Bergingstoren -kosten f 0.4 milj.- naar de sloper voor f 8250.- Vanmorgen in de vishal en op zee Scheepsbouwbeurs kan volgend jaar zelfstandig worden 3fe.6ebr.iHf RutjLer méér kracht véérkracht Techniek op de jaarbeurs sterk en boeiend vertegenwoordigd Epeda matrassen DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs WOENSDAG 19 MAART 1958 9 Nieuw Renate-bestuur gekozen P. Visser pleegde geen overleg met bestuursleden en lichtte aandeelhouders niet in Nieuw melkbedrijf in Heiloo Geitenfokkers bijeen Foto-elektrische cel verricht wonderen Opa Kip 107 jaar Pomp op tuinen bij de Kapelweg ZONDER ENIG OVERLEG met de andere bestuursleden en ook zonder het op de hoogte stellen van 3300 aandeelhouders heeft de voorzitter van de Coöperatieve Bergingsvereniging „Renate Leonhardt", de heer P. Visser, de grote bergingstoren, die nu al jarenlang in het Noordzeekanaal bij IJmuiden staat te wachten op de grote goud-expeditie naar de Haaksgronden, verkocht. De toren, die thans onbruik baar blijkt te zijn, heeft de vereniging ruim 0.4 miljoen gulden gekost. De heer Visser deed de toren van de hand aan het Amsterdamse sloopbedrijf van J. Cornelis voor een bedrag van slechts 8.250. Met dit bedrag en de opbrengst van de verkoop van nog enige materialen, zoals duikerpakken, hoopt de vereniging alle zaken af te wikkelen. Een half miljoen gulden is dan door de heer Visser uitgegeven, aldus de aandeelhouders, zonder dat men wist waar het geld bleef. En bovendien is er nu nog geen enkel stukje goud uit de 454 kistjes boven water gekomen. Inmiddels is de heer Visser gisteren op de aandeelhoudersvergadering, uitgeschreven door enkele ontevreden leden, uit het bestuur gezet. Een nieuw bestuur, bestaande uit negen leden, werd gevormd. Men zal nu trachten de zaken af te wikkelen om vervolgens met een nieuw voorstel bij de aandeelhouders te komen. Pas dan zal worden beslist of de berging op andere wijze wordt voortgezet. De uitnodiging voor deze vergadering had vermeld, dat voor de opening uitge maakt moest worden wie op deze middag de leiding had in de zaal van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. De leiding kwam te berusten bij een der leden van 't actiecomité, de heer P. Damsteegt. De heer P. Visser werd wel tot de vergadering toegelaten, maar hij moest een verklaring ondertekenen, waar in stond dat hij zich zou houden aan de door het actiecomité opgestelde agenda en dat hij zich dienovereenkomstig zou ge dragen. Beschuldigingen De vergadering kreeg een strak verloop. Eerst kwam de heer J. Kuijl jr. uit Gorin- chem aan het woord. Hij deed verslag van de gang van zaken sinds 11 juni 1956 en las vervolgens de aanklacht van het actie comité tegen de heer P. Visser voor. Deze aanklacht bestond uit dertig punten en eindigde met de woorden: „De heer Visser heeft in de afgelopen jaren een ieder, die volgens hem tegenwerkte, van oplichting beschuldigd. Wanneer een dergelijke be schuldiging tot iemand gericht moet wor den, daft is het tot hemzelf. Mocht hij al leen beslissen over een half miljoen gul den, die van 3300 aandeelhouders waren?", aldus de heer Kuijl. De heer Kuijl vertelde in zijn verslag onder meer hoe men in 1957 heeft getracht om een gat met 'n middellijn van 1.30 me ter in de bodem van de bergingstoren aan te brengen. Twee amateurduikers, de he ren Lof en Kuijl knapten het karwei op. nadat men elf meter water in de toren had binnengelaten. Eerder had de heer P. Visser een gat in de betonnen vloer ge hakt