwe statuten werden koninklijk goedgekeurd. De heer Chr. Belterman, administrateur der veiling, gaf een toelichting op de balans- en exploitatierekening en las het rapport voor van de accountantsdienst van het Centraal bureau van veilingen. Het jaarverslag De secretaris de heer B. J. Broeze had een uitvoerig jaarverslag samengesteld waaruit onder andere bleek, dat de totaal omzet 1.253.810.53, hetgeen als volgt kan worden verdeeld: bloemen 1.031.566,: potplanten 41.342,46, perkplanten 12.401,44, diversen 2686,—, verkoop grossiers 165.743,56. Aangevoerd werden 2.718.668 bossen bloemen, 709.896 stuks bloemen, 158.732 potplanten, 10.112 kisten perkplanten en 19 Door vier overwinningen in simultaan- stjjl is het de voorzitter van DCIJ P. Roo zenburg gelukt ook in puntenaantal aan de kop te komen van het DCIJ-toernooi. Theo Tielrooy biyft Roozenburg op de voet volgen. Tn ëfen zeer goéd gespeelde partij bood Leo Binkhorst lang tegenstand in zijn par tij tëgén Theo rriadr moést in een over machtseindspel na 65 zetten capituleren. De overige uitslagen luidden: Dukel won door een grove blunder gemakkelijk van P. Kok. A. W. Beukema klopte op normale wijze volgens de regelen der betere dam- kunst Jelle Post, de strijd PostmaVooys werd afgebroken. P. Berg werkte zich naar boven door twee overwinningen op J. de Boer en Apeldoorn. H. Leeuw remise met Bosma. J. van Straten remise met Meure De afgebroken stelling, tussen de voor zitter van de Haarlemse damclub J. H Meure en de DCIJ-er J. van Straten is in remise geëindigd. De volgende spelers komen nu voor de hoofdklasse uit in de finale om de dam titel van Kennemerland: Theo Tielrooy (DCIJ), H. Schuringa (HDC), Abe de Jong, H. van Berk, H. v. d. Vossen (allen dam club 't Oosten), H. Belien, J. Draayer en J. Warmerdam (allen St. Bavo). Deze finale zal in de laatste week van maart te Haarlem aanvangen. De drie eerstaankomende spelers zullen in het na jaar uitkomen om het kampioenschap van Noordholland. Het was voor de voetballiefhebbers gis teren een grote teleurstelling, dat de wed strijd VSVEDO niet doorging. Wel was het bekend dat het terrein van het Velser Sportpark met een laag sneeuw bedekt was, maar tenslotte zo redeneerde men was enige weken geleden de wedstrijd StormvogelsFortuna (VI.) ook op een be- sneeuw terrein gespeeld en daarbij was gebleken, dat vooral de IJmuidenaren ge toond hadden, dat het zeer wel mogelijk was onder dergelijke omstandigheden be hoorlijk voetbal te presenteren. Nu was het een feit, dat ditmaal de sneeuwlaag heel wat dikker was dan toen op sommige plaatsen lag nog 17 cm sneeuw maar toch waren velen van mening, dat na een mogelijk moeilijk eerste kwartier het terrein voor voetbal zeker ge schikt zou zijn geweest. Scheidsrechter Mondeel was echter de mening toegedaan, dat het veld na het plat lopen van de sneeuw gevaar voor de spelers zou opleveren en keurde uit dien hoofde het terrein af. Naar w(j vernemen heeft een der leden van de Nederlandse Zeévis-Groothandel- vereniging onlangs handtekeningen ver zameld ter ondersteuning van een protest tegen de voorgenomen verlenging van Rijksvishai E in IJmuiden. De bezwaren van dit lid, die reeds ge hoord zijn in een ledenvergadering dezer organisatie, zijn inmiddels namens het be stuur van de groothandelsverenigingen en de redersverenigingen met de directie van het Staatsvissershavenbedrijf besproken. Het bezwaarschrift van het bovenbedoelde lid is inmiddels met 22 handtekeningen bekrachtigd, aan de minister gezonden; een bespreking tussen het voltallig be stuur van de groothandelsverenigingen en de directeur van het Staatsvissershaven bedrijf heeft inmiddels geleid tot de over tuiging in het bestuur, dat de verlenging van hal E de enige weg is, om het hallen complex te IJmuiden uit te breiden. (Zoals men wellicht weet, gaat het hier om de controverse tussen 't verbreden van de hallen en het verlengen om meer losruimte te krijgen; het Staatsvis sershavenbedrijf houdt vol, dat het tech nisch slechts mogelijk is voorshands de hallen te