«sJ.Lamp Omgekochte ambtenaar gaf valse verklaringen af festival week Rapport over de inrichting van het voortgezet onderwijs Politieke speldeprikken Statenverkiezing .festival" Huishoudmarkt Instelling van een proefklasse en een „brugjaar" bepleit Schrootzwendel voor de rechter Tegen directeur en referendaris anderhalf en twee jaar geëist Op en om het Binnenhof festival" .festival" festival .festival" .festival" .festival" .festival" 13 kop en schotel nest schalen Ga 'ns rondneuzen bij Benzinestroom in Papen- drecht is opgehouden Verolme kreeg Amerikaanse bouwopdracht voor vier supertoeristenschepen Veel duister gebleven Directeur begreep het niet Slang en muis Prof. Sjollema gehuldigd Kerkelijk Nieuws I Gerzon's „festival" alléén bij Trawler KW. 99 liep vast bij Molengat Na acht uur weer vlot VRIJDAG 21 MAART 1958 Een werkgroep uit het rijksschooltoe- zicht heeft in opdracht van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen een rapport uitgebracht over de in richting van het voortgezet onderwijs, daarbij voortbouwende op de tweede on derwijsnota. Deze tweede onderwijsnota gaf in grote lijnen aan, op welke wijze de organisatie van ons onderwijsstelsel en in het bijzonder de structuur van het voort gezet onderwijs moeten zijn om te vol doen aan de eisen van de maatschappe lijke ontwikkeling en om tevens een slui tend geheel van onderwijsvoorzieningen te vormen. Het uitgangspunt van de werkgroep is geweest, dat de organisatie en de inrich ting van het voortgezet onderwijs in de eerste plaats moeten voldoen aan de eis dat de leerling een zo goed mogelijke kans geboden krijgt zich overeenkomstig zijn aard, aanleg en begaafdheid te ontwikke len. De werkgroep meent dat het huidige gewoon lager onderwijs te sterk wordt be- invloed door de eisen, die het voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs aan de leerlingen stelt. Selectie Voor een voorlopige selectie bij de over gang van basisonderwijs naar voortgezet onderwijs komen in het bijzonder twee middelen in aanmerking: Een nauw en geregeld contact tussen ba sisschool en school voor voortgezet onder wijs en de instelling van een proefklasse, waarin leerlingen, die niet zonder meer tot een bepaald schooltype kunn»n worden toegelaten, in een aantal lessen op hun geschiktheid voor het door hen gewenste schooltype worden beoordeeld. Geen toelatingsexamen De werkgroep acht een toelatingsexa men onaanvaardbaar. Zij vindt het wen selijk het eerste leerjaar van elke school van voortgezet onderwijs, aansluitende aan het basisonderwijs, een eigen vorm en inhoud te geven. Dit „brugjaar" heeft ten doel een goede grondslag te leggen voor het verdere onderwijs, de aanpassing van de leerling aan de nieuwe school te verge makkelijken en door onderzoek en obser vatie de leerling te helpen bij de keuze van het daarnavolgende onderwijs. In het rapport worden in de program ma's kern- en keuzevakken onderscheiden. De onderlinge verhouding van kern- en keuzevakken wordt mede bepaald door het doel van het onderwijs van het desbetref fende schooltype. Eindexamens zijn in het voortgezet on derwijs onmisbaar, echter behoeft niet al les wat is behandeld, in het onderzoek te worden betrokken. Het voorbereidend wetenschappelijk on derwijs (v.w.o.) heeft een cursusduur van zes jaren. De leerling kan kiezen uit ver schillende programma's. Het voorstel om tot invoering van een brugjaar voor alle scholen van v.w.o., h.a.v.o. en m.a.v.o. over te gaan zal tot gevolg hebben dat het latijn in de eerste klasse van het gymna sium vervalt. Voor het gymnasium b wil de werkgroep het Grieks facultatief stellen Het hoger algemeen voortgezet onderwijs (h.a.v.o.) heeft een cursusduur van vijf jaren. De werkgroep meent, dat scholen voor h.a.v.o., althans in de eerste tijd, zul len moeten worden opgericht of verbon den met een school voor v.w.o. of met een ADVERTENTIE bij H. J. Lamp Speciale aanbiedingen: fleurige pasteltinten af "F5 cent gekleurd