Vanguard-kunstmaan kan 5 tot 10 jaar bestaan Muzikale textielkomedie op Utrechtse Voorjaarsbeurs Eisenhower wil crisisorganisatie van 1932 nieuw leven inblazen Europese Vergadering morgen in Straatsburg bijeen NAAIMACHINES General Motors halveert produktie en ontslaat vijfhonderd arbeiders Nederland zal voorstellen het aantal afgevaardigden met 26 uit te breiden 9 VOORTGEZETTE DEPRESSIE IN V.S. Lijdt niet langer Boelgai Geen nieuws in brief van min aan Macmillan Gaitskell zou de Russen ver tegemoetkomen Einde walvisvangst in zuidpoolgebied Rangeerder overreden Spoetnik II vertoont zich morgen driemaal Betaling abonnementsgeld per giro Examens Een der zenders kan met zonne-energie tijdens de totale levensduur werken ,,'t Zit zo", een geslaagd compromis tussen de kleinkunst en kunstvezels Zuivering van het Parijse politiekorps begonnen Nieuw versterkingen uit Algerije aangekomen Groeiende arbeidsonrust in West-Duitsland Morgen algemene staking der openbare diensten Frankrijk laat grenspapie- ren voor auto's vervallen DINSDAG 18 MAART 1958 De economische depressie in de Verenigde Staten houdt aan, aldus bericht de „Federal Reserve Board". De industriële produktie daalde gedurende februari met drie punten tot 130, waarbij het gemiddelde van 19471949 als 100 is genomen. Dit betekent een daling met 16 punten of 11 percent ten opzichte yan februari 1957. Sinds december 1954 heeft het indexcijfer van de industriële produktie niet een laagtepunt als 130 bereikt. Het record sinds 1947-1949 was de maand december 1956, toen het indexcijfer tot 147 steeg. De teruggang van de industriële produktie is ten dele te wijten aan de slechte weersomstandigheden. Produktie van gas en elektriciteit waren echter aanzienlijk hoger. De investeringsgoederen-industrie gaf de grootste teruggang te zien, namelijk van 27 punten of 16 percent, gedurende de afgelopen twaalf maanden. De produktie van duurzame consumptiegoederen daalde met 20 percent tot het laagste peil sinds december 1953. De automobielproduktie is begin maart verder teruggelopen, die van staal hand haafde zich op hetzelfde lage peil van februari. Naar aanleiding van dit ver slag heeft de minister van Financiën, Ro bert B. Anderson, gewaarschuwd tegen „overhaaste" belastingverlaging. De re gering zal hiertoe niet overgaan dan na ampele overweging, zo voegde hij hier aan toe. Crisisorganisatie Na besprekingen met republikeinse lei ders op het Witte Huis gevoerd te hebben, zal president Eisenhower vandaag (dins dag) een rede houden over de economische toestand op een bijeenkomst van republi keins gezinde vrouwen. Eisenhower zal zich vandaag ook laten voorlichten over het plan om de Organisatie voor Financieel Herstel (Reconstruction Finance Corpo ration, R.F.C.) nieuw leven in te blazen. Deze organisatie werd in januari 1932, ten tijde van de wereldcrisis, opgericht en leende vanaf die datum tot haar opheffing op 30 juni 1957 meer dan 50 miljard dollar aan banken, fabrieken, spoorwegen en andere bedrijven. President Eisenhower heeft maandag de gouverneurs van de verschillende staten verzocht vertegenwoordigers te zenden om ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen Togal baat waar andere middelen falen. Zui vert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. LONDEN (Reuter) Premier Mac millan van Groot-Brittannië heeft een brief ontvangen van zijn Russische collega Boelganin, in antwoord op een nota van de Britse minister-president van de Sovjet premier. In goedingelichte kringen ver luidt, dat de brief geen belangrijke nieuwe voorstellen bevat. (AFP) Men meent te weten, dat Boel- ganins brief is gewijd aan een topconfe rentie. Macmillan heeft in zijn brief van 8 februari verklaard, dat hij bereid is aan een topconferentie deel te nemen, mits deze zorgvuldig wordt voorbereid. Hij stelde een voorbereidende conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken voor, vertrouwe lijk diplomatiek overleg, of een combinatie van deze twee mogelijkheden. NEW YORK (Reuter) De leider van de Britse socialistische oppositiepartij, Hugh Gaitskell, heeft in een vraaggesprek in de New York Times gezegd, dat een toekomstige socialistische regering in Groot-Brittannië de Britse internationale verplichtingen opnieuw zal onderzoeken. De socialisten zouden echter niet eenzijdig maatregelen nemen. Gaitskell zei de Duitse hereniging zeker op de agenda van een topconferentie te willen zien, maar haar niet als voorwaar de te stellen voor het houden van een dergelijke conferentie. Gaitskell meent, dat de Britse regering het Russische voorstel tot opschorting van de proeven met kernwapens voor twee of drie jaar moet aanvaarden. Groot-Brittan nië zou verder moeten gaan om de inter nationale sfeer te verbeteren door een aan bod tot het staken van Britse proeven voor een bepaalde tijd. Vijf voorstellen Gaitskell deed namens de socialistische partij vijf voorstellen: 1. Geleidelijke te rugtrekking van alle buitenlandse strijd krachten uit Oost- en West-Duitsland, Po len, Tsjechoslowakije en Hongarije; 2. Een overeenkomst tot beperking van en controle op de conventionele troepen in landen van Midden-Europa, die geen kernwapens mo gen hebben; 3. Hereniging in vrijheid van Duitsland; 4. Een veiligheidsverdrag tus sen de grote mogendheden dat de grenzen van de landen in de neutrale zone waar borgt; 5. West-Duitsland zou uit de Noord- atlantische Verdragsorganisatie moeten treden en Polen, Tsjechoslowakije en Hon garije uit het pact van Warschau. TOKO (Reuter) Zes Japanse vloten voor de walvisvangst hebben in het sei- zoen-1958 in het zuidpoolgebied, dat zon dag eindigde 4700 ton blauwe walvissen gevangen, of 155 ton minder dan de bedoe ling was. Een week geleden beweerden de Japanners dat zij alle concurrenten Engeland, Nederland, Noorwegen en de Sovjet-Unie bij de internationale wal visvangst verslagen hadden. Zodra het contingent van 14.500 eenhe den blauwe walvis gevangen was werd door middel van een radioboodschap het seizoen door de Internationale Commissie voor de Walvisvangst gesloten. Deze com missie stelt een limiet voor de totale jaar lijkse vangst, teneinde de walvisstand in het zuidpoolgebied op peil te houden. De ruim 230 vangschepen hebben zich na een periode van 10 weken in het zuid poolgebied huiswaarts begeven. met hem woensdag te beraadslagen over plannen van zijn regering ter verhoging van de werkloosheidsuitkeringen. De uit nodiging werd verzonden naar de negen leden tellende „executieve committee of the governors conference". General Motors De General Motors heeft bekend gemaakt dat zij 500 arbeiders, die werken op haar asemblagefabriek te Washington, zal ont slaan en donderdag de productie zal hal veren. De politieke aandrang tot het nemen van drastischer regeringsmaatregelen voor het tegengaan van de recessie neemt toe. Er zijn nog steds geen tekenen, dat de werk gelegenheid begint te verbeteren wat - zoals de president vol vertrouwen had voorspeld - in maart zou geschieden. De president en de Amerikaanse minister van Finan ciën hebben totdusverre weerstand geboden aan de steeds toenemende aandrang om tot een belangrijke belastingverlaging over te gaan om de koopkracht te bevorderen. Vice-president Nixon is voorstander van een belastingverlaging. ADVERTENTIE v raagt gratit monster bij uw leverancier. Op het emplacement 'IJselmonde van de Nederlandse Spoorwegen stond vannacht om half een de 24-jarige rangeerder K. Kroes uit de Snellinckstraat tussen twee stilstaande wagons om die aan elkaar te koppelen. Toen hij zich buiten de rails wilde begeven, werd hij verrast door een locomotief die enkele wagons opduwde. De man viel en werd overreden. In aller ijl werd de rangeerder naar het zuider ziekenhuis vervoerd, waar hij