Slechts twee K.L.M.-toestellen verlieten maandag Schiphol Medan zou weer in handen van Djakarta's troepen zijn 'MORRIS %/o Neem blikgroenten HET WEER Twee straaljagers na botsing in het IJselmeer gestort Haarlems Dagblad - De „Oranjestad" heeft vertraging Beide vliegers omgekomen Situatie verward EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN PILOTENSTAKING DUURT VOORT President-directeur Aler had bespreking met ministers Suurhoff en Algera Aanhoudend koud Geen proces-verbaal bij voorsorteren op rotondes Indonesië zou Nederlanders dwingen te blijven Belangstelling genoeg 800 Nederlanders in Medan Het woord is aan Prof. dr. L J. M. Beel lid van Raad van State 72e JAARGANG No 212 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 18 MAART 1958 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 60 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. .Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Niets wijst erop dat er spoedig een einde zal komen aan de staking der K.L.M.- piloten, waardoor het bedrijf van de nationale luchtvaartmaatschappij is lam gelegd. De president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, is gisteren naar Naarden gegaan, waar hij ten huize van de minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff, met deze bewindsman en met de minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera, een langdurige bespreking heeft gehad. Tijdens deze be spreking is de ontwikkeling der salarisonderhandelingen, die tenslotte geleid hebben tot de staking van diensten der K.L.M.-vliegers, uitvoerig behandeld. Na de conferentie te Naarden is de president-directeur van.de K.L.M. naar Schiphol gegaan. Er zijn gisteren slechts twee K.L.M.-vliegtuigen van Schiphol vertrokken, twee van de eenendertig, die onder normale omstandigheden hadden moeten starten. Het eerste was de supereonstellation „Isotoop", dat om vijf uur naar Londen vertrok, om vandaar met personeel van een oliemaatschappij een chartervlucht naar Beiroet te maken. Om elf uur 's avonds vertrok de DC 7-C „Rode Zee" met 29 passagiers voor een normale vlucht naar New York. Reeds lang vóór vijf uur stond de „Iso toop" startklaar op het platform van Schip hol. Toen omstreeks vier uur bekend werd, dat het toestel zou vertrekken, trokken vele K.L.M.-bedrijfspolitiemannen een cordon om de machine. Vóór en achter het toestel werd een radio-auto van de terrein- politie geplaatst. De bemanning op de twee vliegers na ging normaal aan boord, dat leeg naar Londen zou vliegen. Om 6 minuten over 5 kwam een kleine auto aanstuiven, waaruit drie mannen sprongen, namelijk twee gezagvoerders, de heren J. A. Deknatel en J. A. F. M. Houba, benevens een K.L.M.-functionaris. In stormloop ging men de vliegtuigtrap op, die onmiddellijk werd weggerold, waarna de vliegtuigdeuren werden gesloten. De motoren sloegen aan en direct daarna rolde de machine van het platform naar de start baan, waarna zij vertrok. Om elf uur 's avonds vertrok de „Rode Zee" met twee gezagvoerders, de heren G. J. Schipper en D. Warnink. In tegen stelling tot het vertrek van de „Isotoop" was er nu vrijwel geen belangstelling. Ook waren er geen opvallende bewakingsmaat regelen genomen. Gezagvoerder Schipper had gistermiddag bedankt als lid van de Vereniging van K.L.M.-vliegers. Verklaring van de pilotenorganisatie Maandagavond laat heeft het bestuur van de Vereniging van K.L.M.-vliegers een ver- ADVERTENTIE in 4 minofen klaar op tafel! Verwachting tot morgenavond: Enkele verspreid voorkomende sneeuwbuien, maar ook opkla ringen. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen noord en oost. Aanhoudend koud weer met in de nacht lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. klaring afgelegd, welke kan worden samen gevat in de volgende punten: In de loop van de dag zijn verscheidene telegrammen ontvangen, waarin adhaesie werd betuigd met de actie, door de vlie gers ondernomen. Er is geen enkele poging gedaan om piloten, die wensten te vliegen, te verhin deren te vertrekken. Nogmaals werd gewezen op het feit, dat de staking werd uitgeroepen uit hoofde van rechtvaardigheid. De door de leden van de vereniging aangewezen woordvoerders had- De vereniging van K.L.M.