aardewerk 5-delig en in 5 verschillende kleuren »0 BARTELJORISSTRAAT 18 Herkomst is nog niet met zekerheid vastgesteld De „benzinebron" onder een huis in Pa- pendrecht is plotseling opgedroogd. Men weet weliswaar nog niet waar de benzine vandaan gekomen is, maar het onderzoek, dat men ernaar ingesteld heeft, is in zo verre gevorderd, dat gevoegelijk aange nomen kan worden, dat er ergens in de nabijheid een groot vat of een tank in de grond zit, waarin een lek is ontstaan. De plaats van dit reservoir is echter nog niet opgespoord. Men weet ook geen verklaring voor de aanwezigheid ervan. Aanvankelijk meende men, dat er een mengsel van olie en benzine uit de grond borrelde, maar het onderzoek, dat experts van de Nederlandse Aardoliemaatschappij hebben ingesteld, heeft uitgewezen dat het hier zuivere benzine betreft. Gisteren, in de loop van dag. hield het stroompje ben zine, dat tot dusver gestadig opgeborreld was, plotseling op. Het onderzoek wordt nog voortgezet. school voor m.a.v.o. en dus niet als een zelfstandige school. De middelbare school voor meisjes behoort tot de scholen voor h.a.v.o. Het middelbaar algemeen voortgezet on derwijs (m.a.v.o.) zal grotendeels de taak van het u.l.o. overnemen, doch naar de mening van de werkgroep zal de ten op zichte van het overige voortgezet onder wijs op sommige punten sterk afwijkende regeling en organisatie van het u.l.o. in het geheel van voortgezet onderwijs, niet voor het m.a.v.o. kunnen worden gehand- haaft. Het m.a.v.o. heeft in het voortge zet onderwijs, behalve de verbindingen, die met het basisonderwijs nodig zijn, te maken met het h.a.v.o. enerzijds en met het lager voortgezet onderwijs in zijn di verse vormen anderzijds. In het „grensgebied" zullen vele leerlin gen zijn, wier aanleg en capaciteiten met betrekking tot het verdere onderwijs zo wel in de ene als in de andere sector een mogelijkheid van slagen inhouden. Het m.a.v.o. zal niet alleen aan de meest begaafden perspectieven moeten bieden in het h.a.v.o., maar ook de relatief minder begaafden een goede kans moeten ge ven. De werkgroep is van oordeel, dat in de vierjarige cursus na drie jaren een af sluiting van het middelbaar algemeen voortgezet onderwijs mogelijk moet zijn. Ten aanzien van het lager voortgezet onderwijs (l.v.o.) is de werkgroep ervan uitgegaan, dat het l.v.o. ten minste drie leerjaren omvat en voor elk schooltype in het derde leerjaar de mogelijkheid tot een eerste beroepsvorming aanwezig is. Het aantal schooltypen in het l.v.o. wordt naar de mening van de werkgroep in hoofdzaak bepaald door de differentiatie naar be roep. Een gevolg daarvan is, dat een deel van het l.v.o. uitsluitend voor jongens, een deel uitsluitend voor meisjes is bestemd. De werkgroep trekt ten aanzien van het beroepsonderwijs slechts enkele hoofd lijnen, die voor het voortgezet onderwijs in zijn geheel van belang geacht mogen worden. Voorts schenkt de werkgroep aan dacht aan de eisen van bekwaamheid, die aan de leerkrachten voor de verschillen de takken van onderwijs gesteld zullen moeten worden. Ook meent de werkgroep dat uit de salariëring van de leraren in het voortgezet onderwijs de samenhang van het voortgezet onderwijs zal moeten blijken. Aan het rapport zijn toegevoegd een vijf tal lessenschema's voor de verschillende takken van onderwijs, alsmede een sche matisch overzicht van het voortgezet on derwijs. Ontwerp van een der 108.000 ton metende hotelschepen. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De president van het nieuwe American European Tou rist Project, de heer Dettwyler, heeft aan het Verolme concern te Rotter dam opdracht gegeven voor de bouw van vier toeristenschepen van 108.000 brt met accommodatie voor 8.000 pas sagiers, voor totaal 350 miljoen dollar. De schepen zijn bedoeld als concurrentie voor bestaande rederijen of voor de lucht vaart, omdat zij gezien de passageprijs van 150 dollar een geheel nieuwe klasse toeristen zullen creëren, welke, wanneer de vier schepen eenmaal in de vaart zijn (en er wordt vaart achter de uitvoering van de plannen gezet) jaarlijks een miljoen toe risten van de Verenigde Staten naar Euro pa zullen brengen. Dit betekent ruim ge schat een jaarlijks inkomen van minstens een miljard toeristendollars voor West- Europa. De schepen welke door vier schroeven met op iedere as een turbinevermogen van 75 a 100.000 pk zullen worden voortbewo gen met een snelheid van 35 en een halve mijl per uur, zullen de overtocht in drie ënhalve dag maken en 24 uur na aankomst de terugreis aanvaarden. De machine kamer komt in het achterschip. De schepen zullen varen tussen New York en Lissabon en eveneens tussen New York en een nog nader aan te wijzen Britse haven. De sche pen zullen varen onder de vlag van de American European Lines en worden „ge rund" door de CCN, een Portugese rederij. De schepen krijgen slechts één klasse. De 8000 passagiers zullen worden verdeeld over ongeveer 3000 hutten, ieder met een badkamer. Er komen vier eetzalen, een „coffeeshop", zes dancings, twee nacht clubs, twee bioscopen, een tentoonstellings ruimte, winkels enzovoorts. Er moet uiter aard in Lissabon een nieuw eindstation worden gebouwd, van de dubbele capaci teit van dat van de Cunard in Southamp ton. Hetzelfde zal in de nog te noemen Britse haven dienen te geschieden. Aange zien de schepen het gehele jaar door zullen varen, betekent dit tevens een aanzienlijke spreiding van de toeristenstroom over het gehele jaar, hetgeen zoals de heer Dett wyler opmerkte de ontwikkeling van een evenwichtiger economie zal bevor deren. ROTTERDAM (ANP) De heer Edgar Dettwyler heeft ten huize van de heer C. Verolme te Ridderkerk meegedeeld dat de contracten waarschijnlijk over een maand zullen worden getekend. De heer Dett wyler herinnerde er aan, dat hij ongeveer een jaar geleden Europa heeft afgereisd en verscheidene havens heeft bezocht, onder meer te Vlissingen en te Zeebrugge. Het besluit is eerst nu gevallen om Lissabon en een nog onbekende haven in Engeland als ligplaats voor de schepen in Europa te kiezen. Een der directeuren van de Zeeuwse Metaalhandel n.v. en een referendaris van het ministerie van Economische Zaken, die beiden betrokken zijn bij de schrootaffaire, die de Europese Kolen- en Staalgemeenschap twee miljoen gulden kostte, hebben vrijdag voor de Haagse rechtbank terecht gestaan. De eis tegen de directeur, de 33-jarige Pool B. M. was anderhalf jaar gevan genisstraf. Tegen de referendaris, de 56-jarige D. van der G. werd twee jaar met aftrek van voorarrest en zeven jaar ontzegging van de bevoegdheid een ambte lijke functie „met tekeningsbevoegdheid" te bekleden, gevorderd. De referendaris heeft toegegeven van de directie der Zeeuwse Metaalhandel enige tienduizenden guldens aan steekpenningen te hebben aangenomen als beloning voor het afgeven van valse verklaringen om trent de herkomst van door dé Zeeuwse maatschappij verhandeld schroot. Deze zogenaamde „derde-landen-ver- klaringen" werden afgegeven voor schroot dat was aangekocht buiten de staten, die lid zijn van de Europese Kolen- en Staal gemeenschap, of voor schroot, afkomstig van gesloopte zeeschepen. Het tekort aan ijzer maakte import uit niet-EGKS-landen soms noodzakelijk. De handelaar kon dan schroot inkopen tegen een hogere prijs dan het EGKS-land en kon deze hogere prijs bij verkoop ook weer doorberekenen, omdat de uiteindelijke koper tegen over legging van een „derde-landen-verklaring" het meer betaalde terug ontving van de daartoe opgerichte EGKS-pool, waaraan alle staalfabrieken in de zes landen, aan gesloten bij de gemeenschap, bijdragen. Aangezien de referendaris valse derde- landen-verklaringen afgaf voor staal, dat door de Zeeuwse metaalmaatschappij in de EGKS-landen tegen normale prijs ge kocht was, konden de betrokken hande laars enorme winsten maken, door het tegen onrechtmatig hoge prijzen te ver kopen. Het EGKS-bureau betaalde