Het is weer zover...- KLINGDECOR N.V. DE HOUTWERF Panda in het Wilde Westen J Hollandsche Sociëteit behaalde in jubileumjaar goede resultaten Weinig weersveranderingen zo r J OP HET MILITAIR APPÈL Ook Haarlemmerliede wil uit combinatie treden Wereldnieuws och ló het 2 Op 1 april moeten de aangiftebiljetten bij de fiscus zijn ~"A IV Kosten van verwerving De N.R.C. in 1957 Nedap handhaaft dividend H. BIJSTER Jr. EN ZOON Schildersbedrijf Drie meststoffenfabrieken combineren werkzaamheden Indexcijfer levensonderhoud in februari ongewijzigd Flink gestegen winst bij „Doetinchem" n.v. I u Volkskredietbank Haarlem KOUD GAS DINSDAG 18 MAART 1958 (Van onze belastingmedewerker) Zetten we onze wandeling door de aan- giftebiljettendoolhof voort, dan kunnen we eerst nog even stil staan bij de kosten van verwerving, meer in het bijzonder de kosten van verwerving van salarissen en lonen. Van deze kosten van verwerving zegt art. 14 I.B. behalve dat het moeten zijn „kosten tot verwerving, inning en behoud der inkomsten en op de inkom sten rustende lasten" ook nog dat zij „on middellijk of middellijk voor de vervul ling van een dienstbetrekking moeten worden gedaan". Zo komen de kosten van de dissertatie en de promotie van een leraar of een predikant niet in aanmerking voor aftrek en evenmin studiekosten, die een verbetering van de positie van de be lastingplichtige beogen. Zij zijn immers geen kosten tot verwerving, inning en be houd van de inkomsten, doch hebben ten doel de bron, dat is de dienstbetrekking, zelf te verbeteren. Studiekosten evenwel, die geen ander doel hebben dan het op peil houden der kennis, om de' bestaande dienstbetrekking goed te kunnen vervul len, zijn aftrekbaar. We denken bijvoor beeld aan de repetitiekosten, die een han delscorrespondent volgt. Dat ook de kosten van heen en weer reizen tussen woongemeente en werkge- meente soms afgetrokken kunnen worden is wel algemeen bekend geworden. Niet vergeten mag worden, dat deze kosten hun oorzaak moeten hebben in de woning- schaarste en niet bijvoorbeeld in het feit, dat de belastingplichtige graag bij zijn ouders woont of de voorkeur geeft aan een bepaalde woongemeente. Wanneer de kosten van verwerving meer dan f 100,bedragen, mag 5 percent van het salaris worden afgetrokken met een minimum van f 120,en een maxi mum van f 600,Deze regeling geldt voor salaris en wat de toelichting noemt „anders buiten loondienst regelmatig uit geoefende functies, zoals regelmatige pu blicistische arbeid, regelmatig lesgeven enz.", bijverdienste dus. Deze regeling, die bedoeld discussies over kleinigheden af te snijden en de belastingplichtige het ge pieker over wat hij nog meer kan aftrek ken, te besparen, geeft nog veel moeilijk heden. Om een ding te noemen: de regeling geldt voor salaris en bijverdiensten, maar zij geldt ook nog, als er geen bijverdien sten zijn, dus voor salaris alleen. Om de regeling met succes te kunnen toepassen moet er een bedrag van wer kelijk gemaakte kosten van verwerving zijn van meer dan f 100,De inspecteur kan verlangen, dat deze f 100,hem wor den aangetoond. Of deze f 100,afkomstig zijn van uw salaris of van de bijverdien sten doet niet ter zake. Salaris en bijver diensten worden voor deze regeling als één geheel beschouwd. De 5-percent-regeling is een tegemoet koming. De aangever heeft er geen ge bruik van te maken als hij meent, dat zij schadelijk voor hem is, omdat hij meer kosten van verwerving heeft, dan de rege ling hem toestaat. Maar dan gaat de rege ling ook geheel overboord en moet u alle kosten aannemelijk maken. Zoals gezegd kunt u kiezen. Maar, zoals ook reeds gezegd, moet bedacht worden, dat salaris en bijverdiensten als één ge heel beschouwd worden. U kiest dus voor beide samen. Een nogal