vanmorgen om half vijf is overleden. De Sterrenwacht te Utrecht meldt, dat de tweede Russische kunstmaan morgen driemaal te zien is boven Nederland. De eerste maal verschijnt zij om 3.40 uur in de ochtend noordoost op een hoogte van vijftig graden, de tweede maal om 5.16 uur in het zuidwesten op dertig graden hoogte. Beide keren beweegt zij zich van het noordwesten naar het zuidoosten. De derde keer zal Spoetnik II morgen te zien zijn 's avond 20.45 uur, vrijwel in het zenith, be wegende van zuidwest naar noordoost. Alle keren zal zij er uitzien als een vrij hel dere ster. Aan degenen die in Nederland de kunst maan in de laatste week hebben waarge nomen, is het opgevallen dat zij zeer sterk in helderheid kan wisselen, Er zijn ogen blikken waarop zij volkomen onzichtbaar Is, waarna zij nog geen minuut later zc helder kan zijn als de helderste ster. Men schrijft dat hieraan toe, dat zij een lang zaam wentelende beweging maakt. Berekeningen hebben aangetoond, dat Spoetnik II waarschijnlijk ongeveer 15 april op de aarde zal neerkomen. Morgen komt voor de eerste keer de uit 142 leden bestaande Europese vergadering van de Economische Gemeenschap, de Euratoom en de Gemeenschap voor Kolen en Staal te Straatsburg bijeen. De be voegdheden van het E.G.K.S.-parlement dat in de Europese vergadering is opge gaan zullen van kracht blijven. Van de 142 gedelegeerden naar de Europese vergade ring komen er uit West-Duitsland, Frank rijk en Italië ieder 36, uit België en Ne derland elk veertien en uit Luxemburg zes. De veertien Nederlandse afgevaardigden zijn: jhr. mr. M. van der Goes van Naters, ir. S. A. Posthumus, ir. H. Vredeling, drs. G. M. Nederhorst en P. J. Kapteyn, leden van de P.v.d.A.; mr. P. A. Blaisse, drs. M. Janssen, C. J. v. d. Ploeg, dr. W. J. Schuyt, mr. P. van Campen, leden van de K.V.P.; drs. H. A. Korthals (V.V.D.), mr. dr. F. Lichtenauer (C.H.), prof. dr. W: Rip (A.R.) en drs. C. P. Hazenbosch (A.R.), Hoewel de leden van dit nieuwe Euro pese parlement thans nog door de nationale parlementen worden afgevaardigd is bij het verdrag der Europese gemeenschappen bepaald dat een ontwerp opgesteld dient te worden voor het houden van recht streekse algemene verkiezingen, volgens een in alle lid-staten eenvormige proce dure. Dit ontwerp moet worden voorge legd aan de raad van ministers, die kan besluiten doch alleen eenparig het plan aan te bevelen VQor goedkeuring volgens de in ieder land geldende grond wettelijke bepalingen. De Europese vergadering houdt jaarlijks een zitting en komt van rechtswege de derde dinsdag van oktober bijeen. Op ver zoek van de meerderheid van haar leden, van de raad van ministers of van de Europese commissie kan de vergadering in buitengewone zitting bijeenkomen. Alvorens de raad van ministers een be slissing neemt op een voorstel van de Europese commissie, moet in vele gevallen allereerst de Europese vergadering wor den gehoord. Wanneer de vergadering een motie van wantrouwen met twee derde meerderheid van de uitgebrachte stemmen aanneemt, moeten de leden der commissie gezamenlijk aftreden. De Europese vergadering zal zich tijdens haar eerste zitting in hoofdzaak bezig houden met organisatorische en admini stratieve kwesties. Nederland zal voor stellen het aantal parlementsleden te ver- OOOOOOOOCOCVDODODCOCOCOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC)OCOOOOC)OC- U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7,65, post- abonnés f 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. t Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Amsterdam. Gemeente Universiteit. Kandidaats examen klassieke letteren: D. H. van Lier, Maas tricht. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Doctoraal examen rechten: mej. W. Slotemaker de Bruine, Amsterdam. Leiden. Geslaagd voor het artsexamen: F. M. W. Groot, Den Haag; H. Janssen, Heemstede; S. Sard, V.S. en A. H. Waterman, Delft. Wageningen, Gepromoveerd tot doctor in de landbouwkunde ir. H. A. van Hoof te Wagenin gen, na verdediging van een proefschrift met stel lingen. getiteld: „Onderzoekingen over de biolo- gischegische overdracht van een non-persistent virus". hogen tot 168, zodat de verhouding zal worden: Frankrijk, Italië en Duitsland ieder veertig afgevaardigden, België en Nederland elk twintig en Luxemburg acht afgevaardigden. Ook de conferentie van ministers der zes landen, die vanavond in Straatsburg wordt gehouden, zal zich met deze kwestie bezig houden. De openingsrede zal uitgesproken wor den door de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken Larock, die op het ogen blik voorzitter is van de raad van minis ters van Buitenlandse Zaken van de Eco nomische Gemeenschap, 's Middags zullen de voorzitters van de uitvoerende organen van de drie Gemeenschappen het woord voeren. Aan deze driedaagse bijeenkomst, waar voor het eerst de gehele Europese „g nerale staf" verenigd zal zijn om in het openbaar haar inzichten bekend te maken óver de toekomst van de zes landen, zal de televisie woensdagavond een uitzending wijden van 18 tot 18 uur 40, die door Euro visie gerelayeerd zal worden door alle zenders van de zes landen. NEW YORK (Reuter) De Amerikaanse marine heeft maandag met behulp van een Vanguard-raket in tien minuten een twee de Amerikaanse kunstmaan in haar baan om de aarde gebracht, zodat er nu drie kunstmanen om de aarde draaien: de Rus sische Spoetnik II, de Explorer van het Amerikaanse leger en de Vanguard van de marine. De driedelige Vanguard-raket met de beta-1958-satelliet werd onder bjjzonder gunstig weersomstandigheden gelanceerd en steeg vlot op, een spoor van vuur en rook achterlatend. President Eisenhower maakte het succes van de marine dat volgt op twee mis lukkingen waarover in de pers heel wat te doen is geweest wereldkundig. Het offi ciële Sovjet-bureau Tass meldde de ge slaagde lancering zonder commentaar. Dr. Hagen, de directeur van het Van guard-project, heeft verklaard, dat de vrij wel bolvormige satelliet en het derde deel van de raket, die samen 22,5 kg wegen een baan om de aarde beschrijven in 135 minu ten. De satelliet heeft volgens dr. Hagen een levensduur van vijf tot tien jaar. De baan van de Vanguard maakt een hoek van 33 graden met de evenaar, waardoor de kunstmaan in Europa, met uitzondering van het zuiden van de Sovjet-Unie, niet zal kunnen worden gezien. Luisterposten ontvangen krachtige sig nalen van de nieuwe satelliet. De zenders werken op respectievelijk 108.000 en 108.03 megacycles. De Vanguard heeft twee zenders, waar van er een op zonne-energie werkt en mo gelijk, zolang de satelliet bestaat, zal blij ven uitzenden. De zenders seinen via zes antennes onder meer gegevens uit over de hitte van de zon en de temperatuur van de kosmische ruimte. Nog zeven en dan. Dr. Hagen verklaarde, dat er tijdens het lopende Geofysische Jaar nog zeven pogin gen zullen worden gedaan om volledig uit geruste Amerikaanse satellieten van tien kg of meer het luchtruim in te zenden. De nu gelanceerde Vanguard is, evenals de Explorer, een proefsatelliet. De volgende kunstmanen zullep verder in de ruimte doordringen. Dr. Hagen acht het niet uit gesloten, dat binnen een jaar een kunst maan gelanceerd zal worden die rondom de maan zal wentelen en belangrijke gegevens zou kunnen uitzenden. Een zender kan on- (Van een onzer redacteuren) In de Beatrixhal op de vanmorgen ge opende Utrechtse Voorjaarsbeurs hebben architecten en timmerlieden een houten miniatuurschouwburg opgebouwd, waar in' Conny Stuart, Joop Doderer en enkele andere populaire kleinkunstartiesten tij dens de jaarbeursdagen op allerplezierig ste wijze de lof zingen van de Nederland se kunstgarenindustrie. In dit knusse ron de theatertje u mag ook badkuip zeg gen zijn de zitplaatsen