Collectivisme op de kapitaalmarkt belemmert de beurs in de uitoefening van haar functie BLAZER-mode X MEUBELEN Fa. DE VILDER x DEKENS Effecten - en Geldmarkt f 148.- BEDDEK Minder kapitaal beschikbaar voor de risicodragende sector X KARPETTEN ^GORDIJNSTOF PHILIPS platenspeler VAST TAPIJT TAFELKLEDEN Vanmorgen in de Vis hal en op zee 11 DE MACHT DER INSTITUTIONELE BELEGGERS woninginrichting beverwijk uteê UM, hi£f~duw,c/eA! Twee nieuwe schepen ter visserij getogen Kinderpostzegelactie bracht bijna twee miljoen op VtouieHMjt* w woninginrichting beverwijk u)e£ (eMiïMbdtuAhü&i! ^^woninginrichting beverwijk uteê ïiL&hólLUAJic/et! Bejaarden-afdeling kiest een nieuwe voorzitter DOE MEE Voor Heren „TERLENKA" Het programma voor de elftallen van „Waterloo" KAV koos nieuwe bestuurs leden I woninginrichting beverwijk IJmond-handballers kunnen zich handhaven Bejaarde biljarters deden bestuur bijna aftreden De onderlinge competitie van Kijk-Uit vhrnitHMiR woninginrichting beverwijk Uteé (MM, b\L&hdUWid&l! Paasverlot voor een deel der militairen Vergadering van geiten fokkers in Beverwijk Open-deur filmavond in Luxor-theater Prof-ronde in Heemskerk v woninginrichting beverwijk ute£ (wfai, Tjüd'duAAhde'i! VRIJDAG 21 MAART 1958 DE VERMINDERDE OMZETTEN op de Amsterdamse effectenbeurs, waarvan wij een paar weken geleden melding maakten, houden natuurlijk in de eerste plaats ver band met de onzekerheid inzake de ontwikkeling van de conjunctuur, nationaal en internationaal, welke ook deze week weer sterk op de voorgrond trad. Tot op zekere hoogte is de verminderde omzet op de effectenbeurs echter ook een gevolg van het collectivisme, dat ook ten aanzien van de nationale beleggingen veld wint. Het individueel sparen en beleggen bij de sociale fondsen, de pensioenfondsen, de levens verzekeringsmaatschappijen en de spaarbanken, de zogenaamde institutionele beleg gers, die tezamen meer dan 25 miljard van het nationaal vermogen onder zich heb ben. Met name het levensverzekeringsbedrijf heeft zich na de tweede wereldoorlog in snel tempo ontwikkeld, niet het minst ook door de fiscale faciliteiten, welke de regering aan het sluiten van lijfrenten heeft toegestaan. Zoals bekend mag men in bepaalde gevallen tot een bedrag van 3600 per jaar aan premie voor gesloten lijf renteverzekeringen op zijn fiscaal inkomen in aftrek brengen en de acquisiteurs van het levensverzekeringsbedrijf hebben van deze faciliteit uiteraard een dankbaar gebruik gemaakt om een steeds groter deel van de bevolking tot het sluiten van der gelijke verzekeringen te bewegen. Uit het verslag van de Verzekeringska mer over 1957 is gebleken dat in dat jaar door de levensverzekeringsmaatschappijen aan premies en koopsommen in totaal een bedrag van 729 miljoen werd ontvangen in vergelijking met bijvoorbeeld 278 mil joen in 1946. Tegenover die ontvangst van 729 miljoen stond aan uitbetalingen een bedrag van 218 miljoen, zodat de levens verzekeringsmaatschappijen in 1957 per saldo rond 500 miljoen voor belegging be schikbaar hadden, ongeacht de aflossingen op de in haar bezit zijnde obligaties. De totale produktie bedroeg in 1957 4 mil jard, zijnde weer ongeveer 200 miljoen meer dan in het voorafgegane jaar en het totaal van de beleggingen steeg bij ge noemde instellingen tot 6,3 miljard. Uit een sociaal oogpunt kunnen deze be sparingen via de levensverzekeringsmaat schappijen worden toegejuicht, de wijze waarop de bij die instellingen gedeponeer de gelden worden belegd, betekent echter voor de effectenbeurs een geleidelijke, maar gevoelige