FLINKE MEISJES RENNIES Bach-Ensemble DE BEURS •van gisteren Amsterdamse Beurs Vanmorgen in de Vis hal en op zee 6 Politieke activiteiten aan banden in Zuid-Afrika Kleurlingen-partij uit reservaten geweerd Murphy en Beeley tonen een gematigd optimisme Overleg in Tunesië was werkelijk bemoedigend Sovjet-electoraat in 4 jaar met 13 mil joen toegenomen Alle uitslagen boven het percentage 991/2 De buitenlandse handel in februari Man die geen alimentatie betaalde wacht gijzeling President Gronchi ontbindt het Italiaanse parlement Nieuwe verkiezingen voor 25 mei uitgeschreven Ir. J. J. M. Vegter rijksbouwmeester Bromfietser botste op vrachtauto en raakte ernstig gewond Scheepvaart Maar neem dan toch Rennies. 00 73 <0 Ai 30 m <0 «0 DINSDAG 18 MAART 1958 PRETORIA (Reuter) In Pretoria zijn regelingen afgekondigd, die de Zuid- afrikaanse minister voor Naturellenza- ken machtigen het Afrikaanse Nationale Congres de grootste politieke organisa tie in Zuid-Afrika, die tegen de rassen scheiding is te verbieden in gebieden die onder het bestuur staan van zijn mi nisterie. In de aanhef van de proclamatie, die door de gouverneur-generaal ondertekend is, wordt gezegd, dat de activiteiten van het Afrikaanse Nationale Congres de vre de, de orde en het goede bestuur van de ruim vijf miljoen inheemsen in reservaten in de vier Zuidafrikaanse provincies en het vroegere mandaatgebied Zuidwest- Afrika schaden. De maatregelen machtigen de commis saris voor Naturellenzaken eigendommen en documenten van de Congrespartij in be slag te nemen. Voorts is het verboden om leuzen van het Afrikaanse Nationale Con gres te roepen of aan te plakken of partij- insignes te dragen. Overtreding kan wor den gestraft met een boete van driedui zend gulden en gevangenisstraf van drie maanden. De maatregelen worden me teen van kracht in bepaalde gebieden in het noorden van Transvaal. De procla matie hoeft niet door het parlement goed gekeurd te worden. De meeste leiders van het Afrikaanse Nationale Congres zijn onlangs aange klaagd wegens hoogverraad. De partij en andere organisaties hebben besloten een nationale protestweek af te kondigen, die op 14 april zal beginnen en zal samenval len met de algemene verkiezingen in Zuid-Afrika. AMSTERDAM De beurs had veel nieuws te verwerken maar voor de omvang van de handel maakte dit niet veel uit. Twee feiten ston den in het middelpunt: de staking bij de K.L.M. en de verovering van Medan door de rebellerende troepen. Ter beurze was men het er over eens dat het conflict met de piloten een diep te betreuren gebeurtenis is, die onze naam internationaal geen goed doet. Gehoopt wordt op een spoedige bijlegging van het geschil dat een koersdaling voor de aandelen van onze nationale luchtvaart maatschappij veroorzaakte van 3 pun ten; van IIOV2 op vrijdag tot 107, waarna een herstel volgde tot 108. De strijd in Noord-Sumatra gaf aanlei ding tot een opleving voor cultuurfondsen, die over de gehele linie omhoog gingen. De grootste sprong maakte HVA dat 4 punten verbeterde tot 89, hoewel er wei nig affaire was. Van open hoeken viel al thans niets meer te merken. Amsterdam Rubber bereikte de 50, Ver. Deli steeg tot 64*72, Senembah tot 56V2. Voorts heeft de verovering van Medan de waardering voor sommige scheepvaart fondsen versterkt, vooral voor Maatschap pij Nederland die tot 143 opliep. Scheep vaartunie was ook willig gestemd op 123, maar voor KPM keek men de kat nog eens uit de boom. Overigens was de markt onbetekenend en stil. Internationale fondsen kwamen nauwelijks aan bod en de stemming was traag behalve voor AKU dat iets be ter lag op 155. Philips viel op door een verlies van 4 punten, Unilever