Vanmorgen in de vishal en op zee IJmond-agenda Havenberichten Amsterdamse Beurs 6 Geslaagd turnfestijn in het Kennemertheater Commando-overdracht Haarlems garnizoen Bouwplannen zwembad in Castricum Lustrum van „Velsen" met cabaret gevierd Selectiewedstrijden van KNGB in Beverwijk Churchill wil boek over de Engelse taal schrijven Het laatste deel van zijn jongste werk verschenen Sami El Solh vormt nieuwe regering in Libanon Wekelijks twee compagnieën Duitsers naar Frankrijk Ondanks actie tegen het werven voor het Legioen Murphy en Beeley heden in Parijs terugverwacht Algerijnse vraagstuk zou buiten geschil blijven Amerikaanse waarnemers bij Russische verkiezingen Van stemhokjes wordt geen gebruik gemaakt Scheepvaart MAANDAG 17 MAART 1958 De aanvoer Er waren vanmorgen niet minder dan 8500 kisten vis aan de markt, waaronder 300 schelvis, 300 wijting, 110 gul en kabel jauw, 950 kool, 3000 haring, 200 makreel, 1900 schol, 75 stokkebit en 47.000 kilo tongen plus 500 stuks stijve kabeljauwen Deze aanvoer werd verzorgd door 61 logers en kotters met voornamelijk tong en schol plus een aantal grotere schepen met de volgende vangsten: de VL. 121 had 1100 haring, 200 kool, 85 wijting, 25 schel vis, 20 makreel, 10 varia en 15 stuks stijve (van 3 maart) en de VL. 131 (van de 4e) had 1100 haring, 340 kool, 60 wijting, 20 schelvis en 30 makreel, terwijl de KW. 176 (van de 5e) er was met 700 haring, 70 ma kreel, 60 wijting, 320 kool en 10 varia. De KW. 82 voerde aan 250 schelvis, 110 gul en kabeljauw, 75 kool, 85 wijting, 80 makreel, 20 haring, 10 varia en 110 stuks stijve (van 3 maart). Voor de export De buitenlandse handel nam de grote schelvis af tegen f 44—f 55 en betaalde voor de grootmiddel van f49—f 58, terwijl de zwarte kolen f 40f43 deden en de grote kabeljauwen per regel tussen de f 80f 120 opbrachten. De kleine kabel jauwen haalden f 48—f 62 en per kist werd er voor de grote kabeljauw van f 80f 130 betaald, terwijl de kleine f 80 ADVKRTFN TIE VELSEN MAANDAG 17 MAART Thalia, 20 uur: „Monpti". Rex, geen opgave. Ned. Christen Vrouwenbond, afd. Velsen, ledenvergadering in de Da Costaschool Velsen-Noord, aanvang 20 uur; spreker ds. P. van Dijk te Krommenie, met het onderwerp: Invloed van het Onbewuste. „Felison", als zondag, geopend van 19 21 uur. Raadhuis, 10—12 uur: Spreekuur burge meester; 1517 uur: Spreekuur wethou der van onderwijs. Openbare leeszaal en bibliotheek: Heide- straat, open van 14.3017.30 en 1921 uur. Filiaal Wijkerstraatweg 77 open van 1417 uur. R.-K. leeszaal en bibliotheek IJmuiden, Willemsbeekweg 96, open van 14.30 17.30 en 1921 uur. Jeugdbibliotheek open van 1617.30 en 1921 uur. DINSDAG 18 MAART Thalia: als maandag. Rex: geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30—12 en 14—16.30 uur. Openbare leeszaal en bibliotheek: Ge opend van 1012.30 en van 14.3017.30 uur. Filiaal Velsen-Noord: 1921 uur. R.K. leeszaal en bibliotheek IJmuiden: 1012 en r.-k. leeszaal en bibliotheek Velsen-Noord: 1012 uur. Alcoholics Anonymous, 20 uur: spreek uur zaal Abelenstraat. BEVERWIJK MAANDAG 17 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Symphonie in goud". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Tiroler bloed". W.B. Theater, 20 uur: „De kus des doods". K.S.A.-gebouw, 20 uur: Vergadering r.k. onderwijzers. Statenhuis, Velserweg, 20 uur: Lezing voor „De Gieteling". Het Centrum, 20 uur: Filmavond voor de B.B. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 15-17 en 19-20 uur; lees- en studiezaal geopend van 15-17 en 18.30-20 uur; jeugdleeszaal geopend van 19-20 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 15-18 en 19-21 uur; lees- en studiezaal geopend van 15-18 en 19- 21.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 16-17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10-11 en 17-18 uur. DINSDAG 18 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Santa Lucia". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De avonturen van Arsène Lupin". Verenigingsgebouw, Schans, 20 uur: Ge meenteavond Ned. Herv. Gemeente. Het Centrum, 20 uur: Jaarvergadering Coöperatieve Boerenleenbank „Wijk aan Zee en Duin". Emmaschool, 20 uur: Jaarvergadering afdeling Beverwijk van de Ned. Onder wijzers Vereniging. Zeewijkschool, 20 uur: Vergadering Vrouwengroep van de Partij van de Ar beid. Openbare leeszaal, Prinsesselaan 19, ge opend van 15-17 uur; lees- en studie- hoeken geopend van 15-17.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 15-18 en 19-21 uur; lees- en studiezaal geopend van 10-13, 15-18 en 19-21.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 16-17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.k. leeszaal, ge opend van 10-11 en 17.30-19 uur. f 102 opbrachten. De grote tong deed f 3,30 en de grootmiddel maakte f 3,20f 3,40, voor de kleinmiddel kwam f 3,30f 3,50 en de enen haalden f 3,20f 3,30. Slips zijn weggegaan voor f 3f 3,10 en voor de tarbot betaalde het buitenland van f 3,40 f 3,70. Grote schollen maakten van f 32- f 35 en de middelschollen maakten f 39 f 44, terwijl de zetschol van f 51f 58 maakte. Een-schol haalde van f 50f 58 en de tweetjes gingen eveneens nog voor de export weg tegen f 37 a f 45 de kist. Het binnenland in De binnenlandse markt nam de klein middel schelvis af tegen f 48f 55 en be taalde de pennen met f 36f 56, terwijl voor de braadjds van f 39f 44 kwam en de wijting gehonoreerd werd met f 26 f 28. Koolvis 1 deed f 16f 17 en tweetjes maakten f 15f 17 de kist. De lengen gingen van de hand tegen f 74 en de grote gullen deden f 40f 44 de kist, terwijl de middelgullen voor f 34f 38 verkocht zijn. Torren haalden f 28f 33 en de witte kool is gegaan tegen f 80 de kist, terwijl voor de schol 2 f 17f 32 betaald is en de haring van f 14,50f 18 opbracht. De ma kreel deed f 17f 30 en voor de „paapies" kwam vanmorgen f 7f 10. Vooruitzichten voor morgen Voor de dinsdagmarkt kan de VL 153 komen met 600 haring, 230 kool, 140 wij ting en verder staat de SCH. 117 op de nominatie met 1500 en de SCH. met 1100 haring. De Nestor wordt eveneens met 1100 kisten haring verwacht. De oudste schepen De oudste schepen zijn nu geworden de VL. 27 (6), de Van Hattem, Curagao, Ariadne, Francina, KW. 81 en Ada (VL. 7) (van 7 maart) en de VL. 84 (8 maart), de Vios, Allanwater, Medan, Job Gouda, Dei ning, SCH. 171, Emma Wilhelmina en Maria Theresia (van 10 maart). Ongekend grote haringvangsten maken de trawlers de laatste tien dagen op de 62 gr. breedte in het hoge Noorden. Het is zelfs om deze tijd van het jaar nog niet voorgekomen dat de trawlers met vang sten van 1500 tot 2900 kisten vis (De Haar lem) om deze tijd van het jaar binnen kwamen. Er worden dan ook uitstekende besommingen gemaakt. „Om de Zuid" is het voor de kotters, welke in span haring vissen, afgelopen. De kotters hebben het nog een week langer volgehouden dan vorig jaar, maar in de afgelopen week zijn de meeste kotters weer naar de eigen plaatsen teruggekeerd na een bevredigend seizoen. Voorlopig zullen de kotters wel gaan vissen op tong en schol. Garnaal Er is voor de export een grote vraag naar garnaal. Prijzen rond de f 4 per kilo worden er betaald, maar de vangsten van de kotters zijn zeer schraal. De garnalen- vissers verwachten met de komst van wat zachter weer, dat ook de vangsten groter zullen worden. Een vloot van 20 kotters uit de Zeeuwse havens ligt thans in de vissershaven te IJmuiden. Aanvoer van zaterdag 693 kisten tong en tarbot, 6 heilbot, 1105 schol, 115 schar, 220 bot, 2151 haring, 435 makreel, 380 schelvis, 505 wijting, 220 ka beljauw en gul, 15 leng, 3 haai, 3 ham, 45 poon, 465 koolvis, 25 diversen. Totaal 6390 Gedurende het weekeinde kwamen in IJmuiden binnen: Sandenburgh van Rot terdam, Eemland van Buenos Aires, Rien Teekman van Dundalk, Stad Leiden van Pepel, Helene van Halden, Job van Malmö, Torna van Oslo, Iberia van Melilla, Herm Kripe van Augustenborg, Frieda van Lysekill, Castor van Rotterdam, Kings- gate van Scarborough, Clothilde M van Blythe, Oldekerk van Rotterdam, Spaarne- stroom van Hull, Marie van Bantholm, Phidias van Alicante, Conrad van Norr- köping, Haarlem van Antwerpen, Niobe van Antwerpen, Royal Tulp van Londen, Lizzard van Londen, Drie Gebroeders van Londen, Vechtstroom van Hull, Helena van Londen, British Progress