-vliegers had maandag posten uitgezet, die de uit het buitenland terugkerende pi loten inlichtten over de situatie. den niet ontslagen mogen worden, omdat zij uitvoerden wat hun door de leden was opgedragen. Sinds het besluit tot staking in werking is getreden, zijn veertien vliegers lid van de vereniging geworden, drie leden hebben bedankt en een aantal vliegers, die geen lid zijn, hebben hun instemming met de actie betuigd, zonder dat zij het voor nemen hebben te kennen gegeven tot de vereniging toe te treden. De vliegers zijn zeer getroffen door de tegen twee van hun leden getroffen maat regelen. Zij zijn ervan overtuigd, dat pre sident-directeur Aler deze reactie van de vliegers te voren heeft moeten zien aan komen. De piloten hopen, dat er een pe riode van stabiliteit zal komen in de K.L.M.als de voortreffelijke geest, die in vroegere jaren in de maatschappij heeft geheerst, zal zijn teruggekeerd. Het politie-escorte voor de twee gezag voerders, die met het chartertoestel naar Londen wensten te vliegen, is alleen ge geven voor propagandadoeleinden, omdat men wist, dat fotografen en filmoperateurs aanwezig waren. Geen enkele poging is of zal worden gedaan de vliegers, die willen vertrekken, dit te beletten. In de verklaring wordt nog gewezen op de solidariteit, die er bij de vliegers be staat, een eensgezindheid, voortgesproten ook uit de bittere wrevel, welke men koes tert ten aanzien van de maatregelen door de heer Aler genomen, tegen de twee gezag voerders. Zelfs niet-leden, die hun dien sten hebben geweigerd, lopen thans het risico, zo heet het in de verklaring, te worden ontslagen, omdat zij sympathiseren met het besluit van de ledenvergadering. Verder werd nog medegedeeld, dat men geen enkel contact met de directie had gehad. Wel is aan minister Suurhoff, die destijds reeds zijn goede diensten had aan geboden, een brief gestuurd, welke door een speciale koerier op het departement is bezorgd. Tussenlanding Een DC-7 C van de Pan American World Airways heeft vannacht een extra tussen landing op Schiphol gemaakt om acht pas sagiers op te nemen, die oorspronkelijk met de K.L.M. naar New York zouden reizen. Het Amerikaanse toestel kwam uit Frankfort en vliegt normaal direct door naar New York. Van de acht passagiers, die op Schiphol instapten, hadden enkelen bij de P.A.A. geïnformeerd of zij met deze maatschappij naar New York konden reizen. De Amerikanen bleken bêreid een tussenlanding in Amsterdam te maken. Kort nadat het toestel op Schiphol was geland, heeft een delegatie van de stakende K.L.M.-vliegers met de Amerikaanse ge zagvoerder een onderhoud gehad. Van de zijde van de K.L.M.-vliegers werd naderhand medegedeeld dat de bij de In ternationale Federatie van Vliegerorgani saties (IFALPA) aangesloten nationale vliegersverenigingen verplicht zijn zich aan bepaalde reglementen te houden, waarbij het uitgesloten is, dat een "vlieger van een niet bij de staking betrokken maatschappij diensten verricht, welke tegen de belangen van de stakende piloten indruisen. „Zwart" De Vereniging van K.L.M.-vliegers heeft zich dan ook genoodzaakt gezien het Ame rikaanse toestel als „zwart" aan te merken en voorts de zusterorganisatie in de Ver enigde Staten mede te delen welke piloten deze extra dienst hebben verricht. De Amerikaanse piloot deelde later mee, dat de delegatie van de K.L.M.-vliegers bij hem aan het verkeerde adres was geweest. „Zelfs als de piloten bij mijn maatschappij zouden gaan staken, zou ik nog doorvlie gen", verklaarde hij. Maandagavond is ook een extra machine van dp British European Airways van Lon den naar Amsterdam gevlogen. De K.L.M.- vliegers hebben de gezagvoerder van het Engelse toestel gevraagd waarom hij zich niet aan de internationaal geldende be palingen van de vliegersorganisaties hield. De B.E.A.