V VÓÓRRANG VOOR RANG V Die ellendige schrapende hoest... Mode Debat over buitenlandse politiek in Bonn i Parlement der drie Europese gemeenschappen bijeen Zie Boven: Sterren als gids aan de pool Mej. M. J. E. Sanders uit Heemstede gepromoveerd op muzikale dissertatie over het kinderlied Li o .a E R D A G 2 0 MAART 1958 13 SUJJJJJUA 8 Q.fl.fl.fiJJJJ.ajJJJJJJJJJJJUJUUJJXflJJJJJJÜiJJJJJJJJJJ-OJ-flJ.gJ.fi.fi-UJJJJJJJJJJJJJJJJJJLUJJJJ.fl-fl.gJJ-O g.g 98 <)JJJJAÜI.8.M.«,fl «g RANG, de versnapering van de eerste RANG Europa's afgevaardigden wensen meer zeggenschap De beroemde CANADESE. hoestsiroop Natuurlijk^! Een kaasgerecht Ook Haarlemmerliede zegt deelneming aan regeling op Nieuw blad voor Hongaren in Nederland Mijnwerker, verdacht van moordpoging, voor rechter Haagse critiek op bestuur van Holland Festival Subsidie voor Nederlands Ballet in geding r Tien tegen één Financiële positie van het Residentie-Orkest I ADVERTENTIE (Van een speciale correspondent) STRAATSBURG. De eerste bijeen komst van de door Robert Schuman ge presideerde vergadering van de drie Europese gemeenschappen, te weten de Kolen- en Staalgemeenschap, de Econo mische gemeenschap en Eurotoom was overrijk aan redevoeringen. In de loop van de dag kreeg men er in totaal negen te horen. Daar waren de uiteenzettingen van hen die momenteel fungeren als voor zitters van de Raden van Ministers, en elk der drie gemeenschappen, met name de Belgen Larock en Motz en voorts de Luxemburger Wilberts. Verder spraken 's middags de voorzitter van de Hoge Autoriteit der EGKS, de Belg Finet, de als voorzitter der Commissie van de ge meenschap voor kernenergie fungerende Italiaan Medi en de voorzitter der Com missie van de Economische gemeenschap, de Duitser Hallstein. Tenslotte kreeg men de drie fractievoorzitters uit de vergade ring te horen, met name die van de Bel gische christen-democraat Wigny, de Franse socialist Lapie en de Italiaanse liberaal Martino. Met alle eerbied voor de vele woorden die er over ons heengingen, moet ik zeg gen dat er feitelijk slechts twee betogen zijn geweest waarin iets van bijzondere aard te beluisteren viel. Van de ministers roerde Larock even een teer puntje aan, toen hij, namens zijn ambtgenoten, ver klaarde, dat men over het vraagstuk van de zetel voor de drie gemeenschappen ook een uitspraak van de vergadering hoopte te kunnen krijgen. Hiermede was echter geenszins gezegd, dat de ministers van plan zijn, dit moeilijk geval maar af te schuiven op de vergadering. Het is be grijpelijk, dat zij ook het oordeel van de vergadering over dit probleem wensen te horen. Naar ik zo in de wandelgangen opvang, overweegt het vermoeden dat Brussel nog altijd de beste kans zal ma ken, al lijkt het niet uitgesloten, dat Luxemburg voorlopig de Kolen- en Staal gemeenschap zal behouden. Trouwens ook wat Brussel betreft zal het waarschijnlijk op een voorlopige oplossing neerkomen. Dan iets over de beide redevoeringen, die enige kleur aan de bijeenkomst gaven. Allereerst het betoog van Finet. Hij on- streepte, dat de Hoge Autoriteit van de EGKS van het begin af gemeend heeft, de vergadering niet slechts in kennis te moeten stellen van wat zij gedaan heeft, maar ook van hetgeen zij voornemens is te doen. De opmerkingen en voorstellen van de vergadering, zo verklaarde deze spreker, zijn voor de Hoge Autoriteit altijd van groot gewicht geweest. Dit moet zo blijven, liet hij erop volgen, hiermee on derstrepend dat de vergadering van de drie gemeenschappen, eenzelfde soort be voegdheid moet uitoefenen en moet kun nen uitoefenen als de Gemeenschappelijke Vergadering van de EGKS. Met nadruk betoogde hij, dat men hier, wat de Hoge Autoriteit betreft, te maken heeft met supra-nationale bevoegdheden en dat d,e Hoge Autoriteit vastbesloten is deze te blijven uitoefenen. Dit was duidelijk en ook hoopvol, met betrekking tot de