eens voorkomende vergissing is, dat de belastingplichtige, die salaris en bijverdiensten heeft, voor zijn salaris gebruik maakt van de 5 percent regeling, en dan voor de bijverdiensten de daarop werkelijk gevallen kosten aftrekt. Dat kan beslist niet. Er moet gekozen wor den voor het geheel: 5 percent-regeling voor het salaris, dan ook 5 percent-regeling ADVERTENTIE Mb W -ff'' v •- Hnr>ktraAt M Doelstraat J9 - Haarlem - Tel. .15252 ALPHA PASTA WATERVERF De omzetten van de Nieuwe Rotterdam se Courant n.v. in 1957, inclusief die van de n.v. De Dordtenaar en het Dagblad van Rijn en Gouwe n.v., hebben in waar de bedragen 18.248.232 (v.j. 16.068.976) Aan dividend De Courant Het Vaderland nv. werd ontvangen 23.600 (onv.). De bedrijfskosten inclusief die van de n.v. De Dordtenaar en Dagblad van Rijn en Gouwe n.v. beiiepen f 16.822.160 14.680.911). Afschrijvingen vergden f 722.937 709.669), interest 17.181 (31.693), reserve voor bijzondere doelein den 100.000 (onv.), vennootschapsbelas ting 235.000 210.000). Ter verdeling blijft over een winstsaldo van f 374.553 360.304). Voorgesteld wordt een divi dend van 8 percent (onv.). Hoewel wederom aanmerkelijke kosten stijgingen plaats vonden, die slechts ge deeltelijk konden worden doorberekend, is 1957 voor de vennootschap een gunstig jaar geweest, aldus de directie in haar jaarverslag. De produktie en de omzetten werden verder vergroot, waardoor het overige deel van de kostenstijging kon worden opgevangen. Het papierverbruik bedroeg 9.320.000 kg. tegen 8.583.000 in 1956. Het aantal werknemers was op 31 december 1957 817 (v.j. 754). Het investeringsplan is er in de afgelopen jaren op gericht geweest de verouderde machines geleidelijk door mo derne te vervangen en het machinepark uit te breiden. In 1957 werd voor 773.113 geïnvesteeerd 752.013). Afgeschreven werd 722.937 709.669). Het tekort aan bedrijfsruimte zal worden opgeheven door verbouwing en uitbreiding. In de in april a.s. te houden jaarlijkse algeméne vergadering van de n.v. Neder- landsche Apparatenfabriek Nedap te Groenlo zal door commissarissen en direc tie aan aandeelhouders een dividend van 7 percent (onv.) worden voorgesteld. voor de bijverdiensten, beide tezamen met een maximum van 5 percent of f600, De toelichting noemt nog 3 soorten kos ten van verwerving, die bij de toepassing van de 5 percent-regeling toch nog magen afgetrokken worden, die er dus niet onder vallen: reiskosten voor degene, die niet op één vaste plaats werkt, waarbij we als voorbeeld kunnen denken aan een leraar, die aan scholen in twee verschillende plaatsen les geeft, dan de reiskosten, door woningschaarste veroorzaakt en tenslotte de noodzakelijke verhuiskosten bij veran dering van betrekking. Onder deze laatste kosten zijn als regel niet op te nemen nieuwe aanschaffingen en bovendien moet de verhuizing wel zijn gebeurd bij de ver andering van een betrekking: aan een ambtenaar, die een vrij beroep ging uit oefenen en deswege moest verhuizen, is aftrek ontzegd. Verplaatsing met behoud van dezelfde dienstbetrekking geeft even eens recht op aftrek van de noodzakelijke verhuiskosten. Gaan we wat verder kijken naar de kosten van verwerving, dan vinden we op het aangiftebiljet onder de kosten, die van de opbrengst van onroerend goed mogen worden afgetrokken: „Stortingen op het grootboek voor woningverbetering". Dit betreft de beruchte huurblokkering, waar van het betaalde bedrag als kosten mag worden afgetrokken. Dit lijkt minder juist, omdat de geblokkeerde huur toch ten name van de eigenaar van het onroerend goed blijft staan, maar dit is toch niet zo Niet alleen is het in overeenstemming met de speciaal hiervoor gemaakte wettelijke voorschriften, maar het is ook wel logisch. De regeling is