en een middenfontein van zeker zes meter hoogte doen ontstaan. Met moeite werd het gat gedicht. In oktober 1956 was de heer Visser al tot de overtuiging gekomen, dat de toren overbodig was. Vierhonderdduizend gul den waren er inmiddels voor uitgegeven. De grijp-hap-plons-methode van de heer Visser kwam ter tafel. Met behulp van een eenvoudige grijper wilde hij het goud uit het wrak van de „Renate Leonhardt" lichten. Rijkswaterstaat deed er eind 1956 mededeling van, dat de waarborgsom voor de toren vervijfvoudigd moest worden tot 25.000. Gat onder in toren Toen de heer Kuijl voorstelde een werk groep te vormen in begin 1957 werd dit geaccepteerd en stemde ook Rijkswater staat ermee in, dat de waarborgsom 5000 bleef. De expeditie zou dan beslist in 1957 naar zee gaan. De twee amateurduikers slaagden er in 1957 in het gat onder in de toren aan te brengen, zodat een koker door dit gat in het wrak kon worden neergelaten. Inmid dels zat de heer Visser in 1957 dagelijks op zee met een wichelroedeloper en een aantal boeien, die hij telkens boven andere wrakken deponeerde. Toren zeeklaar In juni 1957 kwam de heer Visser met plannen om hypotheek op de toren te ne- ADVERTENTIE Elke j morgen door de De Commissaris der Koningin in Noord holland, dr. M. J. Prinsen, zal maandag middag twee uur de nieuwe coöperatieve centrale melkinrichting „Melco" in Heiloo officieel openen. Tot de oprichting van dit bedrijf werd in 1954 beloten door 21 coöperatieve zui velfabrieken in Noordholland. De Beverwijkse geitenfokvereniging houdt op donderdag 20 maart in ,,'t Centrum" een ledenvergadering. Onder meer komt aan de orde de beschrijvingsbrief voor de in Amsterdam te houden algemene ver gadering. men en zijn grijp-hap-plonsmethode ver der uit te voeren. Op de twintigste juli had de werkgroep de gehele toren be drijfsklaar. Dit punt was in de Renate- historie nog nimmer bereikt. Toch kwam de toren niet naar zee. De heer Visser liet de toren als afleidingsmanoeuvre te IJmui den liggen en zette zijn onverantwoord ge- experimenteer aan boord van een kotter voort, omdat het werken met de toren volgens hem niet verantwoord was. Hij kwam tenslotte nog met plannen om een buitenlandse maatschappij op te richten die de berging zou uitvoeren. Deze, de Monacomaatschappij, is echter nimmer tot stand gekomen. Tweepersoons-bestuur In de aanklacht merkte de heer Kuijl op, dat het bestuur al die jaren uit slechts twee personen heeft bestaan, de heer P. Visser en de heer C. v. d. Toorn. De heer Visser duldde niemand naast zich. Een rooster van aftreden was er niet. Naast voorzitter was P. Visser bovendien ven noot van de bergingsfirma Renate Leon hardt, die de berging zou uitvoeren. De waarde van de Duitse concessie tot berging was volgens experts, aldus deelde de heer Kujjl mee, iets meer dan nihil. De laatste veertigduizend gulden, die in kas waren, gingen verloren aan de grijp- hap-plons-methode van de heer Visser, de wichelroedeloper en de duikers, die op het wrak afdaalden. De stukken, die het goud in het schip aantonen, heet alleen de heer Visser gezien. De heer Kuijl zei nu, dat men het recht heeft alle stukken te kennen en in te zien. Het half miljoen gulden van de vereni ging verdween tenslotte omdat de alleen beheerder van het geld, de heer P. Visser, ermee omsprong alsof het van hem was. Er werd geen verantwoording afgelegd. De heer Kuijl spoorde er tenslotte toe aan om een nieuw bestuur te kiezen, de waarheid over het goud in de Renate