Castella MARCHWOOD UW NAAIMACHINE DE BOOMGAARD r BUMBEL EN DE WENSH00RN J Agenda voor Haarlem schoonheidszeep Kort en bondig DINSDAG 18 MAART 1958 4 Praten, praten, praten Haarlems proza Voetbal uit Frankfort De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Duitse wereldpremière van een Nederlands stuk Dick de Reus vervangt Herman Krebbers Han Beuker overleden „Jazz" en „klassiek" Voorstelling door het Rotterdams Toneel Een stuk verfijnde voor slechts staat bij KUIPERS in de Kleine Houtstraat 112 Haarlem - Tel. 11142 Om even voor middernacht eindigde gisteravond het K.R.O.-programma, dat van halfnegen af praten-praten-praten was ge weest, dat weinig verloren zou hebben indien het via de radio was uitgezonden. Het was een statisch programma, uiterst vermoeiend. Men kreeg een droge keel van al dat gepraat. Dat betekent niet dat alle onderdelen niet goed waren ze hoorden alleen niet bij elkaar. Het begon met een praatje in Gasten boek met de vier Nederlandse „hostes ses" van de Wereldtentoonstelling; het ging door met het praatje „Open doekjes" van Jan Willem Hofstra, gevolgd door een praatje met de regisseurs Douglas Seale en Henk Rigters over Richard II van Shake speare, dat de Nederlandse Comedie in studie heeft. Het Engels en Nederlands benamen elkaar de adem en soms de zin, zoals de vertaling van Saint Joan (Jeanne d'Arc) door Sint Johan. Met al dat gekeuvel was de K.R.O.-sectie al ruim een half uur op het schema achter en Jef Heydendaal bracht die prestatie op een klein uur. Deze tandarts droeg een eigen verhaal voor, zenuwslopende praterij, ergerniswekkend door de monotonie van het beeld en slaapverwekkend door het radde geklets. Wij hadden een ezelsbrug getje om het vol te houden: Jef (tandarts) Heydendaal had zijn verhaal vóór zich lig gen, een dik pak folio's. Af en toe nam de camera daar een helder beeld van (waarom eigenlijk?) en het geslonken pak folio's liet dan prettig raden hoe lang het nog zou duren. Het praatje heet „Mensen willen rijk sterven". De moraal was: „maar daar om hoeven ze niet arm te leven". Joop Reinboud praatte vervolgens de kijkers door de Akademie voor Beeldende Kunsten St. Joost te Breda heen op een uur, dat geen Akademie nog boeien kan. Iedereen praatte opgewekt alsof Klaas Vaak niet bestaat, maar voor hen was het ook nog vroeg. Pater Verhagen hield een epiloog, die hij nu eenmaal niet zong. Ook dat was dus gepraat, dat er toen nog een journaal kwam over de K.L.M.-staking was spannend. Dat gepraat had wèl een avond mogen duren. Koen van Koewij k inter viewde de ontslagen vlieger Metz en Pier Tania sprak met Rein Vogels, perschef der K.L.M. Zo hoorden de kijkers dat er nog een vliegtuig naar New York was ver trokken. Beeldscliermer In het AVRO-programma van heden avond wordt van kwart voor acht tot acht uur een reportage gegeven van de be kendmaking van de uitslag van de proza- wedstrijd van de Haarlemse sociëteit Teis- terbant, die op 19 februari heeft plaats ge had. Deze uitzending vervangt het gebrui kelijke filmpraatje van de heer L. J. Jor- daan. Woensdagmiddag morgen dus is er andermaal een voetbalwedstrijd op het scherm. In het Wald-stadion in Frankfort am Main geeft Dick van Bommel commen taar bij de interland-voetbalwedstrijd West-Duitsland—Spanje. Het is een recht streekse reportage die om vier uur begint. ADVERTENTIE Hoeveel vertrouwen een fabriek heeft in eigen fabrikaat, komt tot uiting In de verstrekte garantie. Renault geeft 6 maanden garantie zonder dat de cliënt arbeidsloon behoeft te betalen. Wellicht stemt u dit tot nadenken. GARAGE DEN HOUT HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. (9 35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Gram. 11.00 R.V.U.: Beschouwingen over de juiste omgang met anderen, door mej. mr. dra. A. J. Blits. 