namelijk deze: de op net grootboek gestorte bedragen zijn kosten, maar de terugontvangen bedragen zijn inkomen. Bij koop van een huis is de voor de overname van het geblokkeerde tegoed betaalde som een aftrekbare onkostenpost. Bij verkoop van eer huis is het voor de overdracht van het geblokkeerde tegoed ontvangen bedrag deel van de opbrengst en dus belastbaar inkomen. Overziet men het geheel van deze rege ling dan is het resultaat dat de geblok keerde gelden deel van het inkomen gaan uitmaken, als ze definitief ontvangen worden. Intussen is het zo, dat de kwestie van de aftrek der geblokkeerde huren bij de aangifte 1957 geen effect zal sorteren, ten zij de belastingplichtige erom verzoekt. Wat toch is het geval? In 1957 zijn geen stortingen op het grootboek voor woning verbetering gedaan. Ergo kan in 1957 niets afgetrokken worden? De minister heeft echter de helpende hand toegestoken door te bepalen, dat de aangever kan ver zoeken, de over 1957 geblokkeerde huur van de totaal ontvangen huur te mogen aftrekken, ook al heeft nog geen storting plaats gehad. In het algemeen gesproken zouden wij onze lezers aanraden, zulk een verzoek te doen. In normale gevallen, dus als de inkomens over 1957 en 19-58 niet ver uiteen lopen kan eea progressie-voerdeel worden verkregen. Een verdergaand ad vies kunnen wij beslist-miet geven. Daar voor hanfft het van veel te veel factoren af, of al dan niet een belastingvoordeel zal worden verkregen. Wij willen dit artfkel besluiten met nog te wijzen op art. 15 I.B., dat geldt zowel voor de inkomsten als voor de kosten van verwerving. De .inkomsten behoren tot het belastbaar inkomen „worden be schouwd als te zijn genoten", zegt het Be sluit I.B. als ze zijn ontvangen of ver rekend, of vorderbaar en inbaar zijn, of ter beschikknig van de belastingplichtige zijn gesteld, of rentedragend zijn gewor den. Evenzo worden de kosten als uitge geven beschouwd als ze zijn betaald of verrekend, of door de belastingplichtige ter beschikking zijn gesteld, of rentedra gend zijn geworden. Enige 'voorbeelden doen zien, dat het geheel vrij eenvoudig is: Tantième over het jaar 1956, dus in 1957 betaald, is inkomen over 1957 (in dat jaar is het ontvangen). Hetzelfde geldt, "ïls de directeur er in 1957 voor wordt ge crediteerd (dan is het verrekend). Een coupon, 'in 1956 betaalbaar gesteld, maar in 1957 geïnd, is inkomen over 1956 (hij was vorderbaar en inbaar). Rente van de Rijkspostspaarbank over 1956 is inkomen over 1957 (het wordt 1 jan. 1957 rentedra gend). Een reparatie aan een huis, uitge voerd in 1956 maar betaald in 1957 is af trekbaar in 1957 en niet in 1956. De lijn, die uit deze voorbeelden blijkt kan, naar wij menen, gemakkelijk worden doorge trokken. Onnodig te zeggen, dat deze voor schriften niet gelden voor winst uit be drijf of vrij beroep. Deze winsten worden berekend aan de hand en volgens de regels van de koopmansboekhouding. ADVERTENTIE J. J. HAMELINKSTRAAT 26 II TEL. 14519 ADVERTENTIE De PLASTICBEKLEDINGSPLAAT voor toonbanken, tafels, bars enz. enz. Kampersingel 20-21 - TeL 0 2500-11931 Maatregel voor E.E.G. De Albatros Superfosfaatfabrieken n.v. te Utrecht, de Chemische Fabriek Coenen en Schoenmakers n.v. te Veghel, en de Nieuwe Nederlandse Maatschappij tot vervaardigen van spiegelglas, glazen voor werpen en chemische produkten n.v. te Sas van Gent, een dochtermaatschappij van het Franse concern Saint-Gobaln, hebben een overeenkomst gesloten, waar bij een nauwe samenwerking op meststof- fengebied tot stand is gekomen. Bij de overeenkomst is de oprichting van een gezamenlijke dochtermaatschappij voorzien, waarin verscheidene werkzaam heden en belangen der deelgenoten ge combineerd worden ondergebracht. De samenwerkende maatschappijen beogen