verhoudingen, zoals zij volgens de Hoge Autoriteit onder het nieuwe bestel moeten zijn. Nu kan ik er aan toevoegen, dat de woordvoerder van de Commissie der EEG, de Duitser Hallsein, in meer dan één op zicht soortgelijke geluiden liet horen. Hij verklaarde onomwonden, dat de nieuwe gemeenschap van supra-nationale con structie is met een eigen politiek cachet, en met een eigen supra-nationaal uitvoe rend orgaan. Vervolgens plaatste Hallsteiij op de voorgrond, dat de Europese com missie het parlement een factor van grote •otekenis acht, dat de wil vertegenwoor digt van de zich vormende gemeenschap Ier zes volken. Deze Europese parlemen- aire vergadering, zo zei hij, waarborgt •et supranationale karakter van onze ge meenschap. Niet de burgers staan iets •n die gemeenschap af, doch de regerin- m geven iets prijs. De parlementaire ver- mdering vormt het democratische element °r gemeenschap en, aldus Hallstein, dit -mmerk is, in elk geval voor de Europese •mmissie, de belangrijkste eigenschap van !e vergadering. De Commissie draagt de verantwoorde- 'kbeid, maar zij moet terdege rekeru,i(J vjden met de parlementaire vergadering Het voorzitterschap der vergadering be- ustte bij Schuman. Aanvankelijk hadden elen het plan gekoesterd, deze functie oorlopig aan de Duitser Furler toe te ver- 'rouwen, die tot dusver zo'n uitstekend "oorzitter van de vergadering der EGKS geweest is. De Italianen Wilden echter hun 'iberale landgenoot Martino tot voorzitter "erkozen zien. Trouwens: de Raad van Mi nisters had, in een onbewaakt ogenblik, kenbaar gemaakt, dat het gewenst zou zijn, een Italiaan tot voorzitter te kiezen. Dit was een minder gelukkige zet, omdat een mrlement zich niet gaarne door ministers 'ezegd wil zien, wie het tot voorzitter moet '•noemen. Deze factor heeft zich bij de "kiezing doen gelden. Er bestond name- ADVERTENTIE y y.vy«j® zo pijnlijk, en daarbij dood-vermoeiend Hier hélpt alléén Bij apothekers en drogisten lijk enige vrees, dat in een verkiezings strijd FurlerMartino de Italiaan het mis schien nog zou halen en dat wilde men juist voorkomen. Vandaar dat Schuman op het laatste ogenblik kandidaat werd ge steld, hetgeen de Italianen noopte, van de kandidatuur van hun landgenoot af te zien, want het gingvtoch niet aan tegen de kam pioen voor de Europese gedachte een an dere kandidaat te stellen. Symbolisch kan men de keuze van Schuman gelukkig noe men, omdat bijkans niemand zoveel voor de Europese gedachte gedaan heeft als hij. Een andere kwestie is echter, of deze ze ventigjarige tegen de zware taak van het voorzitterschap opgewassen zal zijn en in staat zal blijken, voortdurend krachtige en zakelijk-nuttige leiding te geven. Overigens moeten de Italianen, wegens het feit dat het voorzitterschap hun is ont gaan, schadeloos worden gesteld. Dit had tengevolge, dat men de benoeming van de vice-president moest aanhouden. Het staat wel vast, dat een van de acht vice-presi- denten onze landgenoot C. P. Hazenbosch zal zijn, die in deze functie zijn geestver want het Eerste-Kamerlid dr. W. Rip zal opvolgen, omdat deze zich wegens tijdge brek niet langer voor het vicepresident- schap beschikbaar kan stellen. De koehandel strekt zich blijkbaar ook uit tot voorzitterschappen der commissies van de vergadering en zelfs tot de benoe mingen voor het Europese gerechtshof. In eJk geval zijn de ministers er nog niet in geslaagd een president van het hof en de verdere leden te benoemen. Dit is een paar maanden uitgesteld. Dit gestoethaspel is schadelijk voor het aanzien van het ge rechtshof en houdt evenmin een loffelijk getuigenis in voor de wijze waarop de Euro pese gemeenschappen aan de slag gaan. Het eerste begin is er. Mogelijk zal men het in de toekomst beter doen. (Shows, snufjes en alles wat /erder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) In de nieuwe collectie, die Gerson Dree- se voor