11.30 Gevar. progr. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12 38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.20 Lichte muz. 13.50 Medische kroniek. 14.00 Pianorecital. 14.30 Voor de jeugd. 16.30 Koor en ork. 17.10 Gram. 17.20 Dansmuz. 17.50 Rege- ringsuitzend.Rijksdelen Overzee: Kroniek van Nieuw Guinea, door Claude Belloni. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: Ethiek en tech niek, door dr. C. J. Dippel. Tweede lezing. 19.00 Voor de kinderen 19.10 Langs nieuwe wegen, toe spraak. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Comm. 20.15 Gevar. progr. 22.40 Gram. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Dansmuziek. 23 5024.00 Soc. nieuws in Esperanto. HILVERSUM II 298 M. 7.00 - 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Marinierskapel. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.10 De zaak Vampier, hoorsp. 12.05 Gram. 12.15 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Meisjeskoor. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Blaasork. 13.45 Gram. 15.00 Jeugdork. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Muz. caus. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Clavecimbelrecital. 18.00 Leger des Heilsmuz. 18.15 Spectrum van het Chr. organisa tie- en verenigingsleven. 18.30 Koorzang. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Orgelconc. 19.30 Buitenl. overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Passiestonde. 21.00 Concertgebouwork. en solist. 22.00 Inleiding va kantierubriek. 22.15 Geestelijke liederen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 School radio. 16.00 Koersen. 16.02 Beiaardconcert. 16.15 lichte muz. 16.30 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Vocaal ens. 17.55 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en -filosofie, caus. 18.21 Ork.conc. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Hoorsp. 22.00 Nieuws. 22.15 Clavecimbelrecital. 22.45 Gram. 22.5523.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG AVRO: 15.3016.00 Voor de kinderen. NTS: 16.0017.40 Eurovisie: Voetbalwedstr. Duitsland— Spanje. NTS: 18.00—18.40 Eurovisie: Rep. van de eerste vergadering van de Europese Gemeen schappelijke Organen te Straatsburg. NCRV: 20.00 Route Nationale 6. 21.50 Dagsluiting. In juni zal in Duitsland de wereldpre mière worden gegeven van het door A. Defresne geschreven toneelstuk „Het eeuwige toeval". Het „Stadttheater Nürn- berg" zal het stuk onder de titel „Das Fraülein und der Zufall" ten tonele brengen. Aan het laatste abonnementsconcert, het negende in de serie D, dat het Noordhol lands Philharmonisch Orkest vanavond in het Concertgebouw in Haarlem geeft, zal de violist Herman Krebbers door ziekte niet kunnen deelnemen. In zijn plaats zal de concertmeester van het Utrechts Ste delijk Orkest, Dick de Reus, de solist zijn. Het programma, dat ongewijzigd blijft, luidt: Voorspel tot een tragedie van Ba dings, het Vioolconcert van Beethoven en de Eerste Symphonie van Brahms. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest verzorgt wederom een Beethoven- cyclus, die op de dinsdagen 15, 22 en 29 april zal worden uitgevoerd onder leiding van Henri Arends. In het eerste concert, dat geopend wordt met de ouverture Leo- nore 1, treedt George van Renesse als so list op, i het tweede, dat wordt geopend met de ouverture Leonore II, treedt Ri- cardo Odnoposoff als solist op. Het derde en laatste concert wordt met de ouver ture Leonore III gepend en hierin is de pianist Eduardo del Pueyo de solist. Gisteravond is in Hilversum na een langdurige ziekte op eenenzestig jarige leeftijd overleden de pianist Han Beuker, die jaren lang van 1929 af