aan het licht te brengen en een nieuwe ber gingsmethode te ontwikkelen. Jarenlang heeft de heer Visser geroepen: „Ze hebben de zeekaarten vervalst, ze willen de waar heid verbergen". „Wie zijn deze ze", vroeg de heer Kuijl zich tenslotte af. „Als vriend willen we de heer P. Visser blijven tegemoet treden", aldus de spreker, „maar dan moet hij ons onweerlegbaar de bewijzen leveren, dat hij geen oplichter is". P. Visser antwoordt Een vermoeide heer P. Visser kwam aan het woord, nadat hij gedurende drie uur deze beschuldigingen had aangehoord. Hij gaf opnieuw een verslag van de werk zaamheden in 1957. Hij bestreed de op merking, dat het bestuur slechts uit twee personen bestond. Er waren nog een drie tal heren lid van. Maar deze drie heren merkten op, dat zij eind 1956 hadden be dankt. De heer Visser had voor aanvul ling moeten zorgen. Omtrent de stukken, die het goud in de „Renate" aantonen, vertelde de heer Vis ser, dat hij in zijn bezit heeft twee ver klaringen van oud opvarenden van de „Renate". Voorts is er iemand in Duits land, die nog bewijsstukken heeft. De heer Visser heeft deze stukken gezien, maar hij is er al die jaren niet in geslaagd ze in zijn bezit te krijgen. In de nieuwe buitenlandse maatschap pij had hij voordeel voor de bergingsver eniging gezien en het mislukken van de expeditie schreef hij in hoofdzaak toe aan het verdwijnen van de mast van de „Re nate", die altijd boven de zeebodem had uitgestoken. De marine had in deze con treien dieptebommen gestrooid, aldus de heer Visser. De toren kon niet meer ge bruikt worden, toen bleek, dat het schip niet onder een laag zand rustte, maar ge deeltelijk boven de zeebodem uitstak. Het financieel overzicht kwam ter spra ke en hieruit bleek, dat de vereniging geen geld meer op giro, bank of in kas heet. In 1956 werd f 23.000 „verlies" geleden, in 1957 werd „een kapitaal van f 55.000 ver bruikt" en in 1958 wordt „een vermin dering verwacht van 7.000". Alles vol gens de heer Visser. Bestuur gekozen Men vroeg zich tenslotte omstreeks zes uur af hoe men verder zou gaan. Er was een voordracht gemaakt van een negental personen en de vergadering besloot deze personen als bestuursleden te erkennen. De heer Visser vestigde er evenwel de aandacht op, dat deze vergadering niet rechtsgeldig was, omdat zij niet binnen de daarvoor in de statuten vastgestelde ter mijn was uitgeschreven. Hij betwistte het recht van de organisatoren hem als voor zitter uit zijn functie te ontheffen en deel de mede, dat hij de officier van Justitie te Haarlem had verzocht de op deze vergade ring te nemen besluiten ongeldig te ver klaren. Niettemin werd er een nieuw be stuur gekozen, waarbij werd medegedeeld dat, zo deze vergadering niet rechtsgeldig was, de gekozen leden als commissieleden dienden te worden beschouwd en bij rechtsgeldigheid als bestuur. Er werd een collecte gehouden onder de aandeelhouders om de zaalhuur te kunnen betalen en meegedeeld werd dat de negen gekozen bestuursleden zullen nagaan hoe er met de gelden is omgesprongen, of er historische zekerheid bestaat over de aan wezigheid van goud in de „Renate Leon hardt" en zo ja, of de mogelijkheid aan wezig is alsnog het goud naar boven te halen. Scheepsschroeven, stuwkrachtsymbolen. 