het komende seizoen heeft samen gesteld, heeft hij zijn opvattingen over de mode consequent doorgevoerd. Hij streeft er naar om een draagbare mode te bren gen, die de nieuwe en vaak extravagante lijnen op gematigde manier tot uitdrukking brengt. De ruggen van zijn japonnen en pakjes zijn wel bollend maar niet te he vig en vaak is er op charmante manier een enigszins schuinvallende lijn inge bracht door fijne waaierplissé of een rond rugpasje, waar de ruimte golvend uitvalt. De japonnen zijn ook vaak in de taille overbioesend, waardoor men de in druk van een jasje krijgt. De enigszins Grieks aandoende lijn in een zwart japon netje, waar een los geplooid pand van on der een plat rugstukje uitwaaierde, was bijzonder fraai, evenals de eenvoudige maar stijlvolle japonnen van een beige katoenen linnen kwaliteit in een zacht- vloeiende lijn met een vaag aangeduide taille. De coton shtin zomerjurkjes, die door hun mooie imprimés de indruk wek ten van zuiver zijde te zijn, waren op de heup opvallend verbreed door een inge werkt stukje, dat de stof wijd uit deed staan. De knoop en strikgarnering nam een belangrijke plaats in evenals een slui ting van twee strikeinden, die op origine le wijze het losse jasje of bolero bijeen- knoopte. Het was een collectie met eigen stijl en opvattingen, die de Nederlandse confectie eer aan doet. Katy (Van onze correspondent in Bonn) BONN (AFP) De Westduitse Bonds dag houdt vandaag het debat over de bui tenlandse politiek, dat veertien dagen ge leden werd uitgesteld, hetgeen toen nogal wat wrijving in de Christelijk-democrati- sche partij van bondskanselier Adenauer heeft veroorzaakt. De bondskanselier zal een regeringsverklaring afleggen en naar de afgevaardigden verwachten antwoorden op vragen die gerezen zijn ten aanzien van het Duitse standpunt inzake een topcon ferentie, het Poolse plan voor een kernwa- penvrtfe zone in Midden-Europa en de Sovjetvoorstellen voor een vredesverdrag met Duitsland, waarover meningsver schillen zijn gerezen. Adenauers verkla ring zal door de ministers Von Brentano (Buitenlandse Zaken) en Strauss (Defen sie) aangevuld worden. Tijdens het debat, waarvoor zich reeds meer dan veertig afgevaardigden gemeld hebben, zal voorts gesproken worden over de kansen voor de Duitse hereniging, be wapening van de strijdkrachten, de vraag of kernwapens moeten worden aange schaft en of op Westduits gebied lanceer- inrichtingen voor raketten moeten worden toegelaten. In de boezem van de Christendemocrati sche fractie zijn de laatste tijd tegenstrij dige meningen over deze punten geuit, doch men verwacht dat de partijdiscipline de doorslag zal geven als het tot een stem ming over het regeringsbeleid komt, zo dat Adenauers politiek tenslotte goedge keurd zal worden. Geheimzinnig De minister van Verdediging, Strauss, die pas van een officiële „zakenreis" uit de Verenigde Staten in Bonn is terugge keerd, doet, volgens onze correspondent, nogal geheimzinnig. Hij heeft zich al een paar keer „vergist" en naderhand zijn eigen woorden tegengesproken. Eerst heette het, dat hij Amerikaanse raketwa pens van het type Matador had besteld in afwachting van de toestemming van de Bondsdag. Daarna verklaarde hij, dat de Amerikanen de raketten hadden „aan geboden", en dat het contract nog moest worden gesloten. De socialisten verwijten Strauss, dat hij omdat de resterende tijd nog zo kort is druk op de Bonds dag wil uitoefenen. Strauss beweerde ook, dat hij in de Verenigde Staten niet over het installe ren van afschietbases voor raketwapens van middelbare draagwijdte op Westduits grondgebied heeft gesproken maar noch zijn partijgenoten, noch zijn militaire me dewerkers geloven een dergelijk sprookje. Eerst heette het, dat er een dozijn Ma tador-raketten geleverd zou worden. La ter zei Strauss, dat de Amerikanen er zes tig wilden sturen. Hij voegde er aan toe, dat