met de heer Wouter de Nijs een bekend pianisten duo heeft gevormd. De laatste tijd ver zorgde de heer Beuker het muzikale ge deelte der programma's van bekende ca baretgezelschappen onder meer ook enige seizoenen dat van Wim Kan. De thans overledene werd in Amsterdam geboren, studeerde aan het conservatorium aldaar en zette zijn muziekstudie voort in Duitsland. De begrafenis is vastgesteld op donder dagmiddag om één uur op de Noorderbe graafplaats in Hilversum. De -organisatoren van de muziekdagen Donaueschingen in Zuid-Duitsland wor den bij de beoordeling van de toelaatbaar heid van composities voor dit muziekfes tijn geleid door een vrijzinnige geest. Zij hebben zelfs op de verleden jaar gehouden muziekdagen toestemming gegeven tot uitvoering van muziek, die zich als serieus kwam aandienen, maar die zich heeft ontpopt als een afstammeling van de jazz, een karakterloze afstamming, een bastaard, die noch thuishoort bij de mu ziek, waarvoor het begrip „kunstzinnig" geldt, noch ondergebracht kan worden bij de door Amerikaanse negers geïntrodu ceerde jazzmuziek en al de daarvan afge leide stijlen. Wij willen in het midden laten of de N.C.R.V. met haar uitzending op maan dagavond van enkele opnamen van de uit voering van dit zeurige, smakeloze af treksel propaganda heeft willen maken voor een tot mislukking gedoemd huwelijk tussen „jazz" en „klassiek" of dat zij de ze uitzending alleen maar informatief be doeld heeft. In het laatste geval verdient de omroep volle waardering, omdat zij haar luisteraars in staat stelde stelling te nemen tegen een musiceertrant en een muziekstijl, die een afgrond van verveling deden opengaan. De omroeper heeft 'Wél getracht met het uitspreken van een toe lichting vol belangwekkende begrippen als persoonlijke instrumentatie, atonaal muziekexperiment volgens het twaalf- toonsprincipe, persoonskarakteristiek in tripel-fuga-thema's, die men in dit geval als ongeoorloofde annexaties kon be schouwen, onze interesse gaande te ma ken. En dat gelukte inderdaad. Maar zo dra de uitvoeringen van „Jordu" van Jor dan en Paradox II van André Hodeir door Hodeirs Jazz Groupe de Paris en verder van „Three windows" van John Lewis met „The golden striker" en „The rose true" van dezelfde componist door het on der diens leiding staande Modern Jazz Quartet op gang kwamen, begon de ver veling van slaperige schijnritmen, de suf fe monotonie van wee vibrafoongeklink- klank, enerverend als een lekkende goot met het gezeur van andere instrumenten in een klankengestamel, dat geen vlees en geen vis was. Golfbreker PREMIèRE VAN „AMPHITRYON" De Haagse Comedie zal zaterdagavond 29 maart in de Koninklijke Schouwburg de première geven van „Amphitryon" door Max Croiset, die eveneens de regie heeft Bij de talrijke toeschouwers, die maan dagavond te Haarlem de voorstelling bijwoonden van Robert Bolts toneel spel „De boomgaard" door het Rotter dams Toneel zal de neiging tot een ver gelijking met een ander stuk uit het reper toire van een hele tijd geleden wellicht ook zijn opgekomen. Ik bedoel dan „De dood van een handelsreiziger". Maar de man, die de centrale figuur was in dat stuk, bezat een heel wat omvangrijker dramatische bagage dan waarmee Jim Cherry in „De boomgaard" was uit gerust. En niet alleen Jim Cherry. Waren in „De dood van een handelsreiziger" alle erin voorkomende personen opgenomen in een tragische handeling, die met grote kracht werd gestuwd naar het nood lottig einde, in „De boomgaard" reduceert de schrijver de noodlotsdwang tot bijna niets, omdat hij vergeet zijn hoofdpersoon en wie hem omringen in een redelijke ver houding te plaatsen tegenover de omstan digheden, die zich oorzakelijk of acciden teel door en met hen voltrekken. Het is een aanloop