5400 kisten Er waren vanmorgen 5400 kisten aan de markt, waarvan 500 schelvis, 600 wijting, 170 gul en kabeljauw, 70 radio, 2500 haring, 440 makreel, 1800 stijve kabeljauwen, 350 kg tongen. De VL. 84 liep de vissershaven binnen met 900 k. haring, 270 kool, 60 wijting, 40 makreel, 25 schelvis en 5 gul. De VL. 7 had 700 k. haring, 3Ö0 kool, 100 wijting, 60 makreel, 20 schelvis, 15 gul en kabel jauw aan boord. De Ariadne IJM. 18 loste 500 k. haring, 250 gul, kabeljauw en kool, 50 wijting, 170 schelvis, 25 makreel, 50 diversen, 25 kisten kleine schelvis en 75 stijve kabeljauwen. De VL. 27 kwam de pieren binnen met 400 k. haring, 200 kool, 140 makreel, 125 wijting, 35 schelvis en (Van een onzer redacteuren) DE AFDELING SCHEEPSBOUW van Utrechts zeventigste jaarbeurs is zo lang zamerhand een eigen leven gaan leiden, al zullen verscheidene inzenders met verre van nautische stands zich wel eens verbaasd hebben afgevraagd, waarom zij van het bordje „scheepsbouw" moesten worden voorzien. Houtbewerking en trap leuningen kunnen in vér verband wellicht op zee worden toegepast, maar de coaster Carnissesingel" en de twee levensgrote scheepsschroeven, die langzaam door de tabaksnevel van de hallen aan de Croeselaan wentelen, hebben toch een veel duide lijker relatie tot deze steeds groeiende afdeling dan de vele andere exposanten, wier produkten ietwat toevallig verzeild zijn in het kielzog van schepen en scheepsmachines, radar en nautische elektronica. Hetgeen niet zeggen wil, dat er bij die buitenbeentjes onder de inzenders geen bijzonder boeiende zaken te vinden zijn. Wanneer echter volgend jaar april een aparte „Scheepsbouwbeurs" zal worden ingericht, die als stevige zijtak „de visserij" zal dragen, wordt de overzichtelijkheid ongetwijfeld gediend met het bijeenbrengen van alles, wat Nederland de wereld te bieden heeft voor zijn oceanen en binnenwateren. En andersom, want het wordt een internationale beurs, die dit jaar reeds een smalle schaduw vooruit wierp in de vorm van een zelfstandige catalogus, op wier omslag een anker weinig twijfel open liet omtrent de inhoud. Met welk een kracht Nederland zich op de industrialisatie heeft geworpen, is wel licht nergens zo compact te zien als in de steeds in tal en last groeiende Jaarbeurs hallen op het terrein aan de Croeselaan en dat er verscheidene kleine maar veel zeggende nationale primeurs te bezien zijn, kan een wandeling langs de meer dan drie honderd inzenders tot een klein chauvi nistisch genoegen maken, hoewel erkend dient te worden, dat het buitenland het Utrechtse trefpunt èn de Nederlandse markt blijkbaar zo belangrijk acht, dat het eveneens met een stortvloed van moderne machinerieën aanwezig wil zijn. Atoomcentrale en -tanker Daaronder moet de atoomcentrale van Hunterston in Schotland als nummer één gewaarmerkt worden in de Bernhard- hal aanwezig in dc vorm van een prachtige maquette, die door The General Electric Co. met gerechte trots wordt getoond en die hierna de Brusselse „Expo" gaat sieren. In diezelfde Bernardhal is meer te zien op het stuk van vreedzame atoomkrachten: het model van een supertanker van 30.000 ton, uitgerust met een kleine reactor en als opengewerkt model gebouwd door het Nationaal Technisch Instituut voor Scheep vaart en Luchtvaart naar een ontwerp van W. Kenneth Maddocks. Verhit helium zal voor de energie in de wel zeer progres sieve machinekamer van dit schip zorgen, dat als werkende maquette een compleet beeld geeft van de wijze, waarop de weten schap zich de schepen der niet zo heel verre toekomst heeft gedacht. En wie de vraag stelt, in hoeverre een model als van de Engelse atoomcentrale en de daaraan verwante tanker, nut heb ben voor Nederland kan onmiddellijk een