-piloot verklaarde, dat de secre taris van de Britse Vereniging van Vliegers hem niet te voren van de situatie bij de K.L.M. op de hoogte had gesteld en dat hij dus de opdracht van de directie van de B.E.A.-heeft moeten uitvoeren. De Vereniging van K.L.M.-vliegers heeft daarna telegrafisch haar zusterorganisatie in Engeland inlichtingen over het gebeurde verstrekt. Ondanks arrest Hoge Raad In zijn arrest van 12 november van het vorige jaar besliste de Hoge Raad, dat op een verkeersplein (rotonde) niet mag wor den voorgesorteerd, aldus het hoogste rechtscollege, als daarvoor geen noodzaak bestaat. Op grond van het feit dat door dit arrest een einde kwam aan een in de praktijk gegroeid gebruik, vooral bij die verkeers situaties, waar als het ware voorsorteren uit een oogpunt van de verkeersveiligheid geboden was, heeft deze uitspraak bij de automobilisten en de verkeersbonden vele reacties gewekt. Nu de meningen onder de deskundigen over het nut van voor sorteren op verkeerspleinen, gezien ook de dikwijls uiteenlopende constructie dezer rotondes, zo sterk verdeeld zijn, is bepaald dat tegen overtreders van het door de Hoge Raad gewezen arrest geen proces verbaal zal worden opgemaakt. Het ligt in het voornemen zo spoedig mogelijk een wijziging in het Wegenverkeersreglement aan te brengen,welke is aangepast aan de tot vóór het arrest geldende gebruik. DJAKARTA (UP) In zakenkringen te Djakarta doen momenteel geruchten de ronde over een streven van de Indone sische (centrale) regering om Nederlanders die belangrijke posten bezetten, te dwingen in Indonesië te blyven. De Indonesische regering zou een wa pen gevonden hebben in de transfers. Ne derlanders die sleutelposities bezetten in belangrijke bedrijven zouden, tot aan het moment waarop hun arbeidscontract af loopt, geen toestemming krijgen om gel den naar het buitenland over te maken. Wanneer zij vóór het aflopen van hun con tract Indonesië zouden verlaten, zou het transferrecht en de gelden die voor over making in aanmerking komen, geheel ver vallen. Maandagmiddag steeg van Schiphol toch nog een K.L.M.-vliegtuig op en wel de „Isotoop" onder gezagvoerder De Knatel en tweede piloot Houba, dat een chartervlucht uitvoert via Londen naar Beiroet. Aan belangstelling ont brak het niet DJAKARTA (ANP) Uit Medan is ver nomen dat de buitenlandse gemeenschap in die stad en omgeving ongeveer dertien honderd zielen telt, waarvan 800 Neder landers. Men treft voorbereidingen voor een spoedige evacuatie. Het is nog niet bekend of de snel veranderende toestand aanleiding heeft gegeven deze voorberei dingen te staken. Nader werd gemeld dat de Nederlanders (evenals 250 Amerikanen en een aantal Engelsen) Medan donderdag zullen ver laten met de „Oranje". Het motorschip „Oranjestad" van de Kon. Ned. Stoomvaart Mij., op thuisreis van Paramaribo met aan boord een detachement van de Kon. Luchtmacht, zal niet op woensdag 19 maart maar op vrij dag 21 maart of zaterdag 22 maart in Am sterdam aankomen. Ernest Hemingway: Inflatie en oorlog zijn de vluchthavens van economische en politieke opportu nisten; beide brengen tijdelijk verlich ting en beide brengen uiteindelijke ondergang. Twee F84-F Thunderstreak-straaljagers vrn het 315 squadron van de Koninklijke Luchtmacht zjjn gistermiddag, na schiet oefeningen op de Vliehors, niet op de basis Eindhoven teruggekeerd. Het staat vrjjwel vast dat zjj, waarschijnlijk doordat zjj in de lucht met elkaar in botsing zijn gekomen, in het IJselmeer zijn gestort. Aangenomen moet worden dat beide vlie gers, de 27-jarige tweede luitenant-vlieger R. P. Roetert uit Veldhoven (N.B.), en de 25-jarige tweede luitenant-vlieger J. C. Zonhoven uit Eindhoven, om het leven zijn gekomen. De heer Roetert was ge huwd en had geen kinderen. De heer Zon hoven was gehuwd en had een dochtertje. Van de drie toestellen, die gistermiddag schietoefeningen op de Vliehors hadden gehouden, keerde alleen dat van de vlucht- commandant, de 