van Isle of Green, Antilogus van Port Said, Dido van Aarhus, Tjoba van Antwerpen, Gerd van Londen, Hendrika van Odda, Amstelstroom van Londen, Swift van Londen, Honte- stroom van Portsmouth, Netherlands Coast van New Castle, Louise Emile van de Noordzee, Holdermene van Goole, Bertha Beck van Hamburg, Ella van Rouen, Bom- ma van Kristiansand, Sunpolynesia van Hampton Roads, Marietje Böhmer van Ko penhagen, Britsum van Hamburg. Vertrokken zijn: Almkerk naar Las Pal- mas, Draco naar. Genua, Eos naar Tunis, Crusau naar Kopenhagen, Anna Elisabeth naar Londen, C.arlo Camita naar Hampton Roads, Hebe Nobel naar Grangemouth, Maasborg naar Domsö, Abbekerk naar Rot terdam, Peregrine naar Londen, Diet naar Waterford, Ilias naar Hamburg, Tiberius naar Hamburg, Rokin naar Vlaardingen, Frey naar Malmö, Wexford naar Boston, Nan naar Boston, Loke naar Stockholm, Poseidon naar Curagao, Surthe naar West Hartlepool, Teunika naar Bremen, Wester dok naar Londen, Hinde naar Londen, Heriot naar Leith, Dagnhild naar Bavara, Sandenburgh naar Stockholm, Perm naar Bergen, Dortmund naar Bremen, Steenwijk naar Hampton Roads, Lireco naar Gothen burg, Botne naar Vlissingen, Zaanstroom naar Huil. Kingsgate naar Caen, Rijn stroom naar Londen, Amerskerk naar Bre men, Delftdijk naar Wisbeck, Tempo D naar Londen, Riouw naar Hamburg, Ems naar Denemarken. Zondagmiddag werd in het Kennemer theater te Beverwijk een jeugd-uitvoering gegeven door de Beverwijkse gymnastiek vereniging Turnlust. De zaal was tot en met de laatste plaats bezet zodat vele ouders geen plaatsje jonden krijgen om de verrichtingen van hun kinderen te vol gen. Onder leiding van mej. J. Rol en de heer H. Oostdam werd een uit veertien nummers bestaan programma uitgevoerd. Afwisselend kwamen de jongens en meis jes ten tonele. Het optreden van de kleuters nam voor de pauze een grote plaats in. Kostelijk was het circusnummer waarbij vooral de jeugdige toeschouwers zich amu seerden. Bewondering dwong het nummer ringen- zwaaien door een keurploegje meisjes af. Het nummer evenwichtsbalk verliep even eens vlot, waarna de meisjes van de rit mische afdeling het programma met een gracieuze oefening besloten. Ceremoniële vlaggenparade in Koudenhornkazerne Zoals wij reeds eerder berichtten heeft de legerleiding besloten het garnizoens commando Haarlem op te heffen en de in Haarlem gelegerde troepen in het vervolg te doen ressorteren onder het garnizoens commando Amsterdam, Ter gelegenheid van deze commando-overdracht had vrij dagmiddag in de Kouderihornkazerne in Haarlem een ceremoniële vlaggenparade plaats tijdens welke de garnizoenscomman dant van Haarlem, luitenant kolonel F. van der Meij, het commando heeft over gedragen aan de plaatsvervangend gar nizoenscommandant van Amsterdam, ma joor F. in den Bosch. Rondom de vlaggemast waaraan de Ne derlandse driekleur wapperde stonden op de binnenplaats van de kazerne aangetre den de 170ste afdeling zware en lichte mi trailleurs, het 113de transportbataljon, de 166ste intendance werktroepencompagnie, de militaire geneeskundige dienst, het gar nizoensdetachement, de brigade Haarlem van de Koninklijke Marechaussee en per soneel van di intendancewerkplaats. Stram in de houding stonden officieren onderofficieren en manschappen toen de hoornblazer het signaal „Wilhelmus" blies en de vlag plechtig werd gestreken en op gevouwen. Nadat de gehele troep nog een ere-groet had gebracht hield overste Van der Meij een korte toespraak waarin hij onder meer zei dat de opheffing van het Haarlemse garnizoen het uitvloeisel is van de Nederlandse verplichtingen in NAVO- verband en het encadreren van de twee de divisie. Hij wees erop dat met de zo juist gehouden ceremoniële vlaggenpara de de waarde van het Haarlemse garni zoen was gesymboliseerd. Overste Van der Meij uitte zich in waarderende zin over de goede geest, welke steeds tussen com mandant, onderdelen en samenwerkende onderdelen heeft geheerst. Hij sprak de hoop uit dat ook onder het nieuwe com mando deze goede verstandhouding be waard zal mogen blijven. Vervolgens droeg hij met enkele woorden het com mando over aan majoor F. in den