uitgebreid antwoord krijgen op de stand van de General Electric, waar men de be zoeker vertelt, dat deze Hunterston- stroomfabriek misschien wel het voorbeeld is voor de eerste Nederlandse atoom centrale, al zijn er nog drie andere bouwers aan bod en dat, als de Engelsen de op dracht krijgen, de Rotterdamse Droogdok maatschappij al klaar staat om het grote reactorvat te maken. „Zoveel mogelijk binnen de eigen gren zen houden" is het parool, waarvan de vertegenwoordigers der General Electric in Nederland uitgaan en dit principe is enkele honderden meters verderop, nog steeds in de Bernhardhal tentoongespreid in de vorm van een omvangrijke „bodem- plughouder" voor het proef-reactor-station in Petten. „Werkspoor" heeft dit belang rijke onderdeel van de veelbesproken ves tiging aan de Noordhollandse kust al bijna gereed en verklaart erbij, dat deze alumi- niumconstruetie bijzonder hoge eisen stelde aan de lasnaden, die er op berekend moeten zijn, om het radio-actieve koel water binnen te houden. De plughouder is dan ook een massief vat van enige meters hoogte, dat als onderdeel van de vele bij Werkspoor in de maak zijnde machinerieën voor de Pettense installatie een indruk geeft van de omvang van dit Nederlandse project. Verfijnde nautiek Dergelijke aankondigingen van een in dustriële revolutie, die ook in de scheep vaart snel terrein jvinnen, doen de al weer. traditioneel geworden verfijningen van radar- en decca-apparatuur eigenlijk een beetje verbleken en dat is enerzijds jam mer, want de schat aan materiaal, die de scheepsbouwafdeling op dit punt heeft weten bijeen te brengen is voor een nau- tisch-geïnteresseerde om van te water tanden. Zoals daar zijn nieuwe gyro- hydraulische besturingen, een verfijnd en uitermate nauwkeurig gyro-kompas en de „lever pilot", die op vele Amerikaanse trawlers en sleepboten al burgerrecht heeft gekregen en nu ook naar Europa over waait kort gezegd een installatie, die samen met een gyro-kompas met behulp van één enkele stuurhandle in staat is zowel de elektrische als de automatische besturing te bedienen. Zoals daar in een bijzonder vernuftige scheepsstabilisator, getoond op een bewegende maquette, waar op met behulp van een vin-stabilisator het slingeren van elk type schip tot aanvaard bare omvang wordt teruggebracht. De elektronica blijkt nog steeds nieuwe gebieden te ontsluiten, die de mens in staat stellen door te dringen tot een on gedachte verfijning van het werk zijner handen. Wie een moment tijd, zou aandacht moeten besteden aan een onopvallende stand, waar weer in de Bernardhal een miniatuur-telescoopje op eigen kracht ronddraait en af en toe een op het eerste gezicht willekeurige zwenking maakt. Het is een „lichtzoeker", die voorlopig nog als „stunt" bedoeld is van de onderwerpers, welke zich in Mainz-Weisenau bevinden en een breed produktieprogramma van elektronische instrumenten in de handel brengen. Dit „lichtzoekertje" reageert met behulp van zes foto-elektrische cellen onfeilbaar op de grootste lichtsterkte rondom zich en het zal zich dus, als er geen sterk kunst licht in de buurt wordt onstoken, ge hoorzaam met zijn lensje naar het glazen dak richten. Tenzij er een wolk voor de zon kruipt, want dan zwenkt het wonder- 50 stijve kabeljauwen. De Maria van Hat- tum had 230 schelvis, 70 radio, 80 gestripte wijting, 200 dichte wijting, 65 kabeljauw en gul alsmede 20 haring, 15 stokkebit en 140 stijve kabeljauwen aan boord. Den Helder 87 bracht 1400 stijve'kabeljauwen