zij alleen maar van een gewone la ding kunnen worden voorzien en een be reik van 400 kilometer hebben. En dat voor tachtig duizend mark per stuk! Deskundi gen weten evenwel, dat die raketten wel een kernlading kunnen dragen en dat ze een afstand van 800 tot 900 km kunnen afleggen. Het zou overigens onverantwoor delijk zijn aldus die deskundigen miljoenen te besteden aan wapens, die niet meer aan de eisen van een moderne oorlogvoering voldoen. De doortastende Strauss heeft overigens nooit de indruk ge maakt, dat hij zoveel aan overbodig oor logstuig zou weggooien. De socialisten zijn van plan om hem in de Bondsdag fel te hekelen. Debatten over buitenlandse politiek zijn op dit tijdstip in Bonn niet mogelijk, zonder dat daarbij ook de topconferentie te berde wordt gebracht. In Bonn overheerst de wens, dat op die belangrijke bijeenkomst niet alleen over vermindering van de bewapening zal wor den gesproken, maar dat ook de kwestie van Duitsland's hereniging op de agenda wordt gezet. Adenauer heeft de Sovjetambassadeur in Bonn, Andrei Smirnov, gisteren ophel dering verzocht over de Russische voor stellen aangaande een vredesverdrag met Duitsland, in de jongste Sovjet nota aan president Eisenhower. Volgens de oppositie heeft Smirnov te genover de socialistenleider Ollenhauer en de voorzitter van de vrije democraten, Mende verklaard dat zijn regering de op richting van een commissie voor geheel Duitsland overweegt. Deze commissie zou kunnen onderhandelen over een vredes verdrag dat tot hereniging zou kunnen lei den. De Christendemocraten daarentegen betogen dat de Sovjet-Unie slechts heeft aangeboden vredesverdragen met Oost- en West-Duitsland afzonderlijk te tekenen, en dat de herenigingskwestie door beide Duitslanden zelf moeten worden opgelost. Pineau naar Bonn De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, zal volgende week vrijdag een bezoek aan Bonn brengen om met Adenauer en Von Brentano, de internatio nale situatie en voorbereidingen voor een topconferentie te bespreken. ADVERTENTIE Een dagelijkse puzzle: wat eten we vandaag een originele en zo lekkere oplossing van Uw probleem AARDAPPELEN met KAAS en UIEN Gelukkig kan er met behulp van kaas, in een minimum van tijd iets heerlijks op tafel getoverd worden. Neem b.v. eens gebakken aard appelen met kaas en uien. Men behoeft hiervoor alleen maar 3 pond gare aardappelen, in plakjes gesneden, met ringen ui te bakken en er tot slot 250 gram in blokjes gesneden belegen kaas door te doen. Nog even samen verwarmen (maar niet te lang, anders smelt de kaas uit) en opdienen met een fris slaatje. Doe nóg meer met K£l£lS PUBLICATIE VAN HET NED, ZUIVELBUREAlf i. RlJSWijK V olkskredietbank In de woensdag gehouden raadsvergade ring van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude is besloten de deelneming aan de gemeenschappelijke regeling Volks- credietbank van Haarlem en omliggende gemeenten per 31 december 1958 te be ëindigen. Na Velsen is dit de tweede gemeente die de deelname aan genoemde regeling heeft opgezegd. Verschenen is het eerste nummer van „De Brug" (in het Hongaars „A Hid"), een maandblad voor Hongaarse vluchtelingen, dat voor de helft in de Nederlandse taal verschijnt. Het is een voortzetting van het blad „Magyar Szo", dat meer dan een jaar onder de vluchtelingen werd verspreid om hen te helpen bij de aanpassing aan het leven in Nederland. De redactie van „De Brug" wil contact met de Hongaren in de eigen taal blijven onderhouden, maar daarnaast de band tus sen Nederlanders en Hongaren versterken. Het eerste nummer telt ruim 20 pagina's en bevat o.m. berichten, die uit Hongaarse dagbladen zijn overgenomen. Zo blijkt on langs in de kranten van Budapest de vol gende officiële aankondiging te hebben ge staan: „Binnen het stadsgebied van Buda pest is het douchen en baden verboden. Dit geldt zowel voor de particuliere