het gelag. „Al is in deze zaak misschien veel in het duister gebleven, één ding is duidelijk vast komen te staan: de omkoping van een Ne derlandse departementsambtenaar. Juist omdat Nederland partner is in een inter nationaal verband, moet de integriteit van zijn ambtenaren boven alle twijfel verhe ven zijn. Overigens mag de strafwaardig heid van de omkoper in de gegeven om standigheden nauwelijks geringer worden aangeslagen dan die van de omgekochte" Uit verklaringen van de president bleek, dat „een speciaal daarvoor aangenomen figuur" in de boeken van het schrootbe- drijf te Vlissingen voor vele tienduizenden guldens aan schertsfacturen en valse kwi tanties had ingeschreven om de betalingen aan de referendaris te verdoezelen. ËCn van de verdedigers van de direc teur achtte het niet bewezen, dat de schroothandelaar heeft begrepen, dat de referendaris handelde in strijd met zijn plicht, noch dat zijn cliënt het ware be lang van de „derde-landen-verklaringen" heeft beseft. Het enige, wat de verdacht" volgens pleiter zou hebben begrepen, is dat schroot met een dergelijke verklaring veel meer opbracht dan zonder. „Het en kele feit van het geld geven kan met lei den tot de gevolgtrekking, dat het gegeven werd met het oogmerk om de ambtenaar te bewegen in strijd met zijn plicht te handelen", aldus deze raadsman. „Een vrijspraak", zo zei de verdediger verder, „zal het rechtsgevoel van het pu bliek niet bevredigen, maar is hier des ondanks op zijn plaats". In zijn requisitoir tegen de voormalige referendaris ging de officier in op het ver zoek van de raadsman tot het horen van de chef van de verdachte. De pleiter had gezinspeeld op de mogelijkheid, dat deze chef op enigerlei wijze ook betrokken zou zijn geweest bij de affaire, doch dat is beslist niet het geval, aldus de officier. Van de controle bij het ministerie van Economische Zaken is komen vast te staan dat deze beantwoordt aan de allerhoogste eisen. Een onderzoek heeft aangetoond, dat er bij de EGKS-kas in Brussel uitsluitend valse verklaringen aanwezig waren van verdachte, die dus kennelijk de enige frau deur was op het ministerie van Econo mische Zaken, aldus de officier. De verdediger van de referendaris trachtte de oorzaak van het déraillement duidelijk te maken. De verdachte schreef gedurende de bezetting valse rapporten aan de lopende band. Hoewel dit na de oorlog zeer gewaardeerd werd, voelde de verdachte zich miskend. Hij meende, dat hij voor een betere functie in aanmerking kwam, dat hij het werk deed en dat an deren met de eer gingen strijken. De verhouding tussen de handelaar ev de referendaris was volgens pleiter die 'ussen een slang en een muis. De raads man vroeg de uiterste clementie. Woensdag is in Utrecht prof. dr. B. Sjol lema. die negentig jaar geworden is en nu een deel van zijn landbouwkundig werk zal neerleggen, gehuldigd. De heer D. H. Louwes. voorzitter van het landbouwschap, dankte prof. Sjollema voor zijn belangrijke werk, vooral ten dienste van de boeren. Nadat de rector magnificus van de rijksuniversiteit te Utrecht, prof. dr. L. Seekles en de rector magnificus van de landbouwhogeschool, prof. ir. W. de Jong. het woord gevoerd hadden overhandigde de directeur-gene raal van de Landbouw, ir. A. W. van der Plassche de hoogleraar namens het miT nisterie' 'van Landbouw èen legpenning. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Dunedin (Nieuw-Zee- land) (Presb. Church) G. W. van Tricht te Nijkerk (Geld.) Bedankt voor Woudrichem (toez.) J. Pronk te Boskoop. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Windesheim J. van der Heide, kand. te Zeist. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Delft G. de Vries te Zeist te Woerden D. Biesma te Utrecht-Centrum. Op de, vorige week, te Utrecht gehou den bijeenkomst van ruim vijfhonderd vertegenwoordigers van werkgroepen van de Katholieke Volks Partij heeft de par tijvoorzitter mr. Van Doorn zich met het toedienen van enige politieke speldeprik ken bezig gehouden. De aanvoerder van de liberalen, zoals men ongetwijfeld de Volkspartij voor Vrijheid en Demokratie wel mag noemen (tussen haakjes: wie zou het nog wagen niet een demokratisch of volkspartij-etiket te gebruiken?!) prof. mr. Oud kreeg er van langs omdat hij vol gens mr. Van Doorn maar steeds ten on rechte aan het oude patroon doorbor duurt, te weten het patroon vol kritiek op de niet-socialistische „regeringspartijen", die hun ruggen zouden krommen onder de rode knoet van Drees en diens politieke vrienden. Dergelijke beweringen heetten een bewijs te vormen voor een „minder constructief ageren" van de heer Oud. Wie het optreden van deze politieke voorman volgt zal echter, ook al behoeft men het nog lang niet steeds met hem eens te zijn, toch dienen te erkennen, dat veel in wat hij doet wel degelijk een poging tot con structief, tot opbouwend werken is, maar ja het kwam blijkbaar in de kraam van de voorzitter van de K.V.P. te pas om de leider van de V.V.D. toch maar eens even iets onvriendelijks toe te voegen. Zorgend voor de verdelende rechtvaardigheid heeft hij tevens de Partij van de Arbeid een veeg uit de pan gegeven, wegens de door haar in Limburg gevoerde verkiezingsac tie, waar zij haar aanvoerder op de kan didatenlijst voor de Staten-verkiezingen aanbeveelt met behulp van de leuze: ,wilt gij katholiek stemmen en progres sief, stem dan nummer een van lijst twee, dr. Tans." Heel voornaam kan ik een der gelijke propaganda inderdaad niet vinden, vooral niet van een partij, die inderdaad hierin had mr. Van Doorn schoon ge lijk er juist altijd tegen in het geweer komt, wanneer anderen de godsdienst bin nen de politiek betrekken. Intussen gaat het misschien toch wel wat te ver om dus danige propaganda te wraken als een „stukje volksbedrog". Maar ja, als iemand er op uit is, hier en daar wat politieke speldeprikken toe te dienen, moet men vermoedelijk zijn woorden nu ook weer niet op een goudschaaltje wegen. Niet belust op een kabinets-crisis Hoe het zij, heel wat verstandiger taal viel er te beluisteren in de opmerking, dat de overgrote meerderheid van ons volk weinig belust is op een kabinets-crisis. Deze uitlating getuigde van nuchtere wer kelijkheidszin, evenzeer als de door mr. Van Doorn vermelde reden, waarom men ten onzent op zulk een gebeuren helemaal niet gebrand is. Men weet immers met bijkans honderd percent zekerheid, dat zulk een crisis toch geen oplossing kan bie den voor de „vastgewerkte krachtsver houdingen tussen de politieke partijen." Het is goed, dat dit alles nog eens rond uit door ger emde voorman van de K.V.P. is gezegd, opdat niemand zich een „illu sie" make, dat het zo eenvoudig zou zijn om het tegenwoordige Kabinet, als men dat werkelijk al zou willen, van de baan te krijgen. Voor de K.V.P. is het mijns inziens trouwens allesbehalve aanlokkelijk op dit ogenblik een Kabinetscrisis uit td lokken, aangezien de eventuele noodzaak om dan verder zonder socialisten het be wind te voeren niet bepaald verleidelijk is, vooral niet nu wij met allerlei finan- cieel-economische problemen, met de moeilijkheden inzake Indonesië, met die van het werkloosheidsvraagstuk zitten. En als dan mr. Oud honend aan de K.V.P. en andere niet-socialistische par tijen toevoegt, dat zij zich bukken voor de dwingelandij van de Partij van de Ar beid, dan weet mr. Van Doorn zijn eigen geestverwanten troostend voor te houden, dat hun mensen „met hun christelijke meerderheid in dit kabinet een koers kun nen afdwingen, die in het socialistische kamp nogal wat meer ontstemming ver wekt dan in het christelijke". Op hun beurt zullen natuurlijk heel wat socialis ten, die vinden, dat Drees en diens naas te politieke vrienden in het Kabinet zo nu en dan te toegefelijk zijn, in de zoëven aangehaalde woorden redenen te over zien, om een scherper beleid te bepleiten en om niet al te veel te „nemen." Al met al ziet het er echter, onvoorziene omstan