aan de markt. Voor het buitenland In guldens werd betaald voor: zwarte kool f 35—f 38, koolvis 1 f 13—f 16, kool- vis 2 f 13f 15, grote rijen kabeljauw f 86f 110, kleine rijen kabeljauw f 54 f 60, kisten grote kabeljauw f 94f 120, grote schelvis f 51f 64 en grootmiddel schelvis f 54f 65. Voor de eigen markt In guldens werd betaald voor: wijting f 22f 25, kleine kabeljauw f 100f 134, grote gullen f 45f 61, middel gullen f 40f 46, torren f 25f 35, witte kool f 77, lengen f 60f 72, kleinmiddel schel vis f 54f 64, pennen f 48f 58, braad f 36f 44, haring f 14f 17, makreel f 15 f 31, „pijpjes" f 7f 11,50, grote tongen f 3,30, grootmiddel tongen f 3,20, klein middel tongen f 3,30f 3,50, tongen 1 f 3,20—f 3,40, slips f 2,75—f 3. Voor morgen De KW. 81 wordt morgen verwacht met 850 haring, 100 makreel, 300 kool, 250 wij ting, 100 schelvis en 80 stijve kabeljauwen. De Curagao brengt 650 haring, 280 kool, 100 schelvis, 10 radio, 140 makreel, 170 wijting, 50 gul en kabeljauw en 10 stokke bit aan de markt. In Dreischor op Schouwen-Duiveland is opa Kip 107 jaar geworden. Voor de ze vende keer na de honderdste verjaardag van opa Kip vierde het met vlaggen en feestverlichting versierde dorp feest. Voor oud en jong begint de verjaardag van opa Kip een traditionele gebeurtenis te worden. Opa Kip, die de laatste tijd nogal last heeft van koude voeten, ontving uit de handen van de burgemeester een elektrische stoof. ADVERTENTIE steeds voorradig bij ADVERTENTIE Uw kostuum binnen 1 dag gereed zonder prijsverhoging OLD CLOTHES NEW KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Mevrouw Kelly, de moeder van prinses Gracia van Monaco was getuige bij de geboorteaangifte van het tweede kind van haar dochter in het paleis van prins Rainier III. Deze foto werd gemaakt toen zij het aangifteformulier van prins Albert, Alexandre, Louis, Pierre ondertekende. Prins Rainier staat rechts, met de rug naar de camera. dingetje plotseling mee met het ver schuivende licht en als wij het een velletje blocnotepapier voor de neus houden, wordt het onrustig en haast een weinig boos het zoekt naar een andere licht bron en probeert onder het papiertje door te gluren, tot het een gloeilamp ontdekt heeft in de stand van het ingenieursbureau, die daar listig achter de hand wordt ge houden door de demontrateurs. Als cjie lamp brandt, is het apparaatje dol van opwinding en het volgt de licht bron met nauwgezette ijver tot de zon weer terugkomt en het dak het wint van de lamp, Het denkwerk, dat hier in klein bestek is bijeengebracht, is bewonderenswaardig, de ijle zenuwdraden van het toestelletje komen uit in de fotocellen, die elk hun eigen taak hebben: draaien, knikken, lichtsterkte-vertalen en wat er meer nodig is om een machientje te laten doen, waar voor het menselijk oog in feite geschapen is. Dat foto-elektrische cellen gans nieuwe mogelijkheden hebben opgeleverd voor de beveiliging van kostbare machines, is een feit, dat overal en dagelijks in de industrie bevestigd wordt. Maar omdat er steeds meer te beveiligen is, is er een Visomat- pluizenbeveiliger bijgekomen, waarop AKU al een flinke bestelling heeft gedaan. De dunne rayon-verzel-draac', nylon bij voorbeeld, kan namelijk nogal wat kuren vertonen als gevolg van pluisjes en knopen, die niet alleen gevaar kunnen opleveren voor de weefgetouwen, waarop een nylon kous ontstaat, maar die bovendien een pluizig aanzicht zouden kunnen geven aan het damesbeen, waarvoor al deze moeite gedaan