tot grote en hevige gebeurte nissen met mensen. Maar de gebeurtenis sen zijn niet hevig genoeg om op te wegen tegen hun emoties. Zij maken de gang van zaken niet tragisch en niet onont koombaar. Het karakter van Jim Cherry is niet voldoende uitgewerkt om hem ge legenheid te geven meer dan in sommige trekken markant te zijn. De rol, welke zijn vrouw is toebedeeld, is niet veel meer dan van een lijdend voor werp, het slachtoffer van een uitputtings slag, welke slechts een enkele keer werke lijk de allure daarvan aanneemt. Het ont brak de schrijver aan een waarlijk grootse dramatische conceptie, het vermogen we zenskenmerken te openbaren met een ge geven, dat er partij aan geeft. Daardoor kon men slechts ten dele voldaan zijn over de voorstelling, al lag dat zeker niet aan de vertolkers. De Jim Cherry, waarmee wij worden beziggehouden, is een ongelukkig man. Hij neemt geen vrede met zichzelf, maar doet zich groter voor dan hij is en wil dat zijn vrouw en gezin daarin gelooft. Hij ideali seert het verleden en bouwt een toe komst droom op van een boomgaard, waar in hij wil gaan werken, wanneer hij er zijn baantje op een verzekeringskantoor aan heeft gegeven. Zijn vrouw is er na vijfen twintig jaar eindelijk aan toe die schijn- leuzen niet meer te accepteren. Zijn zoon heeft er al lang genoeg van. Zijn dochter heeft het meest oog voor haar eigen pro blemen. Pas wanneer Jim Cherry wordt ontslagen gaat het snel bergaf met hem. Hij neemt geld weg van zijn vrouw, laat toe dat zijn zoon van die diefstal wordt beschuldigd, praat en fantaseert eindeloos verder en weigert, als zijn vrouw de be geerde boomgaard wil kopen, dit aanbod omdat hij de werkelijkheid niet aandurft van een wens, die hij nooit echt heeft trachten te vervullen. Dan is de maat vol. Zijn vrouw verlaat hem en hij sterft. In dit kort bestek lijkt de situatie zeer wel geschikt voor een sterke uitwerking. Dat is dan schijn, want te veel zijn het kleine en geen noodlottige voorvallen, welke telkens weer een beslissende im puls blijken tot schokkende reacties en reflexen, die evengoed heel andere gevol gen hadden kunnen hebben. De uitbars tingen van Jim Cherry, vooral tegenover zijn zoon, zijn soms onverklaarbaar. De gesprekken met zijn vrouw roepen bij ons vertederende gevoelens op, terwijl ze haar tot wanhoop brengen. De logica is dan zoek. Het veelvuldig ontbreken daarvan irriteert. We vergeten mee te leven, omdat we met ons verstand nog bezig zijn be wijzen te leveren uit het ongerijmde. Dat houdt dan ook geen zinnig mens vol. Dat zulks ons overigens niet behoeft te weerhouden om bewondering te hebben voor wat de spelers presteren, is een an dere zaak. Ik heb alle waardering voor Hans Kaart, die Jim Cherry uiterst be heerst tekent, zo kernachtig als hij maar kan zonder het gevoel voor maat te ver liezen, zonder naar de marqué te spelen. Zo zal regisseur Jan Teulings het ook wel Voor al uw REPARATIES van MATRASSEN en BEDDEN Telefoon 1.1.4.8.5 BIJVULLEN en VERNIEUWEN HAARLEM'S MATRASSENHUIS H. DE GR A A FF GROTE HOUTSTRAAT 10S bedoeld hebben. Ik geloof dat hij met die opvatting gelijk heeft. Dat Enny Meu nier echter daartegenover zo achtervolgd moest zijn, lijkt me niet helemaal in over eenstemming met de opzet. Toegegeven zij evenwel, dat haar rol bijzonder ondank baar was. Manfred de Graaf speelde de zoon gevoelig en goed, het type zoon van de huidige generatie jongeren. De dochter van Ina van Faassen was eveneens een knap staaltje verkrampte minderwaardig heid. Het nare nest van Ria Vroomen reken ik graag als volgende voltreffer. De kleine rol van Jan Teulings te klein om de beoogde uitwerking te hebben in de verhouding tot Isobel Cherry mag ge prezen worden om zijn nobele eenvoud. De verzekeringsagent