verlengen, red. IJ.C.). Precario-rcchten in en om de vishallen te IJmuiden Inmiddels is er een nieuw wrijfpunt tussen handel en Staatsvissershavenbedrijf ontstaan als gevolg van een brief van het Staatsvissershavenbedrijf, waarin wordt meegedeeld, dat in de „Voorwaarden voor het in gebruik geven van ruimte in de vishallen en in de kelders enz." met in gang van 1 maart verschillende wijzi gingen zijn aangebracht. Gelijktijdig is er een circulaire van de zelfde directie uitgegeven, gericht aan „de afnemers van water van het Staatsvissers havenbedrijf", inhoudende het bericht, dat met ingang van 1 maart de tarieven voor de waterlevering zijn verhoogd. Aangezien deze wijzigingen in bepaalde gevallen een verhoging van honderd per cent van het oude tarief betekenen, is er bij de directie ernstig bezwaar gemaakt en om opheldering verzocht Hierop vernam men, dat deze verho gingen in hoofdzaak het gevolg zijn van de omstandigheid, dat de eigendommen van het Staatsvissershavenbedrijf volgens Ondergetekende: Naam: - Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op i 7.85 per kwartaal// 0.59 per week *1 Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt ZD die ilch met Ingang van 1 april 1958 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummer* tot en met 31 maart 1958 gratie. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's due niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen voorschrift niet meer gewaardeerd mogen worden volgens de boekwaarde, maar vol gens de vervangingswaarde. Op grond daarvan sprak de directie, de hoop uit, dat zij niet genoodzaakt zou wor den nog meer tariefsverhogingen in te voeren, zoals bijvoorbeeld voor elektra. Voor de familie Jac, Nagel was het za terdagmorgen ongetwijfeld een heel aan gename verrassing te haren huize aan de Strick van LinschotenStraat 45 in Bever wijk wegens het gouden arbeidsjubileum van de heer des huizes bij de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v bezoek te ontvangen van burgemeester J. G. S. Bruinsma en van de heren J. H. Smidt van Gelder Jr., bedrijfsdirecteur; ir R. van den Ende, bedrijfsingenieur, J. de Vries, produktiechef en W. Fons, staffunc tionaris. Het verheugde de burgemeester in de gouden jubilaris een,, all-round IJmond- figuur" te ontmoeten, aangezien de heer Nagel Heemskerker van geboorte is en in Velsen-Noord. Wijk aan Zee en nu al vele jaren in Beverwijk heeft gewoond. Burge meester Bruinsma beloonde de jubilaris voor zijn trouw met de zilveren ereme daille, verbonden aan de Order van Oranje Nassau. Aangezien wegens de bedrijfsstilstand vap een huldiging in het bedrijf door de jubilaris was afgezien, had de directeur, de heer Smidt van- Gelder het genoegen om temidden van zijn stafmensen de jubi laris hartelijk te feliciteren. Later op de dag kwamen vele „papier fabriekers" papiermaker Nagel en de zij nen gelukwensen. De heer J. Buntsma bood namens het jubileumfonds een ge schenk in enveloppe aan. Zestig gulden boete, subs, achttien da gen hechtenis en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van veertien dagen met een proeftijd van twee jaar, luidde de uit spraak tegen een 22-jarige koopman uit Hoofddorp, die op 30 november van het vorig jaar na met zijn auto een aanrijding op de IJweg in de Haarlemmermeer te hebben veroorzaakt was doorgereden Conform de eis van de officier van Justi tie legde de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, vrijdag een 62-jarige auto busondernemer uit Beverwijk wegens be lediging van een ambtenaar in functie een boete op van honderd gulden, subs, dertig dagen hechtenis. De ambtenaar, een rijkscontroleur van het verkeer, had een chauffeur van een der autobussen van de Beverwijker verbo den weg te rijden omdat er iets aan de wa gen niet in orde was. De ondernemer had de controleur toen een beledigend woord toegevoegd en deze aangeraden het hem niet lastig te maken. De controleur, die als getuige werd ge hoord, verklaarde dat hij enige malen strubbelingen met de verdachte heeft ge had, die als