vermindering van de om zetten, niet alleen wat de aandelen-, maar ook wat de obligatiemarkt betreft. Door het bijeenbrengen van steeds groeiende kapitalen bij de institutionele beleggers ontstaat op de kapitaalmarkt een samen trekking van de beleggingsactiviteit en de institutionele beleggers nemen op de kapi taalmarkt in steeds sterkere mate een do minerende plaats in. Buiten de beurs om In het begin van deze eeuw bleef het be leggingsterrein van de levensverzekerings maatschappijen nagenoeg geheel beperkt tot hypotheken en obligaties, welke laatste dan uiteraard op de beurs moesten worden gekocht; maar sinds de tweede wereld oorlog hebben de onderhandse leningen aan openbare lichamen, de laatste jaren ook aan het bedrijfsleven, in de beleggings portefeuilles van de levensverzekerings maatschappijen een steeds grotere plaats ingenomen. In 1952 bijvoorbeeld maakten deze onge veer 42 pet van de totale beleggingen uit; ultimo 1957 was dit aandeel tot 51,05 pet gestegen en deze beleggingen gaan geheel buiten de beurs om. Er is vooral geduren de de laatste jaren een soort wisselwerking ontstaan tussen de produktie van de levens verzekeringsmaatschappijen enerzijds en de beleggingen dier instellingen anderzijds in ADVERTENTIE aabe*v.wijk»zaalberg isothe rmy lnieuwste dessins zoverre aan industriële en handelsonder nemingen, scheepvaartmaatschappijen en dergelijke geldleningen worden verstrekt onder voorwaarde dat collectieve verzeke ringen voor het personeel worden afge sloten. De belangrijke produktiestijging van de laatste jaren houdt met deze „kop pelverkoop" in niet geringe mate verband. Het spreekt wel vanzelf dat de levens verzekeringsmaatschappijen, die immers verplichtingen in guldens hebben en zich van een waardevermindering van het geld of van een stijgende rentestand formeel niets behoeven aan te trekken, hun beleg- De vorige week is de Katwijkse visse rsvloot verrijkt met een nieuwe kotter welke op 10 maart voor de eerste reis ter visserij is vertrokken. Het vaartuig, dat de naam Dirk Taat KW. 134 draagt, is ge bouwd bij de scheepswerf firma A. Hak- voort en Zoon te Monnikkendam voor re kening van de Rederij Gebr. Taat. De bruto inhoud van dit nieuwe schip be draagt 85 ton bij een lengte tussen de lood lijnen van ruim 25 meter, breedte 6,20 me ter en een holte van 2,80 meter. In de mo torkamer is een Bolnes motor van 250 pk. geplaatst. De rederij Taat heeft het vorig jaar haar enige motorlogger, de Katwijk III KW. 161 verkocht aan de rederij Schaap Krijgsman en het nieuwe schip waaftnee thans aan de visserij wordt deel genomen draagt het nummer van de des tijds voor de sloop verkochte stoomtraw ler Katwijk II KW. 134. De zevende na-oorlogse motortrawler, die voor Vlaardingse rekening werd ge bouwd, heeft afgelopen zaterdag proefge- varen en is een de Rederij W. Kwakkel- stein overgedragen. Gebouwd bij de scheepswerf en macffinefabriek A. de Jong te Vlaardingen is de Michiel Jan VL. 110 een zusterschip van de Ada VL. 7 en de Francina KW. 153 met dat ver schil dat de nieuwe aanwinst wat de ca paciteit betreft aanmerkelijk sterker is. Er is namelijk een 750 pk. Brons-motor in geplaatst. De lengte over alles be draagt 40,60 meter, de lengte tussen de loodlijnen 36,30 meter, de breedte 7,30 me ter en de holte 3,75 meter. Schipper is de heer P. Keus, die voorheen met de „Ada" heeft gevaren en voor het eerst schipper werd op een logger van Kwakkelstein in 1926 welk vaartuig ook Michiel Jan VL. 110 heette. Maandag is het schip via IJmuiden voor de eerste reis ter visserij