en olie kon den zich nauwelijks handhaven. Er waren in de binnenlandse sector eni ge fondsen die de aandacht trokken door bedrijfsnieuws. Voor Albatros bestond lichte vraag door de samenwerking op meststoffengebied. Het prachtige verslag van Robeco werkte nog niet veel uit. Naar aandelen Vezelindustrie bestond vraag we gens het verhoogd dividend. Het dividend Nedap was onveranderd en de dividend aankondiging van Vromen Papierfabriek was nog onvoldoende bekend (in contan ten of in 6 percent obligaties). Nederlandse staatsfondsen vielen op door een zeer vaste stemming waarbij de staffellening tot 90 7/8 verbeterde. Prolon gatie 4*/i pet. (ANP) NEW YORK Chemie-, metaal-, olie- en staalfondsen waren op de voorgrond bij het licht dalend koersverloop van gisteren tijdens een be scheiden activiteit. De verliezen bedroe gen 1 tot meer dan 3 dollar. Chrysler ging bij de autowaarden voor in de daling. Ook de papierwaarden sloten lager; Interna tional Paper moest meer dan een dollar prijsgeven. Bij de rubberfondsen daalde Firestone meer dan een dollar. De tabaks en enkele farmaceutische waarden bewogen tegen het algemeen koersverloop in. In de sector der verbruiksindustrie stegen ver scheidene speciale fondsen, waarbij Canon Mills en Polaroid. De spoorwegen moesten over het algemeen fracties tot meer dan een dollar prijsgeven. Terwijl de voor naamste industrie- en spoorwegfondsen daalden ontstond er vraag naar een flink aantal speciale en geselecteerde fondsen buiten de groepen over welke de gemid delden worden berekend; er werden hier stijgingen van meer dan twee dollar geno teerd. Als groep waren de oliewaarden het zwakst. Het industriegemiddelde kwam van 453,04 op 448,23; dat voor spoorwegen van 106,27 op 104,73 en dat voor openbare nutsbedrijven van 73,12 op 73,15. De omzet bedroeg 2.130.00 aandelen tegen 2.150.000 de vorige dag. Van de 1135 verhandelde fondsen sloten er 322 hoger en 579 lager. (UP). PARIJS (Reuter/AFP) De Amerikaan Murphy en de Brit Beeley, die met een zending van „goede diensten" tussen Frankrijk en Tunesië zijn belast, zijn na „werkelijk bemoedigende besprekingen" met de Tunesische leiders in Parijs aange komen, waar zij met de Franse regering verdere besprekingen zullen voeren. Bee ley verklaarde bij het vertrek uit Tunis te geloven dat Murp'hy en hij „vorderingen maken". Beeley zal waarschijnlijk twee of drie dagen in Parijs blijven en dan naar Londen gaan. Volgens welingelichte kringen in Tunis zouden de beide afgezanten een Tunesiscb request bij zich hebben voor een Franse bereidverklaring Bizerta te ontruimen. Bij inwilliging van die eis zouden de Tune- siërs over de toekomstige status van deze voor de westelijke defensie belangrijke basis willen spreken. Bourguiba heeft Lon den en Washington verzocht voor donder dag tussen het Franse of Tunesische stand punt te kiezen. (Ut1) Murphy verklaarde bij aankomst in Parijs dat hij de Tunesische leiders in een „verzoenende" stemming tegenover Frank rijk had aangetroffen, maar zijn inziens zullen donderdag op de tweede verjaardag van Tunesië's onafhankelijkheid nog geen beslissingen zijn genomen. Toch zijn er te kenen die erop wijzen, dat in de onderhan delingen een keer ten goede bereikt is. Volges onbevestigde berichten zou de Franse ambassadeur Gorse spoedig naar Tunis terugkeren en zou de Tunesische ambassadeur in Parijse, Masmoudi, zijn oude standplaats weer bezetten. MOSKOU (Reuter-AFP) Het officië le Sovjet-persbureau Tass meldt, dat 133 miljoen kiezers 99,97 percent van het kiezerscorps zondag gestemd hebben bij de verkiezingen voor een nieuwe Op perste Sovjet. Van de kiezers stemde 99,67 percent voor de officiële