door rationalisatie een efficiënt gebruik van de huidige en toekomstige produktie- capaciteit hunner bedrijven te bevorde ren, alsmede hun concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland te versterken. Het besluit tot samenwerking is mede in gegeven door de eisen, die de Europese Economische Gemeenschap aan het be drijfsleven zal stellen. Het prijsindexcijfer van het levenson derhoud van hand- en hoofdarbeidersge zinnen, dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samenge steld op basis 1951 100, onderging van medio januari tot medio februari 1958 geen wijziging. Het indexcijfer inclusief de A.O.W. bleef 123 en het indexcijfer exclu sief de A.O.W. bleef 118. Voor de afzonderlijke groepen van de gezinsuitgaven traden wel enkele wijzigin gen op. Zo daalde het indexcijfer voor voe ding van 123 naar 122. Binnen deze sector daalde het indexcijfer voor fruit, terwijl voorts prijsdalingen optraden voor vis en voor eieren. De indexcijfers voor aardap pelen en voor groenten stegen een weinig. Buiten de voedingssector nam het index cijfer voor roken toe van 109 tot 111. door de prijsstijging voor sigaretten. Het in dexcijfer voor kleding, dat de vorige maand een daling vertoonde in verband met de uitverkoop, kwam per 15 februari weer op hetzelfde niveau te liggen als dat per 15 december 1957. Het bedrijf van de Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen n.v. heeft zich in 1957 gunstig ontwikkeld. In dit 150ste boek jaar werd vastgesteld dat de toevloed van nieuwe verzekeringen ad 258 miljoen weer groter is geweest dan in enig vorig jaar. Na aftrek van de vervallen verzeke ringen bedroeg de vooruitgang 164.5 mil joen, waardoor met 1612 miljoen een nieuwe top in de stand van het verzekerde bedrag werd bereikt, zowel het Neder landse als het Canadese bedrijf droegen hiertoe bjj. De premiereserve ad 406.3 miljoen (vorig jaar 369.9 miljoen) bleef berekend op basis van een rentevoet van 3 °/o. Het gemiddelde rendement der beleggingen bedroeg in 1957 3,96% (in 1956: 3,79°/o) zodat de rentemarge tot 0,96 is gestegen. Het geplaatste maatschappelijke kapitaal ad 3.000.000 en de algemene reserves (waarborgrekeningen) bieden nog een extra zekerheid van 19.4 miljoen. Voor de Vromen en Papierfabriek „Doe tinchem" n.v. te Doetinchem is 1957 een goed jaar geweest. Het saldo van de goederenrekening bedraagt 2.135.526, 1.851.697). Afgeschreven werd ƒ525.618 384.272). Na aftrek van kosten bedraagt de winst 795.983 (ƒ716.714). Voorgesteld wordt uit de winst te reserveren: voor ne- lastingen f 300.000 250.000), toe te voegen aan de reserve investeringen 250.000 250.000), toe te voegen aan de algemene reserve 14.510 11.583) en de volgende dividenden uit te keren: 10 (9%) op de gewone aandelen en 9 (8 op de prio riteitsaandelen. Ter versterking van de bedrijfsmiddelen in verband met verder noodzakelijke in vesteringen wordt aan iedere aandeelhou der de gelegenheid gegeven het dividend naar keuze te incasseren hetzij in contanten, hetzij in de vorm van 6 vijf tienjarige obligaties, a pari, in stukken van 1.000, respectievelijk van f 100. Deze obligaties maken deel uit van een ten laste van de venootschap geplaatste obligatie lening 1958, in totaal groot f 500.000 met een looptijd van vijftien jaar, waarop ge durende de eerste tien jaren geen aflossin gen zullen plaats vinden. Aandeelhouders worden dus in de ge legenheid gesteld desgewenst hun divi dend a pari uit deze obligatie-lening op te nemen. De mogelijkheid hiertoe wordt opengesteld tot 1 september 1958, na welke datum betaling van het dividend uitslui tend in contanten zal geschieden. Voor deze obligatie-lening ad f 500.000 wordt officiële notering ter beurze van Amster dam aangevraagd. De eerste maanden