uitgevaren. De „Michiel Jan" is voorlopig het laatste van de na de oorlog voor Vlaardingse reke ning gebouwde of te bouwen nieuwe vis serijschepen. gingen voornamelijk zoeken in de zoge naamde risicomijdende sector, waaronder de hypotheken en de onderhandse leningen kunnen worden gerangschikt. Als de levens verzekeringsmaatschappijen slechts zorgen dat de voor de toekomst toegezegde geld bedragen, hetzij in de vorm van kapitaal, hetzij als een .jaarlijkse lijfrente, worden uitgekeerd, hebben zij aan hun juridische verplichtingen voldaan, ook al is de reële waarde (koopkracht) van die uitkeringen kleiner dan op het moment dat de ver zekering werden afgesloten. Naar de overheid Dit is de reden waarom de levensverze keringsmaatschappijen ten aanzien van de belegging in de risicodragende sector een zeer kleine rol spelen. Ultimo 1957 was van het totaal der beleggingen slechts 8.8 pet in effecten belegd, een percentage dat ul timo 1956 nog 10 bedroeg en daarvan heeft minder dan de helft op aandelen betrek king. De overheid heeft, toen de kapitaal- schaarste de woningbouw van de gemeen ten in de knoei bracht, op de institutionele beleggers een zekere drang uitgeoefend om voor de woningbouw kapitaal ter be schikking te stellen als gevolg waarvan voor de jaren 1957 en 1958 een bedrag van rond 600 miljoen werd toegezegd Men ziet dus het verscnfjnsel dat aan de ene kant de besparingen op het nationaal vermogen in toenemende mate bij de insti tutionele beleggers worden bijeengebracht en aan de andere kant deze kapitalen rechtstreeks aan overheidslichamen en par ticuliere ondernemingen worden uitge leend. Niet alleen de particulieren onthou den dus hun kapitaal aan de beurs, maar ook de institutionele beleggers (die dat ka pitaal ontvangen) beleggen dat niet meer via de beurs in allerlei obligaties, maar schakelen de beurs bjj hun beleggingen meer en meer uit. De netto-opbrengst van de kinderpostze gelactie 1957 heeft 1 950.000 bedragen. Dat is 150.000 meer dan de actie van 1956. Aan deze campagne hebben 18.556 leer krachten en ruim een half miljoen leerlin gen van 1761 scholen meegewerkt, bene vens duizenden vrijwilligers der plaatselij ke comité's in de verkoopstands op de postkantoren. Dat ondanks verhoging der P.T.T.-ta- rieven, de bestedingsbeperking, de puzzel en poolrage en de a-griep, die 25 percent van de schooljeugd op het ziekbed bracht, dit hoge bedrag bijeengebracht werd, is vooral te danken aan het grote aantal scho len dat dit jaar meewerkte (71,31 percent van het totaal aantal scholen te gen 67,07 percent in 1956), aan de activiteit der leerlingen en de toewijding der vrij willige krachten. Beperkt programma voor „Watervliet" Voor de korfbalvereniging „Watervliet" is op zondag een beperkt programma vast gesteld. Alleen de Watervliet-twaalftallen 4 en 5 komen op eigen terrein in het veld tegen respectievelijk Oosterkwartier 4 en Oosthoek 4. In beide gevallen zullen de Velsense ploegen er goed aan doen om alle krachten bij te zetten. Vooral Water vliet 5, dat de voorlaatste plaats op de ranglijst bezet, zal zich voor een nederlaag moeten hoeden. Zaterdagmiddag spelen de aspiranten Oosterkwartier aWatervliet a. meer dan 700 stuks alle bekende goede merken Hier komt dan nog bij dat de gemeenten, voor zover zij voor de financiering van hun kapitaalsuitgaven niet bij de institu tionele beleggers terecht kunnen, zich ook niet meer of nog slechts in geringe om vang door het uitgeven van obligatiele ningen de benodigde gelden verschaffen. Want ook hier domineert thans het col