van Wim Grelinger bleek tenslotte een verantwoorde typering. P. W. Franse Toen Bumbel die woorden gesproken had, stonden de mannen op, zwaaiden hun hoeden en mutsen boven het hoofd en juichten. „Wij beloven plechtig, nooit meer te muiten!" riepen zij: ook Fokko. En Bumbel zag, dat ze dat meenden. Daarna verdrongen de mannen zich om de tafel, waar ze als uitgehongerde wolven aanvielen op het eten en drinken 133134 ADVERTENTIE 25 Alle koopsters van twee pakken Castella wasmiddel (Castella Gezinswas of Castella Parels) kunnen daarbij tijdelijk een stuk Castella Schoonheidszeep ontvangen voor slechts 25 centl U kent het befaamde motto van Castella SchoonheidszeepIedere vrouw kan mooi zijr I Profiteer dus van het bijzondere aanbod! Hij en Celia speelden tegen Martin en Margaret. Zo hadden zij de partijen reeds tientallen keren verdeeld en de krachten waren ongeveer gelijk. Martin was de sterkste van het viertal en Celia kwam hem tamelijk nabij. Bill had het voordeel van zijn fysiek boven Mar garet, want met zijn lengte en een paar stevige schou ders, was hij in staat om een harde „service" te geven en een heel stuk van de baan te bestrijken, zonder dat het hem al te veel inspanning kostte, terwijl Marga ret's kleine figuur en zwakke polshaar noodzaakten uitsluitend op taktiek te vertrouwen, Celia was die morgen echter niet op slag en Martin en Margaret slaagden er in na een hard gevecht twee sets te win nen, waarna ze allen wel aan een rustpoos toe waren. Celia strekte zich naast Bill op het gras uit, terwijl de overwinnaars een frisse dronk gingen halen. „Ik heb ellendig slecht gespeeld", zei Celia naar een wit wolkje aan de blauwe hemel starend. Het zag er uit als een hoorntje ijs. „Hmm. Iets mis?" Zij kwam in de verzoeking, om hem van het ont slag van haar vader te vertellen, maar dacht toen, dat het toch beter zou zijn, er niet over te spreken voor het nieuws de volgende dag bekend gemaakt zou worden. Bill werkte als chemicus op het Onder zoek Laboratorium en zijn reacties zouden wel eens interessant kunnen zijn. „Niets, waar ik nu over spreken kan", antwoord de zij. „Ik zal er morgen wel over praten. Hoe is de cricket-training gisteren verlopen?" „Niet slecht. Maar ik voel me vandaag zo stijf als een plank. Wil jij de meisjes dit seizoen een handje helpen met de thee?" „Natuurlijk". „Goed". Celia was er niet zeker van, of dit betekende dat haar tegenwoordigheid bij de thuiswedstrijden van de cricketclub hem genoegen zou doen, of dat zijn enige zorg was, dat Beryl en Margaret wat assistentie zou den krijgen. Zij steunde zich op één elleboog en keek hem aan. Hij had hetzelfde blonde haar en blauwe ogen als zijn broer, maar was veel zwaarder gebouwd dan Martin. Tijdens zijn diensttijd had hij een klein snorretje laten groeien. Celia meende echter, dat zijn grote goedmoedige mond er beter uitzag zonder ver siering. „Het is een goed ding om de zomer in het vooruit zicht te hebben en dat wij hier weer allemaal bij el kaar zijn, is het niet?" „Hmm", bromde Bill. „Ik heb er in de oorlogstijd zo vaak aan gedacht die heerlijke zomers, d:t we hier samen hadden. Het leek mij bijna niet mogelijk, dat we die ooit weer terug zouden hebben". „Nou, maak er dan nu maar flink gebruik van, m'n lieve kind". „Dat zal ik. Ik accepteer het leven in Marchwood niet meer als iets, dat vanzelf spreekt. Ik geloof, dat ik van iedere dag geniet. Ik ga hier ook niet meer weg; wat er ook zal gebeuren. Ondanks al ons gevoel van onzekerheid, geloof ik toch, dat er iets perma nents zit in de dingen, die Marchwood vertegenwoor digt. Ik geloof, dat het zal blijven bestaan, zoals het tot dusver bestaan heeft. Uitleggen kan ik het niet; het is zo maar een idee van mij". Bill, die met