kandidaten voor de Raad van de Unie en 99,72 per cent voor die van de Raad der Nationali teiten. De drie Amerikanen die op Russische uitnodiging de verkiezingen in Moskou volgen, hebben maandag in een onderhoud van anderhalf uur met partijsecretaris Kroesjtsjev gehad, voornamelijk gespro ken over de Russische binnenlandse poli tiek. De Amerikanen vertrekken vandaag. Bij de verkiezingen maakten ruim 420.000 kiezers hun „tem ongeldig door op het stembriefje door de naam van een andere kandidaat heen te schrijven of door andere afwijkingen van de verkiezings procedure. De grootste statistische ver rassing is de stijging van het totaal aan tal kiezers van 120 miljoen in 1954 tot ruim 133 miljoen thans, deels veroorzaakt door de toenemende levensduur van de Russische burgers. (UP) Bij de verkiezingen in 1954 bracht 99.98 percent van de kiesgerechtig den, alle Russen boven achttien jaar, zijn stem uit, en stemde 99,79 op de officiële kandidaten. Het is voor de vijfde keer in de geschiedenis van het Sovjet-regime dat het Russische volk zijn parlement koos. De voorgaande keren waren in 1937, 1946, 1950 en 1954. De opperste Sovjet komt on regelmatig, in beginsel twee keer per jaar, bijeen om begrotingen en besluiten van het presidium te bekrachtigen. De be langrijkste vraagstukken worden in eerste instantie door het centrale partijcomité be handeld. vy^-yvvvvvvYYyyvYtYyYYYrfinfïyywvYifyTfytytYyYYttixiXiüüXt WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-354%. Nederl. '47 90)4 3°/o Nedl. 1962/64 917/8 A. K. U 155 54 155 Calvé Delft 297 Van Gelder Zonen 178 K. N. Hoogovens 292 Nederl. Ford 168 N. Kabelfabriek 225 gew.Philip? Gloeil. 26154 260 Pref.PhilipsGloeil. 150 Unilever 33014 330 Wilton Feyenoord 205 Dordtsche Petrol 64154 Kon. Petroleum f 154,40 152,40 Billiton 176 A'dam Rubber 49 54 K. L. M 108 Holl. Amer. Lijn 13254 K. N. S. M 126 54 N. Scbeepv. Unie 12354 v. Nievelt Goudr. 148 Phs. v. Ommeren 201 H. V. A 82 Verg. Deli Mijen 65 Amsterd. Bank 198 Nat. Handelsbank 76 Ned. Handel Mij 150 Rotterd. Bank 16954 Twentsche Bank 154 Anaconda Copper 45% Rethlehem Steel.. 3954 U.S. Steel 60*/i« Generaal Motors. 35 Shell Union 6854 Tidewater 2354 Dekkingspercentage een punt gedaald Volgens een door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopi ge gegevens bedroeg de waarde van de in voer in februari 1958 1.090 miljoen (v. m. 1.179 miljoen), terwijl voor een waar de van 914 miljoen (v. m. 998 miljoen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 84 (v. m. 85). In februari 1958 is ten opzichte van de overeenkomstige maand van het vorige jaar de invoer gedaald met 161 miljoen, de uitvoer echter gestegen met 39 mil joen. Dit had tot gevolg, dat het dekkings percentage 14 punten hoger kwam te lig gen. Het invoersaldo nam in februari 1958 toe met 176 miljoen (februari 1957 376 miljoen) en bedroeg sedert het begin van het jaar 357 miljoen (januari-februari 1957 805 miljoen). De president van de rechtbank te Am sterdam heeft een Amsterdamse vrouw, die wegens het uitblijven van de haar toege kende alimentatie in kort geding wilde doen vaststellen of haar echtgenoot daar voor gegijzeld kon worden in gelijk gesteld. Haar raadsvrouwe zal thans de man ma nen binnen drie dagen het uitstaande ali mentatiebedrag van 3285,te voldoen. Blijft hij in gebreke, dan zal hij worden gegijzeld. Deze gijzeling zal drie maanden kunnen duren. Het Instituut voor Arbeidersontwikke ling vergastte zijn leden maandagavond in de Haarlemse Concertzaal op wat men wel eens noemt „zware kost". Het Bach- Ensemble van George Robert was bereid gevonden zijn kerkelijk isolement te door breken en een programma, geheel