lectivisme, doordat de Bank voor Neder- landsche Gemeenten, welke vroeger n ge noeg uitsluitend aan kleine gemeenten geld uitleende, sinds kort obligatieleningen van honderden miljoenen uitgeeft en met de op brengst hiervan ook de grotere gemeen ten financiert. Obligatieleningen van af zonderlijke gemeenten komen de laatste tijd derhalve nog nauwelijks voor, hetgeen aan de ene kant een verdere inperking van de gemeentelijke autonomie betekent, maar aan de andere kant een toenemende eenvormigheid van de beleggingsporte feuilles der particuliere spaarders tot ge volg heeft. Een en ander heeft er toe geleid dat in de risicomijdende sector van de kapitaal markt de effectenbeurs niet meer die plaats inneemt, welke zij vroeger als reser voir en doorstromingsapparaat van het spaarkapitaal bezat en waardoor ook de vrije ontwikkeling van de rentestand al thans ten dele aan banden is gelegd. En het behoeft geen betoog dat als gevolg van de samentrekking van de nationale bespa ringen bij de institutionele beleggers voor de risicodragende sector (de aandelen markt) steeds minder kapitaal beschikbaar komt. Dit is een van de redenen waarom nog niet zo lang geleden aan de Rijks fondsen is toegestaan een deel van hun ka pitaal in aandelen te beleggen en thans ook op allerlei wijze gepoogd wordt de kleine spaarder voor de belegging in aan delen te winnen, een streven dat met het oog op de kapitaalbehoeften van het be drijfsleven toejuiching verdient, al zal men zich er geen illusies van moeten maken. ADVERTENTIE ruim 280 soorten uit skan din avieduits land,holland Tijdens de jaarvergadering van de af deling Velsgn-Noord vgn de Algemene Bond van Ouden van Dagen, die donder dagmiddag in het St. Jozefhuis werd ge houden, zijn de interne moeilijkheden in de afdeling opgelost. Na een kort ope ningswoord door de heer G. van Dijk, tweede voorzitter, die met een minuut stilte de veertien in 1957 overleden leden herdacht, volgde een uitgebreid jaarver slag van de heer L. v. d. Wal, secretaris. Hierin werd een overzicht gegeven van alle culturele bijeenkomsten en het zomer- uitstapje. Het financieel verslag van de heer G. Jimmink kreeg ook aller instem ming. Het sloot met een batig saldo van 31,93. Aangezien de heer G. van Eijk wegens gezondheidsredenen als voorzitter had be dankt, zette de heer L. v. d. Wal uiteen waarom het bestuur en block besloten had af te treden. Enige leden, die in het Jozef huis tijdens de soosmiddagen liefhebberij vinden in het biljartspel bleken buiten medeweten van het bestuur een brief te hebben gericht aan de Dienst voor Sociale Zaken met het verzoek de „Soos" in het Jozefhuis te laten bestaan. In opdracht van de leden had het bestuur echter alle moeite gedaan om de „Soos" onder te brengen in het nieuwe Wijkcentrum aan de Smidt van Gelderstraat. Opnieuw werd de leden hun oordeel over deze gang van zaken gevraagd. Het bestuur stelde zijn aanblijven hiervan afhankelijk. De aan wezigen laakten de daad van de enke lingen, hetgeen gepaard ging met het in dienen van een motie van vertrouwen in het bestuursbeleid. Het bestuur bleef dus aan. De heer G. van Eijk onderstreepte als oud-voorzitter het ijveren van het bestuur om in het nieuwe Wijkcentrum een plaats te krijgen, maar opponeerde tegen de jaar lijkse uitgaansdag, waarvan niet alle leden kunnen profiteren. De heer Van der Wal merkte hierbij op, dat hierover het laatste woord nog niet is gesproken. Wegens het voortijdig bedanken van de heer G. van Eijk als voorzitter was het niet eenvoudig het bestuur volledig te for meren. Het