van 1958 zijn voor de vennootschap gunstig geweest. Alle afde lingen van het bedrijf zijn behoorlijk van orders voorzien. Stormloop afgelast. Alle officieren zitten nog te lezen in de cantine." (Zó boeiend is nu PANORAMA In de luchtdrukverdeling boven Europa is ook het afgelopen etmaal weinig veran dering gekomen. Het op het oostelijk deel van de oceaan gelegen depressiegebied nan? echter sterk in betekenis af, waar door de wind in onze omgeving zwakker werd. De aanvoer van koude lucht blijft echter doorgaan, zodat het ongewoon kou de weer aanhoudt. In Zuid-Duitsland vroor het de afgelopen nacht op vele plaatsen weer 10 tot 12 graden. Ten zuiden van de Main ligt nog overal sneeuw. In Zuid- Frankrijk, waar een kleipe storing pas seerde, is de laatste 24 uur vrij veel re gen gevallen. De temperatuur loopt daar nu des middags tot tussen 15 en 18 gra den op. WEERRAPPORTEN Temperaturenbuiten en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. f.3 li Woensdag 19 maart Zon op 6.47 uur, onder 18.50 uur. Maan op 6.08 uur, onder 18.13 uur. Maanstanden 20 maart 10.50 uur nieuwe maan. 28 maart 12.18 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuidcn Woensdag 19 maart Hoog water 3.29 en 15.40 uur. Laag water 11.21 en 23.42 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki onbewolkt ono -8 0 Stockholm geheel bew. no -6 0,3 Oslo zwaar bew. n -2 0 Kopenhagen zwaar bew. n -1 0 Aberdeen geheel bew. windst. 1 0,2 Londen zwaar bew. no 1 0 Amsterdam onbewolkt ono -1 0 Brussel half bew. ono -3 0 Luxemburg onbewolkt no -5 0 Parijs licht bew. o -1 0 Bordeaux regenbui zw 8 14 Grenoble regen windst. 4 14 Nice regen o 8 Berlijn geheel bew. nno -1 0,1 Frankfort onbewolkt ono -4 0 München licht bew. no -10 0 Garmisch P. geheel bew. windst. -7 0 Zürich motsneeuw no -3 4 Genève regen windst. 1 3 Locarno motregen windst. 4 0,1 Wenen onbewolkt wzw -9 1 Innsbruck geheel bew. windst. -4 0 Rome zwaar bew. windst. 8 0 Ajaccio regen no 8 0,1 Madrid onbewolkt w 5 2 Mallorca licht bew. nw 12 0 Algiers licht bew. w 12 0 Den Helder zwaar bew. o -0 0 Ypenburg onbewolkt no -2 0 Vlissingen licht bew. ono -2 0 Eelde zwaar bew. 0 -1 0 De Bilt geheel bew. no -2 0 Twente licht bew. no -3 0 Eindhoven onbewolkt o -3 0 Vlv. Z.-Limb. licht bew. ono -3 0 17. Panda was Joris Goedbloed geweldig dankbaar, dat deze hem zijn geld weer had terugbezorgd. „Die lelijkerd dwóng me, om een revolver te kopen", vertelde hij, „en het was nog niet eens een echte revolver! Wat een geluk, dat jij juist in de buurt was. Dat was anders wel erg toe vallig, hè?" „Zeer toevallig", beaamde Jo ris luchtig, „doch vertel mij eens, man neke, wat voert ge uit hier in het Verre Westen?" „Ik wacht op notaris Goudblut", antwoordde Panda. Joris trok vragend de wenkbrauwen op. „Ge wilt me toch niet vertellen, dat ge helemaal naar het Verre Westen zijt gereisd, om een notaris te spreken?" vroeg hij. „Nee, natuurlijk niet", antwoordde Panda, „die notaris kwam bij me thuis en vertelde me, dat ik landerijen bij het stadje Buffalo had geërfd. Toen zijn we samen hierheen gereisd. Ik moest de reis betalen enne eh Wat is er Joris? Waarom kijk je opeens zo kwaad?" „Panda, Panda!" riep Joris streng, „ge leert het nooit! Hoe vaak heb ik u niet voorgehouden, dat ge niet naar de mooie praatjes van bedriegers moet luisteren? Maar nauwelijks verlies ik u even uit het oog, of ge laat u weer beetnemen en be dotten!!" „Hoezo?" vroeg Panda beteuterd. „Manneke", antwoordde Joris ernstig, „er bestaan geen landerijen bij Buffalo. En daar ge niet iets kunt erven, dat niet be staat, was die notaris dus een bedrieger!" Van de winst ad 5.2 miljoen is weder om het grootste gedeelte, namelijk 4.1 miljoen ter versterking van het bedrijf naar de waarborgrekeningen