is. Hieraan is thans een einde gekomen, want men heeft een zo krachtige fotocel weten te ontwikkelen, dat het opdwarre lend stof in de normale atmosfeer al aan leiding geeft tot een alarmstootje, zodat een nylondraad met een pluisje of een andere ongerechtigheid eraan zelfs grote heibel in het binnenste van deze cel ver oorzaakt en in staat is automatisch de machines te stoppen. Wanneer een nylon draad in zessen wordt gespleten en er komt op dat overblijvende spinragje een onge rechtigheid voor, waarschuwt deze „plui zenbeveiliger", die even feilloos werkt als bijvoorbeeld een „kleurenschifter", ook nog Kleurenschifter: rood weerkaatst anders dan wit, een bruine boon reflecteert anders dan een groene erwt. Het foto-oog ziet dat verschil en wipt uit een baan van rode en witte pingpongballetje zonder mankeren de witte of de rode. En als het ertwen, bonen, zaden of knikkers zouden zijn geweest, had dat oog het eveneens zonder mankeren gedaan. Wie eenmaal verbaasd heeft gestaan over de mogelijkheden dezer gevoelige elektronica, zal zich niet meer verwon deren over een foto-cel, die automatisch een ventilator commandeert als er te veel rook in zijn „gezichtsveld" komt en die ook op roet reageert. Zulke dingetjes zou den in de industrieschoorstenen van de IJmond voortreffelijke diensten kunnen bewijzen Maar wij zijn tenslotte op de scheep vaartafdeling van de Jaarbeurs en wij gaan dus terug naar de IJmuidenaren Mulder en Rijke, die hun aluminum-plastic scheepsmaterieel tonen en een serie sloe pen, zeiljachtjes, reddingboten en opbou- wen-voor-zeeschepen kunnen laten zien, die de vraag wettigt, of ijzer en staal niet hard op weg zijn hun terrein te ver liezen aan de lichtere en even sterke materialen, die hen zo plotseling terzijde zijn gekomen. Om daarna te eindigen bij de grote kustvaarder „Carnissesingel", die in het Merwedekanaal op zijn trossen ligt te wachten tot het einde der Jaarbeurs, een fors schip van 685 ton, dat maar moei zaam van zijn bouwers in Alphen aan de Rijn naar de hoofdstad van het Sticht kon komen, maar dat niettemin een druk bezochte afronding vormt van de „scheep- vaarthoek" dezer zeventigste Jaarbeurs. Op deze fraaie „gladdekker", die straks in de vaart komt voor de rederij „Ivotra" te Rotterdam is door de Nederlandse in dustrie een krachttoer verricht, die uit liep op een ideale inrichting en een hyper moderne nautische uitrusting. MARKTPLEIN Burgemeester en Wethouders van Vel- sen brengen ter kennis, dat Gedeputeerde Staten van Noordholland bij hun besluit van 12 maart de gemeente Velsen vergun ning ingevolge de hinderwet hebben ver leend tot het oprichten van een onderwa terpomp voor het bevloeien van tuingron den op het perceel nabij de Kapelweg te Driehuis. AMSTERDAM De KLM-verliescijfers per dag ten ge volge van de staking van de piloten hebben op de koers van de aandelen hoegenaamd geen invloed gehad. Overeenkomstig de vrijwel algehele beursstemming, waren ook aandelen KLM lager dan de vorige slot- prijs. Na een opening op f 107,50, daalde de koers tot f 106,60, tegen maandag als slot- prijs f 108,De handel was normaal. De overige internationale fondsen ver toonden alle een zekere matheid. Amerika biedt totaal geen steun aan de Europese beurzen. De koersen uit Wallstreet kwamen lager af als gevolg van ongunstig bedrijfs nieuws en het bericht, dat de industriële produktie in de Verenigde Staten in de maand februari wederom daalde. Nee, veel optimistisch nieuws was er op het Dam rak