bestuur van de afdeling Vel- sen-Noord bestaat nu uit de heren L. v. d Wal, voorzitter; Jac. Groot, secretaris; G Jimmink, penningmeester; G. van Dijk. tweede voorzitter; Th. Kuypers, tweede secretaris; G. Loots, bode en mevrouw C. Harsveld-Vermey, lid. Tenslotte maakte de heer L. Eckhard van de gelegenheid gebruik om zijn er kentelijkheid uit te spreken jegens het ge meentebestuur van Velsen inzake de on derbrenging van de hulpsecretarie aan de Smidt van Gelderstraat. De elftallen van „Noord" HerculesVVB (te Utrecht 14.30 uur): VVB: J. Jonkman; A. v. d. Schans en J. Hoogendijk; R. Luitjes, A. Both en J. Kers bergen; H. André, W. Buur, F. Kooimans, J. v. d. Linde en C. Luntz. Kinheim (ZMC)Zandvoortmeeuwen (op ..tussenwijk" 16.15 uur): Kinheim: J. Bax; 1. de Reus sr. en T. Bax; L. v. Velthuyzen, T. Sparreboom en A. Geerlofs; H. Bax, L. v. Hesselingen, W. Nieuwenhuis, A. Bax en D. van As. Dr. Goslinga spreekt voor EHBO'ers De afdeling Beverwijk-Hoogovens van de Koninklijke Nederlandse Vereniging „Eerste Hulp bij ongelukken" zal woens dag 26 maart in het sportpaviljoen „Wa tervliet" een lezingavond houden. Als spreker zal optreden dr. J. J. J. Goslinga uit Beverwijk over „Zijn medische erva ringen in Indonesië". ADVERTENTIE met de internationale modern - vrolijk en sportief effen-, streep- of ruitdessins met opgestikte zakken, geheel gevoerd van 39.75 tot 79. Draag daarbij een PANTALON plooibewarend - kreukvrij - wasbaar - motvrij enz. 29.75 - 39.75 kennemerlaan 41 telefoon 5154 ijmuiden Het programma voor „Waterloo'', dat zondag zal worden verspeeld, luidt: Waterloo—ETO 2.30 uur; Waterloo 3—Bever wijk 5 10 uur; Waterloo 4TYBB 6 12 uur; DSB A Waterloo B 12 uur; IJmuiden AWaterloo A 2 uur (zat.); Waterloo BSt'vogels D 2 u. (zat.). Waterloo komt tegen ETO uit in de volgende opstelling: W. Kok, A. F. Broek, L. J. v. d. Kuyl. J. Stengs, W. Numan, J. v. Sikkelerus, L. Koops, P. v. d. Klooster, N.N., P. Dekker, S. Vlugt. In zaal Nijman heeft de Heemskerkse afdeling van de K.A.V. donderdagavond de jaarvergadering gehouden. In haar openingswoord wekte de presidente, me vrouw Beentjes-Tjeertjes, de leden op lid te worden van „Herwonnen Levens kracht". Het jaar 1957 is voor de vereni ging gunstig verlopen. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mevrouw Peekei-Van Lieshout bleek dat er thans 113 leden zijn. De penningmeesteresse mevrouw Put- Boon maakte melding van een batig saldo. Vijf bestuursleden, de dames Beentjes- Tjeertjes, Peekei-Van Lieshout, Put-Boon, Welboren-Bootz en Smit-Zoontjes hadden de wens te kennen gegeven af te treden. Op aandringen van de aanwezigen stelde mevrouw Beentjes zich nog voor één jaar beschikbaar, maar dan als vice-presidente. Als nieuwe leden van het bestuur werden gekozen de dames Van de Hulst, Smit- Bloedjes, Voormeer-Boergonje en Klomp- Van Roon. Hieruit werd mevrouw Van de Hulst als presidente ^gekozen. Besloten werd op 31 juli een excursie te houden naar een levensmiddelenfabriek. ADVERTENTIE met versterker (geen radio nodig) Betaling in overleg. VELSERDUINWEG 173 - TELEFOON 4402 Driewieler met fietstas Op het politiebureau te Beverwijk zijn inlichtingen te krijgen over de volgende gevonden voorwerpen: Kinderpantoffel, herenhandschoen, zadel dek, jongenspet met bontrand, kinderdrie wieler, meisjesringetje, stuk kant van U/2 meter, etui inh. vulpen en potloden, 1 paar glacé handschoenen, autobinnenband, re- kenliniaal in foudraal, gebreide wanten, benzinedop van auto, plastic briefje, bank biljet, een paar