Bosch, die namens de garnizoenscommandant van Amsterdam het commando aanvaard de. Ondanks bestedingsbeperking Het bestuur van de Stichting Zwembad Castricum heeft dit weekeinde een bijeen komst gehouden, waarop men heeft be sloten om, ondanks de bestedingsbeper king, zospoedig mogelijk tot positieve re sultaten te komen. Ondanks de diverse moeilijkheden met betrekking tot de aankoop van grond en dergelijke is een concreet plan in bewer king dat de mogelijkheid biedt om op korte termijn tot de daadwerkelijke uit voering te komen. Zeer binnenkort zal het plan aan het ge meentebestuur worden voorgelegd en ver wacht mag worden dat in gezamenlijk overleg wegen en middelen zullen worden gevonden om tot spoedige verwezenlijking te komen. Het vijfjarige bestaan van de aquarium vereniging „Velsen" werd zaterdagavond in het Hervormd Jeugdgebouw gevierd met een gezellige feestavond, die door de „Remo's" werd verzorgd. Velen, waaron der afgevaardigden van diverse zuster verenigingen uit Kennemerland en de Zaanstreek werden door de voorzitter van de jubilerende vereniging, de heer J. J. Bolland, met een hartelijk speechje wel kom geheten. Hij vertrouwde erop, dat de prettige samenwerking met aquariumvereniging Kennemerland" in de toekomst zou lei den tot een nog nauwer contact, omdat men vooral in deze streek van ons land el kaar nodig heeft om tot prestaties te kun nen komen. De voorzitter van „De Natuurvrien den" uit Zaandam bracht hierna zijn feli citaties over met een ironische ontboeze ming over het vergaderingbezoek Na mens zijn vereniging bood hij een boek werk aan. Vervolgens werd op het toneel plaats ge maakt voor de „Remo's" om hen gele genheid te geven hun cabaretprogramma te brengen. En de „Remo's" deden dit met veel en thousiasme en in een dergelijk vlot tem po dat de aanwezigen met kennelijk genoe gen hun verrichtingen hebben gevolgd. Tonny Schellevis verzorgde de conferen ces en de quiz, die nogal wat lachbuien te weeg bracht. Hij wist hierin enkele imitar ties te verwerken. De „Sunny Siders" gaven keurige dans muziek ten beste. De traditionele „twee jongens en een guitaar" waren eveneens vertegenwoordigd en wel door de „Pijo's" met een muzikaal repertoire waarvoor ze waardering van het publiek mochten ondervinden. Het zangduo „The Shelly's, deze keer „twee charmante meiskes met guitaren" deden het eveneens voortreffelijk, traden ook bijzonder beschaafd zonder „glamour" op. Over het geheel genomen was het enigs zins te betreuren dat de optredenden in de korte schetsjes het er vaak wat „te dik oplegden" en een paar maal hun toevlucht zochten in minder precieuze uitdrukkin gen. Al met al hadden de „Remo's" echter veel succes met hun optreden. De gymnastiekvereniging SSS organi seerde zondagmiddag in het turnlokaal aan de Galgenweg te Beverwijk de Diocesane selectiewedstrijden voor dames van de KNGB in het bisdom Haarlem. Dit bisdom omvat de districten Haarlem, Noordholland en Amsterdam, laatstgenoemd district was niet van de partij. De zes hooggeplaatste dames mogen het bisdom Haarlem verte genwoordigen bij de nationale kampioen schappen die 4 mei in Alkmaar zullen wor den gehouden. De uitslagen luidden: Truus Bruin 131,1 punt, Elly Twisk 129 p., Truus Spaans 124,8 p., Ans Delver 119.4 p., Ans Bekker 119,2 p., E. BurgerSchram 117,1 p. (Van ome correspondent in Londen) ROQUEBRUNE (AFP) Sir Winston Churchill is al zover hersteld van de long ontsteking en pleuritis, die hij enkele we ken geleden aan de Franse Rivièra kreeg, dat hij zaterdag kon gaan lunchen in een bekend restaurant te Beaulieu. Volgens onze correspondent in Londen is het mogelijk dat Sir Winston nog deze week naar Engeland terugkeert. Zaterdag is veldmaarschalk Montgomery in Nice aangekomen om zijn oude vriend te be zoeken. Hij zal tot dinsdag Churchills gast zijn. Vandaag is in Londen het vierde, en laatste, deel verschenen van Churchill's „Geschiedenis van de Engels-sprekende volkeren" (de grote democratieën). Dit deel gaat over de negentiende eeuw. De onuitputtelijke Churchill denkt alweer aan een nieuw boek, namelijk over de Engelse taal, die hij zelf op weergaloze wijze