woningen als voor de bedrijven. Slechts zij die gedu rende hun werk aan infecties of invloeden van giftige stoffen zijn blootgesteld mogen douchen of baden". Het eerste nummer opent met een dank woord aan de Nederlanders, waarin wordt gezegd: „Wij hopen ons in Nederland ver dienstelijk te kunnen maken en u in de toekomst, als ons land weer vrij is, daad werkelijk te kunnen tonen hoe dankbaar wij zijn". Dat we de sterren nog altijd niet kunnen missen, bewijzen de er varingen van navi ga toren van vliegtuigen. Want nu meer en meer luchtvaartmaatschap pijen hun intercontinen tale routes over de Noordpool gaan leggen, merken de vliegers dat in de nabijheid van de magnetische pool het kompas onbruikbaar wordt. Zij moeten dus andere middelen te hulp roepen om te weten te komen waar zij zich be vinden. Die andere middelen staan aan de hemel. Het zijn overdag de zon en 's nachts de sterren. De sextant, die de zeeman al eeuwen heeft ge bruikt bij het schieten van sterren, staat hier bij ook weer de vliegen de navigator ten dien ste. Zo koerst het vlieg tuig in de poolnacht toch ook weer op de sterren hemel Maar zo eenvoudig als het hier staat, is het toch ook weer niet. We treffen namelijk ner gens ter wereld ooit de situatie aan waarin meteen na zonsonder gang floep de sterren worden ontsto ken en zeker is dat niet het geval aan de pool, waar een zeer lang durige schemering de toestand doet ontstaan waarbij de zon al onder de horizon is verdwe nen, maar de sterren nog niet zichtbaar zijn. Van sterren schieten met een sextant komt op die manier natuurlijk niets. Bij die gelegenheid ik ontleen dit aan een bulletin van de Air France, waarin over dit aspect van het poolvlie- gen wordt gesproken gebruikt de navigator een zogenaamd sterren kompas, een instrument dat reageert op het zon licht in de hoge lagen van de dampkring, af komstig dus van een zon die zelf niet meer te zien is. Deze lichtstralen hebben de eigenschap dat zij volgens een vaste as worden gepolari seerd; het instrument dient om die as te vin-, den. Als die eenmaal is gevonden, kan men de plaats van de zon be palen en met deze we tenschap kan men dan verder rekenen op de zelfde manier als wan neer men de zon zelf had geschoten met de sextant. G. v. W. Woensdagmiddag had in de Senaatskamer der Leidse Universiteit de promotie plaats tot doctor in de letteren en wijsbegeerte van mejuffrouw M. J. E. Sanders uit Heemstede, lerares aan het Kennemer Lyceum, zuster van de bekende zangeres Didi Sanders, die tezamen met de niet min der bekende zangpedagoge Coba Riemers- ma het paranimfenpaar vormde. Mejuffrouw Sanders wijdde haar disser tatie aan een muzikaal onderwerp en wel een zeer origineel, namelijk „Het Neder landse Kinderlied van 17701940" (waar bij zij extra aantekende dat het gold als „bijdrage tot de kerfnis van het Neder landse „kunst"-kinderlied"). Met dit onder werp als kern kon een breed terrein van ons cultuurhistorisch gebied geëxploreerd worden. Dit gebeurde zelfs betreffende het Nederlandse muziekleven sinds Sweelinck, waaruit enkele grepen werden gedaan. Op voeding en Onderwijs, Muziekonderricht in andere landen, vooral in Duitsland, Kin derlied in Nederland, Contrafacten of pa rodieën, Buitenlandse invloeden, Eigen Wegen, De School, Muziek en Zangscholen, lazen wij als titels van het uitvoerige proefschrift, dat critiek niet spaart op wat was en is. In haar conclusie betoogt mej. Sanders dat het muziekonderwijs op de lagere scho len reeds goed moet worden gegeven als voorbereiding tot waar op de middelbare Acht jaar gevangenisstraf wegens po ging tot moord heeft de officier van de rechtbank te Maastricht geëist tegen een twintigjarige mijnwerker uit Heerlen, die in juli 1957 een negen jaar oudere collega in diens woning te Hoensbroek met een voorhamer had proberen neer te slaan. De slag schampte echter af en het