overgeboekt.. Het bedrijf in Canada bleef zich voor spoedig ontwikkelen. Sinds het begin op 15 november 1954 is het totale aldaar ver zekerde bedrag, via Can. 2,8 miljoen dollar in 1955 en Can. 8,16 miljoen dollar in 1956 in 1957 tot Can. 14,6 miljoen dollar geste gen. Deze groei kwam onder andere tot uiting door de opening van een nieuw kantoor in het westen van Canada (Van couver b.c.). In Canada bestaat de mogelijkheid om naast de gewone verzekeringen ook ver zekeringen met aandeel in de winst te sluiten, waarvoor een hogere premie wordt gevraagd. Ook in Nederland heeft de Hol landsche Sociëteit daarmee in 1957 een be gin gemaakt door aan enkele verzekerings- vormen een aanspraak op een aandeel in de winst te verbinden. Daarbij zal de winstuitdeling geschieden door middel van een premievrije bijschrijving van een uit kering bij overlijden. De bedrijfsresultaten overtroffen die van vorige jaren aanzienlijk. Hierbij speelde de stijging van de gemaakte interest op de beleggingen een belangrijke rol. De keer zijde is, dat de effectenkoersen dalen en een druk op de waarborgrekeningen ont staat. De rentestijging zal echter toch tot verdere versterking van het bedrijf leiden. Met het resultaat is de directie bijzonder tevreden. In de eerste week van septem ber heeft het bedrijf zijn 150-jarig bestaan gevierd. In de woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlemmer liede en Spaarnwoude zaj een voorstel van B. en W. aan de orde komen om met ingang van 31 december 1958 de deel name aan de gemeenschappelijke rege ling Volkscredietbank van Haarlem en omliggende gemeenten te eindigen. Zoals gemeld is heeft de gemeenteraad van Vel- sen reeds besloten uit de combinatie te treden. B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude delen in hun toelichting op het voorstel mee, dat de gemeente op 17 november 1950 tot de gemeenschappelijke regeling is toegetreden. Het college merkt op, dat het geconstateerd heeft, dat in Haarlemmerliede en Spaarnwoude minder dan voorheen van de Volkscredietbank ge bruik wordt gemaakt; de bank vertoont een dalende lijn. De hiervoor aangeduide kostenverdeling is er echter oorzaak van, dat een daling van het aantal aanvragen geen noemenswaardige vermindering van de lasten met zich brengt. Zelfs, indien andere der deelnemende gemeenten moch ten besluiten de gemeenschappelijke rege ling te eindigen dan zullen de kosten voor Haarlemmerliede onevenredig hoog wor den in verhouding tot het aantal gevallen, waarin door ingezetenen van Haarlem merliede kredieten bjj de bank..worden opgenomen. Om te voorkomen, dat Haar lemmerliede gedurep.de vijf jaar gebonden blijft aan de gemeenschappelijke regeling, stellen B. en W. de raad voor de deel neming te eindigen. Mocht het bestuur van de Volkskredietbank alsnog voorstel len de verdeling van de kosten van in standhouding van de bank op een vooral voor de kleinere gemeenten aantrekke lijker wijze te regelen, dan zullen B. en W. daaromtrent de. raadsleden mededelingen doen. Vragen van de heer J. A. Schippers De heer J. A. Schippers (K.V.P.) ge meenteraadslid te Haarlem, heeft naar aanleiding van het uittreden van de ge meente Velsen de volgende vragen aan B. en W. van Haarlem gesteld: Willen B. en W. mededelen, welke ver liezen door de Volkscredietbank op de ex ploitatie in de boekjaren 1956 en 1957 zijn geleden? In de raad van Velsen werd volgens de persberichten voor 1958 een verlies van f 78.000 verwacht. Willen B. en W. mede delen, of dit cijfer betrekking heeft op het boekjaar 1958, dan wel op een vroeger boekjaar. Welk deel der exploitatieverliezen komt ten laste van de Gemeente Haarlem? Geeft het besluit van de raad der ge meente Velsen uw college -geen aanleiding tot een onderzoek, of de