onhandelbaar en driftig be kend staat. De officier mr. dr. R. W. H. Pitlo, wees erop dat de verdachte, die verstek had laten gaan, reeds zes vonnis sen wegens belediging achter de rug had. Na aanrijding doorgereden Zestig gulden boete, subs, achttien dagen hechtenis en een voorwaardelijke gevange nisstraf van veertien dagen met een proef tijd van twee jaar, luidde de uitspraak tegen een 22-jarige koopman uit Hoofddorp die op 30 november van het vorig jaar na met zijn auto een aanrijding op de IJweg in de Haarlemmermeer te hebben veroorzaakt, was doorgereden voordat zijn identiteit kon worden vast gesteld. Thuis gekomen had hij de num merborden van de auto verwijderd en de banden leeg laten lopen om tegenover de politie de schijn te wekken dat hij niet met de wagen was weggeweest. De officier had een boete van tweehon derd gulden geëist, subs, zestig dagen hechtenis. Een 64-jarige los-arbeider uit Beverwijk had op 27 december van het vorig jaar zijn ontslag bij de tunnelbouw in Velsen gekregen. Hij had zich daarover zo opge wonden dat hij naar het huis was gegaan van degene, aan wie hij dit ontslag meen de te danken te hebben. Om zijn misnoegen te demonstreren had hi; een grote kei door een ruit geslingerd. De verdachte gaf grif toe dat hij „wat driftig" was geweest. Hij kreeg veertig gul den boete, sub. twaalf dagen hechtenis en werd bovendien veroordeeld tot betaling van de kosten van de gebroken ruit. Lector opgelicht Een 53-jarige Amsterdamse boekbinder, die met een fantastisch verhaal zijn vroe gere leraar een lector aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam voor tien gul den had opgelicht, werd conform de eis van de officier, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Bovendien werd zijn onmiddel lijke gevangenneming gelast. De boekbin der had zich overigens reeds aan tientallen oplichterijen schuldig gemaakt en was reeds negen keer veroordeeld. Vier maanden gevangenisstraf, waar van twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en met aftrek van de tijd in preventieve hechtenis doorgebracht als mede onder toezichtstelling van de reclas sering luidde de uitspraak tegen een 22- jarige bakkersknecht uit Amsterdam, die bij zijn vroegere werkgever, een brood bakker in de Haarlemmermeer, een be drag van vijftig gulden had ontvreemd en geld van klanten niet had afgedragen. Verdachte's raadsman, mr P. J. Prin sen Geerligs, had het slechte milieu waar uit zijn cliënt voortkomt belicht en op die grond clementie bepleit. ADVERTENTIE LANGE NIEUWSTRAAT 413 - CENTRUM GALERIJ TEL. 6321 Schakers om de groene tafel De Beverwijkse schaakclub „Weenink" houdt dinsdag 18 maart in de bovenzaal van hotel „Bellevue" haar jaarvergadering. Behalve de normale agendapunten is er een bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heren F. Piët, Ph. Bakker en L. Siebers; waarvan de laatste twee niet herkiesbaar zijn. Bespreking van de zomerwedstrijden en aansluiting bij Kennemer Staten zijn de belangrijkste kwesties, die besproken zul len worden. Causerie voor P.v.d.A.-vrouwengroep De afdeling Velsen-Noord van de Vrou wenbond van de Partij van de Arbeid, houdt dinsdagavond in de Gemeentezaal aan de Van Diepenstraat in Velsen-Noord een bijeenkomst. Mevrouw C. L. Klimp, gemeente-arts, zal een causerie houden over een nog te. bepalen onderwerp. dozen mimosa. Door de inbrengers werd in 1957 gebruik gemaakt van 18145 planten bakjes. Van 28 maart tot 13 juni werden dagelijks veilingen gehouden waar men voor een bedrag van 34.000,veilde. De voorlopige veilingprovisie werd vast gesteld op 7% namelijk 4% provisie en 3% voor het garantiefonds. De aftredende bestuursleden de heren C. Schoone uit Assendelft en C. Schoon uit Akersloot werden herkozen. Bij de behandeling van het agendapunt betreffende de nieuwe veiling gaf de voor zitter een uitvoerige uiteenzetting.. „Het huidige veilingcomplex voldoet niet meer aan de eisen. Het is veel te klein ge worden. Wil men in Noordholland echter een rol blijven spelen dan zal men in dit dynamische gebied