be heerst. Churchill, die behalve zijn vier boekdelen omvattende redevoeringen, 45 boeken heeft geschreven, produceerde tus sen zijn 73ste en 83ste jaar, met inbegrip van zijn oorlogsmemoires, meer dan enige andere levende schrijver in de Engelse taal tot stand bracht. Heel zijn leven heeft Churchill zich bezig gehouden met de stu die van oorlog en politiek. Het enige boek, dat hiervan afwijkt, vormen zijn opstellen over schilderen als liefhebberij, en zelfs dat is geschreven voor mensen, die gebukt gaan onder de last van een uitzonderlijke verantwoordelijkheid. Bij de samenstelling van zijn geschriften laat Churchill zich bij staan door een toegewijde groep acade mische specialisten op het gebied van his torie, met wie hij de stof eerst grondig bespreekt, hen vervolgens een schets van elk hoofdstuk toezendt, waarna Churchill tenslotte voor de eindredactie zorgt. Handelsobject De „Geschiedenis van de Engels-spre kende volkeren" was oorspronkelijk be doeld als een enkel deel, dat voor de oor log zou verschijnen om het democratisch besef van de vrije wereld wakker te schudden. In de oorlog moest het boek blijden liggen. Churchill werd de belang rijkste politicus ter wereld en zijn Ameri kaanse uitgevers verzochten hem vier delen te schrijven. Het werd de grootste „bestseller" in Amerika buiten de romans. Men verwacht dat er van de vier delen meer dan 1.280.000 exemplaren in de Ver enigde Staten zullen worden verkocht. Het tijdschrift „Life", dat ook Churchill's oor logsmemoires publiceerde, kocht de rechten van zijn „Geschiedenis" voor meer dan een miljoen dollar. Grote mannen Het laatste deel is, evenals de vooraf gaande, in Groot-Brittannië met gemeng de gevoelens ontvangen. Churchill is een man van actie, die het optreden van grote mannen beslissend acht voor de loop der historie. Zijn werk is eerder een verhaal van koningen, generaals en politici, dan van volken. Hij wijdt geen aandacht aan de économische en sociale factoren, aan de hervormers en andere denkers, die zoveel invloed op hun tijd uitoefenen. Niettemin wekken zijn woorden eerbied en ontroe ring, hoe eenzijdig het werk naar weten schappelijke maatstaven ook mag zijn. Eveneens lijkt aan de beterende hand te zijn de vroeger van Churchill onafscheide lijke Sir Anthony Eden. Ook hij werkt aan een boek. BEIROET (UP) De demissionaire premier van Libanon Sami El Solh heeft een nieuwe, uit veertien leden bestaande regering gevormd. Zijn woensdag afgetre den kabinet had acht ministers. Sami El Solh blijft premier en minister van Bin nenlandse Zaken. De portefeuille van Jus titie, die hij in het oude kabinet eveneens beheerde, berust thans bij een van zijn aanhangers, Basjeer Al-Awar. Charles Ma- lik is gehandhaafd als minister van Bui tenlandse Zaken, hetgeen de veronderstel ling wettigt, dat het buitenlands beleid geen wijziging zal ondergaan. Vertegen woordigers van vrijwel alle politieke groe peringen zijn in de regering opgenomen. Premier Sami El Solh trad af na ge schillen in het kabinet, naar verluidt over de te volgen koers voortzetting van de pro-westelijke politiek of vriendschappe- lijker jegens de verenigde Arabische re publiek. Sami El Solh zou de steun hebben van ongeveer tweederde der 66 afgevaardig den in de volksvertegenwoordiging. Slechts twee ministers uit het oude kabinet, Sa- lim Lahoud (Openbare Werken) en Jamil Mikkaoui (Financiën) zijn niet in de nieu we regering opgenomen. Alle anderen met uitzondering van Malik kregen nieuwe functies. 3-3%°/» Nederl. '47 90 3%> Nedl. 1962/64 919/i« A. K. U. 154 Calvé Delft 299 Van Gelder Zonen 178 K. N. Hoogovens 293 Nederl. Ford 167% N. Kabelfabriek 225 gew.Philips Gloeil. 265 Pref.PhilipsGloeil. 149 Unilever 332 Wilton Feyenoord 205 Dordtsche Petrol 646 Kon. Petroleum f 155,30 Billiton 174 A'dam Rubber 47% K. L. M f 110.50 Holl. Amer. Lijn 133)4... K. N. S. M 126 N. Scheepv. Unie 120% v. Nievelt. Goudr. 148% Phs. v. Ommeren 201% H. V. A 85 Verg. Deli Mijen. 62% Amsterd. Bank 197% Nat. Handelsbank 72% Ned. Handel Mij 150 Rotterd. Bank 167.%.... Twentsche Bank 161 Anaconda Copper 46% Bethlehem Steel. 40 U.S. Steel 60% Generaal Motors. 