digheden daargelaten, naar uit, dat het voorlopig wel niet tot een echte Kabinets crisis, tot een botsing tussen socialisten en niet-socialisten binnen het Kabinet, noch tot een ernstig conflict tussen het Ka binet en de volksvertegenwoordiging zal komen. Wanneer de lezers deze beschouwingen onder de ogen krijgen, zullen zij trouwens ook al weer kunnen hebben waarnemen, dat de Eerste Kamer onder het juk is door gegaan, het juk van het stellen van de Ka binetskwestie ingeval van verwerping van het wetsontwerp tot wijziging van de werkloosheidswet. Dezer dagen liep ik op het Binnenhof een ervaren parlementa riër tegen het lijf. Hij noemde een situa tie als die, waarvoor zich nu weer onze senatoren geplaatst zagen, toch wel heel tragisch en bovendien waarschijnlijk over bodig. Tragisch, aangezien feitelijk de he le Kamer van het wetsontwerp niets wil weten, doch niettemin een meerderheid er haar stem aan geeft. Hier en daar is zelfs de vraag gerezen, of iets dergelijks niet onbehoorlijk te noemen valt en of wij, ge wone mensen, ooit op zulk een manier handelen, namelijk door ja te zeggen, wan neer wij in ons hart het „neen" dragen. Hierop nu merkte mijn voorlichter op, dat het in strijd met de werkelijkheid is, het te doen voorkomen, alsof de brave indivi duele burger nooit of te nimmer anders zou handelen dan zijn eigen overtuiging hem ingeeft. Over de vraag, of het Kabinet de zaak zo hoog had moeten opnemen, kan, dit bleek mij wel uit hetgeen ik nog verder te horen kreeg, ongetwijfeld verschil van mening bestaan. Aan de ene kant is het begrijpelijk, dat de ministers, er van uit gaande, dat men hun programma inzake de bestedingsbeperking als een geheel moet zien, waarvan het ontwerp in kwes tie dan een onderdeel is, het standpunt innemen, dat het niet aangaat om aan dat geheel te tornen. Doch hiertegenover wordt nu wel gezegd, dat inmiddels de omstandigheden, met name wat de posi tie van de schatkist betreft, reeds dermate veranderd zouden zijn, dat op het ogenblik eigenlijk al niet meer alles nodig is, wat het programma bevatte. Intussen, in hoe- verre deze laatste stelling opgaat, is uit eindelijk een zaak die Eet Kabinet, dat de verantwoordelijkheid moet dragen, heeft te beslissen. Op hun beurt zullen de minis ters ongetwijfeld goed doen zich tot stel regel te maken, niet te vlug er bij te zijn om met de portefeuilles te gaan zwaaien, want op die manier brengen zij het parle ment zeer zeker in een hoogst moeilijke positie, hetgeen zeker niet mag gebeuren, wanneer de sop de kool niet waard is. De staten-verkiezingen Nog even keer ik terug tot de van de zij de van de K.V.P. te Utrecht gehouden bij eenkomst. Dat daar een aantal punten op het gebied van de landspolitiek zijn aan geroerd, naast uiteenzettingen over de be tekenis van het werk van de provincies en van de Provinciale Staten, vond zijn oorzaak in de omstandigheid, dat het Ne derlandse volk op 26 dezer naar de stem bus moet gaan om te beslissen over de samenstelling van de Provinciale Staten colleges voor de eerstkomende vier jaar. Onmiskenbaar is het mijns inziens, dat men bij die verkiezing in feit iets tweele digs doet. Enerzijds heeft men zich als kiezer af te vragen, hoe men het best met behulp van zijn stembiljet een zo goed mogelijk college tot stand kan helpen brengen, dat zich aan de belangen van de provincie heeft te wijden. Maar tegelij kertijd dient de kiezer zich te realiseren, dat hij met alle andere kiezers indirekt meewerkt aande samenstelling van de Eerste Kamer en daarbij moeten hem dan vraagstukken op het gebied van de lands politiek voor ogen staan. Mijns inziens is het allesbehalve geluk kig, dat de leden van de Provinciale Sta ten zich nog steeds door de grondwet be last zien met de vervulling van een taak, welke van nature geenszins op hun weg ligt en die niets, maar dan ook werkelijjt niets, met de behartiging van de zaken der provincie te maken heeft. Te minder, sinds nu al jaren lang