verliezen niet kunnen worden beperkt en wellicht voor komen, waarbij in het bijzonder aan de personeelsbezetting aandacht zal kunnen worden besteed? (Voor de beurs zie pag. 6) Onderscheiding. De Britse „Royal Geogra phical Society" heeft aan dr. Vivian Fuch, de leider van de Gemenebest expeditie die een tocht dwars door het zuidpoolgebied heeft gemaakt, een bij zondere gouden medaille toegekend. Sir Edmund Hillary, de leider der Nieuw- zeelandse groep der expeditie, krijgt de stichtersmedaille van het genootschap. Fuchs had vroeger reeds de stichters medaille ontvangen, die indertijd ook werd toegekend aan de zuidpoolvorsers kapitein Scott (1904) en Sir Ernest Shackleton (1909). Profijt. In Stuttgart is maandag een ver- keerstunnel in gebruik genomen, die met 842 meter lengte de langste in Duitsland is. Burgemeester Klett bracht in zijn openingsrede dank aan Rotter dam, Parijs, Antwerpen en Lyon, van wier ervaring is geprofiteerd bij de bouw. Onmogelijk. Op aandringen van de com munistische partij zijn zeven docenten van de veeartsenijkundige faculteit der Humboldt-universiteit in Oost-Ber- lijn ontslagen. Zij hadden zich tijdens de gebeurtenissen in Hongarije en Po len in oktober 1956 tegen de partij-poli tiek gekeerd. Door de ontslagen is het onderwijs in verschillende vakken vrij wel onmogelijk geworden. Misdadig. Televisie, film, radio en pers, „die elke dag het accent op de misdaad leggen", zijn mede oorzaak van de ver ontrustende toeneming van het aantal misdadigers en delinquenten, met name onder de jeugd, zo heeft Sir John Nott- Hower, hoofd van Scotland Yard, in een televisie-uitzending verklaard. Da criminaliteit in Groot-Brittannië is in de afgelopen twee jaar aanzienlijk toe genomen. Dit valt onder meer samen met de vertoning van steeds meer stukken, waarin de held een misdadiger of sociaal onevenwichtig mens is, aldus Sir John. Brein. Vijftig vooraanstaande Fransen, on der wie de schrijvers Mauriac en Sartre hebben president Coty verzocht Abdel- kader Guerroudj gratie te verlenen. Guerroudj, wiens Franse vrouw Jacque line gelijk met Djamila Boehired en Djamila Boeza werd begenadigd, is ter dood veroordeeld wegens bomaanslagen en wapenlevering aan Algerijnse op standelingen. Het paar werd beschouwd als „het brein" van een communistische verzetsorganisatie. Zonen. De leden van de Poolse politieke groepering, „De zonen van het thuis- leger", zijn wegens staatsvijandige acti viteit tot straffen van maximaal vijf jaar verqordeeld. Zij kregen lichte straffen omdat zij anti-communisme niet als dekmantel voor misdadige acti viteit gebruikten, zo werd voorts ge zegd. De groep zou worden geleid van Londen uit, waar gedurende de oor log het hoofdkwartier van het „thuis- leger" was gevestigd. Gebroken. Het verbond van Vrije Vak verenigingen te Brussel heeft bij het UNO-secretariaat en het bureau van de Internationale Arbeidsorganisatie te Genève geprotesteerd tegen de midde len die de Spaanse regering aanwendt om de mijnwerkersstaking te breken. Tevens werd hulde gebracht aan de 10.000 tot 12.000 mijnwerkers die staken om looneisen kracht bij te zetten. Er zijn aanwijzingen dat de staking der Asturische mijnwerkers, die reeds twee weken duurt, begint te verlopen. Sta ken is in Spanje bij de wet verboden en de gouverneur van Asturië heeft een beperkte staat van beleg afgekon digd. Tevens zijn drie grondwettelijke vrijheden opgeheven. Prinses. De sjah van Perzië is van plan aan Soraya, van wie hij de vorige week scheidde, de titel prinses toe te kennen. Voorts heeft hij bevel gegeven haar al haar kleren en eigen juwelen te zen- ren. De sjah zou er op staan dat So raya haar hoge staat kan blijven voe ren en dat straten en pleinen in Perzi sche plaatsen die naar Soraya