damesschoenen, dames- portemonnaie, duimstok, padvindersriem, een paar dameshandschoenen, handtas, dubbele fietstas, aansteker, een paar sport schoenen, .grijze kinderwanten, gekleurde gebreide sjaal, portemonnaie met inhoud. ADVERTENTIE enkel-en dubbelbouclé tretford* moquette -frise' e.A. In het competitieproigramma voor zon dag is er voor de handbalvereniging „IJmond" een beperkt aantal wedstrijden ingeruimd. De wedstrijd van de IJmond I- heren tegen Blauw Wit 2 is de belangrijk ste. IJmond I, dat na vele weken rust weer eens in het veld komt, zal alle moeite moeten doen om zich weer op de grasmat te kunnen meten met de Amsterdammers. De IJmonders staan op de eerste plaats; wanneer zij winnen is er een kans om zich naar het kampioenschap te werken. Op „Watervliet" krijgen de IJmond 3- dames bezoek van Leonidas. Dit kan een overwinning voor de thuisclub worden. Of dit voor de IJmond-damesjunioren tegen Full Speed ook zal opgaan, is een open vraag. Een groot aantal jeugdleden van „IJmond" zal zondag deelnemen aan het grote jeugdtoernooi van „De Blinkert" in het Krelagehuis te Haarlem. De IJmond I-heren gaan naar Amster dam met: J. Böhm; A. Blok en J. v. Buu- ren; K. Schik, H. Boom en J. Wolters; G. Unger, E. Sauer, G. Kramer, K. Klesser en E. Jonker. Ouden van dagen bijeen De afdeling Velsen-Noord van de Alge mene Bond voor Ouden van Dagen heeft donderdagmiddag in het St. Jozef huis aan de Banjaertstraat in Velsen-Noord haar jaarvergadering gehouden onder voorzit terschap van de tweede voorzitter, de heer G. van Dijk. De eerste voorzitter zag zich wegens gezondheidsredenen genoodzaakt zijn functie neer te leggen. De bestuursver kiezingen leverden weinig moeilijkheden op. De secretaris, de heer L. v. d Wal, was bereid het voorzitterschap in de toe komst uit te oefenen; de heer J. Groot kon zich ermee verenigen als secretaris de pen t^ hanteren. De jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester konden de goedkeuring van de vergadering wegdragen. Uit het jaarverslag bleek onder meer, dat de be jaarden het afgelopen jaar niet te klagen hebben gehad wat de ontspanning betreft. Minder prettig was het feit, dat in 1957 veertien leden overleden. De penning meester kon een rooskleurig geluid laten horen. Er bleek een batig saldo van 176,60 te zijn. Hierna kwamen de tongen echter danig in beroering De bestuurderen hebben na melijk geruime tijd hun uiterste best ge daan om een nieuwe zaal voor de bejaar den te bemachtigen. Hierin zijn zij inder daad geslaagd. Voortaan zullen de ouden van dagen uit „noord" het nodige vertier kunnen vinden in de gemeentelijke ont spanningszaal aan de Smidt van Gelder straat. Volgens de bestuursleden zouden een aantal bejaarden na dit succes achter hun rug om gepoogd hebben om de bil jartclub in het St Josefhuis te houden Daartoe zouden zij een brief aan sociale zaken hebben geschreven. Deze handelwij ze was voor het bestuur aanleiding om te overwegen af te treden. Een van de leden de heer B. Davidson, stelde voor een motie van afkeuring in te dienen en het daarmee maar als afgedaan te beschouwen. „Laten we er niet een portefeuille-kwestie van maken", merkte hij op. De motie van af keuring werd tenslotte met algemene stemmen aanvaard en het bestuur kan, zij het in enigszins gewijzigde samenstel ling, zijn activiteiten ook dit jaar weer voortzetten. Nu de bondswedstrijden tot het verleden behoren, draait de onderlinge competitie bij de IJmuider-schaakclub Kijk-Uit weer op volle toeren. In de eerste groep is club kampioen J. Blok druk doende zijn titel te prolongeren. Hij