samengeknepen ogen even naar de zon keek zei: „Die goeie Celia! Er zal altijd een Engeland zijn". Zij kreeg een kleur. Bill was blijkbaar besloten, om haar niet ernstig te nemen. Trouwens hij scheen in deze dagen niets en niemand au sérieux te nemen. Maar de komst van Martin en Margaret met de dranken bespaarde haar de nood zaak van 'n antwoord op zijn opmerking. „Het zal tijd worden, dat ik eens opstap", zei zij, toen zij haar glas leeg had. „Spelen jullie, jongens dan maar een enkelspel. Ik loop even met Celia de laan af. Maar er wordt om één uur gegeten, dus jullie hebt niet veel tijd", waar schuwde Margaret. Toen zij samen de laan afliepen, kwamen ze Beryl en Sheila tegen, die uit de kerk naar huis kwamen. Beryl's brede, goedige gezicht glom, toen zij de beide meisjes zag. Celia had haar altijd als de minst ont wikkelde van de kinderen van Rusper beschouwd, of schoon zij in jaren de oudste was. Zij had een heel ander karakter dan de anderen: een beetje erg bazige, nogal nieuwsgierige ziel met een kinderlijke neiging tot zich gekwetst voelen en tot eigengereidheid, die soms haar werkelijke goedhartigheid verborg. Zij was de vijftienjarige Sheila, een meisje met donkere ogen en een ondeugend gezicht, die ongeduldig van het ene been op het andere stond te wippen, terwijl Beryl en Celia praatten, volkomen toegedaan. De drie meisjes Rusper gingen toen hun eigen weg, terwijl Celia haar weg vervolgde door de bocht van de laan, waarbij haar gedachten zich vagelijk met haar vrienden bezig hielden en zij zich een beetje verbaasde over Bill's houding. Maandag was een natte koude dag en toen Celia, die in haar mantel gedoken, naar de cantine liep om te gaan lunchen bedacht zij dat het Onderzoek-aLbora- torium zich niet op zijn best aan de nieuwe chef voor stelde. Zij was nieuwsgierig om hem te zien en zodra zij de klapdeuren door was keek zij de hele zaal door naar de laatste tafel, waar de hogere leden van de staf gezeten waren. En daar zat naast haar vader... de omplezierige eigenaar van de terrier, die met Gay had gevochten. Dat moest dus dr. Deverel' zijn! Zij haalde de lunch bij het uitgifteluik en ging naar haar tafel met een gevoel van schrik over de gedane ontdekking. Zij had geen erg goed begin gemaakt met de samenwerking en de welwillendheid, waar haar va der op aangedrongen had. Het gesprek om haar heen ging alleen maar over de nieuwaangekomene en het ontslag van dr. Howard. „Ik kan alleen maar zeggen, dat het mij hevig spijt", zei Bill Rusper, toen Celia naast hem ging zit ten. „Ik denk dat je hier al enige tijd van geweten hebt, Celia?" „Neen. Paps heeft hec me eerst zaterdagavond ver teld. Het was wel een beetje een schok." „Ik begrijp niet, waarom alles hier zo geheim gehou den moet worden. Altijd houden ze de boel stil en gooien het je dan plotseling in je schoot. Ik weet wel, dat we, wat ons werk betreft, grote discretie moeten betrachten, maar al dat geheimzinnige gedoe betref fende aangelegenheden van het personeel is nonsens. Het geeft alleen maar aanleiding tot een hoop dwaze geruchten", besloot Bill een beetje nijdig. (Wordt vervolgd) Straaljagerslachtoffer. In de nacht van zaterdag 15 op zondag 16 maart is in het Centraal Hospitaal te Utrecht overle den de wachtmeester J. D. F. van Helde uit Enschedé, die bij het neerstorten van een straaljager op de Kolonel Palmkazer- ne te Bussum op 14 november 1957 zeer ernstig werd gewond. Met een tang. In Arnhem heeft een man kans gezien een door een ijzeren roos ter beveiligde etalageruit van een juwelier stuk te stoten en daarna met een tang ne gen met briljanten bezette gouden ringen naar zich toe te halen. Het moet een „vak man" geweest zijn, want andere kostbaar heden, die moeilijker „verhandelbaar" zijn, heeft