aan Bach gewijd, in een profane omgeving uit te voeren. Een hele avond Bach en bo vendien allemaal onbekende werken, niet eens een bekend koraal of een aria uit de Mattheus-Passie! Terecht mocht het bestuur een beroep doen op een bewuste en persoonlijke in stelling van de toehoorders en deze waar schuwen tegen lijdelijk luisteren. Want het is waar, de muziek van Bach is als een boek dat men met aandacht moet le zen. Men zal er in het begin wat moeite voor moeten doen, omdat zo" veel dingen zich tegelijk opdringen: inhoud, vorm, kleur, sfeer en bijzonderheden van stijl. Maar wie er zich met oprechte overgave toe leent, zal daar gauw klaar in leren zien en dan geleidelijk ervaren, dat die muziek eigenlijk toch helemaal niet zo zwaar is, integendeel dat zij op heldere en treffende wijze uitdrukt wat te verklan ken haar opgave was. En eenmaal op dreef blijft men aldoor ontdekkingen doen, want Bach's kunst is onuitputtelijk. Niet „Beek" (Bach) maar „Zee" had hij moeten heten, oordeelde Beethoven - en die kon het we ten. Robert bezorgde ons dus met zijn koor en orkest een geestelijk muzikaal zee bad, dat aan de voorwaarden voldeed om als een gezonde verfrissende kuur aange merkt te v/orden. Uit de enorme rijke schht van kerkcan- tates en motetten van de Leipzigér Cantor kreeg men een vijftal nummers të horen! Het begon met de geniale begrafeniscan tate „Actus tragicus" van ongemeen ster ke werking en verrassende effecten door verdeling der koorstemmen, vocaal solisti sche afwisseling en instrumentaal koloriet Opvallend is in dit stuk de gebalde een heid van het apparaat. Het gaat er hier niet om ieder element op zijn beurt zijn nummertje te laten debiteren. Deze con ceptie wordt door Roberts Bach-Ensemble effectief gediend: de solisten maken zich los uit het koor en worden er weer in op genomen: hun taak geldt de gebondenheid van het werk te dienen, precies als wat wordt verlangd van het instrumentale koor. De anonimiteit van de executanten ;s daarbij kenmerkend. Er wordt slechts één naam genoemd: „Bach". Cantate 53 „Schlage doch, gewünschte Stunde" (voor solo-alt) is eigenlijk meer een stukje kamermuziek dan een kerk- cantate, niet zozeer omdat de strijkers begeleiding er in vergezeld is door de klank van twee klokjes, want van derge lijke effecten in de kerk was men in Bach's tijd niet afkerig, gezien de cymbel- ster op vele orgels in die tijd en zelfs van complete carillons. Maar het ontbreken van een orgelpartij wijst erop dat deze treuraria - een mooi stuk dat veel indruk maakte - voor de huiskamer bedoeld was. Cantate 127 voor koor, solostemmen en ge varieerde instrumentale medewerking bleek ook een bijzonder meesterlijk stuk. Een prachtige sopraanaria met hobo-obli gaat, een bijzonder bewogen bas-aria waaraan de trompet een markant cachet komt geven, een tenor-recitatief dat verre verwijderd blijft van alle secco-routine, het zijn allemaal dingen die zich direct aan de aandacht opdringen, evenals het effect der verrassende harmonisatie van het slotkoraal. Maar dan is er bovendien de ingenieuze wisselwerking van twee ko raalmotieven, die als een geheimzinnige kracht de diepe zin van het werk bepaalt. Een briljante vertolking werd door het koor met Bach's kortste motet „Lobet den Herrn, alle Heiden". De wisseling der stemkleur bij de tweede fraze maakte een fraai effect. Tenslotte hoorden wij het magistrale in leidingskoor uit Cantate 39 „Brich dem Hungrigen dein Brot" dat men een prach- tige preek over de naastenliefde zou kun nen noemen. Heerlijk klonken de sopranen in het expressieve eerste tempo. En wat Robert verder met koor en orkest in stevig verband met vlotte allure bereikte, dwong