rekende ditkeer af met A. Kistemaker en J. L. Wijdogen. In de laatste ontmoeting had hij evenwel het ge luk op zijn hand, Wijdogen zit het steeds maar tegen. In betrekkelijk gunstige stel ling werd onlangs zijn partij met P. Lan- ser afgebroken. Zijn afgegeven zet bleek echter dermate ongelukkig gekozen, dat de kansen keerden en ten gunste van P Lanser werden beslist. Ook tegen ir. W. Mees ging Wijdoogen ten onder waardoor hij nog steviger op de laatste plaats werd gedrukt. F. Walda bleef door een belangrijke overwinning op C. J. Gordijn tot de serieu ze kanshebbers behoren. Gordijn is ook nog niet uitgeschakeld, nu hij zich over A Kistemaker de meerdere toonde. Kistema ker is de laatste weken ook in de bedreigde hoek terecht gekomen, waartoe de re mise met G. L. de Haas meewerkte. In ge wonnen positie dreef hij De Haas in een „pat-stelling"! R. Visser is momenteel in grootse vorm A. Rijke en P. Lanser kunnen er over mee spreken. P. Lanser verwijderde zich uit de gevaarlijke zone door G L. de Haas geen kans te geven. De stand aan de kop luidt nu: J. Blok 15 8 5 2 IOV2 ir. W. Mees 13 7 4 2 9 C. J. Gordijn 14 9 5 9 F. Walda 13 8 1 4 8V2 R. Visser 14 7 3 4 8V2 In groep twee werden slechts twee par tijen gespeeld. Hiervan werd de belang rijke partij tussen H. v Nieuwenhuizen en W. Doornenbal afgebroken. W. Deelder boekte een verdienstelijke remise tegen M. Lanser. Het leidende peloton wordt hier gevormd door de volgende spelers: H. Heidenreich 12 7 4 1 9 H. v. Niewenhuizen 13 7 3 3 8Y2 W. Doornenbal 14 6 5 3 8 V2 In deze groep is J. Reinhout door zijn vertrek naar Beverwijk uit de kopgroep verdwenen. Hij heeft precies een halve competitie gespeeld. Hierin behaalde hij 7 punten uit 11 wedstrijden. Zijn wedstrij den blijven gehandhaafd. In de derde groep moest G. Boerrigter een veer laten tegen een van zijn grootste rivalen F. Warnez. De partij werd remise. Tegen W. v d Hoek liet Boerrigter zich' niet voor de tweede keer verrassen. K. Meyer bleef in de running door een goede zege op C. Gravemaker. Hij zal zijn ach terstallige wedstrijden echter iets sneller moeten inlopen om een overzichtelijke stand van zaken te krijgen. J. v. d. Doel boekte een mooi resultaat door de meerdere te blijven over C Ab- spoel die nu toch wel gevaarlijk dicht in de hoek komt waar de klappen vallen. P. A. Peek en S. Kistemaker kwamen in eerste instantie nog niet tot een beslissing. De kanshebbers op promotie zijn nu: G. Boerrigter J. Warnez E. van Egten K. Meyer 17 12 3 2 13V2 14 9 2 3 10 11 6 2 3 7 8 5 3 0 6V2 Het is nu wel duidelijk dat J. Vis in groep vier de grootste kanshebber op de titel is. De lastige wedstrijd tegen R. Blok wist hij op de juiste wijze op te lossen, evenals de week ervoor met A. A. Ver- kooyen. A. A Verkooyen herstelde zich te gen P Kramer, hetgeen deze vermoede lijk niet erg op prijs gesteld zal hebben. W. Kalis blijkt toch wel een goed speler te zijn zonder nochtans werkelijk als kanshebber te kunnen optreden. Met A. Schelvis wist hij echter wel raad. H Wolthuizen komt zo nu en dan met verrassende dingen voor de dag. Dat dit nu juist tegen J. B. Cleeren moest ge beuren betekende voor deze gehandicapte speler (een braille-speler) een onwelkome onderbreking in zijn successenreeks. Niet temin blijft Cleeren de leiders op de voet volgen. Nu leiden nog: J. Vis 19 14—5 14 R. Blok 16 10 3 3 IIV2 A. A. Verkooyen 17 11 1 5 IIV2 W. Kalis 16 10 2 4 11 ADVERTENTIE /XX NIEUWSTE ONTWERPEN HANDWE EF*KNIPSCHEER,RODER,E A De helft van de militairen, ingedeeld bij de parate onderdelen, zal