van enige provin ciale vertegenwoordiger in de Eerste Ka mer in feite geen sprake meer is. Het zou mij te ver voeren, hier thans uiteen te zetten, hoezeer Provinciale Staten een in ons bestel uitermate nuttige functie te vervullen hebben, van welk een betekenis de in ons bestel door de provincies inge nomen plaats te achten valt, als ook, wat er zo al aan de dienomtrent bestaande re gelingen te verbeteren zou zijn. Ik volsta daarom met te verwijzen naar veel be langrijks, dat men hierover kan aantref fen in het op 29 juli 1954 vastgestelde rap port van de commissie, die inzake herzie ning van de provinciale wet advies had uit te brengen en die, onder voorzitter schap van dr. M. J. Prinsen, thans Com missaris der Koningin in Noord-Holland, toen nog Secretaris-Generaal van Bin nenlandse Zaken, eind 1948 aan de arbeid toog. Intussen, de omstandigheid, dat de le den van de gewestelijke staten naast hun gewone en van waarde te achten werk zaamheden op provinciaal gebied boven dien, door de verkiezing van de Eerste Kamer, bemoeienis met de landspolitiek hebben, leidt er toe, dat men uit een staat kundig oogpunt de uitslag van de Staten verkiezingen toch wel enigermate als een barometer beschouwt, waarop iets valt af te lezen van de politieke weersgesteld heid in den lande. Te meer bestaat deze neiging, doordat bij ons, die al lang niet meer in het bezit zijn van het districten stelsel, de mogelijkheid ontbreekt om dank zij tussentijds verkiezingen enigermate te kunnen peilen, of en in hoeverre er wij ziging in de politieke stroom is ingetre den. Aldus de werkelijkheid, die ik overi gens geenszins een gelukkige werkelijkheid zou willen noemen, want in mijn ogen is de wijze van samenstelling van de Eerste Kamer van 1848 af reeds een onding ge weest! Dr. E. van Raalte ADVERTENTIE Gerzon brengt slechts één week de bekende „festival"nylons(p.2 paar) tegen een speciale prijs nylons zijn k wal iteits-ny lons perfecte pasvorm nooit knellend boord slankmakende hiel sanitized voetverfrissend TURQUOISE ✓Naadloos 15 denier, de grote .teenage favoriet, effen of net- weefsel, p. paar 2.75 per 2 paar 475 ROOD Wandelnylon 51 g. 30 d. De solide kous voor uw dagelijks, gebruik, 2.95 per 2 paar J.- WIT Middagnylon 51 g./15 d. De perfecte kous voor uw middag toilet, 2.95 per 2 paar BLAUW Wandelnylon 60 g./30 d. metj l'addervrij boord en teenring^ Extra fijn, 3.95 per 2 paar 650 ZWART Avondnylon 60 g./15 d. ladder- vrij boord en teenring, ragfijn weefse i. 3.95 per 2 paar 650 LILA Naadloos, 4-7-4 naalds de aller fijnste seamless die gemaakt worden 3.95 per 2 ar 650 CERISE Middagnylon 60g./15d. ladder- vrije pinpoint en dubbel rek baar boord. 4.50 per 2 paar De Katwjjkse trawler KW 99 „Maria Theresia", die donderdag onderweg was van de visgronden in de noordelijke Noordzee "naar IJmuiden om vanmorgen aan de afslag te verschijnen en de vangst te lossen, is gisteravond omstreeks tien uur gestrand op een zandbank bjj de ver- kenningston van het Molengat een van de vaargeulen van de Noordzee naar het Marsdiep en Den Helder. De „Maria Theresia", die 820 kisten vis en haring en 1500 stuks kabeljauwen aan boord had, kreeg van de assuradeuren ter assistentie de Texelse kotter TX 5 „Orion" toegewezen. Dit schip zou vanmorgen om streeks zes uur vastmaken en trachten de trawler vlot te brengen. Vanmorgen slaagde de Katwijkse be manning er echter in om de KW 99 op eigen kracht in dieper water te brengen en de reis naar IJmuiden voort te zetten. Omtrent de oorzaak van de stranding vernemen we, dat 't plaatsbepalingsappa raat aan boord gisteravond niet geheel be trouwbaar moet zijn geweest, toen zich hevige sneeuwbuien boven de Noordzee en in het Nederlandse kustgebied voor deden. Duitse klaar-overs. Nijmegen kreeg gisteren bezoek van 70 verkeersbrigadier- tjes uit Mülheim, vergezeld van hun on derwijzers. Zij waren de gasten van de Nijmeegse V.V.V.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 15