niet voor handen. De handel krimpt hoe langer hoe meer in en de lusteloosheid neemt toe. Aandelen Kon. Olie noteerden ingevolge Wallstreet ongeveer twee gulden lager dan de slotkoers van maandag, terwijl de koers zich een gulden beneden pariteit New York stelde. De spoedorder voor de Philips Com municatie Industrie van Brussel en zestien omliggende gemeenten in België, had op de koers van de aandelen van het Philips- concern totaal geen invloed. Of het moet zijn, dat de aandelen, in een overigens lagere markt, vrijwel prijshoudend bleven. Unilever hield zich goed en veranderde niet veel vergeleken bij de vorige dag. AKU leed echter een verlies van twee pun ten, zonder dat hiervoor speciale redenen aanwezig waren. De drukte op de scheepvaartmarkt is blijkbaar achter de rug en met het af nemen van zaken ging een koersdaling voor deze aandelengroep gepaard. Aan delen KPM hadden het meest van aanbod te lijden en verloren tegen het sluiten van de beurs op 119y2 ongeveer vijf pun ten. De overige waarden leden verliezen van 1 tot 3 percent. De sociale transfermogelijkheden voor Nederlandse werknemers in Indonesië hadden totaal geen invloed op de aandelen van de cultuurmarkt. De veranderingen die zich in deze sector voordeden, hadden ten opzichte van maandag hoegenaamd niets te betekenen. Voor de staatsfondsen blijft goede belangstelling bestaan. De koersen stelden zich merendeels boven de vaste prijzen van maandag. Aandelen Vromen Papier werden vier punten hoger bieden (143) geadviseerd op het gunstige dividendvoorstel van 10 per cent in contanten of in 6 percent obliga ties. Prolongatie 4% percent. (ANP) NEW YORK Voor de derde achtereenvolgende maal was het koersverloop dalend, maar de slot- prijzen waren flink boven de laagste dag waarden. Lorillard was opvallend door om zet en kracht; een blok van 10.000 aan delen van dit fonds worde lVs dollar hoger op 50 verhandeld. Uiteindelijk bedroeg de stijging 2 dollar en verscheidene andere tabakswaarden ondervonden hiervan de stimulerende invloed. De staalwaarden kwamen los van hun laagste dagwaarden waarbij Lukens zelfs meer dan een dollar steeg. U.S. Steel kwam eveneens van verlies op een kleine wiftst. De autowaarden waren vast, de metaal waarden gemengd. De spoorwegfondsen fluctueerden binnen smalle marges; en kele fondsen sloten met winst. Tegen slui tingstijd kwamen ook enkele olies boven hun vorige slotkoersen. Het industriegemiddelde kwam van 448,23 op 447,38; dat voor spoorwegen van 104,73 op 104,15 en dat voor openbare nutsbedrijven van 73,15 op 73.05. Van de 1.144 verhandelde fondsen sloten er 294 hoger en 592 lager. De omzet bedroeg 2.070.000 aandelen tegen 2.130.000 de vo rige dag. (UP). Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3 %°/o Nederl. -47 89% 3°/o Nedl. 1962/64 91l5/i« A. K. U 153% 154 Calvé Delft 296 Van Gelder Zonen 180 K. N. Hoogovens 288 Nederl. Ford 166 N. Kabelfabriek 221 lew Philios Gloeil. 261 262 Pref PhilipsGloeil. 153% Unilever 330 332 Wilton Feyenoord 200 Dordtsche Petrol 635 Kon. Petroleum 152,40 153,50 Billiton 174 A'dam Rubber 49 K. L. M 106,70 Holl. Amer. Lijn 130 K. N. S. M 124% N Scheepv. Unie 118'% v. Nievelt Goudr. 147 Phs. v. Ommeren 199% H. V A 87% Verg Deli Miien 64 Amsterd. Bank 197% Nat. Handelsbank 77 Ned. Handel Mij 150 Rotterd. Bank 167% Twentsche Bank 153 Anaconda Copper 46 Rethlehem Steel. 39 U.S. Steel 59 Generaal Motors.. 349/i6 Shell Union 6741? 22%

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7