25-jarige eerste luitenant vlieger J. A. van Dommelen uit Haarlem, op de vliegbasis Eindhoven terug. Hij, noch de basis hadden van de twee andere toestellen een mededeling over moeilijk heden opgevangen. Een arts uit Edam heeft even voor half- DJAKARTA (ANP) In een regeringsuitzending via Radio-Djakarta werd door de woordvoerder van het leger, luitenant-kolonel Pirngadie, medegedeeld, dat om zeven uur maandagmorgen alle opstandige troepen uit Medan, van het vliegveld en uit Belawan waren verdreven, en dat de trouw gebleven troepen de macht weer in handen hebben. DJAKARTA (UP) Uit regerings kringen wordt vernomen dat de opstande lingen uit Medan zijn teruggetrokken en dat er niet meer gevochten wordt. Een woordvoerder van de legerstaf verklaarde dinsdag geen recente berichten te hebben, ontvangen en niets te kunnen meedelen. Tegenstrijdige berichten SINGAPORE (UP) De situatie in het gebied van Medan, de hoofdstad van Noord-Sumatra, waar de troepen van de regering van Djakarta maandag, naar ge meld, de macht teruggewonnen zouden hebben, lijkt erg verward. Een bericht dat hier maandagavond uit de meest betrouwbare neutrale bron werd ontvangen, luidde, dat majoor Naingolan, die zich van deze grote stad meester had gemaakt, maandag om 14.00 uur de macht in Medan nog in handen had. Zijn offi cieren hadden aan een buitenlands diplo maat meegedeeld, dat zij ieder ogenblik versterkingen verwachtten. Totnutoe is er uit die bron geen verder nieuws gekomen en men weet niet of de verwachte versterkingen inderdaad aan gekomen zijn. Thans is vastgesteld, dat majoor Nain golan verwachtte, dat kapitein Zita Pohan zich met troepen uit Tapanuli bij zijn strijdkrachten zou voegen. Pohan had vrij dag j.l. het bevel over het derde territo riale regiment in Tarutung op zich ge nomen. De oorspronkelijke regimentscom mandant, majoor Hutabarat zou, naar be richt werd, gevlucht zijn. Het beeld van de situatie in en om Me dan werd er niet duidelijker van toen uit revolutionaire bronnen in Singapore ver nomen werd, dat kolonel Gintings, garni zoenscommandant van Medan. die volgens de berichten uit Djakarta weer de macht in de stad namens de centrale regering in handen zou hebben genomen, niet via Ra- dio-Medan gesproken zou hebben, maar gebruik zou hebben gemaakt van een an der radiostation, dat buiten de stad is gelegen. In een „uitzending van Medan" had kolonel Gintings meegedeeld, dat hij opnieuw het bestuur over die stad in handen had. Revolutionaire kringen twijfelen er ook aan, dat de uitzendingen van Djakarta de ware toestand weergeven. Volgens een revolutionaire zegsman te Singapore zou majoor Naingolan gewacht hebben op versterkingen uit het tweede militaire district te Pematang Siantar, 90 kilometer ten zuiden van Medan. Toen deze troepen echter niet volgens plan arri veerden, vreesde de majoor met zijn kleine troepenmacht omsingeld te worden en trok hij zich terug. Verbindingen met Medan SINGAPORE (UP) In de afgelopen nacht is de telegraafverbinding tussen Singapore en Medan hersteld. In beide richtingen wordt telegraafverkeer afge wikkeld. De Cable and Wireless Company die de verbinding met Medan onderhoudt verklaarde te veronderstellen dat in Me dan de regeringsgezinde functionarissen weer aan het werk gegaan zijn. De „Garuda" neemt weer boekingen aan voor Medan, en zal woensdag weer op deze stad gaan vliegen. De „Malayan Airways" heeft echter nog niet over de hervatting van de dienst op Medan beslist. Opstandige officieren ontslagen DJAKARTA (UP) De woordvoerder van het Indonesische leger luitenant-kolo nel Rudy Pirngadie heeft medegedeeld dat drie een zuil van vlammen, die een rook pluim naliet, boven het IJselmeer waar genomen. De arts, die in zijn wagen reed, zag de vrij grote vlammen ongeveer 10 a 15 seconden voor zij achter een dijk aan zijn waarneming werden onttrokken. Toen hij op de-dijk nog even ging kijken was alleen nog rook te zien. Direct na de vermissing van de beide toestellen zijn een Martin