3513/i« Shell Union 68% 23 Slotkoers vrijdag Voorbeurs koersen 155 265 333 f 154,60 (Van onze correspondent in Bonn) Hoewel reeds jaren een actie in West- Duitsland wordt gevoerd om te verhinde ren, dat jonge Duitsers zich op grote schaal voor het Franse vreemdelingenle gioen laten aanwerven, lijkt hun aantal nog altijd vrij aanzienlijk te zijn. De West- duitse politie in Saarland schat aan de hand van regelmatig binnenkomende ge gevens, dat, zowel uit het doorgangskamp in Straatsburg als uit dat van Metz, iedere week een gehele compagnie op oorlogs sterkte, die alleen uit Duitsers bestaat, naar Marseille vertrekt en vandaar naar Noord-Afrika wordt verscheept. De gren zen van het Saargebied, het jongste West- duitse bondsland, dat op 1 januari 1957 officieel bij de bondsrepubliek werd ge voegd liggen zowel in het oosten als in het westen vrijwel open, waardoor een gere gelde controle vrijwel onmogelijk is. De Fransen, die in Noord-Afrika een harde dobber hebben, zijn er op uit zo veel mogelijk soldaten bijeen te krijgen, en roeren daarvoor ook in West-Duitsland de werftrom. Ze verspreiden onder ande re in het Duits gestelde propagandaschrif- ten, die voor een deel in de bondsrepu bliek zelf, in Hamburg, zijn gedrukt. Het leven van de soldaten van het vreemde lingenlegioen wordt daarin verleidelijk voorgespiegeld als een actief en dikwijls hard leven, gewijd aan eer en arbeid. Een organisatie voor sociale jeugdzorg probeert, in samenwerking met verenigin gen, jonge mannen die naar het Westen zijn gekomen om zich in het legioen te laten opnemen, ervan af te houden zich te melden. Het is opvallend, maar niet ver wonderlijk dat een aanzienlijk percentage van de jonge Duitsers, die zich tot het „avontuurlijke" leven als „légionair" aan getrokken voelen, vluchtelingen uit Oost- Duitsland zijn. Ze hebben al heel wat ont beringen achter de rug en kunnen aan het geregelde leven in de bondsrepubliek niet wennen. TUNIS (Reuter) De Amerikaan Mur phy en de Brit Beeley, die „goede diensten' verlenen in het geschil tussen Tunesië en Frankrijk, worden vandaag uit Tunis in Parijs verwacht met tegenvoorstellen van Tunesië, die zes dagen lang besproken zijn met de regering van Tunesië. Volgens wel ingerichte kringen bevatten z\j een Tune sisch verzoek aan Frankrijk om de marine basis te Bizerta als Tunesisch grondgebied te erkennen. Het Algerijnse vraagstuk, dat Tunesië aanvankelijk als onderdeel van zijn ge schil met Frankrijk beschouwde, zou in de Tunesische voorstellen niet aan de orde zjjn gesteld en pas later besproken moeten worden, zo verluidt in deze kringen. (UP) Het weekblad L'Action van de politieke partij, daartoe president Bour guiba van Tunesië behoort, heeft een heftige aanval gedaan op de Verenigde Staten: „Amerika is geenszins de werke lijke leider van de vrije wereld. Het ver dedigt geen beginselen, maar belangen". Het blad noemt minister Dulles „de pac ten-man" De „zogenaamde goede diensten hebben volgens het blad „in Noord-Afrika en Tunesië de idyllische opvatting omtrent Amerika als helper der zwakken en onder drukten, als kampioen der gerechtigheid en wreker van het onrecht de doodsteek toe gebracht" L'Action meent, dat Tunesië, terwijl het „tijd verdaan heeft met het zoeken naar een, onmogelijke, samenwer king met Frankrijk, andere vrienden ver waarloosd heeft" en zegt dat het tijd is deze opvatting te herzien. PARIJS (AFP) De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, heeft, na zijn terugkeer uit het Verre Oosten, gezegd van plan te zijn donderdag voor de com missie van buitenlandse zaken van de Na tionale Vergadering nadere mededelingen te doen over de Franse suggesties voor een verdedigingsverdrag voor het westelijke Middellandse-Zeebekken en economische samenwerking tussen de landen die aan de Sahara grenzen. MOSKOU (Reuter) Ongeveer 120 mil joen kiezers hebben zondag in de Sovjet- Unie gestemd voor een nieuwe Opperste Sovjet, het uit twee kamers bestaande parlement van de Sovjet-Unie. In Moskou, dat in feeststemming verkeerde, hebben drie officiële Amerikaanse waarnemers en westelijke diplomaten en journalisten