respect af. Wie naar cultuur hongert, vindt bij Bach steeds een rijke tafel gedekt. Ik vermoed dat velen deze avond zullen heb ben ervaren wat zijn stevige en gezonde kost waard is. Jos. de Klerk ROME (Reuter) President Gronchi heeft de twee kamers van de Italiaanse volksvertegenwoordiging ontbonden en de regering-Zoli heeft voor 25 mei nieuwe verkiezingen uitgeschreven. Het besluit is genomen op verzoek van de christen-democratische regering. Het vijfjarige mandaat van het Hui? van Afge vaardigden is bijna afgelopen, maar voor de Senaat zouden er pas volgend jaar ver kiezingen behoeven te worden gehouden. Als verklaring van de ontbinding van beide kamers werd opgegeven, dat men twee algemene verkiezingen in twee ach tereenvolgende jaren wil vermijden om fi nanciële redenen. Algemene verkiezingen kosten het land ongeveer 180 miljoen gul den. Bovendien gaan dergelijke verkiezin gen gepaard met een langdurige politieke spanning. De nieuwe verkiezingen zullen, naar men verwacht, geen grote veranderingen te weegbrengen. In de afgelopen vijf jaren zijn er vier regeringen geweest, die doel treffend konden werken. De overige kabi netten werden ten val gebracht zodra zij voor het parlement verschenen. De ver wachte winst van de christen-democraten en de verliezen van de communisten zul len waarschijnlijk niet van die aard zijn, dat het evenwicht tussen de democratische partijen van het centrum onder de christen democraten en de linkse en de rechtse op positie zal worden gewijzigd. (AFP) Vorige maand had de Senaat een voorstel om de verkiezingen voor het Huis en Senaat tegelijk te houden, verwor pen. Thans heeft de president, op grond van zijn bevoegdheden, de kwestie bij de creet doorgezet, nadat er in politieke krin gen uitvoerig over de zaak van gedachten was gewisseld. De oppositie, zowel van rechts als van links, had laten weten, dat zij een besluit, zoals de president nu heeft genomen, in strijd met de grondwet acht. Aan de verkiezingen voor het Huis zul len ongeveer 33 miljoen kiezers deelne men, voor de Senaat ongeveer 29 miljoen. In het eerste geval moeten de kiezers 21 jaar en in het tweede geval 25 jaar zijn. Het aantal leden van het Huis zal van 590 tot 596 worden uitgebreid, dat van de Se naat van 237 tot 246, als gevolg van de toeneming van de bevolking en de vor ming van het kiesdistrict Triëst. Met ingang van 1 mei is ir. J. J. M. Veg ter te Leeuwarden benoemd tot rijksbouw meester. Met deze benoeming is voorzien in de vacature, die in augustus 1957 was ontstaan wegens het vertrek met pen sioen van ir. G. Friedhoff. Dinsdag aan de afslag Te IJmuiden werden dinsdagmorgen aangevoerd 6300 kisten vis, waarbij 230 schelvis, 475 wijting, 35 gul en kabeljauw, 14ÖÖ koolvis, 3§60 verse haring, 460 ma kreel, 160 schol, 140 diversen en voorts 4000 kg tong en 185 stuks stijve kabel jauwen. De trawler VL 153 (van 3) was binnen met 50 kisten schelvis, 30 gul en kabel jauw, 250 koolvis, 145 makreel, 600 verse haring, 125 wijting; de KW 101 Nestor (van 3) loste 25 kisten schelvis, 360 kool vis, 70 makreel, 1510 haring, 135 wijting; de „Emma Wilhelmina" (van 10) voerde van een afgebroken reis aan 20 kisten schelvis, 120 koolvis, 430 verse haring en 30 wijting; de SCH 27 (van 6) was present met 10 kisten schelvis, 350 koolvis, 40 ma kreel, 780 verse haring, 15 wijting en 15 diversen, en de „Wiron 2" (van 4) was binnen met 15 kisten tong en schol, 90 schelvis, 200 makreel, 40 verse haring, 140 wijting en 110 diversen. Voor het buitenland De export had vanmorgen belangstelling voor de tong, schol, kabeljauw in rijen en kisten, tarbot, koolvis, verse haring, en grove schelvis. De grote schelvis