slachtoffer werd slechts licht gewond. Ter zitting bleek, dat de verdachte rela ties onderhield met de 29-jarige echtge note van de Hoensbroekse mijnwerker en dat hem deswege de toegang tot de wo ning van zijn collega ontzegd was. Niette min bleef hij toch op bezoek komen, als de echtgenoot van huis was. Op de be wuste avond had de verdachte in de keu ken van dit huis een zware bankhamer zien liggen, die hem op het idee bracht, de ander uit de weg te ruimen. Zittend op de trap wachtte hij tot de echtgenoot des nachts uit de mijn zou thuiskomen. De verdachte hield vol, dat hem op het beslissende moment de moed ontbrak zijn slachtoffer de dodelijke slag toe te bren gen en dat hij daarom maar heel licht ge slagen had. De vrouw moeder van vier kinderen die al eerder een plan zou hebben bedacht om haar man door gas- verstikking om te brengen, heeft in voor arrest een schriftelijke bekentenis omtrent haar medeplichtigheid afgelegd. Zij hoorde eveneens acht jaar tegen zich eisen. De verdediging van de jongeman bepleit'e clementie, de raadsman van de vrouw vrij spraak, subsidiair clementie. Uitspraak 31 maart. Paranimf Didi Sanders overhandigt haar zuster de doctorsbul school zou kunnen voortbouwen. De radio geeft nu en dan wel wat goeds, maar er staat te veel tegenover dat smaakbeder- vend is. En van de jeugdconcerten ver wacht zij ook niet veel heil, omdat zij, ondanks de explicatie, dikwijls boven het muzikale begrip gaan. „Men zet een zui geling toch ook geen uitgebreid diner voor!" zegt het proefschrift. De kern van het betoog komt neer op de wens, dat het muziekonderwijs vroegtijdig en wel op de lagere school zou aanvangen, en dan ge geven door volwaardige krachten. In het Nederlands Benevens een aantal stellingen had de promovenda haar proefschrift te verdedi gen tegen de bedenkingen van enkele der hoogleraren der faculteit, die onder pre sidium van de rector magnificus dr. S. E. de Jongh in ambtsgewaad achter de groene tafel van de Senaatskamer, hadden plaats genomen. De eerste opponent was professor Stutterheim, die onder meer critiek had op een te veel generaliseren bij het trekken van een conclusie uit bepaalde feiten. De tweede opponent was professor Bomhoff, die wees op enkele zwakkerere punten in het betoog alsmede op te schaarse ge gevens en die het niet eens bleek te zijn met sommige eenzijdige inzichten. Mej. Sanders wist tegenover beide opponenten haar zienswijze prompt te verdedigen. Hierna kwam de promotor prof. dr. E. W. Schallenberg aan het woord om over en kele punten van de dissertatie zijn mening te zeggen, onder meer op het betrekkelijke van reminiscenties, zulks naar aanleiding van de Schumann-stijl van Verhulst, wij zend. En tijdens een uiteenzetting van het begrip „ijdelheid van de instrumentale virtuoos" klonk het „hora est" van de pedel en kwam dus het einde aan oppositie en verdediging. De plechtige uittocht van het hoge col lege werd al gauw gevolgd door de weder- intocht en nu werd door de rector magni- figus aan promotor prof. dr. Schallenberg opgedragen aan mejuffrouw Sanders de doctorsbul te overhandigen en het slot woord te spreken. De promotor wees op het verblijdende feit dat het proefschrift van mej. Sanders een Nederlands onderwerp betrof en in het Nederlands gesteld was, hoewel zij ook de bevoegdheid bezat het in het Duits te stellen. Hij herinnerde er aan dat zij haar taak in deze begon onder professor Bernet Kempers te Amsterdam, doch haar noodgedwongen te Leiden ten einde moest brengen. De promotor wees op talrijke feiten, die met positief resultaat in het proefschrift werden verwerkt. Hij meende dit te mogen danken aan een dui delijke liefde voor het onderwerp, die de dissertatie tot een warm betoog maakte. „U is muzikaal en dit leidde tot een gron dige analyse van uw onderwerp". Met deze woorden en met het uitdrukken van zijn spijt dat hij