met zijn t\jd mee die nen te gaan". Op enige vragen van de leden betreffende de bouwkosten en plaats waar men zich de veiling heeft gedacht, kon het bestuur zich nog niet uitlaten. Bouwcommissie Daar de leden zich eensgezind het be stuur steunden werd de volgende bouw commissie samengesteld: P. Westgeest, Beverwijk; J. Pilkes, Heilo; P. Nijssen, Santpoort; J. Molenaar, Heemskerk; J. Sweeris, Akersloot; V. de Weyer, Bever wijk F. Bak, Assendelft; G. Broeze, Bever wijk. De heer C. Schoone sprak de heer Hilbers ter gelegenheid van diens jubileum hartelijk toe. Abusievelijk werd zaterdag in onze film recensies aangekondigd, dat de Romy Schneider-film „Monpti" tot en maandag in Thalia zou worden vertoond. Dit berust op een misverstand de film is tot en met woensdag, dus bijna de volle week ingezet. Tot en met vrijdag boekte IJmuiden een 14-tal trawlers èn loggers, die teza men een kapitale 404.000,hebben be- somd, wat gemiddeld op bijna 29.000 per schip komt. Onnodig te zeggen.dat de Zuidzijde alleszins tevreden is over de gang van zaken de laatste weken Top scorer deze week was weer (eindelijk eens de Haarlem, die voor 2700 kisten vis, hoofdzakelijk haring, een prachtige 49.000 maakte. Met de tong (en ook de tarbot) gaat het nog steeds prima, voor de visserman in ieder geval. Gezien de aangevoerde hoe veelheden is het haast onbegrijpelijk, dat de hoge prijzen zich nog maar steeds handhaven. Zaterdag was er toch weer een goede 25.000 kilo, maar zoals de handel dit uitdrukt: „likkende" gingen deze 25.000 ki lo weg. Met een gemiddelde van 3,50 voor de 4 grofste soorten, terwijl de slips nauwelijks een kwartje minder opbrengen. Grote tarbot haalde 3,50 en de handel is aan deze hoge prijs allang gewend, terwijl de tarbot II maar blijft hangen rond de 140,per kist. Is het België niet, die achter de tarbot aanzit, dan is het weer Zwitserland, en anders doen de V.S. ook een aanzienlijke duit in het zakje. De Noordschol wordt nu minder van kwaliteit, minder vlezig. Dat de prijs, me de door kleinere aanvoeren, toch aan de hoge kant blijft, is te verklaren, waar ieder land met dit probleem zit. Het beste gaat ongefileerd weg, de kuitschol gaat als filets naar de overzijde van de Noord zee. Grote schol brengt een 30,op, middel rond de 40,terwijl schol I en zetschol zaterdag opliepen tot 55,Ook toonde Engeland zaterdag voor de schol II belangstelling, en kwamen ze niet onder de 40,—. De duizenden kisten koolvis, die de af gelopen week zijn aangevoerd, bleven goed aan de prijs, dank zij de export. Is die prijs van 55,voor de 'kisten grote zwarte koolvis ook wat gedaald, de grote kisten zakken niet beneden de 40,ter wijl ook de koolvis I en II op prijs worden gehouden door buitenlandse orders. Be neden de 15,zijn ze nog niet verkocht. Was er voor België betrekkelijk weinig te koop deze week de prijzen liepen niet dienovereenkomstig naar boven. Goede (Noord)kabeljauw was er weinig, en de kust-kabeljauw is nu zeker niet best te noemen. Ook de schelvis vertoont lang- zaam-aan haar gebruikelijke voorjaars beeld, d.w.z. mager. Door geringe aanvoer bleef de prijs hangen (voor de grofste soorten) rond de 50, Met het verstrijken van de week werden de aanvoeren van braad geleidelijk min der, en zo werd tegen het weekeinde zelfs nog 50,gegeven voor een kistje piepers. Gelukkig wordt er nogal flink wat wijting aangevoerd, en konden vele bakkerijen zich met dit zeker (in gebakken toestand) smakelijke visje behelpen. Met belangstelling ziet de handel dins dag uit naar de beslissing van de rechter, inzake de ondermaatse schar, waarover reeds meermalen is geschreven. Het is en blijft een feit, dat, zodra de geloste vis in de markt staat, deze het eigendom is van het Staatsvissershavenbedrijf, die dan ook de vis ten verkoop aanbiedt. De reders ontvangen de besomming van het Staats vissershavenbedrijf, en de viskopers be talen de vis (beter gezegd storten van te voren het geld voor hun aankopen) aan het Staatsvissershavenbedrijf.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7