een aantal stembureaus kunnen bezoeken. (In 1956 hebben Russische waarnemers de gang van zaken bij de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen kunnen volgen.) Op de stembureaus kregen de kiezers een biljet, waarop de namen van de twee officieel goedgekeurde kandidaten van het betrokken district voor de Raad van de Unie en de Raad der Nationaliteiten ston den verm ;ld. Zij konden een van de twee namén,' als zij dat wenstëh, doorstrepen en er een kandidaat van eigen keuze in vullen. Ook konden-de kiezers van stem hokjes gebruik maken, maar de westelij- kë..waarnemers .hébben, zondag op de stembureaus die zij bezochten geen kie zers gezien die van dit voorrecht profi- tëérdèn. In een der stembureaus in Moskou had men verkiezingen „met bal na" georgani seerd. De kiezers brachten in een vertrek op de eerste verdieping hun stem uit, waarna zij in een zaal gelijkvloers dans ten zolang het stembureau open was. (AFP) „Moge de dag van zestien maart gekenmerkt worden door een nieu we overwinning van de Sovjet-democratie en moge hij worden tot een machtige mani festatie van de onverzettelijke eenheid van de partij, de regering en geheel het volk," aldus het appèl van de partij tot de stemgerechtigden. Gemeentelijke verkiezingsborden Ten behoeve van de politieke partijen zijn thans van gemeentewege in Heems kerk op verschillende plaatsen een vijftal borden geplaatst voor de Staten- en Ge meenteraadsverkiezingen. Voorheen zorgden de partijen hier zelf voor. Zondagmorgen heeft de Beverwijkse rennersclub „Kennemerland" de winter competitie voortgezet met een individuele wedstrijd. De uitslagen waren: A- en B-klasse, 44 km: 1. P. de Heer in 69 min. en 17 sec.; 2. A. Lute; 3. J. Bloet- jes; 4. C. Dullemans. Aalsdijk, 17 te Halifax. Aberdijk, 17 te Bremen. Adonis, 17 te Santiago de Cuba. Agamemnon. 14 vetr. Aantwerpen. Alcar, 16 van Santos naar Montevideo. Aldabi, 16 van Hamburg naar Antwerpen. Algenib, 17 te Buenos Aires. Alhena, 17 te Bahia. Almdijk, 16 te Hamburg. Alphacca, 14, 700 m zo Bermuda. Alpherat, 15 v. New Vork n. Trinidad. Alwaki, 16 te Genua. Ameland, 14 180 m o Rio de Janeiro. Amerskerk, 16 v. Amsterdam n. Bremen. Amsteldijk, 15 te Rotterdam. Amstelland, 19 te Amsterdam verw. Amstelsluis, 16 van Abadan naar Rangoon. Angolakust, 16 van Winneba naar Takoradi. Antonia, 18 v. Ambon n. Pladju. Arêndskerk, 15 v. Port Said n. Livorno. Argos, 15 v. Malta n. Piraeus. Arkeldijk, 17 te Singapore. Arnedijk, 15 verw. aank. New Orleans. Axeldijk. 16 te Santos. Baarn, 14 pass. Azoren. Banda. 16 van Seatle naar Manilla. Banggai. 18 te Los Angeles verw. Barumun, 15 te Basrah. Batjan, pass. 16 Algiers n. Beyrouth. Bengalen, 15 verw. te Aden. Beninkust, 16 v. Abidjan n. Freetown. Bloemendaal, 14 1280 m zo Freetown. Borneo, 17 te Labuan. Boskoop, 17 te Londen. Breda, 16 van Maraccaibo nr. Punta Cardon. Britsum, 17 te Amsterdam. Bussum, 16 te Port Said. Caltex Delft, 15 v. Port Said n. Roterdam. Caltex Leiden, 14 vertr. Suezkanaal. Caltex Pernis, 15 van Rotterdam nr. Sidon. Cartago, 16 te Mobile. Castor, 15 te Amsterdam. Charis, 16 te Port of Spain. Cinulia, 14 500 m zo St. Helena. Ciavella, 16 van Newcastle naar Geelong. Cleodora, 17 te Singapore. Coolsingel, 15 verw. te Morrisville. Cottica, 16 te Charleston. Crania, 15 aank. Liverpool. Dalerdijk, 17 te Hamburg. Delft, 16 te Rotterdam. Dongedijk, 14 225 m wzw Bishoprock, Dordrecht, 16 te Liverpool. Drente, 15 te Rotterdam. Duivendrecht, 16 v. Rio de Janeiro nr. Trinidad. Eemdijk, 17 te Havana. Eenhoorn, 17 te Istanbul. Ena, 17 te Punta Cardon. Esso Amsterdam,, 14 510 m no Puertorico. Ganymedes, 17 te Puerto Limon. Garoet, 17 te Tandjung Priok. Ghanakust, 15 te Monrovia. Gooiland, 17 te Montevideo. Guineekust, 14 pass. Finisterre. Haarlem, 16 te Amsterdam. Hathor, 16 te Bremen. Hector. 16 van Tunis naar Piraeus. Keelsum, 14 250 m no Horta. Heemskerk, 16 te Singapore. Helena. 16 te Amsterdam. Helicon, 17 te Puerto Cabello. Hersilia, 14 780 m. o Bermuda. Isis, 16 te Curagao. Itersum, 14 vertr. St. Vincent. Jacob Verolme, 15 v. Trinidad n. Montevideo. Jagersfontein, 17 te East London. Japara, 14 410 m ozo Bermuda. Java, 16 te Le Havre. Johan v. Oldenbarnevelt, 14 in Suezkanaal. Kabylia» 16 te Bandarmashur. Kalydon. 