Mariner-amphi- bievliegtuig en een Lockheed Neptune van de Marineluchtvaartdienst boven het IJselmeer gaan zoeken. Verder werd van het marinevliegkamp Valkenburg een Si- korski-helikopter naar Soesterberg gediri geerd, teneinde bij eventuele reddings werkzaamheden boven het IJselmeer on middellijk hulp te 'kunnen bieden. Tussen Enkhuizen en Volendam werden enige wrakstukken waargenomen op acht mijl ten zuidoosten van Hoorn. Een politie- en een reddingboot gingen naar de aan gegeven plaats om een nader onderzoek in te stellen. Bij het aanbreken van de duis ternis werd echter het zoeken gestaakt. Bij K.B. is met ingang van 1 april 1958 benoemd tot lid van de Raad van State prof. dr. L. J. M. Beel, minister van staat, oud-minister van Binnenlandse Zaken, te Wassenaar. VERKIEZING OP RIOE-KIOE OKINAWA (UP) Bij de verkiezingen die zondag hebben plaatsgevonden op de Rioe-Kioe-eilanden hebben de pro-Ameri kaanse partijen beslag gelegd op 24 van de 29 zetels in de uit een Kamer bestaande volksvertegenwoordiging. De onder com munistische invloed staande Minren-partij, die een spoedige teruggave van de eilan den aan Japan voorstaat, kreeg slechts vijf zetels. de volgende acht officieren wegens hun aandeel in de opstand van Medan oneervol uit de dienst zijn ontslagen: majoor W. F. Naingolan, stafchef a.i. van het militaire district Noord-Sumatra, majoor Henri Si- regar, luitenant-kolonel Nazarudin, ma joor Said Usman, de kapitein van de mili taire politie Lianu Siregar, kapitein geestelijke verzorger Sihimbong en ka pitein Pohan. SINGAPORE (Reuter) Radio-Padang berichtte maandag, dat nog een plaats in Noord-Sumatra, Langkat., door de opstan dige troepen aldaar is bezet. Nabij Pakanbaru wordt nog hevig ge vochten. Wapenconvooi vernietigd DJAKARTA (ANP) Een woordvoer der van de regering in Djakarta heeft dinsdag bekendgemaakt, dat vliegtuigen van de Indonesische luchtmacht nabij Bangkinang, ten westen van Pakanbaru, een wapenconvooi van de opstandelingen „met succes hebben aangevallen en ver nietigd". Zuid-Sumatra SINGAPORE (Reuter) Luitenant kolonel Barlian, de militaire commandant van Zuid-Sumatra, heeft een omroep doen uitgaan voor een bijlegging van het geschil om Midden-Sumatra door middel van on derhandeling. Hij heeft de onder zijn bevel staande eenheden opdracht gegeven „voor bereid te zijn op alle gebeurlijkheden", al dus een door Radio-Palembang maandag avond omgeroepen bericht, waarin ook werd gezegd, dat deze verklaring van Barlian werd gedaan „in verband met het onthouden van hulp aan de republiek". In de boodschap werd hierop niet verder in gegaan. Volgens de radio had Barlian ge zegd: ,Wie niet bereid is om te onderhan delen is een verrader jegens zichzelf en het volk". Wachtposten van de troepen der tegenregering bij Pakanbaru op Midden-Sumatra. DJAKARTA (ANP) Volgens het pers bureau PIA heeft het Indonesische mi nisterie van Buitenlandse Zaken aan de Caltex medegedeeld, dat haar installaties bij Pakanbaru en de omgeving daarvan met ingang van zondag weer in bedrijf zijn gesteld. Makassar geconsigneerd DJAKARTA (ANP) Volgens dinsdag in Djakarta uit Makassar ontvangen be richten, zijn de troepen van het garnizoen van Makassar in hun kazernes geconsig neerd. De reden hiervoor is niet bekend. Journalist veroordeeld DJAKARTA (UP) De districtsrecht bank te Pontianak in West-Borneo heeft de hoofdredacteur van het Borneose tijd schrift „De lichtende Islam", de heer As- fia Mahjus, tot drie maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf veroordeeld, met een jaar proeftijd, wegens „vernederende op merkingen" over president Sukarno. Mahjus werd nadat het artikel in zijn tijdschrift was verschenen, gearresteerd. Het bewuste artikel droeg als kop „Bung Karno heeft zijn tong niet meer in zijn macht". („Bung" betekent broeder). ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL; 13439 FERD.^OLSIR. 48 A' bAM TEL. 717162 DAMESPANTALONS IN KLEUREN

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1