voor de bezoe kers in cirkelvormige rijen rond het po dium geplaatst, zodat de artiesten midden tussen de toeschouwers staan. Dat kweekt, als er tenminste voldoende contact is met het publiek, een intimiteit die op geen an dere manier te bereiken is. En dat con tact was er vanmorgen in ruime mate, dankzij de zeldzame flair waarmee Mies Bouhuys haar muzikale textielkomedie ..'t Zit zó!" had opgezet. Haar opdrachl was, een gedramatiseerde modeshow te maken waarin op aanvaardbare wijze re clame gemaakt zou worden voor de voort brengselen van de AKU-produkten, een hachelijke taak voor een schrijfster die een reputatie te verliezen heeft. Mies Bou huys omzeilde alle klippen der commer ciële kunst echter op elegante wijze. Haai simpele intrige, handelend over de liefdes perikelen van twee ionge gelieven, een jaloerse mama en een amant van rijpere leeftijd gaf gelegenheid te over tot het in voeren van allerlei vierhoeksverwikke lingen waarvan het succes bij een niet al te critisch (want gratis) publiek al bi i voorbaat vaststond. Heel listig, en mei soms nauwelijks verholen sarcasme, was door dit alles in liedjes en kwinkslagen een mespuntje textielpropaganda ge mengd, maar dat steeds in zo'n verukke- lijk gechargeerde kolderstijl, dat zelfs de meest verwoede tegenstander van de „commercial art" erdoor ontwapend werd. Zo gooit de jaloerse mama (een koestelij- ke typering van Conny Stuart) bijvoor beeld ergens in het verhaal met opzet een glas met geestrijk vocht over de nieuwe zomerjurk van haar schoondochter in spe, waarop deze in tranen uitroept, „Nou is m'n mooie jurk totaal bedorven". Maar dan komt uit een verborgen luidspreker plotseling een sonore mannenstem schal len, die geruststellend verzekert: „Geen zorgen, dames en heren haar jurkje is immers van kreukherstellend, krimpvrij Enkalon, dat in enkele minuten weer droog zal zijn In dezelfde half schertsende propagan- datrant zijn ook de geestige liedjes („tob be, boender en heet sop, ruim ze op, ruim ze op" en meer van zulk schoons) waar voor Cor Lemaire de lichtvoetige muziek leverde. De grappige dansen die Albert geveer twee weken werken op kwik-batte rijen. De uitgebrande derde trap van de Van guard-raket, is één meter twintig lang en heeft een doorsnede van 45 tot 50 cm. Dit stuk zal van de aarde te zien zijn, aldus dr. Hagen. De tweede Amerikaanse kunstmaan heet voor de functionarissen van het Internatio nale Geofysische Jaar Beta 1958, omdat het de tweede kunstmaan van dit jaar is. De Explorer heet in de kring der geleerden Alpha 1958. Niet voldaan NEW YORK (Reuter) De Newyorkse ochtendbladen hebben opgetogen commen taren geleverd op het lanceren van de Vanguard-satelliet. Zij waarschuwen ech ter voor zelfvoldaanheid. De New York Times merkt op dat er in nog geen half jaar vier kunstmanen in de ruimte zijn ge bracht, twee Russische en twee Ameri kaanse. Daarom zijn de vraagstukken be treffende de ruimte-verkenning, militaire, politieke en economische problemen ge worden, die dringend om een oplossing vragen, aldus het blad. Voor zelfgenoeg zaamheid hebben de Amerikanen geen reden, zo vervolgt de „New York Times", want de kunstmanen die wij in de ruimte gezonden hebben, zijn nog niet half zo zwaar als de eerste Russische Spoetnik, om van de tweede Spoetnik maar te zwij gen. Het blad zegt dan dat men niet moet aannemen dat de Russen op hun lauweren zijn gaan rusten na het succes van hun eerste kunstmaan. Naar de maan? CHICAGO (Reuter) James Edson, medewerker van de directeur van het Amerikaanse zuiver wetenschappelijke en toegepaste wetenschappelijke onderzoek, is van oordeel, dat de mens binnen tien tot, vijftien jaar op de maan en Mars moet kunnen landen. Maanbezoekers zouden geen zuurstof nodig hebben, daar medici werken aan de vervaardiging van een syn thetisch voedingsmiddel, dat in de bloed stroom gespoten kan worden en