noteerde (in guldens) 4855, grootmiddel 5554, vrese haring 1519, zwart» koolvis 3741, koolvis I 1416 en koolvis II 1314. De grote schol leverde op 3235, middel 49 56, zetschol 5561, schol I 4857 en schol II 4150. De grote tong ging van de hand voor 3.203.30, grootmiddel voor 3.20 3.30, kleinmiddel voor 3.103.40 en tong I en II voor respectievelijk 3.203.40 en 2.70—2.90. De tarbot maakte 3.603.80 per kg, regels grote kabeljauw 96, kleine 50, kis ten grote kabeljauw 90149 en kleine 90 105. En het binnenland in De binnenlandse handel nam de schol 3 vandaag af voor 2430. Grote gul maak te 5457, middel 4342, torgullen 3235. De witte koolvis deed 77, leng 7075, kleinmiddel schelvis 5155, pennen 54 56 en braadschelvis 3742. De wijting no teerde 2330, makreel 1725 en kleine makreel 910. Recorddag Het Staatsvissershavenbedrijf bereikte gisteren de hoogste dagomzet van dit jaar: f 388.000,—. Voor de woensdagmarkt Voor de woensdagmarkt komt de VL 27 Burgemeester Heusdens met 400 kisten verse haring, 140 makreel, 260 koolvis, 125 wijting, 35 schelvis en 50 stuks stijve ka beljauwen; de „Ada" VL 7 met 900 kisten, meest haring en koolvis; de SCH 117 On derneming III met 1400 kisten, meest ha ring; de VL 84 met 900 kisten verse haring, 270 koolvis, 60 wijting, 40 makreel, 25 schelvis en 5 gul en de „Ariadne" met 450 kisten verse haring, 350 koolvis, 170 schel vis, 50 wijting, 15 makreel, 15 diversen en 75 stuks stijve kabeljauwen. Op de hoek van de Vechtstraat en de Rijnstraat in IJmuiden heeft zich gister middag een ernstige aanrijding voorgedaan tussen een bromfietser en een vrachtauto. De bromfietser heeft de vachtautobestuur der waarschijnlijk geen voorrang gegeven. Hij, de 34-jarige los-arbeider P. J. B. uit IJmuiden-Oost kwam bij de botsing zo ongelukkig terecht, dat hij met een zware hersenschudding en diverse hoofdwonden in 't ziekenhuis moest worden opgenomen. De politie verzoekt allen, die dit onge luk gezien hebben, zich voor het geven van inlichtingen te wenden tot de afdeling verkeerspolitie, telefoon 6444 IJmuiden. Aagtedijk, 17 v. Madras n. Colombo. Aagtekerk, 17 120 m. n.o. Masawa n. Suez. Abbedijk, 18 v. Rotterdam n. Bremen. Abbekerk, 18 te Shanghai. Adonis, 17 te Santiago de Cuba. Agamemnon, 17 v. Rotterdam n. Amsterdam. Akkrumdijk, 17 v. Montevideo n. Santos. Aldabi, 17 v. Hamburg n. Antwerpen. Algol, 17 te Antwerpen. Alhena, 17 v. Bahia n. Las Palmas. Alioth, 16 188 m. z.z.w. Salvador n. Rio de Janeiro. Alkaid, 17 60 m. n.w. Finisterre n.Antwerpen. Almkerk, pass. 17 Finisterre n. Las Palmas. Alphard, 19 te Santos verwacht. Aludra, 17 v. Rotterdam n. Bremen. Alwaki. 17 v. Genua n. Marseille. Amerskerk, 17 te Bremen. Ampenan, 18 te Kaapstad. Amstelland, 19 voor IJmuiden verwacht. Amstelsluis, 17 80 m. n.n.o. Bahrein n. Rangoon. Amstelstad, 17 330 m. o. Malta n. Port Said. Antonia, 16 v. Ambon n. Pladju. Appingedvjk, 18 te Los Angeles. Arendsdijk, 18 te Lake Charles. Arendskerk, 17 200 m. z.o. Str. Messina n. Livorno. Argos, 17 te Piraeus. Astrid Naess, pass. 17 Khorya Morya n. Mena. A verdijk, 17 te Bremen verwacht. Banggai, 18 te Los Angeles verwacht. Rarumun, 17 v. Khoramchar n. Kuwait. Batjan, pass. 17 Kp. Bon n. Beyrouth. Bengalen, 17 120 m. o. Port Sudan n. Port Said. Bengkalis, 17 v. Tandjong Priok n. Semarang. Bennekom, 16 ten anker te Punta Cardon. Bonita, 17 te New York. Borneo, 17 t.a. Labuan v. Singapore. Boskoop, 17 te Londen. Breda, 16 v. Maracaibo n. Punta Cardon. Britsum, 17 te Amsterdam. Callisto. 17 te Freetown. Caltex The Hague, 17 250 m. z. Padang n. Aden. Caltex Leiden, 17 75 m. o. Malta n. Stockholm. Caltex Pernis, pass. 17 Finisterre n. Sidon. Caltex Rotterdam, pass. 17 Algiers n. Rotterdam. Caltex Utrecht. 