de hele opleiding niet had mogen ter hand nemen, besloot prof. dr. Schallenberg de plechtigheid en was de tijd gekomen om de nieuwe doctor met haar promotie geluk te wensen. Jos. de Klerk Bij de behandeling van de begroting vooi 1958 door de gemeenteraad van 's Graven- hage is door mej. M. Hardeman (V.V.D.) felle critiek geoefend op het bestuur van het Holland Festival: „Het lijkt, voor de wethouder een enorme toer te zijn om de exploitatiecijfers van dit festival los te krijgen. Waarom is men daar toch zo ge heimzinnig mee? Het is nu maart 1958 en de gevraagde cijfers over 1957 zijn weder om niet op tafel gekomen. Ik vind deze geheimzinnigheid zeer bedenkelijk. Pas in de loop van 1957 hebben bij de leden van de commissie voor kunstzaken de gegevens over 1956 gecirculeerd en nu is er helemaal niets bekend." Namens haar fractie pro testeerde spreekster ernstig tegen de hou ding van het bestuur van het Holland Festival, dat deze zaken zo meent te moe ten aanpakken. Inzicht en opening van zaken acht zij dringend gewenst. Overigens had deze vrouwelijke woord voerder waardering voor het instituut van een Holland Festival en zeker in dit jaar, nu Brussel zijn „Expo" heeft, kon zij de waarde van een dergelijke manifestatie wel inzien. Het is dan ook alleen om deze reden dat haar fractie dit jaar niet tegen de hiervoor uitgetrokken post wil stemmen. Gezien het feit, dat het aantal bezoekers zich in aanzienlijk dalende lijn begeeft, leek,haar intussenen een opvoering van de kwaliteit ten koste van de kwantiteit de enige uitweg. Tijdens de begrotingsdebatten door de Haagse gemeenteraad zijn door mej. M. Hardeman ernstige bezwaren naar voren gebracht tegen het voorstel van B. en W. in de ontwerpbegroting voor 1958 om de subsidie voor het Nederlands Ballet met 17.395 te verhogen. Ofschoon B. en W. gemeend hebben het subsidiebeleid ten aanzien van dit ballet zo afwijkend te doen zijn van de politiek die zij voeren ten op zichte van de andere gesubsidieerde instel lingen. is de V.V.D.-fractie van oordeel, dat ook met betrekking tot het Nederlands Ballet in de begroting slechts een subsidie verhoging dient te worden opgenomen, welke ten doel heeft de extra kosten voor de zes percents loonsverhoging, de invoe ring van de A.O.W. en de verhoging van de vakantietoeslag met twee percent te dekken. Zij diende daarom een motie in, welke inhoudt, dat de betreffende post verlaagd dient te worden tot 99.000 (zo dat een subsidieverhoging van tien percent wordt verkregen) en dat voor een even tuele verdere verhoging van de subsidie een afzonderlijk raadsvoorstel moet worden ingediend Deze motie was mede-onder tekend door de heren A. L. M. Dinkhuy- sen, N. Veldhoen en mr. J. J. Hangelbroek namens de fracties der confessionele par tijen. ADVERTENTIE Tien tegen één dat negen van de tien huisvrouwen MAÏZENA DURYEA gebruiken. Eenkeuken geheim, dat overgaat van moeder op dochter, al sinds vele genera ties. Voor het binden van groen ten, soepen en sausen is er niets beters. Met MAÏZENA DURYEA eijn mislukkingen uitgesloten. Maar.laat niets aan het toeval over. Als U Uw leverancier vraagt om maizena, zeg er dan uitdruk kelijk bij DURYEA. Dan pas weet hij, dat U de echte, originele MAÏZENA verlangt. Bij de algemene beschouwingen over het hoofdstuk culturele zaken der ontwerp begroting 1958 van Den Haag heeft mej. M. Hardeman (V.V.D.) er de aandacht op ge vestigd, dat een van de grootste posten der kunstsubsidies van de gemeente wel is de steun aan het Residentie-Orkest, waarvan de financiële positie, berustend op het be sluit van het college van rijksbemiddelaars, echter als onbevredigend moet worden aangemerkt. Zij drong er daarom bij B. en W. ten sterkste op aan zich wederom tot genoemd college te wenden en deze aan gelegenheid andermaal aan de orde te stellen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 15