het ade men, eten en drinken overbodig maken. Binnen twee of drie jaar zouden daartoe opgeleide mannen met een gerust hart een ruimtereis van enkele dagen kunnen ma ken, aldus Edson. —Televisietoestellen en radio's. Op 1 maart bedroeg het aantal geregistreerde radio-ontvangtoestellen in ons lan-i 2.384.852 tegen 2.375.333 op 1 februari j.l In hetzelfde tijdvak steeg het. aantal tele visie-ontvangers van 260.339 tot 278.059 (14 maart: 284.758). Op 1 maart waren er 522.590 aangeslotenen op het draadomroep- net. sol ijuroeg en a;e met groot elan wer den uitgevoerd door twee jeugdige leden van het Operaballet passen zich daarbij uitstekend aan. Regisseur Johan Greter had het kleine ronde toneeltje tot de laat ste vierkante decimeter uitgebuit en de nadruk vooral op de beweging van zijn fi guren gelegd. Conny Stuart, Joop Dode rer, die de amant voor zijn rekening nam, de jeune premier Ger Smit en de lieftallige Ineke Brinkman als de verlief de bakvis, wervelden en fladderden dan ook voortdurend her en der, waartussen dan ook nog de twee danseressen heen en weer pirouetteerden: al met al wel het meest dynamische groepje dat men ooit op een podium bijeen zag. Zover het de toe schouwers niet duizelde bij zoveel actie, hebben zij in ieder geval de gelegenheid gehad, de buitengewoon fraaie rayon, en kalon en terlenkakostuums, ontworpen door de Amsterdamse Ruth Hellmer, van alle kanten in ogenschouw te nemen en daarom was het tenslotte allemaal toch Het tableau de Ut troupe van hel ensemble dat de muzikale komedie ,,'t Zit zo" op de Utrechtse textieljaar- beurs opvoert. Men herkent, rechts vooraan, Connie Stuart en Joop Doderer, evenals de andere mede werkenden gehuld in de fraaiste kunstvezelweefsels. begonnen. Het publiek was er weg van. Conny Stuart en haar trawanten zullen tij dens de jaarbeursdagen per dag vijf voor stellingen van ,,'t Zit zó" geven. Er kun nen ruim tweehonderd toeschouwers per voorstelling naar binnen en het zal dus wel dringen worden. De AKU heeft met de inrichting van dit ronde theater welbe schouwd een historische daad gesteld door het toneel terug te brengen waar het, vele eeuwen geleden, begonnen is: op kermis sen en jaarmarkten. Zij zal er stellig ga ren bij spinnen, in de vorm van gratis pu bliciteit en goodwill. PARIJS (AFP) André Roches, alge meen directeur van de Parijse gemeente politie, is onslagen. Perez y Jorba, hoofd van de Parijse politieprefectuur is ver vangen en heeft op eigen verzoek zijn oude functie, onderdirecteur van de ge rechtelijke politie van de prefectuur, weer ingenomen. Deze maatregelen zijn genomen na een onderzoek door het ministerie van Binnen landse Zaken. Op het vliegveld Orly zijn in de nacht van maandag op dinsdag 160 gendarmes uit Algerije aangekomen. Zij hadden hun uitrusting bij zich. Zondagavond zijn reeds versterkingen voor de Parijse politie aan gekomen met het oog op eventuele relle tjes bij de betogingen die van extremis tische zijde -/orden verwacht. (UP) De Franse communisten hebben opnieuw een oproep gedaan om tegen van avond in Parijs een „anti-fascistische demonstratie" te houden. De ontevreden politiemannen hebben gedreigd vanmiddag weer te zullen demonstreren. Men ver wacht de grootste moeilijkheden van de communisten, zelfs als de regering de demonstratie zou verbieden. De drie grootste regeringspartijen hebben het afgelopen weekeinde steun toegezegd aan het constitutionele hervormingsplan van premier Gaillard. Waarnemers ge loven, dat deze steun voornamelijk is ge geven, omdat een regeringscrisis op dit ogenblik ernstige gevolgen zou hebben, en zou kunnen leiden tot het aan de macht komen van de communisten of generaal De Gaulle. Een afgevaardigde van de radicale partij heeft voorgesteld, dat de Nationale Ver gadering voorlopig buiten Parijs vergadert om de veiligheid van zijn leden te verzeke ren. De nieuwe Parijse