genoemd zijn, geen andere naam zullen krijgen. De officiële echtscheiding is uitgesteld tot woensdag. De sjah heeft zijn voor genomen bezoek aan het oliegebied van Abadan afgezegd. Privilege. Een socialistische afgevaardig de heeft in het Lagerhuis verklaard dat krantenberichten, waarin gemeld werd dat bepaalde kamers in het La gerhuis op microfoons waren doorzocht, een inbreuk op het parlementaire pri vilege tegen verdachtmaking inhouden. Volgens hem werd geinsinueerd dat conservatieve afgevaardigden geheimen over besloten conservatieve vergade ringen aan de pers verraden hadden. De voorzitter besliste echter dat het privilege niet in geding was. AFKOELING wordt verkregen door ver damping, maar óók door een gas plotseling te laten uitzetten. Op dit laatste denkbeeld is men wellicht het eerst gekomen, doordat men het tegenovergestelde waarnam, na melijk dat hitte ontstaat wanneer een gas sterk wordt samengeperst. De fietsband is hiervan een prachtig voorbeeld, want iedereen in ons land weet hoe heet de pomp wordt door het telkens samenpersen van de lucht, die we in de band willen binnenbrengen. Maar goed, het tegenoverge stelde is dus ook juist: wan neer een zuiger in een ge sloten cilinder omhoog wordt getrokken, daalt de tempera tuur van het gas. Volgens dit principe heeft Philips in Eind hoven de koudgaskoelmachine ontwikkeld, waarvoor kort geleden de Kamerlingh Onnes-medaille is toegekend. Dit wijst er op, dat met behulp van deze machine zeer lage temperaturen kunnen worden bereikt. Het Nederlandse koude-laboratorium heeft namelijk niet zo veel belangstelling voor gewoon vriesweer, dat door normale koel installaties kan worden opgewekt, maar toont alleen interesse wanneer het om buitengewoon koude temperaturen gaat. Aangezien de koudgaskoelmachine het ge bied liggende tussen -80° C en -200° C be strijkt, werd aan die voorwaarden dus wel voldaan. Bij het koudgaskoelproces en nu volgen we de uiteenzetting, die J. W. L. Kohier en C. O. Jonkers daarover hebben gegeven wordt een hoeveelheid gas bij kamertemperatuur samengedrukt, waar door warmte vrijkomt, die bijvoorbeeld door koelwater wordt afgevoerd. Vervol gens wordt het gas tot een bepaalde tem peratuur afgekoeld, waarna onder het ver- richten van mechanisch arbeid expansie plaats vindt. Door deze uitzetting komt de zogenaamde expansiekoude vrij. Ziehier het gehele principe, dat in een gesloten cyclus plaats vindt (waardoor men niet verplicht is lucht te gebruiken, maar ook een ander gas kan kiezen, mits dit medium zich inderdaad als een ideaal gas ge draagt). Nu is het principe van een derge lijke koelmachine op zichzelf niets nieuws, want de hoofdlijnen hiervan zijn in het verleden ook uit gevoerd, zij het dan met twee afzonderlijke machines voor het samendrukken en de expansie van het gas. Daar na is het uitgevoerd in één machine, die echter een discon tinue beweging van de zuigers vereiste. Het voordeel van de door Philips geconstrueerde machine is nu, dat met een continue zuigerbeweging een geheel gelijk waardig kringproces wordt verkregen. Een technische uiteenzetting hiervan is natuur lijk niet mogelijk, maar wanneer u zich voor ogen houdt, dat met deze koudgas koelmachine de lage temperaturen in één trap van kamertemperatuur af kunnen worden verkregen, alléén door de zuigers te laten werken, zal ieder moeten toegeven, dat een geweldige vereenvoudiging ten opzichte van vroegere ingewikkelde in stallaties is verkregen. Zoals uw motor heet wordt door hem te laten draaien, zo produceert de koudgaskoelmachine intense koude. Nu nog iets over de gedragingen van stoffen bij lage temperatuur. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. Pétillon

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2