met Goede Vrij dag en Pasen met verlof naar huis mogen gaan. De andere helft zal dit verlof met Pinksteren krijgen. Voor Goede Vrijdag en Pasen is het verlof voor het eerste deel van de parate troepen vastgesteld van 3 april om 13 uur tot 8 april om 12 uur. De militairen, ingedeeld bij de vredesoplei- dingseenheden, mogen voor zover zij niet direct na Pasen overgaan naar de parate troepen, in dezelfde periode naar huis. De genen die wel onmiddellijk na Pasen over gaan naar de parate troepen, krijgen het verlof van 2 april om 17 uur tot 8 april om 12 uur. Aangezien het ledental terugloopt heb ben de leden van de geitenfokvereniging Beverwijk en omstreken donderdagavond het bestuursbesluit goedgekeurd om de dekgelden van twee op vier gulden te brengen. De jaarvergadering, die in 't Centrum werd gehouden, werd matig be zocht. De afdeling heeft slechts 25 leden, die 45 geiten bezitten. Men zal met elkaar de kosten van de bok der vereniging moe ten betalen. De voorzitter, de heer Jac. Davidson wees er op, dat het mogelijk is gebruik te maken van K.I., maar dit komt nog duurder uit. Dan komt het dekgeld op 8.per geit. De penningmeester, de heer Th. Groen, deelde mee dat het saldo per 1 januari 1958 ƒ96,23 bedroeg. Men heeft de beschrijvings brief voor de algemene vergadering nog besproken. De heren C. Jongbloed en K. Bakker zullen de afdeling in Amsterdam vertegenwoordigen. S De Open-Deur-commissie van Beverwijk en Velsen-Noord houdt op donderdag 3 april in het Luxor-theater een filmavond. Vertoond wordt de rolprent „Mens durf te leven" (It's a wonderful life). Deze Ameri kaanse film van de bekende regisseur Frank Capra vertelt van een jongeman, wiens leven door het mislukken van zijn toekomstdromen en hervormingsplannen in de knoop is geraakt. Het leven is voor hem waardeloos geworden. Door een merkwaar dige dramatische situatie waarin hij een belangrijke rol speelt, ontdekt hij, dat ieder leven, ook het zijne, waard is geleefd te worden. Op deze film die de grote levensvragen aansnijdt en ieder wat te zeggen heeft, zal ds. J. A. Eekhof een kort inleidend woord spreken. Op tweede pinksterdag, 26 mei, houdt de Beverwij kse rennersclub „Kennemer- land" een prof-wielerronde in Heemskerk. Reeds zijn diverse toezeggingen gedaan en worden nog onderhandelingen gevoerd met Gerrit Schulte. Verwacht wordt dat Ab Geldermans zijn profdebuut zal ma ken. Op Hemelvaartsdag 15 mei wordt de ronde van Beverwijk gehouden. ADVERTENTIE mm. mm m m E PE DA-T E MPE RA- AUPING DUNLOPPIlllO TWINGARANT De trawlers en loggers, die deze week uit de noord kwamen en om de zuid nog even probeerden wat kabeljauw te ver schalken, waren niet alle geiukkig. Woensdag was de „Pietertje" HD 87 met 1400 stuks kabeljauwen na een reis van 4 dagen aan de markt. De besomming was 12.000,—. Donderdag loste de KW 153 „Francina", schipper Ph. Glas uit IJmuiden, 800 stuks mooie kabeljauwen en de HD 79 450 stuks stijve. Ook vrijdag waren er trawlers, die flinke spokken kabeljauw losten. Voor de bemanningen van deze schepen zijn de kuit en de lever, die na het strippen vrij komen een mooi verval. Ouderavond Pius X-colIege De oudercommissie van het Pius X-col- lege houdt op maandag 31 maart een con tactavond, waar belangstellenden kennis kunnen maken met het werk van deze commissie. Mevrouw Van Wezema-Van Velthoven zal spreken over beroepskeuze voorlichting. Deze bijeenkomst wordt ge houden in het Kennemer Theater. ADVERTENTIE 250 MODELKAMERS PAS -TOE PI LA STRO - POLY-Z

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 13