politie-chef, de 47- jarige Papon is politiechef geweest te Con- statine in Oost-Algerije. Zijn vertrek ge schiedde zo snel, dat hij amper tijd had de lopende zaken af te doen en afscheid te nemen van zijn vrouw en kinderen. Premier Gaillard heeft vandaag in de Nationale Vergadering gezegd dat de politie-demonstratic van jongstleden don derdag „een collectieve daad van ondisci- pline is geweest". Volgens Gaillard hebben slechts duizend politiemannen rechtstreeks meegedaan aan de demonstratie, hoewel men aanvankelijk schatte dat zevenduizend agenten bij het hoofdkwartier van de po litie betoogden. Hun eis dat het „gevaren- geld" verhoogd moet worden maakte van de protestmars een politieke demonstratie. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181 - Tel 14444 BONN (Keuter) In West-Duitsland heerst een groeiende arbeidsonrust als ge volg van het besluit der vakvereniging 350.000 arbeiders in openbare diensten, die woensdag een symbolische staking van 24 uur zullen beginnen, uitgezonderd politie, brandweer, gezondheids- en be grafenisdiensten. Bovendien heeft de loon- commissie van de bond van metaalarbei ders, uit naam van 200.000 leden in het Ruhrgebied, bekendgemaakt dat men na drie maanden vruchteloos onderhandelen voor loonsverhogingen tenslotte deze week verdere maatregelen zal overwegen. Vandaag worden de onderhandelingen over loonsverhogingen voor de 7000 sta kende arbeiders in de textielindustrie in Neder-Saksen en Bremen voortgezet. En kele fabrieken daar liggen reeds meer dan negen weken stil. Onze correspondent meldt, dat de sym bolische staking vrijwel heel de bevolking van de Westduitse bondsrepubliek en van West-Berlijn zal treffen, met uitzondering van de steden Hamburg en Bremen en het Saarland, die niet bij de vereniging van de gemeentelijke werkgeversorganisaties zijn aangesloten. Er zullen morgen geen ge meentelijke trams en autobussen rijden en evenmin vuilnisauto's. In Frankfort zullen duizenden voetballiefhebbers niet naar de wedstrijd Duitsland-Spanje kunnen, daar het stadion een eind buiten de stad ligt. De staking is bedoeld als een protest tegen het uitblijven van een akkoord over de nieuwe loontarieven. De gas-, water- en elektriciteitsbedrij ven zouden vrij normaal functioneren, maar volgens de werknemers zal het, in het belang van de bevolking, misschien nodig zijn grote bedrijven van de toevoer af te snijden. Wanneer men na de protest staking niet tot overeenstemming met de werkgevers kan komen, zullen de vak bonden een langdurige staking uitroepen. Morgen zullen in West-Berlijn wel de treinen van de gedeeltelijk onder de grond rijdende S-bahn rijden omdat deze onder neming onder Oost-Berlijns bestuur staat. De S-bahn rijdt zowel in Oost- als in West-Berlijn. Volgens de cijfers van het centrale Westduitse bureau voor statistiek hebben in 1957 ruim 45.000 werknemers in 88 on dernemingen gestaakt, waardoor 2.386.000 werkdagen verloren zijn gegaan. Dat is het hoogste aantal verloren werkdagen ge weest, sedert een statistiek over stakingen wordt bijgehouden. De oorzaak hiervan was de langdurige staking in de metaal bedrijven in Sleeswijk-Holstein. De Franse ministeries van Financiën en Verkeer en toerisme hebben bekend ge maakt dat per 30 maart de gebruikelijke grenspapieren voor auto's niet langer no dig zijn. De buitenlandse automobilist kan van die datum af gedurende een half jaar in Frankrijk rijden met een biljet, dat hij op zijn voorruit moet plakken en dat hij verkrijgen kan bij de banken in zijn land. Na 30 maart zullen de oude grenspapieren nog nodig zijn voor aanhangwagens, mo torfietsen en scooters, maar per 1 juni is het biljet ook geldig voor motorfietsen en scooters. Deze verzachting van de grensformaliteiten heeft ten- doel het be zoek van vreemdelingen aan Frankrijk te stimuleren.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7