hij laten liggen. Belastingfraude. De rechtbank te Utrecht heeft een caféhouder uit de Dom stad veroordeeeld tot 5000.boete en twee maanden gevangenisstraf voorwaar delijk, omdat hij in 1954 en 1955 inkomsten ten bedrage van 44.000 en 46.000 voor de fiscus had verzwegen. Etherpiraat. De opsporingsdienst der P.T.T. en de rijkspolitie hebben beslag we ten te leggen op de clandestiene zender „Boer Krelis" te Harkema Opeinde, die werd geëxploiteerd door een landarbeider, tegen wie proces verbaal is opgemaakt. Studentenoppasser. Op 77-jarige leef tijd is in Leiden overleden de vroegere studentenoppasser Johan van Wijk. Het in stituut der studentenoppassers, een ty pisch Leidse instelling, is in de afgelopen tientallen jaren geleidelijk verdwenen, doch Johan van Wijk heeft nog tot voor enkele jaren gefungeerd als bediende van het collegium van het Leids studenten corps, welke functie hij in 1915 had aan vaard. Vele duizenden oud-Leidenaren zul len zich Van Wijk uit hun Leidse studietijd herinneren. Verdwenen platen. De directie van de AVRO heeft bij de Hilversumse politie aangifte gedaan dat in de laatste tijd op tot nog toe onverklaarbare wijze nieuwe grammofoonplaten verdwijnen uit de stu dio. Er zjjn epige-huiszoekingen gedaan, maar geen aanhoudingen of arrestaties verricht. ADVERTENTIE DINSDAG 18 MAART Stadsschouwburg: Het Rotterdams To neel met: „De Bolle", 20 uur. Concertge bouw: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest, negende concert in de serie D, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Tentoonstelling van re- produkties van Perzische minaturen 19 21.30 uur. Bibliotheek aan Prinsenhof: Fototentoonstelling over de ontwikkeling van Ned. musea, 1921.30 uur. FILMS Cinema Palace: „Nora's offer", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Met donderend geweld", 14 jr., 20 uur. Lido Theater: „De vloek der Demonen", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Vuur over de Yang-Tse", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Mi nerva Theater: „Porte des Lilas", 14 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Sissi, kei zerin en moeder", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De luchtslag om Japan", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Het Bolsjoi-ballet" a.l., 19 en 21.15 uur. WOENSDAG 19 MAART Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met: „Toontje heeft een paard getekend", 20 uur. Minerva Theater: Jeugdvariété „Montagne", 14.30 uur. Voor Heemsteedse Kunstkring treedt het Tsjechische Vlach Strijkkwartet op, 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Tentoonstelling van re- produkties van Perzische miniaturen, 10 12.30, 13.30—17, 19—21.30 uur. Bibliotheek aan Prinsenhof: Fototentoonstelling van de ontwikkeling van Ned. musea 1012.30, 13.3017 en 1921.30 uur. Galerie Espace: Expositie van gouaches en tekeningen van Lucebert 1117 uur. FILMS Cinema Palace: „Nora's offer", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Met donderend geweld", 14 jr:, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De reis van Prinses Beatrix naar de west", 10, 11 en 12 uur. „De vloek der Demonen", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Vuur over de Yang-Tse", 14 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Sissi, kei zerin en moeder", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De luchtslag om Ja pan", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Het Bolsjoi-ballet", a.l., 14, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Brinkman (Houtplein): Voor afdeling Haarlem van de Nat. P. houdt dr. W. K. K. H. Feuilletau de Bruyn een lezing over: „China en Rusland", 20 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6