17 v. Yokohama n.' Band.mashur. Camerounkust, 17 75 m. w.n.w. Lissab. n. Le Havre Carrillo, 18 te Tela. Casamance, pass. 17 Kp. Finisterre n. Dakar. Céronia, 18 te Abadan. Cinulia, 16 540 m. n.w. Kaapstad n. Durban. Clavella, 18 te Geelong. Cleodora, 17 te Singapore verw. v. Abadan. Congokust, 17 v. Antwerpen n. Hamburg. Coolsingel, 17 v. Morrisville n. Puerto Ordaz. Coryda, 17 120 m. van Thursday Island n. Singap. Corilla, 17 v. Singapore n. Abadan. Cottica, 17 v. Charleston n. Savannah. Cradle of Liberty, 16 870 m. n.o. Sombrero eil, naar Rotterdam. Cumulus (weerschip), 17 v. R'dam n. Atl. Oceaan. Dalerdi.ik, 17 te Hamburg. Delfland, 17 te Bremen. Dorestad, 17 te Dundee. Duivendijk, 17 dw. Portland Bill n. Newport. Eemdijk. 17 te Havana verwacht v. Lissabon. Elizab. B, 17 240 m. n.n.o. Bermuda n. Dordrecht. Ena, 17 te Punta Cardon v. Paranagua. Eos, 17 120 m. z.w. Ouesant n. Tunis. Esso Nederland. 18 te Port Said. Fravizo, 17 250 m. n. Teneriffe n. Teneriffe. Gabonkust, 17 te Amsterdam. Ganymedes, 17 te Pto. Limon v. Curasao. Giessenkerk, 17 v. Melbourne n. Sydney. Gooiland, 17 te Montevideo verw. v. Pto. Alegre Groote Kerk, 18 te Antwerpen. Guineekust, 16 170 m. z.o. Madeira n. Freetown Heemskerk, 17 v. Singapore n. Penang. Helicon, 17 te Pto. Cabello verw. v. Cd. Trupelo Hilversum, 16 630 m.. van Punta Cardon. Hydra, 17 160 m. z.w. Ouesant n. Guanta. Jagersfontein, 17 v. East-London n. Pt. Elizabeth Japara KRL, 18 te Penang. Jason, 18 te Badbados. Joh. v. Oldenbarnev, 17 120 m. z.o. Malta n. A'dam Kabylia. 17 v. Bandarmashur n. Landsend. Keizerswaard, 17 150 m. n.w. Perim n. Porti. M Kelletia, 17 v. Rotterdam n. Fredericia. Kellia, pass. 17 Gibraltar n. Mena Al Ahmadi. Kenia, 17 120 m. n.w. Minikoi n. Aden. Kieldrecht, 15 te Lorenzo Marquez. Kinderdijk. 18 te Antwerpen verwacht. Koningswaard, 17 310 m. w.z.w. Ouess. n. Hamb. Korovina, 17 te San Antonio verwacht. Kryptos, 17 50 m. z.z.o. Cagliari n. Port De Boue. Lekhaven, 18 te Puerto Alegre. Lemsterkerk, 17 te Damman. Leto, 17 180 m. n.o. Kp. Finisterre n. IJmuiden, Leuvekerk, 17 v. Londen ri. Marseille. I,ibertv Bell, 18 te Mena Al Ahmadi. Lieve Vrouwekerk, 17 te Khorramshar. Limburg, pass. 17 St. Vincent n. Marseille. Lissekerk, 17 190 m. n.w. Perim n. Dubai. Maasdam, 17 te New York verwacht. Maaskerk, 17 300 m. z.z.o. Suez n. Aden. Maetsuvcker, 17 490 m. n.w. Fremantle. Mapia,'17 275 m. w. Kreta n. Port Said. Mariekerk, 17 200 m. w. Kreta n. Port Said. Maureen, 17 407 m. z.w. Scilly n. New Orleans. Meliskerk, 18 te Port Said. Minjak, 17 v. Pnompenh n. Singapore. Montferland, 17 te Amsterdam. Moordrecht, 17 v. Mena Al Ahmadi n. Landsend. Mijdrecht, pass. 17 Singapore n. San Francisco. Nias, 17 80 m. z.w. Manilla n. Hongkong. Noordam, 17 340 m. w. Bishop Rock n. N. York. Nw. Amsterdam, 17 v. Sanblas n. Pt. Au Prince. Oberon, 17 v. Ponte n. Antwerpen. Ondina, verm. 18 v. Miri n. Singapore. Oranje, 17 v. Colombo n. Belawan. Oranje Nassau, 17 te La Guaira verwacht. Overijsel, 17 310 m. z.o. Saigon n. Manilla. Pendrecht, 19 te Casablanca verwacht. Peperkust, 17 te Bordeaux. Poelau Laut. 17 te Port Sudan v. Belawan. Poseidon, 17 140 m. w. Ushant n. Trinidad. Prins Alexander, 18 te Famagusta v. Limasol. Prins Casimir, nass. 17 Kp. St. Vincent n. R'dam. Pr. Joh. Will. Friso, 17 40 m. n.o. Bougie n. Antw. Prins Willem III, 17 te Le Havre. Pr. Will. V, 17 15 m. n.n.w. K. Roca n. Casablanca. Pygmalion, 17 v. Barbados n. Paramaribo. Radja, 17 205 m. o. Dondrahead n. Belawan. Raki, 14 v. Penang n. Swettenham. Rempang, 17 v. East-London n. Durban. Ridderkerk, 17 v. Aden n. Port Said. Roepat, 