16 te Rotterdam. Kara. 16 te Thameshaven. Keizers waard, 16 te Aden. Kelletia, 16 te Rotterdam. Kenia, 16 van Minikoi naar Aden. Kieldrecht, 15 aank. Lorenza Marquez. Kopionella, 16 te Singapore. Koratia, 15 v. Curagao, 16 te Punta Cardon. Korovina, 17 te San Antonio. Kosicia, 17 te Rotterdam. Krebsia, 17 v. Rotterdam n. Hamburg. Langkoeas, 16 van Tuirebon en 17 -te Surabaja. Leersum, 16 te Birkenhead. Lekhaven, 14 verw. aank. Rio Grande. Leuvekerk, 17 v. Londen n. Marseille. Liberty Bell. 14 pass. Aden. Lieve Vrouwekerk, 17 te Khorramshar. Limburg, pass. 17 Kp. St.. Vincent n. Marseille. Lombok, 16 te Mombasa. Maasdam, 17 te New York. Maaskerk, 16 van Suez naar Aden. Maaslloyd. 16 te Biak. Mississippilloyd, 16 v. New York n. Beyrouth. Molenkerk, 14 vertr. Visakhapatam. Montferland, 17 te Amsterdam. Moordrecht, 16 ten anker te Mena Al Ahmadi. Muiderkerk, 16 te Rotterdam. Musilloyd, 16 te Rotterdam. Naescommander, 14 40 m ono Alger. Naess Lion, pass. 15 Perim n. Houston. Nanusa, 14 100 m o Port of Spain. Nieuw Amsterdam. 17 v. Cristobal n. Sanblas. Noordam, 15 van Rotterdam naar New York. Oberon, 17 te Ponce. Oldekerk, 15 te Amsterdam. Omala. .16 te Recife. Ommenkerk, pass. 16 Ceylon naar Aden. Ondina, 17 te Miri. Oranje Nassau, 17 te Laguaira. Oranjestad, pass. 16 Flores naar Plymouth. Orion, 16 v. Lattakia n. Alexandrië. Osiris. 16 te Antwerpen. Parkhaven, 14 140 m z Recife Perna, 14 40 m nnw Kaap Rasallhadd. Poelau Laut, 17 te Port Sudan. Poseidon, 15 v. Amsterdam n. West-Indië. Prins Alexander, 17 te Limasol. Prins Casimir, pass. 17 Kp. St. Vine. n. Rotteriam. Prins Frederik Willem, 15 te Roterdam. Prins Willem van Oranje, 16 te Bremen. Prins Wilem II, 14 320 m zo Cape Race, Purmerend, 14 40 m z Fastnet. Pygmalion, 16 verw. aank. Barbados. Radja. 14 395 m w. Minicoi. Raki, 15 te Pt. Swettenham, 17 te Singapore. Rempang, 15 v. Pt. Elisabeth, 16 te East-London. Riouw, 16 v. Amsterdam n. Hamburg. Rita, 17 te Telokanson. Rondo, 16 v. Singapore n. Colombo. Roti, 14 verw. New York. Sabang, 14 ankeren bij Cape St. Jacques. Sarpedon, 14 200 m no Curagao. Schelpwijk, 14 vertr. Pt. Cardon. Schie, 14 vertr. Tunis. Schiedijk, pass. 16 Wight n. New York. Sibajak, 18 v. Sydney te Melbourne verwacht. Slamat, 14 vertr. Bremen. Solon, 18 te Tampa verwacht Stad Breda, 15 te Rotterdam. .Stad Utrecht, 34 vertr. Baltimore. Statue of Liberty, 16 v. Mena n. Philadelphia. Steenwijk, 15 v. Amsterdam n. Norfolk. Straat Banka, 16 te Fremantle. Straat Johore, 15 te Brisbane. Sunetta, 16 te Port Pirie. Tabian, pass. 16 Gibraltar n. Bona. Tapanzee, 16 te New Orleans. Taria, 15 v. Abadan n. East-London. Teiresias, pas. 16 Minikoi n. Djibouti. Telamon, 16 te Philadelphia. Tero, 14 vertr. Buenos Aires. Teucer, 16 ten anker te Colombo. Thelidomus, 15 te Rotterdam. Tiba, 15 te Antwerpen. Tiberius, 15 v. Amsterdam n. Hamburg. Tomori, 15 v. Singapore, 17 te Tandjong Pandan. Towa, 17 te Necochea. Van Linschoten, 15 van Rotterdam naar Bremen. Van Waerwijck, 15 v. Durban n. Port Elisabeth. Weltevreden, 16 v. Singap., 18 te Tj. Priok verw. Westerdam, 15 v. New York n. Rotterdam. Wieldrecht, 16 te Dakar. Willem Ruys, pass. 17 Kp. St. Vine. n. South.ton. Willemstad, 15 v. Martinique n. Barbados. Woensdrecht, 16t v. Punta Cardon n. Buen. Aires. Wonorato, 16 te Singapore. Wonosobo, 15 te San Francisco. IJssel, 15 v. Cardanas n. Rotterdam. Zaankerk, 16 v. Shanghai n. Kobe. Zonnekerk, pass. 16 Kp. Leeuwin n. Aden. SLEEPVAART Argus, 15 v. Rotterdam n. Noordzee. Cycloop, 14 150 m. z.w. Ras Fartak n. B. Shapur. Gele Zee, 14 v. IJmuiden n. Belfast. Loire, 14 290 m. n.n.w. Perim n. Conakry. Maas, 15 v. Maassluis n. Noordzee. Noordzee, 14 Casquets gepass. n. Savona. Poolzee, 14 Beachyhead gepass. n. Delfzijl. Rode Zee, 14 200 m. z. Bermuda's n. Ravenna. Thames, 14 Scillies gepass. n. Rotterdam. Tyne, 14 v. Suez n. Tandjong Priok. Witte Zee, 14 350 m. n.o. Teneriffe n. Teneriffe. Zeeland, 14 65 m. o. Fayal n. Maracaibo.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 8