17 v. Beira n. Dar Es Salaam. Roggeveen, 19 te Auckland verwacht. Rondo, 17 35 m. n.n.o. Belawan n. Colombo. Samarinda, pass. 17 Kp. Bon n. Malaga. Schie, 18 te Algerciras. Schiedijk, 17 150 m. w. Landsend n. New York. Sibajak, 17 te Melbourne verwacht v. Sydney. Sibigo, 17 490 m. z.o. eil. Mapia n. Brisbane. Singkep, 17 60 m. o. Ceylon n. Singapore. Sirrah, 17 200 m. z.o. Kp. Guardafui n. Durban. Solon, 18 te Tampa verwacht. Stad Alkmaar, 17 55 m. n.w. Oporto n. Melilla. Stad Gouda, 18 te Hamburg verwacht. Stad Vlaarding., 17 40 m. n.n.w. Utsire n. Emden. Stanvac Talang Akar, 18 te Sungeigerong. Statendam, 18 te Manilla. Straat Bali, 16 180 m. z.o. Rio Grande n. Recife. Str. Lomb., 17 270 m. n.w. Fremantle n. Mauritius. Straat Singapore, 18 te Durban. Straat Soenda, 17 v. Hongkong n. Kobe. Sumatra, 17 te Napels. Sunetta, 17 v. Port Pirie n. Singapore. Tamo, 17 110 m. n.o. Finisterre n. Buenos Aires. Tankhaven I, 17 v. Belawan n. Sungeigerong. Tara, 17 120 m. z.w. Finisterre n. Antwerpen. Telamon, 18 te New York. Ternate, 17 v. Tandjong Priok n. Port Said. Themis, 18 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Theobaldius, 17 100 m. n.w. Jidda n. Gibraltar. Tomocyclus, 17 t. ank. op Humber n. Killingholme. Towa, 17 te Necochea verwacht. Trajanus, 17 180 m. z.w. Ouessant n. Madeira. Utrecht, 17 v. Belawan n. Colombo. Van Noort, 16 120 m. z. Melbourne n. Albany. Van Waerwijck, 17 v. Pt. Elisabeth n. Kaapstad. Vivipara, 17 te Rotterdam. Waal, 17 v. Piraeus n. Alexandrië. W. Alt. Jones, 17 250 m. o. Mogadiscio n. JPh.delphia. Westertoren, 17 70 m. z.o. Kaap St. Vincent naar Thameshaven. Westland, 16 150 m, n.n.o. St. Paulsrocks naar Rio Grande. Willem Ruys, 20 te Rotterdam verwacht. Willemstad, 17 te Port of Spain. Wonogiri,17 240 m. z.w. Karachi n. Bombay. Wonosari, 18 te Djibouti. Zaankerk, 19 te Kobe verwacht. Zonnekerk, 17 820 m. w.n.w. Fremantle n. Aden. Zonnewijk, 16 v. Macapan n. Baltimore. Zuiderkruis, 17 800 m. w.n.w. Str. Soenda n. Priok. SLEEPVAART Blankenburg, 18 v. Lissabon n. Lagos. Cycloop, 18 47 m. n.o. Kuria Kumia n. B. Shapur. Gele Zee, pass. 13 Landsend n. Belfsat. Hudson,16 160 m. o. Jamaica n. Manaus. Loire, 18 650 m. z.o. Suez n. Conacry. Maas. 18 te Hoek v. Holland. Nestor, 18 v. Schulan n. Hoek v. Holland. Noordholland, 15 30 m. n. Algiers n. Rastanura. Noordzee, 18 100 m. van Finisterre n. Savona. Oceaan, 16 340 m. n.o. Barbados n. Pto. Cabello. Oostzee. 16 370 m. n.n.w. Fortaleza n. N. Palmira. Poolzee, 17 te Rotterdam. Rode Zee, 18 410 m. z.o. Bermudas n. Ravenna. Thames, 16 Wight gepass. n. Rotterdam. Titan. 18 te Trinidad. Tyne, 18 80 m n.w. Djeddah n. Tandjong Priok. Witte Zee. 18 te Teneriffe. Zeeland, 18 230 m. z.z.w. Fayal n. Maracaibo. -- Ze doven zuurbrand dadelijk. Alleen in Nederland al verbreiden tien duizenden lijders aan brandend maagzuur de roem van Rennies. Ze zijn dan ook een ware uitkomst - ook in de hard nekkigste gevallen. En U hoeft helemaal niet in het onzekere te zijn over het resultaat; ze helpen vanaf 't eerste ogenblik dat ge Uw eerste Rennies tablet laat smelten op de tong. U voelt de zuurbrand doven; één of twee minuten en alle leed is geleden. Gemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. tegen brandend maagzuur Nummerbneven. die volgens ons oordeel niet bona fide reageren op de inhoud van advertenties, worden niet doorgezonden Niet-afgehaalde nummer- brieven worden na 14 dagen vernietigd WIJ VRAGEN voor verschillende afdelingen. Wasserij en chemische wasserij Hoek en Vaart Bloemendaalsestraatweg 17 - Santpoort-Station. Hl Hl v.v s* H :*:-ï H h) 1 vX 4»

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 10